Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, J.Jerry napisał:

Moc muzyczna = moc rms x 2

Nie.

 

1 minutę temu, J.Jerry napisał:

Taki przykład, a ja bym DR nie przeceniał, dasz basowe pomruki i już po DR

Nie rozumiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, przemak napisał:

Przecież nieświadomie właśnie 😉

No to może i przesterowany gra dobrze...w końcu tak się realizuje niektóre nagrania żeby było lepiej. 

2 minuty temu, przemak napisał:

Nie rozumiem?

W ten sposób wzrasta moc rms, kiedy występują długie dźwięki o sporej amplitudzie, np basowe pomruki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, J.Jerry napisał:

W ten sposób wzrasta moc rms, kiedy występują długie dźwięki o sporej amplitudzie, np basowe pomruki

Jeżeli wzrasta rms przy stałym poziomie szczytowym, to maleje dr. To oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, J.Jerry napisał:

No właśnie - dlatego mnie ten DR mało obchodzi, jest specyficzny dla poszczególnych gatunków.

Ale mówi o głośności nagrania, a o tym jest dyskusja. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak powiedzieć, że jak chcę słuchać nagrań o dużym DR, czyli średnia głośność jest dosyć cicha, a ja chcę to mieć głośno, to potrzebuje mocnego wzmacniacza. Nagrania o wysokim DR podnoszą wymagania co do mocy...wysokie DR wygląda tu na niekorzystną cechę nagrania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, J.Jerry napisał:

Można tak powiedzieć, że jak chcę słuchać nagrań o dużym DR, czyli średnia głośność jest dosyć cicha, a ja chcę to mieć głośno, to potrzebuje mocnego wzmacniacza. Nagrania o wysokim DR podnoszą wymagania co do mocy...wysokie DR wygląda tu na niekorzystną cechę nagrania

Właśnie tak. Wychodzi, że wszyscy posiadacze anemicznych wzmacniaczy se to miłośnicy metaliki, bo słuchają głośno na nieprzesterowanych wzmacniaczach. I ja im wierzę! O skuteczności głośników nie wspomnę 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy ... 😉 

Słucham głównie jazzu i klasyki na nieprzesterowanym wzmacniaczu o mocy 6W, czasami nawet dosyć głośno ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak wygląda mastering pierwszego kawałka z płyty Yello Touch. Widać pompkę na mksa, i słychać zresztą też, ale przy takim rodzaju muzyki inaczej się nie da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, szpakowski napisał:

Nie wszyscy ... 😉 

Słucham głównie jazzu i klasyki na nieprzesterowanym wzmacniaczu o mocy 6W, czasami nawet dosyć głośno ...

Do tego na niskoskutecznych zestawach głośnikowych. To trzeba być osluchanym i tony sprzętu przewalić, żeby tak móc, ja nie potrafię 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, przemak napisał:

Do tego na niskoskutecznych zestawach głośnikowych. To trzeba być osluchanym i tony sprzętu przewalić, żeby tak móc, ja nie potrafię 😉

Proponuję żeby każdy chętny sam sobie zmierzył z jaką głośnością zazwyczaj słucha i ile to jest dla niego głośno. 

Każdy może to zrobić aplikacją w telefonie, pomiar może nie będzie ścisły ale dla celów orientacyjnych wystarczy. 

Żeby w miarę ujednolicić wyniki proponuję aplikację "Sound Meter" a poziom wyjściowy ("cisza" w pomieszczeniu) do pomiaru ustawić na około 30dB, apka posiada możliwość prostej kalibracji. 
Ustawić muzykę na poziomie w naszym odczuciu głośnym i dopiero wtedy uruchomić aplikację. 
Następnie ustawić muzykę na poziomie w jakim najczęściej słuchamy i powtórzyć pomiar. 
Pomiar jeżeli jest taka możliwość należy wykonać z odległości powiedzmy około 2.5-3m, taka chyba standardowa odległość odsłuchu. 

Będą chętni? Czekam na wyniki. @przemak jestem ciekawy Twojego wyniku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, przemak napisał:

Właśnie tak. Wychodzi, że wszyscy posiadacze anemicznych wzmacniaczy se to miłośnicy metaliki, bo słuchają głośno na nieprzesterowanych wzmacniaczach. I ja im wierzę! O skuteczności głośników nie wspomnę 😉

Moc mojego wzmacniacza ustaliłem po wielu eksperymentach zwłaszcza jak stosowałem drabinki do regulacji głośności, teraz mam głośność we wzmacniaczu na stałe określając poziom max, tłumię cyfrową. Głośniej mogę pograć na czymś innym, ale łapie się na tym, że po kilkunastu minutach wracam do głośności z tego małej mocy wzmacniacza.

Skuteczność kolumn określa się w rms, ale muzyka to wartość peak, więc kolumny mają większą skuteczność o 3 dB np. 2 kolumny 87 dB to już 90 dB + te 3, co daje 93 i 83 odczuwalną głośność przy DR=10. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że nagrania o nawet wyższym DR mają swoje kulminacyjne momenty z np, DR=6.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, J.Jerry napisał:

Skuteczność kolumn określa się w rms, ale muzyka to wartość peak, więc kolumny mają większą skuteczność o 3 dB

Nie. Zestawy głośnikowe mają skuteczność taką, jaką mają, a nie wyższą o 3dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szpakowski napisał:

Nie wszyscy ... 😉 

Słucham głównie jazzu i klasyki na nieprzesterowanym wzmacniaczu o mocy 6W, czasami nawet dosyć głośno ...

@szymon1977 zamiast się głupio śmiać to zrób pomiary w taki sposób jak podałem i podziel się na forum swoimi wynikami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, przemak napisał:

Nie. Zestawy głośnikowe mają skuteczność taką, jaką mają, a nie wyższą o 3dB.

Taki system się przyjął, ale muzyka to nie sinus rms, tylko peak. Ciekawe jak byś ocenił skuteczność głośnika puszczając muzykę? To że coś się stosuje nie znaczy, że jest dobre. Na tej zasadzie można się upierać, że 6W, 0,25 W mocy wzmacniacza służy do słuchania muzyki z kompresją, obcinaniem szczytów, do jazzu potrzeba 5x więcej mocy co do metalu. Ile mocy potrzeba zależy od gustu słuchacza, który ma jakiś system i reguluje głośność, a tym samym moc. Dopiero potem można sobie zmierzyć ile to jest mocy i próbować dorabiać teorie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, J.Jerry napisał:

Taki system się przyjął, ale muzyka to nie sinus rms, tylko peak.

Czy dla sygnału sinusoidalnego, czy dla peaku to membrana i tak musi wychylić do określonej wartości szczytowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zwykły Drut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat efektywności

Jak wspomniałem mamy efektywność liczoną od rms, czyli 3dB mniej niż peak.

Kolejna rzecz to nierównomierność pasma kolumny, więc może się zdarzyć, że akurat dla 1kHz jest np. o 3 dB niższa dlatego wrażenie głośności może być inne w kolumnach o podobnej efektywności przy 1kHz.

Ostatnia rzecz to wpływ pomieszczenia, odbicia od powierzchni dające kolejne dB zresztą tak samo jak wybór miejsca do słuchania i oczywiście ile i jak w pomieszczeniu jest tłumione. W paru wątkach były poruszone te tematy górki i dołki po kilka-kilkanaście, a może i kilkadziesiąt dB.

To wszystko się składa na odczucie głośności w zakresie systemu audio.

 

2 minuty temu, Zwykły Drut napisał:

Czy dla sygnału sinusoidalnego, czy dla peaku to membrana i tak musi wychylić do określonej wartości szczytowej.

No tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, szpakowski napisał:

Proponuję żeby każdy chętny sam sobie zmierzył z jaką głośnością zazwyczaj słucha i ile to jest dla niego głośno. 

Muzyka - swing

DR nagrania - 26

Fragment przebiegu gdzie pojawia się perkusja.

Miejsce odsłuchu około 2,7m od kolumn.

Deklarowana przez producenta skuteczność kolumn 88dB

Deklarowany przebieg impedancji 8R, realny jest mniejszy, minimum trochę mniej niż 4R.

Da się z tym poziomem przesłuchać nagrania w domu bez jakiegoś dyskomfortu - choć jest głośno.

Poniżej SPL max, oraz napięcie na zaciskach kolumny.

Ile potrzeba mocy by nie obcięło szczytów?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bez nazwy.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zwykły Drut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, J.Jerry napisał:

Taki system się przyjął, ale muzyka to nie sinus rms, tylko peak.

Nie, muzyka to muzyka.

3 godziny temu, J.Jerry napisał:

Ciekawe jak byś ocenił skuteczność głośnika puszczając muzykę?

Normalnie, tak jak się mierzy, mierząc SPL i moc doprowadzoną do zacisków. Innej metody nie ma.

Godzinę temu, J.Jerry napisał:

Jak wspomniałem mamy efektywność liczoną od rms, czyli 3dB mniej niż peak.

Dodaj 6dB albo i 12, co sobie będziesz żałował. Piszesz głupoty. Wartość szczytowa przebiegu nie decyduje ani o mocy ani o poziomie ciśnienia. O mocy i SPL decyduje moc, czyli wartość RMS przebiegu w najbliższym przybliżeniu.

Godzinę temu, J.Jerry napisał:

Kolejna rzecz to nierównomierność pasma kolumny, więc może się zdarzyć, że akurat dla 1kHz jest np. o 3 dB niższa dlatego wrażenie głośności może być inne w kolumnach o podobnej efektywności przy 1kHz.

Oczywiście, ale co z tego?

Godzinę temu, J.Jerry napisał:

Ostatnia rzecz to wpływ pomieszczenia, odbicia od powierzchni dające kolejne dB zresztą tak samo jak wybór miejsca do słuchania i oczywiście ile i jak w pomieszczeniu jest tłumione. W paru wątkach były poruszone te tematy górki i dołki po kilka-kilkanaście, a może i kilkadziesiąt dB.

O, pomieszczenie podbija SPL o kilkadziesiąt decybeli, zdecydowanie. Normalnie można słuchać z radia detektorowego.

3 godziny temu, J.Jerry napisał:

potem można sobie zmierzyć ile to jest mocy i próbować dorabiać teorie

Ja to mam pomierzone i wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Zwykły Drut napisał:

Da się z tym poziomem przesłuchać nagrania w domu bez jakiegoś dyskomfortu - choć jest głośno.

Zaproponowałem pomiar za pomocą określonej aplikacji po jej wstępną kalibracji po to żeby każdy chętny mógł wykonać taki "pomiar" a wynik mógł być chociaż odrobinę porównywalny. 

Taki przyrząd jak Twój to mało kto posiada. Z innego tematu wiem jak róże mogą być wyniki w zależności od urządzenia oraz metody pomiaru. Telefon z apką wydaje się tu być najbardziej sensownym rozwiązaniem żeby można było porównać nasze wyniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, szpakowski napisał:

Zaproponowałem pomiar za pomocą określonej aplikacji ...

 

Pomiar jest pomiar, na pewno lepszy niż z aplikacji, tak jak pisałem da się tego wysłuchać przyznaję chwilami jest dość głośno. Napięcie na zaciskach jest napięcie:). A pytanie o moc jak widzę przemilczane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, szpakowski napisał:

Zaproponowałem pomiar za pomocą określonej aplikacji po jej wstępną kalibracji po to żeby każdy chętny mógł wykonać taki "pomiar" a wynik mógł być chociaż odrobinę porównywalny. 

Taki przyrząd jak Twój to mało kto posiada. Z innego tematu wiem jak róże mogą być wyniki w zależności od urządzenia oraz metody pomiaru. Telefon z apką wydaje się tu być najbardziej sensownym rozwiązaniem żeby można było porównać nasze wyniki.

Normalne słuchanie niezbyt głośne u mnie to okolice 90 w tej apce - raczej więcej. To jeszcze nie jest głośno. Apkilacja a raczej telefon mają limiter, max to jest 100, co można "zmierzyć". Tylko mam kanciapę porządnie zrobioną, nie ma hałasu ani buczenia, nikomu też ni eprzeszkadzam. YMMV.

1 minutę temu, J.Jerry napisał:

Reszty nie będę komentował.

Oczywiście, bo niby jak?

5 minut temu, Zwykły Drut napisał:

Napięcie na zaciskach jest napięcie:). A pytanie o moc jak widzę przemilczane.

Nie wiadomo, jaka moc byłaby potrzebna, ale widać, że większa niż masz 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, przemak napisał:

Nie wiadomo, jaka moc byłaby potrzebna, ale widać, że większa niż masz 😉

No niestety mam tylko ok. 25W🙁 , ale to i tak więcej niż 5W, a co dopiero 1,5W🙂.

Mogę trochę zrobić trochę ciszej to koledzy nie będą unikać odpowiedzi🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zwykły Drut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Zwykły Drut napisał:

No niestety mam tylko ok. 25W🙁 , ale to i tak więcej niż 5W, a co dopiero 1,5W🙂.

Mogę trochę zrobić trochę ciszej to koledzy nie będą unikać odpowiedzi🙂

Możesz podłączyć drugi kanał oscyloskopu do wejścia wzmacniacza, będziesz widział, przy jakich ustawieniach możesz maksymalnie grać bez przesterów. Teraz widać, że wzmacniacz ma 25W/8R i nic więcej 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Zwykły Drut napisał:

Pomiar jest pomiar, na pewno lepszy niż z aplikacji,

Może lepszy, może bardziej dokładny ale nie porównywalny z innymi którzy zmierzą apką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, przemak napisał:

Możesz podłączyć drugi kanał oscyloskopu do wejścia wzmacniacza, będziesz widział, przy jakich ustawieniach możesz maksymalnie grać bez przesterów. Teraz widać, że wzmacniacz ma 25W/8R i nic więcej 😉

No jasne mniej więcej to wiadomo, to generalnie raczej nie jest problem bo przy dużo mniejszym DR i "gęściejszej" muzyce (ten przykład to mały skład) nie da się tak odkręcić gałki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, przemak napisał:

Normalne słuchanie niezbyt głośne u mnie to okolice 90 w tej apce - raczej więcej. To jeszcze nie jest głośno.

To albo ja przewrażliwiony jestem albo Ty jesteś już przygłuchy 😉 ... skąd takie rozbierzności? Ciekawe jakie wyniki będą u innych.

U mnie okolice 70 jest już głośno, okolice 80 za głośno i długo bym nie wytrzymał takiego natężenia ... Normalnie słucham w okolicach 60-70. W nocy nawet około 60. Okolice 90 i więcej były by już dla mnie nieprzyjemne ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
W dniu 17.05.2021 o 21:00, przemak napisał:

Problemem jest co innego - niezrozumienie czy wręcz ignorowanie i opaczne rozumienie przez dużą grupę audiofilów i melomanów znanego i lubianego DR, współczynnika kształtu, peak/rms. Wydawało by się, że trudno to opacznie zrozumieć, a jednak. To od początku.
1. DR jest skomplikowanym i mało zrozumiałym wskaźnikiem pokazującym generalnie stosunek poziomu szczytowego do RMS. 

DR zgodnie z preferencją słuchu wylicza wskaźnik głośności nagrania, jest to metoda liczenia średnioważona, gdzie nawet niewielkie wzrosty amplitudy ponad średnią wpływają in plus na końcowy wynik głośności, które w standardowej metodzie rms giną w tle.

Na studiach, w czasie sesji, ostro uczyłem się w akademiku przy ścianie za którą w sąsiednim pokoju mieszkała młoda para waletów (administracja chyba dorabiała do pensji). Pracowali, około 15stej wracali z pracy, muszę powiedzieć, że generowane rytmiczne odgłosy ściskanych srężyn wersalki mi nie przeszkadzały, ale od czasu do czasu słychać było z większą amplitudą stuki, w ciągu 15 -20 minut było ich może kilka. Wersalka była krótka, obok niej była tandetna szafa i widocznie rozochocony facet walił łbem w jej ścianę. Te stuki same w sobie nie były głośne, ale na tle tych cichych, ale słyszalnych, sprężyn było to upierdliwe i traciłem koncentrację na nauce (to nie były żarty, to było trzecie podejście!).
Po dwóch dniach, poleciałem do apteki, kupiłem stopery do uszu i było już ok, kułem ostro! 
Kiedy dostałem wymarzoną 3, libacji nocnej nie było końca (była nas spora grupa straceńców), waleci chodzili wcześnie spać, bo wczas rano wstawali do pracy, tak się na nich odegrałem 🙂 🙂       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.