Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, porlick napisał:

A moje staruszki są całkiem ok-

Moje też, wydłubałem je w 1990-93 roku a drugie w 1994-96. Do dziś nie zamieniłbym ich na nic innego, no może nie aż tak w kategorycznie bo pewnie coś  by się znalazło na zastępstwo jakby była potrzeba, ale lepiej żeby nie było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądam tu i oooo :-) Jestem ciekaw pomiarów tych Waszych wszystkich cudeniek.

 

46 minut temu, porlick napisał:

O co chodzi?

A moje staruszki są całkiem ok- już ze 3 razy wcześniej przymierzałem się do wymiany i za każdym razem do nich wracałem. W sumie, za coś dostały wyróżnienie roku w Sat A-V.

Rozumiem, że nagradzanie produktów jest czysto obiektywne :-) Marketing nie ma tu nic do rzeczy;-)

Już widzę czemu nie ma nawet szansy się dogadać. Miłego tkwienia 3-4 dekady wstecz. Samo thd głośników pewnie zabija :-) ciekaw jestem elektroniki towarzyszącej, thd pewnie nie lepsze od tych głośników... Panowie doskonale rozumiem czemu nie chcecie niczego porównywać ;-) pozdrowienia

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Adam_85 napisał:

Jestem ciekaw pomiarów tych Waszych wszystkich cudeniek.

Co ciebie w tej dziedzinie tak ciekawi? Przecież w Twoim przypadku obowiązuje efekt zasady "wiem ale nie powiem".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Adam_85 napisał:

Rozumiem, że nagradzanie produktów jest czysto obiektywne :-) Marketing nie ma tu nic do rzeczy;-)

Zanim kupiłem, słuchałem. Potwierdziłem tylko fakt. Swoją drogą- 20 lat temu jeszcze było nieco obiektywizmu w prasie- nie tak, jak dziś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adam_85 napisał:

Miłego tkwienia 3-4 dekady wstecz. Samo thd głośników pewnie zabija

Taaa wyobraźnia ponad wszystko.

Tylko jasnowidzenia cieniutko.

Już widziałeś oczkami wyobraźni jakieś truchło typu Altus? ;)

Nic z tego, nie pamiętam Altusa z tymi głośnikami.

Ciekawi jak THD zabija?

nasz sam sobie sprawdzaj:

-Isophon psl 265

-Isophon psm 120

- Technics TH 400

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, JuG napisał:

Z czego niby wynika ten warunek?

A jeśli pomieszczenie nie jest symetryczne, to na podstawie czego chcesz teoretycznie okteślić i to z dokładnością do milimetra, jak powinny być ustawione kolumny? W przypadku pomieszczenia symetrycznego z dokładnością do milimetra można co najwyżej zadbać o symetrię. A gdzie i jak kolumny ustawić, to w większości i tak odsłuchy i subiektywne gusta.

 

9 godzin temu, ziko369 napisał:

Nie prawda...nagłaśniam część salonu...jedna kolumna przy ścianie w odległości około 40  cm, druga na otwartej przestrzeni...

Ale ja nie pisałem, że pomieszczenie musi być symetryczne, tylko kiedy można szukać sensu ustawienia kolumn co do milimetra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu mamy kolejny wybryk znanego specjalisty od zegarów atomowych:

Tym razem namawia kogoś do zakupu zegara rubidowego, który w domowym systemie audio jest zupełnie zbędnym elementem, nie dającym żadnej słyszalnej poprawy. Jeśli namawiana osoba ulegnie to narazi się na zupełnie niepotrzebne straty finasowe oraz straci czas na bezsensowne porównania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka o biampingu ze zwrotnicami pasywnymi:

Rzuca to nowe światło na podstawy elektrotechniki ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Co dziś robiłeś?
-Obrabiałem dupę innym.
-To nie mogłeś powiedzieć im tego prosto w oczy?
-Nie, bo tylko tutaj klepią mnie po pleckach i czuję się ważny...

 

Wolę być nikim dla normalnych, niż kimś dla zadufanych tchórzy...
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Adam_85 napisał:

Panowie doskonale rozumiem czemu nie chcecie niczego porównywać ;-) pozdrowienia

Kiedy „my” chcemy porównywać a nawet pokazać jak powinno się porównywać.

Niestety natrafia się wtedy na opór i wcale nie chodzi o opór pana Ohma. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, przemak napisał:

Taka ciekawostka o biampingu ze zwrotnicami pasywnymi:

Rzuca to nowe światło na podstawy elektrotechniki ;)

Sorry, przemak, ale taka jest prawda.

Dość dobrym odpowiednikiem sygnału muzycznego jest szum różowy. Moc/poziom sygnału spada w nim wraz ze wzrostem częstotliwości. Wniosek jest taki, że w bi-ampingu moc dla niskich i wyższych tonów wcale nie jest jednakowa. Wzmacniacze też nie są jednakowo obciążone- o ile na wyzszych tonach wzmacniacz powinien być taji sam ze względu na homogeniczność brzmienia, to i słabszy mocą też by sobie poradził. Przy podziale na 3 kHz, w pełnym wysterowaniu będzie pracował na dole 200W, a dla tej samej kolumny, górę obsłuży i 30 watowy wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, porlick napisał:

Sorry, przemak, ale taka jest prawda.

Zauważ, że dyskusja dotyczy biampingu ze zwrotnicami pasywnymi, więc prawda jest inna ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, tomekkk1 napisał:

-Co dziś robiłeś?
-Obrabiałem dupę innym.
-To nie mogłeś powiedzieć im tego prosto w oczy?
-Nie, bo tylko tutaj klepią mnie po pleckach i czuję się ważny...

- Co dzisiaj robiłeś?

- Reagowałem i prostowałem idiotyzmy w audio.

- To nie mogłeś powiedzieć im tego prosto w oczy?

- Nie. Idiotyzmy były powielane w internecie, wiec też tam staram się im przeciwstawić, by nie mieć poczucia współudziału, a co najmniej zaniechania...

 

 

...no cóż, każdy pisze za siebie i za siebie odpowiada...prawda 'tomkkku"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 minut temu, przemak napisał:

Zauważ, że dyskusja dotyczy biampingu ze zwrotnicami pasywnymi, więc prawda jest inna ;) 

Czy zwrornica jest przed, czy za wzmacniaczem, na moc dostarczaną do głośników nie ma na tyle istotnego wpływu.

Wracając (dla uproszczenia) do bi-ampingu z podzialem na 3 kHz, to nieważne, w jaki sposób podzielisz pasmo, na dół potrzebujesz 4-5 razy wiecej mocy, jak na górę. Pomijam tu kwestię jakości dźwięku. Co najwyżej potrzeba odrobinę więcej na wytracenie na rezystorze dopasowującym poziom wysokotonowego, ale z samego rozkładu widma widać, ile mocy gdzie trzeba dostarczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, porlick napisał:

Czy zwrornica jest przed, czy za wzmacniaczem, na moc dostarczaną do głośników nie ma na tyle istotnego wpływu.

Wracając (dla uproszczenia) do bi-ampingu z podzialem na 3 kHz, to nieważne, w jaki sposób podzielisz pasmo, na dół potrzebujesz 4-5 razy wiecej mocy, jak na górę. Pomijam tu kwestię jakości dźwięku. Co najwyżej potrzeba odrobinę więcej na wytracenie na rezystorze dopasowującym poziom wysokotonowego, ale z samego rozkładu widma widać, ile mocy gdzie trzeba dostarczyć.

 

Niestety nie. Jak pisałem, podstawy... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, porlick napisał:

Wracając (dla uproszczenia) do bi-ampingu z podzialem na 3 kHz, to nieważne, w jaki sposób podzielisz pasmo, na dół potrzebujesz 4-5 razy wiecej mocy, jak na górę.

Moim skromnym - mylisz się.

To nie teoretyczne zapotrzebowanie mocy (tu głośników) wymusza realnie pobraną moc i "działa" jak zwrotnica.W takim przypadku nigdy nie były by w ogóle potrzebne zwrotnice. Pąd za węzłem sam by 'widział' różne zapotrzebowania odbiorników i "sam" by się dzielił odpowiednio na tym węźle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, iro III napisał:

Moim skromnym - mylisz się.

To nie teoretyczne zapotrzebowanie mocy (tu głośników) wymusza realnie pobraną moc i "działa" jak zwrotnica.

To nie działa jak zwrotnica. Zauważ jednak, że głośnik wysokotonowy w kilkudziesięciowatowej kolumnie ma faktyczną wytrzymałość 5-10W mocy. Żeby "przeżył", wymaga zwrotnicy, bo po podaniu całego pasma o mocy znamionowej kolumny, jego żywotność byłaby liczona w milisekundach. Po podziale jest bezpieczny, stąd wniosek, że w wyższym zakresie kolumna pobiera tylko mały ułamek mocy calkowitej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiesz zasadę działania zwrotnicy, wobec tego nie rozumiem, dlaczego w przypadku bi-ampingu chcesz z niej zrezygnować?

Ona musi nadal być, tyle tylko, że w innym miejscu.

Przemyśl to na spokojnie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemak, @iro III

rzadko sie z wami nie zgadzam, ale tym razem "protestuje" :-)

juz z natury rzeczy (duzo wyzsza sprawnosc przetwornika wysokotonowego w porownaniu z niskotonowym) przetwornik niskotonowy wymaga wiekszej mocy, by odtworzyc pasmo czestotliwosci, za ktore jest odpowiedzialny z tym samym poziomem glosnosci jak przetwornik wysokotonowy. Najczesciej spotyka sie dane odnosnie podzialu wymaganej/pobranej mocy 80% / 20"

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, porlick napisał:

To nie działa jak zwrotnica. Zauważ jednak, że głośnik wysokotonowy w kilkudziesięciowatowej kolumnie ma faktyczną wytrzymałość 5-10W mocy. Żeby "przeżył", wymaga zwrotnicy, bo po podaniu całego pasma o mocy znamionowej kolumny, jego żywotność byłaby liczona w milisekundach. Po podziale jest bezpieczny, stąd wniosek, że w wyższym zakresie kolumna pobiera tylko mały ułamek mocy calkowitej.

Jest nadzieja :) 

Zamień w swojej wypowiedzi "głośnik" na "wzmacniacz" i będziesz wiedział ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zwrotnicy - słabszy wzmacniacz (ten przeznaczony "tylko" do wysokich) i tak będzie obciążony w swej pracy również wooferem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, iro III napisał:

Czyli rozumiesz zasadę działania zwrotnicy, wobec tego nie rozumiem, dlaczego w przypadku bi-ampingu chcesz z niej zrezygnować?

Ona musi nadal być, tyle tylko, że w innym miejscu.

 

Przecież za kazdym razem piszę, że w bi-ampingu zwrotnica musi byc PRZED WZMACNIACZAMI. Jak podzielisz sygnał wczesniej, również ograniczysz moc dla wysokotonowego, bo większość mocy z widma sygnału muzycznego zostanie odcięta- na górę pójdzie tylko tyle, ile trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, porlick napisał:

Przecież za kazdym razem piszę, że w bi-ampingu zwrotnica musi byc PRZED WZMACNIACZAMI. Jak podzielisz sygnał wczesniej, również ograniczysz moc dla wysokotonowego, bo większość mocy z widma sygnału muzycznego zostanie odcięta- na górę pójdzie tylko tyle, ile trzeba.

No oczywiście, czy ktoś chce z tym dyskutować? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, przemak napisał:

Jest nadzieja :) 

Zamień w swojej wypowiedzi "głośnik" na "wzmacniacz" i będziesz wiedział ;) 

Nie trzeba. Przy pełnym wysterowaniu, jeśli tor wysoki pobiera 20% mocy, to i taki wzmacniacz bedzie wysterowany na max i też da radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, porlick napisał:

Nie trzeba. Przy pełnym wysterowaniu, jeśli tor wysoki pobiera 20% mocy, to i taki wzmacniacz bedzie wysterowany na max i też da radę.

Nadal dyskutujesz nie z tym, co napisałem i zacytowalem, tylko że swoimi wyobrazeniami o tym. Jak wygląda prawidłowy biamping to wiemy, dyskusja była o biampingu audiofilskim. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W profesjonalnych monitorach aktywnych także stosowane są wzmacniacze o stopniowanej mocy, np 80 i 20 W i nikt nie powie, że to 20watowy monitor, tylko że to 80 watowy.

2 minuty temu, przemak napisał:

Nadal dyskutujesz nie z tym, co napisałem i zacytowalem, tylko że swoimi wyobrazeniami o tym. Jak wygląda prawidłowy biamping to wiemy, dyskusja była o biampingu audiofilskim. 

Cieszę się, że wiemy. Niestety, "bi- amping audiofilski" z prawdziwym ma tyle wspolnego, co krzesło z krzesłem elektrycznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, porlick napisał:

Przecież za kazdym razem piszę, że w bi-ampingu zwrotnica musi byc PRZED WZMACNIACZAMI. Jak podzielisz sygnał wczesniej, również ograniczysz moc dla wysokotonowego, bo większość mocy z widma sygnału muzycznego zostanie odcięta- na górę pójdzie tylko tyle, ile trzeba.

Chyba się zamotałeś ;) Wcześniej, twierdząc jednak coś innego.

10 minut temu, porlick napisał:

W profesjonalnych monitorach aktywnych także stosowane są wzmacniacze o stopniowanej mocy, np 80 i 20 W

To jest oczywiste, choćby ze względów ekonomicznych.

10 minut temu, porlick napisał:

Cieszę się, że wiemy. Niestety, "bi- amping audiofilski" z prawdziwym ma tyle wspolnego, co krzesło z krzesłem elektrycznym.

Dopłynęliśmy szczęśliwie do brzegu. Ufff  ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, porlick napisał:

Czy zwrornica jest przed, czy za wzmacniaczem, na moc dostarczaną do głośników nie ma na tyle istotnego wpływu.

 

vs.

21 minut temu, porlick napisał:

Przecież za kazdym razem piszę, że w bi-ampingu zwrotnica musi byc PRZED WZMACNIACZAMI.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podzielisz pasmo przed wzmocnieniem, to uzyskasz podział mocy podobnie jak za wzmocnieniem. Różnica leży jedynie w pozbyciu się syfu wprowadzanego przez zwrotnicę pasywną: przesunięć fazy i pogorszenia wsp. tlumienia. Stąd w bi- ampingu prawdziwym do poszczególnych głośników płynie około tyle samo mocy, co w "audiofilskim", bo reszty pasm ogranicza zwrotnica w kolumnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.