Skocz do zawartości
IGNORED

Klon Sansui AU-70 - Reduktor Szumu


yacool1975
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, madras napisał:

Cześć! Z lekkim poślizgiem, ale jest - obiecane porówanie lamp mocy 7189 i pochodnych w kontekście AU-70.

Jako iż, oryginalne zachodnie, głównie amerykańskie i japońskie 7189A z epoki są już praktycznie nie do dostania w Europie lub są dostępne na Ebay czy Yahoo za oceanem w cenach grubo przekraczajacych 1500 PLN, to często pytacie jakie lampy mocy wybrać do ukadu AU-70 jako alternatywę.

Dzięki uprzejmości kilku forumowiczów, którzy zgłosili się do mnie i udostępnili piękne egzemplarze lamp, sporządziłem małe porównanie dla siebie. Jako, iż mam teraz trochę czasu stwierdziłem, że podzielę się z wami paroma pomiarami i wnioskami. Myślę, że małe podsumowanie się przyda, bowiem często padają pytania jak zamienniki 7189A dostępne na rodzimym rynku działają w układzie AU-70.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do dyspozycji miałem nastepujące lampy mocy:

  1. International 7189A GERMANY (NOS)
  2. 6P14P USSR (silnie zużyte)
  3. SOVTEK EL84 RUSSIA (używane ponad 12 miesięcy)
  4. TUNG-SOL 7189 RUSSIA (zużyte)
  5. 6P14P-ER USSR (NOS)
  6. SYLVANIA 7189 USA (używane)
  7. TOSHIBA 7189A JAPAN (używane)
  8. RSD 7189 GERMANY (nowe)
  9. JJ EL84 SLOVAKIA (używane kilka miesięcy)
  10. POLAM EL84 POLAND (NOS)

Nagrałem wideo porównujące ich struktury zewnętrzne:

Z kwadr dobrałem sobie następujące pary na podstawie wyników z miernika lamp (prąd anodowy i transkonduktancja wzorcowa z katalogu zaznaczone na zielono):

Screenshot2024-03-10125605.thumb.png.45550cb781fa583154b9e626ed22e6ab.png

Następnie zmierzyłem jak wyżej wymienione pary sprawują się w torze sygnałowym mojego projektu "AU-70 PRO".

Oto wyniki z RMAA wykonanie we wzmacniaczu AU-70 PRO na 20W, 17mA BIAS:
(posortowane po THD malejąco)

Screenshot2024-03-10124609.thumb.png.1aa0eaacd0bc0c7593e536a354f45d54.png

Screenshot2024-03-10124619.thumb.png.c9c1ee5c8493e6cadd84d660ea3cfea6.png

Screenshot2024-03-10124630.thumb.png.1e9a5b16bdcd65f19e96b639d3196d82.png

Screenshot2024-03-10124642.thumb.png.7b953480556fbe3a3c0cd5ba30269b31.png

Screenshot2024-03-10124652.thumb.png.24cf87bcfbb53aa4dc75b4f964fcba67.png


Wnioski:

  • W układzie stricte AU-70 nie ma drastycznych różnich między lampami mocy o ile te są sprawne.
  • Da się zaobserwować, że oryginalne amerykańskie i japońskie lampy 7189 z epoki mają minimalnie mniejsze zniekształcenia THD i IMD od konkurencji, mimo ich dużego przebiegu.
  • Nie zaobserwowano wpływu lamp mocy na pasmo. Dla każdej wychodzi tak samo z dokładnością do 48 kHz.
  • Wszytkie wyciągają w układzie AU-70 moc 25W czystego sinusa. Wyjątkiem były 6P14P, ale dostałem do testów ewidentnie zajechane egzemplarze (bardzo niska emisja).
  • Zauważalnie większy wpływ na układ mają

    Ukryta Zawartość

      Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i

    Ukryta Zawartość

      Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) niż lampy mocy.

Ciekawoski na podstawie obserwacji budowy wewnętrznej (patrz załączone wideo lamp, najlepiej w 4k):

  • International 7189A to najprawodopodobniej niemiecki rebrand radzieckich 6P14P
  • Ruskie TUNG-SOL 7189 to najprawodopodobniej przedłużenie produkcji radzickich 6P14P-ER
  • Niemieckie RSD 7189 to rebrand najzwyklejszych słowackich JJ EL84
  • Sovtek EL84 to dla mnie wygląda jak miks 6P14P i 6P14P-ER.
  • Polskie POLAM EL84 wyprodukowane w Warszawie, które są perełkami w tym zestawieniu, bo nie przypominają innych lamp. Tak więc były produkowane na jakiejś innej licencji niż ruskiej, co w sumie mnie zaskoczyło.
  • Oryginalne japońskie i amerykańskie 7189 mają okrągłe anody co odróżnia je od wszystkich eurpejskich (w tym radzieckich) lamp. Być może to jeden z detali konstrukcyjnych, który sprawia, że lampy te mają niższe zniekształcenia.
  • Oryginalne japońskie i amerykańskie 7189, to jedyne lampy w zestawieniu, ktore nie mają radiatorów na siatkach. Jest to interesujące, bo oznacza, że radzono sobie w jakiś inny sposób, aby wydłużyć czas eksploatacji tych lamp.

Rekomendacje:
O ile lampy są sprawne to w zasadzie dowolne lampy są ok. I to nie tylko rekomendowane 7189 (które są bardziej wytrzymałą odmianą EL84).. Ja osobiście testuję wzmacniacze na JJ EL84, Sovek EL84 od wielu miesięcy i nie mam z nimi problemu, mimo że aplikacja AU-70 wyraźnie przekracza ich maksymalne dopuszczalne napięcia pracy siatek drugich i anod. Być może to kwestia tego, iż serwisówka AU-70 zaleca dość zimny BIAS ok. 17 mA, co stanowi tylko ~60% maksymalnej dopuszczalnej mocy traconej na anodzie EL84.

Z racji tego, że dobrana kwadra nowych JJ to 320 zł, to w sumie warte rozważenia, tym bardziej, że ponad 2-3 razy droższe RSD 7189 to rebrand tychże JJ EL84.

Radzę uważać na niby NOSy 6P14P-EV/ER z Ebaya - słyszałem od was, że różnie bywa z ich jakością / parowaniem. Raczej celowałbym w kwadry z bieżącej produkcji.

Linki do moich innych pomiarów:

  1. Ukryta Zawartość

      Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  2. Ukryta Zawartość

      Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  3. Ukryta Zawartość

      Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  4. Ukryta Zawartość

      Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  5. Ukryta Zawartość

      Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  6. Ukryta Zawartość

      Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli macie jakieś pomysly na porównanie dawajcie znać.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji 😉 

Szacun za poświęcony czas i dzięki za podzielenie się wynikami!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.03.2024 o 19:16, Wooke napisał:

Czytałem np że z literka k graja najpiękniej tylko szybko się przepalają.
Według opisu się niby niczym nie różnią 6n2p bez literek się nie nadają a jak to jest w praktyce?
Czy są jakieś różnice.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka
 

Krótsze życie lamp K to tylko specyfikacja z noty - producent zapewnia pracę zgodną z wymogami przez X czasu. Jeśli nie zamierzasz swojego wzmacniacza używać na pokładzie czołgu, myśliwca czy innego ustrojstwa narażonego na przeciążenia i wibracje, to nie musisz po tych 3000 godzinach wymieniać - to liczba tylko dla wojskowych 😄
Co do 6P14P to mam wątpliwość, czy na pewno jest to ta sama lampa co 6P14P-EV, tylko bez specyfikacji czasu pracy i ściślejszej tolerancji dla użytku wojskowego. Uciąłeś w zrzucie ekranu wykresy dla 6P14P-EV - a są one w tej nocie inne niż dla 6P14P mimo podania wcześniej takich samych wartości w tym samym punkcie pomiarowym... w tabelce ma powstać ten sam prąd anodowy, a charakterystyki dla 6P14P są ewidentnie niżej niż 6P14P-EV (które są bliższe do EL84). To się nie trzyma kupy, za to jest spójne z gorszymi wynikami 6P14P w porównaniu @madras - spieramy się, czy ten zestaw 6P14P jest po prostu słabej jakości (wersja madrasa) czy ogólnie 6P14P mają po prostu inne charakterystyki (wersja moja).
Zdradzę, że lampy są moje i kupiłem je u niesłynnego Florka z Wolumenu, więc nie mogę wykluczyć, że to po prostu ten zestaw jest słaby... ale nie chce mi się inwestować w inne kwadry 6P14P do testów. Madras nie uwzględnił ich nawet w tabelce, o ile pamiętam na nich THD wyszło 1,5% - kompletnie inna liga niż reszta lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Krótsze życie lamp K to tylko specyfikacja z noty - producent zapewnia pracę zgodną z wymogami przez X czasu. Jeśli nie zamierzasz swojego wzmacniacza używać na pokładzie czołgu, myśliwca czy innego ustrojstwa narażonego na przeciążenia i wibracje, to nie musisz po tych 3000 godzinach wymieniać - to liczba tylko dla wojskowych 
Co do 6P14P to mam wątpliwość, czy na pewno jest to ta sama lampa co 6P14P-EV, tylko bez specyfikacji czasu pracy i ściślejszej tolerancji dla użytku wojskowego. Uciąłeś w zrzucie ekranu wykresy dla 6P14P-EV - a są one w tej nocie inne niż dla 6P14P mimo podania wcześniej takich samych wartości w tym samym punkcie pomiarowym... w tabelce ma powstać ten sam prąd anodowy, a charakterystyki dla 6P14P są ewidentnie niżej niż 6P14P-EV (które są bliższe do EL84). To się nie trzyma kupy, za to jest spójne z gorszymi wynikami 6P14P w porównaniu [mention=95054]madras[/mention] - spieramy się, czy ten zestaw 6P14P jest po prostu słabej jakości (wersja madrasa) czy ogólnie 6P14P mają po prostu inne charakterystyki (wersja moja).
Zdradzę, że lampy są moje i kupiłem je u niesłynnego Florka z Wolumenu, więc nie mogę wykluczyć, że to po prostu ten zestaw jest słaby... ale nie chce mi się inwestować w inne kwadry 6P14P do testów. Madras nie uwzględnił ich nawet w tabelce, o ile pamiętam na nich THD wyszło 1,5% - kompletnie inna liga niż reszta lamp.
Więc
6p14p-ew mam w zapasie
6p14p-ER mam używam
Mam RS wersje wzmaka
Nie mam dzielnika Napięcia
6p14p bez literek ew ER podobno nie mogę używać bo w moim modelu to tylko iskry pójdę
Więc
EL 84 odpada el 84M już ok
Podobno mam 2x 28W
Jeśli chodzi o moc muszę wierzyć na słowo.

1c45efbb53c35c793322478e2e8b6b86.jpg

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem poruszyć ważny temat
Dla początkujących Lampowyów

Jak poznać że lampy się kończą.
Bez pomocy miernika.

1. Preamp
2. Lampy Sterujace
3. Lampy Mocy

Proszę odpowiadać używając
Cyfry od 1 do 3.
A nie tylko ogólnie jak coś puka stuka to wymień ale które wymień. bb90b285245ab0fad24b9287aa7fddf3.jpg

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Wooke napisał:

Chciałem poruszyć ważny temat
Dla początkujących Lampowyów

Jak poznać że lampy się kończą.
Bez pomocy miernika.

1. Preamp
2. Lampy Sterujace
3. Lampy Mocy

Proszę odpowiadać używając
Cyfry od 1 do 3.
A nie tylko ogólnie jak coś puka stuka to wymień ale które wymień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka
 

Lampy masz podświetlone? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj przyjemność spotkać się z @lis1984. Transformator sieciowy na wymianę czekał na mnie. Jak zwykle z Przemkiem ciężko było zakończyć rozmowę - tyle tematów ... To nowe trafo porównując z poprzednikiem to prawdziwe bydlę. Jak je założę to oczywiście napiszę czy transformator można będzie określić mianem cichego.

Przemek - dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.03.2024 o 14:51, igsaudio napisał:

Tymczasem moja propozycja wykonania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SunX1.thumb.jpeg.d43c18e43c4a55090a7756f002abe7d7.jpeg

SunX2.thumb.jpeg.a3c1836a8e8026107b5b9612b60396b8.jpeg

SunX3.thumb.jpeg.56f779c45d4514a97fef947a7fa21a60.jpeg

- Wzmacniacz SunX inspirowany legendarnym Sansui AU70,
- Kompaktowa obudową z frezowaną płytą górną CNC 8mm, otwory do kominowej wentylacji lamp,
- Doskonale odwzorowane transformatory wyjściowe, dodane wyjście 4 Ohm oraz sprzężenie katodowe Negative Feedback,
- Czułość wejściowa: 775mV RMS,
- Lampy mocy: 7189/6N14P-EV,
- Lampy sterujące: 6BL8/6AN8,
- Lampy przedwzmacniacza: 12AX7/6N2P-EV, wybierane zworką,
- Kondensatory Mundorf OIL w torze audio,
- Zachowane oryginalne wartości elementów filtra sprzężenia: 12k/68pF,
- Korekcja dźwięku: Flat, Bass Boost, Loudness (realizowana za pomocą potencjometru z odczepem A500k/T150k), zgodne z oryginalnym układem Sansui,
- Wybór wyjść głośnikowej 4, 8, 16 Ohm: Złocone złącza,
- Wyjście słuchawkowe; min impedancja słuchawek: 16 Ohm,
- Selekcja wejścia CD/TV/AUX/Bluetooth,
- Wbudowany odbiornik Bluetooth, DLHiFi, 5.1 HiFi, 24bit/192kHz, po wymianie op-ampów na AD8599,
- Zasięg działania - ponad 100m,
- Waga transportowa 29 kg.

Ładny! Gdzie można kupić i za ile? @madras mógłby pomierzyć 😉 Nie ma już satysfakcji z lutowania, kompletowania części i emocji czy nie wybuchnie ale ciekawa opcja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ktoś do sprzedania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś "wpadłem" na wzmacniacz lampowy Leben CS-300F i zaciekawiła mnie jego konstrukcja, ponieważ wykorzystuje on w stopniu końcowym lampy EL84 (w nowszej wersji zmienili zdaje się na inne lampy), które mamy również w środku naszego Sansui AU-70 oraz jego wszystkich klonach. Cena to niecałe 14k PLN. Wzmacniacz ma dosyć dobre opinie ale... zobaczcie jak prostą i nie przekombinowaną konstrukcję posiada w porównaniu do Sansui. Dosłownie kilka elementów + trafa i lampy. W Sansui to sam zasilacz jest o wiele bardziej rozbudowany. Żadnych płytek, dzielników, przekaźników, tylko 3 lampy na kanał i 15W w klasie A na wyjściu. Zostawiam jako ciekawostkę. Ktoś testował ten wzmacniacz w domowym zaciszu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image.thumb.png.c41a7ba52cd0eab778da40659e6229e7.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szeroki odzew 😄 

W dniu 10.03.2024 o 15:04, kram napisał:

Ciekawe ile godzin wytrzymają JJ EL84?

U mnie grają od kilku miesięcy bezawaryjnie. Molestowałem je też dłużej na maksymalnej mocy, również sinusami z generatora na sztucznym obciążeniu. Nic się nie stało.. W pomiarach wciąż trzymają parametry, krótkoterminowo nie zuwazyłem degradacji w postaci wzrostu THD / spadku mocy maksymalnej. Podobnie testuję Sovteki EL84.

Jednakże pragnę podkreślić, że mam zasilacz bez przeoczenia DreamAmpowego z brakującym rezystorem dzielnika 12k - stąd mam dużo mniejsze napięcie siatek 2. ~330V tak jak jest to w oryginalnym Sansui AU-70. Natomiast włożenie tych lamp do DreamAmpu, gdzie napięcie siatek 2. często przekracza 400V faktycznie może się skończyć ich szybszym uszkodzeniem. Siatki drugie to najsłabszy punkt lamp typu EL84, które są wrażliwe na przekroczenie mocy admisyjnej tych siatek 2.

Jeżeli żywot waszych lamp waszym zdaniem jest za krótki, możecie zjechać z biasem jeszcze w dół. Ja używam wartości 17mA, bo jest to środkowa wartość zalezana przez producenta:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmniejszyć sobie do 14mA. Tylko trzeba mieć na uwadze, że zwiększy to odrobinę ilość THD (większy bias, to mniej zniekształceń, ale też większe obciążanie lamp mocy).

W dniu 10.03.2024 o 15:23, januszowe napisał:

polskich Telam/Polam bał bym sie wkładać, problemy z jj pojawia się jak zaczniemy głośniej słuchać.

No właśnie nie widziałem problemów z JJ na wysokich poziomach, wręcz przeciwnie - jak widać na wykresach THD tych lamp na mocy blisko maksymalnej tego wzmacniacza jest nawet odrobinę niższe niż dla innych lamp. Lepsze wyniki miały tylko Toshiby i Sylvanie, czyli oryginalne zachodnie lampy z lat 60-tych. 

Jeżeli chodzi o POLAMy też się trochę bałem, bo nie dość, że mają beznadziejną renomę, to jeszcze zakupione od legendarnego już Florka z Wolumenu. Jednakże nic nie wybuchło i wyciągały solidne 24W czystego sinusa. Kusi mnie, żeby kupić sobie te lampy i wsadzić tak permanentnie do prywatnego egzemplarza, żeby dodać polskiego akcentu temu układow, przy okazji dowiedziałbym się na własnej skórze jak szybko padną dokumentując ich degradację okresowymi testami 😄 

W dniu 10.03.2024 o 15:23, januszowe napisał:

6P14P USSR (silnie zużyte) po tym co widzę na filmie to wyglądają na nieużywane, Mierzyłeś je oczywiście dla UG1=-6V/6.3V

Przyznam szczerze, że na mierniku mierzyłem wszystkie lampy w punktach pracy z katalogu 7189A dedykowanych do AU-70. Natomiast wszystkie lampy mierzyłem też we wzmacniaczu równając prąd spoczynkowy do 17mA. Pamiętam, że dla tych konktretnych egzemplarzy 6P14P musiałem mocno wykręcić bias, żeby osiągnąć ten prąd. Na 20W lampy te miały grubo ponad 1.5% THD więc uznałem, że to jakiś śmietnik. Sprawdzałem wszystkie 4 sztuki jakie dostałem i uznałem, że są zużyte.. Choć może się po prostu nie nadają do AU-70? Natomiast jeżeli ktoś chciałby mi podrzucić do testów jakieś inne egzemplarze tych lamp, żeby wykluczyć, że problem nie dotyczy wszystkich lamp tego typu, to zapraszam do kontaktu na priv.

W dniu 10.03.2024 o 21:31, tenkowal napisał:

To się nie trzyma kupy, za to jest spójne z gorszymi wynikami 6P14P w porównaniu @madras - spieramy się, czy ten zestaw 6P14P jest po prostu słabej jakości (wersja madrasa) czy ogólnie 6P14P mają po prostu inne charakterystyki (wersja moja).

Tak jak wspomniałem, jak ktoś ma 6P14P (zwykłe bez sufiksu ER czy EV), to chetnie wezmę na testy, żeby potwierdzić bądź obalić teorie, że 6P14P słabo się spisują w układzie AU-70.

W dniu 10.03.2024 o 21:31, tenkowal napisał:

Madras nie uwzględnił ich nawet w tabelce, o ile pamiętam na nich THD wyszło 1,5% - kompletnie inna liga niż reszta lamp.

Dokładnie, pomiary ich na mocy 20W wyszły tak słabo, że założyłem, że muszą być uszkodzone, dlatego nie dodałem ich do zestawienia, żeby nie bruździć zestawienia.

W dniu 11.03.2024 o 00:37, Wooke napisał:

Jak poznać że lampy się kończą.
Bez pomocy miernika.

1. Preamp
2. Lampy Sterujace
3. Lampy Mocy

Proszę odpowiadać używając
Cyfry od 1 do 3.
A nie tylko ogólnie jak coś puka stuka to wymień ale które wymień.

Nie da rady dowiedzieć się bez pomiarów, które lampy Ci padły. Kiedy lampy się kończą to będziesz mieć ogólny spadek mocy wzmacniacza i idący z tym w parze wzrost THD, myślę, że usłyszysz, że coś jest nie halo. Natomiast, z którymi lampami, to nie ustalisz tego dokładnie. Zazwyczaj pierwsze w tym wzmacniaczu kończą się lampy mocy, potem 6AN8. 12AX7 moze pracowac bezawaryjnie latami tam.

16 godzin temu, Wire_Guy napisał:

@madras mógłby pomierzyć 😉

Ja już mierzyłem samą końcówkę Sansuix. Pomiary mogą wyjść tylko gorsze z racji szumu preampu. Nie da się tego uniknąć - większa czułość - większy szum, można jednakże zminimalizować problemy ekranowaniem, przemyślanym prowadzeniem masy i wysokiej jakości niskoszumnymi rezystorami anodowymi. Co do samych zniekształceń - preamp AU-70 ma pomijalny wpływ na wzrost THD, zmniejsza natomiast niestety SNR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, madras napisał:

Natomiast jeżeli ktoś chciałby mi podrzucić do testów jakieś inne egzemplarze

Zgłosiłem się na PW, co prawda z innymi, ale myślę, że  im więcej rodzajów w zestawieniu, tym lepiej dla wszystkich ☝️ 🤔... 

 

PS. Witam wszystkich, na razie przekopuję się przez wątek i ... czekam na swoje PCB 💪😄 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, gienexxx7 napisał:

Gdzieś "wpadłem" na wzmacniacz lampowy Leben CS-300F i zaciekawiła mnie jego konstrukcja, ponieważ wykorzystuje on w stopniu końcowym lampy EL84 (w nowszej wersji zmienili zdaje się na inne lampy), które mamy również w środku naszego Sansui AU-70 oraz jego wszystkich klonach. Cena to niecałe 14k PLN. Wzmacniacz ma dosyć dobre opinie ale... zobaczcie jak prostą i nie przekombinowaną konstrukcję posiada w porównaniu do Sansui. Dosłownie kilka elementów + trafa i lampy. W Sansui to sam zasilacz jest o wiele bardziej rozbudowany. Żadnych płytek, dzielników, przekaźników, tylko 3 lampy na kanał i 15W w klasie A na wyjściu. Zostawiam jako ciekawostkę. Ktoś testował ten wzmacniacz w domowym zaciszu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Budowałem ten wzmacniacz z rożnymi transformatorami głośnikowymi. Technicznie wzmacniacz raczej słaby, powyżej 2-3kHz rosną zniekształcenia. Jednak brzmieniowo coś w sobie ma ten układ, jak na tak prostą konstrukcje bardzo przyjemnie to brzmi. Zastrzeżenia miałbym do górnego zakresu pasma, dół i zakres średni bardzo dobrze. Brzemiennie potrafi być dość realistyczne i przyjemne. Zaleta tego wzmacniacza jest prostota budowy i stosunków niski koszt sklonowania. Ale są tez inne równie proste układy które są lepsze moim zdaniem.               

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Roman_66094 napisał:

Budowałem ten wzmacniacz z rożnymi transformatorami głośnikowymi. Technicznie wzmacniacz raczej słaby, powyżej 2-3kHz rosną zniekształcenia. Jednak brzmieniowo coś w sobie ma ten układ, jak na tak prostą konstrukcje bardzo przyjemnie to brzmi. Zastrzeżenia miałbym do górnego zakresu pasma, dół i zakres średni bardzo dobrze. Brzemiennie potrafi być dość realistyczne i przyjemne. Zaleta tego wzmacniacza jest prostota budowy i stosunków niski koszt sklonowania. Ale są tez inne równie proste układy które są lepsze moim zdaniem.               

W prawidłowo uruchomionym au 70 są bardzo niskie thd nawet przy 20khz , tak dla porownania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lis1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lis1984 napisał:

W prawidłowo uruchomionym au 70 są bardzo niskie thd nawet przy 20khz , tak dla porownania

Dlatego w "tych" pieniądzach brak jakiejkolwiek konkurencji! 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Pytanie może trochę na wyrost... 

Jak widzicie takie coś ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, GRZEHOO_P napisał:

... Pytanie może trochę na wyrost... 

Jak widzicie takie coś ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To będzie przebój! Niezłe. Dobrze wypatrzone.

Na jednym ekraniku tyle możliwości!! 

Tu taniej i filmik:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez LJ3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, GRZEHOO_P napisał:

... Pytanie może trochę na wyrost... 

Jak widzicie takie coś ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kurde... dopiero się dopatrzyłem , że to strasznie małe jest ... ☝️🤔

ekran ma 4,3cm x 2,3cm... Trochę szkoda 🫤 ... 

Wskaźniki TN-73 mają 8 cm x 3 cm ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez GRZEHOO_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Malutkie niestety 😞 Jakby ktoś widział takie kilka razy większe, to się proszę dzielcie. Aczkolwiek ja mam alternatywnie plan żeby znaleźć jakąś obudowę z dużymi wskaźnikami i ją wykorzystać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, K8v8M napisał:

No właśnie. Malutkie niestety 😞 Jakby ktoś widział takie kilka razy większe, to się proszę dzielcie. Aczkolwiek ja mam alternatywnie plan żeby znaleźć jakąś obudowę z dużymi wskaźnikami i ją wykorzystać.

Są większe, w dodatku dotykowe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, K8v8M napisał:

No właśnie. Malutkie niestety 😞 Jakby ktoś widział takie kilka razy większe, to się proszę dzielcie. Aczkolwiek ja mam alternatywnie plan żeby znaleźć jakąś obudowę z dużymi wskaźnikami i ją wykorzystać.

Większych niż 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) nie widziałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przemak napisał:

Są większe, w dodatku dotykowe. 

no są na przykład 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Oprócz wielkości bardzo ważne dla 'ładnego" wyglądu jest rozdzielczość ekranu. Im większa przekątna tym rozdzielczość powinna być większa. Tu nigdzie nie jest podana. I należy się spodziewać że nie jest rewelacyjna patrząc na cenę. Oprócz tego ważny jest czas reakcji na zmianę sygnału szczególnie ważny w przypadku symulacji graficznej wskaźników analogowych. Ktoś w którymś komentarzu napisał że z tym jest słabo. Do takich symulacji potrzebne jest odświeżanie co najmniej 20klatek/sek, a w tej cenie bardzo wątpię.  Osobiście wolałbym zastosować zwykłe wskaźniki analogowe z dobrym sterowaniem na przykład takie z Modushop, czy nawet z Ali. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.03.2024 o 17:43, GRZEHOO_P napisał:

Jak widzicie takie coś ? 

Przepraszam, a co taki wskaźnik wskazuje? Moc wyjściową w wattach czy poziom sygnału wejściowego? A może tylko fanie wygląda? Dla mnie jedyne zastosowanie to wskaźnik prądu katodowego lamp mocy, by bez dodatkowych narzędzi móc oszacować stopień ich zużycia. Ale z tego, co pokazał @madras, ten parametr nie ma żadnego znaczenia dla pracy wzmacniacza. 
Wskaźniki VU stosuje się powszechnie do pomiaru poziomów wejściowych w przedwzmacniaczach, czy torach zapisu magnetofonowego, by zapobiec przesterowaniu wejścia/taśmy. Jaki jest zatem powód stosowania mierników VU we wzmacniaczach mocy?

Tymczasem mój pierwszy, zbudowany SunX słodko sobie mruczy od roku w moim domu w Szczyrku. Pozdrawiam całe Forum!
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez igsaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, igsaudio napisał:

Jaki jest zatem powód stosowania mierników VU we wzmacniaczach mocy?

Bo ... fajnie wyglądają podczas pracy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, igsaudio napisał:

Przepraszam, a co taki wskaźnik wskazuje? Moc wyjściową w wattach czy poziom sygnału wejściowego? A może tylko fanie wygląda? Dla mnie jedyne zastosowanie to wskaźnik prądu katodowego lamp mocy, by bez dodatkowych narzędzi móc oszacować stopień ich zużycia. Ale z tego, co pokazał @madras, ten parametr nie ma żadnego znaczenia dla pracy wzmacniacza. 
Wskaźniki VU stosuje się powszechnie do pomiaru poziomów wejściowych w przedwzmacniaczach, czy torach zapisu magnetofonowego, by zapobiec przesterowaniu wejścia/taśmy. Jaki jest zatem powód stosowania mierników VU we wzmacniaczach mocy?
 

Tak jak ten wskaźnik wszyscy tu taj łączą ( na wyjściu wzmacniacza)  powinien pokazywać moc wyjściową w watach lub od biedy w procentach mocy maksymalnej. Po to żeby wskazywać czy osiągamy moc maksymalną i wzmacniacz nie będzie przesterowany co może skutkować szybkim pozbyciem się głośników wysokotonowych.  W rzeczywistości jest pewien problem: mamy wzmacniacz tak jak tutaj o mocy 20W a słuchamy sobie przy 1..2 max 5W. Wskazówka wtedy się prawie nie wychyla i tak ma być. Ale jak to jest wskaźnik "dla ładności" to akurat tej roli nie spełnia. To się tak ustawia czułość żeby wskazówki pracowały jak wycieraczki  w czasie burzy przy ułamku mocy wyjściowej. Wizualnie jest ładnie ale technicznie od czapy.     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to ująłeś... przy wzmacniaczach 20W i więcej nie masz realnych wskazań a wychylanie w takt muzyki takiego wskaźnika. Także nie powinien on się nazywać wskaźnikiem wysterowania a muzycznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ampman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wskaźnik żeby ładnie wyglądało i cokolwiek pokazywało musiałby być silnie logarytmiczny. Niestety VU jest liniowy, więc się ruszać za bardzo nie będzie, za to wskazania w miarę sensownie będą korelowane z mocą wyjściową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że właśnie kupiłem od pana Bezosa płytkę sterownika na której przełącznikami SW1 można zmieniać czułość układu w zależności od poziomu natężenia sygnału, więc da się to ogarnąć:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3 godziny temu, igsaudio napisał:

Tymczasem mój pierwszy, zbudowany SunX słodko sobie mruczy od roku w moim domu w Szczyrku.

To docelowa obudowa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.