Skocz do zawartości
IGNORED

Plazma vs LCD


KrzysiekA

Plazma vs LCD  

326 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Ktróra z technologii wyświetlania obrazu jest lepsza.

    • LCD
    • PDP
    • Jedna i druga technologia ma swoje wady i zalety.


Rekomendowane odpowiedzi

@ Bobcat

to w którym pokoju (przeznaczenie) na razie stanie LED a w którym plazma ? jakie oświetlenie i czy pod ten sam sygnał (źródło) podpięte będą obydwa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed zakupem, padło na VT30 jednakże w dniu dzisiejszym zauważyłem (lub miałem omamy), że gt30 jakby emitował trochę żywsze kolory w stosunku do VT30. Zdawało mi się czy to jednak ma w rzeczywistości miejsce? Ma ktoś jakieś doświadczenia? Może jednak filtr w VT30 tłumi aż za nadto? Spostrzeżenia mile widziane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj VT jeśli odbicia nie są problemem, jeżeli są to G.

 

@ Bobcat

to w którym pokoju (przeznaczenie) na razie stanie LED a w którym plazma ? jakie oświetlenie i czy pod ten sam sygnał (źródło) podpięte będą obydwa ?

Hmmm, w dziwnych i zmiennych czasach żyjemy. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed zakupem, padło na VT30 jednakże w dniu dzisiejszym zauważyłem (lub miałem omamy), że gt30 jakby emitował trochę żywsze kolory w stosunku do VT30. Zdawało mi się czy to jednak ma w rzeczywistości miejsce? Ma ktoś jakieś doświadczenia? Może jednak filtr w VT30 tłumi aż za nadto? Spostrzeżenia mile widziane.

 

Zgadza się, w warunkach sklepowych można czasem odnieść takie wrażenie, choć to najczęściej kwestia takich a nie innych ustawień, bo zdaje się, że na pomiarach to wychodzi nawet, że VT potrafi świecić jaśniej od GT. W każdym razie nie bałbym się że będzie za ciemno w warunkach domowych. Mikson, świeżo upieczony właściciel może coś powiedzieć, jak to wygląda po przesiadce z LCD pod względem jasności/kontrastowości obrazu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Bobcat

to w którym pokoju (przeznaczenie) na razie stanie LED a w którym plazma ? jakie oświetlenie i czy pod ten sam sygnał (źródło) podpięte będą obydwa ?

Salon jest pokojem bardzo jasnym. Są zasłony w oknach, ale raz że takie pół-przepuszczające światło, dwa że żona lubi gdy są na stałe ozdobnie spięte po bokach, więc użytku z nich nie robimy . Pokój A/V jest też jasny, ale można go w każdej chwili całkowicie zaciemnić zasłonami, gdyż takie one są.

 

Żona obejrzała kilka telewizorów i stwierdziła, że jej się najbadziej podoba obraz na moim LG. Zaczęła mnie więc namawiać na drugi taki sam. Jak wiecie - nie lubię mieć w domu dwóch takich samych przedmiotów użytkowych. Stanęło więc na tym, że LG idzie do salonu, a ja do A/V kupuję sobie co tam chcę. Jak trafnie zauważyłeś - zwyciężyła ciekawość porównania w warunkach domowych obydwu technologii. Oraz Wasze cierpliwe perswazje i prostowanie bajek kursujących na temat PDP. Więc jest Panas.

 

Nie bardzo rozumiem (przyznam) pytania o sygnał. Mam antenę na DVB-T/FM i taki sygnał jest rozprowadony po całym domu, w każdym pokoju. Mam też antenę Sat 103 cm z zezem (Hotbird/Astra) i każdy kowerter z podwójnym wyjściem. Jedna para sygnałów idzie do salonu na tuner Sat Cyfra+ (jutro przywożę nowy Sagemcom HD), druga para sygnałów idzie do pokoju A/V na tuner FTA Opticum HD X403p mający kieszeń CI i drugą kartę Cyfry+

 

Myślę ze dzisiaj bobcat będzie miał już TV w domu, ciekawe czy będzie "rzucał mięsem" :D

Przywiozłem wieczorem. Na razie podłączyłem LG w salonie. Reszta - jutro. Mięsem napewno nie będę rzucał, wiele razy oglądałem G30 w markecie. Gdybym miał choć cień zastrzeżeń do niego - to bym go nie kupował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z ciekawości obejrzałem film z platformy ipla :) za free :)

po włączeniu netu wgrał się nowy soft,

bardzo przyjemny tv :) mam nadzieję że taki będzie cały czas :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego miał nie kupić? napisał wczoraj, że kupił, przerzucił lcd do salonu - po tym, jak opisał pomieszczenia, pewnie też bym tak zrobił.

sam chętnie poczytam o wrażeniach, ale liczę na te "niepierwsze". niech poogląda, pobawi się ustawieniami, źródłami. w czymś nowy tv zaplusuje, pewnie też coś mógłby mieć inaczej.

mikson - smarttv jest fajne, bo cośtam może więcej niż zwykły tv. mi dokucza jego... sztywność. z niektórymi portalami działa o.k. (ipla jest doskonałym naprzykładem), a z innymi... silverlight i ściana :( pc. (nawet nettopopodobny), jest bardziej elastyczny. tyle, że to kolejne pudełko. i wtyczka do gniazdka (o pilocie nie wspomnę).

ale też mam, używam, ograniczenia przyjąłem do wiadomości, może podczas zabawy z dlna pewne problemy (?) da się ominąć.

to tak jak z formatami plików odtwarzanych przez tv - flv jest beee, ale jak się zawartość przepakuje do mkv robi się cacy ;) przepakowanie trwa moment.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem gdyż bawię się nową zabawką. Jestem urzeczony. Co można więcej napisać po kilku godzinach zabawy? Nigdy nie przypuszczałem, że obraz na PDP może być tak piękny. Nawet oględziny w MM, które mnie ostatecznie przekonały do kupna tym razem plazmy - to nie jest to. Nie bawiłem się na razie w niuanse, precyzyjne kalibracje. Na to przyjdzie czas. Dziś sobie bardzo z grubsza ustawiłem po swojemu: podkręciłem jasność, kontrast, ostrość i kolor. Taki obraz impresjonistyczny. Podpisuję się pod tym, co napisał Mikson: szczęka opadła. Będę sukcesywnie wrzucał na Forum swoje spostrzeżenia i przemyślenia, a zwłaszcza porównanie z LG.

 

A teraz proszę się nie śmiać. Wiecie jakie porównanie mi się nasunęło? Kulinarne. Akurat obydwa przykłady znam z autopsji. LCD to jest kuchnia Tex-Mex. Pyszna, bardzo wyrazista, mocne smaki, ostre przyprawy (Tabasco, chili, papryczki jalapeno itd). PDP to jest kuchnia japońska. Rysowana delikatnym pędzelkiem sama wytworność, elegancja i finezja. Smaki, smaczki, pół-smaczki, ćwierć-smaczki, niuanse i niuansiki. Gdzie kucharze są uczeni również sztuki układania potraw i doboru kolorystycznego, gdyż jedzenie ma cieszyć nie tylko język, podniebienie i żołądek, ale również oko. Kuchnia dla koneserów i znawców. Dla nich symbol pychoty. Przeciętny Kowalski się nią brzydzi.

 

Przepraszam wszystkich za nieudolne wzloty epistolograficzne.

 

Witek chwilami nie mam do Ciebie siły. Jeśli Ci bardzo zależy - daj mi proszę na PRIV swój adres e-mail, przyślę Ci skan faktury z pieczątką MM "towar odebrano dnia 17 grudnia".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Venimus, vidimus et Deus vicit"

:D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek chwilami nie mam do Ciebie siły. Jeśli Ci bardzo zależy - daj mi proszę na PRIV swój adres e-mail, przyślę Ci skan faktury z pieczątką MM "towar odebrano dnia 17 grudnia".

Pisałeś/mówiłeś że napiszesz w weekend i tego nie zrobiłeś, w każdym razie za późno.

 

A teraz proszę się nie śmiać. Wiecie jakie porównanie mi się nasunęło? Kulinarne. Akurat obydwa przykłady znam z autopsji. LCD to jest kuchnia Tex-Mex. Pyszna, bardzo wyrazista, mocne smaki, ostre przyprawy (Tabasco, chili, papryczki jalapeno itd). PDP to jest kuchnia japońska. Rysowana delikatnym pędzelkiem sama wytworność, elegancja i finezja. Smaki, smaczki, pół-smaczki, ćwierć-smaczki, niuanse i niuansiki. Gdzie kucharze są uczeni również sztuki układania potraw i doboru kolorystycznego, gdyż jedzenie ma cieszyć nie tylko język, podniebienie i żołądek, ale również oko. Kuchnia dla koneserów i znawców. Dla nich symbol pychoty. Przeciętny Kowalski się nią brzydzi.

I o to, jak mawiali starogreccy indianie prali sie austrijoki. :D

Teraz już wiesz dlaczego omijam stoiska z LCD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją ścieżką niesamowita historia z tym naszym Bobcatem, kto by pomyślał jeszcze ze 3 miesiące temu że taki będzie finał :))

To ogromnej mierze zasługa Was tutaj, w niniejszym wątku. Ja sobie lubię czasem popolemizować (ot tak, dla zasady, to moja wada), ale staram się nigdy nie być dogmatykiem czy fanatykiem. Staram też się słuchać mądrzejszych od siebie. Jak widzisz - można mnie przekonać.

 

"Venimus, vidimus et Deus vicit"

:D

Nie, no - Sobieski to ja nie jestem. Ale wódeczką o tej nazwie nie pogardzę :)

 

Pisałeś/mówiłeś że napiszesz w weekend i tego nie zrobiłeś, w każdym razie za późno.

Jakieś ustalone normy czasowe? Weekend kończy się w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 24:00. Najpierw chciałem choć trochę obejrzeć, potem pisać. Nie odwrotnie.

 

Teraz już wiesz dlaczego omijam stoiska z LCD.

A ja nie omijam i wcale nie zamierzam tego robić. Jak wiesz mam obecnie obydwie technologie i przyjemnością oddam się porównaniom. To, że polubiłem obraz na PDP wcale nie oznacza, że zacząłem nagle postrzegać obraz na LCD jako kichę.

 

fajnie napisane :) pozdrawiam

Nie wiem dlaczego, ale takie właśnie kulinarne porównanie mi się nasunęło. :)

 

Pozdrowienia dla wszystkich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś ustalone normy czasowe? Weekend kończy się w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 24:00. Najpierw chciałem choć trochę obejrzeć, potem pisać. Nie odwrotnie.

 

O 23:00 to sie spi albo baraszkuje a nie czyta forum. :D

 

To ogromnej mierze zasługa Was tutaj, w niniejszym wątku. Ja sobie lubię czasem popolemizować (ot tak, dla zasady, to moja wada),

Chyba pofantazjować :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pofantazjować :D

Nie. To nie była fantazja. Tak byłem przekonany. Co wynikało z braku dostatecznej wiedzy. Jak widzisz - nie wstydzę się publicznie przyznać, że byłem w błędzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To nie była fantazja. Tak byłem przekonany. Co wynikało z braku dostatecznej wiedzy. Jak widzisz - nie wstydzę się publicznie przyznać, że byłem w błędzie.

Kiedyś w bardzo dawnym wątku o plazmach i LCD napsułeś mi mocno krwi z banem dożywotnim włącznie, wtedy postanowiłem że trzeba sprawić abyś kupił (za karę) plazme :D, moje wszystkie listy na PW były temu podyktowane - dokonało się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie nawrzucałeś mi tam wtedy zbytnio aby? Zresztą potem sam prosiłem, aby zdjęto z Ciebie ban. Nie rozpamiętujmy spraw już dawno wyjaśnionych i zamkniętych, które odeszły w niebyt. Jak to: dożywotnim? Przecież piszesz.

 

Plazmę kupiłem nie za karę. Raczej wprost przeciwnie. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie nawrzucałeś mi tam wtedy zbytnio aby?

Pisałeś głupoty o plaźmie i pierwszy z czymś personalnie do mnie "wypaliłaś" i się potoczyła pyskówka.

Było minęło ale w każdym razie tak sobie pomyślałem jak napisałem powyżej.

 

Jak to: dożywotnim? Przecież piszesz.

Wybroniłem się sam u administratora.

 

Plazmę kupiłem nie za karę. Raczej wprost przeciwnie. :)

Doprawdy, nawet sobie nie wyobrażasz ile trzeba było zadać sobie trudu i przekonać abyś ją w końcu kupił, z resztą zobacz na swoje PW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz - nie wstydzę się publicznie przyznać, że byłem w błędzie.

i za to szacunek :)

 

z tego co pisałeś lubisz dość "podkręcony" obraz, więc ciekawy jestem co teraz mają do powiedzenia pewne osoby twierdzące że obraz z plazmy nie da się oglądać, jest zdecydowanie za ciemny a kolory wyprane, blade... no i do tego to migotanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i za to szacunek :)

 

z tego co pisałeś lubisz dość "podkręcony" obraz, więc ciekawy jestem co teraz mają do powiedzenia pewne osoby twierdzące że obraz z plazmy nie da się oglądać, jest zdecydowanie za ciemny a kolory wyprane, blade... no i do tego to migotanie

Nie jest za ciemny nawet w jasno oświetlonym markecie. A co dopiero w domu wieczorem lub w zaciemnionym pokoju. Kolory mogę sobie tak ustawić, że nawet dla mnie są już nieakceptowalne. Żadnego migotania nie zauważyłem, choć bardzo się starałem.

 

Na temat tego co mają do powiedzenia "pewne osoby" z zainteresowaniem czekam na wpis KrzyśkaA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie wrażenie z detaliczności obrazu ? też masz wrażenie, że mimo większej ostrości na LED (dokładność krawędzi) obraz wciąż wydaje się za mało wyrazisty (ale nie w sensie świecenia/jaskrawości) ?

u mnie obraz jak na 1080p ustawię na ostrość 70-75 jest mega żyleta, ale i tak mam wrażenie że na plaźmie wszystko jest wyraźniejsze, są bardziej kontrastowo zaznaczone przejścia tonalne kolorów, co daje lepszy ogólnie w kwestii postrzegania ostrości/wyrazistości obrazu, widać to np na twarzach czy obiektach z delikatnymi (mało widocznymi) przejściami tonalnymi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie wrażenie z detaliczności obrazu ? też masz wrażenie, że mimo większej ostrości na LED (dokładność krawędzi) obraz wciąż wydaje się za mało wyrazisty (ale nie w sensie świecenia/jaskrawości) ?

u mnie obraz jak na 1080p ustawię na ostrość 70-75 jest mega żyleta, ale i tak mam wrażenie że na plaźmie wszystko jest wyraźniejsze, są bardziej kontrastowo zaznaczone przejścia tonalne kolorów, co daje lepszy ogólnie w kwestii postrzegania ostrości/wyrazistości obrazu, widać to np na twarzach czy obiektach z delikatnymi (mało widocznymi) przejściami tonalnymi

don111 poważnie ? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest za ciemny nawet w jasno oświetlonym markecie. A co dopiero w domu wieczorem lub w zaciemnionym pokoju. Kolory mogę sobie tak ustawić, że nawet dla mnie są już nieakceptowalne. Żadnego migotania nie zauważyłem, choć bardzo się starałem.

 

Na temat tego co mają do powiedzenia "pewne osoby" z zainteresowaniem czekam na wpis KrzyśkaA.

Proponował bym planszę kontrolną z białym tłem na jeden i drugi.

N.p. ten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I czekam na relację po tej próbie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

don111 poważnie ? ;)

poważnie, pisałem już o tym... jak się przypatrzy to widać że LED daje ostrzejszy, dokładniejszy obraz ale generalnie bardziej detaliczny/bogatszy w szczegóły w tonacji jest na plaźmie, to daje to ogólne wrażenie wyższej wyrazistości, przynajmniej dla mnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym planszę kontrolną z białym tłem na jeden i drugi.

N.p. ten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I czekam na relację po tej próbie.

hahahahahha

to proponuj dalej choinka blisko masz dostać jakąś ?

życie weryfikuje takie głupoty czyli kontrolne plansze bo film to obraz twarzy nieba "zapylających" się motyli czy bizonów etc wszystko w ruchu kapujesz? a nie statyczne pierdy z liniami :)

 

poważnie, pisałem już o tym... jak się przypatrzy to widać że LED daje ostrzejszy, dokładniejszy obraz ale generalnie bardziej detaliczny/bogatszy w szczegóły w tonacji jest na plaźmie, to daje to ogólne wrażenie wyższej wyrazistości, przynajmniej dla mnie

aa tam żartujesz chyba ;) ja też o tym pisałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee tam dla mnie i led daje rade:)

Nie jestem chyba telefilem:)

Juz przyzwyczailem sie do tego lg'ka i moge go polecic jak ktos szuka taniego leda 47''. Za te pieniazki warto.

Pewnie sa duzo lepsze tv ale tez za wieksza kaske ale tak jest ze wszystkim...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

[center]Studio 16hz * Karan Acoustics * Audio Research * Lumin * Transparent Reference XL & Ultra[/center]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym planszę kontrolną z białym tłem na jeden i drugi.

N.p. ten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I czekam na relację po tej próbie.

Mi tam ta fotka krzyś nie mryga ani na LCD ani na plaźmie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.