Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz klasy A\AB kontra wzmacniacz klasy D


mer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, jar1 napisał:

Tak wygląda prostokąt 10 kHz

Ta, jasne, tylko skąd bierzesz taki prostokąt ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ta, jasne, tylko skąd bierzesz taki prostokąt ;)


Jeszcze warto dodać że spectrum takiego sygnału zawiera bardzo wysokie częstotliwości: 100Khz, być może i więcej. Na CD takiego nie znaleźć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ivan Nikitin napisał:

 


Jeszcze warto dodać że spectrum takiego sygnału zawiera bardzo wysokie częstotliwości: 100Khz, być może i więcej. Na CD takiego nie znaleźć.

 

Ani na winylu ani na taśmie ani w pliku. Generator który ma dać taki prostokąt też musi być niebylejaki, nie wspominając o połączeniu go z testowanym sprzętem. No, ale co tam, najważniejsze jest udowodnienie, że urządzenie z deklarowanym pasmem do 35kHz ma pasmo do 35kHz ;)

4 minuty temu, Sine Metu napisał:

Takie prostokąty można dostać w każdym sklepie z prostokątami emoji6.png

Nie, prawidłowa odpowiedź na pytanie "skont?" brzmi "s kontowni" ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Ivan Nikitin napisał:

 


Jeszcze warto dodać że spectrum takiego sygnału zawiera bardzo wysokie częstotliwości: 100Khz, być może i więcej. Na CD takiego nie znaleźć.

 

Z tym, że akurat 100kHz tam nie ma ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak serio to ocena jakości wzmacniacza przez analizę sygnału prostokątnego na wyjściu jest bardzo zwodnicza i niejednoznaczna, bez względu na częstotliwość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.09.2019 o 21:48, robsonic napisał:

Nie jestes elektronikiem zatem domniemam, ze nie rozumiesz zasad panujacych w obwodach LC. Bez podstaw nie ma sensu tutaj nic tlumaczyc..

Miałem się tu nie odzywać, ale czasem człowiek musi bo się udusi. Moim zdaniem takie podejście do dyskutantów eliminuje kolegę jako partnera w tejże dyskusji. Ja sobie słucham obecnie na pierwszym w zyciu wzmaku kl.D i nie słyszę tych wszystkich farmazonów które wypisuje robsonic. Skoro pomiar trafa z braku laku jest lepszy od pomiaru wzmacniacza na wyjściu to jakiej dyskusji tu mówimy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Misio38 napisał:

farmazonów które wypisuje robsonic.

Konkrety... Skoro juz sie odezwales, bo wyglada mi to na kolejny atak ze strony posiadacza szumofonu..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Ivan Nikitin napisał:

100Khz, być może i więcej. Na CD takiego nie znaleźć.

Przy idealnym przebiegu powinny być tylko nieparzyste harmoniczne. Oczywiście nie zmienia to sensu.

12 minut temu, robsonic napisał:

kolejny atak

Patrząc na ton wypowiedzi, to głównym atakującym jesteś Ty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, barmanekm napisał:

Szumu słyszałbym jakby było C/A (w sensie gdyby sterowanie kluczami było bezpośrednio z PCM), a mam C->PWM. Charakterystykę przełączania wyznacza procesor sygnałowy. Matematyczne obliczenia. Wejście:PCM lub DSD, wyjście:PWM. Na tranzystorze są impulsy, dopiero filtr DP robi z tego sygnał, który idzie na kolumny.

Równie dobrze mógłbym wziąć plik WAV (PCM) i zapodać mu ten sam algorytm np. w Matlabie i następnie podać na mostek Mosfetów.

Nadal nie do konca czaje skoro przetwornik C/A wyglada tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na wyjsciu jest analogowy sygnal liniowy zamieniony z bitow danych. .. Cyzli rozumiem, ze "metoda na algorytm" moze zamienic sygnal cyfrowy przypominajac analog tylko w formie impulsowej, tak?

18 minut temu, barmanekm napisał:

 

Patrząc na ton wypowiedzi, to głównym atakującym jesteś Ty.

I znow wypatrzyles ton - no patrzcie... ?

10 godzin temu, barmanekm napisał:

Proszę... do czego to było? Gdzie są długie i nierówne ścieżki? W kostkach z Chin?. Obecnie układy pracują w GHz i ścieżki dają radę. W każdym lepszym programie do PCB, masz narzędzia do prowadzenia ścieżek w.cz.

Gdyby zastosowac Gigaherce w szumofonach to ich sprawnosc prawdopodobnie bylaby gorsza niz w klasie AB.

Mam na mysli niedoskonalosci jakie sie pojawiaja podczas kluczowania wiecej niz jednego przelacznika na raz. Wtedy jest wazna mega precyzja.

Dziwie sie, ze tak bezgranicznie ufasz tym wszystkim programom - szkoda, bo rzeczywistosc jest inna. Owszem, mozna sobie prowadzic sciezki, robic symulacje, tylko problem sie pojawia jak powstaje prototyp. ile to razy cos nie dziala i trzeba modyfikowac? A to za blisko cewka czegos tam, a to nie w te stone wygieta sciezka, cala masa drobnych wad, ktore nie sa uwzgledniane w swiecie wirtualnym..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, robsonic napisał:

Nadal nie do konca czaje skoro przetwornik C/A wyglada tak:

Pomijają fakt, że większość przetworników audio, wygląda obecnie inaczej (stety, lub niestety, bliżej im do klasy D właśnie), to w uproszczeniu można tak powiedzieć. Fala nośna jest generowana na podstawie obliczeń z danych wejściowych, a nie przez porównanie.

49 minut temu, robsonic napisał:

Mam na mysli niedoskonalosci jakie sie pojawiaja podczas kluczowania wiecej niz jednego przelacznika na raz. Wtedy jest wazna mega precyzja.

Doczytujesz, doczytujesz, a piszesz  jakby z pozycji eksperta. Chociaż jak zwykle, taka wrzutka nie na temat. Precyzja przełączania i straty przełączania, a także metody ich ograniczania to temat znany, ludziom, którzy się tym zajmują.

50 minut temu, robsonic napisał:

Dziwie sie, ze tak bezgranicznie ufasz tym wszystkim programom - szkoda, bo rzeczywistosc jest inna. Owszem, mozna sobie prowadzic sciezki, robic symulacje, tylko problem sie pojawia jak powstaje prototyp. ile to razy cos nie dziala i trzeba modyfikowac?

Jakoś komputery, routery, pamięci RAM działają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak apropo's przełączania, to w publikacjach naukowych widziałem już działające i pomierzone prototypy wzmacniaczy opartych o tranzystory typu GaN, można powiedzieć, że to mała rewolucja. Przynajmniej w pomiarach, na odsłuchy trzeba trochę poczekać.

27 minut temu, jar1 napisał:

Każdy wzmacniacz klasy d jest źródłem takich sygnałów, .:)

To prawda, a wzmacniacz liniowy jest na nie podatny.

Natomiast dobrze zbudowane urządzenia, nie sieją, o czym doskonale wiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, barmanekm napisał:

A tak apropo's przełączania, to w publikacjach naukowych widziałem już działające i pomierzone prototypy wzmacniaczy opartych o tranzystory typu GaN, można powiedzieć, że to mała rewolucja. Przynajmniej w pomiarach, na odsłuchy trzeba trochę poczekać.

O taki wzmacniacz chodzi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat widzę pierwszy raz. Ale chętnie poczytam ?

Pisałem o dosyć obszernej pracy naukowej, gdzie właśnie jest badane urządzenie na GaN'ach z różnymi modulatorami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, barmanekm napisał:

Pomijają fakt, że większość przetworników audio, wygląda obecnie inaczej (stety, lub niestety, bliżej im do klasy D właśnie), to w uproszczeniu można tak powiedzieć. Fala nośna jest generowana na podstawie obliczeń z danych wejściowych, a nie przez porównanie.

Jesli sie bedziemy czepiac az takich szczegolow to i vinyl tez bedzie przypominal klase d, bo igla skaczac w rowkach plyty tez generuje impulsy..

Przetwornik na rezystorkach moze miec olbrzymia rozdzielczosc, bo przelaczanie odbywa sie na bardzo malych pradach a to juz wiemy, ze powoduje znikome zaklocenia ktore "gina" natychmiast. Poza tym tutaj nie trzeba sie przejmowac sprawnosciami. Tranzystory malych mocy maja lepsze parametry przelaczania wiec i mniejsze straty, mniejsze szumy, itd. Czasy przelaczania sa znacznie krotsze, poza tym  odbywa sie ono na niskich napieciach w porownaniu do mosfetow w klasie D. Dlatego wzmacniacze w klasie D zawsze beda mialy wady, ktorych czesc z nas lubiacych oryginalne analogowe brzmienie nie zaakceptuje. Im wyzsza czestotliwosc kluczujaca we wzmaku D tym powinno byc lepiej ale tak nie jest. Byloby tak gdyby przelaczniki MOS byly idealne. Niestety zbocza wlacz/wylacz sa za duze i dlatego programujac kontroler trzeba implementowac oprocz PWM dodatkowe petle uwgledniajace ten fakt.

Dlatego rozwiazanie zmieniajace bity na sygnal analogowy metoda "na algorytm" ma dla mnie te same wady co wzmacniacz w klasie D. To nie jest nic na przod. Porzadny dzis przetwornik C/A mozna kupic za grosze i podpiety pod wzmak AB z pewnoscia pobije Twoj wynalazek. Oczywiscie kazdy ma prawo do swojej opinii i prosze sie nie obrazac.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, barmanekm napisał:

Natomiast dobrze zbudowane urządzenia, nie sieją, o czym doskonale wiesz.

Dobre urządzenia sieją mniej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, barmanekm napisał:

Natomiast dobrze zbudowane urządzenia, nie sieją, o czym doskonale wiesz.

Sieja, gdyby nie sialy to nie bylyby w metalowych obudowach. Jakby nie bylo filtra LC to Twoje kable zasilajace glosniki zaklocalyby odbior radia w calej okolicy. Tak poprostu jest jesli pojawiaja sie gdzies impulsy duzych wartosci. Nawet "wlacznik swiatla" generuje impuls na tyle duzy, ze bez listw przepieciowych moze nawet "zawiesic" jakies urzadzenie elektroniczne w poblizu.

39 minut temu, barmanekm napisał:

Fala nośna jest generowana na podstawie obliczeń z danych wejściowych, a nie przez porównanie.

Fale nosna mamy w nadajnikach wiec sam potwierdzasz, ze wzmak D to szumofon.

Nawet biorac pod uwage fakt, ze kazdy nadajnik radiowy ma zawsze na wyjsciu filtry powinien wiecej wyjasniac w tym watku. Sam kiedys konstruujac nadajniki radiowe szybko sie przekonalem, ze bez filtrow poprostu nie da rady zwlaszcza jesli zabawy dotycza duzych mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, jar1 napisał:

Każdy wzmacniacz klasy d jest źródłem takich sygnałów, .:)

No jak, jest czy nie jest, bo najpierw piszesz że nie tak, a teraz, że właśnie tak... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Wy jeszcze ? poszli byście na grzyby jak któryś by dostał sraczki  , problem tego tematu by się na chwilę rozwiązał  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, barmanekm napisał:

Doczytujesz, doczytujesz, a piszesz  jakby z pozycji eksperta. Chociaż jak zwykle, taka wrzutka nie na temat. Precyzja przełączania i straty przełączania, a także metody ich ograniczania to temat znany, ludziom, którzy się tym zajmują.

Bardzo kiepski atak... Za ekspeta sie nie uwazam, aczkolwiek kiedys pracujac dla Fujitsu zastosowano moje rozwiazanie w koncowce mocy pewnego duzego urzadzenia ?

Godzinę temu, barmanekm napisał:

Jakoś komputery, routery, pamięci RAM działają.

I maja zasilanie 3V pobierajac mikroampery... ehh.. chyba faktycznie pojde na grzyby albo pojade na dorsza na Baltyk..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, robsonic napisał:

Jesli sie bedziemy czepiac az takich szczegolow to i vinyl tez bedzie przypominal klase d, bo igla skaczac w rowkach plyty tez generuje impulsy..

 

To akurat konkret. Drabinkowych przetworników C/A audio już się nie produkuje. Są tylko jakieś "customowe" rozwiązania. Zostałeś w latach 90-tych. Akurat nieco szkoda, bo fajnie "brzmiały" zdaniem wielu. 

55 minut temu, robsonic napisał:

Przetwornik na rezystorkach moze miec olbrzymia rozdzielczosc, bo przelaczanie odbywa sie na bardzo malych pradach a to juz wiemy, ze powoduje znikome zaklocenia ktore "gina" natychmiast.

Nie prawda. Może 16 bitów, w sensownych cenie. Więcej to na pewno nie za grosze, tylko za grubą kasę. Problemem jest tutaj precyzja rezystorów, gdzie nawet laserowe "przycinanie" nie jest wystarczające. Zreszą, 16-bitów wystarcza w zupełności, a nawet stare przetworniki 14 bitowe, grały całkiem przyjemnie.

 

42 minuty temu, robsonic napisał:

Porzadny dzis przetwornik C/A mozna kupic za grosze i podpiety pod wzmak AB z pewnoscia pobije Twoj wynalazek.

 

To jest argument! Z pewnoscią :). 

34 minuty temu, robsonic napisał:

Jakby nie bylo filtra LC

Nie widziałem wzmacniacza impulsowego bez filtra.

 

35 minut temu, robsonic napisał:

Fale nosna mamy w nadajnikach wiec sam potwierdzasz, ze wzmak D to szumofon.

Kombinuj dalej.

 

49 minut temu, robsonic napisał:

Dlatego rozwiazanie zmieniajace bity na sygnal analogowy metoda "na algorytm" ma dla mnie te same wady co wzmacniacz w klasie D. To nie jest nic na przod.

Kilka postów temu, jeszcze nie wierzyłeś, później nie rozumiałeś,  a teraz wydałeś opinię. Geniusz!

 

22 minuty temu, robsonic napisał:

Fujitsu zastosowano moje rozwiazanie w koncowce mocy pewnego duzego urzadzenia

To super. Ale na wzmacniaczach w klasie D, sie nie znasz a próbujesz pisać jakbyś się znał.

Zresztą, ja się nie obrażam. Klasa wzmacniaczy nie ma dla mnie większego znaczenia.

Ja tylko prostuję, lub kwestionuje niektóre wypowiedzi techniczne. A co się komu podoba, to nic mi do tego.

Godzinę temu, robsonic napisał:

oryginalne analogowe brzmienie

Po przetworniku delta-sigma. Chyba, że jesteś fanem winyla i taśmy.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, barmanekm napisał:

Nie widziałem wzmacniacza impulsowego bez filtra.

Porównanie 10 kHz prostokąt bez filtra i z filtrem

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, jar1 napisał:

Porównanie 10 kHz prostokąt bez filtra i z filtrem

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jeszcze podstawowe parametry (pasmo, zniekształcenia, takie tam) wzmacniacza AB z rozpiętym sprzężeniem zwrotnym bym prosił dla porównania ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, przemak napisał:

o jeszcze podstawowe parametry (pasmo, zniekształcenia, takie tam) wzmacniacza AB z rozpietym sprzezeniem zwwrotnym bym prosił dla porównania ?

Sorry, ale porównujemy parametry konstrukcji, w takiej konfiguracji, w jakiej mają działać. i jak zostały zaprojektowane. 

Na tej zasadzie mogę poprosić o odłączenie filtra wyjściowego od wzmacniacza klasy d i posłuchać, jak gra ?

 

PS. Tamten obrazek, jaki zamieściłem był akurat dla wzmacniacza bez globalnej pętli sprzężenia zwrotnego ?

 

 

 

 

33 minuty temu, barmanekm napisał:

Klasa wzmacniaczy nie ma dla mnie większego znaczenia.

To nie podlega dyskusji ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jar1 napisał:

Sorry, ale porównujemy parametry konstrukcji, w takiej konfiguracji, w jakiej mają działać. i jak zostały zaprojektowane. 

Na tej zasadzie mogę poprosić o odłączenie filtra wyjściowego od wzmacniacza klasy d i posłuchać, jak gra ?

Czyli jak rozumiem w projekcie wzmacniacza tego filtra nie przewidziano? Bo jeżeli ten filtr w projekcie jest, a możesz poprosić o jego odłączenie i posłuchać, to dlaczego ja nie mogę poprosić o odłączenie pętli sprzężenia? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, barmanekm napisał:

To jest argument! Z pewnoscią :).

Kombinuj dalej.

To super. Ale na wzmacniaczach w klasie D, sie nie znasz a próbujesz pisać jakbyś się znał.

 

Ze tez sobie zadajesz tyle trudu i wklejasz kazde moje zdanie by poddawac dyskusji, oczywiscie z nutka zawisci - nawet troche podziwiam. ?

Jakakolwiek by nie byla konstrukcja przetwornika C/A to przelaczanie odbywa sie na bardzo niskich poziomach impulsow (kazdy impulsik to miliardowa czesc mikrowata) a pole elektromagnetyczne maleje z kwadratem odleglosci od punktu produkujacego "zaklocenie". Dalej chcemy dyskutowac nie na temat?

Nie musze sie znac na wzmakach D, by oceniac ich kulawe brzmienie, wazne ze Ty sie znasz ?..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.