Skocz do zawartości
IGNORED

wzmacniacz AKSA 55 - ????


Bogdan

Rekomendowane odpowiedzi

wszystkie te wywody nie dotyczą wzmacniaczy w klasie D o sprawności większej >90 czy nawet >95% - tu rzeczywiście irek ma 100% rację - z trafa 100W przy delikatnym przeciążeniu (co dla trafa toroidalnego, jeżeli jego parametrów już nie "nagiął" producent nie stanowi raczej problemu) można uzyskać 100W mocy wzmacniacza :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc glosnikow mierzona jest na sygnale szumu przypominajacego szum rozowy (ma on podobne widmo do sygnalu muzycznego). Za moc odpowiada srednia wartosc napiecia tego sygnalu a jaki poplynie prad czyli rzeczywista moc to juz zalezy od glosnika i nigdy nie bedzie to moc wynikajaca z napiecia i impedancji znamionowej. Osobne glosniki bada sie przez odpowiednie filtry ucinajace ich pasmo do pasma w ktorym maja pracowac.

 

>wszystkie te wywody nie dotyczą wzmacniaczy w klasie D o sprawności większej >90 czy nawet >95% -

>tu rzeczywiście irek ma 100% rację - z trafa 100W przy delikatnym przeciążeniu (co dla trafa

>toroidalnego, jeżeli jego parametrów już nie "nagiął" producent nie stanowi raczej problemu) można

>uzyskać 100W mocy wzmacniacza :)

 

Caly czas pisze o klasie AB (plytkiej)! We wzmacniaczach klasy D stosuje sie jeszcze slabsze trafa typowo o mocy polowy mocy wzmacniacza!! Moge podac przyklady.

Inna kwestia to zasilacze impulsowe ktorych mocy nie jestesmy w stanie ocenic na oko i trafa na ktorych nie ma napisanej mocy. Wtedy nie ma o czym dyskutowac, bo mogloby sie okazac ze wiele Haj-Endu ma trafa na styk.

Oczywiscie kazdy z was moze zastosowac dowolne trafo, dla amatora trafo z zapasem jest bezpieczniejsze i przynosi wieksze zyski producentowi traf. Wykonalem wiele wzmacniaczy i czasem pada pytanie czy da sie dac wieksze trafo i wieksza pojemnosc w zasilacz. Ja na to ze oczywiscie tylko ze to kosztuje i jak na razie nikt sie na to nie zdecydowal.

 

O przeciazaniu traf proponuje poczytac na stronce Noratela z ktorym wspolpracowalem a robia trafa dla takich wielkich jak Krell. Typowe trafo na obciazeniu znamionowym nagrzewa sie do ok 80stopni a wymagana norma wytrzymalosc wynosi 130stopni co jest zapasem bezpieczenstwa. Ja stosuje trafa nawijane drutem w podwujnej izolacji z klasa termiczna min 180stopni! ADS stosuje zabezpieczenia termiczne na trafach i ich chlodzenie. To temat rzeka i nie da sie splycic go do stwierdzenia ze nie da sie zrobic 200W wzmaka na 200W trafie. Oczywiscie nei da sie uzyskac ciaglej mocy wyjsciowej 200W z trafa 200W bo sie ono wczesniej czy pozniej spali ablo zadziala zabezpieczenie termiczne. Trafo dobiera sie tak aby przy najtrudniejszych warunkach pracy nie osiagnelo temperatury krytycznej tak samo jak to sie robi z tranzystorami mocy. Tylko tu potrzebna jest praktyka a nie tylko teoria.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek2 - a jak się ma do tego sytuacja oddziaływania prądu "zwrotnego" z takim trafem a raczej jego uzwojeniem wtórnym. czy lepiej zastosować większe mocowo trafo, gdzie rezystancja uzwojenia wtórnego jest niższa czy też nie ma to żadnego znaczenia? Czy są tu jakieś zjawiska, które określa się powszechnie mianem "ringing" (specjalnie z angielska, bo u nas o tym się nie mówi) ? I ewentualnie czy uzwojenie wtórne z niższą rezystancją lepiej reaguje na to zjawisko? Wiem, że wchodzę w obszar trudny pomiarowo, ale dla tekiego praktyka to zapewne znane rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

"Oczywiscie nei da sie uzyskac ciaglej mocy wyjsciowej 200W z trafa 200W bo sie ono wczesniej czy pozniej spali ablo zadziala zabezpieczenie termiczne."

 

Jeśli wcześniej nie pójdą z dymem kolumny, z racji generowanych przez wzmacniacz zniekształceń.

Sprawność transformatorów nie jest przecież wartością równą 100%.

 

"Trafo dobiera sie tak aby przy najtrudniejszych warunkach pracy nie osiagnelo temperatury krytycznej tak samo jak to sie robi z tranzystorami mocy. Tylko tu potrzebna jest praktyka a nie tylko teoria."

 

A do napisania takiego stwierdzenia nie potrzebna jest 20-to letnia praktyka, tylko wiadomości nabyte w szkole o właściwym profilu, bynajmniej nie gastronomicznym.

Pomijając już fakt że na obliczanie wartości tętnień zasilaczy też są stosowne wzory, których uczyli w szkole.

Chłodzenie transformatorów to dla mnie również ewenement w skali światowej.

Ale widać mało jeszcze widziałem w życiu.

 

sb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A do napisania takiego stwierdzenia nie potrzebna jest 20-to letnia praktyka, tylko wiadomości

>nabyte w szkole o właściwym profilu, bynajmniej nie gastronomicznym.

 

Wiem, ale widze ze wielu z was ma braki w podstawowej wiedzy natomiast w haj endzie wiecie wszystko.

 

>Pomijając już fakt że na obliczanie wartości tętnień zasilaczy też są stosowne wzory, których >uczyli w szkole.

 

Niestety te wzory do niczego sie nie nadaja bo zakladaja ciagly pobor pradu (dla obciazenia rezystancyjnego) a we wzmacniaczu mamy impulsowy pobor pradu o czestotliwosci sygnalu i stosunku pradu szczytowego do sredniego o wartosci ok 3:1.

 

Ale skoro Twierdzisz ze ze wzorow policzysz tetnienia to ja Ci podam dane zasilacza i je wyliczysz a ja je zmierze i zobaczymy jakie beda rozbierznosci. Zgadzasz sie na taki eksperyment?

 

>Chłodzenie transformatorów to dla mnie również ewenement w skali światowej.

>Ale widać mało jeszcze widziałem w życiu.

 

Sam sobie odpowiedziales. Poczytaj, troche popatrz i bedziesz wiedzial jak sie chlodzi transformatory. Transformator to taki sam glupi element bierny jak rezystor i jego maksymalne parametry zaleza wlasnie od temperatury na ktora mamy wplyw. Jeszcze raz odsylam do stronki noratela tam sie dowiesz nieco o chlodzeniu i normach termicznych dla traf. A na podstawie wzmacniaczy firmy ADS mozesz przeanalizowac obieg powietrza.

 

Musisz Rambo dokladniej okreslic zjawisko pradu zwrotnego ja nie slyszalem takiej nazwy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ja już tak z angielska jak to mówią na tamtejszych forach i myślałem, że wszyscy jarzą:) mówiąc po naszemu jak podłączasz kabel masy idący z z głośnika do kond. filtrujących to co się potem dzieje>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Irek2

Zanim zacznę odpowiadać, choć nie sądzę że będę, muszę stwierdzić że czytając dotychczasowe Twoje wpisy w tym i pokrewnych tematach, często napotykałem na podobne stwierdzenia.

Cytat z 23 Gru 2009, 11:53 - "Od Ciebie wiem lepiej bo od blisko 20lat zajmuje sie elektronika audio i to praktycznie a nie tylko teoretycznie. Wiele moich ukladow dziala na calym swiecie."

 

Megalomania z Ciebie wyłazi, a jak wiem, a tu zacytuję za wikipedią;

"jest to skupienie uwagi na własnej doskonałości, samozadowoleniu oraz świadomości własnej wartości, znaczenia i możliwości. Pojęciem tym określa się potocznie zawyżoną nieprawidłową samoocenę, ale także system urojeń, tzw. urojenia wielkościowe w zaburzeniach o charakterze psychotycznym."

 

Ja zostałem wychowany w innym poszanowaniu wartości własnych i bliźniego, jak i prezentowaniu ich na publicznym Forum.

 

Przechodząc do meritum.

"Ale widać mało jeszcze widziałem w życiu."

"Sam sobie odpowiedziales."

Oczywiście to była z mojej strony ironia/drwina, której nie wyłapałeś.

 

A czy transformator jest elementem biernym ?, oczywiście, tak samo jak lampa, tranzystor, czy układ scalony.

Biernie czekają na dostarczenie im napięcia, a zwłaszcza bardzo wysokiego w przypadku transformatorów na stacjach WN, jakie montowałem, konserwowałem i dozorowałem.

Ile lat i z jakim skutkiem ? to nieważne, masz na pewno ciągłe dostawy tej energii w domu, chyba że nie opłaciłeś rachunków, to sorry, świeczki w dłoń.

Czy to energetyka, czy elektronika, układy zasilania są, a nawet powinny być identyczne, zwłaszcza dla Twojej elektroniki, bo energetyki to już nie oszukasz.

 

Jestem tu na forum "gościnnie", gdyż na co dzień mam inne ciekawsze zajęcia niż siedzenie godzinami na forum i spijanie głupot z ust teoretyków.

Z tego też tytułu obliczeń/porównań i dalszej polemiki z Tobą nie poprowadzę.

Mega, ultra i super konstruktorów to Forum już widziało i to w wielu wymiarach, jedni odeszli nie chcąc zawyżać poziomu, innych rozwiał "wiatr własnej głupoty".

 

sb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stary bej, 29 Gru 2009, 20:19

 

Podnosisz rękę na ultrakonstruktora? Chyba wiesz co ci się z tą ręką stanie ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniste litery się pojawią Mane Tekel Fares czyli policzono(trafo) zważono (rdzeń) rozproszono (pole magnetyczne). Wypisane ręką Ultrakonstruktora :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc po swietach i nowym roku . jeszcze raz . nieskonstruowano na calym swiecie wzmacniacza oddajacego 200wat z 200watowego trafa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kol irke2 - przestan kiwac czytelnikow tego forom !!!

niewiem dlaczego tu piszesz ???????????????

znaczy pisz ja cie niechce ztad wyzucac ale przemysl to co piszesz 10 razy .......

rozumiem ze naklamales wczesniej a teraz poprostu bronisz sie ......przestan bronic sie !!!!

i zacznij myslec ze tu niespotkasz debilnych klientow .ROZUMIEM CIE doskonale ze pomyslales po pierwszych moich wpisach iz masz do czynienia z wiejskim elektronikiem !!!!:)niedosc ze masz do czynienia z zawodowym elekrtronikiem to tez masz doczynienuia z osoba sluchajaca muzyki a ty jako osoba niesluchajaca muzyki masz problem ......i NIEMYSL KOLEGO Z FORUM ZE JA NIECHCE Z TOBA ROZMAWIAC !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol jar1 > czy ja napisalem cos zlego w pierwszych wpisach ? jak myslisz? czy niewiem co robi jekis elemet wlaczony w tor ??? a KONKRETNIE w tym wzmaczniaczu pw..... ? myslisz ze niewiem ? jestem pewny ze wiekszosc tych oponetow zauwazylo to co zrobilem ale nieprzyznaja sie ze mam racje .......maja PROBLEM !!!!bo obedre bezlitosnie ich klamstwa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALTON spokojnie , poprostu pisze to co wiem z tej dziedziny a niezgadzamy sie wiec pewnie mozesz tak pisac o mnie .....jednak wiem iz jestes kiepskim znawca tematu . wybacz ze prosto i bezposrednio okreslam twoje wpisy , ucz sie kolego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie watek z początku był bardzo ciekawy i nawet mnie trochę zainspirował..ale obecnie zaczyna to być troszkę brzydka wymiana zdań proszę o powrót do merytoryki czyli układu/wzmaka AKSA55.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego najlepszego w nowym roku zycze Ultra- Mega- i Superkonstruktorom jak i zwyklej gawiedzi :) Wy tu pitu-pitu o plonacych literach, a Carlos kombinuje dalej ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by rzec klasyka gatunku. Eleganckie i bez wodotrysków. Mnie zastanawia bootstrap zamiast źródła prądowego, Kolega Ultrakonstuktor zapewne stwierdzi, że Q6 jest bez sensu za to bootstrap jest super :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q6 jest ok dla zmniejszenia efektu Millera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co nasuwa mi się jako następna myśl - po naczytaniu się o układach wzmacniaczy - to że sama końcówka nie jest najfajniejsza, zastosowania "tylko" pojedynczych tranzystorów mocy może być przyczyną - w rezultacie końcowym we współpracy z obciążeniem - większych zniekształceń. Poza tym nie ma tam nic genialnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo, 7 Sty 2010, 09:49

 

>Q6 jest ok dla zmniejszenia efektu Millera

 

Aj noł, aj noł. Ale ci co nie lubią Feszczuka mogą nie wiedzieć :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tfu tfu wypluwam to nie przypomina Klapczynskiej z jej ultr..wynalazkiem itd. to przypomina WS354 Diory wcale nie najgorsza konstrukcję konca lat 80 miałem jak w sprytny sposób omineło sie korektor i wdupiony preampik na dwóch trankach bc239c (trzeba było podpinac cedka pod gniazda rec magnetofonu i wyłaczac ten smieszny eqalizerek) to mozna było posłuchać samej koncówki mocy i wierzcie mi grało to naprawde zacnie ..wtedy miałem równiez TA-F220Szony i diora kładał tego wynalazka na kazdym zakrecie poza mocą Soniak miał 2x45W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.