Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz klasy A\AB kontra wzmacniacz klasy D


mer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, slawek.xm napisał:

dla samej orientacji wystarczy zmierzyć amplitudę sygnału w tym piku , i może się okazać ,że te waty to tylko w wyobrażni ?

Nie zrobisz tego miernikiem. Do zbadania pojedynczego "piku" potrzebujesz juz oscyloskopu z odpowiednia opcja do mierzenia krotkotrwalych pojedynczych sygnalow (czyli jakies nowsze cyfrowki). Dlatego latwiej bedzie wpuscic jakas czestotliwosc z generatora (nawet takiego pod PC-ta) i ustawic galke glosnosci na granicy zapalania sie diody, wtedy nalezy zmierzyc napiecie. Czestotliwosc powinna byc niska, cos miedzy 30-50hz, ale najlepiej dobrac ekserymentalnie. Nie znam tych koncowek mocy, ale skoro wczesniej diody nie migaly, to znaczy, ze cos sie w ukladzie zmienilo. Zastanawiam sie czy tez migaja, jak nie ma obciazenia? Bo jesli migaja tylko pod obciazeniem to moim zdaniem "upalil" deko cewki glosnikow.. ale oczywiscie mnie tam nie ma wiec jestem pewiem tak na 88,88%.. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, robsonic napisał:

Nie zrobisz tego miernikiem.

jeśli podłączam miernik napięcia zmiennego pod wyjście grającego wzmacniacza , to Twoim zdaniem co mierzę?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, slawek.xm napisał:

jeśli podłączam miernik napięcia zmiennego pod wyjście grającego wzmacniacza , to Twoim zdaniem co mierzę?

Wlasciwie nic... Musisz miec wartosc RMS (skuteczna) jak wpuszczasz sinusoide na wejsciu. Tylko tak przy xx glosnosci znajac obciazenie obliczysz aktualna moc wyjsciowa w Watach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, robsonic napisał:

Wlasciwie nic...

sorry  mylisz się

podłącz i sprawdź

mierzysz napięcie zmienne sygnał audio rzeczywisty w tym  wartość pików napięcia

w ten sposób pierwszy raz kiedyś oceniłem ile tak naprawdę potrzebuję sygnału by było nie do wytrzymania pod względem głosności

jesli wiesz jakie sa piki napiecia i znasz impednancję głosnika wiesz w przyblizeniu ile mocy moze pobrać ze wzmaka, nie musza to być dokładne obliczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, jar1 napisał:

Staram się zrozumieć potrzebę posiadania sprzętu o mocy  po kilkaset wat w mieszkaniu., tylko;)

W mieszkaniu zwykle nie potrzeba, chyba, że w jakimś dużym apartamencie.

A odpowiedziałeś przecież wcześniej.

3 godziny temu, jar1 napisał:

Oczywiście, jak ktoś średnio chce słuchać na poziomach głośności rzędu 100-110 dB na małoefektywnych kolumnach to wymagane moce są duże.  To nie ulega wątpliwości.


To co miałem na myśli wcześniej z akustyką, to to, że od akustyki zależy z jaką maksymalną głośnością da się muzyki słuchać z przyjemnością. Głównie zależy to od czasu pogłosu, który ma swój udział w SPL, w dużym, lub chociaż dobrze zaadaptowanym pomieszczeniu możemy spokojne słuchać, powiedzmy z 10-15 dB więcej, i słyszeć muzykę a nie hałas, niż w zwykłym nowoczesnym pokoju z gładkimi ścianami. No i jeszcze kolumny też mają swoje limity.

Np. wg różnych źródeł  szczytowe wartości SPL na koncertach rockowych dochodzą do 120 dB. Najgłośniejsze koncerty filharmoniczne do 110 dB i więcej. Nie wiem niestety w jakich warunkach były pomiary etc.

No ale niech ktoś założy, że chce słuchać muzyki z średnią głośnością 90 dB, mieszka w domu, pokój odsłuchowy ma 32 m2,  z przyzwoitym czasem pogłosu, odległość miejsca odsłuchu od kolumn 4 m, efektywność kolumn 86 dB/m, ustawione ok 1 m i 2 m od najbliższych ścian. Potrzebuje wtedy ~9 W RMS, a w szczycie to zależy od muzyki ale np. we wspomnianym utworze Metallici, będzie to ok 70 W, i tyle powinien móc dostarczyć wzmacniacz. A jak słucha symfoniki, gdzie CF może być jeszcze większy, to jeszcze więcej.

Dla ogromnej większości takie moce nie są potrzebne. Szczególnie, że w niezaadaptowanym średniej wielkości pokoju, to 80 dB średnio, to już pewnie jest dużo.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jar1 napisał:

Co to głośny utwór?

A czym oprócz głośności się może wyróżniać?

Godzinę temu, jar1 napisał:

Hendrixa nagłaśniali 1500W w Woodstok

7kW

"we had over 20 McIntosh MC3500 series 350-watt RMS high-fidelity tube amplifiers"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, barmanekm napisał:

No ale niech ktoś założy, że chce słuchać muzyki z średnią głośnością 90 dB, mieszka w domu, pokój odsłuchowy ma 32 m2,  z przyzwoitym czasem pogłosu, odległość miejsca odsłuchu od kolumn 4 m, efektywność kolumn 86 dB/m, ustawione ok 1 m i 2 m od najbliższych ścian. Potrzebuje wtedy ~9 W RMS, a w szczycie to zależy od muzyki ale np. we wspomnianym utworze Metallici, będzie to ok 70 W, i tyle powinien móc dostarczyć wzmacniacz. A jak słucha symfoniki, gdzie CF może być jeszcze większy, to jeszcze więcej.

No, ale nie kilkaset W.  To wszystko jest zrozumiałe. 

Nie wiem, czy w rachunkach uwzględniłeś w kolumny i dwa wzmacniacze oraz to, ze wzmacniacz (przynajmniej A/AB) jak ma 70 W  rms to w piku daje ok. dwa razy tyle. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, przemak napisał:

Tego typu wyliczenia obarczone są dużym błędem zawsze - kolumny dwie a nie jedna, ale z dwóch metrów a nie jednego, ale w pomieszczeniu a nie w wolnym polu, ale źródło nie do końca wszechkierunkowe... Do dyskusji warto coś przyjąć, ja w takich szacunkach przyjmuję po prostu skuteczność - powody jak wyżej, uważam że to jest najbliższe rzeczywistości i przy okazji najprostsze. Zresztą dwukrotne różnice są nieistotne.

Czyli x10 żeby zagrało jak chcesz ?

Słychać cichsze rzeczy czy zakłócenia. Mi to dość często jest potrzebne.

Masz racje, to bardzo mało precyzyjne. Nie byłem w stanie określić jakiej mocy potrzebuje, dlatego najpierw ustaliłem optymalny dla mnie poziom głośności przez lata odsłuchów słuchawek i głośników. Przekroczenie tego poziomu powoduje, że chce ściszyć (to zależy też od repertuaru - wartość DR) - wielokrotnie to sprawdzałem i bardzo precyzyjnie określałem mając drabinkę rezystorową do regulacji mocy. Wcześniej uważałem, że kilkadziesiąt watów jest dla mnie w sam raz, bo tyle właśnie wydawało mi się, że na co dzień używam.

Żeby zagrało jak chce potrzebuje 0.1 W mocy muzycznej peak i wszystko dobrze słychać...to poziom na dzień, a wieczorem zwykle ciszej.

17 minut temu, robsonic napisał:

Do zbadania pojedynczego "piku" potrzebujesz juz oscyloskopu z odpowiednia opcja do mierzenia krotkotrwalych pojedynczych sygnalow (czyli jakies nowsze cyfrowki).

Najtańszym urządzeniem do badania peaka jest czerwona dioda LED z rezystorem, a dla zwiększenia zakresu kilka diód szeregowo, diody zenera. Po przekroczeniu progu zapala się dioda LED

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, slawek.xm napisał:

dla samej orientacji wystarczy zmierzyć amplitudę sygnału w tym piku , i może się okazać ,że te waty to tylko w wyobrażni ?

Zdajesz sobie sprawe z tego, ze aby obliczyc te Waty nie wystarczy zmierzyc amplitude (Volty), bo do tego jeszcze potrzebujesz prad (Ampery). A ten prad tez musisz albo zmierzyc albo wyliczyc. A do tego znowu potrzebujesz impedancje (Ohmy), itd...

Czy ma to sens (orientacyjnie)? Takie sposoby/metody podwazania powyzszych argumentow sa moim zdaniem troche niepowazne i funkcjonuja tylko w wyobrazni ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc RMS można w przybliżeniu mierzyć watomierzem do którego podłączony jest wzmacniacz, mierzymy moc przy sygnale i odejmujemy moc bez sygnału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:

Czy ma to sens?

pik 20V

10x10/impedancja głośnika= przybliżona moc pobierana ze wzmaka w danej chwili

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, jar1 napisał:

No, ale nie kilkaset W.  To wszystko jest zrozumiałe. 

Nie wiem, czy w rachunkach uwzględniłeś w kolumny i dwa wzmacniacze oraz to, ze wzmacniacz (przynajmniej A/AB) jak ma 70 W  rms to w piku daje ok. dwa razy tyle. 

 

Zrobić z 70 kilkaset nie jest przy tych założeniach trudno, przecież przykładem jest jedno z głośniej szych nagrań. Są tu chyba na forum ludzie słuchający nagrać z rms rzędu nie - 10 tylko np - 16, a 280W to już kilkaset ?

Oczywiście do powyższych rozważań bierzemy moc szczytową, przy czym wzmacniacze estradowe zwykle mają już moc podawaną dla cf=4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jar1 napisał:

Nie wiem, czy w rachunkach uwzględniłeś w kolumny i dwa wzmacniacze oraz to, ze wzmacniacz (przynajmniej A/AB) jak ma 70 W  rms to w piku daje ok. dwa razy tyle. 

Uwzględniłem dwie kolumny. 70 W RMS, owszem ma moc chwilową prawie dwa razy większą (w zależności od współczynnika mocy), tylko że to nie o taką moc tutaj chodzi, a o "chwilową moc RMS" (Przemak, to się chyba nazywa moc muzyczna czy inaczej?). Czyli jak są najgłośniejsze fragmenty, one mogą trwać nawet kilka sekund, to przez ten czas wzmacnaicz będzie w stanie ją dostarczyć

 

Jar1, chyba pisałeś o mocy chwilowej wynikającej z UI*cos(fi), czyli sqrt(2)Urms * sqrt(2)Irms * cos(fi)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barmanekm
Wpadł post rozdzielający

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, slawek.xm napisał:

sorry  mylisz się

podłącz i sprawdź

mierzysz napięcie zmienne sygnał audio rzeczywisty w tym  wartość pików napięcia

w ten sposób pierwszy raz kiedyś oceniłem ile tak naprawdę potrzebuję sygnału by było nie do wytrzymania pod względem głosności

jesli wiesz jakie sa piki napiecia i znasz impednancję głosnika wiesz w przyblizeniu ile mocy moze pobrać ze wzmaka, nie musza to być dokładne obliczenia

Owszem takie metody miernikiem analogowym (wychylowym) moga dac jakies ogolne odniesienie ale na pewno zadna moc nawet w przyblizeniu takimi metodami nie obliczysz. Szacunek bledu kilkadziesiac procent. Najczesciej czlowiek mysli o 10 watach a realnie bylo 5 watow ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barmanekm
Podwójny post

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, robsonic napisał:

Owszem takie metody miernikiem analogowym

nie, mierzę cyfrowym ostatnio dobieram wzmocnienie do nowego wtornika mocy potrzebuje wzmocnienia napięciowego ok 30V 

szukam ciekawej koncowki mocy w klasie AB z czułościa wejsciowa 5V sygnału  masz jakis schemacik poglądowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, slawek.xm napisał:

pik 20V

10x10/impedancja głośnika= przybliżona moc pobierana ze wzmaka w danej chwili

Alez nieprawda ?... "Pik" w rozumieniu jakim tutaj trwa dyskusja to nie jest wartosc tylko od zera w gore albo od zera w dol. "Pik" w tym wypadku to jest krotki impuls rozlozony w czasie (czestotliwosc) a ta ma swoj jakis wykres (przebieg) zatem nalezy wyznaczyc z takigo "piku" wartosc skuteczna napiecia a ta w zaleznosci od przebiegu bedzie rozna. Dlatego od poczatku mowa tutaj o mierniku RMS, ktory usredniajac mierzy rzeczywista wartosc napiecia skutecznego. Niestety, zeby mierzyc "piki" i wyznaczac wartosci skuteczne trzeba troszke drozszych zabawek (na przyklad oscyloskop z odpowiednia opcja pomiarow cyklicznie "pikow" badz pomiar i analiza jednego piku). Tylko tak poprawnie oszacujesz moc wzmacniacza z jaka gra w danej chwili bezblednie (najlepiej na sztucznym obciazeniu oczywiscie).

1 godzinę temu, J.Jerry napisał:

Najtańszym urządzeniem do badania peaka jest czerwona dioda LED z rezystorem, a dla zwiększenia zakresu kilka diód szeregowo, diody zenera. Po przekroczeniu progu zapala się dioda LED

I jak niby obliczysz z jaka moca gra dany wzmacniacz w danej chwili? Prog napiecia zapalania sie czerwonej diody + uwzglednione spadki na diodach zenera jest na tyle wysoki, ze wzmacniacza o mocy 1Watt nawet ta metoda nie zauwazy. Poza tym musialbys najpierw zestroic to z jakims wzorcem, no i nie zapominajmy, ze dioda reaguje tylko na "polowe" sygnalu "piku", bo ten jest impulsem pradu zmiennego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, robsonic napisał:

Tylko tak poprawnie oszacujesz moc wzmacniacza z jaka gra w danej chwili bezblednie (najlepiej na sztucznym obciazeniu oczywiscie).

masz racje

ale wyobrażasz sobie 1200 w dla jednego głosnika w pokoju? mnie cięzko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, slawek.xm napisał:

nie, mierzę cyfrowym ostatnio dobieram wzmocnienie do nowego wtornika mocy potrzebuje wzmocnienia napięciowego ok 30V 

szukam ciekawej koncowki mocy w klasie AB z czułościa wejsciowa 5V sygnału  masz jakis schemacik poglądowy?

Jesli chcesz metodami gospodarczymi wyznaczyc moc wzmaka w danej chwili to musisz w mierniku miec pomiar napiecia zmiennego RMS. Wartosc napiecia skutecznego pradu zmiennego jest tutaj kluczowa sprawa. Co wiecej to musi byc miernik wysokiej klasy, bo wartosc napiecia skutecznego oblicza sie z roznych wzorow w zaleznosci od mierzonego przebiegu. Dlatego najprosciej bez kombinowania na wejsciu podajesz sinusoide, na wyjsciu podpinasz OMY i miernik RMS. Reszta to juz znasz..

Nie wiem czy znajdziesz taki wzmak, bo 5V to bardzo duzo.

16 minut temu, slawek.xm napisał:

ale wyobrażasz sobie 1200 w dla jednego głosnika w pokoju? mnie cięzko

Dlatego juz pisalem SZKODA CZASU na tego typu pomysly w celu dazenia do HI-ENDu. Majac do dyspozycji kilka tysiecy watow w pokoju mieszkalnym moglbym sie pokusic o projekt "jak zabic intruza cisnieniem akustycznym" - i nie ma tutaj ani troche przesady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, robsonic napisał:

Nie wiem czy znajdziesz taki wzmak, bo 5V to bardzo duzo.

wiem, pomysły mam , tylko szukam dodatkowych inspiracji

mam po prostu sygnał z katody  lampy przy pelnym wzmocnieniu 4,5V  a chce go wykorzystac do sterowania końcówka mocy woofera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, barmanekm napisał:

Jar1, chyba pisałeś o mocy chwilowej

A  żeby być precyzyjnym to o maksymalnej mocy chwilowej, czyli szczytowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, robsonic napisał:

I jak niby obliczysz z jaka moca gra dany wzmacniacz w danej chwili? Prog napiecia zapalania sie czerwonej diody + uwzglednione spadki na diodach zenera jest na tyle wysoki, ze wzmacniacza o mocy 1Watt nawet ta metoda nie zauwazy. Poza tym musialbys najpierw zestroic to z jakims wzorcem, no i nie zapominajmy, ze dioda reaguje tylko na "polowe" sygnalu "piku", bo ten jest impulsem pradu zmiennego.

Dioda zapala się w okolicach 1.5 V, dodatkowe diody dla rozszerzenia zakresu np. dla tych co, muszą mieć dziesiątki watów. Skalibrować wskaźnik można z zasilaczem regulowanym, a dokładność jest wystarczająca....sam sprawdź, to się przekonasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, slawek.xm napisał:

wiem, pomysły mam , tylko szukam dodatkowych inspiracji

mam po prostu sygnał z katody  lampy przy pelnym wzmocnieniu 4,5V  a chce go wykorzystac do sterowania końcówka mocy woofera

No to od czego masz rezystory? Ukladzik dzielnika i pojechal..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1 minutę temu, J.Jerry napisał:

Dioda zapala się w okolicach 1.5 V, dodatkowe diody dla rozszerzenia zakresu np. dla tych co, muszą mieć dziesiątki watów. Skalibrować wskaźnik można z zasilaczem regulowanym, a dokładność jest wystarczająca....sam sprawdź, to się przekonasz.

Dokladnosc jest zadna. W latach 90-tych mialem takich zabaweczek od ch... To jest tylko orientacyjne rozwiazanie i tyczy sie wzmacniaczy wiekszych mocy. Liniowosc wzmocnienia wzmacniacza i tych drabinek sie "rozjezdza". Nie tedy droga zwlaszcza dla zwolennikow tysiecy wat w pokoju ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 minutę temu, robsonic napisał:

Ukladzik dzielnika i pojechal

jedna regulacja głosnosci wystarczy dzelnik napięcia to dodatkowy element w torze , wolałbym nie ?

opracowuje układ ktory wykorzystuje wzmocnienia elementów aktywnych prawie w 100 proc by tłumienie sygnału w całym torze było jak najmniejsze

najprościej - by sluchac w okolicach najmniejszego tłumienia na potencjometrze głosności

jak najwekszy odstęp sygnału od szumu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, robsonic napisał:

Dokladnosc jest zadna. W latach 90-tych mialem takich zabaweczek od ch... To jest tylko orientacyjne rozwiazanie i tyczy sie wzmacniaczy wiekszych mocy. Liniowosc wzmocnienia wzmacniacza i tych drabinek sie "rozjezdza". Nie tedy droga zwlaszcza dla zwolennikow tysiecy wat w pokoju ?

Może coś źle zrozumiałeś. Chodzi o wskaźnik, który pokaże przekroczenie progu mocy, a nie pomiar mocy, liczy się też jego szybkość działania.

Teraz, slawek.xm napisał:

najprościej - by sluchac w okolicach najmniejszego tłumienia na potencjometrze głosności

Potencjometr ma najmniejszą rezystancje przy największym tłumieniu, co zmniejsza szumy wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, J.Jerry napisał:

Może coś źle zrozumiałeś. Chodzi o wskaźnik, który pokaże przekroczenie progu mocy, a nie pomiar mocy, liczy się też jego szybkość działania.

Jakiego progu i jakiej mocy? Chodzi o "granice mocy", po przekroczeniu ktorej pojawia sie przester? Przeciez mierzona moc wzmaka musi miec obciazenie, a diody ktore tam sobie migaja beda migac nawet bez obciazenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, J.Jerry napisał:

 

Potencjometr ma najmniejszą rezystancje przy największym tłumieniu, co zmniejsza szumy wzmacniacza.

moj wzmacniacz nie ma wzmocnienia napięciowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, slawek.xm napisał:

jedna regulacja głosnosci wystarczy dzelnik napięcia to dodatkowy element w torze , wolałbym nie ?

opracowuje układ ktory wykorzystuje wzmocnienia elementów aktywnych prawie w 100 proc by tłumienie sygnału w całym torze było jak najmniejsze

najprościej - by sluchac w okolicach najmniejszego tłumienia na potencjometrze głosności

jak najwekszy odstęp sygnału od szumu

Ciezko mi to sobie wyobrazic , musialbym miec jakis schemat. Generalnie dopasowanie stopni wzmacniaczy najlatwiej jest realizowac za pomoca wlasnie dzielnikow rezystancyjnych i jakiejs optymalnie dobranej pojemnosci do oddzielenia skladowej stalej. Moze poprobuj z rezystorami duzych wartosci cos kolo 470K-1M? Chyba, ze zastosujesz poprostu jakiegos transformatorka, co w tym wypadku mogloby byc calkiem fajnym rozwiazaniem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, robsonic napisał:

Jakiego progu i jakiej mocy? Chodzi o "granice mocy" po przekroczeniu, ktorej pojawia sie przester? Przeciez mierzona moc wzmaka musi miec obciazenie, a diody ktore tam sobie migaja beda migac nawet bez obciazenia.

Chcesz mieć informacje, że przekraczasz np. 5V peak - do tego to jest. Właśnie wymyśliłeś kolejne zastosowanie...diodka mryga bez obciążenia, a z obicążeniem mniej lub wcale - znaczy wzmak nie wyrabia na obciążęniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.