Skocz do zawartości
IGNORED

Chiński DAC na AK4490EQ


KrzysiekA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poprawiłem, dzięki.

 

Ten schemat daca AK4490 to zrysowałeś z natury[z płytki] , czy znalazłeś gdzieś w necie?

Czy mógłbyś wskazać na płytce rezystory R5 i R11 z tego schematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OPA na płytce to AD827. Był wymieniany tutaj na: Muses 8920, OPA2132, ADA4627, AD8022, ADA4627-1BRZ oraz NE5532.

Który polecicie na początek zabawy z tą płytką? Oczywiście muszę kupić i dolutować stosowną podkładkę (sorki mało elektroniczny jestem)?

Oczywiście jak nie ma parcia to zajmę się kondami i może LT-mi na oryginalne

Co do kondów 2200uF Boomaga stosowałeś i nie polecasz czy może warto przetestować? Wystarczy Nippon czy lepiej Nichicon lub Elna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam chińską płytkę z 4490 wbudowaną do primare spa20 i sprzęcik gra klasę lepiej niż oryginał, ale chciałem pójść jeszcze dalej z modyfikacją i kupiłem ( nie bez problemów ) płytkę upgrade do Schitt Bifrost z ak4490 , ale jak w końcu do mnie dotarła trochę się zmartwiłem , bo nie mogłem nigdzie znależć informacji o wyprowadzeniach i napięciach zasilania tego modułu - schitt mnie pogonił , nawet gdy za pierwszym razem złożyłem zamówienie i poprosiłem o te dane i przyznałem , że to do primare , to odmówili mi sprzedaży - poczekałem 2 tygodnie i poszło :-)

na szczęście schitt zdradził się sam na płytce dac multibit do bifrosta jest opis i analogówka zasilana jest napięciami 2 x 15 V , są też pozostałe informację :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1532-0-61156200-1474788908_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam chińską płytkę z 4490 wbudowaną do primare spa20 i sprzęcik gra klasę lepiej niż oryginał...

Bogdan prosiłem cię wcześniej , żebyś pokazał jak połączyłeś piny I2S chińskiej płytki z pcm1738 w Primare.

Skoro to gra to znaczy , że nie zrobiłeś błędu. Chciałbym się upewnić , żeby też błędu nie popełnić , bo na płytce jest dziwne oznaczenie pinu nr. 2.

Czy tak połączyłeś , jak na obrazu poniżej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

OPA na płytce to AD827. Był wymieniany tutaj na: Muses 8920, OPA2132, ADA4627, AD8022, ADA4627-1BRZ oraz NE5532.

Który polecicie na początek zabawy z tą płytką? Oczywiście muszę kupić i dolutować stosowną podkładkę (sorki mało elektroniczny jestem)?

Oczywiście jak nie ma parcia to zajmę się kondami i może LT-mi na oryginalne

Co do kondów 2200uF Boomaga stosowałeś i nie polecasz czy może warto przetestować? Wystarczy Nippon czy lepiej Nichicon lub Elna?

Pierote trzeba dobrać i kondy i opa do reszty sprzętu i upodobań. Zbyt duży rozrzut jest tutaj. Co u mnie jest strzałem w 10 u innego może być strzałem w płot ;)

Stosowałem 2200, nawet 4700 i zostało 1000uf. Co do opków ten ad827 nie jest zły. Przerzuciłem chyba z 10 szt różnych i ten ad827 niewiele ustępował AD797BRZ, a jak ktoś lubi "tłustsze" granie do nawet ad827 powinien być tutaj lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pomysł na całkowite pozbycie sie opampów w frontowych kanalach moim primare spa :-) a to za sprawą pga 2320 , na ktorego zamienię obecne oryginalnie pga2311 - z ich powodu przed nimi jest tłumik sygnału a po nich wzmacniacz napięciowy kompensujący ten tłumik , co na pewno wpływa na jakość, czyli ostatecznie będzie moduł od bifrosta na 4490 a po nim tylko pga2320 i potem prosto do accu p500 - ideał :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pomysł na całkowite pozbycie sie opampów w frontowych kanalach moim primare spa :-) a to za sprawą pga 2320 , na ktorego zamienię obecne oryginalnie pga2311 - z ich powodu przed nimi jest tłumik sygnału a po nich wzmacniacz napięciowy kompensujący ten tłumik , co na pewno wpływa na jakość, czyli ostatecznie będzie moduł od bifrosta na 4490 a po nim tylko pga2320 i potem prosto do accu p500 - ideał :-)

Witam,

czy kolega mógłby mi powiedzieć do czego służą op-amp na schemacie bo wszędzie na wejściu i wyściu z op-amp jest 0 V i czy można je dowolnie podmieniać lub zastosować jakieś dyskretne.

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączyłem dzisiaj moduł Schitta na ak4490 do primare Spa 20 ale nie ruszył, działam bez schematu i nie mam pewności czy w nim nie ma jakiegoś wyciszania , ktore nie puszcza sygnału, poniważ boję sie żeby nie sfajczyć cyfrówki primare więc najpierw odpale go na zewnętrznym odbiorniku spdif do i2s , natomaist wymiana pga 2310 na 2320 zadziałała pefekcyjnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schitt rozpracowany, ruszył z odbiornikiem spdif, ale żebym był oczarowany..... no cóż wyjście marantza cd53 który jest dla niego źródłem sygnału cyfrowego brzmi pełniej i po prostu lepiej - ale zasilanie jest prowizoryczne, więc pewnie to jest przyczyną

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś próbował tego daca [chińska płytka AK4490] z buforem lampowym , albo np. z WK-WA , biorąc sygnał bezpośrednio z kości daca na siatkę lampy?

Np. sprzed rezystora R5 i R11.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Czy ktoś próbował tego daca [chińska płytka AK4490] z buforem lampowym , albo np. z WK-WA , biorąc sygnał bezpośrednio z kości daca na siatkę lampy?

Np. sprzed rezystora R5 i R11.

 

A jest sens słodzić słodkie? Ten dac i tak ma niezłą średnicę a niższy bas jest troszkę ułomny, z lampą wg mnie raczej będzie gorzej, ale co kto lubi.

Edytowane przez boomaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niebieską na ak4118 , wszystko śmiga jak trzeba.

Czy tam jest opisane wyjście I2S , bo na zdjęciu nie widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem opis na stronie producenta tej płytki.

Gdyby ktoś potrzebował , to układ pinów wyjścia I2S jest taki-

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Czy na wyjściu z AK4490 występuje napięcie stałe? Czy ktoś zmierzył takie napięcie na chińskiej płytce. Na zdjęciu tej płytki, ani na schemacie nie widać kondensatora blokującego takie napięcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-28055-0-97597200-1477133156_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie gra , bo nie mam czasu , zagrał prowizorycznie na stole, ale na dennym zasilaniu i szału nie było, a teraz nie mam czasu i wszystko czeka, za dużo tego na raz.... preamp z buforem Passa B1 , Schitt, Moscode, i dac na AD1865 .... to tak od ręki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Schitt odpalony - dzisiaj uruchomiłem dac na wm8804/sm5813/Ad1865 , na wm8804/pcm5102 i na koniec schitta przez wm8804 i mimo że jest świeżutki gra najlepiej , ad1865 równo i bardzo kulturalnie , ale bez rozbudowanej stereofonii, pcm 5102 bardzo dynamicznie i efektownie, ale Schitt to barwa, czystość, smaczki, suuuper bas i przyjemność słuchania

 

chiński ak4490 też grał i po dobraniu kondensatorków i wsadzeniu ne5532DD też fajowo, mniej subtelnie niż Schitt i bardziej basowo, ale bardzo dobrze , czyli do chińczyka jednak Ad8022 na wyjście moim zdaniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

... ale Schitt to barwa, czystość, smaczki, suuuper bas i przyjemność słuchania

 

chiński ak4490 też grał i po dobraniu kondensatorków i wsadzeniu ne5532DD też fajowo, mniej subtelnie niż Schitt i bardziej basowo, ale bardzo dobrze , czyli do chińczyka jednak Ad8022 na wyjście moim zdaniem

 

 

Kurcze, Bogdan piszesz, że ak4490 gra basowo a ja porównując go do ak4396 i cały czas mam niedostatek niższego basu.

Fakt, że analogówka w ak4396 to bufor na jfetach.

Może to znak żeby i w ak4490 odejść od opków i zrobić też na jfetach.

Przyznaję, że potencjał jest, zwłaszcza scena i lokalizacja, ale ten bas, no niby nie jest zły, ale to nie ten z ak4396. Chodzi o niższy bas jego impakt i fakturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1865 równo i bardzo kulturalnie , ale bez rozbudowanej stereofonii

Odnoszę podobne wrażenie z tą stereofonią na tej kości,nowsze dace mają lepszą stereofonie,mam porównanie do pcm1794.Analgówka ta sama .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2 dac na ak4490 ( Schit z jfetami w analogu a chińczyk z opmapem ) i jednego chińczyka na ak4396 z opampem,

Schit ogólnie gra najlepiej , dwa pozostałe inaczej , ak4490 z opmapem dynamicznie z uwypuklonym wyższym basem, ak4396 podobnie lecz z płytszą przestrzenią, ale to moje subiektywne odczucia - poza tym sporo można zmienić doborem opampów - mam jeszcze pcm5102 ktory wyróżnia się dynamiką , ale mam wrażenie "uproszczenia" dźwięku , jest efekciarski - jakby TI zależało na szybkim i chyba "tanim" zachwycie , ale nie chce być niesprawiedliwy , bo do tv jest super

mam jeszcze non os na tda1543, lampucerę, primare spa 20 z pcm1738, i maleństwo na cs4334 i 2 dac na ad1865 i z nich wszystkich Schitt na ak4490 najbardziej mi podchodzi, musiałbym jeszcze porównać je z cd i dvd które mam i też są niezle ( na tda1541, marantza cd53 na sm coś tam, pioneerka pds701 i dvd 717 i bardzo pzryjemnie grające universum na tda 1543 ). ale nie mam już cierpliwosci :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2 dac na ak4490 ( Schit z jfetami w analogu a chińczyk z opmapem ) i jednego chińczyka na ak4396 z opampem,

Schit ogólnie gra najlepiej , dwa pozostałe inaczej , ak4490 z opmapem dynamicznie z uwypuklonym wyższym basem, ak4396 podobnie lecz z płytszą przestrzenią, ale to moje subiektywne odczucia - poza tym sporo można zmienić doborem opampów - mam jeszcze pcm5102 ktory wyróżnia się dynamiką , ale mam wrażenie "uproszczenia" dźwięku , jest efekciarski - jakby TI zależało na szybkim i chyba "tanim" zachwycie , ale nie chce być niesprawiedliwy , bo do tv jest super

mam jeszcze non os na tda1543, lampucerę, primare spa 20 z pcm1738, i maleństwo na cs4334 i 2 dac na ad1865 i z nich wszystkich Schitt na ak4490 najbardziej mi podchodzi, musiałbym jeszcze porównać je z cd i dvd które mam i też są niezle ( na tda1541, marantza cd53 na sm coś tam, pioneerka pds701 i dvd 717 i bardzo pzryjemnie grające universum na tda 1543 ). ale nie mam już cierpliwosci :-)

jak każdy tadek ma coś nie do końca w soundzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaa , mam jeszcze bardzo przyzwoity dac na wm8741 i z tych wszystkich ak4490 gra dla mnie najlepiej - macie jakiś inny typ na mistrza daków ? acha NEC mógłby znów wypuścić jakąś nową kość dac , bo stary układ z cd marantz gra z takim potencjałem, że gdyby się postarali , to mogliby zamieszać moim zdaniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właściwie Schitt dał możliwość zbudowania naprawdę dobrego daca w oparciu o płytke z ak4490, dostajemy uruchomiomy układ z wejście i2s, ja dodałem odbiornik spdif na wm8804 i zasilanie i gra, oryginał używa cs8416 więc u mnie już jest lepiej a tam zasilanie to lm 317/337 wiec minimum przyzwoitości, pole do poprawy spore i efekt końcowy pewnie może być bardzo dobry za rozsądne pieniądze, mamy pewne cxęści ,a nie odrzuty i analoga na jfetach w klasie a bez sprzężenia zwrotnego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj robię porównanie Schitta z wewnętrznym dac w Primare SPA20 , który jest po sporych modach , tam jest PCM1738 i oryginalnie w konwersji I/V były NE5532 Philipsa a w filtrze OPA2134 , ale ja w I/V dalem OPA1612 a w filtrze Musesy 8920 i teraz to zupełnie inna maszyna

wspólnym źródłem jest Trekstor Movie Station, Primare dostaje sygnał po optyku a Schitt I2S prosto z procesora Sigma , więc Schitt ma fory, ale na razie ( jest świeży z pudełka ) nie powiem żeby skasował pcm'a ..... dopiero bezpośrednie porównanie pokazuje klasę primare po tunningu - nabieram szacunku do jankesów

daczki grają na podobnym poziomie jakościowym , a obawiam się , że wybór zależeć będzie od gustu i dopasowania do reszty systemu.... ale poczekamy z 2 tygodnie aż Schitt sobie pogra , bo na razie działa ze 3 godziny

 

dlugo szukałem zestawienia opampów do I/V i filtra za dac pcm1738 , ale obecnie zestawienie daje radę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie słucham i slucham, Schitt pograł już z 12 godzin i nadal wolę pcm1738 z primare spa.... gram na trekstor movie station , primare spa mocno modyfikowany jako dac preamp , accuphase p500 i dali grand i włączenie Schitta ogranicza system , spłyca przestrzeń w głąb i ugrzecznia i oczyszcza w sensie negatywnym ( ogranicza ) dzwięk , czyli jak to jest , że jankesy 10 lat temu zrobili dac lepszy niz japońce wczoraj .... niech Schitt pogra jeszcze , ale nie widzę szans na pobicie pcm'a . a przecierz to 1738 .... niby staroć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Bogdan i co zatoczyłeś kółko? ;)

Dziwi mnie że shitt gra gorzej może też coś sknocili w analogówce. Dac ak4490 nawet na samych opach ma fenomenalną głębie i plany. Moim zastrzeżeniem jest tylko najniższy bas, tu mogłoby być ociupinę lepiej. Może do końca roku uruchomię swojego na analogówce na jfetach, wtedy mam nadzieję, że dolne pasmo się poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładne kółko :-) ale tez po drodze sporo zmieniłem w torze audio i niektóre wcześniejsze zmiany się zdezaktualizowały , np. ad8022 poszły w odstawkę, po po zamianie pga2311 na pga2320 wywaliłem preamp , który niwelował tłumik sygnału będący przed pga2311, a ten preamp podbijał wyższy bas , z którym walczyłem latami i ograniczał przestrzeń - teraz mam dac, selektor sygnału, pga2320 i od razu accu P500 - odłączyłem końcówki frontowe w primare, więc uprościłem tor na maxa i to słychać !!!

wcześniej winą obarczałem dac pcm1738 i konwersję i fitr na opampach ,a wszystkiem ( złemu ) winny był tłumik i preamp w torze.

ak4490 zostawiłem włączony i wrócę do niego za tydzień lub dwa , ale na razie pga jest lepszy - dźwięk jest bogatszy, a przestrzeń głębsza ,, słuchać pogłosy i akustykę pomieszczenia , a po przełączenia na Schitta jest tak , jak by włączył się jakiś filtr - gra ładnie ale bez smaczków, choć uczciwie mówię ,że to jest na granicy precepcji, bo już moje dzieci tego nie wychwytują :-)

 

jeszcze muszę porównać chiński ak4490 z Schittem, bo tego chińczyka dobrze wspominam, choć sporo w nim zmieniłem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.