Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, MariuszZ. said:

Ja inie widzę tam charakterystycznych prążków na podstawie których można powiedzieć jaka to częstotliwość czy okres ale może Przemak pokaże więc poczekajmy.

A słyszałeś o pomiarze charakterystyki częstotliwościowej szumem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, bum1234 napisał:

A słyszałeś o pomiarze charakterystyki częstotliwościowej szumem?

Przy pomiarach REWem na potrzeby przygotowania filtrów do DSP ustawiam odległość mikrofonu od kolumn z dokładnością do mm wykorzystując szum i filtrowanie grzebieniowe pomieszczenia. Tak, widać ładnie całe pasmo w miejscu odsłuchu ale co to zmienia? Nie widać tam żadnych prążków i nie da się przypisać konkretnej częstotliwości do szumu. Szumi w całym paśmie szerokopasmowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Nie ma fali o częstotliwości trudnej do określenia. Kształt fali może być różny i będzie zależał od amplitud składowych częstotliwości i ich zależności fazowych.

Czyli nie tylko że to się da zrobić, ale nawet nie jest to trudne. O to mi chodzi. A teraz twierdzisz, że:

22 minuty temu, MariuszZ. napisał:

Nie widać tam żadnych prążków i nie da się przypisać konkretnej częstotliwości

Czyli co - szum to nie jest fala (dźwiękowa) czy jest? No wychodzi, że nie jest falą. Słychać szum czy nie? Istnieje w ogóle szum?

3 godziny temu, ASURA napisał:

Wrzuciłeś głowę do mózgu tak w skrócie to napisałeś jeśli chodzi o odbieranie przez człowieka dźwięku

Tak. To nie jest seminarium naukowe. Zresztą większość zrozumiała. Jak ktoś się chce czepiać, to proszę bardzo.

12 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Przetwornik wytwarza tyle dźwięków ile zostanie wymuszonych prądem przemiennym na jego zaciskach.

Ile zatem dźwięków - konkretnie - odtwarza przetwornik zasilony szumem? 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, przemak napisał:

Czyli co - szum to nie jest fala (dźwiękowa) czy jest? No wychodzi, że nie jest falą. Słychać szum czy nie? Istnieje w ogóle szum?

Przecież nie napisałem, że nie jest falą tylko że "Fala ma charakter periodyczny. Stąd węzly i strzalki między innymi w naszych pomieszczeniach. Szum nie ma tej cechy".

Cechy fali z postów Sajmona czyli Twojego dwutonowego wężyka jaką jest "periodyczność". To oczywiście uogólnienia i bez kontekstu nie pogadamy. 

2 minuty temu, bum1234 napisał:

Czym jest szum? Z czego się składa?

Jakie to ma znaczenie? Zapodaj z genetratora na głośniki szum i określ okres lub częstotliwość fali jaką wygeneruje. Da się? Jak pokażesz to ja Ci powiem z czego składa się szum. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MariuszZ. napisał:

Przecież nie napisałem, że nie jest falą tylko że "Fala ma charakter periodyczny. Stąd węzly i strzalki między innymi w naszych pomieszczeniach. Szum nie ma tej cechy".

Jeżeli fala ma charakter periodyczny, to szum nie mający tej cechy nie jest falą. Zdecyduj się albo-albo i nie uciekaj do przodu, tylko wróć do początku. Ja nie mam zastrzeżeń do wypowiedzi późniejszych, które teraz chętnie powtarzasz, tylko do tej, od której uciekasz:

4 minuty temu, MariuszZ. napisał:

Fala ma charakter periodyczny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie male cos:

"Periodic Noise (PN) sequences are ideally suited for use with spectrum and real time analysers (RTA's). They contain every frequency the analyser can resolve in a sequence length that matches the length of the analyser's FFT."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, telesma napisał:

Twoje musi być na wieszczu. Nie dziw się potem, że pod Twoim adresem są kierowane różne niekoniecznie pochlebne komentarze.

 Chciałabym żeby kiedyś nie było, bo inaczej popatrzyłbym na "pod Twoim adresem są kierowane różne niekoniecznie pochlebne komentarze"

2 godziny temu, MariuszZ. napisał:

Nie jestem przekonany do tego co napisałeś nad podkreślnikiem. Dlaczego? Traktujesz przetwornik jako źródło punktowe i do analiz tak się przyjmuje ale w praktyce źródło dźwięku jakim jest membrana głośnika jest źródłem powierzchniowym i np. kopułka może drgać i wytwarzać dźwięk z inną częstotliwością niż membrana przy zawieszeniu w tym samym czasie. 

Membrana sztywna nie jest, ale nie na tyle elastyczna, by z jednej fali wydzielić sześć fal prostych dla każdej ze strun gitary, podzielić swą powierzchnię na sześć części i wytworzyć sześć różnych fal dla każdej ze strun z osobna. No bo w sumie to po co co, skora częsteczki powietrza, nie mogąc poruszyć się jednocześnie w dwóch kierunkach, i tak uśrednią działające na nie siły, i drgać będą z jedną wspólną częstotliwością. 

2 godziny temu, MariuszZ. napisał:

Idę twoim tokiem myślenia (zapewne wiesz co mam na myśli) i na potrzeby dyskusji zrobiłem pomiar prawie "nearfield".

Mam prośbę: nie określaj głupot, które sam robisz jako mój tok myślenia. Chcesz widmo, to złap to, co jest wysyłane do głośnika, a nie to co udało Ci się mikrofonem złapać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, szymon1977 napisał:

Membrana sztywna nie jest, ale nie na tyle elastyczna, by z jednej fali wydzielić sześć fal prostych dla każdej ze strun gitary, podzielić swą powierzchnię na sześć części i wytworzyć sześć różnych fal dla każdej ze strun z osobna.

Z osobna nie trzeba, bo nie ma takiego chwytu, by grały jednocześnie...

...ale, że aż sześć!? 

10 minut temu, szymon1977 napisał:

nie określaj głupot, które sam robisz jako mój tok myślenia

Tako rzekł - Naj (samozwańczy) mędrzec tego forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum czy muzyka (dla fizyki nie ma znaczenia jak to nazwiemy) jest to zbiór jednocześnie emitowanych tonów - nic więcej nic mniej. Jego kształt zależy od składu i charakterystyki poszczególnych składowych. W pomieszczeniu podczas emisji szumu w składzie którego składowe równe modom akustycznym oczywiście pobudzi pomieszczenie i również powstaną m.in. fale stojące.

U gatunku ludzkiego (jak i u większości innych) obraz dźwiękowy powstaje w mózgu, aparat Cortiego na skutek dostarczanych drgań do rzęsek słuchowych pod wypływem różnych częstotliwości drgań ośrodka, jest odpowiedzialny za wytwarzanie impulsów nerwowych docierających  nerwem słuchowym do mózgu. Zatem fizyka jest taka, że organizm odbiera jedynie drgania (fale) jako zmiany ciśnienia ośrodka. Muzyka powstaje tylko i wyłącznie jako wytwór umysłu, który przy pomocy pobudzenia elektrycznego mózgu składa docierające drgania ośrodka w coś, co nazywamy dźwiękiem, a czasami nawet muzyką.

W przyszłości będzie można pobudzać nerwy słuchowe bezpośrednimi impulsami dostarczanymi przez elektronikę z całkowitym pominięciem zespołu ucha. Postęp przyniesie pewnie możliwość montowania sobie do nerwu słuchowego coś na kształt gniazda USB, do którego wpinać będziemy źródło, ewentualnie komunikacja będzie bezprzewodowa. To będzie lek na głuchotę, chyba że szybciej naukowcy będą wstanie pobudzić np. uszkodzony aparat Cortiego do regeneracji poprzez komórki macierzyste.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pit80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Hm... a te wszystkie wyniki w googlu jak się wpisze "aperiodic wave" to co jest? Fake newsy?
Np. "chirp", fake news pewnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, bum1234 napisał:

Wszystko to piękne, ale gniazda usb w głowie raczej bym nie chciał.

Tym bardziej jakiegoś wifi 😄

 

Dlaczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą. Prawda jest nową mową nienawiści. Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym.“ —  George Orwell _______________________________________________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, szymon1977 napisał:

Chcesz widmo, to złap to, co jest wysyłane do głośnika, a nie to co udało Ci się mikrofonem złapać.

Mikrofon "złapał" widmo fali mechanicznej z głośnika. Drgania powietrza od ruchów membrany poruszały "błoną bębenkową" mikrofonu, a ten przekształcając ruch błony na zmiany napięcia dał obraz widma. Ten sam obraz widzą zaciski na wejściu przetwornika tylko bez dodatków jakie niosą zniekształcenia przetwornika czy szum i zakłócenia otoczenia mikrofonu.

Nie czuję żebym zaprezentował jakąś głupotę. Nawiązałem jedynie do Twojego eksperymentu gdy słuchając Watersa z laptopa słyszałeś psa szczekającego u sąsiada i dyskutowałeś o scenie stereofonicznej 3D.

To było coś 👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bum1234 napisał:

Wszystko to piękne, ale gniazda usb w głowie raczej bym nie chciał.

JA tam bym chciał i mam nadzieję, że tego dożyję. Z pominięciem zniekształceń i ułomności materii organicznej aparatu słuchowego, słuchanie muzyki będzie miało wówczas wymiar perfekcyjny, elektronika dziś ma zniekształcenia oddalone o 130dB, a co dopiero z dalszym rozwojem 🙂

Do tego będziesz mógł mieć dowolny zakres słyszenia  ograniczony jedynie dynamiką materiału źródłowego. Nawet będzie można podsłuchiwać delfiny 🙂
Będzie możliwa echolokacja.

Granice częstotliwości będziesz sobie dobierał według upodobania, wiek nie będzie Tobie odcinał żadnych częstotliwości 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Tajitsu napisał:

Dlaczego?

Cyberpunk? 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Ajothe napisał:

A co z winylami?! 

Ano nic, winyle dalej pozostaną tym, czym chcą być. Będziesz chciał posłuchać czarnej płyty  wraz z ich zaletami i wadami, będzie możliwość odsłuchu nazwijmy to: neuro-direct - wtedy jakość będzie definiowana jedynie przez igłę i wkładkę lub będzie można przełączać się w tryb odsłuchu tradycyjnego, zatem do wyznaczenia jakości odsłuchu dojdą jeszcze zniekształcenia przedwzmacniacza, wzmacniacza, zespołów głośnikowych, pomieszczenia i aparatu słuchowego, czyli to, co masz dzisiaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pit80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



elektronika dziś ma zniekształcenia oddalone o 130dB, a co dopiero z dalszym rozwojem

Chyba piszesz o jakimś tworzeniu muzyki przez AI z czystych sygnałów cyfrowych.

Czy znamy jakiś mikrofon który miałby zniekształcenia albo szumy własne na poziomie -130dB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, msankowski napisał:

Czy znamy jakiś mikrofon który miałby zniekształcenia albo szumy własne na poziomie -130dB?

Chodziło mi jedynie o zasygnalizowanie zalet przemawiających za wszczepieniem sobie gniazda usb do odsłuchu 🙂

Czy są już takie mikrofony to nie wiem, niech @przemak się wypowie.  Z postępem to jak tak, że dziś nie ma, a jutro są.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pit80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MariuszZ. napisał:

"Fala ma charakter periodyczny. Stąd węzly i strzalki między innymi w naszych pomieszczeniach. Szum nie ma tej cechy"

Każdy sygnał można uznać za periodyczny, to tylko kwestia dobranego okresu. Jest to zresztą normalnie stosowany matematyczny zabieg, który pozwala poddać analizie częstotliwościowej przebiegi, które na pierwszy rzut oka nie są okresowe.

Przyjmuje się wtedy, że wybrany frament sygnału jest okresowy (po prostu "wystąpił jeden raz") i na nim dokonuje się transformacji. Szerokość takiego okresu przyjmuje się arbitralnie, w zależności od tego co i z jaką dokładnością potrzebujemy zbadać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W właśnie, miałem się też odnieść do tego, co wyżej zostało poruszone.

Oczywiście, że tak, według dzisiejszej fizyki klasycznej jak i mechaniki kwantowej, każdy  sygnał (nie tylko dźwięk) przesyłany na odległość musi być falą. To własności fal (a więc ich okresowość)  pozwalają na propagację tego, co ze sobą niosą.
Wyjątkiem może być informacja o stanie kwantowym splątanych cząstek - na dziś nie ma żadnych pomysłów na jakiej zasadzie są przesyłane. Zakłada się to obecnie jako dogmat i ciekawostką jest, że tu nie dotyczy ograniczenie prędkości C wynikające ze szczególnej teorii względności.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pit80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, barmanekm napisał:

Każdy sygnał można uznać za periodyczny, to tylko kwestia dobranego okresu. Jest to zresztą normalnie stosowany matematyczny zabieg, który pozwala poddać analizie częstotliwościowej przebiegi, które na pierwszy rzut oka nie są okresowe

Szum np. biały też? @przemak na swoim blogu napisał:

"charakteryzuje się tym , że ma stałą, równomierną intensywność  w całym paśmie czyli całkowicie płaskie widmo".

"Szum jest przypadkowy, nieokresowy"

"Jeżeli jesteśmy w stanie określić wysokość dźwięku, to oznacza, że zakłócenie jest okresowe, a więc szumem nie jest".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wnioski chyba są oczywiste. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mam czas na długie pisanie. Dyskusja ociera się o różne modele matematyczne, w szczególności szeregi Fouriera i transformatę Fouriera. Taki krótki tekst znalazłem, zawsze można doczytać:

"Szereg Fouriera służy do przedstawienia funkcji okresowej za pomocą sumy funkcji trygonometrycznych. Transformacja Fouriera służy do przedstawienia funkcji nieokresowej, o dowolnej dziedzinie jako ciągłą superpozycję funkcji trygonometrycznych."

W ogóle "jedna fala, złożenie wielu fal" to takie mieszanie biologii, matematyki, fizyki i intuicji. Fala jest, jaka jest. Jeśli w syntezatorze analogowym generujemy przebieg piłokształtny albo trójkątny to on taki jest i fala dźwiękowa z niego też. Superpozycja takiego sygnału z nieskończonej sumy funkcji harmonicznych to jest model matematyczny, a nie rzeczywistość. Chociaż można próbować tak dźwięk zsyntezować, to tak się nie dzieje w naturze. W instrumencie akustycznym drgają różne jego elementy, wpadają w rezonansy, powstają alikwoty, co w wyniku daje jego charakterystyczny dźwięk. Powstaje fala o określonym kształcie i tyle. A nie "suma tysiąca fal".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, szymon1977 napisał:

i. Rozumiem tradycję: szymon1977 napisał to należy się nie zgodzić, a nawet uszczypliwe uwagi wypada zamieścić.

Nieprawda, że należy się nie zgodzić. Poruszyłem temat drgań cewki i membrany dla wielotonu. Ten dziwoląg jak go nazwałeś nie jest czystą sinusoidą. Występują dużo bardziej złożone dziwolągi (będę używał Twojego nazewnictwa, żebyśmy się rozumieli) i wpadają do ucha pod postacią jednej złożonej fali. Zgadzam się z Tobą.

A czy dwudrożne zestawy kolumnowe, lub bardziej złożone i kiedy są dwie lub więcej? Również występuje jedna fala? Pytanie do wszystkich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, pit80 said:

Wyjątkiem może być informacja o stanie kwantowym splątanych cząstek

Z poprawka na cos takiego:

However, even though entangled quantum particles seem to interact with each other instantaneously -regardless of the distance, breaking the speed of light – with our current understanding of quantum mechanics, it is impossible to send data using quantum entanglement.

2 minutes ago, msankowski said:

W ogóle "jedna fala, złożenie wielu fal" to takie mieszanie biologii, matematyki, fizyki i intuicji.

Ja zawsze kojarzylem fale z zaburzeniem osrodka. Jesli chwycimy sie tego, to odpadaja tematy typu "kilka fal" albo okresowosci, itd bo po prostu jest to propagacja jakichs zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ja zawsze kojarzylem fale z zaburzeniem osrodka. Jesli chwycimy sie tego, to odpadaja tematy typu "kilka fal" albo okresowosci, itd bo po prostu jest to propagacja jakichs zmian.

... w ośrodku, którym dla naszych rozważań jest powietrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, telesma napisał:

Nieprawda, że należy się nie zgodzić. Poruszyłem temat drgań cewki i membrany dla wielotonu. Ten dziwoląg jak go nazwałeś nie jest czystą sinusoidą. Występują dużo bardziej złożone dziwolągi (będę używał Twojego nazewnictwa, żebyśmy się rozumieli) i wpadają do ucha pod postacią jednej złożonej fali. Zgadzam się z Tobą.

To dlaczego się nie zgadzasz kiedy piszę, że podział tej jednej fali na poszcególne dźwięki następuje dopiero w mózgu? Dlaczego piszesz, że na tym rysunku widzisz dwie fale zamiast jednej złożonej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, msankowski napisał:

W instrumencie akustycznym drgają różne jego elementy, wpadają w rezonansy, powstają alikwoty, co w wyniku daje jego charakterystyczny dźwięk. Powstaje fala o określonym kształcie i tyle. A nie "suma tysiąca fal".

Streszczę Twój wpis: tak czyli nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.