Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji wychodzi na jaw jak ważna jest struktura wzmocnienia w systemie. W klockach diy można to sobie dobrać, w gotowych urządzeniach często słucha się z pokrętłem głośności na godz 8-9. 12 to już rzadkość. To oznacza że bardzo dużo tłumi się sygnału ze źródła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tra tata...

W tym obszarze (gałka na "9-12") ZG nie drą się. Ponieważ mają różne czułości więc dla ustawienia (odpowiedniego do pory dnia i rozmiarów pokoju) poziomu głośności kręci się gałką w jedną lub przeciwną stronę.

Bliżej skraju (chyba tylko do "14-15" ustawiałem na maksa) regulacja zmierza ku większej "wrzaskliwości" przekazu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kilka razy spotkałem się z opiniami na temat wzmacniaczy, iż wzmacniacz powinien być poprawnie wykonany pod względem mechanicznym i elektrycznym, umieć dobrze wysterować kolumny, mieć odpowiednią moc, nie wprowadzać jakichś szumów czy zakłóceń, i to wszystko. Czyli według takich osób, wzmacniacz nie powinien też zmieniać sygnatury dźwiękowej kolumn, bo wtedy oznacza to, że nie jest dobrze skonstruowany, podobnie też w przypadku kabli głośnikowych - te, które wprowadzają jakieś zmiany w brzmieniu - jeśli to w ogóle prawda, to są po prostu niepoprawnie wykonane. Prawda czy mit?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Tra tata...
W tym obszarze (gałka na "9-12") ZG nie drą się. Ponieważ mają różne czułości więc dla ustawienia (odpowiedniego do pory dnia i rozmiarów pokoju) poziomu głośności kręci się gałką w jedną lub przeciwną stronę.
Bliżej skraju (chyba tylko do "14-15" ustawiałem na maksa) regulacja zmierza ku większej "wrzaskliwości" przekazu.
Wrzaskliwość czyli zniekształcenia. Zapewne już obcina sygnał co zobaczyłbyś na oscyloskopie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, xetras napisał:

Tra tata...

Nie tra tata, bo wzmacniacze jakoś tak historycznie mają wysoką czułość w stosunku do DAC.

Edit: niewłaściwe słowo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zwykły Drut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, pataus napisał:

Przy okazji wychodzi na jaw jak ważna jest struktura wzmocnienia w systemie. W klockach diy można to sobie dobrać, w gotowych urządzeniach często słucha się z pokrętłem głośności na godz 8-9. 12 to już rzadkość. To oznacza że bardzo dużo tłumi się sygnału ze źródła.

Niestety. Pozostałość po minionym systemie wartości 😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, pataus napisał:

bardzo dużo tłumi się

Nie ma nic złego w samym tłumieniu. Problemem jest wykorzystywanie wzmacniacza w jego najgorszym zakresie pracy.

Na fotce poniżej świetny Accuphase E-380. który ma skomplikowany układ regulacji. Najniższe zniekształcenia posiada między 20 a 100 W. Używanie tego wzmacniacza z bardzo efektywnymi kolumnami jest marnowaniem potencjału wzmacniacza. Lepsze byłyby kolumny z niższą efektywnością (85dB), zmuszające wzmacniacz do pracy w jego najlepszym zakresie.

Ta sama zasada dotyczy kolumn i pracy głośników w zakresie tłokowym. Najciszej oznacza najczęściej - najgorzej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, colcolcol napisał:

Najniższe zniekształcenia posiada między 20 a 100 W.

Zniekształcenia to on ma jak każdy w miarę stałe aż do przesteru, natomiast wraz z mocą rośnie stosunek S/N. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
To albo ja przewrażliwiony jestem albo Ty jesteś już przygłuchy ... skąd takie rozbierzności? Ciekawe jakie wyniki będą u innych.
U mnie okolice 70 jest już głośno, okolice 80 za głośno i długo bym nie wytrzymał takiego natężenia ... Normalnie słucham w okolicach 60-70. W nocy nawet około 60. Okolice 90 i więcej były by już dla mnie nieprzyjemne ...
A porównaj z tą apką.

1d640f2f9a5e67fc17a08c8ffcec412e.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sine Metu napisał:

A porównaj z tą apką.

Jest różnica około 20dB. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20210523_223110.jpg

Oczywiście pomiar wykonany na tym samym utworze słuchanym niezbyt głośno, bo żona już śpi ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Sine Metu napisał:

Czyli da się słuchać 90 dB.

Ale ja nikomu nie bronię słuchać z głośnością 90 dB ... tylko ...
Jaka jest rzeczywista wartość wskazywanej przez aplikacje głośności ... ?
Próbowałem kilku różnych apek, wszystkie pokazywały około + 10dB więcej w stosunku do tej którą (w sumie przypadkiem) wybrałem na początku. 
Twoja apka wskazuje +20dB więcej w stosunku do mojej, poza tym poziom tła na poziomie 54,8dB w nocy jest mz mało realny. 
Tak więc czy słuchałem z głośnością 90 dB? Wątpię. Poza tym 90 dB to był tylko chwilowy max poziom. Żeby mieć pewność i rozwiać nasze wątpliwości trzeba by zmierzyć profesjonalnym narzędziem.
Pomiary które robiliśmy mogły tylko wykazać (pod warunkiem używania tej samej i skalibrowanej aplikacji) czy odczuwalne przez nas poziomy głośności jako "cicho" i "głośno" mniej więcej się pokrywają ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szpakowski napisał:

poza tym poziom tła na poziomie 54,8dB w nocy jest mz mało realny

Zgadza się, głupoty pokazuje ten program..

 

http://www.sp3sroda.edu.pl/dokumenty/tabela_glosnosci.pdf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szpakowski napisał:

Jaka jest rzeczywista wartość wskazywanej przez aplikacje głośności ... ?

Zweryfikuj to z jakimś systemem PRO, DEQ2496 ma miernik SPL z firmowym mikrofonem powinien pokazywać w miarę poprawne wartości. Tą drugą aplikację polecałem ponieważ po zgrubnym określeniu rachunkowym SPL z odległości 1m aplikacja zainstalowana na ówczesnym moim telefonie pokazała wynik bardzo zbliżony. Oczywiście wszystko zrobione zgrubnie. Pomiary tą aplikacją na koncercie rockowym pokazały podobne wartości maks. SPL, stąd uznanie tej aplikacji przeze mnie za bardziej wiarygodną od tej drugiej. Z DEQ nie porównywałem bo nie jest mi potrzebna dokładna wiedza o rzeczywistym SPL jakie można u mnie osiągnąć, ale może kiedyś to zrobię, na razie nie odczuwam takiej potrzeby. Należy zauważyć że wskazania mogą być zależne od typu użytego sprzętu na którym ta aplikacja jest zainstalowana. Różnice mogą być duże, dlatego takie korespondencyjne porównywanie wydaje się być mało sensowne.    

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Lech36 napisał:

Należy zauważyć że wskazania mogą być zależne od typu użytego sprzętu na którym ta aplikacja jest zainstalowana. Różnice mogą być duże, dlatego takie korespondencyjne porównywanie wydaje się być mało sensowne.

Oczywiście masz rację, pisałem o tym, chociaż nie sądzę żeby mikrofony w smartfonach istotnie się różniły. Działają pewnie najlepiej w zakresie częstotliwości ludzkiej mowy i to wszystko na co je stać. 

Btw na "mojej" aplikacji oraz tych które pokazywały +10dB mogłem maksymalnie zmierzyć sygnał do poziomu 89dB. Więcej nie chciało pokazać bez względu na DR nagrania. Po prostu pomiar się zatrzymywał na 89dB pomimo zwiększania natężenia dźwięku czy skracania odległości pomiaru. Na "Twojej" aplikacji słuchając w nocy już podczas pierwszej próby pokazało 91dB z odległości ponad 2,5m 

Tak więc mz tylko profesjonalne urządzenie jest w stanie zmierzyć realne poziomy głośności ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wrzucę jeszcze coś od siebie jak chodzi o pomiar nocnej ciszy. Mierząc na Umik1 z plikiem kalibracyjnym w REW, pokazuje mi w zależności od wybranego w SPL Meter parametru Weighting:

1) Weighting A - 31 dB

2) Weighting C - 40 dB

3) Weighing Z - 47 dB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smartfon trzeba skalibrować. Wystarczy do tego kalkulator SPL w którym wstawia się skuteczność, odległość mikrofonu od głośnika i wylicza SPL, potem trzeba smartfon skalibrować żeby tak samo pokazywał.

Przykładowo jedna kolumna ma 90dB z Wata, pomiar z 30cm=1 feet, moc trzeba wpisać taką, aby nie przekroczyć zakresu smartfonu. Podstawiam 0.01W, 1 feet i dostaję 80,3dB no i tyle ma pokazać smartfon. Pomiar należy przeprowadzić w komorze bezdechowej, na otwartej przestrzeni, osłonić miejsce pomiaru czymś pochłaniającym dźwięk lub wykonać pomiar przy ścianie 2-4 feet i uwzględnić 3dB, czyli smartfon powinien pokazać 83,3 dB. Myślę że najlepiej będzie mierzyć przy 1kHz na osi głośnika średnio-tonowego.

Potem smartfon powinien już pokazywać realne wartości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smartfon ma automatyczną regulację wzmocnienia, stąd te wysokie wartości nocnego tła, do pomiarów się chyba nie nadaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, J.Jerry napisał:

Przykładowo jedna kolumna ma 90dB z Wata, pomiar z 30cm=1 feet, moc trzeba wpisać taką, aby nie przekroczyć zakresu smartfonu. Podstawiam 0.01W, 1 feet i dostaję 80,3dB

Sprawdź obliczenia 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, J.Jerry napisał:

Smartfon trzeba skalibrować. Wystarczy do tego kalkulator SPL w którym wstawia się skuteczność, odległość mikrofonu od głośnika i wylicza SPL, potem trzeba smartfon skalibrować żeby tak samo pokazywał

Z grubsza tak to kiedyś zrobiłem jak wybierałem aplikację do mojego poprzedniego Samsunga S3 którą można by było szybko szacować SPL, np. na koncercie i w domu w celach porównawczych, ale czy kalibrowałem cokolwiek? Raczej nie bo nie wiem czy telefon dysponuje takimi możliwościami w tych aplikacjach. W domu używam DEQ do szybkich sprawdzeń. Bardzo wygodny sposób bo urządzenie może być cały czas włączone w system (nie trzeba go używać ma bypass).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

To wrzucę jeszcze coś od siebie jak chodzi o pomiar nocnej ciszy. Mierząc na Umik1 z plikiem kalibracyjnym w REW, pokazuje mi w zależności od wybranego w SPL Meter parametru Weighting:

1) Weighting A - 31 dB

2) Weighting C - 40 dB

3) Weighing Z - 47 dB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie dodałem jeszcze czym się to nią poszczególne weighting

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jaceknad napisał:

Smartfon ma automatyczną regulację wzmocnienia, stąd te wysokie wartości nocnego tła, do pomiarów się chyba nie nadaje.

Ani przy głośnych. Jak działa regulacja wzmocnienia to te pomiary są dezinformacją . Aplikacja musiała by ingerować w elektronikę wzmacniacza  telefonu żeby pomiar miał sens (producent telefonu musiał by przewidzieć taką możliwość ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jaceknad napisał:

automatyczną regulację wzmocnienia

Oj żebyś wiedział jak to jest uciążliwe przy nagłych skokach dynamiki.

Np. tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przy wejściu orkiestrowego tutti (tu uładzonym) zawsze mi tnie głośność.

'Live And Lat Die' z Bonda.

 

8 godzin temu, szpakowski napisał:

Żeby mieć pewność i rozwiać nasze wątpliwości trzeba by zmierzyć profesjonalnym narzędziem.

Zróbmy ankietę w sprawie decybelomierza, pliz! ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Dopisek

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Smartfony miewają różnie realizowane układy fonii. Im lepszy dźwięk z mikrofonu tym bardziej sygnał z mikrofonu jest obrobiony. Są również stosowane podwójne mikrofony dla eliminacji szumów tła, szelestów z trzymania obudowy itp.

Aplikacje albo potrafią (tylko jeżeli specyfikacja tech. aparatu na to pozwala) przejąć mikrofon albo nie...

Całe to mierzenie ma średni sens, acz pomysł jest fajny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, J.Jerry napisał:

Smartfon trzeba skalibrować. Wystarczy do tego kalkulator SPL w którym wstawia się skuteczność, odległość mikrofonu od głośnika i wylicza SPL, potem trzeba smartfon skalibrować żeby tak samo pokazywał.

Przykładowo jedna kolumna ma 90dB z Wata, pomiar z 30cm=1 feet, moc trzeba wpisać taką, aby nie przekroczyć zakresu smartfonu. Podstawiam 0.01W, 1 feet i dostaję 80,3dB no i tyle ma pokazać smartfon. Pomiar należy przeprowadzić w komorze bezdechowej, na otwartej przestrzeni, osłonić miejsce pomiaru czymś pochłaniającym dźwięk lub wykonać pomiar przy ścianie 2-4 feet i uwzględnić 3dB, czyli smartfon powinien pokazać 83,3 dB. Myślę że najlepiej będzie mierzyć przy 1kHz na osi głośnika średnio-tonowego.

Potem smartfon powinien już pokazywać realne wartości.

To nie zadziała, ponieważ znając efektywność kolumny należy podać na kolumnę dokładnie tyle mocy co trzeba i wtedy kolumna da odpowiednią głośność do kalibracji, więc do tego sposobu potrzeba zmierzyć napięcie na zaciskach kolumny, a nie każdy ma czym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.05.2021 o 19:34, szpakowski napisał:

Jeżeli nie ma się do nagłośnienia jakimiś ekstremalnie trudnymi i wielkimi kolumnami pomieszczenia 50m2 + ... to spokojnie wystarczy nawet te 6W, nieważne czy z lampy czy z tranzystora ...

Żeby nie było, tak jak chciałeś wykonałem podobny do Twojego "pseudo-pomiar". A dlaczego pseudo?

1. Urządzenie pomiarowe nieskalibrowane (nie nazwę kalibracją ustawienia przy "ciszy", bo ta cisza ma nieznaną i różną głośność, i leży nie tylko daleko poza zakresem mierzonym, ale przede wszystkim poza zakresem pracy urządzenia).

2. Pomiar w miejscu odsłuchu zamiast w miejscu powstania dźwięku.

3. Urządzenie pokazuje wartości uśrednione w czasie o wiele dłuższe od peaku.

4. Niższe częstotliwości, które wymagają dużej mocy do wytworzenia fali dźwiękowej leżą poza zakresem działania urządzenia pomiarowego.

5. Mierzysz dźwięki, które słaby wzmacniacz mógł już obciąć, podczas gdy mocny wznacniacz by je czysto odtworzył.

6. ...nie chce mi się więcej bo tyle wystarczy.

Summa summarum nawet jeśli z tych pseudopomiarów wyszłoby te Twoje 6W, to do czystego odtworzenia peaków z tą samą głośnością być może potrzeba 600W. Był taki filmik na YT, gdzie wskaźniki na monoblokach pokazywały po 1000W na kanał. A Tobie proponuję podpiąć do swoich kolumn tranzystor o mocy 6W (np Amator Stereo). Jak próbę uzyskania satysfakcjonującej głośności zakończysz spaleniem gwizdków, wróć się o tydzień w dyskusji i przeczytaj dlaczego.

-----

7 godzin temu, J.Jerry napisał:

Smartfon trzeba skalibrować. Wystarczy do tego...

Albo dżwięk o znanej "głośności" (w praktyce nierealne), albo porównanie odczytu z urządzeniem pomiarowym skalibrowanym. Bez tego to gorsze niż zabawa, bo wprowadzanie się samemu w błąd. A po skalibrowaniu smartfonowej apki w interesującym nas zakresie 79-80dB coś by można wnioskować, ale biorąc pod uwagę ograniczenia techniczne urządzenia, raczej niewiele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zewnętrznego mikrofonu i zagwarantowania braku automatycznej regulacji czułości (wzmocnienia) toru mikrofonu, to i tak bzdura, bo dla głośnych dźwięków automatycznie spadnie czułość mikrofonu.

Tak więc "kalibrację" można o d...pę otrzaskać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, szymon1977 napisał:

Żeby nie było, tak jak chciałeś wykonałem podobny do Twojego "pseudo-pomiar". A dlaczego pseudo?

1. Urządzenie pomiarowe nieskalibrowane (nie nazwę kalibracją ustawienia przy "ciszy", bo ta cisza ma nieznaną i różną głośność, i leży nie tylko daleko poza zakresem mierzonym, ale przede wszystkim poza zakresem pracy urządzenia).

2. Pomiar w miejscu odsłuchu zamiast w miejscu powstania dźwięku.

3. Urządzenie pokazuje wartości uśrednione w czasie o wiele dłuższe od peaku.

4. Niższe częstotliwości, które wymagają dużej mocy do wytworzenia fali dźwiękowej leżą poza zakresem działania urządzenia pomiarowego.

5. Mierzysz dźwięki, które słaby wzmacniacz mógł już obciąć, podczas gdy mocny wznacniacz by je czysto odtworzył.

6. ...nie chce mi się więcej bo tyle wystarczy.

Nawet nie chce mi się tego komentować ... 

10 godzin temu, szymon1977 napisał:

do czystego odtworzenia peaków z tą samą głośnością być może potrzeba 600W.

Być może ... nie może być  ... na jakiej podstawie tak piszesz?

10 godzin temu, szymon1977 napisał:

Był taki filmik na YT, gdzie wskaźniki na monoblokach pokazywały po 1000W na kanał.

Musisz wiedzieć, że te wskaźniki tak na prawdę nic sensownego nie pokazują ... to tylko taki audiofilski bajer. 

10 godzin temu, szymon1977 napisał:

A Tobie proponuję podpiąć do swoich kolumn tranzystor o mocy 6W (np Amator Stereo).

Podłączałem do moich kolumn różne wzmacniacze. 6W, 90W oraz nawet wypasione końcówki mocy 200W. Za każdym razem poziom wysterowania przy interesujących mnie poziomach głośności był taki sam czyli bardzo dobry nie było różnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.