Skocz do zawartości
IGNORED

Wychył membran


Koluś
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, szymon1977 napisał:
11 godzin temu, przemak napisał:

...BR dobrze ją obciąża w rezonansie, ale poniżej w ogóle przestaje działać i głośnik "lata jak szmata" jak dostanie taki sygnał.

To skoro moje midwoofery nie "latają jak szmaty", to nie dostają tak niskiego sygnału? Hmmm...

Niestety problem polega na tym, że jak ktoś myśli, że od czytania/przepisywania teorii zostanie elektronikiem praktykiem, to się myli, dlatego wszyscy omijają odpowiedź na Twoje pytania. Twój wzmacniacz mimo, że ma małą moc wyjściową, to mimo wszystkich swoich słabości, ma bardzo dobry układ zasilania, jak na swoją klasę D, opartą o IRS-a (jeśli pamiętam) i cenę. Z tym modelem jest taki, nazwijmy to problem, że było kilka wersji/na kilka rynków i można mieć dwa takie same modele, a w środku będą inne elementy zastosowane, wiem bo naprawiałem kiedyś dwa takie i się zdziwiłem, że mimo iż nie grzebane, to inne komponenty, gdy zacząłem zgłębiać temat okazał się właśnie, że jest sporo wersji, mało tego z tego co pamiętam, wersja na USA miała specyfikację dla kolumn od 2 Ohm, te europejskie, które ja naprawiałem, radziły sobie z 3-3.5 Ohm-a i tu masz swoją odpowiedź dlaczego Twoje maleństwo w miarę dobrze kontroluje niewymagające R3, oczywiście jest jeszcze kwestia innych elementów/aspektów tu poruszanych (źródło/jakość nagrania itp.) ale to pozostawiam innym, a układ jest bardzo prosty, są zestawy, które poradzą sobie z tym utworem i takie które nie poradzą i cena nie zawsze ma tu znaczenie i to boli niektórych najbardziej, że Twoje tanie i małe maleństwo całkiem dobrze sobie radzi i dlatego szukają dziury w całym i mnożą teorie, zamiast zajrzeć do serwisówek. Niestety cały czas mylona jest moc wzmacniacza z jego wydajnością, to tak jak często mocne tranzystorowce wykładają się na trudnych kolumnach, a słaba lampa radzi sobie. Także ciesz się, że być może trafiłeś dobrą wersję tego Onkyo. Jak coś to pisz na e-mail, bo mnie już znudziły teoretyczne rozważania na tym forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez radmorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, radmorek napisał:

Niestety problem polega na tym

Jak nie chcesz dyskutować to nie cytuj. Jak widać Szymon dobrze zdiagnozował problem, gdyby ten wzmacniacz odtwarzał te częstotliwości, to membrana w obudowie BR by latała - i 20Hz i sweep 8-6Hz mają pełną amplitudę. Po drodze od komputera do głośników mamy parę kondensatorków szeregowo, nie pozostaje to bez wpływu na to zjawisko. Pokaż pasmo przenoszenia tego systemu (z zestawami głośnikowymi i bez) i nie teoryzuj, bo nie umiesz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, radmorek napisał:

...Twoje maleństwo w miarę dobrze kontroluje niewymagające R3...

Hmmm... Bo choć fanom muzyki tanecznej, może brakować basu, to przy death metalu słychać, że nie popada w bucząco dudniące pogłosy. Przy powolnym umcy-umcy może by to było fajne, ale przy moich nagraniach odebrałoby przyjemność słuchania.

Może i faktycznie moje małe O i R3 po prostu "się lubią"? Raczej obawiałem się usterki, lub że komputer albo konwerter USBtoSPDIF pcm2704 nie puszcza takiego basu do wzmacniacza. 

17 minut temu, przemak napisał:

...gdyby ten wzmacniacz odtwarzał te częstotliwości, to membrana w obudowie BR by latała - i 20Hz i sweep 8-6Hz mają pełną amplitudę.

Pobawię się jeszcze tym generatorem częstotliwiści, co linkowałem. W sumie to czytając Twoje posty nt produkcji czy masteringu, to gdyby mój wznacniacz odcinał wszystko poniżej powiedzmy 40Hz, to byłbym szczęśliwy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, billy idol napisał:

u mnie tak na gramofonie fonicy goniły membrany

pozgrywanie na CD - przez nagrywarke - nie pomogło - tez goniły

przy krzywych płytach to skakały jak szalone - dokładnie tak jak na filmie

U mnie było to samo. Na szczęście w wzmacniaczu miałem filtr "subsonic", który obcinał pasmo (chyba) poniżej 30-20Hz i falowanie membran ustawało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, szymon1977 napisał:

Hmmm... Bo choć fanom muzyki tanecznej, może brakować basu, to przy death metalu słychać, że nie popada w bucząco dudniące pogłosy. Przy powolnym umcy-umcy może by to było fajne, ale przy moich nagraniach odebrałoby przyjemność słuchania.

Może i faktycznie moje małe O i R3 po prostu "się lubią"? Raczej obawiałem się usterki, lub że komputer albo konwerter USBtoSPDIF pcm2704 nie puszcza takiego basu do wzmacniacza. 

Pobawię się jeszcze tym generatorem częstotliwiści, co linkowałem. W sumie to czytając Twoje posty nt produkcji czy masteringu, to gdyby mój wznacniacz odcinał wszystko poniżej powiedzmy 40Hz, to byłbym szczęśliwy ?

Tu masz recenzję R3 moim zdaniem te kolumny wcale nie są takie łatwe do napędzenia, najtanszym wzmacniaczem to nie wycisniesz z nich wszystkiego 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, szukałem tego od dawna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, radmorek napisał:

Twój wzmacniacz mimo, że ma małą moc wyjściową, to mimo wszystkich swoich słabości, ma bardzo dobry układ zasilania, jak na swoją klasę D

To prawda. Mam te Onkyo A-5VL - używam jako wzmacniacza słuchawkowego.
Ten płaski wzmacniacz bez problemu w głównym systemie głośnikowym potrafi oddać całe spektrum dźwięku. 20Hz nie stanowi dla niego żadnego problemu. Membrana oczywiście nie lata jak szmata, po prostu drga.
Czy membrany latają czy nie zależne jest od wielu czynników - od sprawnego technicznie wzmacniacza (niegrzebany) po niezajechane kolumny ze sprawnym, niesparciałym zawieszeniem. No i inaczej zachowuje się mikrus z 16cm na basie a inaczej papierowa 30cm.

 

Godzinę temu, szymon1977 napisał:

czytając [...] posty nt produkcji czy masteringu, to gdyby mój wznacniacz odcinał wszystko poniżej powiedzmy 40Hz, to byłbym szczęśliwy ?

Poza tym te niskie tony, którymi się ekscytujecie nie występują w świecie pro audio.
Jedną z ostatnich czynności dokonywanych podczas masteringu jest usunięcie składowej stałej (DC offset). Zakłada się filtr górnoprzepustowy na 20Hz. Wszystko co poniżej jest więc filtrowane więc ekscytacja z powodu pasma przenoszenia poniżej 20Hz nie ma sensu. 
W poważnej pracy masteringowej nie wypuszcza się mastera bez filtracji górnoprzepustowej!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, yayacek napisał:

20Hz nie stanowi dla niego żadnego problemu. Membrana oczywiście nie lata jak szmata, po prostu drga.

Jak sam piszesz, 20Hz w normalnej muzyce nie ma. W tym nagraniu natomiast jest 20Hz i 8 do 6Hz full scale. Jak membrana w BR w tych momentach nie lata, to wzmacniacz jest zepsuty a nie dobry. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, przemak napisał:

Jak sam piszesz, 20Hz w normalnej muzyce nie ma. W tym nagraniu natomiast jest 20Hz i 8 do 6Hz full scale. Jak membrana w BR w tych momentach nie lata, to wzmacniacz jest zepsuty a nie dobry. 

Może te 20 Hz jest wywołane wyższą częstotliwością. Poruszałem kiedyś ten temat przy okazji eksperymentów z procesorem DEQ. Jak pamiętasz też zauważyłem że sygnał z generatora np. 30 Hz powoduje również pobudzenie niższych rejestrów na wyświetlaczu co jest spowodowane gorszą selektywnością filtrów pomiarowych. Może trzeba zacząć od sprawdzenia jak szeroko odpowiada układ na pobudzenie pojedynczą częstotliwością np. 30 Hz z generatora? W przypadku dobrej selektywności filtrów pomiarowych widmo na analizatorze powinno mieć jeden silny (wysoki poziom) pasek główny i może trochę z pasków sąsiednich. W DEQ tak było dla filtrów ze środka pasma a na skrajach było dużo szerzej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Lech36 napisał:

Może te 20 Hz jest wywołane wyższą częstotliwością. Poruszałem kiedyś ten temat przy okazji eksperymentów z procesorem DEQ. Jak pamiętasz też zauważyłem że sygnał z generatora np. 30 Hz powoduje również pobudzenie niższych rejestrów na wyświetlaczu co jest spowodowane gorszą selektywnością filtrów pomiarowych. Może trzeba zacząć od sprawdzenia jak szeroko odpowiada układ na pobudzenie pojedynczą częstotliwością np. 30 Hz z generatora? W przypadku dobrej selektywności filtrów pomiarowych widmo na analizatorze powinno mieć jeden silny (wysoki poziom) pasek główny i może trochę z pasków sąsiednich. W DEQ tak było dla filtrów ze środka pasma a na skrajach było dużo szerzej. 

Nie rozumiem, tam na raz jest 20Hz a nie coś innego, widać na moim gifie przecież. Oczywiście jest też troszkę wysokich, ale naprawdę troszkę ?

bassotronics.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, przemak napisał:

Nie rozumiem, tam na raz jest 20Hz a nie coś innego, widać na moim gifie przecież. Oczywiście jest też troszkę wysokich, ale naprawdę troszkę

O.K, czasem pokazywałeś widmo sygnału z innego programu analizującego widmo i coś mnie się pomyliło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Lech36 napisał:

O.K, czasem pokazywałeś widmo sygnału z innego programu analizującego widmo i coś mnie się pomyliło.

Faktycznie też. Ale analiza widma takich częstotliwości wymaga dużego okna czyli długiego sygnału, a one są krótkie. Zapętlenie nie pomaga, bo to jest 20Hz i to łatwo, ale na 2i jest opadający sweep i tego już się nie da obejrzeć analizatorem i wychodzą prążki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd mogę poprać za darmo tony testowe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka "testów" z tej strony, może będzie widać ruchy membran:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1.Głośność na 12.00 i po kolei 200Hz, 150Hz, 100Hz, 90Hz, 80Hz, 70Hz, 60Hz, 50Hz, 44Hz, 40Hz, 35Hz, 30Hz, 25Hz, 23,5Hz, 22Hz, 21Hz, 20Hz

2. Głośność na 10.00 10-200Hz

- 10Hz nie jest w ogóle słyszalne,

- 20Hz na granicy percepcji,

- 30Hz już spoko,

- od 40Hz jest już spoko głośność,

- ale jakieś 80-90Hz jest szczyt głośności.

 

Jednak trochę membrany latają, ale nie jak szmaty. Chyba wszystko jest ok?

Ps. A powyżej 17kHz nie słyszę totalnie nic ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na przetwornik pójdzie tak niski sygnał to latać będzie. Czy to dobrze jeśli graja tak niskie pasmo? Moim zdaniem nie, bo nie ma to uzasadnienia w muzyce, a większość zestawów i tak nie jest do tego przygotowana. W kinie do odtwarzania infradźwięków dla odczuć płynących z seansu używa się naprawdę sporych subwooferów, ale nawet tam możemy zaobserwować spory ruch membrany, który wynika z odtwarzania tak niskiego dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, malikali napisał:

Jeśli na przetwornik pójdzie tak niski sygnał to latać będzie. Czy to dobrze jeśli graja tak niskie pasmo?

Z pewnością nie. Ale, że w tak tanim hifi jak moje nie latają, to byłoby co najmniej dziwne. Martwiłem się, że coś nie tak z moim sprzętem i z jakichś dziwnych powodów tych 20Hz na membranach wogóle nie ma. Ale chyba jest wszystko ok.

Ps. Onkyo a5vl + Tannoy Revolution R3 brzmi całkiem fajnie ? No ale integra 2x150W to by się przydała, no i adaptacja akustyczna ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie

Widzę,że niektórzy mają problem z membranami ? Ja sie teraz zastanawiam czy nie katowałem moich altusów 140 które sprzedałem bo nie miałem miejsca. Mianowicie jak chata była pusta to specjalnie puszczałem utwory typu bass test itp. i membrana tak falowała nie mówiac juz o szybach czy drzwiach heh. Ale chciałbym Was też prosić o małą porade, poniewaz niedługo przeprowadzka i posiadam Yamaha  rx-v640rds i nie wiem jakie kolumny dokupic(chodzi o dwa słupki ew. kino domowe) , żeby w miarę grały muzyczke i nie szpeciły salonu. Tak z rozbiegu podobają mi się heco victa, taga harmony czy quadral quintas czy poprostu kupic ladne altus 75-110. nie  potrzebuje juz az takich duzych kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym usiebie dał na godz 12 z moim wzmacniaczem na tym teście przy najniższych  to z tych R3 chyba pozostałoby wspomnienie :-) ogólnie lepiej uważaj żeby tego za głośno nie odkręcać szkoda sprzętu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.