Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jeżeli chcesz integrować sub z głośnikami

 

Problem w tym, że ja wcale nie chcę. Kiedyś kombinowałem z taką współpracą na wszelkie możliwe sposoby

i nigdy nie było lepiej niż bez suba. Nawet fachowiec od dźwięku mi w tym pomagał.

 

Z Twoim podejściem już dawno nie jesteś wiarygodnym partnerem do rozmowy

 

To po co ze mną gadasz? Za dużo masz czasu?

 

Zastanawiam się tylko dlaczego jesteś tolerowany na forum?

 

No jasne...najlepiej usunąć wszystkich, którzy mają inne zdanie niż sekta sceptyków "z wiedzą".

Wtedy będą mogli sobie już bez przeszkód założyć kółko wzajemnej adoracji.

 

To do mnie ?

 

Nie, do Twojego mądrego Kolegi.

 

Mam w obu moich zestawach średnie tony oparte o bardzo dobre głośniki klasy 5 cali (ca. 12-13 cm) działające od 200 i 350 Hz. To prawie już granica dla sub basu ;-).

 

A w 19 cm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w obu moich zestawach średnie tony oparte o bardzo dobre głośniki klasy 5 cali (ca. 12-13 cm) działające od 200 i 350 Hz. To prawie już granica dla sub basu ;-).

Użytkownik Lech36 edytował ten post dziś, 14:31

No i tu pełna zgoda. 200Hz, dla mnie przynajmniej, to już są od dawna średnie tony. Głośnik prawidłowo odtwarzający średnie tony i ekhm... niskie (powiedzmy od 50Hz), nie istnieje. A brak tonów poniżej 50Hz jest odczuwalny dotkliwie. Do Sounda, nie, nie chodzi o walenie w ścianę, ale komu ja to tłumaczę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A brak tonów poniżej 50Hz jest odczuwalny dotkliwie. Do Sounda, nie, nie chodzi o walenie w ścianę, ale komu ja to tłumaczę.

 

Jakbyś zadał sobie minimum trudu, to sprawdziłbyś że bas w Opalach schodzi dużo niżej, ale po co?

Lepiej klepać bzdury w klawiaturę i udawać fachowca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś zadał sobie minimum trudu, to sprawdziłbyś że bas w Opalach schodzi dużo niżej, ale po co?

Lepiej klepać bzdury w klawiaturę i udawać fachowca.

Nie ma głośnika odtwarzającego jednocześnie niskie tony i średnie prawidłowo. Schodzić to on może sobie schodzić. Fizyka, wychylenie membrany i jej wpływ na zniekształcenia nieliniowe. Mały głośnik musi wychylić się dalej i nabrać większej prędkości. Wiadomo, co się z tym wiąże, czy nie? Siła zawieszenia w zależności od wychylenia. Wiadomo coś czy nie? Efekt doplera, wiadomo coś czy nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bunk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne...najlepiej usunąć wszystkich, którzy mają inne zdanie niż sekta sceptyków "z wiedzą".

Wtedy będą mogli sobie już bez przeszkód założyć kółko wzajemnej adoracji.

 

Tak poza konkursem - ile znasz osób, np. z tego forum, które najpierw słuchały muzyki na monitorach czy kolumnach podstawkowych 2-way, po czym zrobili krok w przód, wymienili na coś większego na np. 3-way albo ogólnie poszli w porządne podłogówki, po czym z powrotem wrócili do punktu wyjścia i pieją, że niespełna 30 litrowe dwudrożne paczki to jest to.

 

Ja nie znam nikogo takiego. Ani z tego forum, ani z żadnego innego, ani nikogo z moich znajomych.

 

I chwilę się zastanów kto jest w rzekomej sekcie sceptyków, którzy dawno się takich zabawek pozbyli i poszli do przodu a kto upiera się przy swoim?

I dlaczego wiodący producenci sprzętu studyjnego (wspomniany wcześniej APS, ADAM, a także Lipiński Sound, Genelec i chyba wszyscy inni) produkują wypasione suby do tak wspaniałych przecież monitorków?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma głośnika odtwarzającego jednocześnie niskie tony i średnie prawidłowo

 

To jest mniej więcej tego samego typu Twoja mądrość jak ta, że wszystkie wzmacniacze brzmią jednakowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mniej więcej tego samego typu Twoja mądrość jak ta, że wszystkie wzmacniacze brzmią jednakowo.

Oczywiście, głośniki nie są liniowe najbardziej w zakresie pozycji spoczynkowej, efekt doplera nie istnieje i głośnik waląc bębnami w orkiestrze symfonicznej jednocześnie odtwarza wiernie solistkę. Gratuluję wiedzy... tzn niewiedzy i beztroski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile znasz osób, np. z tego forum, które najpierw słuchały muzyki na monitorach czy kolumnach podstawkowych 2-way, po czym zrobili krok w przód, wymienili na coś większego na np. 3-way albo ogólnie poszli w porządne podłogówki, po czym z powrotem wrócili do punktu wyjścia i pieją, że niespełna 30 litrowe dwudrożne paczki to jest to.

 

Ja zaczynałem od 3-drożnych podłogówek. Jak przesiadłem się na aktywne monitory studyjne, to stwierdziłem, że to jest to brzmienie, które mi najbardziej odpowiada. Dla mnie ono jest idealne.

 

dlaczego wiodący producenci sprzętu studyjnego (wspomniany wcześniej APS, ADAM, a także Lipiński Sound, Genelec i chyba wszyscy inni) produkują wypasione suby do tak wspaniałych przecież monitorków?

 

Ale do jakich monitorków? Do np. Adamów S3 też?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma głośnika odtwarzającego jednocześnie niskie tony i średnie prawidłowo.

 

Ależ oczywiście, że jest. Na pewno dla jednego osobnika właśnie taki głośnik wyprodukowano :) Ma nie 6,5 tylko więcej - aż 7 cali. Tyle co przekątna dziecięcego tableta :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wiedzy... tzn niewiedzy

 

To zdanie nazywasz wiedzą?

 

Nie ma głośnika odtwarzającego jednocześnie niskie tony i średnie prawidłowo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że jest. Na pewno dla jednego osobnika właśnie taki głośnik wyprodukowano :) Ma nie 6,5 tylko więcej - aż 7 cali. Tyle co przekątna dziecięcego tableta :)

Ale przecież w muzyce nie występują niskie tony. Nawet żadne niuanse w tym zakresie. Detale. Plankton. Na granicy percepcji. Szczegóły. Koce. Plandeki. Mikroinformacje. Przejaśnienia i zaciemnienia. I inne.

 

To zdanie nazywasz wiedzą?

Nudzisz. Tkwisz w jednym miejscu i nawet nie próbowałeś zapoznać się z fizyką głośnika magnetoelektrycznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że jest. Na pewno dla jednego osobnika właśnie taki głośnik wyprodukowano :) Ma nie 6,5 tylko więcej - aż 7 cali. Tyle co przekątna dziecięcego tableta :)

 

Czy Ty w końcu pojmiesz prostą rzecz, że dla jednego lepsze brzmienie będzie z wielkich 3-drożnych podłogówek, których olbrzymie woofery będą produkować potężny bas, dodatkowo jeszcze wzmocniony przez suba, jak komuś jeszcze go mało, dla drugiego optymalne brzmienie będzie z porządnych monitorów podstawkowych? W dodatku jeśli pokój jest niewielki, to po kiego kolumny wielkości człowieka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od 3-drożnych podłogówek. Jak przesiadłem się na aktywne monitory studyjne, to stwierdziłem, że to jest to brzmienie, które mi najbardziej odpowiada. Dla mnie ono jest idealne.

 

Właśnie, idealne dla CIEBIE. Jako monitory są świetne. I tyle.

Ale zlituj się proszę i nie przyrównuj ich z prawdziwymi kolumnami czy suby KRK, Yamahy do 3x większych Adama czy APS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tkwisz w jednym miejscu i nawet nie próbowałeś zapoznać się z fizyką głośnika magnetoelektrycznego.

 

Przepraszam, ale co to ma do rzeczy i jak to się ma do moich preferencji brzmieniowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty w końcu pojmiesz prostą rzecz, że dla jednego lepsze brzmienie będzie z wielkich 3-drożnych podłogówek, których olbrzymie woofery będą produkować potężny bas, dodatkowo jeszcze wzmocniony przez suba, jak komuś jeszcze go mało, dla drugiego optymalne brzmienie będzie z porządnych monitorów podstawkowych? W dodatku jeśli pokój jest niewielki, to po kiego kolumny wielkości człowieka?

A czy ty w końcu pojmiesz, że nikt nie pisze o nawalaniu a o paśmie przenoszenia? Nie da się z 15cm średniotonowców wydobyć nikiej częstotliwości bez wpływu na tony średnie. Naprawdę Sound, nie brnij w to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, idealne dla CIEBIE. Jako monitory są świetne. I tyle.

Ale zlituj się proszę i nie przyrównuj ich z prawdziwymi kolumnami

 

Nie bardzo rozumiem. Twoje są prawdziwe, a moje nieprawdziwe?

 

A czy ty w końcu pojmiesz, że nikt nie pisze o nawalaniu a o paśmie przenoszenia? Nie da się z 15cm średniotonowców wydobyć nikiej częstotliwości bez wpływu na tony średnie. Naprawdę Sound, nie brnij w to.

 

Co się nie da? Słyszałeś te monitory? Nie, więc albo przyjedź do mnie i posłuchaj, albo sam nie brnij, bo piszesz nonsensy tylko na podstawie swojego widzimisię.

 

Nie da się z 15cm średniotonowców

 

Nie pomyliło Ci się coś znów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się nie da? Słyszałeś te monitory? Nie, więc albo przyjedź do mnie i posłuchaj, albo sam nie brnij, bo piszesz nonsensy tylko na podstawie swojego widzimisię.

Nie moje widzimisię a fizyka głośnika dynamicznego. Opracowana już bardzo dobrze i można o niej przeczytać w wielu książkach i publikacjach od kilkudziesięciu lat.

 

Nie pomyliło Ci się coś znów?

A no tak, 0,5 cala więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moje widzimisię a fizyka głośnika dynamicznego. Opracowana już bardzo dobrze i można o niej przeczytać w wielu książkach i publikacjach od kilkudziesięciu lat.

 

Opierasz swoją wiedzę na publikacjach sprzed kilkudziesięciu lat i piszesz, że ja stoję w miejscu?

Event Opale mają nowoczesne, unikalne rozwiązania, których inne firmy nie zastosowały.

Poczytaj sobie o tym, to może wykorzystując swoją wiedzę będziesz potrafił sobie chociaż wyobrazić jakie to brzmienie może być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opierasz swoją wiedzę na publikacjach sprzed kilkudziesięciu lat i piszesz, że ja stoję w miejscu?

Event Opale mają nowoczesne, unikalne rozwiązania, których inne firmy nie zastosowały.

Poczytaj sobie o tym, to może wykorzystując swoją wiedzę będziesz potrafił sobie chociaż wyobrazić jakie to brzmienie może być.

Czy ty rozumiesz słowo pisane? Książki i publikacje dotyczące głośnika dynamicznego powstają już od kilkudziesięciu lat i temat jest dobrze rozpoznany. Nikt, jak na razie, nie zmienił sposobu propagowania fali akustycznej i nie zrobił z głośniczków komputerowych zestawów HiEnd. Jak sądzisz. Dlaczego? Dlaczego z 5cm głośniczków i kolumienek o wielkości czajnika nie wydobywa się głęboki i subtelny bas?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bunk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co ze mną gadasz?

Komentuję Twoje wypowiedzi, jak odpowiesz to wtedy zawiązuje się rozmowa. Musisz liczyć się z rozmową/komentarzem pisząc na forum ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sound czy Ty w końcu pojmiesz, że nie chodzi o ilość, głośność tylko o jakość basu?

I żeby tę jakość uzyskać potrzeba dużych, ciężkich skrzyń, dużych porządnych głośników i wzmacniaczy?

I wcale to nie ma grać głośno tylko czysto?

I że 7, ba 10 calowe głośniki się do tego nie nadają?

 

I że głośnik wielkości talerza na zupę w 28 litrowej skrzyneczce, żeby miał cewkę ze złota i nie wiem jak był unikalny i tak nic więcej nie pokaże?

 

W tym kontekście słowo "proteza" pasuje jak ulał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Bunk...rozmowa z Tobą to jakaś masakra. Nie dogadamy się, bo ja o czym innym, a Ty tylko swoje.

No to powiedz wprost, ja lubię swoje głośniczki i tyle. Ale nie twórz mitów, że jeden głośnik odtworzy poniżej 50Hz a jednocześnie średnicę na poziomie planktonu wydobytego z oceanu spokojnego. Nic nie doczytałeś, nieprawdaż? Nie wiesz jak działa głośnik dynamiczny bo lubisz brzmienie swoich kolumienek i lubisz łykać marketingową papkę? Może faktycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne...najlepiej usunąć wszystkich, którzy mają inne zdanie niż sekta sceptyków "z wiedzą".

Wtedy będą mogli sobie już bez przeszkód założyć kółko wzajemnej adoracji.

Ja jestem tolerancyjny nawet dla osób słyszących zmiany w dźwięku wnoszone przez bezpiecznik sieciowy, ale inni nie musza być tak tolerancyjni, chyba że chcą być niepoprawnie grzeczni ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sound, powiedz jakie to miałeś kiedyś te 3-way'e?

Moze to trochę rozjaśni dlaczego teraz uważasz, że jeden wspólny głośnik wystarczy do prawidłowego odtworzenia jednocześnie i niskich i średnicy?

"jednocześnie" - to jest klucz, bo już nie chodzi o wadę czyli małe rozmiary jak na niskie tony, zaletę - braku zwrotnic i znowu wadę - jakość tych wzmacniaczy montowanych w aktywnych kolumnach, bo przecież wzmacniacze NIE grają tak samo - to wiemy, czy nie? Wiesz przecież jak te wzmacniacze prezentują się w porównaniu do typowych "wolnostojących" stereo. Podłączyłbyś osobno takie końcówki w układzie tradycyjnym? Oplułbyś i ze wstrętem odwrócił się od nich, nawet nie zniżając się do próby słuchania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I żeby tę jakość uzyskać potrzeba dużych, ciężkich skrzyń, dużych porządnych głośników i wzmacniaczy?

Jak się bas podłączy bezpośrednio do wzmacniacza (układ aktywny) to wymagania dla perfekcji basu się zmieniają.

 

Podłączyłbyś osobno takie końcówki w układzie tradycyjnym? słuchania.

Ja bym podłączył bez oporów. Z głową oczywiście ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem z subem jest jego "zszycie" z pozostałymi kolumnami. W zwykłych pasywnych kolumnach nie da się bez modyfikacji zwrotnicy odciąć niskie częstotliwości.

Nie jest problemem, bo subwofery przeznaczone do stereo mają zwrotnicę, która do kolumn wysyła sygnał z obciętym już dołem.

 

...moim zdaniem używanie suba wypacza brzmienie.

Zapewne w podobny sposób, co dołożenie trzeciej drogi do dwudrożnych monitorów.

 

Event Opale mają nowoczesne, unikalne rozwiązania...

Czy te unikalne rozwiązania wykraczają poza prawa fizyki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się bas podłączy bezpośrednio do wzmacniacza (układ aktywny) to wymagania dla perfekcji basu się zmieniają.

 

 

Ja bym podłączył bez oporów. Z głową oczywiście ;-).

No, subwoofer to tylko aktywny przecież :-) Uklady aktywne nie zmienią faktu, że mały głośnik do przemieszczenia określonej ilości powietrza musi wychylić się znaczniej, co jest brnięciem w kłopty. Może dlatego kopułki odtwarzają wysokie tony a wielkie głośniki niskie? Jest tu logika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sound czy Ty w końcu pojmiesz, że nie chodzi o ilość, głośność tylko o jakość basu?

I żeby tę jakość uzyskać potrzeba dużych, ciężkich skrzyń, dużych porządnych głośników i wzmacniaczy?

I wcale to nie ma grać głośno tylko czysto?

I że 7, ba 10 calowe głośniki się do tego nie nadają?

 

I że głośnik wielkości talerza na zupę w 28 litrowej skrzyneczce, żeby miał cewkę ze złota i nie wiem jak był unikalny i tak nic więcej nie pokaże?

 

W tym kontekście słowo "proteza" pasuje jak ulał.

 

Wstawisz takie duże i potężne skrzynie do pokoju 15 m kw. i będziesz ich słuchał z odległości 2 m?

Myślisz że w takich warunkach spełnią swoje zadanie?

A jakość basu to kwestia dyskusyjna, jak już wcześniej pisałem.

Zresztą to jest temat tak dobrze znany i poruszany wielokrotnie, że naprawdę nie kumam w jakim celu tutaj próbujesz

na siłę forsować swoje zdanie, oparte wyłącznie o własne preferencje brzmieniowe.

Lubisz taki bas - to OK. Ja nie lubię takiego brzmienia, a uwierz mi, że słyszałem niejedne potężne kolumny.

 

Nie wiesz jak działa głośnik dynamiczny bo lubisz brzmienie swoich kolumienek

 

No po prostu ręce opadają. Czy Ty naprawdę nie widzisz, że piszesz śmieszne głupoty?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No po prostu ręce opadają. Czy Ty naprawdę nie widzisz, że piszesz śmieszne głupoty?

Czyli nie interesuje cię pełne spectrum dźwięków z twojego sprzętu bo masz mały pokój, tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.