Skocz do zawartości
IGNORED

"Na twardo" vs. "na miękko" - sposoby ustawiania kolumn


Milimetr

Rekomendowane odpowiedzi

Stefek, bardzo cenię sobie Twoje opinie. Podkładki polecał też Magnepan.

Może "wyszarpię" je od Ciebie choć na jeden wieczór, albo dadz się zaprosić na odsłuch (z podkładkami).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefek, bardzo cenię sobie Twoje opinie. Podkładki polecał też Magnepan.

Może "wyszarpię" je od Ciebie choć na jeden wieczór, albo dadz się zaprosić na odsłuch (z podkładkami).

 

Coś pomyślimy :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbudowa teoretyczna jest taka, że kolce (czy stożki) odizolowują ustawiony na nich element (w tym przypadku głośniki) od drgań podłoża, poprzez fakt, że punkt styku z podłożem jest zminimalizowany. Teoria stojąca za tym jest taka, że gdyby powierzchnię styku zminimalizować do zera, to przenoszenia drgań w ogóle by nie było.

W praktyce jednak osiągnąć się tego nie da. Natomiast nawet mały punkt styku wierzchołka stożka tak naprawdę powoduje bardzo skuteczne sprzężenie głośników z podłożem i właśnie przenoszenie wibracji z obudowy głośnika na podłoże i vice versa.

Jako przykład tego efektu można podać podeszwę buta biegnącego sprintera. Pomimo, że powierzchnia styku jest mała, to jednak wzajemne sprzężenie podeszwy z podłożem jest bardzo duże.

 

Ewidentną zaletą kolców jest to, że pozwalają one twardo osadzić głośniki na nierównym podłożu np. grubym dywanie, oraz wypoziomować głośnik.

 

Moje próby z kolcami pokazały, że głośniki ustawione na kolcach bezpośrednio do podłogi (bez podkładek) dość mocno przenosiły częstotliwości basowe na podłogę, wprawiając całą płaszczyznę podłogi w potężne drgania. Efekt był taki, że bas dominował pasmo i był niespójny z resztą pasma.

 

Podłożenie pod kolce twardych podkładek (z jakiegoś tworzywa sztucznego) dało brzmienie lekko suche i z krótkimi wybrzmieniami, ale za to z dobrą kontrolą basu, dobrym atakiem, szybkością i precyzją lokalizacji źródeł pozornych na scenie.

 

 

Witam. Już tłumaczę po co są kolce. Typowa podłoga w angielskich domach jest zrobiona z nieheblowanych desek, na które przybija się 5 centymetrowy "dywan" czyli wykładzinę. Jedynym sensownym sposobem postawienia na tym magicznym podłożu kolumn jest zamontowanie pod spodem głośnika kolców i pieprznięcie tym kilka razy o podłogę aż się to przebije i wbije. Jest to jedyny powód dla którego to wymyślono, a my, jako te małpki które kopiują bezmyślnie z zachodu co się da, podpatrzyliśmy ten pomysł dorabiając antywibracyjną teologię.

Dodam jeszcze po co wymyślili półtonowe podstawki pod kolumny (z kolcami rzecz jasna - by się nie przewróciły). Otóż pod warstwą nieheblowanych desek daje się warstwę słomy i kolejną warstwę desek i tynku, i tak na wszystkich piętrach budynku - podłoga jest sufitem. Pan Smith, na suficie którego Pan Wilson pracowicie wbił kolumny, ma przyjemność słyszeć muzykę Pana Wilsona głośniej niż Pan Smith, bo całość zachowuje się jak gitara akustyczna. Postawienie głośnika Pana Smitha na ciężkim klocu betonu lub stali rozwiązuje problem wibracji więc Pan Wilson może spać spokojnie.

Jak można się domyślać z podobnych powodów ulubionym typem głośnika są w tym kraju małe monitorki. Podłoga i sufit dorabia brakujący bas. Duży głośnik w tym zaawansowanym wytworze inżynierii budowlanej (oni w większości domów mają pojedyncze szyby w oknach i oddzielne krany dla zimnej i gorącej wody) powoduje hm... Problemy. Delikatnie nazywając. Znam przypadek że spadł komin. Z autopsji. Trzeba było przypalić głupa....

Fakty te zrozumieć może tylko ktoś, kto zna angielską specyfikę :P

 

moje podstawki pojawiły sie po to, że bok kanapy zasłaniał jeden z głośników i trzeba było je podnieść. Podłoże to dobry komunistyczny gomułkowski beton o bardzo wielkiej grubośći - mój blok stoi na schronie atomowym, a moją klatką się do tego schronu wchodzi. Beton jest pokryty piłkowym gumoleum. Ponieważ taborety są brzydkie kupiłem dwie skrzynki do ogrodu ze sklejki 8mm na kwiaty bo nie było nic tańszego co mogłoby posłużyć za podstawkę wliczając kosze wiklinowe, pniaki, doniczki, pudełka wszelkiej maści, cegły, bloki suporexu, krawężniki itd. Wybrałem najtańszą opcję. Pudełka zapchałem książkami bo: mam upchnięte książki :) oraz nie powinny się połamać - 8mm sklejki to niewiele a mamy kota który potrafi się przemieszczać z prędkością 10 metrów na sekundę z zakrętami pod kątem prostym, w tym w stronę sufitu.

Gra bardzo ładnie. Ani kanapa ani leżąca na niej sterta pościeli nie zasłania głośnika - na zdjęciu widać głośnik po drogiej stronie gdzie nie ma kanapy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

moje podstawki pojawiły sie po to, że bok kanapy zasłaniał jeden z głośników i trzeba było je podnieść. Podłoże to dobry komunistyczny gomułkowski beton o bardzo wielkiej grubośći - mój blok stoi na schronie atomowym, a moją klatką się do tego schronu wchodzi. Beton jest pokryty piłkowym gumoleum. Ponieważ taborety są brzydkie kupiłem dwie skrzynki do ogrodu ze sklejki 8mm na kwiaty bo nie było nic tańszego co mogłoby posłużyć za podstawkę wliczając kosze wiklinowe, pniaki, doniczki, pudełka wszelkiej maści, cegły, bloki suporexu, krawężniki itd. Wybrałem najtańszą opcję. Pudełka zapchałem książkami bo: mam upchnięte książki :) oraz nie powinny się połamać - 8mm sklejki to niewiele a mamy kota który potrafi się przemieszczać z prędkością 10 metrów na sekundę z zakrętami pod kątem prostym, w tym w stronę sufitu.

Gra bardzo ładnie. Ani kanapa ani leżąca na niej sterta pościeli nie zasłania głośnika - na zdjęciu widać głośnik po drogiej stronie gdzie nie ma kanapy.

 

No chłopie, gratuluję tych podstawek i samego pomysłu .......kurcze jak Ty na to wpadłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te pudeła są w centrum ogrodniczym po jakieś 15zł za sztukę. Kupiłem dwa w różnych kolorach ale tego samego rozmiaru bo tak mieli a za kanapą i tak tego nie widać. Sprawdziły się bo sklejka cienka to się dogięły do nierównego betonu. Aha, pod gumoleum jest jeszcze parkiet z powyginanymi klepkami. musiałem trochę poprzesuwać lewo prawo aby stanęło stabilnie.

Zza kanapy wygląda to tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shittzu

 

Nie obraź się,bez żadnej złośliwości Ci powiem,ale chyba pomyliłeś wątki.

Jest taki "Wasze ustroje",i tam jest mnóstwo takich zdjęć,gdzie ludzie pokazują jak nie powinno się ustawiać kolumn głośnikowych (choć zdarzają się miłe wyjatki),i tam Twoje zdjęcia pasują idealnie.

 

Cieszę się razem z Tobą,że gra to u Ciebie,jak piszesz "bardzo ładnie",ale w takich warunkach,o kolcach,podkładkach czy standach nie możesz powiedzieć za dużo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czepiacie się :)

opis jest cudny, aranż jeszcze lepszy.

wszystko w temacie wątku.

nie ma czego się czepiać - naprawdę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e pudeła są w centrum ogrodniczym po jakieś 15zł za sztukę. Kupiłem dwa w różnych kolorach ale tego samego rozmiaru bo tak mieli a za kanapą i tak tego nie widać. Sprawdziły się bo sklejka cienka to się dogięły do nierównego betonu. Aha, pod gumoleum jest jeszcze parkiet z powyginanymi klepkami. musiałem trochę poprzesuwać lewo prawo aby stanęło stabilnie. Zza kanapy wygląda to tak:

 

Źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Copyright © Audiostereo.pl

 

te pudeła są w centrum ogrodniczym po jakieś 15zł za sztukę. Kupiłem dwa w różnych kolorach ale tego samego rozmiaru bo tak mieli a za kanapą i tak tego nie widać. Sprawdziły się bo sklejka cienka to się dogięły do nierównego betonu. Aha, pod gumoleum jest jeszcze parkiet z powyginanymi klepkami. musiałem trochę poprzesuwać lewo prawo aby stanęło stabilnie.

Zza kanapy wygląda to tak:

te pudeła są w centrum ogrodniczym po jakieś 15zł za sztukę. Kupiłem dwa w różnych kolorach ale tego samego rozmiaru bo tak mieli a za kanapą i tak tego nie widać. Sprawdziły się bo sklejka cienka to się dogięły do nierównego betonu. Aha, pod gumoleum jest jeszcze parkiet z powyginanymi klepkami. musiałem trochę poprzesuwać lewo prawo aby stanęło stabilnie.

Zza kanapy wygląda to tak:

shitzu

pomyśl o archietkcie wnętrz a nie o audio. To co zobaczyliśmy na zdjęciu, jest spójrzmy prawdzie w oczy ...obrzydliwe. Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać!!! Jeśli to miała być prowokacja z Twojej strony to jest ona jak najbardziej udana.:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zobaczyliśmy na zdjęciu, jest spójrzmy prawdzie w oczy ...obrzydliwe.

 

Prezes1

 

Wklej swoje, bo nie mam punktu odniesienia:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szału może nie ma, ale względny porządek jest :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę coraz większe wrażenie że dla pewnych ludzi najbardziej istotne zdaje się być jak coś wygląda, ile kosztuje a na samym końcu jak gra. Dla mnie liczy się tylko dźwięk. Przerabiałem to już kiedyś, zanosząc mój wzmacniacz i cd-ka do salonu audiofilskiego. Ponastawiane były różne ładne i błyszczące klocki, zapieliśmy moje.. ponieważ nie mieli nic co zagrałoby lepiej kończąc na poziomie 20kpln+ za klocek, była to moja ostatnia wizyta, krzywo się na mnie jakoś patrzyli.

 

To co zobaczyliśmy na zdjęciu, jest spójrzmy prawdzie w oczy ...obrzydliwe.

 

Cóż. Sprzęty które dobrze grają często tak mają. Eksperyment z pudełkami dowiódł że podstawką może być cokolwiek, byle stało. Głośniki są brzydkie, po zdjęciu maskownic w ogóle masakra. Widać klej, gluty na głośnikach, nieobrobiona płytę wiórową. Wzmacniacz też piękny nie jest. Możecie wierzyć lub nie, targałem do domu wiele razy różne tannoye, kefy, celestiony, missiony, monitor audio, phonar, avance i co tam tylko mieli plus to co sąsiad, też maniak, przynosił, i tak jakoś u mnie zostały te brzydkie rogersy a u niego monitor audio z HK. Dobre były eposy m22 i wharfedale diamond ale tylko przy rogersach jest trudny do opisania efekt hiperprzestrzeni i problem z prostym stwierdzeniem czy jest cicho czy głośno, tak bardzo muzyka odrywa się od głośników. Na moich pudełkach zagrały czytelniej i z większym wykopem z racji podniesienia w górę i tylko dlatego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szału może nie ma, ale względny porządek jest :)

w Krakowie w skarpetkach słuchają - musisz nadrobić dystans :)

Eksperyment z pudełkami dowiódł że podstawką może być cokolwiek, byle stało.

jakby ci to wytłumaczyć?...... :) nie o sprzęcie pisaliśmy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szału może nie ma, ale względny porządek jest :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Prezes rzeczywiscie porzadek to wzgledny masz, medal dla sprzataczki :) za to wystroj wnetrza....jak to angole mowia: random crapola... :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Mały update - podkładki z twardego rezotexu jednak nie...

 

Możesz napisać coś więcej na temat powyższego stwierdzenia? Napisałeś dość lakonicznie i nie wiadomo czy podkładki z tekstolitu nie sprawdziły się po prostu w Twoim systemie, czy też masz jakieś konkretne przesłanki, że akurat ten materiał w ogóle nie nadaje się na podkładki. Pytam, bo mogę mieć takie podkładki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wykonane dość grube (ok 3 cm) podkładki z Rezotexu z nakiełkami pod kolce.

Po zastosowanie pod kolumny efekt mi się nie podobał. Nie pamiętam już szczegółów, ale nie był to trafny wybór.

Próbowałem tylko w swoim systemie.

 

Ostatecznie skończyło się na podkładkach sandwiczowych - krążek z tytanu 3mm, warstwa tłumiąca Herbie's Audio Labs thin fat dots i krążek z tytanu z nakiełkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę coraz większe wrażenie że dla pewnych ludzi najbardziej istotne zdaje się być jak coś wygląda, ile kosztuje a na samym końcu jak gra. Dla mnie liczy się tylko dźwięk. Przerabiałem to już kiedyś, zanosząc mój wzmacniacz i cd-ka do salonu audiofilskiego. Ponastawiane były różne ładne i błyszczące klocki, zapieliśmy moje.. ponieważ nie mieli nic co zagrałoby lepiej kończąc na poziomie 20kpln+ za klocek, była to moja ostatnia wizyta, krzywo się na mnie jakoś patrzyli.

 

 

 

Cóż. Sprzęty które dobrze grają często tak mają. Eksperyment z pudełkami dowiódł że podstawką może być cokolwiek, byle stało. Głośniki są brzydkie, po zdjęciu maskownic w ogóle masakra. Widać klej, gluty na głośnikach, nieobrobiona płytę wiórową. Wzmacniacz też piękny nie jest. Możecie wierzyć lub nie, targałem do domu wiele razy różne tannoye, kefy, celestiony, missiony, monitor audio, phonar, avance i co tam tylko mieli plus to co sąsiad, też maniak, przynosił, i tak jakoś u mnie zostały te brzydkie rogersy a u niego monitor audio z HK. Dobre były eposy m22 i wharfedale diamond ale tylko przy rogersach jest trudny do opisania efekt hiperprzestrzeni i problem z prostym stwierdzeniem czy jest cicho czy głośno, tak bardzo muzyka odrywa się od głośników. Na moich pudełkach zagrały czytelniej i z większym wykopem z racji podniesienia w górę i tylko dlatego.

 

Ale widzisz, nie znasz się. Jak sobie nie kupisz reimyo (możesz zacząć od tranzystora, ale najlepsza jest lampa) i nie zrobisz pokoju jak e....., to nie powinieneś zabierać głosu ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od kolumn, samej podłogi, wibracji dodatkowych (od np. przejeżdżającego tramwaju) jeśli takie występują itd.

 

U siebie w miejsce kolców zastosowałem podkładki z utwardzanej gumy + cokoły granitowe. Jest b. dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.