Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż to, i ktoś twierdzi, że jego głośnik odtwarza z niezmienioną wiernością jednocześnie poniżej 50Hz i kHze. Efekt doplera tego głośniczka nie dotyczy. Ciemnota się szerzy.

 

Czy w monitorze 2-drożnym za jakość niskich i średnich tonów odpowiada tylko woofer?

Pytam bo twierdzisz, że jeden głośnik nie jest w stanie prawidłowo odtworzyć jednocześnie basu i średnicy.

A może coś znów źle zrozumiałem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sound...wstaw do gabinetu w końcu porządny sprzęt estradowy a nie słuchasz średnicy ;-)))

 

Ale taki trójdrożny ze skrzynkami przynajmniej 1,50 metra wysokości i wooferami co najmniej 50 cm. ;-)

 

I koniecznie do tego subwoofer. Oczywiście żeby prawidłowo odtworzyć tylko ten głęboki bas w najniższych rejestrach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w monitorze 2-drożnym za jakość niskich i średnich tonów odpowiada tylko woofer?

Pytam bo twierdzisz, że jeden głośnik nie jest w stanie prawidłowo odtworzyć jednocześnie basu i średnicy.

A może coś znów źle zrozumiałem?

Za jakość niskich i średnich tonów w monitorze 2-drożnym odpowiada tylko głośnik umieszczony w obudowie. Bo jest w jakiejś obudowie, pytanie miało być z tych podchwytliwych? Zanim odpowiesz. Nie wynaleziono konstrukcji obudowy, które z 16cm głośniczka, mającego ciągle jednak to cholerne zawieszenie, zrobi i niskotonowca i średniotonowca razem wziętych. No, ale to trzeba słyszeć, Sound.

 

Ale taki trójdrożny ze skrzynkami przynajmniej 1,50 metra wysokości i wooferami co najmniej 50 cm. ;-)

Nie no coś ty. Liczy się tylko waga, 22kg wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no coś ty. Liczy się tylko waga, 22kg wystarczy.

 

Nie no...te które sobie wstawię to będą ważyły po 80 kilo każda. To musi zagrać tak, że szczęka mi opadnie. ;-)

 

Za jakość niskich i średnich tonów w monitorze 2-drożnym odpowiada tylko głośnik umieszczony w obudowie

 

A to bardzo ciekawe...wystarczy w obudowę wsadzić tylko głośnik i nic więcej, żeby uzyskać niskie i średnie tony.

 

Wprost genialne! ;-)

 

Zrób mi taką kolumnę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no...te które sobie wstawię to będą ważyły po 80 kilo każda. To musi zagrać tak, że szczęka mi opadnie. ;-)

 

 

 

A to bardzo ciekawe...wystarczy w obudowę wsadzić tylko głośnik i nic więcej, żeby uzyskać niskie i średnie tony.

 

Wprost genialne! ;-)

 

Zrób mi taką kolumnę.

Nie chce mi się już z tobą przekomarzać, nawet twoja ironia jest na poziomie gleby. Nie wiem co ci jeszcze napisac. Poczytaj?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet twoja ironia jest na poziomie gleby

 

Jak się pisze głupoty to trzeba się liczyć z ironią.

Tylko Wam wolno śmiać się z audiofilów? ;-)

 

Nie wynaleziono konstrukcji obudowy, które z 16cm głośniczka, mającego ciągle jednak to cholerne zawieszenie, zrobi i niskotonowca i średniotonowca razem wziętych.

 

To czemu dobre aktywne monitory studyjne, taki jak np. moje Opale uchodzą za grające bardzo wyrównanym pasmem?

To słychać i tego nie zmieni Twoja jałowa pisanina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się pisze głupoty to trzeba się liczyć z ironią.

Tylko Wam wolno śmiać się z audiofilów? ;-)

 

 

 

To czemu dobre aktywne monitory studyjne, taki jak np. moje Opale uchodzą za grające bardzo wyrównanym pasmem?

To słychać i tego nie zmieni Twoja jałowa pisanina.

Nie masz basu, nie czujesz gitar basowych i tyle. 16cm głośniczek jest dobry do kompa. Fizyka kolego, tutaj nie ma wynalazków. Nie lubisz mocy gitary basowej? Ok. Ale nie wal ściemy, że słuchasz pełnego spectrum nagranego na płycie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czemu dobre aktywne monitory studyjne, taki jak np. moje Opale uchodzą za grające bardzo wyrównanym pasmem?

Bo zapewne jak na "dobre aktywne monitory studyjne" grają wyrównanym pasmem. Nie oznacza to, że grają wyrównanym pasmem w sensie bezwzględnym. BTW, koledzy piszą cały czas, że nie o pasmo tutaj chodzi. Czytałeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy piszą cały czas, że nie o pasmo tutaj chodzi. Czytałeś?

 

Czytałem. A co co chodzi w brzmieniu jak nie o to by słyszeć zarówno dobrze kontrolowany bas, aksamitną średnicę, jak i pięknie zaokrągloną górę?

A Bunk twierdzi, że "jeden głośnik" tego nie załatwi. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem. A co co chodzi w brzmieniu jak nie o to by słyszeć zarówno dobrze kontrolowany bas, aksamitną średnicę, jak i pięknie zaokrągloną górę?

A Bunk twierdzi, że "jeden głośnik" tego nie załatwi. ;-)

Ok Sound, co nazywasz basem? Bo najwyraźniej się nie rozumiemy poprzez definicję. Od jakiej częstotliwości dla ciebie zaczyna się bas?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz basu, nie czujesz gitar basowych i tyle. 16cm głośniczek jest dobry do kompa. Fizyka kolego, tutaj nie ma wynalazków. Nie lubisz mocy gitary basowej? Ok. Ale nie wal ściemy, że słuchasz pełnego spectrum nagranego na płycie.

 

W ten sposób to możemy sobie tak w koło Macieju.

Nie 16 cm tylko 19 cm, jeśli mamy być precyzyjni.

Poza tym nie będę się powtarzał, że głupoty piszesz, bo guzik wiesz o brzmieniu monitorów aktywnych z wyższej półki.

Nigdy ich nie słyszałeś, więc możesz sobie tylko teoretyzować, ale strzelasz ślepakami i to w dodatku bardzo niecelnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób to możemy sobie tak w koło Macieju.

Nie 16 cm tylko 19 cm, jeśli mamy być precyzyjni.

Poza tym nie będę się powtarzał, że głupoty piszesz, bo guzik wiesz o brzmieniu monitorów aktywnych z wyższej półki.

Nigdy ich nie słyszałeś, więc możesz sobie tylko teoretyzować, ale strzelasz ślepakami i to w dodatku bardzo niecelnie.

Wow, ale riposta, godna Sounda... No, to mnie sprowadziłes do poziomu. Pytanie brzmi tylko jakiego poziomu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Sound, co nazywasz basem? Bo najwyraźniej się nie rozumiemy poprzez definicję. Od jakiej częstotliwości dla ciebie zaczyna się bas?

 

Nie zadawaj mi takich pytań. Wstydził byś się. Nie wiesz od jakich częstotliwości zaczyna się bas?

Dla każdego słuchacza od innej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zadawaj mi takich pytań. Wstydził byś się. Nie wiesz od jakich częstotliwości zaczyna się bas?

Dla każdego słuchacza od innej?

Ja nie zapytałem każdego słuchacza tylko ciebie. Chyba, że ty to już wszyscy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zapytałem każdego słuchacza tylko ciebie. Chyba, że ty to już wszyscy.

 

To ja odwrócę pytanie - od jakiej częstotliwości Ty zaczynasz słyszeć niskie tony?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja odwrócę pytanie - od jakiej częstotliwości Ty zaczynasz słyszeć niskie tony?

Ok, nie ma problemu. Najniższe tony jakie słyszałem to 31Hz, oczywiście na mojej konstrukcji. Niższe czułem ciałem ale słuch już nie. A dla ciebie gdzie zaczynają się basy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawisz takie duże i potężne skrzynie do pokoju 15 m kw. i będziesz ich słuchał z odległości 2 m?

Myślisz że w takich warunkach spełnią swoje zadanie?

A jakość basu to kwestia dyskusyjna, jak już wcześniej pisałem.

Zresztą to jest temat tak dobrze znany i poruszany wielokrotnie, że naprawdę nie kumam w jakim celu tutaj próbujesz

na siłę forsować swoje zdanie, oparte wyłącznie o własne preferencje brzmieniowe.

Lubisz taki bas - to OK. Ja nie lubię takiego brzmienia, a uwierz mi, że słyszałem niejedne potężne kolumny.

 

Jakość basu jest dyskusyjna tylko do momentu jak porówna się gorsze i lepsze zestawienie. Prosta piłka i dyskusja kończy się od razu.

W małych pomieszczeniach jest wbrew pozorom więcej kłopotów z osiągnięciem odpowiedniego dźwięku niż w większych.

Sam forsujesz swoje zdanie w oparciu o własne preferencje, nieprawdaż? Przecież Ty tak lubisz i Tobie się tak podoba to jest OK.

I nie zwalaj winy na swój mały pokój i inne drobiazgi bo to tylko Twoje problemy, nikogo z nas.

Nie masz warunków żeby posłuchać czegoś innego to pisz od razu, a nie opowiadaj kocopoły, że taki czy siaki sub Ci się nie sprawdził bo słuchasz muzyki w blokowej klitce 3,5x4 m.

 

Można a nawet trzeba mieć własne zdanie, ale wypada tez zachować zdrowy rozsadek.

Jakbym pojechał na zlot Harleyowców skuterem to raczej bym nie próbował komuś udowodnić, że jest to idealny sprzęt bo w 5 minut dojadę do piekarni po ciepłe bułeczki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najniższe tony jakie słyszałem to 31Hz, oczywiście na mojej konstrukcji. Niższe czułem ciałem ale słuch już nie

 

Hehe...ciekawe jak czułeś ciałem to, czego ucho Twoje nie wychwyciło i skąd wiedziałeś, że to co Cię łupie po klacie to są akurat basy poniżej 31 Hz i że słuch Twój tego nie słyszy. To wszystko jest bardzo zagadkowe.

 

A dla ciebie gdzie zaczynają się basy?

 

A żebym to ja wiedział...nie mam mierników w uszach, Słyszę tylko kiedy bas jest wysoki, średni, niski i bardzo niski (w zależności od nagrania).

Całe to spektrum słyszę bardzo dobrze na moich "pierdziawkach komputerowych". ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe...ciekawe jak czułeś ciałem to, czego ucho Twoje nie wychwyciło i skąd wiedziałeś, że to co Cię łupie po klacie to są akurat basy poniżej 31 Hz i że słuch Twój tego nie słyszy. To wszystko jest bardzo zagadkowe.

 

 

 

A żebym to ja wiedział...nie mam mierników w uszach, Słyszę tylko kiedy bas jest wysoki, średni, niski i bardzo niski (w zależności od nagrania).

Całe to spektrum słyszę bardzo dobrze na moich "pierdziawkach komputerowych". ;-)

No i taka jest z tobą rozmowa. Pytasz, dostajesz konkretną odpowiedź i w swojej odpowiedzi lejesz wodę. Ehhhh...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie zwalaj winy na swój mały pokój i inne drobiazgi bo to tylko Twoje problemy, nikogo z nas.

Nie masz warunków żeby posłuchać czegoś innego to pisz od razu, a nie opowiadaj kocopoły, że taki czy siaki sub Ci się nie sprawdził bo słuchasz muzyki w blokowej klitce 3,5x4 m.

 

Przecież pisałem wcześniej, że w moich warunkach nie sprawdzają się wielkie kolumny, czy nawet monitory z subem,

dlatego świadomie wybrałem możliwie najlepsze monitory aktywne.

Nie wykluczam, że w większych pomieszczeniach te Twoje potwory sprawdzają się lepiej i też o tym pisałem. Nie czytałeś?

 

A Wy w kółko, że moje monitorki to są protezy, czy pierdziawki bez basu, za to Wasze to klękajcie narody... ;-)

 

Jak można wykazywać taki brak zrozumienia słowa czytanego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już niech będzie i tak.

Twoje są idealne dla Ciebie, a moje dla Ciebie to potwory.

Moje są dla mnie takie, jakie mają ja być prawdziwe kolumny, a Twoje to protezy.

Zadowolony?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Myślałem, że odpowiadam Bunkowi.

Dopiero teraz zorientowałem się, że to Ty.;-)

 

No to już niech będzie i tak.

Twoje są idealne dla Ciebie, a moje dla Ciebie to potwory.

Moje są dla mnie takie, jakie mają ja być prawdziwe kolumny, a Twoje to protezy.

Zadowolony?

 

Jak mam być zadowolony skoro nazywasz moje genialne monitory protezami? ;-)

A Twoje potwory to przecież w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Przecież duży może więcej, ale mały jest synem dużego. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze posłodzę - masz genialne monitory do monitorowania dźwięku :)

 

No to jeszcze o subie.

 

Sub jest stosowany wtedy gdy basu jest za mało. Pisanie o tym, że tu chodzi o jego jakość to kolejny mit.

Jeśli system zapewnia prawidłową ilość i jakość basu, taką która zadowala, to co się dzieje gdy podłączymy sub?

Jedynie zniekształcenie tego basu i wrażenie, że jest go za dużo i zdegradowanej jakości.

 

Więc niech zwolennicy subów nie piszą bajek, że taki sub poprawia jakość basu.

Nie poprawia, a tylko dodaje i niektórym wydaje się, że jego jakość wzrasta. Wydaje im się, że jest go więcej,

ale czy lepszej jakości? Nigdy, jeśli bez suba jakość tego basu jest odpowiednia.

Jeśli ktoś odczuwa niedobór basu, to subem może tylko go dodać, ale nie poprawić jego jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś system stereo oparty na amplitunerze i kolumnach Phonar Volume 1.1, eksperymentowałem, podłączyłem sub i wydawało się fajnie. Zmieniłem system... trochę to trwało zanim go zbudowałem. Teraz bas jest jak go autor płyty tam umieścił. Może się zestarzałem, ale basu w moim systemie mi nie brakuje. To system stereo bez suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli system zapewnia prawidłową ilość i jakość basu, taką która zadowala, to co się dzieje gdy podłączymy sub?

Poniewaz zwrotnica rozdzieli pasmo dla suba i midwoofera, to zarowno subwoofer jak i midwoofer, a takze napedzajace je wzmacniacze beda mialy lzejsza prace. Przelozy sie to nie na wieksza ilosc basu, a wyzsza jakosc srodka i basu.

 

-----

 

A swoja droga mam wrazenie, ze dzis nie trudno o dobra gore za grosze, trudniej o dobry i tani bas. W tanich konstrukcjach dobrej gorze czesto towarzyszy wiec pudelkowaty bas. Totalnym przeciwienstwem byly Tannoy Mercury M1, w ktorych brakowi gory towarzyszyl brak basu. I gralo to ze spokojem i rownowaga. Tak mysle.

 

Phonar Volume 1.1 ... To system stereo bez suba.

Ale 3 drogi, to cos jak dwa male monitorki i dwa male subiki. Moje mr4 mniej wiecej w ten sposob z mr2 powstaly.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze o subie.

 

Sub jest stosowany wtedy gdy basu jest za mało. Pisanie o tym, że tu chodzi o jego jakość to kolejny mit.

Jeśli system zapewnia prawidłową ilość i jakość basu, taką która zadowala, to co się dzieje gdy podłączymy sub?

Jedynie zniekształcenie tego basu i wrażenie, że jest go za dużo i zdegradowanej jakości.

 

Więc niech zwolennicy subów nie piszą bajek, że taki sub poprawia jakość basu.

Nie poprawia, a tylko dodaje i niektórym wydaje się, że jego jakość wzrasta. Wydaje im się, że jest go więcej,

ale czy lepszej jakości? Nigdy, jeśli bez suba jakość tego basu jest odpowiednia.

Jeśli ktoś odczuwa niedobór basu, to subem może tylko go dodać, ale nie poprawić jego jakość.

 

Przestań pisać te ogólne bzdury mające pełnić rolę prawd objawionych; - typowych mitów, a zwłaszcza je wytłuszczać.

O strojeniu, kalibracji i integracji basu nie masz zielonego pojęcia, pewnie poza kilkoma amatorskimi i nieudanymi eksperymentami i strojeniem jakichś tam subów na ucho i własny gust. Gdzie ty słyszałeś prawdziwy bas z nagrania, do którego możesz się w tym procederze odwołać? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez globtroter1

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pewnie poza kilkoma amatorskimi i nieudanymi eksperymentami i strojeniem jakichś tam subów na ucho.

Podlaczyl suba do pelnopasmowych kolumn bez zwrotnicy i opisuje jak mu zagralo. Szkoda, ze innych opisow nie przyswaja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.