Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, soundchaser napisał:

Wytłumacz ten post porlicka Cwaniaczku, bo dla mnie to bzdura totalna.

Niczego ci tłumaczyć nie będę bo nic nie potrafisz zrozumieć w tym zakresie, poczciwino.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, triode napisał:

jeżeli rozmawiamy poważnie:

zobacz wyhaczyłem w promocji za 80usd..z certyfikatem  :)

wtyki w tym kablu są więcej warte niż to co prezentujesz.

Nie potrzebuje certyfikatu i znaczka :) A wartość i "rodowód" wtyków może dla Ciebie mają jakieś znaczenie, nie wiem. Dla mnie bardziej liczy się solidność wykonania, bo w zaklęte w nich właściwości soniczne nie wierzę, przykro mi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, soundchaser napisał:

Wytłumacz ten post porlicka Cwaniaczku, bo dla mnie to bzdura totalna.

Jak wszystko, co choć trochę trąci techniką?

Po co Ci tłumaczyć? Przecież i tak później wkleisz głupią emotkę i napiszesz, że to bzdura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, porlick napisał:

Po co Ci tłumaczyć? Przecież i tak później wkleisz głupią emotkę i napiszesz, że to bzdura.

Już teraz napisałem, bo potrafię myśleć logicznie, a na logikę to co napisałeś jest bzdurą.
Chcesz powiedzieć, że nauka rządzi się swoimi prawami i czasem jest nielogiczna? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, malikali napisał:

Nie potrzebuje certyfikatu i znaczka :) A wartość i "rodowód" wtyków może dla Ciebie mają jakieś znaczenie, nie wiem. Dla mnie bardziej liczy się solidność wykonania, bo w zaklęte w nich właściwości soniczne nie wierzę, przykro mi :)

Jedyne co chciałem pokazać to to,że nie zawsze najtaniej znaczy dobrze.

Nie musisz wierzyć-bezpieczeństwo i estetyka mają znaczenie :)  przynajmniej dla mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Bunk napisał:

Nie bawie sie w zgadywanki.

moc wzmaka zalezy od napiecia podawanego na kolumne i od impedancji kolumny która prąd wymusza a nie od samych tranzystorów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, JuG napisał:

TACET to jedna z najlepszych firm nagraniowych z klasyką. Mam CD z Obrazkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sam mi polecałeś kiedyś tę wytwórnię. Trochę od nich winyli kupiłem. Świetne brzmienie, a ta płyta jest też ciekawa z technicznego aspektu. Jedna ze stron nagrana jest od środka by najbardziej dynamiczne pod względem pasma partie trafiły na początek placka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, slawek.xm napisał:

moc wzmaka zalezy od napiecia podawanego na kolumne i od impedancji kolumny która prąd wymusza a nie od samych tranzystorów

O rzesz... to napięcie na kolumnę nie podają tranzystory końcowe? I to ich parametry określają moc wzmacniacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, soundchaser napisał:

Już teraz napisałem, bo potrafię myśleć logicznie, a na logikę to co napisałeś jest bzdurą.
Chcesz powiedzieć, że nauka rządzi się swoimi prawami i czasem jest nielogiczna? ;-)

Chcę powiedzieć, że nie będę dla Ciebie rozstawiał pionów, gołąbku.

Poczytaj sobie w sieci o zachowaniu się wzmacniacza pod wplywem zmiennych charakterystyk impedancji i fazy, a potem wróć, to rozegramy tę partię szachów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, malikali napisał:

Nie potrzebuje certyfikatu i znaczka :) A wartość i "rodowód" wtyków może dla Ciebie mają jakieś znaczenie, nie wiem. Dla mnie bardziej liczy się solidność wykonania, bo w zaklęte w nich właściwości soniczne nie wierzę, przykro mi :)

Nie mów hop. Przedwczoraj tu przeczytałem, że mosiężne wtyki szumią...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bunk napisał:

O rzesz... to napięcie na kolumnę nie podają tranzystory końcowe? I to ich parametry określają moc wzmacniacza?

przy zbyt niskim napieciu dostaniesz kliping przy danej mocy ze wzgledu na zbyt niskie napiecie

jesli impedancja kolumn bedzie odpowienio niska do wydajnosci pradowej tranów dostaniesz kliping ze wzgledu na prad

w obydwu przypadkach maja na to wpływ kolumny

przemysl to sobie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, slawek.xm napisał:

przemysl to sobie

Ale jak podasz na wejscie o czułości np 150mV sygnał z cd, to po odkreceniu na max to Ty bedziesz winien przesteru, klippingu i dymu ze wzmacniacza :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, triode napisał:

Jedyne co chciałem pokazać to to,że nie zawsze najtaniej znaczy dobrze.

A gdzie ja stwierdziłem, że najtaniej to dobrze?!? Wtyków rozlatujących się i źle wykonanych nie kupiłbym, ogólnie nie lubię tandety, ale też nie przypisuje tym lepiej wykonanym dziwnych właściwości rodem z Sci-Fi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, porlick napisał:

Ale jak podasz na wejscie o czułości np 150mV sygnał z cd, to po odkreceniu na max to Ty bedziesz winien przesteru, klippingu i dymu ze wzmacniacza :-)

to prawda ale na to tez nie maja wpływu tranzystory koncowe tylko głupota uzytkownika

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, malikali napisał:

A gdzie ja stwierdziłem, że najtaniej to dobrze?!? Wtyków rozlatujących się i źle wykonanych nie kupiłbym, ogólnie nie lubię tandety, ale też nie przypisuje tym lepiej wykonanym dziwnych właściwości rodem z Sci-Fi.

Ku przestrodze, znalazłem przed chwilą

Kable audio to mój ulubiony temat. Ich producenci czasami powołują się na fizykę kwantową, tutaj mamy przykład jeszcze ciekawszy - kabel (interkonekt) który ma wykorzystywać geometrię fraktalną.

Za 0,6m kabla trzeba zapłacić 620 zł, więc żeby podłączyć głupi odtwarzacz CD trzeba wydać 1240 zł.
Dzięki wykorzystaniu geometrii fraktalnej, ów cudowny kabel trudno jest zgiąć, no bo magia i fizyka i cuda których i tak nie zrozumiesz.
Jak to brzmi? Według prasy fachowej (magazyn High Fidelity) - fantastycznie:

"Fortepian Możdżera z płyty z muzyką Daniela Blooma do filmu "Tulipany" (Warner Muzic Poland 77911-2) stał głębiej na scenie niż np. w The First Ultimate van den Hula, zaś sam muzyk był bardziej zrelaksowany i "wyluzowany". Podobnie bas, który nie szokował konturowością i wyrazistością, a jego rola sprowadzała się do tworzenia atmosfery nagrania. Dobrze została uchwycona akustyka pomieszczenia, z nieco ciemną barwą i typową dla techniki dwumikrofonowej nieco ciemną barwą."

A jak jest wykonany? Skórzana izolacja  i magiczne wtyki, bo te jak wiadomo - są najważniejsze. Sęk w tym, że każdy kabel, jak to kabel, kiedyś się rozpierdzieli. Pech chciał, że jeden z użytkowników którego dotknęło to nieszczęście, postanowił zaingerować we fraktalną konstrukcję kabla, gdy ten przestał łączyć. Pod 4 mm warstwą termokurczliwych koszulek zoabczył to:

wtyk za ~1,50 zł

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, porlick napisał:

Poczytaj sobie w sieci o zachowaniu się wzmacniacza pod wplywem zmiennych charakterystyk impedancji i fazy

Aha...czyli Ty na podstawie pomiarów oceniasz zmianę brzmienia wzmacniacza, bo przecież nie słuchem, bo jak można usłyszeć zmianę brzmienia wzmacniacza, do którego podłącza się różne pary kolumn?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, soundchaser napisał:

Aha...czyli Ty na podstawie pomiarów oceniasz zmianę brzmienia wzmacniacza, bo przecież nie słuchem,

Gdzie tak napisalem?

Znowu imaginujesz sobie a wmawiasz innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, porlick napisał:

Gdzie tak napisalem?

Znowu imaginujesz sobie a wmawiasz innym.

Domyślam się, bo nic nie napisałeś oprócz tej bzdury, której nie raczysz wyjaśnić, tylko chyłkiem odsyłasz mnie do internetu, by zamieść wszystko pod dywan. ;-)

14 minut temu, konradskala napisał:

wtyk za ~1,50 zł

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To może być prawda, ale pewności nie ma. Może jakaś inna firma postanowiła zniszczyć konkurencję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
43 minuty temu, szaman777 napisał:

Świetne brzmienie

Ciekawy byłby temat na audio mity - nagrania dokonane sprzętem lampowym, który technicznie jest znacznie mniej doskonały niż tranzystorowy, brzmią zazwyczaj lepiej od nagrań "tranzystorowych" - nasycenie, barwy, płynność, muzykalność, ... Chociaż czasami szum słychać. Ale bez względu na jakość i tak sztuka nagrywania lampowego umiera niestety. Wraz ze sprzętem lampowym i lampami. :(

TACET też ma ciekawe nagrania z porównaniami różnych mikrofonów, fortepianów czy skrzypiec.

Edytowane przez JuG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, slawek.xm napisał:

przy zbyt niskim napieciu dostaniesz kliping przy danej mocy ze wzgledu na zbyt niskie napiecie

jesli impedancja kolumn bedzie odpowienio niska do wydajnosci pradowej tranów dostaniesz kliping ze wzgledu na prad

w obydwu przypadkach maja na to wpływ kolumny

przemysl to sobie

Ale czemu ty mi to tłumaczysz? Wszyscy wiedzą że moc wynika z ilorazu napięcia kwadrat przez opór. I że musimy mieć to napięcie z zasilacza i tranzystory muszą być zdolne do przewodzenia odpowiedniego natężenia. Jaki to ma związek z debilizmem bezpiecznika przed pierwotnym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, soundchaser napisał:

To może być prawda, ale pewności nie ma. Może jakaś inna firma postanowiła zniszczyć konkurencję.

sorry ale to juz naiwność

za 600 zł kabel to materiał musi kosztować z dychę:)

kupiłem tare labs gen2 z certyfikatem za dwa koła

kabel gruby jak palec wtyki porzadne zalane zywicą a wsrodku oprócz kilku zyłek plastyku dwa cienkie druciki o srednicy 0,3mm

za co zapłaciłem za audiofilskie powietrze w ekranie

zrobiłem sobie na srebrze w teflonie i z przewodu krótkofalarskiego z lat piedziesiatych dwa fajne interkonekty metrowe i oba grają peł;niejszym dxwiekiem niz ta tara

o dziwo róznie w brzmieniu pomiedzy srebrem a miedzią moich diy sa mniejsze niż pomiędzy oboma a tara labs

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, konradskala napisał:

A jak jest wykonany? Skórzana izolacja  i magiczne wtyki, bo te jak wiadomo - są najważniejsze. Sęk w tym, że każdy kabel, jak to kabel, kiedyś się rozpierdzieli. Pech chciał, że jeden z użytkowników którego dotknęło to nieszczęście, postanowił zaingerować we fraktalną konstrukcję kabla, gdy ten przestał łączyć. Pod 4 mm warstwą termokurczliwych koszulek zoabczył to:

To został oszukany podwójne raz że bajki brzmieniowe, ale to akurat jego problem, dwa kabel wykonany tragicznie i z tandetnych elementów, a to już jest przegięcie, bo po tej cenie oczekiwałbym przynajmniej minimum przyzwoitości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Bunk napisał:

Jaki to ma związek z debilizmem bezpiecznika przed pierwotnym?

nie pisałem o bezpieczniku tylko skomentowałem Twoje odniesienie sie do tranów

podobnnie jak teraz odnose sie do bezpiecznika

bezpiecznik na uzwojeniu pierwotnym transformatora jest po to by odcioac napięcie zasilania w razie poboru pradu wiekszego niz amperaz bezpiecznika przeciez to jasne

i nie jest to zaden debilizm:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, slawek.xm napisał:

sorry ale to juz naiwność

Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś.
Konrad wstawia w swoim poście własną interpretację + jakiś cytat i zdjęcie końcówki kabla nie wiadomo skąd wzięte. Dlatego napisałem, że nie wiadomo jaka jest prawda, bo to żaden dowód. Może to po prostu tylko mistyfikacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, JuG napisał:

Ciekawy byłby temat na audio mity - nagrania dokonane sprzętem lampowym, który technicznie jest znacznie mniej doskonały niż tranzystorowy, brzmią zazwyczaj lepiej od nagrań "tranzystorowych" - nasycenie, barwy, płynność, muzykalność, ... Chociaż czasami szum słychać. Ale bez względu na jakość i tak sztuka nagrywania lampowego umiera niestety. Wraz ze sprzętem i lampami. :(

TACET też ma ciekawe nagrania z porównaniami różnych mikrofonów, fortepianów czy skrzypiec.

Na tej płycie z fortepianowym solo jedyną usterką są gdzieniegdzie przesłuchy ale ciężko to poprawić lepszym gramofonem czy igłą. Taka już fizyka czarnego krążka, że tego typu "wady" mogą się zdarzyć. Ogólnie z nagrań TACET jestem bardzo zadowolony. Celowo też wybierałem realizacje, które jak najwięcej lampy miały w torze, lub też wyłącznie lampę poczynając od mikrofonów. To się nie wróci.

Teraz nawet dobre niegdyś nagrania remasterowane są pod słuchanie przez airpody na mieście i często na dobrym sprzęcie hifi nie da się ich już słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, soundchaser napisał:

Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś.
Konrad wstawia w swoim poście własną interpretację + jakiś cytat i zdjęcie końcówki kabla nie wiadomo skąd wzięte. Dlatego napisałem, że nie wiadomo jaka jest prawda, bo to żaden dowód. Może to po prostu tylko mistyfikacja.

w takim razie mozesz miec rację przepraszam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, slawek.xm napisał:

nie pisałem o bezpieczniku tylko skomentowałem Twoje odniesienie sie do tranów

podobnnie jak teraz odnose sie do bezpiecznika

bezpiecznik na uzwojeniu pierwotnym transformatora jest po to by odcioac napięcie zasilania w razie poboru pradu wiekszego niz amperaz bezpiecznika przeciez to jasne

i nie jest to zaden debilizm:)

Przecież napisałem, że stworzenie porządnego zasilacza nie jest problemem. Kupujesz trafok o odpowiednim napięciu i mocy i pozostałe jego elementy. A to co napisałeś o bezpieczniku jest ze wszechmiar słuszne. Debilizmem nazwałem czynność obracania bezpiecznika i słuchania tego skutków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bunk napisał:

Przecież napisałem, że stworzenie porządnego zasilacza nie jest problemem. Kupujesz trafok o odpowiednim napięciu i mocy i pozostałe jego elementy. A to co napisałeś o bezpieczniku jest ze wszechmiar słuszne. Debilizmem nazwałem czynność obracania bezpiecznika i słuchania tego skutków. 

to jest tylko test w dodatku bezpieczny i dla sprzętu i dla uzytkownika

debilizmem jest wstrzykiwanie do srodka wosku pszeczelego w celu poprawienia własciwosci sonicznych tegoz bezpiecznika:):)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, slawek.xm napisał:

nie pisałem o bezpieczniku

Musisz wiedzieć, że dla Bunka bezpiecznik to oczko w głowie.
Nawet jak go pytasz o coś zupełnie innego to w odpowiedzi często przeczytasz coś o bezpieczniku. ;-)
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.