Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz JLH 1969 na tranzystorach Cemi


Roman_66094
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Historyczny wzmacniacz JLH z roku 1969. zbudowany z użyciem polskich tranzystorów Cemi. Schematu nie wklejam dostępny w sieci.

Wzmacniacz zbudowałem z ciekawości. Wzmacniacz jest starą konstrukcją, ciekawy byłem, jakie będą parametry wzmacniacza z czterema tranzystorami na kanał.

Od tranzystorów końcowych, bardzo mocno zależą parametry wzmacniacza. W oryginalnym projekcie, użyte były tranzystory MJ480 w starych katalogach jako zamiennik tego tranzystora podawany jest BDY23. Użyłem dawnych tranzystorów Cemi BDY23, tranzystory te są mocniejsze i szybsze niż MJ480. Wydają się być idealne do tego projektu.

Pasmo wzmacniacza na BDY23 osiąga 1MHz przy spadki -1dB, tranzystory sterujące to BC211 wejściowe CB177 wszystkie dawnej produkcji Cemi. Jako tranzystory mocy próbowałem też KD502 sterujące 2N1711 i wejściowe KSA992. Ostatecznie wszystkie tranzystory zostały Cemi, zmiana na 2N1711 czy KSA992 nic nie wnosi, parametry bez zmian.

Na tranzystorach KD502 wzmacniacz pracuje prawidłowo, jednak pasmo przenoszenia jest znacznie mniejsze niż na BDY23, zniekształcenia THD takie same. Jednak mniejsze pasmo to mniejsza szybkość narastania sygnału. co może przełożyć się na większe zniekształcenia TIM, ale tego nie jestem niestety w stanie zmierzyć.       

Wzmacniacz zaskoczył mnie dobrymi parametrami, jak na tak prostą konstrukcję. Układ jest stabilny temperaturowo, pracuje oczywiście w klasie A prąd spoczynkowy ustawiony na 1,3A

Wzmacniacz jest bardzo cichy, zero brumu, szumu, totalna cisza. 

Parametry zmierzone 

Zniekształcenia THD 0,01%

IMD 0,07%

Pasmo 20Hz do 1Mhz -1dB

Szybkość narastania sygnału ok 20V/us

Moc 10W/8omów przy zasilaniu 27V

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 20210128_221209.thumb.jpg.89b10f8df93c98a7ce0c97e2a07dcf15.jpg

200kHz 20210129_025800.thumb.jpg.6d086320bc0a9d3b146ea4e8b3a80de6.jpg100kHz 20210128_200050.thumb.jpg.0a3c1febaaa1f623fe7b500cfbdd13e1.jpg 

10kHz 20210128_200117.thumb.jpg.073495f0b76604fb5d290d0c1a9e6f75.jpg 1KHz20210128_200154.thumb.jpg.ff0f388def3e1937d2a71f84a913f757.jpg

 

  

 

2126257140_kd502BC211BC1771WJLH.thumb.JPG.6b0323c4e782132ff86cc49aa43f26da.JPG109179087_kd5021W.thumb.JPG.e1fb927622132db12c14ab30a7b7a2f6.JPG

kd502 1W thd.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, McGyver napisał:

PCB Twojego autorstwa?

Nie, kupione na ebay za parę zł. nie opłaca się robić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BDY23 to dobre tranzystory ze względu na częstotliwość graniczną 10MHz jednak do klasy A lepsze by były np. MJ15003. Oczywiście, że nie są to CEMI ale pracowały by na luzie przy tym prądzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio budowałem na tej samej płytce ale na starych 2N3055 tungsram i gra to bardzo dobrze. Dobry zasilacz do tego to taki oparty na "powielaczu pojemności" (ja robiłem też na 2N3055).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Roman_66094 napisał:

Jednak mniejsze pasmo to mniejsza szybkość narastania sygnału. co może przełożyć się na większe zniekształcenia TIM,

Niekoniecznie, to zależy od staranności projektu popartego doświadczeniami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, moltos napisał:

BDY23 to dobre tranzystory ze względu na częstotliwość graniczną 10MHz jednak do klasy A lepsze by były np. MJ15003. Oczywiście, że nie są to CEMI ale pracowały by na luzie przy tym prądzie.

BDY23 są mocniejsze niż oryginalne MJ480 które mają Ic 4A BDY23 Ic6A ciągły dopuszczalny prąd kolektora, czyli pracują przy mniej niż 1/4 prądu kolektora. 

Przy uruchomieniu zanim się zorientowałem potencjometr był podkręcony i BDY23 pracowały przy prądzie ok 3A 

Wzmacniacz pracował prawidłowo, choć oczywiście to za dużo dla tych tranzystorów, ale 1,5A dadzą radę bez problemu.

Zaletą jest szybkość oryginalne MJ480 zastosowane w projekcie maja Ft 4Mhz BDY23 min 10MHz.

Wzmacniacz bardzo ładnie pracuje na BDY23, ale wszystkie z tej serii BDY23,24,25 można stosować z dobrym skutkiem.

Bardzo ładne przebiegi bez oscylacji, pasmo imponujące 1MHz przy spadku o -1dB. 

Na tranzystorach KD502 pasmo prawidłowe do 100KHz -1dB powyżej tej częstotliwości jest podbicie  sinusoida się zniekształca, widać pik na prostokącie. Można by to skompensować kondensatorem w sprzężeniu. Ale pasmo trzeba by przyjąć max 100kHz co też nie jest złym wynikiem.   

Prostokąt 100kHz KD502 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W tym układzie istotne są pojemności wejściowe tranzystorów mocy, KD502 ma mniejsze ft i pojemność pewnie większą niż BDY23 stąd gorzej pracuje w tym układzie.   

MJ15003 nie próbowałem ale z tego co widzę mają Cob 1nF. Próbowałem na mocnych PDP493 Ic 15A o ft 5MHz ale było jeszcze gorzej niż na KD502 widoczne podbicia i zniekształcenia sinusoidy, przy wyższych częstotliwościach. 

Jednak pomiary THD nie wykazują różnic, zniekształcenia praktycznie takie same na BDY23 co na KD502 na BDP493 trochę większe w górnym paśmie akustycznym.   

 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten prosty wzmacniacz JLH opracowany ponad 50 lat temu, zaskoczył mnie dobrymi parametrami.

Pomierzyłem z ciekawości konstrukcję Nelsona Passa first watt F5.

Nie wiem dlaczego ale F5 traci stabilność przy częstotliwości ponad 500kHz. 

Zniekształcenia THD F5 i JLH

 

 First Watt F5 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

    JLH 1969    1582463723_kd502BC211BC1771WJLH.thumb.JPG.f1931e3c50c9415f813a353eb3f006f8.JPG

prostokąt 100kHz First Watt F5f5..thumb.jpg.8c29529a968b124b3c1c0f4de34c9b4d.jpg

     Prostokąt 100kHz JLH 196920210128_200050.thumb.jpg.19799e79b6e7572d10514de862d79d0d.jpg

Takie pomiary oczywiście nic nie mówią o brzmieniu, jednak pokazują od strony technicznej parametry układów.

Ciekawe jest to, że F5 ma większe zniekształcenia intermodulacyjne JLH 0,07% a F5 ok. 0,2% przy 1W/8mów

   

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Roman_66094 napisał:

Nelsona Passa first watt F5

ostatnio w wywiadzie N.Pass stwierdził, że F5/F7 to nie jest muzyczny 'sweet spot' - choć pewno chodziło o marketingowy koniec pary różnicowej na wejsciu po prostu :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wzmacniacze tranzystorowe w klasa A są na szczycie technologii półprzewodnikowej, jeśli chodzi o brzmienie. Nie udało mi się zbudować wzmacniacza w klasie AB który byłby lepszy. Wyżej to już chyba tylko, dobre konstrukcje lampowe. Budowałem dwa wzmacniacze Passa, F5 i Aleph 30. Oba wzmacniacze są znakomite, choć różnią się nieco brzmieniowo. A są wzmacniacze Passa, które są wyżej oceniane od powyższych np. first watt j2. JLH gra trochę chłodniej, może dlatego że jest na tranzystorach bipolarnych. Ale to również dobry wzmacniacz. W stopniu wejściowym JLH próbowałem zastosować tranzystor  jfet 2Sj103, brzmienie nieco się ociepliło. Zniekształcenia układu wzrosły. Niestety nie mam 2sj74, który mógłby się lepiej sprawdzić w tym układzie. Nie chcę wylutowywać z F5 bo są dobrane z 2sk170 a w razie by się uszkodził byłby problem z dokupieniem oryginalnego. 

        

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Roman_66094 napisał:

W stopniu wejściowym JLH próbowałem zastosować tranzystor  jfet 2Sj103, brzmienie nieco się ociepliło. Zniekształcenia układu wzrosły.

a dostosowałeś punkt pracy? (akurat staram się dobrać rezystory do 2sk170 które mam w jfet boz) wybacz jeśli to oczywiste, że tak...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Sprawdziłem jak JLH 1969 zachowuje się w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego.

Wzmacniacz jest stabilny w otwartej pętli. Pasmo bez USZ na BDY23 40kHz -1dB, 65kHz -3dB

Zniekształcenia z bez sprzężenia zwrotnego 2,7% przy 1W 

Na tranzystorach KD503 pasmo bez USZ 9kHz -1dB 20kHz -3dB zniekształcenia THD przy 1kHz takie same jak na BDY23.

Oczywiście ten wzmacniacz nie może poprawnie i nie powinien pracować bez sprzężenia zwrotnego. 

Test zrobiony tylko w celu zbadania, jak układ zachowuje się w otwartej pętli i jakie ma pasmo i zniekształcenia.

Jak widać, różnica jest duża jeśli chodzi o pasmo BDY23 są dużo szybsze niż KD502. Wzmacniacz na BDY23 jest też bardzo stabilny z zamkniętą pętlą osiąga bardzo szerokie pasmo, 1MHz przy spadki zaledwie -1dB. Jak na razie nie znalazłem lepszych tranzystorów niż BDY23-25 do tego wzmacniacza. Nie brałem oczywiście pod uwagę współczesnych tranzystorów. Wzmacniacz jest historyczny dlatego stare tranzystory, wykonane w technologii MESA Nowszy epitaksjalny BDP493 nie sprawdził się za bardzo w tym układzie pracuje gorzej niż KD502. 

 

   

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2021 o 10:51, pyza666 napisał:

Też ostatnio budowałem na tej samej płytce ale na starych 2N3055 tungsram i gra to bardzo dobrze. Dobry zasilacz do tego to taki oparty na "powielaczu pojemności" (ja robiłem też na 2N3055).

Wrzucisz schemat ''powielacza''.Też planuję zrobienie JLH '69,ale jak ukończę lampiaka.

Mam już sparowane 40411 ponoć RCA oraz 2 garści Tungsramów i zbieram wszelkie praktyczne porady co do budowy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2021 o 22:44, Roman_66094 napisał:

Historyczny wzmacniacz JLH z roku 1969. zbudowany z użyciem polskich tranzystorów Cemi.

a jakie pozostałe tranzystory zastosowałeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, namor napisał:

a jakie pozostałe tranzystory zastosowałeś?

Pozostałe tranzystory to BC211 i BC177 jednak dobrze, jak tranzystory mają spore wzmocnienie. 

U mnie BC177 ok 300, BC211 ok 200 bdy23 ok. 100. Oczywiście nie muszą być dokładnie takie. 

Jednak zastosowanie tranzystorów o małym wzmocnieniu powoduje nieco większe zniekształcenia wzmacniacza.

Próbowałem też inne tranzystory np. BC560, KSA992, 2N1711 pracują prawidłowo w tym układzie, ale zupełnie nic nie wnoszą. Dlatego pozostały BC211 i BC177 są jak najbardziej OK, nowsze tranzystory nie maja nad nimi, w tym układzie żadnej przewagi.    

Sceptycznie podchodziłbym do zastosowania tranzystorów 2n3055 Tungsram, te tranzystory są bardzo wolne FT 800kHz. Układ pewnie będzie na nich działał, ale poziom transientów będzie na nich bardzo duży. Na pewno większy niż na KD502, których FT jest min. 2MHz. Niestety mam tylko jeden 2n3055 Tungsram i tego nie sprawdzałem w praktyce, chyba że wymontuję drugi brakujący tranzystor z Kleopatry. 

Już na KD502 słychać podbarwione wyższe częstotliwości. Może się to nawet podobać, wysokie tony wydają się bardziej wyraziste, brzmienie jest jaśniejsze. Na BDY23 brzmienie jest raczej bez podbarwień, bardziej spokojne, wydaje się bardziej neutralne. W mojej ocenie brzmienie na BDY23 jest wierniejsze, bardziej prawidłowe. Ale na KD502 też jest ciekawie i może się podobać.        

  

Jeśli chodzi o  40411 to też nie wróżę im dobrego brzmienia ft 400kHz

Ale jak są można spróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, piku bb napisał:

Wrzucisz schemat ''powielacza''.Też planuję zrobienie JLH '69,ale jak ukończę lampiaka.

Mam już sparowane 40411 ponoć RCA oraz 2 garści Tungsramów i zbieram wszelkie praktyczne porady co do budowy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja się wzorowałem na schematach i opisach ze strony poniżej. Jeżeli budujesz klasyczną wersję zasilaną napięciem pojedynczym to wystarczy tylko gałąź dodatnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2021 o 22:44, Roman_66094 napisał:

 

 

 

  1KHz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

  

 

 

 

Dlaczego ten 1 KHz jest z opadającymi liniami? Jakby były znaczne ograniczenia w dole pasma.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenie od dołu jest, spadek -3dB  przy ok 15Hz. 

Pasmo od dołu zależy od pojemności kondensatorów elektrolitycznych zaznaczonych na schemacie czerwoną gwiazdką. Warto zwiększyć ich pojemność, poprawi się pasmo od dołu.

 

Mój schemat tak wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolna częstotliwość graniczna nie zależy od zastosowanych tranzystorów. 

Tranzystory mocy, mają wpływ na górę pasma, zalecane są o ft min. 5Mhz ale ważna jest też ich pojemność wejściowa.

W tranzystorach KD502 FT przy 1A sięga ok 5MHz jednak pojemność wejściowa ok 1nf.  Dlatego pomimo przyzwoitej częstotliwości granicznej w tym układzie, są wyraźnie wolniejsze od BDY23. Ale myślę że wystarczająco dobre i jeśli ktoś ma KD502 można je stosować w tym układzie. Jednak wolne tranzystory o ft poniżej 1MHz raczej nie za bardzo nadadzą się do tego układu. Wzmacniacze tranzystorowe, wymagają w miarę szybkich tranzystorów, żeby ograniczyć dokuczliwe zniekształcenia TIM. (We wzmacniaczach lampowych nie występuje ten rodzaj zniekształceń)Tranzystory Tungsram 2N3055 były stosowane w pierwszych polskich wzmacniaczach HI-FI np. Kleopatra. Jednak wymiana w Kleopatrze 2N3055 na KD502 przynosi poprawę brzmienia i parametrów tego wzmacniacza. Późniejsze wzmacniacze Unitry były już wyposażone w dużo szybsze tranzystory Tesli KD502-503. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 1418497958_CoBKD502.thumb.JPG.772d1883dc32627a26eb1d4f9ed425b5.JPG      

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman_66094-tak mnie zaciekawiłeś tematem,że zamówiłem BDY23.

Będzie kiedyś porównanie z 40411 i Tungsramem.

Wzmacniacz masz zbudowany na ''desce''czy w obudowie-jaki wygląda u Ciebie zasilacz? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już wcześniej o zastosowaniu zamiast wymienionych przez Ciebie tranzystorów mocy np. MJ15003. Może nie grzeszy on dużą wartością ft ale jest dużo lepszy niż popularne 2N3055 czy KD502. Wytrzymały temperaturowo i prądowo. Ja bym do pojemności wejściowej tak dużej wagi nie przywiązywał bo wysterowanie tranzystora mocy zależy też od stopnia poprzedzającego i tam też jest pole do popisu. Łączenie równoległe tranzystorów mocy jest dobre w klasie AB bo tranzystory pracują na krótszych odcinkach charakterystyk. Pojedynczy tranzystor w klasie AB musi pracować od np. 50mA do kilku amper co nie jest komfortowym rozwiązaniem. W klasie A tranzystor pracuje przy stałym prądzie. Więc nie ma potrzeby łączenia po kilka równolegle (pojemność wejściowa tez ulegnie zwielokrotnieniu). Ale są problemy związane z temperaturą i nie zawsze pomoże spory radiator. Wysoka temperatura pracy niestety nie jest sprzyjająca dla tranzystorów BJT. To nie mosfety. Jest taki parametr w datasheet jak DC current gain, który dużo mówi o tranzystorze. Nigdzie nie spotkałem wykresu dla BDY23 bo to stary tranzystor i pewnych charakterystyk się nie doszukamy. Ale dla przykładu weźmy tranzystor BUV22 czy ekstremalnie BUX20 (o dość dużej ft=8MHz) a np. tranzystor 2N3055 to widać wyraźnie z wykresu, który jest lepszy do zastosowań w klasie A nawet przy małym prądzie. Żeby nie rozciągać tematu chyba lepiej zastosować przewymiarowany tranzystor mocy, który nie będzie się pocił niż słabszy pracujący na granicy wytrzymałości. Ja sam zainteresowany byłem od lat budową JLH69 i nawet leży komplet części do  projektu, który znalazłem kiedyś w sieci na tranzystorach i jest on m.in. na Toshibach 2SC5200 (ft=30MHz). Jak uporam się z innymi projektami to dla ciekawości zrobię JLH69 na podstawie poniższego przykładu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, moltos napisał:

Pisałem już wcześniej o zastosowaniu zamiast wymienionych przez Ciebie tranzystorów mocy np. MJ15003. Może nie grzeszy on dużą wartością ft ale jest dużo lepszy niż popularne 2N3055 czy KD502.

Ludzie stosują wspomniane przez Ciebie tranzystory w JLH więc pewnie też się nadają. Ja niestety ich nie mam, dlatego nie wiem jak wypadają w porównaniu do BDY czy KD. 

KD502 jest niesamowicie wytrzymałym tranzystorem w pracy impulsowej wytrzymuje 30A. zdarzyło mi się naprawiać wzmacniacz Unitry gdzie zwarty był tranzystor sterujący BD140. KD502 rozgrzał się do tego stopnia ze odlutowały się przewody od wyprowadzeń. Byłem pewny że KD502 nie przetrwał, a tu niespodzianka, okazały się sprawne. To prawda, że można na nich cynę topić, przetrwają nawet zwarcie. BDY23-25 są dużo słabsze, ale w tym układzie nie dostają zadyszki. Przy napięciach, przy których pracują w JLH, mogą wytrzymać 6A stałego obciążenia. W JLH przy normalnej eksploatacji, raczej nie sposób ich spalić, Ic mamy ok 1,2A tym bardziej ze kondensator jest na wyjściu, zwarcie nie grozi.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) BDY28.thumb.PNG.c3eddeb322b1411fd89b3a3d9231e92c.PNG

Dla BDY23-24 SOA jest takie same.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JLH69 opracowany był lata temu. Do czasów współczesnych powstało mnóstwo lepszych tranzystorów od tych z pierwowzoru. A tamtych już nie ma. Te które wymieniłem też nie są jakieś egzotyczne. Do kupienia na polskim rynku i nie są to jakieś wygórowane ceny za 4 szt. i to zarówno w obudowie TO3 jak i innych. Zaletą tego wzmacniacza jest to, że tranzystory mocy nie są parą komplementarną i nie muszą być o tym samym hfe. Wręcz gdzieś było na ten temat, który ma mieć mniejsze wzmocnienie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kaz K napisał:

A dlaczego nie zastosować 2SC5200 tam ft=30MHz?

Układ jest historyczny, dlatego stare tranzystory.  Co do 2sc5200 to gdzieś czytałem że układ może się na nich wzbudzać.

Mam te tranzystory, może to sprawdzę jak będzie czas.  Jednak popatrz na przebiegi na BDY23 prostokąt 100 i 200 kHz, Czy potrzebna większa szybkość tranzystorów?  W dodatku jest to klasa A, tranzystory cały czas są w stanie przewodzenia. 

Niektóre wzmacniacze, mają prostokąt przy 20kHz taki jak ten przy 200kHz 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebiegi dla 100 i 200 KHz są bardzo dobre. Ciekawe jakie byłyby na obciążeniu.

22 minuty temu, Roman_66094 napisał:

 

Niektóre wzmacniacze, mają prostokąt przy 20kHz taki jak ten przy 200kHz 

Pewno, gdyby ten wzmacniacz wzbogacić o wejściowy filltr dolnoprzepustpwy ok. 150 (-3 dB) kHz byłoby podobniej ?

Swoją drogą, taki filterek dobrze robi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jar1 napisał:

Przebiegi dla 100 i 200 KHz są bardzo dobre. Ciekawe jakie byłyby na obciążeniu.

Obciążenie było, rezystor dużej mocy 8R

4 minuty temu, jar1 napisał:

Pewno, gdyby ten wzmacniacz wzbogacić o wejściowy filltr dolnoprzepustpwy ok. 150 (-3 dB) kHz byłoby podobniej ?

Swoją drogą, taki filterek dobrze robi. 

Tak, taki filierek choćby w postaci kondensatora na pewno nie zaszkodzi.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, moltos napisał:

Wręcz gdzieś było na ten temat, który ma mieć mniejsze wzmocnienie.

Znalazłem coś ciekawego w tym temacie i jest tam o doborze tranzystorów-ogólnie dużo w temacie JLH69-

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piku bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Roman_66094 napisał:

 

Mam te tranzystory, może to sprawdzę jak będzie czas.

 

No byłbym  ciekawy pomiarów na tych 2SC bo też przymierzam się do tego ampli (posiadam  2SC z wylutu i może bym cuś zlutował)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kaz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle, to bardzo fajny projekt, miło popatrzeć i poczytać.

I pocieszyć, że jeszcze zdarzają się ludzie, którym się chce coś zrobić i mają się czym pochwalić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.