Skocz do zawartości
IGNORED

Który kabel ma największy wpływ na brzmienie


5z0p3n

Które kable mają największy wpływ na brzmienie?  

179 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który kabel najbardziej zmieni dźwięk mojego systemu?

    • Głośnikowy
    • Interkonekt RCA
    • Interkonekt XLR
    • Cyfrowy (optyk, coaxial. HDMI)
    • Cyfrowy (USB)
    • Analogowe na równi
    • Wszystkie tak samo
    • Żaden. Kable to mit


Rekomendowane odpowiedzi

Już nawet inni sceptycy przyznają, że istnieje wpływ na brzmienie kabli głośnikowych i sygnałowych.

 

Tutaj? Którzy to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na mnie jest oczywista i taką deklaruję od wielu lat - kable są niezwykle ważne! :)

 

No mnie to nie dziwi

 

zawodowy "recenzent" , który żyje z tego że coś pochwali

 

ledwo poznał róznice między wzmacaniaczami , gdzie jest 50 % marzy , ale przy kablach , które mają 500 % marży , nie miał juz wątpliwości

 

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Już pomijając fakt czy kable grają czy nie to nie rozumiem czemu tak bolesna dla sceptyków jest ta marża, cena kabla. Przecież w każdej dziedzinie życia tak jest gdzie są produkty dla Kowalskich i dla bogaczy i nikt nie psioczy że ktoś kupuje butelke whisky za (ostatnio wyczytałem) milion bodajże dolców i co, nikt nie troszczy się o portfel tego pana?

Dlatego proponuje zluzować ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Już pomijając fakt czy kable grają czy nie to nie rozumiem czemu tak bolesna dla sceptyków jest ta marża, cena kabla. Przecież w każdej dziedzinie życia tak jest gdzie są produkty dla Kowalskich i dla bogaczy i nikt nie psioczy że ktoś kupuje butelke whisky za (ostatnio wyczytałem) milion bodajże dolców i co, nikt nie troszczy się o portfel tego pana?

Dlatego proponuje zluzować ;-)

Nie sądzę, aby kogokolwiek ze zdroworozsądkowych mierziła cena, ekhm, kabla. To słyszący zawsze podają dokładną nazwę, ekhm, kabla, często nad wyraz cenę, żeby nie było, że budżetowy, wiadomo. A co do whisky. Czyżbyś przyznał, że przewody kupuje się kierując się snobizmem? I super, tylko nie dorabiajcie do tego fałszywych i kłamliwych technicznych wyjaśnień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak.

Ja nigdy nie podałem ceny kabla który porównywałem z moim choć nie był on tak drogi jak niektóre i nie dorabiam żadnej ideologii, po prostu wiem że kable wpływ na brzmienie mają i tyle.

A to że inne osoby podają tą cenę i potrafią o nich pięknie pisać to aż takie przestępstwo?

A jeśli chodzi o cenę to i sceptycy używają tego argumentu ;-)

Co do whisky to tak, przyznaję że powyżej pewnych kwot zakup kabla, wzmacniacza czy innej pierdoły to snobizm choć nie przeczę że to whisky smakuje inaczej i że brzmienie jakiegoś elementu jest inne.

Tak napisałem że kabel czy wzmak to pierdoła bo tak jest!!!

Nie jest to rzecz bez której żyć nie można a bije się tu pianę jakby producenci zawyżali cenę tych produktów wiedząc że jak ich nie kupisz to umrzesz hehe

Dlatego proponuję więcej luzu :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to rzecz bez której żyć nie można a bije się tu pianę jakby producenci zawyżali cenę tych produktów wiedząc że jak ich nie kupisz to umrzesz hehe

 

Przepraszam, a skąd się bierze cena np. 10 zł za sieciówkę kabla?

Trzy żyły w izolacji i 2 wtyki. Taki najprostszy, najbardziej badziewiacki. Powiedz mi skąd ta niska przecież cena?

 

Później weź na tapetę taki za 100 zł, a jeszcze później taki za 1000 i 10.000 zł.

 

Proszę przedstaw jak widzisz swoje obliczenia ceny końcowej w salonie.

 

Już pomijając fakt czy kable grają czy nie to nie rozumiem czemu tak bolesna dla sceptyków jest ta marża, cena kabla. Przecież w każdej dziedzinie życia tak jest gdzie są produkty dla Kowalskich i dla bogaczy i nikt nie psioczy że ktoś kupuje butelke whisky za (ostatnio wyczytałem) milion bodajże dolców i co, nikt nie troszczy się o portfel tego pana?

Dlatego proponuje zluzować ;-)

 

A za 15 milionów dolarów można kupić biustonosz wysadzany diamentami.

I jaki on ma wpływ na... no właśnie na co?

Czy za przeproszeniem cyce od tego urosną?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"precyzyjnie", czyli?

Poważnie nie wiesz co to znaczy?

 

Leniem jesteś

Tu mogę się zgodzić, ostatnio jestem trochę leniwy ;-).

Na pewno nieprawidłowa technicznie.

A czego innego się można spodziewać po audiofilach? ;-)

 

Jeżeli przyjmiemy, że na napisanie jednego posta idzie tylko 1 min. to ile godzin na ta bezsensowną walkę zmarnowaliście?

To nie jest żadna walka tylko próba wytłumaczenia ludziom jak powinni porównywać elementy audio. Walka raczej jest z drugiej strony. Szkoda że nie można zrobić takiego jak wyżej porównania postów zawierających treści merytoryczne i takich nie zawierających takich treści.

Słuchajcie!! Mam świetny pomysł. Pogadajmy o dupie Marynie

Jak wkleisz zdjęcie to czemu nie, ale chyba na bocznicy jest wątek ukierunkowany na takie rozmowy ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mogę się zgodzić, ostatnio jestem trochę leniwy ;-).

 

 

Kolega dostał grypy żołądkowej i nie będzie dzisiaj cotygodniowych wspólnych odsłuchów więc mam trochę czasu i streszczę Ci kawałek testu dot. interkonektów.

 

Facet testował dwie różne końcówki mocy (A i B) podłączone do Comparator-a jednakowymi interkonektami (ten sam model tej samej firmy). Po (chyba) załamaniu, związanemu z niemożnością odróżnić te dwie końcówki przy wyrównanym poziomie pomyślał, że kable tym bardziej nie odróżni. Wymienił jedną z par na inną (innej firmy) i w ślepym teście rozpoznał interkonekty (kiedy który "gra") w 8 próbach z 8 (100%). Potem zamienił kable miejscami i rozpoznał je w 6 próbach z 8 (75%). Następnie jedną z par jeszcze raz wymienił na inną (innej firmy, niby bardziej wypasione) i znów rozpoznał kable w 8 próbach z 8 (100%).

 

Szkoda że nie można zrobić takiego jak wyżej porównania postów zawierających treści merytoryczne i takich nie zawierających takich treści.

 

 

Najpierw trzeba by było uzgodnić jaką treść będziemy uważać za merytoryczną. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę przedstaw jak widzisz swoje obliczenia ceny końcowej w salonie.

 

 

Wiesz to wynika z wielu czynników.

Pierwszy to popyt=podaż, póki będą osoby które chcą płacić takie pieniądze dopóty ceny kabli i nie tylko będa jakie będą.

Nie jestem specem tylko prostym pracownikiem fizycznym i wydaje mi się że kolejny to prawa rynku np. weźmy taką firmę KIA, kiedy zaczynali ceny ich aut były jakie były lecz gdy rozwineli się i mogą konkurować z zachodem to cena wzrosła czyli mamy sytuację poprawy jakości oraz zdobycie prestiżu marki.

Ogólnie to jestem osobą która wyznaje zasadę żyj sobie i daj żyć innnym i skoro twierdzę że kable mają wpływ na brzmienie to jest to moja opinia i nikogo do niej nie będe przekonywał i proszę nie wmawiajcie mi że mam omamy itd tylko zaakceptujcie moje zdanie jako alternatywa dla Waszego.

Pozdro ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet testował dwie różne końcówki mocy (A i B) podłączone do Comparator-a jednakowymi interkonektami (ten sam model tej samej firmy). Po (chyba) załamaniu, związanemu z niemożnością odróżnić te dwie końcówki przy wyrównanym poziomie pomyślał, że kable tym bardziej nie odróżni. Wymienił jedną z par na inną (innej firmy) i w ślepym teście rozpoznał interkonekty (kiedy który "gra") w 8 próbach z 8 (100%). Potem zamienił kable miejscami i rozpoznał je w 6 próbach z 8 (75%). Następnie jedną z par jeszcze raz wymienił na inną (innej firmy, niby bardziej wypasione) i znów rozpoznał kable w 8 próbach z 8 (100%).

 

W tym opisie jest wszystko O.K, ale nie wiadomo czy wiedział czy nie wiedział o zmianach. Możesz powiedzieć czy był w tym porównaniu użyty przełącznik umożliwiający szybką bez przerwy czasowej zmianę kabli?

W przypadku gdybym miał taki wynik jak ten wyżej w odróżnianiu kabli połączeniowych to natychmiast zrobiłbym pomiary które pewnie wyjaśniłby przyczynę tego rozróżnienia. Jak w domenie słuchu jest możliwe rozróżnienie powtarzalne to na pewno proste pomiary pomiary wykażą dlaczego to było możliwe.

 

Najpierw trzeba by było uzgodnić jaką treść będziemy uważać za merytoryczną.

 

To chyba nie byłoby trudne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to wynika z wielu czynników.

 

 

Wiesz, ale jak napisałeś, że ktoś bije pianę, a producenci jakoby zawyżają cenę to wypada się określić wiedzieć czy tak jest naprawdę.

 

Bo z tej wypowiedzi można wywnioskować, że niesłyszący vs słyszący robią darmową reklamę, a biedni producenci już dawno ustalili sobie cenę, która (teaz ja napiszę - jakoby) idzie z jakością lub czymkolwiek innym.

 

Dlatego tez moje pytanie było w miarę proste. Jakie czynniki podnoszą cenę 1,5mb kabla?

Dajmy na to w modnym audiofolskim wykonaniu, w oplocie, z dużymi przezroczystymi wtykami i pudełeczkiem wyściełanym aksamitem w cenie np 1000 zł za kpl. a podobnie wyglądającym, podobnie wykonanym, także 3-zyłowym kablem za np. 15.000 zl?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na elektryce się nie znam więc znowu posłuże się analogią i czym różni się vw od audi. Może w tym kablu siedzi inny przewód (posrebrzany, srebrny, złoty???) a może tak jak w przypadku motoryzacjii czy innych rzezczy płaci się głównie za markę?

Moja żonka kupuje szmatki na targu i jak widzę podobne rzeczy w markowym sklepie które wyglądają jak te z targu tylko znoszone (a kosztują 100xtyle albo i więcej) to też zastanawiam za co się tam płaci?

Także oprócz technologii i materiałów użytych donprodukcji płaci się także za markę i nic tego nie zmieni ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym opisie jest wszystko O.K, ale nie wiadomo czy wiedział czy nie wiedział o zmianach. Możesz powiedzieć czy był w tym porównaniu użyty przełącznik umożliwiający szybką bez przerwy czasowej zmianę kabli?

 

 

Kurdę, leń też powinna mieć jakieś granice. :) Przeczytaj proszę ten mój wpis http://www.audiostereo.pl/ktory-kabel-ma-najwiekszy-wplyw-na-brzmienie_140494.html/page__st__840#entry4432574

 

Facet używał specjalnego przełącznika (jest do kupienia za ok. 1000$), który sam losowo przełączał A/B w trybie "ślepym" (z wyłączonym wyświetlaczem).

 

Kabli użytych w teście nie znam. Recenzent co prawda nie precyzuje dokładny model użytych interkonektów (bo nie był to test samych kabli, nic o ich brzmieniu nie pisze, nie porównuje ich) ale na zdjęciach w necie wszystkie wyglądają na "normalne" (żadnych puszek czy bateryjek na nich nie ma), są podobnej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurdę, leń też powinna mieć jakieś granice. :) Przeczytaj proszę ten mój wpis

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Facet używał specjalnego przełącznika (jest do kupienia za ok. 1000$), który sam losowo przełączał A/B w trybie "ślepym" (z wyłączonym wyświetlaczem).

 

No tak przyznaję się, jestem leniwy, choć rzeczywiście wcześniej widziałem ten post, ale widzisz podałeś link i wszystko się wyjaśniło, nie można tak od razu tylko jakieś niedomówienia.

Teraz pozostaje tylko kwestia dlaczego nie zbadano przyczyny która zdecydowała o tym że było możliwe takie precyzyjne rozpoznanie dwóch przewodów? To podstawa każdego badania wyjaśnić przyczynę. Ja swoje doświadczenie ze skrajnymi jakościowo kablami opisałem. Mógłbym opisać więcej takich przykładów z podobnym skutkiem końcowym, więc niezbyt ciekawych. Ten Twój przykład jest ciekawy i trochę dziwi to dlaczego nie dokończono badania. Wykrywanie zmian w domenie słuchu człowieka jest bardzo proste do wyjaśnienia prostymi pomiarami. Warto to zrobić chyba że celem głównym jest chęć mieszania w głowach audiofilów to wtedy co innego. Gdyby pomiary nie wykazały różnic to może być wskazówka że o zmianach w domenie słuchu decydują jakieś inne czynniki np. te czasem przytaczane "niezbadane przez naukę zjawiska". W przypadku kabli jednak trudno to sobie wyobrazić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie czynniki podnoszą cenę 1,5mb kabla?

 

Koszt kabla zawiera wiele składników: koszt użytych materiałów, koszt robocizny, koszt badań, koszt reklamy, ... Wielkość dokładanej marży też zależy od wielu czynników: renomy marki, wyglądu, walorów dźwiękowych, sytuacji rynkowej (zamożności i wielkości grupy docelowej), cen i ilości konkurentów, sposobu dystrybucji (wielkości prowizji), ilości sprzedawanych sztuk, ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Koszt kabla zawiera wiele składników: koszt użytych materiałów, koszt robocizny, koszt badań, koszt reklamy, ... Wielkość dokładanej marży też zależy od wielu czynników: renomy marki, wyglądu, walorów dźwiękowych, sytuacji rynkowej (zamożności i wielkości grupy docelowej), cen i ilości konkurentów, sposobu dystrybucji (wielkości prowizji), ilości sprzedawanych sztuk, ...

Amen :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Twój przykład jest ciekawy i trochę dziwi to dlaczego nie dokończono badania.

 

Bo to nie było badanie naukowca-elektronika.

 

Wykrywanie zmian w domenie słuchu człowieka jest bardzo proste do wyjaśnienia prostymi pomiarami.

 

A może jednak na razie nie do końca? Mamy dwa sposoby zbadania wpływy (lub jego braku) kabli na słyszalny wynik końcowy: pomiary (czego i jakie?) lub prawidłowe testy odsłuchowe (np. ślepy ABX). Jak widać i z jednym i w drugim sposobem są problemy. Z pomiarami np. nikt za bardzo nie jest chętnym do badań subtelności słuchu audiofili (audiofili jest zbyt mało na jakiś porządny biznes), a ABX-ami są problemy psychoakustyczne.

 

Np, na jeden z problemów psychoakustycznych zwraca uwagę ten recenzent. Nazwał go orientation error - błąd orientacji. Pisze, że pierwsza próba w serii to często rzut monetą 50/50 (bo niby mamy słabą/krótka pamięć dźwiękową wzorca A czy B). Dopiero kiedy w kolejnej próbie nastąpi przełączenie A na B (czy B na A) możemy rozpoznać w której z tych dwóch było A a w której B (różnicując słyszane). Ale jeżeli np. popełnimy błąd początkowego rozpoznania a losowość będzie taka, że przełączenia przez kilka prób nie nastąpi to będziemy mieli kilka błędów pod rząd.

 

Następna rzecz, na którą zwraca uwagę to jakie cechy dźwięku porównywać w ślepych testach żeby osiągnąć lepszy wynik. Wyszło mu, że nie barwę (jak myślał na początku, ja np. też na nią zwracam dużą uwagę) dźwięków a budowę sceny i odpowiedź basową.

 

Podsumowując: rzeczywistość jak zwykle jest bardziej złożona niż nam się wydaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, a skąd się bierze cena np. 10 zł za sieciówkę kabla?

Trzy żyły w izolacji i 2 wtyki.

 

Nie kupisz za tyle. Nawet ja, gdy sobie sam robiłem sieciówki, musiałem wydać ok. 30 zł na komponenty do każdego. ;-)

 

 

Tutaj? Którzy to?

 

Mało uważnie czytasz wątek.

 

Chociażby nasz Moderator - Vlado.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pomiarami np. nikt za bardzo nie jest chętnym do badań subtelności słuchu audiofili (audiofili jest zbyt mało na jakiś porządny biznes), a ABX-ami są problemy psychoakustyczne

Zamiast bawić się w te "subtelności" zmierz podstawowe parametry połączenia. Jeżeli taki pomiar nic nie wykaże to znaczy że trzeba zająć się subtelnościami, albo najpierw rozważyć czy nie było wpływu zjawiska akustycznej filtracji grzebieniowej. Po wyeliminowaniu takiego wpływu można przejść do subtelności wspomnianych przez Ciebie wyżej.

Żeby lepiej zrozumieć temat pobaw się najpierw jakimś equalizerem parametrycznym i zobacz jakie odkształcenia charakterystyki jest w stanie wykryć ludzki słuch w różnych zakresach pasma akustycznego. To może być dobra wskazówka do szukania przyczyn słyszenia zmian. Oczywiście zabawa equalizerem tylko na czas testu później nie używamy, chyba że komuś się spodoba ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"niezbadane przez naukę zjawiska"

 

A może są niektóre już zbadane tylko my o nich nie wiemy (np. moja praca zawodowa jest daleka od zagadnień audio)? Np. ostatnio trafiłem na ciekawy artykuł naukowy, który m.in. wskazuje, że rozdzielczość czasowa naszego słuchu jest większa niż do tych czas sądzone. http://boson.physics.sc.edu/~kunchur//papers/Temporal-resolution-by-bandwidth-restriction--Kunchur.pdf

 

To jest tylko jeden z przykładów tej "subtelności", o której piszę. Artykuł ma już ponad 10 lat, możliwe, że są jakieś inne w tym zakresie. Ale dotyczą tylko strony "ludzkiej" - ktoś drugi musi jeszcze badać stronę "materiałowo-elektrotechniczną" w przypadku kabli. A ktoś trzeci łączyć jedno z drugim. Pytanie tylko po co mieliby to robić? Żeby zwiększyć sprzedaż audio-kabli? Jest to rynek zbyt mały na takie kompleksowe badania. Istnieje też ryzyko, że badania te okażą nagość niektórych dotychczasowych (kablowych) króli, które ewentualnie takie badania mogliby sfinansować. ...

 

Żeby lepiej zrozumieć temat pobaw się najpierw jakimś equalizerem parametrycznym i zobacz jakie odkształcenia charakterystyki jest w stanie wykryć ludzki słuch w różnych zakresach pasma akustycznego.

 

Nie posiadam takowego. Dodatkowo każdy dodatkowy element toru audio coś wnosi - zwykle psuje. Kiedy masz w miarę uporządkowany system i poznajesz go przez dłuższy czas to wychwycenie w nim ewentualnych (niewielkich) zmian na niemniej znanych utworach jest znacznie łatwiejsze niż w nieznanym "burdelu". W swoim systemie łatwiej też rozpoznać kierunek zmiany - "wykrzywia" czy "prostuje". W cudzym "burdelu" często jest trudno to określić - czy zmiana jest ale czy na + czy na - ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. ostatnio trafiłem na ciekawy artykuł naukowy, który m.in. wskazuje, że rozdzielczość czasowa naszego słuchu jest większa niż do tych czas sądzone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miałem już dyskusję w innym wątku o tej rozdzielczości czasowej. Niestety nic z tego nie wynika bo nie ma przykładów nagrań które by jednoznacznie zaprezentowały na czym to może praktycznie polegać. Tego argumentu używają często zwolennicy bardzo wysokiej górnej częstotliwości granicznej dla sprzętu grającego. Niestety brak jest przykładowych zapisów na nośnikach, które pokazywałyby w/w zjawisko. Zapisy z muzyką kończą się na najwyżej trochę wyższej częstotliwości niż 20 kHz. Niemniej jakby ktoś miał taką rejestrację do wyższych częstotliwości to prosty test wykaże czy ma to dla nas znaczenie czy nie. Wystarczy w trakcie słuchania takiego nagrania zarejestrowanego do możliwie wysokich częstotliwości włączyć filtr dolnoprzepustowy o częstotliwości odcięcia np. 25 kHz. Jeżeli usłyszymy zmianę to znaczy że to ma dla nas znaczenie a jak nie usłyszymy zmiany to znaczy że to nie ma znaczenia. Taki test najprościej jest zrobić wprowadzając do systemu z generatora sygnał np. 25 kHz i zobaczyć czy potrafimy go usłyszeć nawet jak ma poziom najwyższy dopuszczalny dla głośnika wysokotonowego w naszych kolumnach. To oczywiście nie wyjaśnia w 100% zjawiska, ale przybliża nieco co może nasz słuch.

To jest tylko jeden z przykładów tej "subtelności", o której piszę. Artykuł ma już ponad 10 lat, możliwe, że są jakieś inne w tym zakresie. Ale dotyczą tylko strony "ludzkiej" - ktoś drugi musi jeszcze badać stronę "materiałowo-elektrotechniczną" w przypadku kabli. A ktoś trzeci łączyć jedno z drugim. Pytanie tylko po co mieliby to robić? Żeby zwiększyć sprzedaż audio-kabli? Jest to rynek zbyt mały na takie kompleksowe badania. Istnieje też ryzyko, że okażą nagość niektórych dotychczasowych (kablowych) króli, które ewentualnie takie badania mogliby sfinansować. ...

Dlatego zawsze najlepiej jest wykonać porównanie osobiście, ale zawsze przestrzegając procedur obowiązujących dany typ badania. To właśnie zawsze doradzam ciekawym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym różni się vw od audi. Może w tym kablu siedzi inny przewód (posrebrzany, srebrny, złoty???) a może tak jak w przypadku motoryzacjii czy innych rzezczy płaci się głównie za markę?

 

No to żarty są i dobrze o tym wiesz. Można porównać technicznie samochody, mierząc ich "zdolności" techniczne, nawet dwa z tej samej półki cenowej.

Wyjdą wtedy różnice jak na dłoni.

Spróbuj to samo zrobić z dwoma kablami, nawet takimi za 50 zł vs. 150000 zł.

 

oj brzytwy już się chytacie, szukając takich "analogii".

 

koszt badań

 

weź przestań...

 

walorów dźwiękowych

 

kabla??? weź przestań2...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt kabla zawiera wiele składników: koszt użytych materiałów, koszt robocizny, koszt badań, koszt reklamy, ... Wielkość dokładanej marży też zależy od wielu czynników: renomy marki, wyglądu, walorów dźwiękowych, sytuacji rynkowej (zamożności i wielkości grupy docelowej), cen i ilości konkurentów, sposobu dystrybucji (wielkości prowizji), ilości sprzedawanych sztuk, ...

 

1. Koszt użytych materiałów? OK. To ile one mogą wynosić na 1.5mb kabla? Dajmy na to, że na ten kabel za 1000 zł zużyto materiału za 100 zł. A na kabel za 15.000 zł? Co tam niby wsadzili? Złoty łańcuch z szyi jakiegoś rapera?

 

2. Koszty robocizny. Są takie same i dla tego pierwszego i ostatniego.

 

3. Wygląd. Otulina i dwa wtyki. O czym tu dyskutować?

 

4. Renoma firmy. Ta powstaje po reklamie gazetowej, kwiecistych opisach i rzekomym koszeniu konkurencji przez danego producenta, który swoja "fabrykę", laboratorium i park maszynowy ulokował w garażu na skraju lasu :)

 

5. Walory dźwiękowe. Tak - o tym ten wątek. Ostatnio sprawdzałem i nie stwierdziłem żadnych walorów.

 

6. Sytuacja rynkowa jest dokładnie taka sama dla wszystkich producentów a dystrybucja opiera się także na tym samym - kabel ma trafić do salonu.

 

7. Koszty badań. Jakich badań? Coś więcej? Gdzie, co i jak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam takowego.

Możesz przecież pożyczyć.

Dodatkowo każdy dodatkowy element toru audio coś wnosi - zwykle psuje.

Weź taki działający w domenie cyfrowej i wyjdź ze swojego odtwarzacza po S/PDIF-ie. Będziesz miał ciągłość domeny cyfrowej, która nie wnosi strat do danych które obrabia.

Kiedy masz w miarę uporządkowany system i poznajesz go przez dłuższy czas to wychwycenie w nim ewentualnych (niewielkich) zmian na niemniej znanych utworach jest znacznie łatwiejsze niż w nieznanym "burdelu".

Są na forum przykłady "rozpoznawania" w sklepie a nawet w różnych sklepach. To przeczy konieczności dogłębnego znania systemu. Zresztą do wykrycia różnic taka znajomość jest zupełnie niepotrzebna bo nie oceniasz ogólnie systemów tylko masz wykryć różnice pomiędzy nimi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało uważnie czytasz wątek.

Chociażby nasz Moderator - Vlado.

 

Czyli nie inni sceptycy jak napisałeś tylko jeden Vlado i to pisał konkretnie o krótkotrwałych zmianach dźwięku w określonej sytuacji po odpięciu i ponownym wpięciu kabli głośnikowych. Nawet próbował to wytłumaczyć, może źle, może dobrze, nie wiem. Ale próbował.

Z sieciówkami ma wyrobione zdanie, że nie zmieniają absolutnie nic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dotyczą tylko strony "ludzkiej" - ktoś drugi musi jeszcze badać stronę "materiałowo-elektrotechniczną" w przypadku kabli.

Strona ludzka w przypadku porównań musi być możliwie mocno eliminowana przez zachowanie procedur bo inaczej wykryjesz że ta strona ludzka jest w stanie wpływać na wyniki porównania i często wpływa jak nie są przestrzegane procedury. Kwestia materiałowa to raczej inne poziomy niż może wykryć słuch ludzki z jego progami percepcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie to nie dziwi

 

zawodowy "recenzent" , który żyje z tego że coś pochwali

 

ledwo poznał róznice między wzmacaniaczami , gdzie jest 50 % marzy , ale przy kablach , które mają 500 % marży , nie miał juz wątpliwości

 

:)

I tak sie stało,że trafiłeś w 10.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dwa sposoby zbadania wpływy (lub jego braku) kabli na słyszalny wynik końcowy: pomiary (czego i jakie?)

 

Jesteś tu od wczoraj, czy udajesz?

"Przeoczyłeś" jak widzę sprytnie (jak nie widzę, to tego niema!) np. to co opisywał kol. przemak - pliki różnicowe dwóch próbek, które przeszły przez różne kable?

Tak w ogóle to zwykły oscyloskop pokaże czy widmo sygnału czymkolwiek się różni. Gdyby kable miały tak zmieniać dźwięk jak można w bajkach poczytać, to i można byłoby to wyraźnie wtedy zobaczyć. Tak samo wyraźnie, jak widać EFEKTY kręcenia gałkami bas, treble, czy przy przy pomocy equalizatora.

Dlaczego więc kable tak samo (ponoć) działają a na widmie sygnału tego nie widać!?

 

Może to jest coś podobnego jak w sovietach "psychoza bezobjawowa"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żarty są i dobrze o tym wiesz. Można porównać technicznie samochody, mierząc ich "zdolności" techniczne, nawet dwa z tej samej półki cenowej.

Wyjdą wtedy różnice jak na dłoni.

Spróbuj to samo zrobić z dwoma kablami, nawet takimi za 50 zł vs. 150000 zł.

 

oj brzytwy już się chytacie, szukając takich "analogii".

kabla??? weź przestań2...

Oj daleko mi od chytania się brzytwy :-)

( WPIS OBRAŹLIWY )

Owszem można pomierzyć parametry samochodu ale to mic nam nie powie o tym jak w tym aucie się czujemy i uwierz mi że czasem takie marki jak BMW lecą na renomie i często płaci się właśnie za markę mimo tego że oferują dużo mniej niż ich biedniejsi odpowiednicy.

A używam takiej analogii bo na motoryzacji się znam i jakbyś wiedział jak wałują Cie producenci samochodów i mechanicy to problem kabli byś olał całkowicie ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie złodziej i oszust ;-)

Kable RCA dł. 1,2 m za 7000 Euro. Jak byś nazwał producenta takiego kabla? Audio geniuszem czy facetem który chce łatwo zarobić? ;-)

To oczywiście skrajny przykład akurat nie z naszego rynku, ale u nas w ofertach też takie ceny się zdarzają a nawet wyższe. Oczywiście nie wiadomo czy jest jakiś popyt na takie ekstremalne wyroby czy to tylko taki chwyt marketingowy mający przyciągnąć zainteresowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.