Skocz do zawartości
IGNORED

WILE (Sound Art) Klub Miłośników.


dyzman69
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

i tym trafiłeś w sedno bo to znaczy ni mniej ni więcej - jak tylko w Twoim systemie

 

u kumpla (granie takie z dość grubej półki bo do kupy będzie z ponad 300kzł ) dobieraliśmy kable IC jak i gł.

 

od Shunyata Anaconda po Tarę (nazwy nie pamiętam) za 40tysi i MITa Oracle (jeszcze droższy) po Albedo i bez cienia wątpliwości najlepszym okazał się wyrób z Bydgoszczy, ponadto

IC Metamorphosis zdeklasował kabel , który do tej pory wydawało mi się deklasacji nie ulegnie czyli Acrolink 6300

 

i czy na tej podstawie per analogia można wysunąć wniosek , że skoro u Ciebie SA grał równie dobrze to w każdym innym systemie będzie identiko ?

A gdzie ja to powiedziałem ? Jeśli przypasuje charakterem to bedzie grał i to na takim własnie poziomie , jesli cos bedzie niepasować np bas to go nie kupisz bo tylko ten jeden aspekt wystarczy by psuc Ci chumor przy słuchaniu. Przecież to tak własnie wygląda i zawsze szukamy perfekcji . W nie kazdym systemie za posrednictwe kabelków SA ja osiagniesz , ale to zrozumiałe bo i systemów tyle róznych i tyle samo róznic w naszych preferencjach.Wspomniany system z Levinsonem to też urzadzenia razem wzięte, za 200 tys zł a więc nie byle co , a jednak XLR SA zagrał lepiej od Metamorphosis ale czy to zaraz swiadczy , ze Metamorphosis jest do dupy? No chyba nie takim kategoriami powiniśmy myslec i się kierować. Jak można na takim poziomie tak generalizować wszystko ? Przecież to skomplikowana układanka i długa droga poszukiwań. Wrzucanie wszystkiego do jednego worka to czysta głupota. Nie mozna tak tego upraszczac ze względów które wyżej wymieniłem. Dziwią mnie takie postawy u osob które ponoc mają dużą wiedzę na te tematy, a przynajmniej za takie się uważają.

 

to bzdura bo ten calyx to kupa nieszczęścia .....

Nie przesadzajmy. To dobry wzmak za 8-10 tys ale już nie swietny , choc pewne aspekty brzmienia są wybitne na tym pułapie. Swietnie wykonany ale brzmienie w mojej ocenie tylko dobre biorąc pod uwage ocene koncową za całokształt.

 

Zamówiłem wersję XLR. Miał być Albedo Monolith, spróbuję SA. Okres oczekiwania 2 tyg.

Dzięki dyzman69 za pomoc ;)

 

Rozmawiałem z P. Sylwestrem z Wile, zwrócił mi uwagę, że kabel może nie sprawdzać się w "niejednorodnych" systemach...

Prawdopodobnie do zestawu Maca się nada ;)

Zobaczymy, trzeba dać szansę SA.

Spoko, nie ma za co dziekować. Wiem , że Monolith nie ma najmniejszego podskoku do SA choć sam w swojej cenie jest swietny. Niestety dla całej kablarskiej konkurencji, kabelki SA wszelkie dywagacje na temat jakosci do ceny oraz klasyfikacje i rankigi , co w sumie na jedno wychodzi, wyracają do góry girami. To nawet nie jest rewolucja. To trzęsienie ziemi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A SA jest lepszy od Methamphosis czyli od Acrolinka 6300 też..

Mrówka zabiła słonia ;)))

Dla mnie bomba...

 

bomba - bum - no właśnie gdzie jest nasz kolega bum1234, może wpadnie i wytłumaczy dyzmanowi, że kable nie grają !!

 

 

kolego dyzman, zerknij na te swoje wypociny i weź się przeczytaj zanim klikniesz napisz:

w jednym akapicie piszesz/prosisz :

MIT , TARA LABS czy Transparent to pojęcia ogólne. Fajnie byłoby odnosic sie tutaj do konkretnego modelu danej firmy. Nie twierdze ze Sound Art jest lepszy od szcytowego modely Transparenta czy mita które kosztują często powyżej 50 tys zł. MIT za 1000 zł i taki za 50 tys to nie to samo. Prosiłbym o uscislenie zawsze z jakim konkretnie modelem kabelek był porównywany , bo dopiero wtedy uzyskujemy jasny i czytelny obraz sytuacji. Z doswiadczenia wiem ze porównywanie XLR Sound Art z kabelkami innych producentów kosztujacych poniżej 5-6 tys zł to strata czasu .

P

 

i wtym samym robisz zupełnie coś przeciwnego do tego o co prosiłeś:

 

MIT , TARA LABS czy Transparent to pojęcia ogólne. Fajnie byłoby odnosic sie tutaj do konkretnego modelu danej firmy. Nie twierdze ze Sound Art jest lepszy od szcytowego modely Transparenta czy mita które kosztują często powyżej 50 tys zł. MIT za 1000 zł i taki za 50 tys to nie to samo. Prosiłbym o uscislenie zawsze z jakim konkretnie modelem kabelek był porównywany , bo dopiero wtedy uzyskujemy jasny i czytelny obraz sytuacji. Z doswiadczenia wiem ze porównywanie XLR Sound Art z kabelkami innych producentów kosztujacych poniżej 5-6 tys zł to strata czasu .

P

 

i powiadam Ci, że bredzisz o tym porównywaniu jako stracie czasu bo jest pełno systemów w których VdH za 500pln zagra dużo lepiej od SA jak i wiele w których SA zagra lepiej od VdH.

Kable dopasowuje się do systemu !!!

 

 

...

Kiedyś przy okazji testowania sieciówek , miedzy innymi SA i Shunyata Cobra i Anaconda, po wnioskach jakie wyciagnałem , stwierdzając , ze SA sa lepsze od Shunyaty , znajomy powiedział mi : a to tylko dlatego , że system za słaby i w lepszym Shunyta pokazałaby swoje mozliwosci. Moim zdaniem to fałszywe i błedne podejscie , bo w takim lepszym systemie również i SA moze pokazałoby wiecej ...

 

którą ANacondą ??, którą Cobrą ?? wiesz ile ich było ??

 

 

to bzdura bo ten calyx to kupa nieszczęścia .....

 

ten wątek zrobił się jedną wielką bzdurą ....

----------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość intenser

(Konto usunięte)

Dyzman piękne wywodu interpretacyjne czynisz ale chyba nie do końca zrozumiałeś moją ideę

 

naprawdę nie mam nic do Soundartu ( miałem kiedyś od nich standy ; wyglądały przepięknie ale grać na nich ni cholery nie chciało) i kibicuję im jak każdemu rodzimemu producentowi

 

To dobry wzmak za 8-10

 

no sorki - to mamy zupełnie inne pryncypia , dla mnie to była tragedia z mega cyfrowym nalotem , do tego grał jakby miał moc niższą od nominalnej o jakieś 70% (próbowałem go swojego czasu z dynkami S25)

Edytowane przez intenser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyzman piękne wywodu interpretacyjne czynisz ale chyba nie do końca zrozumiałeś moją ideę

 

naprawdę nie mam nic do Soundartu ( miałem kiedyś od nich standy ; wyglądały przepięknie ale grać na nich ni cholery nie chciało) i kibicuję im jak każdemu rodzimemu producentowi

 

 

 

no sorki - to mamy zupełnie inne pryncypia , dla mnie to była tragedia z mega cyfrowym nalotem , do tego grał jakby miał moc niższą od nominalnej o jakieś 70% (próbowałem go swojego czasu z dynkami S25)

Jesli chodzi o CALYXA to widze ze tak jak w przypadku KRELLA sto róznych opinii. Nie wiem jakiego Calyxa słuchałeś ale tak akurat się składa ze ten którego ja słuchałem gra mocną , pełną i barwną srednicą która z cyfrowym nalotem nie ma nic wspolnego ;)

Jego wydajnosc prądową okreslam jako bardzo dobrą i to nie tylko w przedziale 10 tys zł nie mniej słuchałem go tylko u siebie i nie wykluczam ze w jakis okreslonych przypadkach moze dostawac zadyszki co nie zmienia faktu , ze Twoja opinia jest dla mnie zaskakująca.

Jesli chodzi o standy to wiem ze akurat te są jednym z najlepszych jakie człwoiek moze kupic i to nie tylko w Polsce ale i na swiecie :)

 

kolego dyzman, zerknij na te swoje wypociny i weź się przeczytaj zanim klikniesz napisz

Radzę zerknąć najpierw na swoje albo przynajmniej czytaj ze zrozumieniem

 

i powiadam Ci, że bredzisz o tym porównywaniu jako stracie czasu bo jest pełno systemów w których VdH za 500pln zagra dużo lepiej od SA jak i wiele w których SA zagra lepiej od VdH.

Kable dopasowuje się do systemu !!

Ale ja niegdzie tego nie neguje. Ameryki z tym dopasowywaniem nie odkryłeś

 

którą ANacondą ??, którą Cobrą ?? wiesz ile ich było ??

Oczywiscie , ze wiem . Porównywałem poprzednie modele . Anaconda za około 12 tys a Cobra o ile mnie pamięc nie myli cos koło 5?

 

ten wątek zrobił się jedną wielką bzdurą .

Najwięcej bzdur sam do niego wnosisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość intenser

(Konto usunięte)

Nie wiem jakiego Calyxa słuchałeś ale tak akurat się składa ze ten którego ja słuchałem gra mocną , pełną i barwną srednicą która z cyfrowym nalotem nie ma nic wspolnego ;)

 

CTI - jeśli się Tobie podoba niech tak zostanie i nie drążmy tego dalej

 

Jesli chodzi o standy to wiem ze akurat te są jednym z najlepszych jakie człwoiek moze kupic i to nie tylko w Polsce ale i na swiecie :)

 

lepiej już nic nie napiszę ,poza tym, że pięknie wyglądają....

Edytowane przez intenser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CTI - jeśli się Tobie podoba niech tak zostanie i nie drążmy tego dalej

 

 

 

lepiej już nic nie napiszę ,poza tym, że pięknie wyglądają....

CTI - jeśli się Tobie podoba niech tak zostanie i nie drążmy tego dalej

 

 

 

lepiej już nic nie napiszę ,poza tym, że pięknie wyglądają....

HE HE , nie bede sie spierał. Kazdy ma prawo do swojego zdania . CTI wcale mi się nie podobał, to nie moje granie, ale obiektywnie rzecz biorąc tylko na tej podstawie nie moge powiedziec ze to słaby sprzet w swojej cenie. jesli komus pasuje takie granie , to bedzie w niebo wziety . Ogólnie rzecz biorąc , nie zważając na moje preferencje , oceniam ten wzmak na 4 w swojej klasie cenowej . Jesli rozbierzemy dzwiek na poszczególne aspekty to w kilku wypadnie gorzej a w kilku lepiej co sumujac da nam własnie 4. Staram sie byc obiektywny

Jesli chodzi o standy , to raczej watpliwe by po ich zastosowaniu kolumny zagrały gorzej. No chyba , że dysponujesz sytemem w którym zwiekszenie kontroli w całym pasmie, precyzji , transparentnosci i czytelnosci oraz zróznicowania poszczególnych zakresów, lepsza stereofonia i przestrzen są odbierane jako pogorszenie brzmienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o standy to wiem ze akurat te są jednym z najlepszych jakie człwoiek moze kupic i to nie tylko w Polsce ale i na swiecie :)

 

To robi wrażenie... :-) Dobrze, że świat jeszcze o tym nie wie, bo pewnie ceny by poszybowały w górę.

Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To robi wrażenie... :-) Dobrze, że świat jeszcze o tym nie wie, bo pewnie ceny by poszybowały w górę.

Wiesz , Ci zainteresowani akurat wiedzą a na ten temat mozna juz było przeczytac w fachowej prasie ponad dekadę temu . No zobacz jaki pech , czego by się nie tknęli Panowie z Sound Art , robia to wysmienicie:) Elektronika, standy a teraz jeszce kabelki. Myslę , zę z czasem bedziesz się musiał z tym pogodzic SLY bo taka jest rzeczywistosc, a to nie ona musi dostosować się do Ciebie:))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłbym jeszce stoliki audio . O kolumnach nie wspominam bo na ich temat nic niestety nie wiem i nie miałem okazji ich posłuchać. Kiedyś przed laty widziałem gdzies fotki wklejone na forum. Niestety jesli chodzi o wygląd , były koszmarne i mam nadzieję ze był to tylko jakis prototyp. Chociaz z drugiej strony i tak dzwięk jest najwazniejszy wiec .... no i każda potwora znajdzie swojego amatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

że wtrącę, bo jestem "na świeżo" po rozmowie z Panem S.Witkowskim...

 

Człowiek był zaskoczony skąd wiem o jego kablach (bo wygląda na to, że za kable w Firmie On odpowiada), widać, że nie chce "na siłę" uszczęśliwiać wszystkich i jest Mu niezmiernie miło, że ktoś chce docenić jego pracę...

 

Moje zdanie o tych kablach? dopiero, jak sam u siebie posłucham, po ich wpięciu.

 

Jeszcze jedno...

Jest możliwość zaoszczędzenia? bezcenne ;) i tylko dziękować, że ktoś ma ochotę nakierować na dane rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takie prawo a to co uważasz mam w d.....

 

To zrozumiałe. Przecież ten wątek nie założyłeś po to żeby inni wyrażali swoje opinie, tylko żeby zrobić coś dobrego dla tej firmy... :-) to widać, słuchać i czuć... :-)

Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrozumiałe. Przecież ten wątek nie założyłeś po to żeby inni wyrażali swoje opinie, tylko żeby zrobić coś dobrego dla tej firmy... :-) to widać, słuchać i czuć... :-)

Jakże zaslepiony jestes w swoim przeswiadczeniu ! Jak można zauwazyc , namawiam wszystkich do dzielenia się na ich temat swoimi opiniami . A Ty gdzie ja wyrązasz i na jakiej podstawie? Co wnosisz do watku po za tymi debilnymi wypocinami ? Zadałeś sobie choc troche trudu by porównac choc jeden z opisywanych przewodów? Twoja postawa tutaj jasno dowodzi twoich intencji i tego kim jesteś . Nie mam przyjemnosci w jałowej dyskusji z Toba o dupie maryni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość intenser

(Konto usunięte)

Jesli chodzi o standy , to raczej watpliwe by po ich zastosowaniu kolumny zagrały gorzej.

 

obecny w tym wątku Miroslaw ma na ten temat podobne zdanie ( w pewnych okolicznościach sprzętowych rzecz jasna) więc może wykazałbyś więcej wstrzemięźliwości w tych peanach bo wcale nie są tak genialne i do wszystkiego jak się Tobie wydaje

Edytowane przez intenser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecny w tym wątku Miroslaw ma na ten temat podobne zdanie ( w pewnych okolicznościach sprzętowych rzecz jasna) więc może wykazałbyś więcej wstrzemięźliwości w tych peanach bo wcale nie są tak genialne i do wszystkiego jak się Tobie wydaje

Proszę wskazać mi w którym miejscu napisałem ze sa DO WSZYSTKIEGO , jak to sam okresliłeś . Moja opinie opieram o włąsne doswiadczenia i moich znajomych oraz o rzetelne wydaje mi sie testy w fachowej prasie.

 

Nie wykluczam ze gdzies moze zdarzyc sie to co sam opisałeś ale to nie swiadczy o tym ze standy sa do bani. Chyba nie musze tłumaczyc dlaczego?Nie lubie gdy sie generalizuje

 

To zrozumiałe. Przecież ten wątek nie założyłeś po to żeby inni wyrażali swoje opinie, tylko żeby zrobić coś dobrego dla tej firmy... :-) to widać, słuchać i czuć... :-)

Przede wszystkim chciałem zrobic cos dobrego dla wszystkich forumowiczów poszukujących dobrych kabelków. Mania przesladowcza CDN :) Człowieku opanuj się juz !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość intenser

(Konto usunięte)

Nie lubie gdy sie generalizuje

 

Jesli chodzi o standy , to raczej watpliwe by po ich zastosowaniu kolumny zagrały gorzej. No chyba , że dysponujesz sytemem w którym zwiekszenie kontroli w całym pasmie, precyzji , transparentnosci i czytelnosci oraz zróznicowania poszczególnych zakresów, lepsza stereofonia i przestrzen są odbierane jako pogorszenie brzmienia :)

 

to chyba wystarczy

 

więc informuję , że świat zna takie przypadki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

że wtrącę, bo jestem "na świeżo" po rozmowie z Panem S.Witkowskim...

 

Człowiek był zaskoczony skąd wiem o jego kablach (bo wygląda na to, że za kable w Firmie On odpowiada), widać, że nie chce "na siłę" uszczęśliwiać wszystkich i jest Mu niezmiernie miło, że ktoś chce docenić jego pracę...

 

Moje zdanie o tych kablach? dopiero, jak sam u siebie posłucham, po ich wpięciu.

 

Jeszcze jedno...

Jest możliwość zaoszczędzenia? bezcenne ;) i tylko dziękować, że ktoś ma ochotę nakierować na dane rozwiązanie...

Jak widac nie dla wszystkich taka postawa jest jasna i bezinteresowna , ale nie zamierzam nikogo namawiac by swoje myslenie zmienił. Takie osoby moga sobie mysleć ze Pan Witkowski dzieli się ze mna kaską za kabelki albo odpala jakis procent od kazdego klienta:))) Mało mnie to obchodzi. Duzo więcej obchodzi mnie satysfakcja jaka mam po tym gdy ktos komu pomogłem w jakis sposob w doborze i znalezieniu dobrego kabelka , dziekuje mi w kilku ciepłych słowach które wysle na skrzynke czy e-mail. Tu dobrze widac ze bezinteresowanosc dla wielu to obce słowo. Jak wiadomo każdy mierzy własna miarą

 

to chyba wystarczy

 

więc informuję , że świat zna takie przypadki

Oczywiscie i ja tego nigdzie nie neguję , ale w takich przypadkach moim zdaniem problem lezy gdzie indziej a nie w standach. Ale to moje zdanie.

 

No tak , w pewnym stopniu generalizuje:)

 

Zwyczajnie uważam , że nie mozna powiedzieć o czymś ze jest złe tylko dlatego ze nie pasuje do danej konfiguracji. Zwłaszcza jesli dany system w pewnych aspektach niebezpiecznie zbliża się do przekroczenia umownej granicy . Jesli weń wepniemy cos co owe aspekty jeszcze podkresli czy pogłebi to logicznym staje sie fakt , że ów próg , granica zostaną przekroczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podzielam twoje zdanie..... ale kable głosnikowe są na tyle dobre i że bronią się same

Patrząc na to z boku , jakbym o tym nie pisał , czy dobrze , czy zle to i tak najwiecej szumu w tej sprawie zrobili etatowi zadymiarze . Gdyby nie taka postawa paru osob , wątek od czasu do czasu rozkwitałby na chwilę o ile ktos miałby ochote cokolwiek napisać na ten temat po przesłuchaniu tego czy innego kabelka SA i dla wiekszosci forumowiczów byłby prawdopodobie nawet niezauważalny. A tak mamy to co mamy i stek bzdur na temat moich rzekomych powiazań z ta firmą . Oczywiscie każdy ma prawo do swojej oceny ale tak sie szczesliwie składa , że jak do tej pory wiecej jest osob , która dziekują mi z zwrócenie ich uwagi na ten tor bo gdyby nie ten temat w zakładce KLUBY , nie mieliby pojęcia o istnieniu takiego okablowania. To uswiadamia mi , że zrobiłem dobrze zakładając go.

Gdyby nie bezsensowne , bezpodstawne i głupie zarzuty pod moim adresem , watek wyglądałby zupełnie inaczej i nie musiałby wielokrotnie przetaczac tych samych słow.

 

podzielam twoje zdanie..... ale kable głosnikowe są na tyle dobre i że bronią się same

Poza tym w przypadku SA niczego nie muszę bronić , bo tak jak sam trafnie zauwazyłeś , w testach obronią się same, czego juz mamy dowody. Nie po to założyłem ten wątek by czegokolowiek bronic. Nic na siłę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrozumiałe. Przecież ten wątek nie założyłeś po to żeby inni wyrażali swoje opinie, tylko żeby zrobić coś dobrego dla tej firmy... :-) to widać, słuchać i czuć... :-)

 

sly30 Napisałeś to więcej razy , niż Dyzma wymienił nazwę tych kabli. Wszyscy którzy mieli w to uwierzyć już to zrobili! Twoje zdanie na temat powstania tego wątku też jest jasne. Po co wiec piszesz to kolejny raz?. Jasno się też wyraziłes że te kable Cię nie interesują! Pytanie jest w takim razie jakie są Twoje intencje? Ja przyznaję ich nie rozumiem.

Ps. Całego świata nie uświadomisz w swych racjach pisząc po raz setny to samo bez żadnych dowodów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całego świata może nie, ale choć część czytających, którzy wejdą tylko na daną stronę.

 

Czyli chcesz zniechęcić jak najwięcej osób, potencjalnie zainteresowanych kablami SA, tylko dla tego że intencje założyciela wątku są dla Ciebie wątpliwe! Pisałeś wcześniej że popierasz Polskie firmy tym bardziej dobre produkty, wiec coś tu się nie zgadza!

To czy Dyzma robi dobrą czy złą robotę dla SA pokarze czas, ale jaką Ty robisz jest chyba jasne!

 

Ps. Pytanie czy ktoś jeszcze pamieta po co zakłada się watki klubowe? Czy nie po to by osoby zainteresowane produktami danej firmy mogły wymienić się poglądy na temat danej firmy do woli? Po co zaśmiecać wątek który mnie nie interesuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głosnikowe,potrzebują wydajnego zasilacza jesli chce się wydobyć na max bas ,dynamikę.Kiedyś oberwałem widełke i sprawdziłem zawartosć -2 przewody o średnicy 4mm każdy i jeden grubas-razem ledwo to weszło w widełkę o srednicy wejsciowej 9mm.Przypuszczam że to są jakieś przewody ogólnie dostępne w hurtowniach elektrycznych[?] poskręcane zalane jakimś silikonem,obleczone w czarny bawełniany oplot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głosnikowe,potrzebują wydajnego zasilacza jesli chce się wydobyć na max bas ,dynamikę.Kiedyś oberwałem widełke i sprawdziłem zawartosć -2 przewody o średnicy 4mm każdy i jeden grubas-razem ledwo to weszło w widełkę o srednicy wejsciowej 9mm.Przypuszczam że to są jakieś przewody ogólnie dostępne w hurtowniach elektrycznych[?] poskręcane zalane jakimś silikonem,obleczone w czarny bawełniany oplot.

 

Nowsza wersja ma oplot siatkowy podejrzewam że poliamidowy.

To podstawowa różnica wizualna odróżniająca starsze od nowszych wersji. Z XLR jest to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.