Skocz do zawartości
IGNORED

O co chodzi z tymi malutkimi audiofilskimi zestawikami?


lapsio

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dobrze wytłumisz pomieszczenie i zadbasz o to, żeby kolumny nie stały tuż przy ścianach to nie powinno być problemu z 8" driverami.

Ja bym wstawiał :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za jakiś czas na pewno będę zmieniał A7X na inne monitory, bo zwyczajnie brakuje mi ciśnienia w odtwarzaniu najniższych rejestrów.

 

Dorzuć "kilka" PLN i kup A77X. Będziesz miał bas miodzio. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat jestem w stanie to sprawdzic gitarą basową i moge potwierdzic ze tak :)

Pewnie słyszysz już tylko wyższe harmoniczne. Jak kolumna ma ~7 dB spadku SPL przy 50Hz, to zdecydowana większość utworów ma wyciętą sporą część basu/ dźwięków basowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dorzuć "kilka" PLN i kup A77X. Będziesz miał bas miodzio. :)

 

Jak już się raz posłuchało niskich tonów na słuchawkach HiFiMAN HE-500, to później każda kolumna z 7" przetwornikami gra bardziej lub mniej jak popierdółka z podbitym midbass :D

Jak tak chodzę i słucham różnych zestawów głośnikowych to dochodzę do wniosku, że nie ma co bawić się w kompromisy, czyli albo jakieś trójdrożne kolumny z 30cm woofer, albo coś driver'ami 7" + subwoofer ;)

Tego typu rozwiązanie, wraz z dobrą adaptacją akustyczna i może kiedyś dane mi będzie usłyszeć taką jakość + zejście basu jak na HE-500 ;)

 

Przyglądam się APS Trinity :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kyle

Bardzo dawno temu Philips opracował metodę na tzw super bas, lub tym podobny system wzmocnienia odczuwania basu dla boomboxów, polegający na dodawaniu samych harmonicznych, głośniczek nie musiał przenosić basu. Działało zadziwiająco dobrze, choć odrobinę nienaturalnie.

Mimo to, jak na boomboxa, było ok. Nie wyobrażam sobie jednak czegoś takiego w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie słyszysz już tylko wyższe harmoniczne. Jak kolumna ma ~7 dB spadku SPL przy 50Hz, to zdecydowana większość utworów ma wyciętą sporą część basu/ dźwięków basowych.

Toż to dźwięk z toplapa nie z kolumny ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak dawno temu na odsłuchu gość w salonie postawił mi kolumny podstawkowe, typową budżetówkę celestiona głośnik "basowy" bodaj 4" i mówi tak "słuchaj basu" Ja tak słucham i myślę sobie o ki bas mu k... chodzi po chwili dodał jeszcze, że nie wie skąd ten bas się bierze z tak małych głośniczków :) Nie powiem coś tam pierdziało i pukało jakby młoteczkiem walił w pudełko tekturowe, ale z basem to nie miało nic wspólnego :) A moze to ten punktowy był?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo coś driver'ami 7" + subwoofer ;)

Generalnie nie lubię rozwiązań z subem, ale kupowanie satelitek 7" do suba, to chyba tylko przez kogoś, kto chce wielkiego SPL w dalekim polu (i np. zestaw ADAM A7X + SUB15 ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już się raz posłuchało niskich tonów na słuchawkach HiFiMAN HE-500, to później każda kolumna z 7" przetwornikami gra bardziej lub mniej jak popierdółka z podbitym midbass

 

Mówię Ci - posłuchaj sobie A77X. Tam są 2 woofery 7" i bynajmniej te monitory nie grają jak popierdółki.

Chętnie też poznam Twoje zdanie na temat różnicy między Adam A77X a APS Trinity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" przetworniki to jeszcze bym uwierzył jeśli przyjąć, że głośnik ma spore wychylenia, bo jakoś to ciśnienie na niskich rejestrach musi wyprodukować, ale i tak to będzie okupione zniekształceniami, słowem taki głośnik musi się trochę ruszyć:) No i raczej ciężko, żeby taki przetwornik jak poniżej był jednocześnie midwooferem :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie też poznam Twoje zdanie na temat różnicy między Adam A77X a APS Trinity.

 

Nie słuchałem ani jednych, ani drugich - więc co do tych konkretnych modeli nie mam podstaw dawać ostateczne wyroki, poza tym że na papierze - parametry APS Trinity są lepsze :)

Z zaznaczeniem, że pomiary A77X są niekompletne i w wielu aspektach niewiele mówiące (szczególnie pasmo przenoszenia)

Pytanie, jak brzmią jedne i drugie zestawy?

Musiałbym posłuchać w bezpośrednim odsłuchu oba zestawy kolumn głośnikowych, a to jest bardzo ciężkie do realizacji ;)

Niestety nie dysponuje 30 tysś. gotówki, żeby wpłacić łączną kaucję za obie pary kolumn celem odsłuchania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie możesz odsłuchać nie wpłacając kaucji. ;-)

 

na papierze - parametry APS Trinity są lepsze

 

No zdziwiłbym się gdyby było odwrotnie.

Pytanie tylko czy te Trinity w odsłuchu są o tyle lepsze o ile droższe.

Sam ciekaw jestem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" przetworniki to jeszcze bym uwierzył jeśli przyjąć, że głośnik ma spore wychylenia, bo jakoś to ciśnienie na niskich rejestrach musi wyprodukować, ale i tak to będzie okupione zniekształceniami, słowem taki głośnik musi się trochę ruszyć:)

Wszystko zależy od wymaganego SPL i wymaganego zejścia + typu obudowy i jej strojenia. Innymi słowy mówiąc 7" głośnik nie musi się specjalnie wychylać, natomiast 10" inaczej obciążony może dostać palpitacji. Polecam zabawę w WinISD, gdzie można zobaczyć jak bardzo głośnik musi pracować mechanicznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowa kluczowe wymagane zejście i SPL:) Jeśli będę wymagał od 7" cudów na miarę 10" głośnika to 7" musi się bardziej wychylać i o takie porównanie mi chodziło bez porównań obudów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzućcie okiem na stronki japońskie- nie na darmo mówiono o "japońskiej miniaturyzacji", tam 10cm głośniczek to już duży, a 16cm to faux-pas ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie. Trafiłem przypadkiem, jak szukałem w temacie TDA1554, stamtąd "wskoczyłem na tory" minigłośników. Przeważnie było to pod kątem współpracy z komputerem i często do postawienia na biurku, choć niekomputerowe też były. Co ciekawe, sporo było samoróbek wzmacniaczy na chipach- czyżby Japońce tak je lubili? A może są zbyt leniwi na bardziej skomplikowane konstrukcje?

 

Linki? Klikałem praktycznie na ślepo, bo krzaczków nie czytam :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Jak już się raz posłuchało niskich tonów na słuchawkach HiFiMAN HE-500, to później każda kolumna z 7" przetwornikami gra bardziej lub mniej jak popierdółka z podbitym midbass :D

Jak tak chodzę i słucham różnych zestawów głośnikowych to dochodzę do wniosku, że nie ma co bawić się w kompromisy, czyli albo jakieś trójdrożne kolumny z 30cm woofer, albo coś driver'ami 7" + subwoofer ;)

Tego typu rozwiązanie, wraz z dobrą adaptacją akustyczna i może kiedyś dane mi będzie usłyszeć taką jakość + zejście basu jak na HE-500 ;)

 

Przyglądam się APS Trinity :>

 

 

a powiedz drogi Panie jak subwoofer ma oddac Ci najnizej stojone instumenta lewego kanału a jak prawego?

 

subwoofer to zło wcielone i choroba - nie idz ta drogą

a raczej idz jaką chcesz bo sie znasz lepiej ode mnie ale nie mów takich rzeczy ze subwooferem można wypełnić to czego zabrakło w połprodukcie ;) - mozna kiszkę

 

subwoofer to zło "konieczne"

 

subwoofer to cos co nie oddaje nagrania stereofonicznego - kup dwa suby i zepnij pod kolumną liniowo :)

 

bo ten z wyjscia sub we wzmaku to tylko buczydło majace troche szumu dawac robiacego wrazenie basu - szkoda sobie takim czyms jak subwoofer psuc dobre kolumny

 

poranisz zacny sprzęt "ratujac go subwooferem" - ja bym sie nie odwazył do o wiele gorszych kolumn dodawac subwoofera

 

 

masz jeszcze adamy S3X-V poza APS w zupełnosci wystarczajace raczej kazdemu nadto

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

moge wsciec sie i utytłac, paść na morde bylem wytrwał, byle małych świństw gonitwa nie wciagnęła mnie - dopuki wierzysz we mnie miła w tym jest moja wielka siła z zyciem mnie nie pogodziłaś ale z samym sobą tak, mam przy sobie gorzką pamieć, mam Twoj usmiech co nie kłamie wiem ze juz mnie nic nie złamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby masz rację z tym subwoofer'em, ale na dobrą sprawę jak często słuchasz utworów, gdzie pasmo subbass jest nagrane osobno dla lewego i prawego kanału?

W ogromnej większości najniższe rejestry są nagrywane w mono.

Przynajmniej tak jest w muzyce, którą słucham najczęściej - czyli elektronice wszelakiej :)

Za efekty stereo i scenę odpowiedzialne są przede wszystkim wysokie i średnie tony.

Wydaje mi się, że dziwnie by brzmiało nagranie, gdzie bęben perkusji ma panning powiedzmy 30% na lewy kanał, a gitara basowa odwrotnie.

Z mojego doświadczenia wynika, że kłopot z subwoofer'em polega głównie na jego zestrojeniu z kolumnami i akustyką pomieszczenia, a nie na uzyskaniu stereofonii dla najniższych (subbass'owych) częstotliwości ;)

 

Co nie zmienia faktu, że aktywne kolumny trójdrożne, z jakimś 30cm woofer'em to łatwiejsze do wdrożenia rozwiązanie niż system 2.1, tyle tylko że drogo to wychodzi :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

subwoofer to zło wcielone i choroba - nie idz ta drogą

a raczej idz jaką chcesz bo sie znasz lepiej ode mnie ale nie mów takich rzeczy ze subwooferem można wypełnić to czego zabrakło w połprodukcie ;) - mozna kiszkę

Jakich subów kolega słuchał?

subwoofer to cos co nie oddaje nagrania stereofonicznego - kup dwa suby i zepnij pod kolumną liniowo :)

 

Niskie tony wg Ciebie są nagrane w stereo?

 

 

Od dłuższego czasu używam suba jako rozszerzenie pasma do swoich monitorów i moim zdaniem ma to sporo zalet.

Pierwsza to możliwość regulacji wzmocnienia dolnego pasma co może pomóc gdy mamy niewielkie pomieszczenie słabo zadoptowane.

Odciążenie monitorów filtrem górno przepustowym co skutkuje lepszą średnicą.

Moim zdaniem jeśli słuchamy muzyki z monitorów studyjnych sub to dobry dodatek, oczywiście dobry sub a nie "buczydło od kina domowego".

 

Co nie zmienia faktu, że aktywne kolumny trójdrożne, z jakimś 30cm woofer'em to łatwiejsze do wdrożenia rozwiązanie niż system 2.1, tyle tylko że drogo to wychodzi :D

Jest to może łatwiejsza droga gdy mamy pomieszczenie bardo dobre pod względem akustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogromnej większości najniższe rejestry są nagrywane w mono.

No raczej. Też mi tak się wydaje. Przykładowo czteroosobowa grupa rockowa. Weźmy dla przykładu jedną z najbardziej znanych. Metallica. Hetfield- gitara rytmiczna, lewy kanał, Hammett- gitara solowa, prawy kanał. Tak najczęściej ustawieni są też na scenie. Z lewej Newsted- gitara basowa, kanał ?

Na tym kawałku słychać to wyraźnie od początku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu używam suba jako rozszerzenie pasma do swoich monitorów i moim zdaniem ma to sporo zalet.

Pierwsza to możliwość regulacji wzmocnienia dolnego pasma co może pomóc gdy mamy niewielkie pomieszczenie słabo zadoptowane.

 

Używałem kiedyś suba KRK 10S kiedy miałem Yamahy HS80, ale w moim przypadku w ogóle się nie sprawdził.

Być może był za marny. Efekt był taki, że zamiast poprawy niskich tonów miałem dudnienie.

 

Jak można subem poprawić dolne pasmo jeśli pomieszczenie jest słabo zaadoptowane?

Przecież zawsze ten bas będzie zdegradowany.

 

Moim zdaniem jeśli słuchamy muzyki z monitorów studyjnych sub to dobry dodatek

 

Do popierdziawek typu Adam A7X może i tak, ale już np. do Adamów A77X jest całkowicie zbędny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas

 

wez i nie rozwalaj to ze Ty uzywasz suba mało mnie

nie masz czegos w stereo - mało mnie i nie moj problem

 

ja mam - w smyczkach jest tego pełno

 

 

beda zachwalac subwoofery bo "oni nie maja"

 

"spieprzaj" ze swoim subwoferem nie cierpie waszej propagandy - dociązenia monitorów, pierddoły itp itd

 

podczas gdy sprawa jest prosta sub to chorba a nie lekarstwo na chorobe - mało mnie obchodzi ze jestes chory

chory zawsze bedzie gadał ze dobrze sie czuje

 

 

kiedy ten swiat ozdrowieje zamiast przymowac pigułki - i jeszcze kazde mi przyznac ze pigulki dobre .. a paszli w :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

moge wsciec sie i utytłac, paść na morde bylem wytrwał, byle małych świństw gonitwa nie wciagnęła mnie - dopuki wierzysz we mnie miła w tym jest moja wielka siła z zyciem mnie nie pogodziłaś ale z samym sobą tak, mam przy sobie gorzką pamieć, mam Twoj usmiech co nie kłamie wiem ze juz mnie nic nie złamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można subem poprawić dolne pasmo jeśli pomieszczenie jest słabo zaadoptowane?

Poprawić nie poprawisz ale dając grające nisko kolumny do słabo zadoptowanego pomieszczenia będziesz miał jedno wielkie dudnienie. Dodając suba do monitorów można rozszerzyć pasmo a regulacją minimalne zniwelować efekt podbicia dolnego pasma przez pomieszczenie. Nie jest to rozwiązanie idealne ale zawsze lepsze to niż wstawienie równo grających pełnopasmowych kolumn do pokoiku z g... akustyką.

Tak czy inaczej najlepiej najpierw ogarnąć akustykę a później bawić się granie pełnego pasma.

Do popierdziawek typu Adam A7X może i tak, ale już np. do Adamów A77X jest całkowicie zbędny.

Te A77X to w gruncie rzeczy też "popierdziawki", których nie ma szans na uzyskanie czegoś uczciwego poniżej 40Hz ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te A77X to w gruncie rzeczy też "popierdziawki", których nie ma szans na uzyskanie czegoś uczciwego poniżej 40Hz ;)

 

Mi wystarczają...a i tak mam czasem wrażenie, że basu jest za dużo...ale to tylko przy źle nagranych płytach. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas

 

wez i nie rozwalaj to ze Ty uzywasz suba mało mnie

nie masz czegos w stereo - mało mnie i nie moj problem

 

ja mam - w smyczkach jest tego pełno

 

Na polski możesz przetłumaczyć, dzieciaku?

Wiem że wakacje ale postaraj się pisać tak żeby dało się zrozumieć.

spieprzaj" ze swoim subwoferem nie cierpie waszej propagandy - dociązenia monitorów, pierddoły itp itd

 

Albo ci się leki skończyły, albo nikt cię dobrze nie zdiagnozował.

Przystopuj bo sobie krzywdę zrobisz to nie interia.

 

Mi wystarczają...a i tak mam czasem wrażenie, że basu jest za dużo...ale to tylko przy źle nagranych płytach. ;-)

I tak ma być. Ludzie dostają orgazmu przy "basie" z 5' monitorków. Uczciwe 40Hz na dole nie jest złe patrząc na to że w większości nagrań poniżej niewiele się dzieje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do popierdziawek typu Adam A7X może i tak, ale już np. do Adamów A77X jest całkowicie zbędny.

Dlaczego tak uważasz? Niewiele chyba to zmieni. A77X, ma woofery o takiej samej średnicy, tyle że są dwa, więc poziom natężenia dźwięku się zwiększy. Jednak, żeby schodziły niżej, bez sztuczek konstrukcyjnych, czyli sztucznego obniżania możliwego zakresu dla danego przetwornika, konstrukcją budy, BR itp. potrzebny jest woofer o większej rX2 membranie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas

 

a własnie ze "interia"

was nie obchodzi prawda was obchodzi zachwalanie "swojego" i swojej choroby

 

czy to wystarczająco po polsku? - nie, no to trudno

 

ps

obrzydza mnie samo słowo subwoofer - na interii pieprzą ze taki fajny i kazdy powinien spróbowac a wyleczy tym wszelkie kolumny, mam ponizej kostek interiowych mądrosci i przepranych marketingimem ciołków nie umiejacych przyznac przed sobą ze są ciołkami ktorych wmanipulowano - wolą dalej manipulowac innych - i tak to sie kreci na wiecznej karuzeli głupoty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

moge wsciec sie i utytłac, paść na morde bylem wytrwał, byle małych świństw gonitwa nie wciagnęła mnie - dopuki wierzysz we mnie miła w tym jest moja wielka siła z zyciem mnie nie pogodziłaś ale z samym sobą tak, mam przy sobie gorzką pamieć, mam Twoj usmiech co nie kłamie wiem ze juz mnie nic nie złamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps

obrzydza mnie samo słowo subwoofer - na interii pieprzą ze taki fajny i kazdy powinien spróbowac a wyleczy tym wszelkie kolumny, mam ponizej kostek interiowych mądrosci i przepranych marketingimem ciołków nie umiejacych przyznac przed sobą ze są ciołkami ktorych wmanipulowano - wolą dalej manipulowac innych - i tak to sie kreci na wiecznej karuzeli głupoty

Weź pigułkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.