Skocz do zawartości
IGNORED

Projekt VolcanO


Edward
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wersja 0.32 działa na XLR (z wyjątkiem selektora wejść).

 

Mam pytanie do obsługi pre-ampa bez pilota - mam na myśli, że pre-amp po włączeniu do sieci jest w trybie Stand By.

Mogę go włączyć tylko z pilota - na panelu mam tylko dwie gałki (impulsatory z przyciskiem).

Jeden do głośności z funkcją Mute w przycisku - działa bardzo fajnie.

Drugi do wyboru wejścia - aktualnie nie podłączone - nie wiem gdzie - proszę o pomoc jak to podłączyć do płytki kontrolera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodo_z -> tak mam przekaźniki zetlera, ale one wcześniej działały poprawnie. Dzięki za info, popatrzę w wolnej chwili co można z tematem zrobić.

 

JarekC -> Dzięki za nową wersję softu. Teraz działa OK, oprócz dwóch rzeczy:

1) Mrygająca dioda obok napisu Volcano Controller -> Edit: Dopiero teraz docztałem, że to mruganie to specjalnie :) Czy zamierzasz je wyłączyć w finalnej wersji softu (albo chociaż wygasić po np. 60s od włączenia)?

2) Volcano odpaliło się poprawnie zaraz po wgraniu softu ale po jakimś czasie przestał reagować na pilota i impulsator (może to ta 15 minutowa blokada). Po wyłączeniu i włączeniu wtyczki Volcano się odpalił pojawił się zegarek ale po włączeniu z pilota ekran wyświetlacza zrobił się pusty. Wyłączałem wtyczkę z gniazdka kilkukrotnie i sytuacja niestety się powtarzała. System reaguje na polecenia ciszej głośniej etc.

 

Pytałeś jaki mam wyświetlacz - YM2004A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SebeQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SebeQ Dzięki za info, popatrzę w wolnej chwili co można z tematem zrobić. Sprawdz czy po uruchomieniu układu pojawia się ns przekażnikach sygnał który je resetuje , i dopiero ustawia wybrane wejście , a jerśli posiadasz schemat automatyki selektora to było by miło nie zgadywać jak działa , obrazek najlepiej na pw . Przeglądzałem wętak schematu nie namierzyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodo_z -> tak mam przekaźniki zetlera, ale one wcześniej działały poprawnie. Dzięki za info, popatrzę w wolnej chwili co można z tematem zrobić.

 

JarekC -> Dzięki za nową wersję softu. Teraz działa OK, oprócz dwóch rzeczy:

1) Mrygająca dioda obok napisu Volcano Controller -> Edit: Dopiero teraz docztałem, że to mruganie to specjalnie :) Czy zamierzasz je wyłączyć w finalnej wersji softu (albo chociaż wygasić po np. 60s od włączenia)?

2) Volcano odpaliło się poprawnie zaraz po wgraniu softu ale po jakimś czasie przestał reagować na pilota i impulsator (może to ta 15 minutowa blokada). Po wyłączeniu i włączeniu wtyczki Volcano się odpalił pojawił się zegarek ale po włączeniu z pilota ekran wyświetlacza zrobił się pusty. Wyłączałem wtyczkę z gniazdka kilkukrotnie i sytuacja niestety się powtarzała. System reaguje na polecenia ciszej głośniej etc.

 

Pytałeś jaki mam wyświetlacz - YM2004A

 

AD1. oczywiście mogę wyłączyć to miganie jeżeli przeszkadza.

AD2. Zastanawiam się czy problemu nie sprawia właśnie załączanie/ wyłączanie przekaźników (brak diod) i zakłócenie powoduje zawieszenie wyświetlacza LCD.

LCD są dość wrażliwe na tego typu zakłócenia, szczególnie jeżeli masz długi kabel do LCD.

 

Co do złego załączania przekaźników w selektorze to chyba namierzyłem błąd, prawdopodobnie zamienione są linie SET i RESET.

Zasugerowałem się kolejnością wyjść na ULN2803, jednak gdy dokładnie spojrzeć na schemat to okazuje się że wejścia ULNa są podłączone do MCP23008

w odwrotnej kolejności.

Przy błędnym sterowaniu załączają się 4 przekaźniki na raz co też może powodować zakłócenia na zasilaniu.

 

Muszę więc poprawić to sterowanie przy okazji poprawię sterowanie XLRami.

Nowa wersja raczej dopiero jutro wieczorem bo dzisiaj nie mam dostępu do Volcano.

 

>troojka

 

Drugi impulsator podłączany jest do złącza klawiatury

COL0 - Impulsator A

COL1 -Impulsator B

COL2 -Impulsator przełącznik

Masę(GND) trzeba wziąć z innego złącza.

 

Impulsator ten będzie służył do zmiany wejść, przycisk od niego może służyć jako POWER.

Chociaż zastanawiałem się czy nie wykorzystać go do przełączania wyjść, jeżeli zaprogramowane jest więcej niż jedno.

 

Obsługę postaram się zaimplementować razem z poprawką sterowania przekaźnikami.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozesłałem poprawioną wersję 0.33.

 

Poprawione sterowanie przekaźnikami.

Poprawiona obsługa wejść i wyjść XLR.

 

Przy czym nie mogłem przetestować poprawek bo Volcano mam w innym miejscu niż jestem teraz.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V0.33.

Znalezione bugi dla wersji XLR.

- impulsator Input nie reaguje - podłączony w/g rady JarkaC (COL0 - Impulsator A, COL1 -Impulsator B,COL2 -Impulsator przełącznik, Masę(GND) trzeba wziąć z innego złącza).

- sygnał audio z wejścia 1 pojawia się na wejściach 2, 3, oraz 4 ale tylko na prawym kanale.

 

Piny nr 10 z ULN'ów mam podłączone do zasilania.

 

Tyle udało mi się wyłapać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V0.33.

Znalezione bugi dla wersji XLR.

- impulsator Input nie reaguje - podłączony w/g rady JarkaC (COL0 - Impulsator A, COL1 -Impulsator B,COL2 -Impulsator przełącznik, Masę(GND) trzeba wziąć z innego złącza).

- sygnał audio z wejścia 1 pojawia się na wejściach 2, 3, oraz 4 ale tylko na prawym kanale.

 

Piny nr 10 z ULN'ów mam podłączone do zasilania.

 

Tyle udało mi się wyłapać.

 

 

Impulsator selektora w wersji 0.33 jeszcze nie jest obsługiwany.

 

Czy w konfiguracji sterownika masz wejścia ustawione jako XLR?

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impulsator selektora w wersji 0.33 jeszcze nie jest obsługiwany.

 

Czy w konfiguracji sterownika masz wejścia ustawione jako XLR?

 

JarekC

 

Były na RCA.

Po przełączeniu na XLR selektor wejść działa poprawnie.

Wielkie dzięki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozesłałem poprawioną wersję 0.34.

 

Obsługa selektora przy pomocy drugiego enkodera.

Przycisk drugiego enkodera powinien działać jako przełącznik POWER.

 

Nie mogłem przetestować poprawek bo Volcano mam w innym miejscu niż jestem teraz.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy soft wgrany i tak na szybko to głośność reguluje się co 2 dB a nie co 1dB oraz teraz spokojnie słucham na 0dB gdzie poprzednio przy 25dB było zbyt głośno (ta sama płyta). Czy skala głośności odpowiada jakimś normom czy tak po prostu jest przypisana "mniej więcej" ?

 

Pozdrawiam

SebeQ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy soft wgrany i tak na szybko to głośność reguluje się co 2 dB a nie co 1dB oraz teraz spokojnie słucham na 0dB gdzie poprzednio przy 25dB było zbyt głośno (ta sama płyta). Czy skala głośności odpowiada jakimś normom czy tak po prostu jest przypisana "mniej więcej" ?

 

Pozdrawiam

SebeQ

 

W konfiguracji ustawia się zakresy dla których jest regulacja co 0.5 dB 1 dB i 2 dB

 

Skala decybelowa odpowiada tłumeniu/wzmocneniu podanemu w karcie katalogowej PGA2320.

 

Jeżeli mamy źródła sygnału o różnym poziomie to możemy to skorygować poprzez zdefiniowanie offsetu dla danego wejścia.

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja V0.34 po testach.

Czy do obsługi drugiego enkodera (selektor wejść) trzeba zmienić któreś z ustawień w Menu?

Przy ustawieniach standardowych enkoder do obsługi wejść nie działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja V0.34 po testach.

Czy do obsługi drugiego enkodera (selektor wejść) trzeba zmienić któreś z ustawień w Menu?

Przy ustawieniach standardowych enkoder do obsługi wejść nie działa.

 

Poprawka z podłączeniem enkodera obsługi wejść

 

COL7 (PA.0) - Impulsator A

COL6 (PA.1) - Impulsator B

COL5 (PA.2)- Impulsator przełącznik

Masę(GND) trzeba wziąć z innego złącza.

 

Moja pomyłka za szybko zerknąłem na schemat i nie spostrzegłem że tutaj znowu jest odwrócona numeracja

COL1 to PA.7 ... a COL8 to PA0

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Wróciłem już jakiś czas temu z urlopu i od czasu do czasu zabieram się za testy Volcano ale zawsze przerywane są przez ten nieszczęsny 15minutowy czas dostępu do sterowania urządzeniem. W sumie Volcano działa na najnoweszej wersji softu JarkaC conajmniej poprawnie i chciało by się nie musieć zmieniać softu przy chęci dłuższego odsłuchu. I dla tego mam do Ciebie JarkuC pytanie. Jaki jest warunek aby limit czasowy znieść albo przynajmniej wydłużyć do np. do 60min? Zdaję sobie sprawę, że zapewne jest jeszcze parę opcji do zaprogramowania, ale te przerzucanie softu jest na prawdę uciążliwe i zniechęca do testów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wysłałem wersję testowa 0.35.

 

Dołożona funkcja timera wyłączającego (5,10,15,30,45,60,90 minut)

 

Limit czasowy wersji testowej podniesiony do 60 minut.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem testować 0.35, ale po załadowaniu nie reagował na pilota.

Po powrocie do 0.34 pre-amp przestał działać - nie świeci czerwona LED przy Atmegu.

 

Ma ktoś podobne spostrzeżenia?

Czy coś padło u mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez troojka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podczas programowanie nie zmieniłeś przypadkiem Fuse-Bits?

 

Jeśli już to mogłem załadować bez Fuse-Bits.

Ale już tak mi się zdarzyło i po ponownym wgraniu było OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli raz były ustawione nie musisz ich ustawiać ponownie. Nawet jeśli aktualizujesz oprogramowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Volumio -> ES9038Q2M -> TPA3255 -> Scan-Speak 18W/8545 + D2905/9900

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najnowszy soft odpalil od pierwszego kopa, timer dziala i w zasadzie to potrzebuje chwile czasu aby poopisywac ewentualne poprawki kosmetyczne, ktore mozna by wprowadzic.

Ja wgrywam software poprzez skrypt, wiec jak chcesz to wieczorem moge go przekopiowac tutaj, albo mozesz sam zmodyfikowac ten od starego softu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie plik .bat wygląda następująco:

 

avrdude -p atmega64 -P USB -c usbasp -U hfuse:w:0x11:m -U lfuse:w:0xE4:m -U efuse:w:0xFF:m -B 1000

avrdude -p atmega64 -P USB -c usbasp -U flash:w:F035.hex -U eeprom:w:EE030.hex

pause

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Powoli chciałbym dokończyć projekt.

 

Do zrealizowania zostały wg mnie jeszcze następujące rzeczy:

- obsługa LCD 2 linie (tutaj sporo już uporządkowałem, ale ogólnie jest problem z umieszczeniem wszystkich informacji)

- tryb Mini (wyświetlanie tylko poziomu głośności)

- obsługa wyjścia Monitor

- regulacja podświetlenia LCD (wymaga drobnej przeróbki sprzętowej)

- płynne podgłaśnianie przy wyłączaniu MUTE

- data z polskimi znakami

- obsługa przycisków (sterowanie wejściami i wyjściami)

 

Dajcie znać na czym wam zależy najbardziej i czy macie jakieś uwagi co do działania programu.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to by wyglądało następująco:

- tryb Mini (wyświetlanie tylko poziomu głośności)

- regulacja podświetlenia LCD (wymaga drobnej przeróbki sprzętowej)

- płynne podgłaśnianie przy wyłączaniu MUTE

- data z polskimi znakami

- obsługa przycisków (sterowanie wejściami i wyjściami)

- obsługa wyjścia Monitor (jak ma działać?)

- obsługa LCD 2 linie (tutaj sporo już uporządkowałem, ale ogólnie jest problem z umieszczeniem wszystkich informacji)

 

Co do obecnej wersji oprogramowania:

1) Ustawianie stopniowania zmiany poziomu głośności (0.5dB, 1dB, 2dB) działa na odwrót. Nie można, a przynajmniej ja nie wiem jak, ustawić tej opcji tak aby na początku skala zwiększała się o 2dB potem o 1dB a dopiero przy najwyższej głośności o 0.5dB. Działa to na odwrót najpierw bardzo szczegółowa regulacja ale przy minimalnych poziomach głośności i im większa głośność tym regulacja mniej szczegółowa - nielogicznie.

2) Powinna był możliwość obsługi Menu z pilota (brak przycisku "OK")

3) LCD Volume only nie działa

4) Nie można, nie wiem jak, ustawić minimalny poziom głośności i za każdym razem jak włączam Volcano to muszę lecieć od -80dV czy -90dB (może da radę zrobić to dla poszczególnych wejść, ale nie ma takiego ogólnego ustawienia)

5) LCD Daylight saving: nie działa (przy off nadal wygasza po ustalonym czasie)

6) Level Mute 1, 2, 3 - Na razie chyba nie działa, albo nie wiem jak powinno działać

7) U mnie pojawia się pykanie w głośnikach przy zmianie poziomu głośności, mniej więcej od -10dB. Wydaje mi się, że wcześniej tego nie zaobserwowałem

8) Blokowanie volcano przyciskiem z pilota (wraz z pilotem, selecotrem etc.) (włączanie/wyłączanie klawiszem z pilota - fajnie działało w starym sofcie a przydatne przy dzieciach)

9) Wyłączanie/załączanie podświetlenia z pilota (przydatne przy wyłączonym Daylight saving)

10)Mam też jedno pytanie:

Jak można zrobić załączanie/wyłączanie innych urządzeń przy pomocy Volcano? Ja mam Volcano w integrze, gdzie mam m. in. DAC który powinien działać tylko jak jest wybrane wejście DAC. Czy trzeba jakoś przygotować do tego soft? Czy "wystarczy" tylko podpiąć np. kolejny selektor (z odpowiednimi przekaźnikami dla 250V) który będzie kontrolował podawanie napięcia do urządzeń?

11) Co mają robić ustawienia z pozycji 5 z Menu?

 

Pozdrawiam

SebeQ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba placu boju pozostali już chyba tylko SebeQ i troojka.

SebeQ podaj mi na PW który e-mail jest do Ciebie.

 

AD1. Zmieniłem logikę, nową wersje wyślę na e-mail.

AD2. W SETUP funkcję klawisza OK ma przycisk POWER

AD3. Tak ta opcja jeszcze nie działa

AD4. Sterownik pamięta przy jakiej głośności został wyłączony i po włączeniu ustawia się na taką samą,

chyba że głośność przekracza ustawiony parametr PowerUp volume max.

Jeżeli chodzi Ci o inną sytuacje lub działa inaczej niż opisałem to daj znać

AD5 RTC daylight savings to opcja automatycznej zmiany czasu letni/zimowy a nie wygaszania podświetlenia LCD

Do wygaszania podświetlenia służy parametr LCD backlight off, ustawienie tego parametru na 0 powoduje iz LCD nie jest wygaszany.

AD6. Powinno działać MUTE2 i MUTE 3 sa przypisane do kolorowych klawiszy MUTE2 = RED+MUTE, MUTE3 = GREEN+MUTE

AD7. Do sprawdzenia

AD8. Opisz to dokładniej, nie znałem tej funkcjonalności Volcano

AD9. OK do zrobienia

AD10 i 11. TAK do tego służą właśnie wyjścia przekaźnikowe AUX. Można sterować 4 takimi przekaźnikami (1 płytka selektora)

Stan przekaźników AUX jest pamiętany po wyłączeniu Volcano.

MENU5 służy do nadawania nazw tym wyjściom przy czym na razie nie wykorzystuje tych definicji, nie bardzo gdzie jest to wyświetlać na LCD

Teraz gdy załączony jest którykolwiek z przekaźników AUX, pojawia się dodatkowy napis AUX: i numer przekaźnika.

 

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD 2 - na pilocie jest przycisk OK, było by logiczniej aby to on robił za OK :)

AD 4 - Chodzi mi o sytuację, gdy Volcano całkowicie odłączamy od prądu (ja tak robię gdyż Volcano jest w integrze, która nie ma jeszcze opcji wyłączania zasilania pozostałych urządzeń). Nie wiem jak reszta ustawień ale poziom głośności nie jest na pewno zapamiętywany a Volcano ma baterię więc może podtrzymywać pamięć.

AD 8 - przycisk na pilocie odłącza całkowicie sterowanie w Volcano - nie można zmienić żadnych ustawień do momentu gdy nie wciśnie się ponownie tego klawisza

AD 10 i 11 - pod które wyjście trzeba podłączyć taśmę selektora aby sterować nim AUX?

 

Jak ma działać opcja Monitor o której wspomniałeś?

 

adres mail wyslalem Ci na twoj mail. Na PW nie chcialo przejsc.

 

Pozdrawiam

SebeQ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.