Skocz do zawartości
IGNORED

Chiński DAC na AK4490EQ


KrzysiekA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam typowego chińczyka, których wiele na ebay-u i aliexpress.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kupiłem z ciekawości, zastanawiałem się nad AK4399, AK4490 i AK4495 - stanęło na tym ostatnim.

Na początku byłem trochę zawiedziony, sprawiał pewne problemy przy uruchomieniu (czasami nie startował, innym razem jakby wzbudzał się czy co?).

Ale w końcu znalazłem w nim mój prywatny "hi-end" - najlepiej brzmiący DAC, który miałem okazję słuchać.

Oczywiście jest to opinia czysto subiektywna, nie jestem żadnym autorytetem w tej dziedzinie.

 

Jakby ktoś był zainteresowany, mogę opisać modyfikacje.

Koniecznie opisz :)

Wszystkie problemy zniknęły ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie opisz :)

Wszystkie problemy zniknęły ?

 

Finalnie mój DAC wygląda tak:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Płytkę kupiłem na Aliexpress, czekałem ok. 3 tygodnie i z niecierpliwością zabrałem się za uruchamianie.

Podłączyłem zasilanie, konwerter USB/I2S na CM6631A, odpaliłem Foobar-a i co??? Ano nic - głucha cisza.... zupełna cisza, nawet bez żadnego przydźwięku.

Sprawdziłem wszystkie połączenia, sprawdziłem napięcia na płytce, podłączyłem do innego komputera - kilka razy udało mi się uzyskać dźwięk, innym razem pojawiał się "świst" jakby wzbudzenie.

Zupełnie przypadkiem odkryłem problem podstawowy - płytka z AK4495 musiała był w pierwszej kolejności pod napięciem, dopiero później można była podpiąć kabel USB. Nie pytajcie dlaczego, nie umiem na to odpowiedzieć.

 

Po tym odkryciu już wiedziałem jak obchodzić się z DAC-em i zacząłem odsłuchy. Brzmiał dosyć poprawnie, dźwięk trochę "suchy", niezbyt mocny bas.

Zacząłem zabawę od zmian charakterystyk filtrów cyfrowych (przełącznik DIP) na płytce. Niezależnie od ustawień przełącznika charakterystyka była identyczna. Zbadałem przebieg ścieżek (jest to b.kłopotliwe - soldermaska jest w kolorze czarnym i nie widać ścieżek). Okazało się, że jest błąd na płytce. Wylutowałem przełącznik i wstawiłem kołki, ustawiam charakterystyki przy pomocy zwor. To znaczy ustawiałem, bo najbardziej przypadła mi do gustu charakterystyka "default" i już tego nie zmieniam.

Kolejna rzecz, którą znalazłem na stronie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

to zmiana kondensatora Vref - oryginalnie był 10u, wstawiłem 2200u Nippon

 

post-31895-0-10545700-1439058673_thumb.png

 

Kolejną rzeczą była zmiana kondensatorów w filtrze wyjściowym. Na płytce są opisane wartości kondensatorów, niestety w kilku miejscach były inne (np. miał być 3,3n - wstawiony 1n). Skutkowało to "górką" +1dB przy 20kHz.

Po wymianie na poprawne wartości charakterystyka się wyrównała. Konfiguracja filtru jest prawie identyczna jak w "AK4495 evaluation board" - plik można znaleźć w internecie: AK4495SEQ board.pdf

Zastosowany wzmacniacz operacyjny (AD827) nie za bardzo przypadł mi do gustu, sprawdziłem też inne:

LME49720 - dziwne "wzbudzenia" w przebiegu charakterystyki

MUSES8820 - poprawnie, trochę "mułowato"

ADA4627 - doskonale, bez uwag - został na stałe

 

Następnie zwróciłem uwagę na elektrolity wokół chip-a AK - jakieś "no-name". Z rozpędu wymieniłem je z wszystkie na OS-CON 47u. Innych kondensatorów nie ruszałem, jak dla mnie są ok.

Zrobiłem własny filtr wyjściowy (z precyzyjnych rezystorów i kondensatorów foliowych) bazując na nocie katalogowej AK4495, podpiąłem go bezpośrednio do wyjść chipa. Dzięki temu znacznie zmniejszyły się rozbieżności między kanałami.

Strasznie męczyły mnie "piki" widoczne w charakterystykach, tak to wyglądało na początku:

 

post-31895-0-09295900-1439060496_thumb.png

 

Oczywiście po modyfikacjach było trochę lepiej, ale mnie to nie zadowalało. Rozwiązanie znalazłem na schemacie zasilacza Audiolaba M-DAC:

 

post-31895-0-53467000-1439060773_thumb.png

 

Zastosowałem kondensatory 10n i rezystory 56Ohm. Wszystko się uspokoiło i teraz jest tak:

 

post-31895-0-37476200-1439062294_thumb.jpg

 

Nawiasem mówiąc, dominująca 2 harmoniczna to chyba dźwięk "lampowy" ? :-)

I w zasadzie to chyba wszystko, teraz tylko siedzę i słucham, słucham.... I nie mam się do czego przyczepić.

Dźwięk bardzo zrównoważony, precyzyjny i detaliczny.

 

Mój sprzęt to słuchawki AK-240 Studio z wymienionym przewodem (Canare Starquad) podłączone do wzmacniacza słuchawkowego DIY (klasa A na IRF610).

Odsłuchuję też na kolumnach B&W DM602 podłączonych do wzmacniacza Yamaha AX-490.

Załączone pomiary wykonałem na karcie dźwiękowej XONAR D2, podłączenie do wejścia "LINE".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Pochwalę się :

zrobiłem DAC na AK4495SEQ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poleciałeś, to pewnie dobra samoróbka, nie to, co projekty na nieprzemyślanych płytkach z ebay-aliexpress.

Jednym słowem towar od chinolców, na pcb niezbyt przemyślanych. Tylko aby to sprzedać w dużych ilościach.

 

Gratuluje zastosowania drogich (ale wspaniałych w brzmieniu, już legendarnych) traf Lundahli. Bawiłem się też z nimi i w dacach napięciowych na wyjściu, świetnie się spisują.

 

Jedynie co moggę wtrącić, to szkoda że zastosowałeś AK4495 zamiast AK4490. Miałem pożyczone do zabawy dwie oryginalne płytki prototypowe od firmy Asahi Kasei.

Obydwie zaprojektowane podobnie (oczywiście z innymi scalakami) z podobnymi bajerami zmiany konfiguracji.

Typowe od nich evaluation board. Ale przerobione od właściciela w tym stopniu, że pod niezależne zasilania analogowych stopni (nogi scalaka) było dołączone po dwie płytki z dyskretnymi stabilizatorami zasilającymi.

 

AK4495 to szczezre taki brat 4490, niższych lotów z minimalnie większą dynamiką. (target do sprzętu powszechnego - moim zdaniem) w stosunku do AK4490, który ma mniejsze zniekształcenia, sporo lepszą charakterystykę ich rozkładu.

 

Ale przechodząc do brzmienia.

Na niemalże identycznych płytkach pod moim systemem. AK4490 pobiło AK4495 we wszystkich aspektach. No może poza wysokimi, bo ze względu na fantastyczną rozdzielczość na 4490 były ostrzejsze, bardziej "ukazywane" ciche dźwięki.

Na tym drugim tak nie kuło, zbyt intrygowało.

Jednak, przy odpowiednim dopasowanym stopniu analogowym, oczywistym jest że AK4490 że nie będzie drażnić, a pokazywać fantastyczne różnicowanie tonów, wybrzmień.

 

Myślałem szczerze mówiąc, że scalaki będą podobne, albo firma przynajmniej będzie tak chciała je zaaplikować, aby obydwa były ekwiwalentnie dobrze brzmiące.

Nie mniej jednak jak na dłoni wynikło, że AK4495 bliżej było do ostatniej serii AK4399 i jest on następcą tych scalaków.

 

AK4490 w bezpośrednim porównaniu pokazał, że wreszcie producent wkroczył w nową ere przetworników ze zintegrowanym wyjściem prądowym, bo to inna półka.

Po licznych próbach nadal twierdziłem, że prym wiodą jedynie układy z którymi może współpracować wyłącznie dobra aplikacja zewnętrznego stopnia dla konwersji prądowa-napięciowej.

AK4490 jednak ukazuje już, że wreszcie udaje się zrobić należytą konwersje analogową wewnątrz kości. (ale ileż edycji kostek musieliśmy przeczekać)

Jego stopień analogowy jest inny, jest za to jeden kruczek w aplikacji, z którym sobie jednak trzeba poradzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez VIVAro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AK4495 to szczezre taki brat 4490

 

No to mi zrobiłeś prezent dwa dni po uruchomieniu tego :D

To pierwsza taka duża płytka jaką zrobiłem, cieszę się generalnie, że w ogóle gra.

Przerobić projekt pod 4490 to będzie moment, najgorsze to przelutowywanie elementów.

Przesiadłem się z ak4396 inaczej zasilanego: tam był akumulator i regulatory Teddiego Prado. Tu jest trochę inaczej.

Gra też inaczej, na ten moment jednak opinii nie będę wygłaszał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się pochwalę :) Czekam na op-ampy i będzie można całość uruchomić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 0be5c3fbb271d2772c9357fda4bb6d60_1444566086.jpg

 

92185849acd99a6d9069d2940d4e519e_1444566106.jpg76043ac1d233be83ef07e28458f7de09_1444566125.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tacy podni nagle, widać, że padać zaczęło. ;)

Aja nawet lampowego pre sklepać nie mogę :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, może jesteście wstanie mnie naprowadzić :

masy są wg zaleceń noty katalogowej AK : cześć cyfrowa (WM i AK) i analogowa AK mają osobne masy połączone w jednym punkcie. Osobno wydzielona jest masa analogówki. Czy ta masa powinna być podłączona do reszty? Z technicznego punktu widzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona 60 datasheeta do AK4490:

"AVSS, DVSS, VSSL, VSSR, VREFLL and VREFLR must be connected to the same analog ground plane."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o tzn analogówkę, stopień odpowiedzialny za wzmocnienie sygnału analogowego, kolejny układ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też spinasz do jednej masy. Zerknij sobie na schemat w datasheecie, stopnie wyjściowe mają symbol masy analogowej, rysunki 40,41 i 42.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taz

a ta analogówka to z noty czy jakiś własny koncept?

a tak wogólę to mnie się bardzo podoba usb/I2s/dac fajna zbita konstrukcja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mi zrobiłeś prezent dwa dni po uruchomieniu tego :D

To pierwsza taka duża płytka jaką zrobiłem, cieszę się generalnie, że w ogóle gra.

 

No nie wiedziałem że w ogóle go składasz.Lecz masz się z czego cieszyć AK4495 to też dobry scalak przypominający sporo, ostatnią dobrze brzmiącą serie AK4399, choć jakby lepszy. :-)

 

Ale... może uchroniłem Cie jednak przed nieszczęsną stratą pieniędzy. Powiedz skąd kupujesz te AK4495, choć tu raczej nie zdarzają się wpadki.

 

Ale ostrzegam wszystkich:

NIE KUPOWAĆ TANICH UKŁADÓW AK4490 OD SPRZEDAWCÓW Z Aliekspress i Ebay !!!

Szczególnie się to tyczy tych najtańszych ofert, pożal się boże budzących zaufanie chińskich hurtownii połprzewodników.

 

UWAGA - TO JEST PLAGA !!!

Tworze projekt tego daca koledze. Kolega zamawiał od dwóch miesięcy scalaki prze firmę. które przychodziły niedziałające. W ostatnich dwóch zamówieniach pisał, że liczy na oryginały i jeśli się powiedzie, to zamówi kilkadziesiąt ich. Bez skutku, abo nie widzą że mają szajs od nieuczciwego dostawcy, albo wszyscy robią to z premedytacją.

Wczoraj otrzymał ostatnie. Nie lutowaliśmy scalaka, bo już w teście wypadł blado o czym dalej.

 

Na 8 sztuk od 7 sprzedawców jeden działał ! Układy wyglądają podobnie do oryginału, inne numery i są to najprawdopodobniej puste obudowy (kopie). Postanowiłem sprawdzić cztery kości miernikiem na pinach od zasilań i mas.

Rezultat - zero przejść od struktury półprzewodnikowej na teście diody. Wszystkie scalaki wyglądają podobnie - taki sam numer seryjny.

Ten jedyny, działający miał inną numeracje (tego co pamiętam chyba w ogóle więcej cyfr) no i jak przystaje dał się pomierzyć miernikiem.

 

Proszę o tym pamiętać i lepiej wklejać tą informację, co stronę wątków poświęconych AK4490 !

Na żniwa oszustów gdy znajdą się zainteresowani tym AK chyba długo nie będzie trzeba czekać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz skąd kupujesz te AK4495, choć tu raczej nie zdarzają się wpadki.

 

W czerwcu AK4495 były na ebayu u węgierskiego sprzedawcy, od niego też kupiłem jedną sztukę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ostrzegam wszystkich:

NIE KUPOWAĆ TANICH UKŁADÓW AK4490 OD SPRZEDAWCÓW Z Aliekspress i Ebay !!!

Szczególnie się to tyczy tych najtańszych ofert, pożal się boże budzących zaufanie chińskich hurtownii połprzewodników.

 

UWAGA - TO JEST PLAGA !!!

 

Nie za bardzo rozumiem sensu kupowania na eBay i innych Ali podobnych skoro kostki są normalnie do kupienia w DigiKey i to w niezłej cenie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Po co marnować pieniądze, zdrowie i czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta analogówka to z noty czy jakiś własny koncept?

a tak wogólę to mnie się bardzo podoba usb/I2s/dac fajna zbita konstrukcja

Żywcem przerysowałem analogówkę z "evala" do AK4490, strona 43

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytkę kupiłem na Aliexpress, czekałem ok. 3 tygodnie i z niecierpliwością zabrałem się za uruchamianie.

Podłączyłem zasilanie, konwerter USB/I2S na CM6631A, odpaliłem Foobar-a i co??? Ano nic - głucha cisza.... zupełna cisza, nawet bez żadnego przydźwięku...

 

(ciachalem tutaj zeby nie cytowac całego)

 

Jbnn - gratuluje podejścia i sukcesu. Mogę kilka pytań? Tak się składa, że posiadam bardzo podobną płytkę, też z Ali... u mnie sprzedawca twierdził że to v2 i ze dip-switche są już poprawione (nie wiem tego chwilowo jeszcze).

  1. W mojej wersji wokół AK kondensatory to złote Nichicony (Finegold), natomiast co do ich pojemnośći to nie zgadzają sie z manualem do AK... Jednak zastanawia mnie jedno - w datasheecie AK4495 (strona 55) elektrolity (nozki 41/40, 39/36 itd) maja wlasnie wartosci 10uF. W manualu do AK4495 Evaluation Board (strona 36) mają za to 100u... no i jeszcze dochodzi to co napisano na hifiduino - zeby zmienic na 2200uF miedzy 39/36 i/lub 17/20 - zaleznie jak rozumiem od tego czy lewy i prawy kanał mają oddzielne czy to samo zasilanie. Na "naszych" płytkach to samo... Dlatego wymieniłes jeden kondensator na 2200uF, a nie dwa... No ale co z pojemnością pozostałych - 10uf/100uf/ czy 47uF (jak u Ciebie), Jakie to może mieć znaczenie to raz, dwa czy sens jest ruszać te Nichicony Finegold 33uF? (mam pod ręką OS-CON 100uF).
     
  2. Nie wymieniałeś dwóch czerwonych elektrolitów po lewej stronie płytki (patrząc na zdjęcie), a to chyba jakieś chińczyki są (w zasilaniu opampa jak sądze). Nie zrobiłeś tego bo uznałeś że są okej, czy może dlatego że Twój moduł wyjściowy też je omija?
     
  3. Co to za płytka pomiędzy odbiornikiem USB/ a płytką DACa? Ta jasnozielona, od niej wychodzi taśma I2S jest na niej jeden chip z tego co widzę, ale nie widzę jaki, ani nie rozumiem po co :) Możesz słowo na ten temat?

Dzięki za Twój wkład, użyję Twoich pomysłow celem tuningu mojej płytki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Imadlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2200uf w vref to obowiązkowa modyfikacja, właśnie zwiększyłem pojemność z okolic 100uf i jest naprawdę dużo lepiej :)

 

Zastosowany wzmacniacz operacyjny (AD827) nie za bardzo przypadł mi do gustu, sprawdziłem też inne:

LME49720 - dziwne "wzbudzenia" w przebiegu charakterystyki

MUSES8820 - poprawnie, trochę "mułowato"

ADA4627 - doskonale, bez uwag - został na stałe

 

jaki filtr jest po AKM na tej płytce? taki jak w datasheecie do AKM czy z Evaluation Board?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki filtr jest po AKM na tej płytce? taki jak w datasheecie do AKM czy z Evaluation Board?

 

Standardowo na płytce jest filtr bardzo zbliżony do tej z Evaluation Board. W moim wykonaniu odłączyłem ten filtr i zrobiłem dokładnie taki jak w datasheet AKM. Nie robiłem porównań między filtrami, po prostu bardziej mi odpowiada wersja prosta z dobrymi elementami.

 

  1. W mojej wersji wokół AK kondensatory to złote Nichicony (Finegold), natomiast co do ich pojemnośći to nie zgadzają sie z manualem do AK... Jednak zastanawia mnie jedno - w datasheecie AK4495 (strona 55) elektrolity (nozki 41/40, 39/36 itd) maja wlasnie wartosci 10uF. W manualu do AK4495 Evaluation Board (strona 36) mają za to 100u... no i jeszcze dochodzi to co napisano na hifiduino - zeby zmienic na 2200uF miedzy 39/36 i/lub 17/20 - zaleznie jak rozumiem od tego czy lewy i prawy kanał mają oddzielne czy to samo zasilanie. Na "naszych" płytkach to samo... Dlatego wymieniłes jeden kondensator na 2200uF, a nie dwa... No ale co z pojemnością pozostałych - 10uf/100uf/ czy 47uF (jak u Ciebie), Jakie to może mieć znaczenie to raz, dwa czy sens jest ruszać te Nichicony Finegold 33uF? (mam pod ręką OS-CON 100uF).
     
  2. Nie wymieniałeś dwóch czerwonych elektrolitów po lewej stronie płytki (patrząc na zdjęcie), a to chyba jakieś chińczyki są (w zasilaniu opampa jak sądze). Nie zrobiłeś tego bo uznałeś że są okej, czy może dlatego że Twój moduł wyjściowy też je omija?
     
  3. Co to za płytka pomiędzy odbiornikiem USB/ a płytką DACa? Ta jasnozielona, od niej wychodzi taśma I2S jest na niej jeden chip z tego co widzę, ale nie widzę jaki, ani nie rozumiem po co :) Możesz słowo na ten temat?

 

Ad. 1

Wydaje mi się, że spokojnie można zastosować kondensatory między 10 - 100u, większych raczej bym nie dawał (przykre doświadczenia z zasilaczami, w których przesadziłem z pojemnościami wyjściowymi).

Osobiście jakbym miał FineGold-y, nie wymieniałbym na OS-CON.

Na płytce Vref dla lewego i prawego kanału są połączone, dlatego dałem 1 kondensator. Inaczej mówiąc jest on podłączony między +5V a masę.

 

Ad. 2

Czerwone elektrolity to Elna 10u, zostawiłem je w zasilaniu op-ampa, chociaż tak prawdę mówiąc nie wydają mi się tam niezbędne.

 

Ad. 3

Jest to kawałek zwykłej płytki uniwersalnej, a na niej jest ISO7240 - izolator galwaniczny i2s. Dzięki temu mam oddzieloną masę komputera od masy sprzętu audio (większa szansa na ograniczenie zakłóceń)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to prototyp mojego AK4490.

Obecnie powstaje nowsza wersja z upsamplerem AK4137 i oczywiście Ak4490.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Waldi_06 jak wrażenia w porównaniu z innymi Dac-ami?

Ja mam chińczyka, taki jak w temacie z osobnym zasilaniem 3,3V i 5V.

Używam go do wzm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i zamkniętych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , ale ma trochę za mocny bas z tymi słuchawkami (o ile dac może tak wpływać na dźwięk) op ampa wymieniałem, został LM6172 grał najłagodniej na basie, filtr jest taki jak w datasheet.

Jakie wymiary ma Twoje PCB?

 

Pozdrawiam

Marek

 

ps. czy masz jeszcze swoją stronkę?

post-19702-0-56537700-1445621642_thumb.jpg

post-19702-0-93977800-1445621668_thumb.jpg

post-19702-0-28342800-1445621677_thumb.jpg

post-19702-0-74562000-1445621912_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że już stworzyłeś projekt płytki pod kostkę 4490.

Sam będąc elektronikiem, też trochę działam w różnych płytkach i mam szacunek do Ciebie za chęć i włożoną w to pracę - szacun.

 

Sprawdź proszę PW.

Mam kilka sugestii, co do projektu samej płytki, rozwiązania zasilań. Jako, że maiłem możliwość odsłuchu kostki na fabrycznym evaluation board oraz z naniesionymi poprawkami w możliwością przełączenia bez i z. Można wyciągnąć wiecej z tej AK4490.

Mam kilka ważnych sugestii, szczególnie tyczy się nowej projektowanej pcb z AK4137.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi_06 jak wrażenia w porównaniu z innymi Dac-ami?

Nic nie pisałem, bo jest kilka powodów.

Po pierwsze pierwsza wersja tego daca jest poprzedzona upsamplerem SR4192, który delikatnie mówiąc nie wykorzystuje wszystkich zalet AK4490 oraz z zegarem dobrym ale "tylko" 24.xxxMHz.

Już gdzieś pisałem na forum, że AK4490 to najlepszy z przetworników d-s.

Naprawdę.

Gra podobnie do PCM1795.

Super czysta góra (jak na d-s), zwarty bas.

 

Ostatnio odsłuchiwałem w konfiguracji z zegarem MUZG'a (baaaardzo polecam ten zegar, nie ma sobie równych) oraz ze źródłem cyfrowym AMARE MUSIC DIAMOND, a to już klasa sama dla siebie.

Ten napęd nie ma daca więc odłsuchy naprzemian PCM1704 i AK4490.

 

Ale najciekawsze dopiero nadchodzi - w nowszej wersji nastąpi zmiana upsamplera na AK4137.

Obie te kości pracują z maksymalnymi parametrami 32bit (co nie ma specjalnego znaczenia , a dokładnie ma znaczenie adekwatne do rozdzielczości źródła) i 768kHz, a to już ma szalone znaczenie bo oznacza zdolnośc do pracy z zegarem 49.xxxMHz, znacznie bardziej zaawansowaną budowę wewnętrzną skoro potrafi pracować z takimi częstotliwościami i na koniec to, że dotychczasowe doświadczenia pokazują, że lepiej upsamplowac aby na wyjściu przetwornika otrzymać schodki jak najmniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waldi_06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

@oxygen22 - nieśmiało zapytam czy jesteś pewien schematu "chińczyka" w kwestii dotyczących nóżek 5 (LRCK) i 46 (MCLK), które są podpięte do bolców odpowiednio SL1-2 i SL1-3 ? Na pcb nadruk wskazuje, że kolejność jest następująca: 1 GND, 2 MCLK, 3 LRCK, 4 BLCK, 5 DATA. Zwróciłem na to uwagę bo biedzę się nad połączeniem "chińczyka" z płytką amanero, która ma z kolei oznaczenia: 3 DATA, 4 BCLK, 5 FSCLK, 6 MCLK, 7 DSDOE, 8 GND, 9 3.3V

W opisie amanero combo384-D.pdf podano, że trzeba połączyć piny 3, 4, 5, 7 i 9 co mi nie pasuje do opisu "chińczyka". Jako, ze jestem początkujący to zanim coś połączę chciałbym chociaż na logikę żeby pasowało. może koledzy pomogą dobrać połączenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest tak jak napisałeś, mój błąd

Poprawiłem, dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez oxygen22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Co myślicie o płytce z AK4490 z tej aukcji?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na All też jest ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo faktycznie (komuś się znudził :)). Ciekawe czy płytka lepsza od tej tu poruszanej? Dopatrzyłem że ta komplet z zasilaczem, usb xmos i dziurką na słuchawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.