Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz JLH 1969 na tranzystorach Cemi


Roman_66094
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Kaz K napisał:

No byłbym  ciekawy pomiarów na tych 2SC bo też przymierzam się do tego ampli (posiadam  2SC z wylutu i może bym cuś zlutował)?

Myślę że bez problemu układ będzie na nich pracował. W razie niestabilności trzeba będzie może, dołożyć jakiś kondensatorek kompensujący w sprzężeniu. 

Widziałem nawet gotowe PCB pod te tranzystory, ale teraz nie widzę ich na ebay.

Są całe kity pod inne tranzystory 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu z 1980r. BDY23 występuje jako odpowiednik tranzystora  MJ481 oryginalnie zastosowanego w tym układzie przez JLH. Także są jak najbardziej odpowiednie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobrze, że istnieje (jeszcze gdzieś) taki tranzystor jak BDY23. Ale temat wątku czyli pomysł na JLH69 na tranzystorach CEMI jest niestety martwy jak i spektrum półprzewodników z tego okresu. Wiem coś o tym bo mam ponad 60 lat a budowaniem wzmacniaczy zajmuję się od 12 roku życia. Został zaprezentowany wzmacniacz bez jakiejkolwiek alternatywy bo też taka nie istnieje jeśli  zawężamy obszar tranzystorów tylko do archaicznych wyrobów CEMI. Bez sensu ten wątek. Jeszcze rozumiem taki temat na portalu trioda bo tam kultywowanie starych wyrobów polskiej myśli elektronicznej ma sens ale na audiostereo to anachronizm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Roman_66094 napisał:

W katalogu z 1980r. BDY23 występuje jako odpowiednik tranzystora  MJ481 oryginalnie zastosowanego w tym układzie przez JLH. Także są jak najbardziej odpowiednie. 

Skąd wytrzasnąłeś ten katalog-interesujący jest pion-c90 cassette tape.

A swoją drogą ciekawie rozebrałeś JLH na drobne.

2 minuty temu, moltos napisał:

To bardzo dobrze, że istnieje (jeszcze gdzieś) taki tranzystor jak BDY23. Ale temat wątku czyli pomysł na JLH69 na tranzystorach CEMI jest niestety martwy jak i spektrum półprzewodników z tego okresu. Wiem coś o tym bo mam ponad 60 lat a budowaniem wzmacniaczy zajmuję się od 12 roku życia. Został zaprezentowany wzmacniacz bez jakiejkolwiek alternatywy bo też taka nie istnieje jeśli  zawężamy obszar tranzystorów tylko do archaicznych wyrobów CEMI. Bez sensu ten wątek. Jeszcze rozumiem taki temat na portalu trioda bo tam kultywowanie starych wyrobów polskiej myśli elektronicznej ma sens ale na audiostereo to anachronizm.

Czy ja wiem czy bez sensu skoro po tylu latach ciągle są chętni do zmierzenia się z tą konstrukcją...

Ja na pewno będę go robił bo...i łapy świerzbią i całe szuflady części.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kultywowanie staroci to dzisiaj wszechobecna moda. Ja w swoich zasobach mam radzieckie P216 i GT806 i też się na nich da zrobić JLH69 od biedy. Podobno germany nieźle brzmią. Zresztą jak zaczynałem przygodę  z audio to TG70 był szczytem marzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, moltos napisał:

wszechobecna moda

Może nie tylko moda. Po prostu nowe, projektowane przez księgowych niekoniecznie jest dobre dla klientów. Kłamstwo ma krótkie nogi. kwestia czasu aż klienci firmy takie jak B**** za ich postarzanie produktów wywiozą na taczkach. Kupiłem sobie w 2013 zmywarkę i tak ja sobie naprawiam już czystej zawziętości. To co jest w środku woła o pomstę do nieba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, moltos napisał:

To bardzo dobrze, że istnieje (jeszcze gdzieś) taki tranzystor jak BDY23. Ale temat wątku czyli pomysł na JLH69 na tranzystorach CEMI jest niestety martwy jak i spektrum półprzewodników z tego okresu. Wiem coś o tym bo mam ponad 60 lat a budowaniem wzmacniaczy zajmuję się od 12 roku życia. Został zaprezentowany wzmacniacz bez jakiejkolwiek alternatywy bo też taka nie istnieje jeśli  zawężamy obszar tranzystorów tylko do archaicznych wyrobów CEMI. Bez sensu ten wątek. Jeszcze rozumiem taki temat na portalu trioda bo tam kultywowanie starych wyrobów polskiej myśli elektronicznej ma sens ale na audiostereo to anachronizm.

Ja zbudowałem ten układ z ciekawości i zaskoczył mnie znakomitymi parametrami. A mam porównanie bo budowałem wiele wzmacniaczy tranzystorowych zarówno w klasie A jak i AB. Oczywiście JLH ma pewne ograniczenia choćby mocowe, ale jest niesamowicie prosty, budowany od lat. I myślę że budować go będą jeszcze nasze dzieci a może i wnuki. Na Ebay pełno jest Kitów czy płytek PCB pod ten układ z różnymi tranzystorami, także współczesnymi. Stosowanie archaicznych tranzystorów takich jak BDY23 z tak dobrym skutkiem, pokazuje tylko że zbudowanie dobrego wzmacniacza, możliwe było też w tamtych czasach. Wzmacniacz jest na tyle dobry że bez kompleksów można go postawić, obok znakomitych współczesnych konstrukcji, jak np. F5 Nelsona Passa, który też posiadam i porównywałem z JLH.    

 

25 minut temu, moltos napisał:

Kultywowanie staroci to dzisiaj wszechobecna moda. Ja w swoich zasobach mam radzieckie P216 i GT806 i też się na nich da zrobić JLH69 od biedy. Podobno germany nieźle brzmią. Zresztą jak zaczynałem przygodę  z audio to TG70 był szczytem marzeń.

Porównywanie BDY23 do TG70 to nieporozumienie. BDY23 to szybki tranzystor, JLH osiąga na nich pasmo 1MHz przy spadku zaledwie -1dB, osiągając przy tym bardzo niskie zniekształcenia THD i IMD. 

Nie da się zbudować dobrze brzmiącego wzmacniacza o dobrych parametrach na TG70. Na BDY23-25 czy KD502, 2N3055 już tak.         

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie robił ktoś ten model i może coś powiedzieć. Ma to mieć moc 30W !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kaz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny układ. Miałem go kiedyś budować wybór był pomiędzy Hiraga a Pass F5.

Ostatecznie zbudowałem F5, ale Hiraga na pewno wart jest zbudowania. 

Hirage jest wzmacniaczem przeciwsobnym, JLH pracuje jako single ended. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

Może nie tylko moda. Po prostu nowe, projektowane przez księgowych niekoniecznie jest dobre dla klientów. 

W przypadku technologii półprzewodnikowych to nie jest prawda. Projektowanie i produkcja tranzystorów jeczcze w latach 70-tych to było takie małe  Hi-Tech . Dzisiaj takie elementy jak tranzystory mocy i nie tylko są produkowane w olbrzymim asortymencie i o parametrach, które wtedy nie były osiągalne, a technologia produkcji jest relatywnie bardzo prosta. Technika audio szczególnie analogowa jest bardzo peryferyjna i trudno oczekiwać, że ktoś będzie cokolwiek optymalizował w tym względzie. Być może dlatego elementy kiedyś produkowane okazują się w zastosowaniu audio zaskakująco dobre.  

A polskie tranzystory z Cemi....cóż  były tylko "polskie". Technologia była kradziona bo COCOM nie pozwalał kupić legalnie, fabryki były przestarzałe, i ogólnie na tle tak zwanego świata to była raczej nędza. Półprzewodniki produkowaliśmy, ale często nie trzymały parametrów i dlatego dostawły literkę P , na przykład zamiast BC 107, było BCP107. Technologię użytych  tu BC211 (i komplementarny BC313) kupiono na lewo od SESCOSEM po koniec lat 60-tych. Ale sentymenty żądzą sie swoimi prawami. 

Trochę przygnębiająca ale pouczająca lektura 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.02.2021 o 22:55, pyza666 napisał:

Ja się wzorowałem na schematach i opisach ze strony poniżej. Jeżeli budujesz klasyczną wersję zasilaną napięciem pojedynczym to wystarczy tylko gałąź dodatnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jaką pojemność wejściową zastosowałeś bo pisze tam-

''Zalecane jest zwiększenie pojemności (szczególnie na wejściu), a jako absolutne minimum sugerowałbym 4700 µF. Większa pojemność jeszcze bardziej zredukuje przydźwięk i zapewni większą stabilność przy krótkotrwałych zmianach napięcia sieciowego. Zwiększona pojemność wyjściowa pomoże podczas zasilania wzmacniaczy klasy AB, aby uwzględnić ich nagłe zapotrzebowanie na prąd. Nie polecam więcej niż 4700 µF, ponieważ prąd ładowania będzie bardzo duży i może przeciążyć tranzystory szeregowe''.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, piku bb napisał:

A jaką pojemność wejściową zastosowałeś bo pisze tam-

''Zalecane jest zwiększenie pojemności (szczególnie na wejściu), a jako absolutne minimum sugerowałbym 4700 µF. Większa pojemność jeszcze bardziej zredukuje przydźwięk i zapewni większą stabilność przy krótkotrwałych zmianach napięcia sieciowego. Zwiększona pojemność wyjściowa pomoże podczas zasilania wzmacniaczy klasy AB, aby uwzględnić ich nagłe zapotrzebowanie na prąd. Nie polecam więcej niż 4700 µF, ponieważ prąd ładowania będzie bardzo duży i może przeciążyć tranzystory szeregowe''.

Na wejściu mam 22000uF i zasilam z tego 2 kanały czyli wychodzi mniej więcej jak w wersji symetrycznej 2 razy po 10000uF. Jak chcesz mieć mniej problemów z masą to możesz zrobić dual mono czyli oddzielne zasilacze. Na wyjściu mam z tego co pamiętam właśnie 4700uF ale nie problem poeksperymentować z różnymi wartościami na wyjściu i wejściu i sprawdzać poziom przydźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pyza666 napisał:

Jak chcesz mieć mniej problemów z masą to możesz zrobić dual mono

Tak właśnie planuję zrobić,a dokładnie kwadra mono ?.Bydle wyjdzie,ale zawsze korcił mnie bi-amping.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega tomek_j pisał z polskimi półprzewodnikami było różnie. Trafiały się lepsze i gorsze partie produkcyjne.

Ale też technologia produkcji była inna niż obecnie. Tranzystory Cemi zastosowałem nie dlatego że są lepsze, ale dlatego że nie są gorsze w tym układzie, od innych które próbowałem. Oczywiście można zastosować współczesne tranzystory, ale nic to nie wnosi ani do brzmienia ani do parametrów tego wzmacniacza. Poziom jakościowy BC177, BC211 czy BDY23 jest w zupełności wystarczający do zastosowania w tym układzie. Jednak powinny to być tranzystory wyselekcjonowane pod względem wzmocnienia, BC177 najlepiej z grupy B. BDY23 też dobrze jakby miały powyżej 80. Na jednej płytce wlutowałem piny z podstawek precyzyjnych w miejsce tranzystorów wejściowego i sterującego. Zakładałem różne tranzystory niskoszumne KSA992, BC560, 2sa970. Bez żadnej różnicy układ pracuje na nich tak samo jak na BC177 Cemi, te same zniekształcenia, szumy, pasmo, dynamika. Podobnie zmiana Bc211 na współcześnie produkowany 2n1711 CDIL w stopniu sterującym, zupełnie nic nie wnosi. Dlatego uznałem że skoro BDY23-25 spisują się bardzo dobrze, to i pozostałe pozostawię rodzimej produkcji. Oczywiście można by próbować zastosować szybkie współczesne tranzystory. Ale przyspieszanie tego wzmacniacza powyżej 1MHz ze spadkiem -1dB a tyle wyciąga na tranzystorach CEMI, moim zdaniem nie ma sensu. Mogą pojawić się oscylacje czy inne problemy, poza tym to ma być wzmacniacz audio a nie radiowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, piku bb napisał:

Tak właśnie planuję zrobić,a dokładnie kwadra mono ?.Bydle wyjdzie,ale zawsze korcił mnie bi-amping.

 

To przygotuj się na niezłe grzanie z tych czterech kanałów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, pyza666 napisał:

To przygotuj się na niezłe grzanie z tych czterech kanałów ?

W sam raz na zimowe wieczory ?

A poważnie mówiąc-na szybko zwizualizowałem i rozrysowałem sobie JLH jak go widzę-co o tym sądzicie?

Radiatory-1,5kg na kanał z dużą powierzchnią odprowadzania.

Tranzystory będą ok.5cm powyżej transformatorów-pomiędzy blacha stalowa 2mm.Tu nie jestem pewien czy nie będzie brumiło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) P1150936.thumb.JPG.6f9b82cbbf7e89071b7e371d67a670f9.JPGP1150935.thumb.JPG.93cacf243b7913934c35a4e965cf312b.JPG 

49 minut temu, Roman_66094 napisał:

Dlatego uznałem że skoro BDY23-25 spisują się bardzo dobrze, to i pozostałe pozostawię rodzimej produkcji.

Od jutra biorę się za budowę i będzie okazja porównać BDY do Tungsramów i 40411.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto obejrzeć do końca  ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, piku bb napisał:

W sam raz na zimowe wieczory ?

A poważnie mówiąc-na szybko zwizualizowałem i rozrysowałem sobie JLH jak go widzę-co o tym sądzicie?

Radiatory-1,5kg na kanał z dużą powierzchnią odprowadzania.

Tranzystory będą ok.5cm powyżej transformatorów-pomiędzy blacha stalowa 2mm.Tu nie jestem pewien czy nie będzie brumiło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Te profile L między radiatorem a tranzystorami muszą być dość grube żeby struktura tranzystora nie miała zbyt wysokiej temperatury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.02.2021 o 20:16, Kaz K napisał:

No byłbym  ciekawy pomiarów na tych 2SC bo też przymierzam się do tego ampli (posiadam  2SC z wylutu i może bym cuś zlutował)?

Na twoją prośbę zamontowałem dolny 2sc5200 jednak miałem tylko 1 szt. górny dałem MJL3281.

Nie jest dobrze, brzmienie jakieś dziwne, płaskie i szare. Podłączyłem pod oscyloskop i wyszło dlaczego.

Na tych tranzystorach, wzmacniacz ma oscylacje wyraźne dzwonienie, widoczne na prostokącie.   

Zamiast 2sc5200 dałem MJL21194 drugi pozostał MJL3281 wzmacniacz gra już w miarę normalnie, oscylacje znacznie się zmniejszyły, ale jeszcze małe są. Możliwe że gdyby oba tranzystory były MJL21194, byłoby OK, ale niestety też mam tylko 1 szt.

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 20210215_222344.thumb.jpg.7124d973da80e37d7233661baa4b0404.jpg

Co by to na to poradzić, kondensator 47-100pF równolegle z rezystorem w sprzężeniu 2,7k nic nie pomaga. zmienia się tylko częstotliwość oscylacji. Wygląda na to, że przesunięcie fazowe na 2SC5200 i MJL3281 jest zbyt duże, stąd oscylacje. Pasmo mierzone na sinusoidzie i oscyloskopie, jest trochę mniejsze na tych tranzystorach niż na BDY23, spadek -1dB jest ok 800kHz, na BDY23 1MHz   

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MSki napisał:

Warto obejrzeć do końca  ?

W tym filmiku jako tranzystor sterujący wstawiony jest bardzo wolny TIP41 ft 3MHz u mnie jest BC211 ma ft 50-300MHz.

Tylko jaki sens jest wstawiać szybkie tranzystory mocy 2sc5200 a sterujące bardzo wolne ft 3Mhz. Jest to pewnie sposób żeby wzmacniacz był stabilny. Spróbuję miedzy kolektorem a bazą BC211 wstawić kondensator o małej wartości. 

   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Roman_66094 napisał:

Na twoją prośbę zamontowałem dolny 2sc5200 jednak miałem tylko 1 szt. górny dałem MJL3281.

Nie jest dobrze, brzmienie jakieś dziwne, płaskie i szare. Podłączyłem pod oscyloskop i wyszło dlaczego.

Na tych tranzystorach, wzmacniacz ma oscylacje wyraźne dzwonienie, widoczne na prostokącie.   

Zamiast 2sc5200 dałem MJL21194 drugi pozostał MJL3281 wzmacniacz gra już w miarę normalnie, oscylacje znacznie się zmniejszyły, ale jeszcze małe są. Możliwe że gdyby oba tranzystory były MJL21194, byłoby OK, ale niestety też mam tylko 1 szt.

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 20210215_222344.thumb.jpg.7124d973da80e37d7233661baa4b0404.jpg

Co by to na to poradzić, kondensator 47-100pF równolegle z rezystorem w sprzężeniu 2,7k nic nie pomaga. zmienia się tylko częstotliwość oscylacji. Wygląda na to, że przesunięcie fazowe na 2SC5200 i MJL3281 jest zbyt duże, stąd oscylacje. Pasmo mierzone na sinusoidzie i oscyloskopie, jest trochę mniejsze na tych tranzystorach niż na BDY23, spadek -1dB jest ok 800kHz, na BDY23 1MHz   

 

 

Podejrzewam, ze podłączenie ich na "drutach" już samo w sobie jest problematyczna.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, jar1 napisał:

Podejrzewam, ze podłączenie ich na "drutach" już samo w sobie jest problematyczna. 

Przewody starałem się, dać krótkie ok 3cm, czy aż takie znaczenie by to miało? Wstawiłem na wejściu BC560 ale zupełnie nic to nie dało.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe przecież te Toshiby całkiem dobrze się sprawują w końcówkach (może to faktycznie  wina że dwa różne). Ale dzięki za test. Ja nie mam oscyloskopu więc nie pomierzę. Może ktoś z Kolegów przetestuje z dwoma 2SC5200.

A nasuwa mi się pytanie czy na mosfetach też próbowałeś ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, pyza666 napisał:

Te profile L między radiatorem a tranzystorami muszą być dość grube żeby struktura tranzystora nie miała zbyt wysokiej temperatury.

Oczywiście mam to na uwadze-będzie z ceownika 3mm-jak w kitach na aukcjach.

Roman_66094,a nie masz może BD249c do sprawdzenia.Przypomniałem sobie że mam kilkanaście sztuk a nie mam oscyloskopu i będę mógł je przetestować tylko na słuch.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Roman_66094 napisał:

Przewody starałem się, dać krótkie ok 3cm, czy aż takie znaczenie by to miało? Wstawiłem na wejściu BC560 ale zupełnie nic to nie dało.   

To już może być po kilkadziesiąt nH na jeden taki przewodzik. Im tranzystory maja większą Ft tym problem takich połączeń większy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Roman_66094 napisał:

Przewody starałem się, dać krótkie ok 3cm, czy aż takie znaczenie by to miało?

Gdzieś wyczytałem że przy szybkich tranzystorach między sygnałem a bazą pomaga wlutowanie koralika ferrytowego i że powinien być lutowany wprost do nóżki tranzystora.Nie wiem na ile to prawda,ale może masz takowy i sprawdzisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kaz K napisał:

A nasuwa mi się pytanie czy na mosfetach też próbowałeś ?

Nelson Pass próbował ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, piku bb napisał:

Gdzieś wyczytałem że przy szybkich tranzystorach między sygnałem a bazą pomaga wlutowanie koralika ferrytowego i że powinien być lutowany wprost do nóżki tranzystora.Nie wiem na ile to prawda,ale może masz takowy i sprawdzisz.

Tu wchodzą w grę inne sprawy. Normalnie tranzystor po podaniu prądu na bazę wchodzi w stan załączania który trwa określony czas. Następnie jest w stanie przewodzenia, po zaniku prądu bazy wchodzi w stan wyłączania który też trwa określony czas. We wzmacniaczu klasy A takie procesy się nie dzieją, tranzystor cały czas jest w stanie przewodzenia. I to jest właśnie zaleta wzmacniaczy klasy A. Wartość prądy kolektora, jest tylko modulowana prądem bazy, tranzystor nie wchodzi w stan zatkania We wzmacniaczach klasy AB jest inaczej, tranzystory pracują naprzemiennie. Podczas gdy jeden przewodzi drugi jest zatkany. Prąd wstępnej polaryzacji, nie wiele tu zmienia, bo po podaniu większego sygnału tranzystory i tak naprzemiennie przechodzą w stan zatkania i przewodzenia. W tak prostym układzie, single ended, klasa A, jakim jest JLH. Szybkie tranzystory z wysokim ft które sprawdzają się we wzmacniaczach klasy AB. W JLH nie koniecznie się sprawdzą. 

Moim zdaniem, ten układ wymusza stosowanie określonych typów tranzystorów mocy. Nie zbyt wolnych i niezbyt szybkich. I wygląda na to że BDY23-25 wstrzeliły się idealnie. Ale na pewno znajdzie się sporo innych typów, które będą prawidłowo bez oscylacji, pracować w tym wzmacniaczu.    

 

3 godziny temu, piku bb napisał:

Roman_66094,a nie masz może BD249c do sprawdzenia.Przypomniałem sobie że mam kilkanaście sztuk a nie mam oscyloskopu i będę mógł je przetestować tylko na słuch.

Niestety nie mam tych tranzystorów, ale warto spróbować. mogą się sprawdzić całkiem dobrze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Roman_66094 napisał:

We wzmacniaczach klasy AB jest inaczej, tranzystory pracują naprzemiennie. Podczas gdy jeden przewodzi drugi jest zatkany.

To o czym  piszesz nie jest to do końca prawdą. Owszem, jeden przewodzi, a drugi jest zatkany tylko wówczas, gdy sygnał wejściowy przychodzący na tranzystory mocy jest na tyle wysoki, że tranzystory zaczynają już pracować w kl. B. Tylko wtedy jest jeden zatkany, a drugi otwarty i tak naprzemian. Ale ilość zniekształceń generowanych przez taki wzmacniacz jest nieakceptowalna dla zastosowań audio. Początkowa polaryzacja tranzystorów pracujących w kl. AB powoduje to, że każdy z nich przewodzi w jakimś stopniu i to przewodzenie jest uzależnione od wartości tego prądu (spoczynkowego). Dlatego uznaje się, że wzm. pracujące w kl. AB mogą "pierwsze waty" grać/wzmacniać w kl. A

20 godzin temu, Roman_66094 napisał:

W tym filmiku jako tranzystor sterujący wstawiony jest bardzo wolny TIP41 ft 3MHz u mnie jest BC211 ma ft 50-300MHz.

Mnie nie chodziło o to czy tranzystor wolny, czy szybki, ale o to że każdy z nich jest dobierany pod wieloma względami, a nie lutowany w układ "prosto z szuflady". 

Wzmacniacz JLH 1969 jest układem prostym i wielokrotnie klonowanym, ale właśnie brak zrozumienia zasady jego działania i stosowania elementów (z przypadku) prowadzi do różnych problemów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, MSki napisał:

To o czym  piszesz nie jest to do końca prawdą. Owszem, jeden przewodzi, a drugi jest zatkany tylko wówczas, gdy sygnał wejściowy przychodzący na tranzystory mocy jest na tyle wysoki, że tranzystory zaczynają już pracować w kl. B.

Wspominałem o tym, jest, przecież ustawiony jakiś bias.

10 godzin temu, Roman_66094 napisał:

Prąd wstępnej polaryzacji, nie wiele tu zmienia, bo po podaniu większego sygnału tranzystory i tak naprzemiennie przechodzą w stan zatkania i przewodzenia. 

Ale dzieje się to dość szubko, wartości biasu w większości wzmacniaczy AB są ustawiane nisko, przeważnie 10-50mA. Właściwie chodzi tylko o likwidację zniekształceń skrośnych. 

 

Godzinę temu, MSki napisał:

Dlatego uznaje się, że wzm. pracujące w kl. AB mogą "pierwsze waty" grać/wzmacniać w kl. A

Mogą, pod warunkiem że bias zostanie ustawiony odpowiednio wysoko. Przy ustawieniach biasu 10-50mA, to co najwyżej jakieś mW wzmacniacz może oddać w klasie A, po czy przechodzi do klasy B. 

Szybkość przełączania tranzystora, przy niskim prądzie spoczynkowym też jest dużo niższa. Dla typowego ft 50Mhz będzie to 2-5 MHz przy prądzie 20mA. 

W klasie A tranzystor ustawiony jest w najbardziej korzystnych warunkach pracy. Dodatkowo nie musi się przełączać, jak w klasie AB. Dlatego wymagania co do szybkości tranzystorów mocy, pracujących w klasie A mogą być dużo niższe niż w przypadku klasy AB. Niezbyt szybki KD502 przy prądzie 1A ma ft prawie 5MHz  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

    

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.