Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  188 członków

BMN Klub Kolumn
IGNORED

Klub kolumn BMN


rafal735r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 16.12.2021 o 18:27, rafal735r napisał:

Mam brak miejsca na takie akcje. Ale myślę że nie wiele by to dało. 👍

Przy remontach to dobrze wszystko słychać. Echo jest mega wielkie. Zresztą każdy z nas może zrobić prosty test. Wystarczy klasnąć w dłonie. Jak będzie pogłos to słabo... 

Uwierz mi, że usłyszysz różnicę !!! Z Twoich zdjęć wynika, że - podobnie jak ja - masz z jednej strony więcej przestrzeni (wejście i troszkę za drzwiami). Ja wcześniej miałem sprzęt na tej ścianie, przy której teraz siedzę i poprawiło się po zamianie. Ale jak nie masz miejsca na odstawienie witryny i szafki, to nie ma co kombinować. Wcześniejsze AA Hypcie IV zdecydowanie odstawały z  ustawieniami co do BMNów. Jakakolwiek zmiana położenia Bergesów 3 powoduje, że słychać różnicę w przestrzenności, lokalizacji i różnic tonalnych, nie wspominając o zmianach kabelków, czy wzmacniaczy - co naprawdę da się usłyszeć. To świadczy o tym, że BMNyy mają spory potencjał i potrafią zadowolić melomana, a i zapewne "poważny audiofil" też będzie usatysfakcjonowany !!! Za każdym razem, kiedy miałem możliwość podłączyć do Bergesów3 lepszy wzmacniacz, czy lepszy przewód w tor, to poprawa była pod każdym względem !!!

W dniu 16.12.2021 o 15:25, LOBO_M napisał:

Ale nadze pokoje  daleko odbiegają od zjawisk naturalnych i potrzebują jakiś materiałów pochłaniających gąbki czy sofy, które odpowiadają występującym w naturze np mchów 🙂 i rozpraszających ustrojstw ale mogą to być też regały w książkami, bo w naturze masz mnogość kształtów🙂

[...] Poprawa akustyki w pomieszczeniu, w podstawowym zakresie to koszt kable zasilających /głośnikowych. Kable niektórzy słyszałą, poprawę akustyki usłyszy każdy, rękę dam sobie uciąć, bo już drugi raz to w domu sprawdziłem.

Polecam

Dokładnie !!! Poprawę przynoszą różne detale rozstawione, czy powieszone. Najgorsze są duże i puste powierzchnie - wówczas trza się mocno namęczyć, by nie było pogłosów, odbić, dudnień i nakładania się, czy stania fal. Duże szafy z drzwiami jednak za fajne nie są, ale już zasłony - jak pisał @Mikelas76 - czy obrazy (z wypełnieniem za płótnem) potrafią poprawić odsłuch. Gotowe rozwiązania są na pewno lepsze, jednak nie każdemu pasują i się podobają... A przy pokojach ogólnoużytkowych do 20m- w tym do słuchania muzyki - to już po prostu nie ma na to miejsca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzis znowu pojezdzilem kolumnami po podlodze i pomierzylem umikiem akustyke. 

Kurde najlepsze wykresy to odsuniecie kolumn jakies 80-90cm liczac od frontu kolumn do sciany za kolumna. Zreszta lekkie przesuniecie mikrofonu i wyniki zmieniaja sie diametralnie. Popierdzielona jest ta akustyka.

Z drugiej strony znam bolaczke swojego pokoju ale nie moge za duzo zrobic bo to jest salon. To co moglem zrobilem. Bardzo ale to bardzo zazdroszcze tym kolegom ktorzy maja pokoje typowo do audio. Tam mozna poszalec i poprawic akustyke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dedal75 napisał:

U mnie potężny mod na 48 Hz nie do ogarnięcia tym bardziej że raczej nic nie mogę zrobić

Hehe ja tez mam problem ale z lekka gorka na 60-70hz i 600hz no i z lekka dziura 90-150hz. Testowo wrzucilem zrobiony eq do apo no i fajnie te górki sie wyrownaly. Z dziuro to nawet rew i apo nie zrobia za duzo. 

Kolega ma problem z 40hz i zadna adaptacja niz nie pomaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2021 o 19:32, Mikelas76 napisał:

Hehe ja tez mam problem ale z lekka gorka na 60-70hz i 600hz no i z lekka dziura 90-150hz. Testowo wrzucilem zrobiony eq do apo no i fajnie te górki sie wyrownaly. Z dziuro to nawet rew i apo nie zrobia za duzo. 

Kolega ma problem z 40hz i zadna adaptacja niz nie pomaga

A ja jestem bardzo ciekawy, jak takie pomiary by u mnie wypadły ???

Czy po mimo owych niekorzystnych wartości - zmierzonych, czyli wiedząc o nich - nie stracił bym ochoty na słuchanie muzyki, a zaczął "kombinować", jak rozwiązać sprawę... Chyba zaproszę kogoś z takowym urządzeniem do siebie wiosną... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2021 o 00:58, Mikelas76 napisał:

Ja tylko zauwazam iz doplata okolo 4000 aby poskoczyc z bergesow do beszeli pro jest nieracjonalna. Bergesy graja b. dobrze jak na swoja cene. Beszele pro juz nie. Graja troche lepiej ale to juz sie robi cena 11000. Duzo. Sensowniejsze wydaje sie w takiej sytuacji dolozyc jeszcze kilka tysi i kupic porzadne 3 drogi. 

Nextele to świetne głośniki i za to się dopłaca, plus lepsze gniazda i elementy zwrotnicy.

Przypominam, że taki komplet głośników zastosowany jest w diapasob astera za 40k:

https://m.ceneo.pl/30924074

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, EMiL napisał:

Nextele to świetne głośniki i za to się dopłaca, plus lepsze gniazda i elementy zwrotnicy.

Przypominam, że taki komplet głośników zastosowany jest w diapasob astera za 40k:

https://m.ceneo.pl/30924074

Chyba był stosowany w wielu znanych konstrukcjach. Niestety za napis trzeba zapłacić. 

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zildjian napisał:

Si

Odsłuchiwałem u producenta

Jestem bardzo ciekaw, czy takie bezpośrednie porównanie u Ciebie w tym samym pokoju, z Twoim tym samym osprzętem pokazało by, że brzmienie mogło by okazać się ciekawsze, a nawet lepsze - niż u producenta ??? W moim pokoju te same kolumny jednak brzmiały ciekawiej, choćby ze względu na szerszy rozstaw... Mnie Bergesy 3 z Moon niesamowicie urzekły !

A jaki masz osprzęt - tak z ciekawości, możesz na priv odpisać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez przyczyny spytałem czy zollery są srobione na przetwornikach z kewlaru. Z tego co zauaazylem to żółty kewlar jest we wszystkich modelach przynajmniej w większości . Ktoś to przez długi okres słucha kolumn na kewlarze moze niekoniecznie zagustować w Bmn i odwrotnie . Dobre kolumny na bazie kewlaru a mniemam ze zollery takie są dają dźwięk krystaliczny , baardzo szczegółowy i bardzo szybki,dynamiczny ale już nie tak ciepły i przyjazny dla ucha. Takie kolumny potrafią bardzo wciągnąć i zaangażować emocjonalnie. Z kolei Bmn to przetworniki na bazie celulozy. Dobry poczciwy papier daje bardzo przyjazny przyjemny i ciepły dźwięk, tworzy niepowtarzalny klimat ale już nie jest az tak wyrazisty krystaliczny , nie az tak szybki dynamiczny jak kewlar. Czy to wada ? Dla jednych uszu będzie to zaleta a dla drugich wręcz odwrotnie .Z kolei ktoś kto słucha cały czas bmn i kolumn tego typu to zollery mogą zmęczyć  Myśle ze zollery i bmn to zupełnie inne skrajne kolumny które dają zupełnie inne odczucia i paletę dźwięku. Jednych zachwyca innych zmęczą albo ululają😀to takie moje małe przemyślenia na podstawie tego czego sam doświadczyłem . Pozdrawiam wszystkich 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dariuszmed napisał:

Nie bez przyczyny spytałem czy zollery są srobione na przetwornikach z kewlaru. Z tego co zauaazylem to żółty kewlar jest we wszystkich modelach przynajmniej w większości . Ktoś to przez długi okres słucha kolumn na kewlarze moze niekoniecznie zagustować w Bmn i odwrotnie . Dobre kolumny na bazie kewlaru a mniemam ze zollery takie są dają dźwięk krystaliczny , baardzo szczegółowy i bardzo szybki,dynamiczny ale już nie tak ciepły i przyjazny dla ucha. Takie kolumny potrafią bardzo wciągnąć i zaangażować emocjonalnie. Z kolei Bmn to przetworniki na bazie celulozy. Dobry poczciwy papier daje bardzo przyjazny przyjemny i ciepły dźwięk, tworzy niepowtarzalny klimat ale już nie jest az tak wyrazisty krystaliczny , nie az tak szybki dynamiczny jak kewlar. Czy to wada ? Dla jednych uszu będzie to zaleta a dla drugich wręcz odwrotnie .Z kolei ktoś kto słucha cały czas bmn i kolumn tego typu to zollery mogą zmęczyć  Myśle ze zollery i bmn to zupełnie inne skrajne kolumny które dają zupełnie inne odczucia i paletę dźwięku. Jednych zachwyca innych zmęczą albo ululają😀to takie moje małe przemyślenia na podstawie tego czego sam doświadczyłem . Pozdrawiam wszystkich 😊

Ja od kiedy mam zestaw Teac w D klasie to w zasadzie ani trochę nie brakuje wyrazistości czy krystaliczności. Najważniejsze aby nie popaść w typowa klinicznosc dźwięku. A jaki to model Zoller? 

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.12.2021 o 23:22, Mikelas76 napisał:

[...] Aha, male pytanie mam jeszcze. Czy probowaliscie jakos podnosic kolumny tzn. podkladac cos tak zeby tweeter byl na wysokosci uszu? Mam przymocowane na stale granity gr 5cm a teraz testowo podlozylem jeszcze pod spod kawalki kantowki gr 5cm. Tak wiec jest to lacznie z 6cm wyzej niz kolumna na kolcach. Mysle ze lepiej mi sie slucha w takim ukladzie, ale jeszcze kilka dni i wroce do samych granitow aby sprawdzic to ostatecznie. Ktos kombinowal cos w ta strone? 

Jakoś mi umknęło... Ja proponuję - o ile masz wypoziomowane kolumny - ustawić je pod delikatnym kątem, tzn. tak, że tylne kolce są troszkę bardziej wkręcone i kolumna przechyla się o 5 mm do tyłu (mierząc podstawę). W swoim projekcie z początku lat 90tych miałem tak zrobioną przednią ściankę, że kolumna nie była prosta, a lekko ścięta tuż pod głośnikiem śrtedio-niskotonowym ku górze... Zabieg był celowy, ponieważ skrzynki były relatywnie niskie. Może taki prosty zabieg poskutkuje i może także przyczyni się do zmniejszenia dudnień/modów? Jestem ciekawy, co pokarzą pomiary wykonane na tych samych utworach?????

"Zabawa" o tyle prosta, że skoro masz już ustalone odległości, to wystarczy tylko wkręcić tylne kolce!!! Czekam na opis z pomiarów !?!?!?!?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Marko Polo napisał:

Ja proponuję - o ile masz wypoziomowane kolumny - ustawić je pod delikatnym kątem, tzn. tak, że tylne kolce są troszkę bardziej wkręcone i kolumna przechyla się o 5 mm do tyłu (mierząc podstawę

Byly u mnie rozne wariacje w ustawieniach kolumn. Niestety u mnie najbardziej sprawdza sie spore odsuniecie kolumn od sciany tylnej (115cm) i nietypowe odsuniecie od scian bocznych tzn 55cm od sciany z gk i az 115cm od drzwi tarasowych. Ile ja sie najezdzilem kolumnami i sofa po salonie to masakra. Wszystko mierzylem umikem. Poza tym u mnie wszystko sie pierdzieli z akustyka dlatego ze mieszkajac jeszcze w bloku prosilem Bogdana o obciecie niskich gdyz siedzialem wtedy pod sciana i troche mi dudnilo. Teraz siedzac w obecnym pokoju do tylnej sciany mam "tylko" 235cm i basu okazuje sie za malo, a za to mam troche za duzo srednicy. No tak to jest jak mamy kolumny strojone pod pokoj A a przenosimy sie do pokoju B. Teraz bede z Bogdanem wracal do "ustawien fabrycznych" ktore napewno beda lepsze dla nowego pokoju. 

A wracajac do moich doswiadczen akustycznych i pomiarow stwierdzam ze kazdy powinien zainwestowac w mikrofon UMIK i robic sobie pomiary przy kazdej wiekszej zmianie audio czy to pomieszczenie, meble, zaslony czy sprzet. Czasami wystarczy przesuniecie o 5-10cm i na wykresie widac wyrazna zmiane. Czasami cos sie nam wydaje, raz trafimy a raz nie. Z mikrofonem jestesmy pewni. 

Prosty przyklad, kwestia zaslon. Ja mialem dwie ciezkie kotary na scianie z drzwiami tarasowymi, zmarszczone mocno na dlugosci 3,0m. Slyszalem zmian, wydawalo mi sie ze one duzo pochlaniaja, byly odsuniete 25cm od szyb, czyli wszystko OK. No wlasnie nie. Okazalo sie ze one rzeczywiscie cos tam niewiele pochlanialy od 500hz, wyzsze od 10000-20000hz troche wiecej ale to pikus w porownaniu do paneliz 10cm welny. Ale za to geste zaslony zmienialy bardzo poglos.

Inny przyklad z odchylaniem kolumny do tylu. U mnie prawie niedostrzegalne zjawisko. Duzo bardziej odczujemy skrecenie klomn na sluchacza. Odsuniecie kolumn od tylnej sciany u mnie wyrownuje poziomy decybeli dla badanych czestotliwosci. U mnie w ten sposob bilansowaly sie gorki i doliny na wykresie, a przeciez w jakim stopniu powinno byc to zblizone do linii. 

Takich rzeczy nauczymy sie tylko mierzac i badajac. 

Moze komu sie to przyda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Mikelas76 napisał:

A wracajac do moich doswiadczen akustycznych i pomiarow stwierdzam ze kazdy powinien zainwestowac w mikrofon UMIK i robic sobie pomiary przy kazdej wiekszej zmianie audio czy to pomieszczenie

takie podejscie to ja lubię:-) kupię, napisz w co wejsc i jaki soft uzywasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.