Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przestań pisać te ogólne bzdury mające pełnić rolę prawd objawionych; - typowych mitów, a zwłaszcza je wytłuszczać.

O strojeniu, kalibracji i integracji basu nie masz zielonego pojęcia, pewnie poza kilkoma amatorskimi i nieudanymi eksperymentami i strojeniem jakichś tam subów na ucho i własny gust. Gdzie ty słyszałeś prawdziwy bas z nagrania, do którego możesz się w tym procederze odwołać? ;)

 

Jasne...kolejny zwolennik subów?

Też brakuje Ci dobrej jakości basu i stosujesz super-hiper sub?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań pisać te ogólne bzdury mające pełnić rolę prawd objawionych; - typowych mitów, a zwłaszcza je wytłuszczać.

O strojeniu, kalibracji i integracji basu nie masz zielonego pojęcia, pewnie poza kilkoma amatorskimi i nieudanymi eksperymentami i strojeniem jakichś tam subów na ucho i własny gust. Gdzie ty słyszałeś prawdziwy bas z nagrania, do którego możesz się w tym procederze odwołać? ;)

 

Ja osobiście nie lubię systemów z subwooferami, ale to, co napisał @soundchaser, to jest niestety idiotyzm. W sumie co się dziwić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlaczyl suba do pelnopasmowych kolumn bez zwrotnicy i opisuje jak mu zagralo

 

Ech Szymon...Twoja ignorancja sięgnęła zenitu. :(

 

Ja osobiście nie lubię systemów z subwooferami, ale to, co napisał @soundchaser, to jest niestety idiotyzm. W sumie co się dziwić...

 

Czemu nie lubisz? Przecież poprawiają jakość basu, a o to przecież chodzi.

Co takiego idiotycznego w takim razie napisałem? Z czym się nie zgadza wielki guru?

 

Gdzie ty słyszałeś prawdziwy bas z nagrania, do którego możesz się w tym procederze odwołać? ;)

 

A to jest w ogóle możliwe? Na koncercie w sali o kiepskiej akustyce?

O czym Ty piszesz?

Byłem na kilku koncertach akustycznych, na których był dobry dźwięk.

Mam więc porównanie. Często z płyty ten bas jest lepszej jakości.

 

Poniewaz zwrotnica rozdzieli pasmo dla suba i midwoofera, to zarowno subwoofer jak i midwoofer, a takze napedzajace je wzmacniacze beda mialy lzejsza prace. Przelozy sie to nie na wieksza ilosc basu, a wyzsza jakosc srodka i basu.

 

Pewny jesteś, że tak jest, czy to tylko Twoje domysły pełniące rolę faktów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz zwrotnica rozdzieli pasmo dla suba i midwoofera, to zarowno subwoofer jak i midwoofer, a takze napedzajace je wzmacniacze beda mialy lzejsza prace. Przelozy sie to nie na wieksza ilosc basu, a wyzsza jakosc srodka i basu.

A która zwrotnica w typowym 2 (lub 3)-way plus sub robi takie rzeczy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez januss73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewny jesteś...

Tak... chyba, ze cos przeoczysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A która zwrotnica w typowym 2 (lub 3)-way plus sub robi takie rzeczy?

 

Dobre suby takowe zwrotnice posiadają, regulowane o obu pasmach, choć niestety często tylko w dole. Jeżeli w subie nie ma takiej zwrotnicy, to jest to marny sub. Albo audiofilski ;)

 

Pierwszy z brzegu mały KRK - tak to przynajmniej mniej więcej powinno wyglądać:

 

gallery_KRK-8S2-Backpanel-FINAL.jpg

 

Ta seria subów mimo niewielkiej w sumie ceny niebezpiecznie zbliża się do czegoś, co mógłbym zaakceptować ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to się źle nazywa. Poprawna nazwa powinna brzmieć nadal po staremu, czyli "dedykowane moduły basowe" i nie było by kłopotu z subami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre suby takowe zwrotnice posiadają, regulowane o obu pasmach, choć niestety często tylko w dole. Jeżeli w subie nie ma takiej zwrotnicy, to jest to marny sub. Albo audiofilski ;)

 

Pierwszy z brzegu mały KRK - tak to przynajmniej mniej więcej powinno wyglądać:

Od razu piszę, że nie widziałem, nie słuchałem a mimo to mi się nie podoba. Sub ma wyjścia dla monitorów poprzedzone jakimś HPF, jak mniemam zależnym od ustawienia LPF, ale to jakiś tam filtr elektryczny. Sub nie ma pojęcia jaki będzie ostateczny filtr akustyczny po wpięciu monitorów. Prawidłowe zestrojenie suba z ZG nie jest aż tak proste. Trzeba precyzyjnie zrobić podział i fazę, a tu takiej możliwości nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu piszę, że nie widziałem, nie słuchałem a mimo to mi się nie podoba. Sub ma wyjścia dla monitorów poprzedzone jakimś HPF, jak mniemam zależnym od ustawienia LPF, ale to jakiś tam filtr elektryczny. Sub nie ma pojęcia jaki będzie ostateczny filtr akustyczny po wpięciu monitorów. Prawidłowe zestrojenie suba z ZG nie jest aż tak proste. Trzeba precyzyjnie zrobić podział i fazę, a tu takiej możliwości nie ma.

 

To nie sub ma wiedzieć, jakie będzie pasmo monitorów głównych, tylko użytkownik. Są zresztą rozwiązania z niezależnymi filtrami, np. Yamaha.

 

7189149_800.jpg

 

Ale oczywiście, to kosztuje tysioncpincet i nie ma wszystkiego. Rozumiem w takim razie, że "w typowym 2 (lub 3)-way plus sub" jest płynna faza i podział niezależny? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie rzucić okiem na menu ekranowe subów Velodyne - idzie to poprawnie ustawić z pilota?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze o subie.

 

Sub jest stosowany wtedy gdy basu jest za mało. Pisanie o tym, że tu chodzi o jego jakość to kolejny mit.

Jeśli system zapewnia prawidłową ilość i jakość basu, taką która zadowala, to co się dzieje gdy podłączymy sub?

Jedynie zniekształcenie tego basu i wrażenie, że jest go za dużo i zdegradowanej jakości.

Widać jak się naczytałeś od liska o sieciówkach "dodających basu" i teraz na siłę wciskasz innym te brednie :) Sub stosuje się głównie do rozciągnięcia pasma, kiedy zestawy nie są zdolne do ich przetwarzania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oczywiście, to kosztuje tysioncpincet i nie ma wszystkiego. Rozumiem w takim razie, że "w typowym 2 (lub 3)-way plus sub" jest płynna faza i podział niezależny? ;)

Nikt tego nie twierdzi, więc dlaczego ironizujesz? Jak chcesz pogadać rzeczowo to fajnie. jak nie to beze mnie.

Mnie chodzi o to, że sprzęt jest dla użytkownika, czyli przeciętnego Kowalskiego bez doktoratu z akustyki. Wpięcie suba, nawet tego drugiego z regulowanym HPF nie daje możliwości zgrania fazy na podziale. Całość stroić trzeba na słuch, a to może przynieść różne efekty. Jeśli już, to Kowalski powinien otrzymać imho komplet, pomierzony i zestrojony fabrycznie. Przypadkowy sub z przypadkowymi filtrami może w jednym miejscu przynieść poprawę a w innym wręcz przeciwnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tego nie twierdzi, więc dlaczego ironizujesz? Jak chcesz pogadać rzeczowo to fajnie. jak nie to beze mnie.

Mnie chodzi o to, że sprzęt jest dla użytkownika, czyli przeciętnego Kowalskiego bez doktoratu z akustyki. Wpięcie suba, nawet tego drugiego z regulowanym HPF nie daje możliwości zgrania fazy na podziale. Całość stroić trzeba na słuch, a to może przynieść różne efekty. Jeśli już, to Kowalski powinien otrzymać imho komplet, pomierzony i zestrojony fabrycznie. Przypadkowy sub z przypadkowymi filtrami może w jednym miejscu przynieść poprawę a w innym wręcz przeciwnie.

 

Oczywiście. Ja jak pisałem nie lubię subów, ale chciałem oddać im sprawiedliwość, dlatego odpowiedziałem na wprost zadane pytanie:

 

Użytkownik szymon1977 dnia 18.03.2018 - 22:06 napisał

 

Poniewaz zwrotnica rozdzieli pasmo dla suba i midwoofera, to zarowno subwoofer jak i midwoofer, a takze napedzajace je wzmacniacze beda mialy lzejsza prace. Przelozy sie to nie na wieksza ilosc basu, a wyzsza jakosc srodka i basu.

 

A która zwrotnica w typowym 2 (lub 3)-way plus sub robi takie rzeczy?

 

Pierwszy z brzegu mały KRK

Od razu piszę, że nie widziałem, nie słuchałem a mimo to mi się nie podoba. Sub ma wyjścia dla monitorów poprzedzone jakimś HPF, jak mniemam zależnym od ustawienia LPF, ale to jakiś tam filtr

 

Dokładnie o to pytałeś. Nie o zestrojony zestaw, tylko "która zwrotnica robi takie rzeczy". No w prawie każdym subie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Kowalski powinien otrzymać imho komplet, pomierzony i zestrojony fabrycznie.

I dostaje... pod postacia kolumn 3way zamiast 2way+sub.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Dobre suby takowe zwrotnice posiadają, regulowane o obu pasmach, choć niestety często tylko w dole. Jeżeli w subie nie ma takiej zwrotnicy, to jest to marny sub. Albo audiofilski ;)

 

Pierwszy z brzegu mały KRK - tak to przynajmniej mniej więcej powinno wyglądać:

 

gallery_KRK-8S2-Backpanel-FINAL.jpg

 

Ta seria subów mimo niewielkiej w sumie ceny niebezpiecznie zbliża się do czegoś, co mógłbym zaakceptować ;)

 

Polecasz?

Kolega nie bardzo jest przekonany do takich 8" pierdziawek...

A ja chętnie bym spróbował na swoich 36 metrach dla lepszego kopa dwóch takich...

 

Jak nisko nagrywasz gitarę basową...?

 

Nie masz basu, nie czujesz gitar basowych i tyle. 16cm głośniczek jest dobry do kompa. Fizyka kolego, tutaj nie ma wynalazków. Nie lubisz mocy gitary basowej? Ok. Ale nie wal ściemy, że słuchasz pełnego spectrum nagranego na płycie.

 

I żeby tę jakość uzyskać potrzeba dużych, ciężkich skrzyń, dużych porządnych głośników i wzmacniaczy?

I wcale to nie ma grać głośno tylko czysto?

I że 7, ba 10 calowe głośniki się do tego nie nadają?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre suby takowe zwrotnice posiadają, regulowane o obu pasmach, choć niestety często tylko w dole. Jeżeli w subie nie ma takiej zwrotnicy, to jest to marny sub. Albo audiofilski ;)

 

Pierwszy z brzegu mały KRK - tak to przynajmniej mniej więcej powinno wyglądać:

 

gallery_KRK-8S2-Backpanel-FINAL.jpg

 

Ta seria subów mimo niewielkiej w sumie ceny niebezpiecznie zbliża się do czegoś, co mógłbym zaakceptować ;)

 

No widzisz Przemak - ja testowałem właśnie taki sub KRK, ale 10S i u mnie się nie sprawdził, a Koledzy tutaj uważają te suby KRK za marne.

To jak to w końcu jest? Który sub jest taki świetny by poprawił jeszcze i tak bardzo dobry bas w głośnikach aktywnych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Polecasz?

Kolega nie bardzo jest przekonany do takich 8" pierdziawek...

A ja chętnie bym spróbował na swoich 36 metrach dla leps zego kopa dwóch takich...

 

Jak nisko nagrywasz gitarę basową...?

 

Nie polecam, to jest przykład taniego suba ze zwrotnicą.

Gitarę basową nagrywam różnie. Tego się nie da zgeneralizować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poleć jakiś sub z pro...mi się bardziej podobają od drogich audiofilskich mebli...

Używam dynaudio bm9s. Mały sub w obudowie zamkniętej z filtrami górno przepustowymi dla monitorów (60 i 80Hz) i dolnoprzepustowym dla suba regulowanym. Do małego zaadaptowanego pomieszczenia może się sprawdzić. Do pomieszczenia bez adaptacji każdy sub czy też zestaw pełnopasmowy, moim zdaniem będzie miał zawsze problemy. No i jeszcze jedno nie bardzo widzę możliwości sensownego zgrania zestawu z subem na ucho. No chyba że chodzi o to by nam się podobało, ale wtedy będzie kręcenie gałkami bez końca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze o subie.

 

Sub jest stosowany wtedy gdy basu jest za mało. Pisanie o tym, że tu chodzi o jego jakość to kolejny mit.

Jeśli system zapewnia prawidłową ilość i jakość basu, taką która zadowala, to co się dzieje gdy podłączymy sub?

Jedynie zniekształcenie tego basu i wrażenie, że jest go za dużo i zdegradowanej jakości.

 

Więc niech zwolennicy subów nie piszą bajek, że taki sub poprawia jakość basu.

Nie poprawia, a tylko dodaje i niektórym wydaje się, że jego jakość wzrasta. Wydaje im się, że jest go więcej,

ale czy lepszej jakości? Nigdy, jeśli bez suba jakość tego basu jest odpowiednia.

Jeśli ktoś odczuwa niedobór basu, to subem może tylko go dodać, ale nie poprawić jego jakość.

 

Subwoofery (dobre) można i powinno się stosować do uzupełnienia pasma i poprawy jakości.

Jest to sposób, który dla wielu osób jest rozwiązaniem problemu niedostatku tego pasma, jego słabego przetwarzania przez kolumny, problemów z ustawieniem itd.

Określenie "subwoofer" rozpanoszyło się jakieś 20 lat temu wraz z ekspansją zestawów kina domowego. Ekspansją tandety zaznaczam.

 

Prawdziwe moduły basowe, zestrojone i dedykowane do podstawkowych kolumn do droga zabawa i występują w dość drogich konstrukcjach.

Klient może sobie kupić "górę" i słuchać tak jak Ty czyli na dwudrożnych monitorach, ale jak go najdzie chęć to kolumny rozbudowuje o moduły basowe.

 

Piszesz, że

Jeśli system zapewnia prawidłową ilość i jakość basu, taką która zadowala, to co się dzieje gdy podłączymy sub?

Jedynie zniekształcenie tego basu i wrażenie, że jest go za dużo i zdegradowanej jakości.

 

Przecież to bzdura.

Uważasz, że producenci modułowych kolumn schowają przed klientami swoje basowe skrzynie i odeślą ich z kwitkiem bo tak jest lepiej? Mają dalej słuchać na podstawkach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-14987-0-98706200-1521450691_thumb.jpg

post-14987-0-56486800-1521450700_thumb.jpg

post-14987-0-06050200-1521450709_thumb.jpg

post-14987-0-92238000-1521450718_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że

Jeśli system zapewnia prawidłową ilość i jakość basu, taką która zadowala, to co się dzieje gdy podłączymy sub?

Jedynie zniekształcenie tego basu i wrażenie, że jest go za dużo i zdegradowanej jakości.

 

Przecież to bzdura.

Uważasz, że producenci modułowych kolumn schowają przed klientami swoje basowe skrzynie i odeślą ich z kwitkiem bo tak jest lepiej? Mają dalej słuchać na podstawkach?

 

Skoro uważasz, że to bzdura to w takim razie wytłumacz (nie tylko mi) jaki jest sens zastosowania takiego suba z prawdziwego zdarzenia, czyli modułu basowego w systemie, w którym tego basu nie brakuje. Co się stanie z dźwiękiem po podłączeniu takiego suba.

Analogicznie jeśli system ma kiepski bas, to lekarstwem na jego ożywienie i produkowanie w niezdegradowanej jakości jest taki właśnie sub???

Poza tym jest jeszcze kwestia odpowiedniej kalibracji. Z tego co czytam to chyba trzeba jakiś kurs do tego skończyć by zgrać suba z głośnikami, aby uzyskać pożądany efekt. To może wytłumacz dlaczego to jest takie trudne i skomplikowane i co trzeba zrobić by taki sub (moduł basowy) spełnił swoją rolę - czyli pojawił się bas, o którym Ty piszesz, czy Bunk pisze - prawdziwy bas, a nie taki jak 6,5 calowych wooferów monitorów, które nazwałeś koszykami na grzyby, albo pierdziawkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja też...ale chyba lepiej sub niż wielkie meble...

 

Nie, IMO lepiej kolumny. Mnie denerwuje rozdzielenie przestrzenne, już kolumny BR mnie denerwują z bliska. Dobre monitory bliskiego pola to konstrukcje zamknięte. Do tego zestrojenie suba jest tak trudne, że praktycznie niemożliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

 

 

Nie, IMO lepiej kolumny. Mnie denerwuje rozdzielenie przestrzenne, już kolumny BR mnie denerwują z bliska. Dobre monitory bliskiego pola to konstrukcje zamknięte. Do tego zestrojenie suba jest tak trudne, że praktycznie niemożliwe.

 

Od lat właśnie tego się boję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre monitory bliskiego pola to konstrukcje zamknięte. Do tego zestrojenie suba jest tak trudne, że praktycznie niemożliwe.

 

O właśnie...zastanawiam się co na to Koledzy Bunk i Konradskala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro uważasz, że to bzdura to w takim razie wytłumacz (nie tylko mi) jaki jest sens zastosowania takiego suba z prawdziwego zdarzenia, czyli modułu basowego w systemie, w którym tego basu nie brakuje. Co się stanie z dźwiękiem po podłączeniu takiego suba.

Analogicznie jeśli system ma kiepski bas, to lekarstwem na jego ożywienie i produkowanie w niezdegradowanej jakości jest taki właśnie sub???

Poza tym jest jeszcze kwestia odpowiedniej kalibracji. Z tego co czytam to chyba trzeba jakiś kurs do tego skończyć by zgrać suba z głośnikami, aby uzyskać pożądany efekt. To może wytłumacz dlaczego to jest takie trudne i skomplikowane i co trzeba zrobić by taki sub (moduł basowy) spełnił swoją rolę - czyli pojawił się bas, o którym Ty piszesz, czy Bunk pisze - prawdziwy bas, a nie taki jak 6,5 calowych wooferów monitorów, które nazwałeś koszykami na grzyby, albo pierdziawkami.

 

W systemie pełnowymiarowym, pełnozakresowym czy jak go tam zwał, w którym tego basu nie brakuje nie ma takiej potrzeby.

Ale na litość boską - to nie są systemy oparte o 7 calowe pojedyncze głośniki na lewy i prawy kanał!

Porównaj sobie jaka jest jakość dźwięku, możliwości, zniekształcenia i kultura pracy dużego głośnika, który odpowiada za bas, drugiego który odpowiada za średnie, w konfrontacji z 7 calowcem, który żeby wytworzyć jakiś bas i przepompować powietrze musi trzepać membraną niczym kogut skrzydłami co dopiero zlazł z kury, a do tego jeszcze czysto odtwarzać średnicę.

 

Dobre monitory bliskiego pola to konstrukcje zamknięte. Do tego zestrojenie suba jest tak trudne, że praktycznie niemożliwe.

 

O właśnie...zastanawiam się co na to Koledzy Bunk i Konradskala.

 

A ja na to że wszystkie kolumny jakie mam to obudowy zamknięte. Bassreflexu nie znoszę i nie trawię. Wogóle dziurawe skrzynki z rurą w środku to poza kilkoma wyjątkami jakieś nieporozumienie.

Interesuje mnie co membrana głośnika ma do przekazania z przedniej strony, a z przedniej i tylnej, i to po odbiciach.

 

Zwróć uwagę, że wg obiegowej opinii bas z bassreflexu jest niżej schodzący, a ja jednak wybrałem obudowy zamknięte.

Jak myślisz dlaczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W systemie pełnowymiarowym, pełnozakresowym czy jak go tam zwał, w którym tego basu nie brakuje nie ma takiej potrzeby.

Ale na litość boską - to nie są systemy oparte o 7 calowe pojedyncze głośniki na lewy i prawy kanał!

Porównaj sobie jaka jest jakość dźwięku, możliwości, zniekształcenia i kultura pracy dużego głośnika, który odpowiada za bas, drugiego który odpowiada za średnie, w konfrontacji z 7 calowcem, który żeby wytworzyć jakiś bas i przepompować powietrze musi trzepać membraną niczym kogut skrzydłami co dopiero zlazł z kury, a do tego jeszcze czysto odtwarzać średnicę.

 

A wiesz co mnie skłoniło do kupienia właśnie Event Opali, chociaż wcześniej miałem bardzo dobrze brzmiące również pod względem basu 2-wooferowe Adamy A77X? Otóż tu na forum ktoś kiedyś (nie pamiętam teraz gdzie) pisał o tych monitorach bardzo dokładnie. Przeczytałem też na zagranicznym forum dyskusyjnym, że audiofile przesiadają się z kolumn hi-endowych na te właśnie monitory. Jak już je znalazłem po 2 latach polowania, to kupiłem w ciemno z zamiarem porównania ich a Adamami i ew. odsprzedaży tych gorszych. Zgadnij czemu je zostawiłem a sprzedałem Adamy? Zapraszam kiedyś przy okazji jak będziesz w Łodzi do posłuchania tych Opali. Zabierz ze sobą płyty testowe. I nie piszę tego dlatego bo ja mam te monitory i dlatego je chwalę. Chwalę bo są znakomite, mają świetny bas, któremu nic nie brakuje. Dlatego uważam, że podłączenie do nich nawet najlepszego suba ten bas po prostu zdegraduje. Nie będzie on lepszy, tylko będzie go więcej, a nie o to chyba chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież każdy zestaw głośnikowy powyżej dwudrożnego, to "subwoofer pasywny plus zestaw średnio-wysokotonowy :-)

W latach jak dobrze pamiętam 70tych czyniono próby zgrania zestawów złożonych z subwoofera i kolumienek dwudrożnych zwanych wówczas trifonią. TONSIL również popełnił takowe. Gdzieś widziałem w materiałach reklamowych tamtych pięknych czasów :-)

 

Włodek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że tego suba KRK 10S testowałem z Yamahami HS80. Kolega Popej napisał mi tu niedawno, żebym ściszył suba.

Otóż przy ustawieniu głośności ma minimum i tak nie dało się słuchać, taki ten bas był zdegradowany.

Ale to był KRK 10S i pewnie nie potrafiłem go optymalnie skalibrować, skoro to takie trudne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.