Skocz do zawartości
IGNORED

Przedwzmacniacz+zasilacz lampowy (topologia Lamm)


micha7n
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry ,ale nie bardzo rozumiem po co zasilacz anodowy na lampach. Oryginalny zasilacz Lamma jest bardzo prosty ,niestabilizowany ,oparty na zwykłej filtracji LCRC , nie wiem po co stosować tak rozbudowany zasilacz oparty na kilku lampach ,który wymaga dużej wiedzy w prawidłowym setupie.

Nie lepiej odtworzyć oryginalny zasilacz ,który gra znakomicie, jest prosty i łatwy do prawidłowego setupu , niż wikłać się w jakieś dziwne konstrukcje ,które wymagają dużo fachowej wiedzy do prawidłowego działania . Mam nadzieję ,że ktoś nad tym panuje i wytłumaczy jak prawidłowo ustawić taki zasilacz . Pozatym myślę,że każdy zdaje sobie sprawę,w miarę zużywania się lamp taki układ będzie musiał być korygowany ,bo parametry wyjściowe będą się zmieniały. Czy będziecie wiedzieli jak to korygować. Czy będziecie umieć sprawdzić czy zasilacz się nie wzbudza i wprowadza od układu

masakry.

Czy uważacie ,że Lamm nie potrafił zrobić tego typu zasilacza ,ale z jakiś powodów zrobił prosty zasilacz i on gra.

Obserwuje różne dewiacje min stosowanie Salasów które znacznie degradują dzwięk akurat w tym projekcie. Ten zasilacz również uważam za idiotyzm ,ale każdy jest kowalem swego dźwięku.

 

Przede wszystkim ,czy ktoś zastanowił się na jakim napięciu anodowym pracuje ten pre.

Co jest w/g mnie podstawą wszystkiego. Poza tym stosowanie prostowników wysoko prądowych do układu pobierającego 18 mA jest idiotyzmem ,a jeżeli już się to stosuje to trzeba wiedzieć jak zaadoptować taką lampę do oddawania małego prądu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCB Lamm:

 

1. ManieX - 4szt.

2. grzecho - 4szt.

3. navirobik-4szt.

4. freedi - 2 szt.

5. ace99 - 2szt

6. rufus74pz - 2szt

7.woldo4-1szt

8.hen - 2szt

9.kizol666 - 4szt

10. tomekmad - 2szt.

11. gnaked - 2 szt.

12.genek-2szt

PCB zasilacz:

 

1. ManieX - 3sz.

2. grzecho - 4szt.

3. navirobik-2szt.

4. freedi - 2 szt.

5. ace99 - 2szt

6. rufus74pz - 2szt

7.woldo4-1szt

8.kizol666 - 2szt.

9.tomekmad - 3szt.

10. gnaked - 2 szt.

11. genek-2szt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ,ale nie bardzo rozumiem po co zasilacz anodowy na lampach. Oryginalny zasilacz Lamma jest bardzo prosty ,niestabilizowany ,oparty na zwykłej filtracji LCRC , nie wiem po co stosować tak rozbudowany zasilacz oparty na kilku lampach ,który wymaga dużej wiedzy w prawidłowym setupie.

Nie lepiej odtworzyć oryginalny zasilacz ,który gra znakomicie, jest prosty i łatwy do prawidłowego setupu , niż wikłać się w jakieś dziwne konstrukcje ,które wymagają dużo fachowej wiedzy do prawidłowego działania . Mam nadzieję ,że ktoś nad tym panuje i wytłumaczy jak prawidłowo ustawić taki zasilacz . Pozatym myślę,że każdy zdaje sobie sprawę,w miarę zużywania się lamp taki układ będzie musiał być korygowany ,bo parametry wyjściowe będą się zmieniały. Czy będziecie wiedzieli jak to korygować. Czy będziecie umieć sprawdzić czy zasilacz się nie wzbudza i wprowadza od układu

masakry.

Czy uważacie ,że Lamm nie potrafił zrobić tego typu zasilacza ,ale z jakiś powodów zrobił prosty zasilacz i on gra.

Obserwuje różne dewiacje min stosowanie Salasów które znacznie degradują dzwięk akurat w tym projekcie. Ten zasilacz również uważam za idiotyzm ,ale każdy jest kowalem swego dźwięku.

 

Przede wszystkim ,czy ktoś zastanowił się na jakim napięciu anodowym pracuje ten pre.

Co jest w/g mnie podstawą wszystkiego. Poza tym stosowanie prostowników wysoko prądowych do układu pobierającego 18 mA jest idiotyzmem ,a jeżeli już się to stosuje to trzeba wiedzieć jak zaadoptować taką lampę do oddawania małego prądu.

kolego zelo, kilka razy podkreśliłeś "idiotyzmem", może przestań niepotrzebnie oceniać, i weź się do roboty a pozniej pokaz wyniki tej pracy :)? co ty na to ?

nikt nie proponuje ci tego projektu, tej czy innej wersji zasilacza itd. wybierasz co chcesz, robisz co chcesz...wolny wybór wolna amerykanka. Ja robię ten projekt dla siebie na własne potrzeby z własną koncepcją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez micha7n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że są zapisy na płytki. Znane są wymiary płytki preampa i cena płytek?

 

Wczoraj próbowałem 10nF zamiast 100nF. Lepiej gra z 10nF. Wywalony został (zwora) także źle zamontowany rezystor grid-stopper w drugiej lampie. Tutaj trudno cokolwiek powiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że są zapisy na płytki

 

a czy ktoś wogóle panuje nad tą listą i ma zamiar ją realizowac?:):):)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trudno cokolwiek powiedzieć

Jeżeli po usunięciu tego rezystora nie słyszysz różnicy to jeszcze twój Lamm nie gra optymalnym dzwiekiem. jest za mało przezroczysty ,przeważnie wszystko rozbija sie o zasilanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po usunięciu tego rezystora nie słyszysz różnicy to jeszcze twój Lamm nie gra optymalnym dzwiekiem. jest za mało przezroczysty ,przeważnie wszystko rozbija sie o zasilanie.

Mógłbyś coś przybliżyć jeżeli chodzi o zasilacz?

Z płytki widać, że to: lampa>dławik>CRCRC aczkolwiek tych kondów jest trochę za dużo. Któreś muszą być łączone równolegle. Znasz jakieś wartości czy sam liczyłeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

logicznie tak by to wyglądało, ale jakoś na płytkach wygląda inaczej. Inna sprawa, że mam fatalnej jakości zdjęcia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

logicznie tak by to wyglądało, ale jakoś na płytkach wygląda inaczej. Inna sprawa, że mam fatalnej jakości zdjęcia

Na zdjęciach nie widać jak włączony jest dławik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie szybkie pytanie.

Będę zamawiał transformator zasilający do tego projektu. Czy zamawiać u p.Ogonowskiego czy toroidy. Jakie są wasze doświadczenia? Może polecacie kogoś innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie te listy dotyczą płytek jaskiniowca czy micha7n ? Bo się pogubiłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ponawiam swoje pytanie: czy ktoś te zamówienia będzie realizował , na jakich zasadach i jakich płytek one dotyczą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie, czyli mój pomysł na PCB klona Lamma zamieszczoną wyżej, jak i PCB zasilacza anoda/żarzenie na lampach to sprawa wygląda tak.

Na chwile obecną kompletuje większą ilość elementów, częśc posiadam, czekam na PCB prototypu preampa, w ciągu najbliższych dni postaram się to poskładać w całość. Niestety nie da się tego zrobić od ręki bo i terminy, kwestia finansowa itd. więc przeciąga się to w czasie. Pozostanie zamówienie transformatora do projektu żeby to uruchomić. Jeśli wszystko odpali i bedzie ok to jeśli ktoś będzie chciał mogę odsprzedać gotowe moduły preamp/zasilacz poskładane i uruchomione tylko bez lamp. Na jakich elementach ? dobrych..ale nie z najwyższej półki, jak wiadomo tutaj pole manewru jest spore. Listę konkretnych elementów/producentów podam niebawem.

Ponieważ układy są lampowe to poziom trudności w uruchamianiu jest dość duży, poza tym topologia PCB będzie mojego pomysłu, więc wezme na siebie problem z odpalaniem tego.

Składam kilka sztuk tego preampa dla znajomych, więc postanowiłem zaprojektować PCB, do tego mam dostęp do większej ilości elementów więc ich ceny też będą dobre, teraz w zależności ilu będzie chętnych to odpowiednio wpłynie na ceny samych PCB i elementów. Poskładanie kilku czy kilkunastu modułów preampu, nie będzie dla mnie stanowiło różnicy. Ktoś kto dostanie takie płytki wstawi tylko lampy, w zależności jakie mu będą odpowiadały i po sprawie.

Zaznaczam że nie będe organizował zamówienia na same PCB. ( takie PCB bodajże będzie miał kolega jaskiniowiec, ale co, kiedy i jak to nie wiem)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez micha7n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie szybkie pytanie.

Będę zamawiał transformator zasilający do tego projektu. Czy zamawiać u p.Ogonowskiego czy toroidy. Jakie są wasze doświadczenia? Może polecacie kogoś innego.

Używałem traf toroidalnych z Toroidów w wykonaniu audio oraz innych polskich producentów i prawie zawsze buczały w większym lub mniejszym stopniu.

Trafa od Pana Ogonowskiego nigdy!!!

W jednym i drugim przypadku były to trafa robione na zamówienie.

A układ preampa wg wzoru Lamma jest prosty w realizacji i nie sprawia żadnych problemów przy uruchomieniu. Jeden warunek dobre elementy, parowane w tym również lampy i nie ma żadnych brumów, szumów czy podobnych niechcianych atrakcji.

Gra u mnie od 2 miesięcy i jest super.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś będzie zainteresowany moimi wersjami PCB, to poniżej lista elementów (producentów) do jakich mam dostęp i na jakich będe składał układy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

To tak jakbyś w aucie miał jedną super oponę, a pozostałe...

 

Poza tym oferując kolegom wyłącznie zestawy niejako przymuszasz ich do stosowania tych kondensatorów, wiem nikt kupować nie musi, tylko po co w takim razie ten temat zakładałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość kizol666

(Konto usunięte)

Rezygnuję z PCB zamówiłem gdzie indziej. Aktualna lista wygląda tak:

 

PCB Lamm:

 

1. ManieX - 4szt.

2. grzecho - 4szt.

3. navirobik-4szt.

4. freedi - 2 szt.

5. ace99 - 2szt

6. rufus74pz - 2szt

7.woldo4-1szt

8.hen - 2szt

9. tomekmad - 2szt.

10. gnaked - 2 szt.

11.genek-2szt

 

PCB zasilacz:

 

1. ManieX - 3sz.

2. grzecho - 4szt.

3. navirobik-2szt.

4. freedi - 2 szt.

5. ace99 - 2szt

6. rufus74pz - 2szt

7.woldo4-1szt

8.tomekmad - 3szt.

9. gnaked - 2 szt.

10. genek-2szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jaka jest oryginalna wartość regulatora wzmocnienia na wejściu w Lammie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Przepraszam za niecodzienne pytanie - ale czy ten pre klon-lamm już funkcjonuje w powszechnym obiegu? czy ktoś jest w stanie ocenić czy preamp wystawiony na allegro (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) to coś wartego uwagi? ;)

czy ten klon Lamm serio brzmi tak rewelacyjnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obiegu już istnieje , z tym że ten z linku to nie nie tytułowy Lamm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś chce posłuchać , jak gra klon Lamma na bardzo wysokich komponentach ,to zapraszam na AS do pokoju DIY . Hotel sobieski p.103 (chyba)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obiegu już istnieje , z tym że ten z linku to nie nie tytułowy Lamm.

A w czym różnice (poza phono dodanym)?

 

Jeżeli ktoś chce posłuchać , jak gra klon Lamma na bardzo wysokich komponentach ,to zapraszam na AS do pokoju DIY . Hotel sobieski p.103 (chyba)

a coś więcej? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś chce posłuchać , jak gra klon Lamma na bardzo wysokich komponentach ,to zapraszam na AS do pokoju DIY . Hotel sobieski p.103 (chyba)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.