Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  83 członków

Nordost Klub
IGNORED

KLUB MIŁOŚNIKÓW KABLI FIRMY NORDOST


Gość cdplay.pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako klubowicz klubu miłośników kabli firmy Nordost dodam kilka zdań... o Valhalli głównie. Nie są to kable uniwersalne i nie współpracują z wieloma setup'ami. Głośnikowe Valhalle wprowadzają przejrzystość dżwięku do bólu. Nawet w realu tak nie ma! Detal tych kabli, głębia, holograficzność... jak i brzmienie kilku instrumentów może się nawet podobać, ale niestety wokal jest nie do przyjęcia. Moim przykładem niech będzie Dee Dee Bridgewater, którą wielokrotnie miałem okazję obejrzeć i wysłuchać live w różnych miejscach i jak najbardziej znam bardzo dobrze większość jej płyt. Kiedyś byłem zakochany w muzyce tej artystki i słuchałem muzyki DDB... prawie że maniakalnie... ale już się odkochałem!... W mojej konfiguracji audio, głos DDB nie brzmi dobrze z głośnikową Valhallą; jest po prostu za jasny i za detaliczny co powoduje zbyt duży dyskomfort w słuchaniu, szczególnie jak się zna głos artysty na pamięć, z realu czy też nawet z audio konfiguracji z Transparentem od serii Reference wzwyż. W konfiguracjach z potężnymi amerykańskimi piecami, jak ML i Krell, głośnikowa Valhalla się nie sprawdzi, ale z amerykańskimi piecami lampowymi to już inna bajka, i to bajka jak najlepsza pod każdym względem. W konfiguracji z końcówką BATa VK 75SE, preampem VK 51SE i Dynaudio, powiedzmy od Countur wzwyż, jest z Nordostem Valhallą naprawdę wybornie i bajecznie. Potężna przestrzeń, bardzo dobry detal i całkiem niezła masa dżwięku. Znakomicie to grało ze starą serią Countor 3.0 i Special 25 Signature w pierwszej wersji!

 

Pozdr, M

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym pisałem kilka razy.

Nordosty są za jaskrawe, zbyt analityczne, suche i szczupłe w średnicy.

Mogą się sprawdzić z ciemnymi, nieco zmulonymi systemami.

Szczególnie uważałbym i raczej unikał głośnikowych!

Natomiast z IC i AC można już pokombinować byle nie przesadzić.

np do źródła Valhalla AC jest super i jeśli to ciepłe źródło to Valhalla czy Tyr IC

też może być ale już dalej w torze audio żadnych Norostów a można popróbować

z Acrolinkiem, Synergistic Research czy Stealth Audio jeśli to ciepłe końcówki i pre,

albo MIT, Transparent, Kubala, Harmonix, VdH, Tara Labs jeśli wzmacniacz jest neutralny

lub nieco chlodny.

A głośnikowy na pewno nie żaden Nordost chyba źe kolumny to totalne muły!

 

Ale to dotyczy serii które znam.

Ponoć te nowe serie są cieplejsze.

Za kilka miesięcy ma być Valhalla II i Odin II.

Tyr II i Frey II już jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wroce do tego Magnum m3.3, wygrzal sie i jest bardzo fajnie, lepiej niz z anty ic, wiecej spokoju i glebsza przestrzen i wieloplanowosc, ogolnie bardzo muzykalnie choc przydaloby sie troche wiecej dynamiki. Cena przegieta. Jutro biore nowe red dawny na test jezeli zagraja podobnie do mita ale dynamiczniej to moze zostana.

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sly ma pełną rację. Tak jest u mnie, po wielu próbach na przestrzeni lat Valhalla najlepiej sprawdza się z transportem, kolejna zasila moduł cyfrowy DACa, następna część analogową powyższego. I to jest wspaniałe zestawienie dające szczegół, rozbudowaną stereofonię, przestrzeń, szybkość. Pre i końcówce mocy wypełnienia, barw, soczystości nadają MIT AC2 i Harmonix SM350.

Sumaryczny efekt to przejrzystość, szczegółowość, głębokie różnicowanie barw, muzykalność, wrażenie potęgi i wypełnienia.

Co ciekawe sieciówki Nordosta potrafią w odpowiednim towarzystwie innych kabli najładniej pokazać tzw. "ciemne tło". Przypuszczam, że to kwestia wysokiego poziomu przejrzystości Nordostów.

Shunyaty, Fadele poza Acrolinkiem "uśredniały" poprzez zmatowienie brzmienia i słabsze, znacznie mniej konturowe stereo.

Jeśli chodzi o kable głośnikowe i IC można sobie pozwolić na większą dowolność (tutaj Nordost nie jest raczej dobrym rozwiązaniem), byle nie przegiąć w jedną albo drugą stronę zależnie od posiadanych kolumn głośnikowych i preferencji.

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój setup audio nie jest przesadnie czuły na IC czy też sieciówki, ale jak najbardziej wyłapuje różnice przy zmianie kabli głośnikowych. Dla powagi sytuacji mam podłączone siecówki Valhalli do preampu i do CD. Używam też zbalansowanych IC Valhalli między CD i preampem oraz preampem i końcówką mocy... Interkonekty do subwooferów to zbalansowane Transparent Reference; głośnikowe to też Transparent Reference. W niektórych aspektach brzmieniowych, takich np. jak przestrzeń, fantastyczny sceniczny detal, separacja instrumentów... jest bardzo dobrze, a nawet spektakularnie... i co najważniejsze, setup ten rewelacyjnie oddaje klimaty jazzowe Blue Note i podobnych labeli z lat 50/60. Z B&W te nagrania nie brzmią najlepiej i generalnie odnoszę wrażenie, że Nautilisy są wręcz nietolerancyjne dla nieaudiofilskich nagrań, bezwzględnie z jakim wzmacniaczem i SC pracują. Głośnikowe Valhalle nie pasują do tych zestawień; zarówno z C1 jak i N802 dzwięk z Valhallą SC jest za kolorowy, za dokładny i bez rdzenia, czyli bez odpowiedniej masy; wokal Dee Dee Bridgewater staje się karykaturalny. Z Transparentem wszystko jest ok. ale niestety dzwięk jest ciemniejszy, a następny level w MM2 to już wszyscy wiedzą o jakich pieniądzach mówimy, zresztą zupełnie nieadekwatnych do przyrostu jakości... Ale to nie o to chodzi w tej zabawie: ma być ruch i samozadowolenie w hobby.... '-)

Wielkim fanem firmy Nordost jestem i pewnie nim pozostanę... istnieją systemy gdzie połączenie z Valhallą oddaje właśnie klimaty krainy wiecznego szczęścia i też jestem bardzo ciekawy co zaprezentuje nowa Valhalla, no i czy tradycyjnie wskoczą na wyższy i bardziej adekwatny (w stosunku do nowych trendów finansowych hajendu) poziom cenowy!... '-)

 

Pozdr, M

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sly30

 

Nie miałem w systemie wyższych kabli Transparenta niż seria MM1 Reference XL. Nie mam problemu z dostępem do nowej serii MM2 Opus, tylko nie wiem czy ma to sens. To raczej zestaw do wyczynowych systemów i może się okazać że niewiele pokaże w nieodpowiedniej konfiguracji, no i cena konkretnie przepędza mnie z tego terytorium, chociaż jak będę miał natchnienie to ich posłucham. Sprawdzę też przy okazji nowe MM2, czyli lidera referencyjnej linii zaraz po Opusie, bo też jak najbardziej kable te należą do ścisłej czołówki w hierarchii...

 

Pozdr, M

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne jest tak jak kolega mówi że Opus MM2 jest do poważnych systemów ale posłuchać

zawsze warto, tak z ciekawości i dla wiedzy.

Ponoć ogólnie cała seria MM2 jest wyraźnie lepsza niż MM1.

O sensie ekonomicznym nie wspominam bo to wiadomo że nie ma

przełożenia...sensownego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek - napisz po porownaniu cos wiecej. Sam jestem ciekaw, jak nowe Red Dawny wypadna na tle rzeczonego Mita.

 

Nie bedzie to uczciwe porownanie gdyz nie mam 2 setow mita...dzisiaj mieli male expo i chcialem pozyczyc 2 sety Tyra i red dawna ls, ale niestety mieli same nowki. Tyr 1 moge miec za pol ceny od nich, ale mimo tego sprzedawca twierdzi, ze nowy heimdall jest lepszy...no i co tu pozyczyc....?

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, a powinno im zalezec na pozbyciu sie starych kabli. Mowil, ze jest cieplejszy i ma lepiej zszyte pasmo, ciezko mi uwierzyc, ze nowa seria jest az tak dobra, dlatego jezeli znajda 2 sety tira 1 to pozycze oraz heimdalle.

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tam sluchamem systemu wadia, mono adyton, kef blade i kable tyr 2, faktycznie cieplo gralo, troche braklo precyzji, ale tez w sweet spocie nie siedzialem, przestrzen stadion i wielki bas.

 

WuMike a z czym porownywales blue heaven?

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i?:) Baldura kiedys mialem. Wlasnie wracam ze sklepu z Glosnikowym red dawnem ls, ic rd ls oraz ic heindall 2:)

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie to srednio wypadl red dawn, pogram jeszcze, ale glosnijowe troche chudawe, ic bardziej neutralne ale nigdy nie nazwalbym ich docieplonym. Red dawn ic gorszy od referencyjnego veluma ktorego kumpel przytachal i chodniejszy, heimdall rowniez chodniejszy ale przestrzenia, detalami i wybrzmieniami zdecydowanie lepszy od obydwu. Szkoda, ze nie mam juz mita bo kombinacja heimdalla z mitem moglaby stworzyc ciepla, szybka i przestrzenna prezentacje. Sluchalem jedynie z geamofonem, jako pre gramofonowe robil ear 834p deluxe. Troche ten odsluch byl na wariackich papierach, duzo mieszania. Kable podobno byly w vidarze...mimo to podlacze wszystko i pozwole kilka dni pograc moze cos sie zmieni:)

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko kolejna teoria w dwiecie audio a prawda gdzies posrodku. Tez tak myslalem i dzisiaj nordosty ac poszly do listwy, zasilania gramofonu i phono a shunyaty do power i pre. Bylo zbyt chudo, na sam koniec vishnu poszly do pre i power a shunyaty do gramofonu i pre i to byla bardziej muzykalna prezentacja...ale spoko musze jeszcze pograc. Jutro testy u 2 innych kumpli i zobaczymy.

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, dzisiaj musze sie rozstac z setem nordosta, szkoda bo dopier dzisiaj podlaczylem gramofon, wczoraj juz gralo fajnie, ale testowalem glownie z dackiem, muza, filmy, chcialem sprawdzic bas. Jako, ze na poczatku bas bardzo sie rozlewal, teraz efektu tego nie ma i bas jest raczej subrelny, przypuszxzam, ze 17w z lampy to moze byc malo dla glosnikowcow...albo kable jeszcze dochodza do siebie. Calosciowo u mnie brzmienie setu jest zwiewne i bardzo muzykalne,zero ostrosci,fajne czarne tlo i mnostwi detalu, ale jak pisalem wxzesniej brak zejscia. Testowalem 2 dni temu samego ic heimdalla u kolegi i wtedy bas sie mocno wzbudzal, zupelnue jak nie nordost, scena natomiast ogromna w kazdym aspekcie, moze nie tak gleboka jak z magnum m3.3 ale bardziej szeroka i wypchnieta do przodu i bardzo precyzyjna, ale podobbny spokoj i czarne tlo, powiem krotko, za te kase ten kabel jest niesamowity. Mysle czy by tych konektow, wlacznie z tonearm ic nie nabyc. Pozniej opisze jak wypadaja z innymi glosnikowymi.

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Z ciekawostek napiszę bo choć to nie Nordost to coś trochę podobnego.

Miałem różne Nordosty, miałem u siebie nawet Odina który ma detal ok 70 tys za 1m XLR i wypadł

nędznie. w 2 różnych systemach.

Ale ostatnio dzięki uprzejmości dystrybutora miałem okazję przez tydzień testować u siebie topowy

IC XLR Siltech Empress Double Crown. Stop G7 srebra ze złotem i monokryształ srebra X-Tal.

Muszę powiedzieć że robi wrażenie. Wgląd w muzykę, głębia planów, rozdzielczość na fenomenalnym poziomie

jednocześnie bez rozjaśnień i przejaskrawień które miał Odin, bez odchudzania i wysuszania dźwięku.

Na dobrym systemie szokujące wrażenia.

To w jakimś sensie jest to co daje wysoki Nordost ale zupełnie inny poziom.

Cena 78 tys świadczy o chorobliwym poziomie absurdu ale kabel jest niesamowity.

Deklasuje wszystko co do tej pory słyszałem choć kilka innych zbliża się.

Lepiej nie wpinać w swój system bo trochę krzywdę można sobie zrobić.

Najlepszy Nordost przy tym IC to...szkoda gadać.

Żal było oddawać.

Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze kolejny raz, sly30 pozycz cos wysokiego z nowej lini nordosta. Co prawda narazie jest jedynie Tyr 2 z referencyjnych, ale da Ci to jakis obraz w jakim kierunku nordost idzie

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, a moglbys cos wiecej napisac po testach nowej serii? Jakie kable miales i testowales, na jakich piecach i systemach?

 

Baldura glosnikowego chce zostawic, ale kurcze korci mnie do zmiany IC-ka Blue Heaven'a LS na cos z Norse 2 - Heimdalla lub Frey'a (Tyr zbyt wyszukany do mojego "zwyklego" systemu, jest on jednak duzo drozszy). Zreszta, najpierw wszystkie lampy na cos porzadniejszego, typu Psvane.

Edytowane przez WuMike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WuMike, pisalem kilka postow wyzej. System jak w o mnie.

 

Ale w skrocie Heimdall 2 powinien Cie zadowolic) Wielka, powiedzilabym nie spotkana przezemnie wczesniej przestrzen w tym przedziale cenowym.

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.