Skocz do zawartości
IGNORED

KLUB LINEAR AUDIO RESEARCH


konrad79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio mialem okazje zapoznac sie z mozliwosciami wzmacniacza LAR w towarzystwie kolumn Spendor SP1/2R, odtwarzacz Ayon CD07s. Musze przyznac, ze ostatnimi czasy przerzucilem troche wzmacniaczy i wlasnie ten zaskoczyl mnie chyba najbardziej, oczywiscie na plus. W tym samym czasie mialem okazje obcowac z Octave V40SE na lampach EL 34 i 6550, i to wlasnie prezentacja dzwieku z LARa podobala mi sie najbardziej. Wzmacniacz Octave z pewnymi gatunkami muzycznymi radzil sobie lepiej z innymi gorzej, i tu zaczela sie zmiana lamp, LAR natomiast poradzil sobie ze wszystkim swietnie.

I tu moje pytanie do uzytkownikow wzmacniacza LAR. Czy ktos mial okazje sluchac tego wzmacniacza z kolumnami marki ProAc? Pewnie znajda sie tacy, ktorzy powiedza, wez kolumny pod pache i szoruj do sklepu, badz wypozycz wzmacniacz. Niestety obecnie nie mieszkam w Polsce wiec jest to niewykonalne. Ale jesli polaczenie ProAc i LAR mialoby sens, sprobowalbym w klubie ProAc'a nawiazac kontakt z jego uzytkownikami, moze ktos wybralby sie na odsluch ze swoimi skrzynkami. Ten wzmacniacz jest tego wart. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Owczarka (właściciela firmy Moje Audio) oraz Panów Piotra i Karola Ryka (przedstawiać chyba nie muszę) Bakoon hpa-21 właśnie u mnie wylądował, ponoć jest to jeden z najlepszych wzmacniaczy na świecie do HD800. Posłuchamy zobaczymy :)

 

Dziś czekają go porównania z Bursonem Soloistem, a jutro wybieram się do przemiłego Pana Eugeniusza Czyżewskiego w celu sprawdzenia możliwości zmodyfikowanego pod kątem słuchawek LARa.

 

Po kilku rozmowach Konstruktor doskonale wyłapał moje potrzeby i braki, obiecał znaleźć na nie lekarstwo. Zabrzmiało to bardzo obiecująco, odniosłem wrażenie, że to bardzo skromny człowiek i niesamowicie utalentowany inżynier, już nie mogę doczekać się spotkania !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o modyfikacje, to są one tylko i wyłącznie na wyjściu słuchawkowym, zastosowano inne oporniki (bodajże 5Ohm, zamiast 1Ohm) na wyjściu jest także większa moc co skutkuje ożywieniem HD800, bez tego słuchawki nie miały za dużo wigoru ;)

 

Co do szczegółów technicznych niestety na dzień dzisiejszy nie mogę ich przedstawić, ponieważ nie rozłożyłem na czynniki piersze tego tematu z panem Eugeniuszem, nie omieszkam jednak dalej drążyć sprawy przy okazji kolejnego spotkania. Najprościej można ująć sprawę tak, cytując słowa Pana Czyżewskiego "wyjście zostało dostosowane do słuchawek o impedancji 300 Ohm" i takowe wyliczenia zostały popełnione.

 

W praktyce moje Sennheisery na interesującym mnie poziomie głośnośni wysterowane zostały prawidłowo na 1/4 skali potencjometru (nie jak to było wcześniej - mniej więcej w połowie).

 

Co do porównań bezpośrednich to neistety nie miałem okazji tym razem, ale nieco ponad tydzień temu słuchałem obu wersji (lampa i hybryda) na dokładnie tych samych utworach i źródle (niestety inych kablach) i wtedy jako, że lampa podeszła mi bardziej to jej głównie poświęciłem większość czasu. Dlatego postaram przedstawić to co mogę a róźnice (z pamięci) są następujące:

 

Wersja obecna (IA-120H) ma zdecydowanie większą podstawę basową niż poprzednie modele, basu jest tyle co powinno i tylko ciut mniej niz w Bakoonie, mam na myśli Bakoona wraz z okablowaniem, które wysteruje urządzenie tak, że bas nie jest dominujący, ale stanowi idealnie wyważony balans pomiędzy dużą i solidna ilościa basu a przebarwieniem pasma w tym zakresie (to nie jest łatwe zadanie, Pan Karol Ryka mówiąc o tym zjawisku podczas naszej rozmowy miał wiele racji). Góra jest ostrzej zarysowana, na źle dobranym systemie może lekko zakuć w uszy, w porównaniu z Bakoonem powiedział bym, że to drugie urządzenie ma ją nieco wycofaną, złagodnioną. Jeżeli chodzi o porównanie z lampowym LARem to w nowej hybrydzie dźwięk jest nieco bliższy słuchaczowi, charakter brzmienia pozostał bardzo zbliżony, ale podstawa basowa jest większa. Ze względu na fakt, że wybrzmienia w utworach są krótsze i szybciej wygaszone mamy wrażenie, że scena jest nieco mniejsza, pozostała ona jednak na bardzo dużym obszarze. Nie obejmuje jednak takich hektarów jak to ma miejsce w przypadku lampy w wersji IA-30T MkII ze standardowym wyjściem słuchawkowym.

Co do różnic pomiędzy brzmieniem instrumentów, żywej muzyki to chyba nie muszę nic dodawać, poprzednie posty dokładnie to opisały.

 

Za około 2 tygodnie będę mógł porównać bezpośrednio nowe wyjście słuchawkowe w lampie i w hybrydzie, jedno z nich zostanie u mnie, także niebawem będę pełnoprawnym członkiem klubu LAR ;)

 

Na dzień dzisiejszy, jeżeli to kogoś interesuje to uważam, że nowe wyjście słuchawkowe w IA-120H na moim systemie (DAC M2tech Young, HD800) zagrało na tym samym poziomie co wzmacniacz Koreańsko-Japońskiego producenta. A w jednym z aspektów nawet lepiej. Jednakże, gdybym miał lepszy system, bardziej audiofilskie źródło sytuacje mogła by się odwrócić na korzyść Bakoona, nie bez powodu jest on uważany za jedno z najlepszych urządzeń do napędzenia najwyższego z obecnie produkowanych modelu słuchawek Sennheisera. Takowego źródła jednak nie posiadam, i jeszcze długo mieć nie będę (być może nigdy), a na dzień dzisiejszy połączenie które usłyszałem sprawiło, że natychmiast wpłaciłem kaucję, i czekam na wyprodukowanie pełnej nowej lampy z nowym wyjściem słuchawkowym aby wybrać ostatecznie model dla siebie.

 

Potrwa to około 2 tyg., ponieważ tydzień potrzeba na wykonanie, a drugi tydzień na wygrzanie wzmacniacza.

 

Jeżeli ktoś będzie ciekaw rezultatów z chęcią podzielę się wrażeniami z odsłuchów.

 

Koniecznie napisz potem o jakie modyfikacje chodzi i postaraj się posłuchać egzemplarza bez tych modyfikacji aby mieć porównanie.

 

A mój LAR wygląda tak i takie tez lampy są w środku:

 

Nie jest to standardowe wykonanie LARa, zmieniał Pan ścianki boczne we własnym zakresie ?

Tak czy inaczej dodało to troche uroku ;)

 

Jak grają lampy, które widac na zdjęciu, w porównaniu do standardowych ? Duży progres nastąpil ?

Które najwięcej wniosły do zmiany dźwięku ?

Edytowane przez zycie_to_gra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwiecej dobrego wnosi lampa wejsciowa. 6CA7 to bardzo dobra lampa mocy, nie zmienialbym jej na EL34, bo dzwiek staje sie meczacy. Co do lampy wejsciowej kolega Octagon ma Elektro Harmonixa, z ktorym dostalem wzmacniacz do odsluchu. Oczywiscie zagralo to bardzo dobrze i wiedzialem, ze to jest to czego szukalem. Niestety remastery brzmialy troche ostrawo, wiec poprosilem pana Eugeniusza o komplet lamp do przetestowania. No i strzalem w dziesiatke byl Siemens E80CC. Typowe napowietrzone lampowe brzmienie, tak chcialem. Z moich testow wynika, ze Elektro Harmonix na wejsciu ma wycofana srednice, lepsze zejscie na basie od Siemensa, brak typowego lampowego napowietrzenia, przy czym wglad w scene jest bardzo dobry. Najlepiej popros pana Eugeniusza o komplet lamp, abys sam wybral to co bedzie tobie lepiej pasowac. Ja mam w planie sprawdzic jeszcze jakiegos Mullarda 12AU7, tylko nie wiem czy jest sens w ciemno wydawac 300zl skoro Siemens juz dal mi to czego chcialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem od Siemensa E80CC. Teraz jest Mullard z lat 60-tych. Obie są dobre, każda inna. Co jakiś czas zamieniam te lampy. Myślę, że ocena zależy od własnych preferencji i rodzaju słuchanej muzyki. Nieco wyżej cenię jednak Mullarda. Ma wszystko to, co Siemens (zgadzam się z powyższymi określeniami charakteru brzmienia) plus ładniejsze i bardziej nasycone barwy. Ale to znowu temat konfiguracji, źródło, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem od Siemensa E80CC. Teraz jest Mullard z lat 60-tych. Obie są dobre, każda inna. Co jakiś czas zamieniam te lampy. Myślę, że ocena zależy od własnych preferencji i rodzaju słuchanej muzyki. Nieco wyżej cenię jednak Mullarda. Ma wszystko to, co Siemens (zgadzam się z powyższymi określeniami charakteru brzmienia) plus ładniejsze i bardziej nasycone barwy. Ale to znowu temat konfiguracji, źródło, itd.

 

Ja mam na oku tego Mullarda z lat 80-tych http://www.ebay.pl/itm/CV4003-M8136-12AU7-MULLARD-NOS-BOXED-/310509827786?pt=UK_Sound_Vision_Other&hash=item484bd3f6ca . Widzialem Mullarda z lat 60-tych http://www.hornet9.com/lampy.htm . Czy twoja lampa odpowiada temu opisowi "logo Hammond, szare żebrowane anody, O getter" ? Jesli bylaby lepsza od tej z lat 80-tych moze z kims dalo by rade na spole kupic bo sa tylko parowane w tym sklepie, a wyszlo by taniej niz jedna z lat 80-tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bezcenne informacje, jeżeli zdecyduję się na lampę, to już wiem co zrobię zaraz po wymianie bezpieczników.

 

Dla zainteresowanych napiszę, że Pan Eugeniusz zgodził się wyposażyć mojego LARa w wyjście XLR 4 pinowe. Jedyny minus takiego rozwiązania to umiejscowienie gniazda słuchawkowego z tyłu obudowy, tak aby nie szpecić frontu.Ale czego się nie robi dla poprawy dźwięku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim LaRze IA 30 MkII są zainstalowane bezpieczniki SR. Główny bezpiecznik wymieniłem wcześniej sam. Przy wymianie znajdujących się wewnątrz skorzystałem z uprzejmości Pana Czyżewskiego przy okazji przeglądu. Dzięki temu nie było ryzyka uszkodzenia sprzętu, czy porażenia prądem, a przede wszystkim mogłem odsłuchać każdy z kanałów osobno. Przy tych bezpiecznikach jest to o tyle ważne, że są one kierunkowe. W każdą stronę brzmienie jest inne, ale różnice są subtelne. Z tej, moim zdaniem pożądanej, następuje poprawa lokalizacji źródeł pozornych (z drugiej jakby skraje pasma były intensywniejsze, co daje efekt jakby większego planu, ale gorszej lokalizacji). Zgodnie z przewidywaniami Pana Czyżewskiego najwięcej wniosła wymiana głównego bezpiecznika. Wymiana bezpieczników wewnątrz również przyniosła efekt, ale postęp był daleko mniejszy niż przy bezpieczniku głównym. Ale był. Wpływ wymiany bezpieczników na brzmienie był z kategorii doszlifowania brzmienia, dopieszczenia, a nie z kategorii wymiany sprzętu na nowy, co świadczy o klasie LARa (przy wymianie bezpieczników w cd arcama wpływ był z tej drugiej kategorii). Zmianę generalnie oceniam na plus. Z innych modyfikacji wspomnę o wymianie gniazda IEC na Furutecha z pozłacanymi stykami. O wpływie na brzmienie nie mogę nic powiedzieć, bo zostało zamontowane przez Pana Czyżewskiego przy zamawianiu wzmacniacza, więc nie miałem porównania.

Edytowane przez akbar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

A do jakich kolumn chcesz podłączyć wzmacniacz?

 

Tego jeszcze nie wiem, na chwilę obecną biorę pod uwagę tylko słuchawki - HD800. Chcę pokombinować ze źródłem i dobrać idealne kable. Aktualnie nie mam za bardzo warunków do odsłuchów kolumnowych, ale to się niebawem powinno zmienić.

 

Tak czy inaczej w tzw. międzyczasie posłucham trochę kolumn i liznę nieco i tego świata (słuchawki w ciagu ostatnich kilku lat nieco poznałem)

 

Co do kolumn to zastanawiam się nad modelami sprzed 20-30lat (jest ich zbyt wiele, żeby tu wymieniać) z nowych będę teraz odsłuchiwać Harbeth Super HL5 i coś co wpadło mi ostatnio w oko - Consonance BARQUE M15 już wstępnie umówiłem się nad odsłuchy w Stolycy.

 

Tak wiem, że to wszystko wygląda jakby nie miało sensu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

Tak wiem, że to wszystko wygląda jakby nie miało sensu ;)

Moim zdaniem akurat sens ma :)

Jeżeli słuchając na HD800 nie możesz się zdecydować dźwiękowo to podejdź technicznie; przy hybrydzie będziesz miał nieco szerszy wybór kolumn a przy pełnej lampie trzeba będzie zwrócić nieco więcej uwagi na skuteczność i przebieg impedancji.

Miałem obydwa wzmacniacze u siebie i też bym pewnie miał zgryz który wybrać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem akurat sens ma :)

Jeżeli słuchając na HD800 nie możesz się zdecydować dźwiękowo to podejdź technicznie; przy hybrydzie będziesz miał nieco szerszy wybór kolumn a przy pełnej lampie trzeba będzie zwrócić nieco więcej uwagi na skuteczność i przebieg impedancji.

Miałem obydwa wzmacniacze u siebie i też bym pewnie miał zgryz który wybrać :)

 

Dzięki :)

 

Też tak na to patrzę, ale z drugiej strony szukam możliwie najlepszego dźwięku dla słuchawek, o ile wcześniej byłem za lampą (przed zmianami na wyjściu słuchawkowym), to dziś szala przechyliła się na stronę hybrydy, ze względu na repertuar - słucham głównie rocka i jazzu, a ten wykop na basie bardzo mi się spodobał. Im grało to mocniej (cięższe granie) tym mniej podobała mi się lampa, im spokojniej tym sytuacja się bardziej się wyrównywała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Bez przesady z tym wachlarzem. Ja z radością powitalbym np. lampowe pre gramofonowe.

 

Z tego co rozmawiałem z Panem Eugeniuszem, to lampowego pre gramofonowego chyba nie będzie. Kiedyś były podjęte próby, ale efekty nie były zadowalające.

A wachlarz całkiem spory jak na jednoosobową firmę:

-wzmacniacz tranzystorowy,

-wzmacniacz hybrydowy,

-wzmacniacz lampowy,

-NAZCA,

-pre gramofonowe,

W przyszłości być może monobloki, przedwzmacniacz i wzmacniacz słuchawkowy.

 

Nie wspominam o piecach gitarowych i klawiszowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozmawiałem z Panem Eugeniuszem, to lampowego pre gramofonowego chyba nie będzie. Kiedyś były podjęte próby, ale efekty nie były zadowalające.

 

A szkoda, bo da się to zrobić dobrze :). Jestem przekonany, że potrafi to też Eugeniusz Czyżewski.

 

Wzmacniacz słuchawkowy to dobry pomysł, oby wypalił. Poza tym są trzy wzmacniacze i jeden przedwzmacniacz gramofonowy - koniec.

NAZCA - świetny wzmacniacz, tylko właściwie go nie ma. Tak jak i porządnej strony www prezentującej ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.