Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba by zacząć od tego, kto ma lepszy smartfon.

Przecież to clou sporów tu na forum; lepsiejszość posiadania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy po nagraniu z telefonem potrafią ocenić system

A nagraj audio przez UMIK i odsłuchaj, z rzeczywistością to ma niewiele wspólnego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Niektórzy po nagraniu z telefonem potrafią ocenić system

A nagraj audio przez UMIK i odsłuchaj, z rzeczywistością to ma niewiele wspólnego

Bo dźwięk nagrany mikrofonem jest dopiero do "zrobienia" 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, przemak napisał:

Różnice jednak są spore

Spore różnice to były jak pomiary były robione różnymi urządzeniami lub różnymi apkami bez "kalibracji". 

Potem wyniki były mz w miarę porównywalne. Może nie realne ale porównywalne, bo o porównanie przecież chodziło a nie precyzyjny pomiar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Tak. Szczególnie jazda w warunkach miejskich wymaga większej mocy samochodu.

Ile minimalnie potrzeba mocy?

19 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Inaczej w ruchu nie ma jazdy potokowej i tworzą się korki. Miasto staje się nieprzejezdne. Oprócz samochodu wymagany jest również właściwy styl kierowcy. 

Bardzo to teoretyczne...wszyscy w sportowych autach i by tak sobie szybko ruszali i hamowali...już wymyśliłeś co byś wsadził za silniki do innych pojazdów niż osobówki? Naprawdę dobre poczucie humoru.

19 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Podobnie w audio potrzeba wzmacniacza o wystarczającej mocy a nie udawać, że jak się wyskrobało jakąś tandetną 6W lampę to ma się hi-end... Nie ma się.

Dobrze piszesz - wystarczającej mocy, ale dlaczego powyżej 6W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, J.Jerry napisał:

Ile minimalnie potrzeba mocy?

6W...?

10 minut temu, J.Jerry napisał:

Bardzo to teoretyczne...

Teoretyczny to jest Twój wpis.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szpakowski napisał:

Spore różnice to były jak pomiary były robione różnymi urządzeniami lub różnymi apkami bez "kalibracji". 

Potem wyniki były mz w miarę porównywalne. Może nie realne ale porównywalne, bo o porównanie przecież chodziło a nie precyzyjny pomiar.

Pomiary wyszły dobrze, kwestia dodania dB do poziomu tła. Można jeszcze porównać w kalkulatorze SPL.

1 minutę temu, Grzegorz7 napisał:

6W...?

Teoretyczny to jest Twój wpis.

 

Najlepszy wpis

Ja tak nie potrafię

Mnie do niczego nie przekonasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

Ja nikogo nie przekonuję tylko wygłaszam swoje zdanie.

Jakie swoje zdanie ... ?

Fakty, liczą się fakty ... a fakty są takie, że potrzebne zakresy mocy są takie, że te parę watów zupełnie wystarczy przy odpowiednio dobranym sprzęcie. Tylko wzmacniacz musi być dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz musi być dobry? Co to znaczy?

Od akustyki pomieszczenia, efektywności ZG, mocy, kształtu sygnału, pasma sygnału zależy jaka będzie głośność w pomieszczeniu.

Jak ZG mają efektywność na poziomie 98dB a pomieszczenie jest słabo wytłumione to rzeczywiście kilka watów będzie wystarczające do jakiegoś jazz`owego plumkania.

Wszystko da radę wyliczyć. Nie potrzeba tu kłótni. 

Przymierzam się do szerokopasmowych przetworników albowiem jestem maniakiem sceny. Nawet robiłem testy z takimi chińskimi wynalazkami robiącymi furorę na świecie. Gdzieś kiedyś coś o tym, wspominałem. Wspaniała scena, wspaniałe pasmo,... oprócz dołów. Można było to zasilać niewielką mocą i grało. Ale ja mam wymagania co do dolnego zakresu. Nie jestem jakimś metalowcem, o nie. Ale zwyczajnie nawet klasyka wymaga solidnego dołu. I niestety wspomniane przetworniki trzeba byłoby uzupełnić solidnymi wooferami pracującymi w zakresie od 60Hz w dół. 

Tam już moce zaczynały być solidne. Były próby. Nie da się ruszyć zgrabnie membraną 15 calowego woofera jak nie ma się nadwyżki mocy. A moce w tych zakresach to spokojnie kilkaset watów.

I po co mamy się kłócić. W moim salonie normalne (spokojne) słuchanie to moce średnie na poziomie 10W, ekscytujące słuchanie to moce 40W. Z moimi ZG są w stanie uciągnąć to tylko wzmacniacze około 200W. Bo w szczytach i w minimach impedancji ZG (a moje podstawowe ZG należą do tzw. trudnych) potrafi pociągnąć dobrze ponad 100W.

Tak dla ciekawości. Jak oglądamy jakiś film to KD potrafi wrzucać w zakresie basów kilkaset watów w transjentach w przetworniki pokrywające ten zakres. Będąc wciągniętym w akcję filmu nawet się nie słyszy głośności tylko odczuwa efekty całym ciałem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Nie potrzeba tu kłótni

Inaczej wątek audiomajty nie mail by racji bytu 🙂

9 minut temu, Grzegorz7 napisał:

odczuwa efekty całym ciałem

Na koncercie tysz, i żaden wzmacniacz w domowych warunkach tego nie odda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, J.Jerry napisał:

Ile minimalnie potrzeba mocy?

 

To powinien być wzór typu stosunek , masa samochodu do mocy silnika. Ale samochody mają nadmiar mocy w stosunku do swojej masy i problem jest marginalny . Mój samochód waży coś koło 800 kilo , gdyby wsadził do niego silnik o mocy 5-10 koni będzie się powoli rozpędzał , prędkość maksymalna spadnie itp. Tak czy siak nie chodzi o moc jako taką, tylko połączenie masy-ciężaru ,oporów toczenia , współczynnik oporu powietrza i mocy silnika. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szpakowski napisał:

Fakty, liczą się fakty ... a fakty są takie, że potrzebne zakresy mocy są takie, że te parę watów zupełnie wystarczy przy odpowiednio dobranym sprzęcie. Tylko wzmacniacz musi być dobry.

Do tego jeszcze potrzeby jest słuchacz co słucha cicho realizacji z niskim DR...😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zwykły Drut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do porównań motoryzacyjnych.

Niektórzy nie potrafią zrozumieć, że aby laminarnie poruszać się po mieście. Trzeba podobnie, bez zbędnej zwłoki reagować, w miarę szybko się rozpędzać. Nie oznacza to w żadnym przypadku szaleństwa na ulicy. 

Tymczasem zapala się żółte albo sekundnik zbliża się do "0" i większość kierowców ma to w dupie. Zapala się zielone. Jeden dłubie w nosie, jakaś kobita poprawia makijaż, ktoś musi akurat wykonać ważny telefon,... zjeżdżają 3 samochody zamiast 10...

CI sami, którzy jeżdżą jak cioty pozwalają sobie na krytykę słabej przejezdności przez miasto. Rozejrzyjcie się wokół...

Ale aby ruszyć swój złom to potrzeba mocy. I tu ponownie obserwuje się odwrotne zjawisko. Im bardziej wypasiony samochód tym dostojniej rusza... patrz; czyni przerwę przed nim i nie pozwala na przejazd większej liczby samochodów...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na korki wynaleziono dawno lepsze sposoby, sam na to wpadłem parę lat temu, ale potem znalazłem te rozwiązanie jeszcze z dziesięć lat wcześniej, czyli jest to wykonalne.

1 godzinę temu, szpakowski napisał:

Fakty, liczą się fakty ... a fakty są takie, że potrzebne zakresy mocy są takie, że te parę watów zupełnie wystarczy przy odpowiednio dobranym sprzęcie. Tylko wzmacniacz musi być dobry.

Widać, że wymagania mocowe powoli się obniżają, ale musi być powyżej 6W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szpakowski napisał:

fakty są takie, że potrzebne zakresy mocy są takie, że te parę watów zupełnie wystarczy przy odpowiednio dobranym sprzęcie

Raczej przy odpowiednio dobranych upodobaniach. Jak się uda to ewentualnie poniedziałek pomierzę zestaw głośnikowy jakiś (w sensie realną skuteczność) w komorze i potem zobaczę w domu jak to się przekłada na skuteczność w realnym pomieszczeniu. Dotychczas stosowałem przybliżenie "dwa głośniki czyli więcej, dwa metry czyli mniej", ale w sumie z ciekawości się zobaczy, jak skuteczność laboratoryjna się przekłada na realną. Ja zwykle słucham w mocno zaadaptowanych miejscach, przynajmniej się staram, ale tu może poeksperymentuję. 

6 minut temu, J.Jerry napisał:

Na korki wynaleziono dawno lepsze sposoby,

Właśnie jadę z uczelni tramwajem. W piątek nie da się inaczej - tramwaj 25 minut, samochód godzina 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, berkut napisał:

To powinien być wzór typu stosunek , masa samochodu do mocy silnika. Ale samochody mają nadmiar mocy w stosunku do swojej masy i problem jest marginalny . Mój samochód waży coś koło 800 kilo , gdyby wsadził do niego silnik o mocy 5-10 koni będzie się powoli rozpędzał , prędkość maksymalna spadnie itp. Tak czy siak nie chodzi o moc jako taką, tylko połączenie masy-ciężaru ,oporów toczenia , współczynnik oporu powietrza i mocy silnika. 

Najwolniejsze auto spowolni resztę, więc albo wszystkie są szybkie albo wszystkie wolne.

Żeby wszystkie samochody ruszały jednocześnie stojąc na skrzyżowaniu metr od siebie potrzeba by cudu. Drugiego cudu żeby jednocześnie hamować. Proponuje sprawdzić swoimi autami i żeby był z jeden autobus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, J.Jerry napisał:

Najwolniejsze auto spowolni resztę, więc albo wszystkie są szybkie albo wszystkie wolne.

Żeby wszystkie samochody ruszały jednocześnie stojąc na skrzyżowaniu metr od siebie potrzeba by cudu. Drugiego cudu żeby jednocześnie hamować. Proponuje sprawdzić swoimi autami i żeby był z jeden autobus.

Chęć posiadania samochodu gdzie moc silnika ma większy zapas mocy , to raczej kwestia temperamentu. Czasem jak świateł nie ma, i ciężko jest się wydostać z jakiejś podporządkowanej drogi, to trza ruszyć ostro -ale każdy samochód osobowy  ma zapas mocy i nie ma z tym problemu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, przemak napisał:

Różnice jednak są spore

Jest trzecia opcja- mikrofon kalibracyjny z kpl amplitunera KD. Do tego prosty interfejs, apką pomiarowa oraz generator (chyba, że w jednym) i mamy kieszonkowy zestaw pomiarowy. Ja sobie zrobiłem taki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20201014_185836.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, porlick napisał:

Jest trzecia opcja

Jest i będzie inna niż inne - i właśnie o to mi chodziło. Jeden zegarek 😉

1 godzinę temu, przemak napisał:

pomierzę zestaw głośnikowy jakiś (w sensie realną skuteczność) w komorze

W sumie to jak nie będzie padać, to w ogródku też mogę pomierzyć. Orientacyjne wystarczy. Chyba ptaki nie będą zakłócać 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, jurek1 napisał:

Chyba że guanem 🙂

Owszem, z przodu się zdarza często, ale z tyłu nie 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o relację z porównania ogrodu z pokojem - dla tej samej głośności, odległości mikrofonu.

Już nie wiem, czy sinus przestrajany czy sygnał muzyczny byłby korzystniejszy do porównań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, przemak napisał:

W sumie to jak nie będzie padać, to w ogródku też mogę pomierzyć. Orientacyjne wystarczy. Chyba ptaki nie będą zakłócać 😉

A nie można, jak człowiek 😉 w normalnym pokoju pomierzyć? Normalnym czyli nie w wygłuszonej kanciapie tylko w zwykłym około 20-30m pomieszczeniu. Czyli takim jakim przeciętny audiofil dysponuje?

12 godzin temu, przemak napisał:

Jak się uda to ewentualnie poniedziałek pomierzę zestaw głośnikowy jakiś (w sensie realną skuteczność) w komorze i potem zobaczę w domu jak to się przekłada na skuteczność w realnym pomieszczeniu.

O to chodzi.

14 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Wszystko da radę wyliczyć. Nie potrzeba tu kłótni. 

Najlepiej sobie zmierz, jeżeli potrafisz 😉 oddawaną moc przy różnych poziomach głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, szpakowski napisał:

A nie można, jak człowiek 😉 w normalnym pokoju pomierzyć?

Niepotrzebnie się zacietrzewiasz i nie czytasz tego, na co odpowiadasz. Przecież wyraźnie zacytowałem siebie, czym zastąpię pomiar w komorze bezechowej. Zresztą i tak pada cały weekend 😞

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar na świeżym powietrzu to dobry sposób na udowodnienie swoich racji...to jak pomieszczenie o nieograniczonej powierzchni, a komora bezdechowa to coś bardzo podobnego.

W pomieszczeniu można sobie obliczyć natężenie za pomocą kalkulatora SPL, którego wklejałem wcześniej. Minimalna głośność na otwartej przestrzeni wyjdzie na  poziomie skuteczności kolumny. Jeśli kolumna ma 90dB z Wata, to dwie dadzą też 90 dB ale zasilane mocą 2x0,5W i to rms...w pomieszczeniu będzie to oczywiście dużo więcej niż 90dB, więc zapotrzebowanie na moc spadnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, przemak napisał:

Niepotrzebnie się zacietrzewiasz i nie czytasz tego, na co odpowiadasz. Przecież wyraźnie zacytowałem siebie, czym zastąpię pomiar w komorze bezechowej. Zresztą i tak pada cały weekend 😞

Zbyt poważnie odebrałeś mój wpis ... a przecież emotkę wstawiłem ... i nie zacietrzewiam się ... to był taki żarcik ... 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.05.2021 o 19:12, szymon1977 napisał:

...to robi po części to samo, co realizatorzy z Death Magnetic: obcina peaki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprawdziłem DR lepszego wydania

foobar2000 1.5.2 / Dynamic Range Meter 1.1.1
log date: 2021-05-22 18:42:34

--------------------------------------------------------------------------------
Analyzed: Metallica / Death Magnetic
--------------------------------------------------------------------------------

DR         Peak         RMS     Duration Track
--------------------------------------------------------------------------------
DR13      -2.47 dB   -17.56 dB      7:10 01-That Was Just Your Life
DR13      -2.25 dB   -16.62 dB      7:54 02-The End of the Line
DR13      -1.22 dB   -15.62 dB      6:26 03-Broken, Beat & Scarred
DR12      -1.67 dB   -16.23 dB      7:56 04-The Day That Never Comes
DR13      -0.69 dB   -16.00 dB      7:58 05-All Nightmare Long
DR12      -0.54 dB   -13.59 dB      6:38 06-Cyanide
DR12      -2.91 dB   -18.49 dB      7:50 07-The Unforgiven III
DR12      -1.23 dB   -14.67 dB      8:00 08-The Judas Kiss
DR12      -1.14 dB   -15.11 dB     10:42 09-Suicide & Redemption (Extended Version)
DR11      -1.63 dB   -14.54 dB      5:01 10-My Apocalypse
DR12      -1.42 dB   -15.36 dB      9:55 11-Suicide & Redemption (J.H.)
DR12      -1.14 dB   -15.02 dB      9:56 12-Suicide & Redemption (K.H.)
--------------------------------------------------------------------------------

Number of tracks:  12
Official DR value: DR12

Samplerate:        48000 Hz
Channels:          2
Bits per sample:   16
Bitrate:           889 kbps
Codec:             FLAC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.