Skocz do zawartości
IGNORED

O co chodzi z tymi malutkimi audiofilskimi zestawikami?


lapsio

Rekomendowane odpowiedzi

@erazm2 - co z moim pytaniem ma wspólnego marketing? Czy poza tobą ktoś cię rozumie? :-)

 

No i nie odpowiedziałeś mi na pytanie: skoro dyskutujemy o głośnikach sub niskotonowych, ich zaletach i wadach, , jakie miałeś okazję odsłuchać? Bo bez tego, to chłopie wybacz, ale będzie to tylko snucie czczych dywagacji o samochodach sportowych z najwyższej półki, gdy samemu jeździ się stjuningowanym Golfem III z wydechem od Robura, uważając, że sportowe auta typu Subaru Impreza czy EvoX MR to zwykły drogi szmelc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdybym napisał ze wszystkie i załozmy ze była by to prawda to myslisz ze cos to zmienia? - mowimy o zasadzie

nie rozwazam jakie suby tylko czy

 

a Ty chcesz mi w koilko wmowc ze mam rozwazac jakie

 

zreszta skonczy łem głupia debate juz dawno

wszedłem tylko po to by wrocic do mysli

czy jest moz;liwosc zastosowania dwu i jak to sie rozłozy

i dalej tego wątku

Owszem jest stosowane takie rozwiązanie, zwrotnica aktywna z niskim podziałem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) "jeden kanał"

oczywiście trzeba to idealnie zestroić, zaletą takiego rozwiązania jest bardzo prosta zwrotnica pasywna,

brak sporych pojemności i indukcyjności.

 

 

 

nie wiem po ki grzyb mnie zaczepiasz - jakimis durnymi gadkami "ze posłucha to mu sie odmieni" albo poddobne brednie

bredzisz i tyle - po kiego grzyba mnie pipeprzysz o jakims uzdrowienieu i uleczeniu i odmienieniu

to "ty" jestes chory... i wszyscy twoi koledzy

 

 

po hugona zmiacie temat i w kołko musze wracac i pisac a co bedzie kiedy damy dwa

 

skoncz pisac do mnie osobiscie

bo nawet mi sie nie chce z Toba gadac o wspaniałosci twoich subów ani pisac ani słucha ani gadac

 

pisz chłopie bezosobowo a nie cytujesz i ...upe trujesz

pisz o wspaniałosciach swoich i tyle - mnie nie uzdrawiaj bo kiedy tacy mnie uzdrawiaja to mnie sie gorzej robi i moge zwymiotowac ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

moge wsciec sie i utytłac, paść na morde bylem wytrwał, byle małych świństw gonitwa nie wciagnęła mnie - dopuki wierzysz we mnie miła w tym jest moja wielka siła z zyciem mnie nie pogodziłaś ale z samym sobą tak, mam przy sobie gorzką pamieć, mam Twoj usmiech co nie kłamie wiem ze juz mnie nic nie złamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie i na tym powinien sie skonczyc nasz miszmasz prywatny - snikers jest do przyjeca :)

reszta porad medycznych ku mojemu zdrowiu mnie leczy- w przenosni ujmujac słowo "leczy"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

moge wsciec sie i utytłac, paść na morde bylem wytrwał, byle małych świństw gonitwa nie wciagnęła mnie - dopuki wierzysz we mnie miła w tym jest moja wielka siła z zyciem mnie nie pogodziłaś ale z samym sobą tak, mam przy sobie gorzką pamieć, mam Twoj usmiech co nie kłamie wiem ze juz mnie nic nie złamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest "prawdziwy sprzęt"? Nie należy zamykać się w pewnych schematach, a gdy dyskutuje się na jakiś temat warto wcześniej zapoznać się z możliwościami, posłuchać, porównać. Nie zapominaj, że te "samograje" Bose czy Bang& Olufsen'a kosztują nierzadko ok. 15.000/25.000 zł. A w przypadku tych firm jakość idzie z ceną. Samograje na pewno to nie są. Przez ostatnich kilka lat miałem okazję nausznie zweryfikować swoje spostrzeżenia.

 

Gadżety potrafią wiele kosztować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dysortografie i dysleksję.

Nie wszystko wyłapię ale się staram ;)

Ha,ha. Ja do tej pory zastanawiam się, kto wymyślił ten język. To jak jakieś całki czy równania różniczokwe w matematyce. Kalambury, nie język do porozumiewania się pisemnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest gadgetem w Bose czy Bang&Olufsen'ie?

W B&O znakomita jakość i materiały, w Bose, "tona" cyfrowych ulepszaczy, dsp itp.

Czasem można kupić na All... same satelitki z zestawu aktywnego Bose. Znajomy takie kupił zachęcony opisem i renomą firmy- sautè nie dało się ich słuchać. Brz obróbki sygnału przez dsp, nie nadawały się do niczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samych satelitek Bose na pewno nie da się słuchać, muszą być w komplecie z resztą systemu. Piszesz, że cyfrowe ulepszacze w Bose to gadget? A DAC, za którym szczają wszyscy i niedługo będzie dodawany do papieru toaletowego i mydła, to nie jest klasyczny gadget? Cyfrowy Ulepszacz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego w moim mniemaniu własnie powinnismy wrocic tam skad przyszlismy a nie stawac w kolejce do papieru toaletowego

 

tam skad przyszlismy to tam gdzie słuchaja na "vinyl.net" a nie tam gdzie słuchają na alumnimiowych bebniakach od cantona za 500 ptk złota i pieprza ze jaka to dobroc nastała bo juz mozna tanio alumniaki tłoczyc i teraz celuloza i polimery idą w kibel bo "dobroc" nastała - i pieja nad tymi bebniakami az wszyscy uwierzą, daja im punktów z dupy wyjetych w testach

 

 

kazdego zachwalanaego pod niebiosa bebniaka cantonowego miesza z gównem stary głosnik papierowy - ale wszystko zalezy od punktu odniesienia i czego oczekujemy

 

jak ktos oczekuje poteznego jebniecia to oczywiscie ze celuloza to dla niego stare smieci

jak kto szuka jebniecia nie niuansów to bedzie piał nad aluminiakami nawet byle jakimi bo najwet najgorsze mocniej jebną to ze 13stki jebneły na "20hz" - nic znaczy to nie jest wyznacznik jakosci ze jebneło cos w odpowiednio nisko i mocno

 

naparzanie od grania sie wielce rozni - dzis sie udaje ze sie nie rozni

jedni słuchaja muzyki naparzającej inni instrumentalnej - te dwie grupy wiele rozni , wręcz wszystko

 

to ze hipowcowi sie spodoba granie jego głosnika absolutnie nie znaczy ze skrzypkowi musi sie tez spodobac owa odmiana grania

 

 

smietnik nie jest w produktach

smietnik jest w głowach i jesli głow sie nie uporzadkuje i smaku ktorego szukamy to produkty beda nas toczyc nizczym zuczek gnojarek swą kule

 

po to sa wazne ideały i wzorce do pielegnacji - by nie utracic

a nie ze komus cos sie podoba

 

nie jestesmy w zadnym rozwoju , jestesmy staczani i czas to zatrzymac a przynajmniej sie starac a nie czekac az nas zjedza brednie

 

rzeczy nie dajace rady instrumentom tradycyjnym nie moga byc stawiane nad tymi dajacymi rade tylko dlatego ze komus sie podoba.. jego wersja muzyki

jego wersja jego podobanie jego sprawa - ale rownac jego sprawe do wzorca jakiegos to juz inna sprawa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

moge wsciec sie i utytłac, paść na morde bylem wytrwał, byle małych świństw gonitwa nie wciagnęła mnie - dopuki wierzysz we mnie miła w tym jest moja wielka siła z zyciem mnie nie pogodziłaś ale z samym sobą tak, mam przy sobie gorzką pamieć, mam Twoj usmiech co nie kłamie wiem ze juz mnie nic nie złamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samych satelitek Bose na pewno nie da się słuchać, muszą być w komplecie z resztą systemu. Piszesz, że cyfrowe ulepszacze w Bose to gadget? A DAC, za którym szczają wszyscy i niedługo będzie dodawany do papieru toaletowego i mydła, to nie jest klasyczny gadget? Cyfrowy Ulepszacz ?

Tak, gadżet, bo za kasę na Bose można mieć duuużo lepszy sprzęt zbudowany "normalnie", tzn taki, gdzie nie trzeba tony cyfrowych usprawniaczy, by dało się tego słuchać, lecz jakość jest osiągana tradycyjną inżynierią. (I jeszcze sporo kasy zostanie na płyty ;-)

Bose to bardzo snobistyczna marka.

Dac (zewnętrzny) nie jest gadżetem, bo często jest lekarstwem na np zbyt niską jakość przetwornika w odtwatzaczu, czy umożliwia rozbudowę systemu o dodatkowe wejścia cyfrowe.

U mnie dac usb znacząco poprawił jakość muzyki słuchanej z laptopa i choć nieczęsto to robię, to teraz słuchanie sprawia mi większą przyjemność, jak z oryginalnej dziurki ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dysortografie i dysleksję.

Nie wszystko wyłapię ale się staram ;)

W porównaniu do erazm2, to Ty człowieku piszesz doskonale! :)

 

zbudowany "normalnie", tzn taki, gdzie nie trzeba tony cyfrowych usprawniaczy, by dało się tego słuchać, lecz jakość jest osiągana tradycyjną inżynierią

BOSE robi obiektywnie kiepski sprzęt jeśli mnie pamięć nie myli (nierówne pasmo, spore zniekształcenia itd.) . BOSE są jak lampa - mają ładnie kłamać (oczywiście to "ładnie" to tak na prawdę upośledza przekaz i nie pozwala usłyszeć pewnych rzeczy).

 

Natomiast co do cyfrowych usprawniaczy, to w połączeniu z dobrą tradycyjną inżynierią dają efekt po prostu rewelacyjny (B&W Nautilus, Genelec 82x0)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOSE robi obiektywnie kiepski sprzęt jeśli mnie pamięć nie myli (nierówne pasmo, spore zniekształcenia itd.) . BOSE są jak lampa - mają ładnie kłamać (oczywiście to "ładnie" to tak na prawdę upośledza przekaz i nie pozwala usłyszeć pewnych rzeczy).

Zgoda pełna, nawet nigdzie nie udostępniają parametrów swojego sprzętu. Tylko co z tego, skoro słuchanie tego sztucznego sprzętu jest po prostu bardzo przyjemne dla ucha i można robić to godzinami?

 

Iluż to melomanów katuje się neutralnie i wzorcowo liniowo prowadzonym dźwiękiem, tylko po to aby wmówić sobie że będzie dobrze, aby pokazać się przed znajomymi jaki to efektowny sprzęt posiadają? I cały czas cudują, kombinują, dokupują podstawki pod kable, granity pod kolumny, zmieniają kable głośnikowe i sieciowe jak skarpetki, poszukują i poszukują .....I dupa blada. Poszukiwania zawsze w toku.

 

A dlaczego to robią? No bo przecież nie dlatego że im ten dźwięk z ich wymarzonego sprzętu odpowiada, a raczej iż dlatego, że coś z nim jest nie tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda pełna, nawet nigdzie nie udostępniają parametrów swojego sprzętu. Tylko co z tego, skoro słuchanie tego sztucznego sprzętu jest po prostu bardzo przyjemne dla ucha i można robić to godzinami?

W praktyce to wykastrowane z detali brzmienie, nudne do bólu.

 

Iluż to melomanów katuje się neutralnie i wzorcowo liniowo prowadzonym dźwiękiem, tylko po to aby wmówić sobie że będzie dobrze, aby pokazać się przed znajomymi jaki to efektowny sprzęt posiadają? I cały czas cudują, kombinują, dokupują podstawki pod kable, granity pod kolumny, zmieniają kable głośnikowe i sieciowe jak skarpetki, poszukują i poszukują .....I dupa blada. Poszukiwania zawsze w toku.

 

 

A dlaczego to robią? No bo przecież nie dlatego że im ten dźwięk z ich wymarzonego sprzętu odpowiada, a raczej iż dlatego, że coś z nim jest nie tak.

Paradoksalnie z tymi podstawkami itd. to do usranej śmierci kombinują ludzie z wcale nie takim neutralnym sprzętem, tylko raczej właśnie z takimi kłamczuchami jak te BOSE :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce to wykastrowane z detali brzmienie, nudne do bólu.

Dlatego ja mam oba systemy, taki ze mnie cwaniak :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

ja mam głosniki 5 calowe i wg pomiarów schodzą do 29hz :)

 

 

nie usłyszę zresztą nie interesuje mnie muzyka z takimi częstotliwościami

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tu są jakieś tam pomiary

 

Raczej najwyżej do 50 Hz z duzym wzrostem thd, na co wskazuja pomiary. Bierze się średenią z okolic 1k Hz jako odniesienie . Przy 50 jest -10db. Czyli granica słyszalnosci. Pasmo podaje się najcześciej dla spadku -6db. Niektórzy podaja też dla -3db, a niektórzy dla -10db. Pozatym głośnik ma typowe podbicie przy 1k Hz, to jest pasmo tworzące wrażenie wysokiej głosności - czytaj, jazgotu. Powyżej jest -5 db tąpnięcie. PMC słynie z linii transmisyjnych, które potrafią mogą promieniować bardzo szeroko do dołu pasma. Ale z tego pomiaru nie widać takich parametrów.. 50 Hz. ze spadkiem -6 db to też jest dobrze na głosnik 5".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A DAC, za którym szczają wszyscy i niedługo będzie dodawany do papieru toaletowego i mydła, to nie jest klasyczny gadget? Cyfrowy Ulepszacz ?

Nie wątpliwie ulepszacz!

Pozbądź się wszystkich z domu, będzie ci grało, ze aż miło, nawet przez telefon będzie ci się lepiej rozmawiać.

Matko Boska...

 

A dlaczego to robią? No bo przecież nie dlatego że im ten dźwięk z ich wymarzonego sprzętu odpowiada, a raczej iż dlatego, że coś z nim jest nie tak.

No tak, banda debili, albo nic ponad Bose żeś na uszy nie słyszał, to wiele tłumaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic ponad Bose żeś na uszy nie słyszał, to wiele tłumaczy.

Chłopcze, daruj sobie te przytyki. Jak sobie przypominam do tej pory nie odpowiedziałeś na pytanie dotyczące swoich doświadczeń ze sprzętem audio. Teoretyzować możesz sobie na bocznicy, tutaj jedynie ośmieszasz się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PMC słynie z linii transmisyjnych, które potrafią mogą promieniować bardzo szeroko do dołu pasma

Ja tam nie wiem. Na ostatnim AS stały jakieś 2 drożne i 3 drożne PMC. No to poprosiłem o puszczenie paru dynamicznych utworów z dużym basem (mikromusic-szkodnik, MS-MR itp). Wredny byłem , bo te utwory mają rzeczywiście uczciwy bas, więc zadanie trudne. No i obie konstrukcje poległy kompletnie z tymi utworami. Pukadełko, a nie bas.

 

Ale TLkom nic nie ujmuję, na przykład TLki Hermesa w surowym mdfie śmierdzącym jeszcze klejem w pokoju diyaudio zagrały naprawdę wielkim dźwiękiem. Tylko że one były na seasach W18.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ja tam nie wiem. Na ostatnim AS stały jakieś 2 drożne i 3 drożne PMC. No to poprosiłem o puszczenie paru dynamicznych utworów z dużym basem (mikromusic-szkodnik, MS-MR itp). Wredny byłem , bo te utwory mają rzeczywiście uczciwy bas, więc zadanie trudne. No i obie konstrukcje poległy kompletnie z tymi utworami. Pukadełko, a nie bas.

 

Ale TLkom nic nie ujmuję, na przykład TLki Hermesa w surowym mdfie śmierdzącym jeszcze klejem w pokoju diyaudio zagrały naprawdę wielkim dźwiękiem. Tylko że one były na seasach W18.

 

Pośrednio ptowierdziłeś moje spostrzeżenia z pomiarów. Nie oczekujmy niskiego i poprawnie brzmiacego basu z głośnika 5" średnicy.

8" głosnik może już miec zdolność obsłuzenia prawidłowo pasma od 40 Hz. To nadal będą paczki objetosci 25-30 litrów. Niektóre głosniki w tym rozmarze dadza sobie też rade z pasmem do 2 k Hz. Znajdzie sie wiele dobrych konstrukcji 2.drożnych na głośnikach w tej wielkości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" głosnik (...) Niektóre głosniki w tym rozmarze dadza sobie też rade z pasmem do 2 k Hz.

Nie dadzą sobie rady z powodów ograniczeń fizycznych (kiepskie promieniowanie na boki przy tak dużej membranie, wygeneruje dziurę w paśmie kolumny w średnicy pod kątem). Ja jestem osobiście zdania, że przy 8" głośniku lepiej iść w 3 drogi (wówczas char. promieniowania pod kątem można uzyskać na rewelacyjnym poziomie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dadzą sobie rady z powodów ograniczeń fizycznych (kiepskie promieniowanie na boki przy tak dużej membranie, wygeneruje dziurę w paśmie kolumny w średnicy pod kątem). Ja jestem osobiście zdania, że przy 8" głośniku lepiej iść w 3 drogi (wówczas char. promieniowania pod kątem można uzyskać na rewelacyjnym poziomie)

 

Jeżeli nie mają w tym miescu podniesienie spl. Kierunkowość w obudowach typu monitor nie jest wielkim problemem, typowo stosuje się WG dla zmniany kątów kopułki i poprawy wypełnienia pasma.

 

I tak bedzie dziura w pasmie od pierwszego łamania membrany - w 8" ponizej 1 kHz, w 6.5" nieco powyżej (mówie o membranach papierowych).

8" to był standard monitorów BBC - na przykład Harbeth'ów. SL-5 - mają głosnik w tym rozmiarze z aluminiową 1" kopułką Seasa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie mają w tym miescu podniesienie spl. Kierunkowość w obudowach typu monitor nie jest wielkim problemem, typowo stosuje się WG dla zmniany kątów kopułki i poprawy wypełnienia pasma.

Co Ci da jakieś "WG" przy wysokotonowcu ciętym na 2kHz, skoro problemem jest szerokość (a w sumie "wąskość") promieniowania basowca przy tak wysokich częstotliwościach jak np. 1800 Hz?

 

I tak bedzie dziura w pasmie od pierwszego łamania membrany - w 8" ponizej 1 kHz, w 6.5" nieco powyżej (mówie o membranach papierowych).

Dziura w paśmie pod kątem nie bierze się z "łamania membrany". Dziury tej poza tym praktycznie ma, przy głośnikach 6,5" i podziale przy 2kHz. ... natomiast przy 8" i tej samej częstotliwości podziału już dziura jest.

 

8" to był standard monitorów BBC

Głośnik 8" to nie jest "ZUO". "ZUO" to robienie dwudrożnej kolumny z wysoką częstotliwością podziału mid-woofera (a 2 kHz to wysoko dla 8" basowca).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg zawezic ma kąt promioeniowania 1" żeby.

Monitorów słucha sie pod małymi kątami

Dziura od łamania jest także przy 6,5" - im twardzsza membrana tym nizej.

2 khz podziału to pasmo znosne dla kopułki i akceptowalne dla 8" midwofera, przy ostrej filtracji. z WG mozna zejsc niżej do 1,5-1,7 kHz

Takie rozwiązania stosowane sa w każdym powiazniejszym monitorze blisko-średniego pola.

 

Nie zauwazyłem wielkich problemów z brzmieniem srednich tonów, za to wyraźa poprawę w definicji średniego basu w porównaniu z monitorami na 6,5" i mniejszych średnioniskotonowych głosnikach.

 

Alternatywą do takich monitorów za zestawy na zwielokrotnionych mniejszych głosnikach które zawsze maja jakies problemy fazowe w srednicy. Często na przykład w układach 2,5 droznych sa one powazniejsze niż z jednego głosnika 8".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg zawezic ma kąt promioeniowania 1" żeby.

Co ma to dać, poza pogłębieniem "dziury"?

 

Monitorów słucha sie pod małymi kątami

Dzięki czemu niewielkie osłabienia pod kątem (np. 7" cięte przy 2kHz) są OK ... niestety przy 8" i tej samej częstotliwości jest gorzej. Poza tym pokój to nie jest komora bezechowa, więc słuchanie idealnie na wprost nie rozwązuje problemu.

 

Dziura od łamania jest także przy 6,5" - im twardzsza membrana tym nizej.

Tylko że ta "dziura" nie jest od łamania i w dodatku nie zależy od twardości membrany.

 

2 khz podziału to pasmo znosne dla kopułki i akceptowalne dla 8" midwofera, przy ostrej filtracji.

Dla kopułki? - no jasne że 2Khz dla 25mm gwizdka jest jeszcze OK ... ale dla basowca 8"+? - nie widzę ku temu podstaw. Przy Genelec 8050 z "WG" , 8" wooferem i podziałem nawet poniżej 2kHz bo 1800 Hz nie jest za rewelacyjnie pod katem, co widać w pomiarach. Może przy 1600Hz byłoby dopiero tak, że bym się nie czepiał w kwestii szerokości promieniowania ... a to duuuuużo poniżej 2 kHz. Oczywiście pojawiłyby się inne problemy (1600Hz dla 25mm gwizdka to już problem) i dla tego uważam że 8" i dwie drogi to ZUO.

 

 

Takie rozwiązania stosowane sa w każdym powiazniejszym monitorze blisko-średniego pola.

W każdym poważniejszym monitorze "blisko-średniego" pola są 3 drogi, gdzie problem o którym rozmawiamy nie występuje, bo 8" woofer gra np. do kilkuset Hz. Poza tym poważniejszych monitorów dwudroznych z 8" basem i podziałem przy 2kHz się nie robi.

 

 

Nie zauwazyłem wielkich problemów z brzmieniem srednich tonów, za to wyraźa poprawę w definicji średniego basu w porównaniu z monitorami na 6,5" i mniejszych średnioniskotonowych głosnikach.

Subiektywne gadanie nie ma sensu, bo to co subiektywnie uważasz za lepsze, moze być obiektywnie gorsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dac ma równą dziurę w pasmie pod kątem jak z jednej membrany i wypełnienie do nizszych czestotliwości by jej nie było na wprost.

 

Dzieki czemu osłabienia pod kątem nie sa zadnym problemem

 

W monitorach blisko srednich 3 drogi to raczej problem przy słuchaniu w polu bliskim

 

Słabosc tonów niskich z 6,5" jest faktem obiektywnym a nie subiektywnym

 

Monitory spendora czy harbtha z wysokim podziałemn to i tak kompromis. Tam sa polipropyleny w róznym wydaniu żeby głosnik pracował w jak najszerszym pasmie i rozłozone zniekształcenia też sa w szerokim pasmie miękkiej membrany.

 

Na tej zasadzie pracują tez szerokopasmowce a nikt sie zawęzaniem kątów nie przejmuje. W układach 2 droznych mamy po prostu wtrącony podział przy f dla którego wystepuje pewne zawęzenie. I nic z tego nie wynika chyba że słuchamy zestawu z boku a nie z przodu.

 

Nie jest przypadkiem mała popularność zestawów 3 droznych w tym rozmiarze. Mimo ze dałoby sie zrobić wystarczajaco dobre kopułki do podziału poniżej 1 khz, albo małe głosniki stozkowe. Producenci odchodza od takich konstrukcji pozostawiajac je dla głosników niskotonowych o wiekszym rozmiarze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.