Skocz do zawartości
IGNORED

Magog's Home Theater Nirvana


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, co to absorberów to było oczywiste, ale miałem wątpliwości co do dyfuzorów, bo fajnie byłoby aby nie były w salce widoczne a raczej stanowiły poprzez pokrycie tkaniną element wystroju całościowego. Ale jeśli piszesz że tłumienie pojawia się na kilkanustu tysiącach Hz to nie powinno być problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać jakie wymiary ma Twój ekran i jaka jest odległość ekranu od siedzeń...właśnie jestem na etapie gdybania odnośnie wielkości ekranu, ostatnio miałem ok 130'' (ok 3m x 1,2m) przy odległości ok 3,7m i wydaje mi się, że ekran był nieco za duży...

 

Dodatkowo mam pytanie czy jest jakiś dobry materiał na ekran dostępny w Europie (np. UK)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ekran ma wymiary 3072x1280mm, odległość będzie pomiędzy 3.5m-3.9m (46º-42º kąt patrzenia). Ostateczna odległość od ekranu ustalona będzie podczas kalibracji. Gdzieś na początku wątku podawałem zasady i sposób doboru wielkości ekranu do pomieszczenia. Poczytaj i policz.

 

Niestety nie znam żadnego polecanego i niedrogiego dostawcy z EU. Możesz spróbować dużo tańszą tkaninę Dazian, dość popularną w instalacjach DIY w USA http://stores.ebay.com/Dazian-Creative-Environments/ Mają tkaniny zwykłe jak i akustycznie przeźroczyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj "po pracy" dokończyłem budowę automatyki kinowej i dystrybucji IR. Sygnały IR rozprowadzane są przez moduł Xantech 791-44, do którego podłączone będą blastery IR, przyklejone do poszczególnych urządzeń. Głównym źródłem sygnałów IR jest moduł iTach IP2IR, który zamienia sygnały sterowania, z programu iRule, po sieci komputerowej, na IR. iRule to taki rodzaj uniwersalnego pilota na tablet, który, oprócz standardowych komend, umożliwia budowanie skomplikowanych makr i dwukierunkową wymianę danych. Pozwala to np. załączać kilka urządzeń jednym naciśnięciem klawisza "Film" lub "TV", a także oglądać na tablecie metadane odtwarzanego filmu, utworu.

 

Pozostałe moduły służą do sterowania automatyką ekranu. Moja Optoma podaje napięcie wyzwalacza +12V przy detekcji obrazu anamorficznego. To napięcie jest podawane do programowanego wyzwalacza Xantech 590-10 (największy na zdjęciu), który po detekcji wyzwala zaprogramowaną "paczkę" komend IR, które sterują zmianą formatu w soczewce anamorficznej z 16:9 na 2.40:1. Jednocześnie, sygnał IR do soczewki jest wykrywany w module CC-12, który zwiera odpowiednie styki przekaźnika, podając +12V na sterowanie silników maskujących ekranu. Uff, skomplikowane ;-))

 

Pozostało tylko dorobić interfejs pomiędzy iTach a Xantech, ten pierwszy pracuje na 5V, a drugi 12V. Interfejs to prosty optoizolator plus kilka elementów. Całość zmieściła się w obudowie ferrytowego filtra na kablu mini jack. Jeszcze tylko test i ... OK !

 

post-57849-0-64160500-1445195985_thumb.jpg post-57849-0-72636300-1445195983_thumb.jpg post-57849-0-97131100-1445195981_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "zoomuje" i jakoś dalej będę :) potwierdzam: da się z tym żyć

 

Da się żyć - zawsze można wyłączyć automatykę - wszak to tylko kilka tytułów, choć dla wyskakujących

spoza kadru rybek w "Życie Pi 3D" warto się pomęczyć. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz po wakacjach przyszła pora na dokończenie tematu ustrojów akustycznych. Absorbery RPG zostały sprawdzone i odstawione bezpieczne miejsce, gdzie czekają na swoją kolej. Czas na dyfuzory. W moim kinie jest 6 sztuk, z czego 4 na ścianach bocznych i po jednym na drzwiach. W pierwszej wersji EG zaproponowali 2” panele Quest Q-Perf, jednakże ze względu na horrendalne koszty zakupu i transportu z USA, po konsultacji, zdecydowałem na BAD panele w wersji semi-DIY. Faktem jest, że Q-Perf mają sporo lepszy współczynnik dyfuzji niż BAD, ale jakość ma tu swoją wyraźną cenę. Moje zapytanie do RPG o sprzedaż samych masek BAD spotkało się ze zdecydowaną odmową, chociaż są tu i tacy, którym się udało ;-)). Rozważałem też maski Kinetics TAD, ale ten produkt nie cieszy się uznaniem, głównie ze względu na podejrzenie braku podstaw naukowych, co do metody rozmieszczenia otworów w masce.

 

Pozostało jedyne wyjście czyli zrobić maski samemu. Tu z pomocą przyszło forum Gearslutz. Przy pomocy gotowca w Excelu ustaliłem wszystkie wymiary i przeniosłem do CAD-a. Cięcie i wiercenie CNC w 3mm HDF-ie zleciłem firmie meble.pl. W sumie powstało 30 masek 610x610, w tym 10 inwersyjnych. Wszystkie maski zostały ze sobą sklejone brzegami, tak aby utworzyły wymagany panel. Dodatkowo największe panele mają w osi długości listwę wzmacniającą, która będzie dodatkowo pełniła rolę mocowania do ramy. Finalnie, przed montażem w ramie, do masek zostanie doklejona tkanina Cara w kolorze bordo (Tummel). Wypełnieniem będzie wełna Isover PT80. Alternatywnie, wypełnieniem będą panele RPG Broadsorber, gdyby okazało się, że wymagane będzie zwiększenie absorpcji wyższego basu w sali kinowej (dla niskich częstotliwości panel BAD działa jak absorber).

 

post-57849-0-82423100-1445372883_thumb.jpg post-57849-0-85508300-1445372881_thumb.jpg post-57849-0-50874000-1445372886_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś w naszym cudownym kraju ma bardziej profesjonalną salę KD ?

Obawiam się , że nie :)

Jesteś niesamowity !

Ja porzuciłem plan budowy pokoju na poddaszu od podstaw . Przerażają mnie koszty , a zacząć i nie sończyć , to czysta porażka .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na dyfuzory. W moim kinie jest 6 sztuk, z czego 4 na ścianach bocznych i po jednym na drzwiach. W pierwszej wersji EG zaproponowali 2” panele Quest Q-Perf, jednakże ze względu na horrendalne koszty zakupu i transportu z USA, po konsultacji, zdecydowałem na BAD panele w wersji semi-DIY. Faktem jest, że Q-Perf mają sporo lepszy współczynnik dyfuzji niż BAD, ale jakość ma tu swoją wyraźną cenę. Moje zapytanie do RPG o sprzedaż samych masek BAD spotkało się ze zdecydowaną odmową, chociaż są tu i tacy, którym się udało ;-)). Rozważałem też maski Kinetics TAD, ale ten produkt nie cieszy się uznaniem, głównie ze względu na podejrzenie braku podstaw naukowych, co do metody rozmieszczenia otworów w masce.

 

Tylko czy to na pewno dyfuzory? Oczywiście wiem że mają ograniczyć częściowo pochłanianie wysokich tonów ale dla paneli Quest Q-perf znalazłem w paśmie wysokim bardzo wysokie współczynniki tłumienia, 0,8-do bliskich jedności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to na pewno dyfuzory? Oczywiście wiem że mają ograniczyć częściowo pochłanianie wysokich tonów ale dla paneli Quest Q-perf znalazłem w paśmie wysokim bardzo wysokie współczynniki tłumienia, 0,8-do bliskich jedności.

 

Oczywiście, że dyfuzorem nie jest i nie będzie. Cała zabawa z tymi płytami polega na tym, iż panel ma troszkę inne właściwości kątowe, w stosunku do zwykłego pochłaniacza z wełny. Dodatkowo sprawia że obniża pochłanianie wysokich i średnich częstotliwości. Dzięki czemu pochłanianie jest bardziej liniowe w szerszym spektrum częstotliwościowym. To ostatnie jest na plus co do pierwszego to trzeba wiedzieć czego się oczekuje.

Ważne jest zrozumienie, że czym innym w opracowaniach naukowych jest diffusion a inną kwestią jest scattering. Gdzie w języku polskim pojęcie dyfuzji i rozrzutu jest na tyle blisko i myli się te dwa parametry.

 

Co do kolegi Magog to gratuluję takiego podejścia do projektu. Naprawdę musiałeś przyswoić dużą wiedzę by podejść dobrze do tematu. Jeśli chodzi o panele mam mieszane uczucia do takiego łączenia. Zobacz sobie patent jaki zgłosiło RPG, zobaczysz na co warto zwrócić uwagę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ja "zoomuje" i jakoś dalej będę :) potwierdzam: da się z tym żyć

 

Bardzo ciekawi mnie zagadnienie maskowania ekranu i Twoje rozwiązanie

W Interstellar nie nadążysz z zoomowaniem ;))))

I dochodzi jeszcze ustawianie ostrości....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Arczi za informacje. Przepraszam za ignorancję, ale pozwolę sobie zacytować wstęp do patentu RPG na panel BAD (US5817992A):

 

"A two-dimensional binary amplitude diffusor (BAD) offering both absorption and modest diffusion is disclosed. The invention consists of a flat-faced panel with a series of alternating reflective and absorptive regions or patches defined by a binary sequence consisting of zeros and ones with a flat power spectrum, such as the Maximum Length Sequence (MLS) based upon shift register theory. Combining regions of absorption and reflection in the manner described herein results in an effective combination of absorption and diffusion."

 

Jest tam literalnie mowa o dyfuzji, nawet w nazwie produktu. Mając na uwadze rangę dokumentu i fakt, że zgłaszającym był dr Peter D'Antonio, nie sądzę, żeby był zwykły marketingowy bełkot. Mimo wszystko BAD posiada jednak jakieś (średnie) właściwości dyfuzyjne, ale daleki byłbym od dyskwalifikowania go, przynajmniej semantycznie, z grupy dyfuzorów. Ostatecznie niech będzie "dyfuzorber" czyli dyfuzoro-absorber. Poniżej zaczerpnięty z Gearslutz wykres wsp. dyfuzji BAD (nie ręczę za źródło).

 

359853d1377464817t-rpg-bad-panel-detailed-plans-bad_panel_dc2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ale ja nie twierdzę, że takowe zjawisko tam nie ma miejsca. Jestem ostatni który chciał by podważać, to co D'Antonio napisał. Generalnie większość bazuje na jego opracowaniach i ja także.

 

Chodzi o to, że RPG ma dyfuzory w swojej ofercie i przez pojęcie dyfuzor rozumiem właśnie takowe rozwiązanie oferujące podobną lub lepszą skuteczność w tym zakresie. Nie bez powodu BAD jest traktowany z osobna jako inne rozwiązanie.

 

Żeby zobrazować w czym rzecz posłużę się kilkoma obrazkami:

 

badpol2.gif

"For normally incident sound, the graph illustrates the angular response at 12.5 kHz. The flat reflector scatters sound primarily into the 90° specular direction. The wall mounted absorptive panel has similar response, only attenuated. The BAD™ Panel decreases specular scattering and more closely approaches the uniform ideal diffusion line."

 

Co jest potwierdzeniem mojego poprzednie postu na temat polepszenia właściwości kątowych.

 

Dalej idziemy co do pochłaniania:

badac2.gif

 

"The graph illustrates how the BAD™ Panel offers a modest increase in bass absorption over a standard upholstered 1" panel below 1000 Hz, and a decreased absorption above this frequency. The binary template allows the sound above 1000 Hz to be uniformly diffused providing reflection control without destroying the room’s ambiance."

 

Polepszenie absorpcji jest, choć patrząc na cenę tych paneli, to zysk wydaje się dyskusyjny. Dodatkowo poruszono kwestię, by pomieszczenie dalej zostało żywe.

 

Jeśli chodzi o dyfuzji to widzimy jak wygląda porównanie:

 

Tutaj jest BAD

baddc2.gif

 

Zaś tutaj jest ich dyfuzor QRD 734

 

734dc2.gif

 

Warto zwrócić uwagę, że skuteczność dedykowanego dyfuzora jest większa. Jak widać pomiar dyfuzora trzyma około 0,7 DC przy 125 Hz (choć wydaje mi się to naciągane, no ale bazujmy na tym co deklaruje producent) gdzie BAD ma 0,3 DC przy 630 Hz.

 

 

Więc tutaj widać różnicę w tej materii.

Ale BAD jest rozwiązaniem hybrydowym stąd jest ciekawym rozwiązaniem.

 

Teraz porównując kwestie dyfuzora i BAD to :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie jest to bezpośrednie porównanie tych 2 produktów. Tylko poglądowe przedstawienie idei.

To czerwony wykres z lewej strony reprezentował by dobry dyfuzor, zaś czerwony z prawej reprezentował by BAD. Jak widać jest tam częściowa dyfuzja ale też jest widoczne to, że częściowo występuje iż kąt padania równy będzie kątowi odbicia.

No i finalnie wspominając w kwestii absorpcji dyfuzor będzie miał znikome właściwości pochłaniające przy panelu BAD.

 

No i to już względny koniec mojego wywodu.

 

Pytanie do Ciebie czy będziesz przerabiał panele względem patentu, czy zostawiasz tak jak jest ?

Zmieniając lekko geometrię i układ mógłbyś jeszcze coś wycisnąć z tego rozwiązania.

 

Pozdrawiam

 

Mogę ręczyć, źródłem jest sam RPG :-)) Więcej tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale ja Ci wierzę, bo to znam od dosyć dawna :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magog czy Ty pomieszczenie będziesz wykorzystywał również jako salon odsłuchowy do muzyki Stereo/MCH czy tylko do KD, typowo do filmów? Bo jeśli to drugie to jak dla mnie z jednej strony podziw i szacun za perfekcje w wykonaniu ale z drugiej strony to (jak dla mnie zaznaczam!) przerost formy nad treścią. Bady, dyfuzory, cuda wianki a później ile filmów z doskonalą ścieżką dźwiękową odpalisz na tym? Bo co z tego że Twoja sala pod względem akustycznym będzie idealna jak na większości dostępnych pozycji (wartach obejrzenia) do doskonałości ścieżki dzikowej daleko? Każdy robi jak chce ja nawet jak bym miał środki takie jak Ty zamiast przez kilka lat dążyć do doskonałości wolałbym w pół roku czy rok dobrze zaadaptować pomieszczenie do KD, za resztę kasy kupić dużo lepszy proj niż masz i cieszyć się oglądaniem na szerokim ekranie wartościowych filmów, bo przecież o to przecież chodzi żeby oglądać film a nie sprzęt i detale techniczne. No ale to ja, każdy ma inne podejście do sprawy. Być może twoim celem jest stworzenie bardzo dobrej (idealnej) sali kinowej a oglądanie filmów to sprawa drugorzędna - wtedy to mogę zrozumieć.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BAD jest rozwiązaniem hybrydowym

 

jak zauwazyles Bad jest hybryda i tylko pod tym katem zostal opracowany i na tym polega jego 'uniwersalnosc' zastosowan szczegolnie w pomieszczeniach o mniejszej kubaturze lub/i gdzie jest ograniczona mozliwosc zastoswania innych rozwiazan, a gdzie wymagany jest duzy stopien absorpcji, a jednoczesnie nie chcemy przegluszyc.

Parametry absorbcyjne BAD mozemy poprawiac stosujac montaz 'wnekowy' z grubasz warstwa welny lub znacznie poprawic katowosc stosujac wersje Arc. Wg mnie 'dualizm' mozliwosci panelu BAD daje mozliwosc latwiejszego dostosowania do nowoczesnych wnetrz jak i potrzeb akustycznych niz typowe opracowania, ktore z reguly sa wielkogabartytowe w niektorych przypadkach.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok tylko dalej to nie jest typowy dyfuzor :). Ja nie neguję zasadności tej zabawki, tylko miałem poczucie że należy to sprostować. Niektórzy półkę z książkami traktuja jak dyfuzor. Ale już nie rozwijam tematu. Bo ten temat podoba mi się, jak mało który.

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego LG-H635 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Chodzi o temat Magoga oczywiście.

 

Wysłane z mojego LG-H635 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest typowy dyfuzor :)

Wysłane z mojego LG-H635 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Chodzi o temat Magoga oczywiście.

 

Wysłane z mojego LG-H635 przy użyciu Tapatalka

 

No nie jest:) ale i tez nie do końca ma nim byc:) ok tez nie zaśmiecam tematu:)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wątku o BAD chciałbym tylko dodać, że wg EG dyfuzja w domowych salach kinowych powinna być efektywna do 500Hz. A więc zarówno BAD, jak i oczywiście Quest Q-Perf, nadają się jak znalazł, i mają tę szczególną cechę, że zajmują jedynie 5cm na ścianie, oferując przy tym wszystko to, o czym pisał arczi i will. Dzięki panowie.

 

Pytanie do Ciebie czy będziesz przerabiał panele względem patentu, czy zostawiasz tak jak jest ? Zmieniając lekko geometrię i układ mógłbyś jeszcze coś wycisnąć z tego rozwiązania.

 

Spróbujmy, może uda się coś zrobić. Domyślam się, że chodzi o dolny rząd paneli i niezgodność z sekwencją Barkera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.