Skocz do zawartości
IGNORED

MQA to oszustwo ?


Elberoth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy
22 minuty temu, g88 napisał:

Czyli jak mam Album w MQA, ale mam ustawioną jakość CD w aplikacji, to dalej będzie MQA odtwarzany ? 
Na Dacu mi się 16bit/44KHz wyświetla (a ma on pełne dekodowanie MQA). Słycham na Rasbery + Volumio

No tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
10 minut temu, g88 napisał:

Skąd ta pewność ? Masz jakieś dowody na to ?

Czysta logika. Jeżeli jakiś plik jest dostępny wyłącznie w MQA, to czy ty go będziesz dekodował do 192, czy do 44, to rodzaju kompresji nie zmienisz 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Marcinus napisał:

W każdym razie obecnie testuję HI RES-y na Apple Music.

Ja już przetestowałem. Jest tak jak napisałeś. Zgadzam się z Tobą. Apka dość uboga, a jeśli mowa o sterowaniu z iPhona czy iPada o co pytał się @LOBO_M, to można i nie można 🙂 Podłączone mam tak samo jak w Twoim przypadku. MacBook - DAC, po USB. Sterowałem z iPada włączając podgląd monitora na iPadzie. Apka: Remote for Mac. Jest to niezbyt wygodne i w połączeniu z ubogą i kiepską w nawigacji aplikacją Muzyka staje się nawet koszmarne. Jeśli zaś chodzi o tę rozdzielczość bitową o której pisał @dzarroto i na Macu nie będzie 24/192 jeśli jeszcze ktoś korzysta z macOS 10.14 Mojave w dół. Dopiero od 10.15 Catalina, aplikację iTunes zamienili na aplikację Muzyka, w której to ustawieniach można włączyć Hi-Res. Napisałem to dla osób, które o tym nie wiedzą, bo jak się okazuje „Pewnie wstyd się przyznać, ale nawet nie wiem, co to jest... 🙂„ Ja również nie wiedziałem do czego służy Arcade 🙂 Dowiedziałem się czytając ten wątek. Zaraz zabieram się za instalację Monterey. Może poprawili coś w aplikacji Muzyka i będzie bardziej intuicyjna, w co wątpię 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, marok napisał:

Ja już przetestowałem. Jest tak jak napisałeś. Zgadzam się z Tobą. Apka dość uboga, a jeśli mowa o sterowaniu z iPhona czy iPada o co pytał się @LOBO_M, to można i nie można 🙂 Podłączone mam tak samo jak w Twoim przypadku. MacBook - DAC, po USB. Sterowałem z iPada włączając podgląd monitora na iPadzie. Apka: Remote for Mac. Jest to niezbyt wygodne i w połączeniu z ubogą i kiepską w nawigacji aplikacją Muzyka staje się nawet koszmarne. Jeśli zaś chodzi o tę rozdzielczość bitową o której pisał @dzarroto i na Macu nie będzie 24/192 jeśli jeszcze ktoś korzysta z macOS 10.14 Mojave w dół. Dopiero od 10.15 Catalina, aplikację iTunes zamienili na aplikację Muzyka, w której to ustawieniach można włączyć Hi-Res. Napisałem to dla osób, które o tym nie wiedzą, bo jak się okazuje „Pewnie wstyd się przyznać, ale nawet nie wiem, co to jest... 🙂„ Ja również nie wiedziałem do czego służy Arcade 🙂 Dowiedziałem się czytając ten wątek. Zaraz zabieram się za instalację Monterey. Może poprawili coś w aplikacji Muzyka i będzie bardziej intuicyjna, w co wątpię 🙂

Wygląda na to, że "olewanie" aplikacji desktop to norma - bez względu na system i serwis streamingowy. Aplikacja mobilna AM jest wg mnie bardzo dobra - na pewno lepsza od Tidala. Jako jedyna ma tez dobrze ogarnięty import utworów do pamięci wewnętrznej - już Deezer, a zwłaszcza w Qobuz to koszmar. Aplikacja Deezer na PC też jest gorsza niż na Antka. Widocznie ludzie słuchający z kompa to nisza. 

Ogólnie serwisy to masakra - jak coś jest ogarnięte w zakresie integracji z systemami hifi to albo brakuje dodatkowych funkcji(Tidal, Qobuz) albo jakości(Spotify). Jak coś ma fajne funkcje dodatkowe(Deezer) - to integracja z hifi jest mniej lub bardziej ograniczona albo nie ma jej w ogóle(Apple).  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dzarro napisał:

Wygląda na to, że "olewanie" aplikacji desktop to norma - bez względu na system i serwis streamingowy. Aplikacja mobilna AM jest wg mnie bardzo dobra - na pewno lepsza od Tidala. Jako jedyna ma tez dobrze ogarnięty import utworów do pamięci wewnętrznej - już Deezer, a zwłaszcza w Qobuz to koszmar. Aplikacja Deezer na PC też jest gorsza niż na Antka. Widocznie ludzie słuchający z kompa to nisza. 

Ogólnie serwisy to masakra - jak coś jest ogarnięte w zakresie integracji z systemami hifi to albo brakuje dodatkowych funkcji(Tidal, Qobuz) albo jakości(Spotify). Jak coś ma fajne funkcje dodatkowe(Deezer) - to integracja z hifi jest mniej lub bardziej ograniczona albo nie ma jej w ogóle(Apple).  

Nie za bardzo Cię rozumiem 🤔 Co wg Ciebie jest dobre, a co złe. „Aplikacja mobilna AM jest wg mnie bardzo dobra” Nie pisałem nic o aplikacji mobilnej. Od bardzo dawna korzystam z TIDAL przez Audirvanę. Nie dostrzegam „masakra” 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, marok napisał:

Nie za bardzo Cię rozumiem 🤔 Co wg Ciebie jest dobre, a co złe. „Aplikacja mobilna AM jest wg mnie bardzo dobra” Nie pisałem nic o aplikacji mobilnej. Od bardzo dawna korzystam z TIDAL przez Audirvanę. Nie dostrzegam „masakra” 🙂

Aplikacja to wiele funkcji. Np. organizacja biblioteki - w Apple masz podział na gatunki albo kompozytorów w Tidalu nie. W Deezeer i Apple są dużo lepsze algorytmy podpowiedzi nowych nagrań - zwłaszcza w klasyce. W Tidalu wrzucają to samo z kilku największych wytwórni. Tidal ma też beznadziejną funkcjonalność w zakresie kolejki odtwarzania - np. nie można w niej łączyć dwóch playlist, przez trzeba tworzyć ich więcej. itd. 

Oczywiście w Audirvanie nie ma to znaczenia bo tam funkcje są ograniczone do minimum, za to można uzyskać lepszą jakość dźwięku. O ile Audirvana akurat działa, bo na PC nie jest to bezawaryjny program, oglądnie mówiąc. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzarro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, dzarro napisał:

O ile Audirvana akurat działa, bo na PC nie jest to bezawaryjny program, oglądnie mówiąc. 

Jak prawie wszystkie na Windowsie 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, dzarro napisał:

Aplikacja to wiele funkcji. Np. organizacja biblioteki - w Apple masz podział na gatunki albo kompozytorów w Tidalu nie. W Deezeer i Apple są dużo lepsze algorytmy podpowiedzi nowych nagrań - zwłaszcza w klasyce. W Tidalu wrzucają to samo z kilku największych wytwórni. Tidal ma też beznadziejną funkcjonalność w zakresie kolejki odtwarzania - np. nie można w niej łączyć dwóch playlist, przez trzeba tworzyć ich więcej. itd. 

Tu pełna zgoda. Jedne aplikacje mają ciekawe funkcje, których nie mają inne. Zgodziłem się tylko z @Marcinusw temacie kiepskiej aplikacji Muzyka na Macu. Nie rozmawialiśmy o aplikacji mobilnej, która wg Ciebie jest bardzo dobra. Jeśli tak twierdzisz, to może i tak jest. Nie korzystam, a rozmawiamy o desktopowej 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
2 godziny temu, dzarro napisał:

O ile Audirvana akurat działa, bo na PC nie jest to bezawaryjny program, oglądnie mówiąc. 

O ile z działaniem Audirvany na Mac-u, nie miałem nigdy najmniejszych problemów, to zdziwiony jestem, że AM mi się wiesza 😞 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marcinus napisał:

O ile z działaniem Audirvany na Mac-u, nie miałem nigdy najmniejszych problemów, to zdziwiony jestem, że AM mi się wiesza 😞 

Hmm 🤔 U mnie nie było nigdy żadnych problemów. Muzyka się zawiesza czy aplikacja?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
6 minut temu, marok napisał:

Hmm 🤔 U mnie nie było nigdy żadnych problemów. Muzyka się zawiesza czy aplikacja?

Najczęściej sama aplikacja, choć zdarza się, że również muzyka.

A Ty na jakim kompie używasz AM?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Marcinus napisał:

Najczęściej sama aplikacja, choć zdarza się, że również muzyka.

A Ty na jakim kompie używasz AM?

MacBook Pro 13, 2019. i5/16GB RAM z do doopy potrzebnym paskiem Touch BAR 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
4 minuty temu, marok napisał:

MacBook Pro 13, 2019. i5/16GB RAM z do doopy potrzebnym paskiem Touch BAR 🙂

A jaka masz prędkość netu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Marcinus napisał:

Najczęściej sama aplikacja, choć zdarza się, że również muzyka.

A Ty na jakim kompie używasz AM?

W monitorze aktywności sprawdzałeś jakie masz wykorzystanie sieci i RAM-u podczas słuchania? 
 

Żeby nie było, że piszę nie na temat, 3 słowa o MQA. Ten format moim zdaniem tylko zaśmieca bibliotekę TIDAL. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
32 minuty temu, marok napisał:

+/- 5,5Mb/s

Ja mam blisko 200 Mb/s, więc nie to jest problem. Gęste pliki przy takiej prędkości, Tobie chodzą?

 

13 minut temu, marok napisał:

W monitorze aktywności sprawdzałeś jakie masz wykorzystanie sieci i RAM-u podczas słuchania? 

Sprawdzę.

18 minut temu, marok napisał:

Żeby nie było, że piszę nie na temat, 3 słowa o MQA. Ten format moim zdaniem tylko zaśmieca bibliotekę TIDAL.

Tylko, że ostatnio, to już większość plików była w MQA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Marcinus napisał:

Ja mam blisko 200 Mb/s, więc nie to jest problem. Gęste pliki przy takiej prędkości, Tobie chodzą?

 

Sprawdzę.

Chodzą i grają 🙂 200 Mb/s to faktycznie raczej nie problem. Sprawdź wykorzystanie RAM-u. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
2 minuty temu, marok napisał:

Chodzą i grają 🙂 200 Mb/s to faktycznie raczej nie problem. Sprawdź wykorzystanie RAM-u. 

Tylko, że nawet DSD 256 z HDD podłączonego do routera chodzą dobrze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Durny MQA żre ram, a może i nie. Sam już nie pamietam. Nie pamietam również ile Hiresy w AM go potrzebowały. Nie sprawdzę teraz bo znowu wyczyściłem chyba pliki rozruchowe potrzebne do instalacji świeżego systemu z pendrive. Coś mi się przypomina, że podobny błąd zrobiłem z poprzednią instalacją. Muszę chyba rozpocząć instalację internetową. RAMu więcej potrzebowały (chyba, z pewnością?) DSD, ale z tego również nie korzystam. Nie ma to jak dobra realizacja 16/44 lub gęste. Wszystko inne i jakieś wynalazki MQA o kant można potłuc, jeśli nagranie jest kiepskiej jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już jesteśmy przy różnych formatach, czy ktoś ogarniający temat mógłby mi po krótce wytłumaczyć dlaczego ja na Spotify słyszę kiepską jakość wysokich tonów względem TIDAL? Zapytam, bo niektórzy koledzy z podwórka 🙂 nie chcą płacić dwa razy drożej za TIDAL, gdyż jak mówią, różnicy nie słyszą 😳 Oczywiście mam na myśli dźwięk z kolumn, nie z telefonu 🙂

Wrzucę filmik z mojego ulubionego kanału na YT. Zaprezentowany jest tam waveform i widmo akustyczne (nie jestem pewien czy wyrażam się poprawnie), ale jest tam mowa o zniekształceniach przy wysokiej częstotliwości w pliku skompresowanym. Ja właśnie słyszę kiepską jakość wysokich tonów na Spotify, dlatego z tego serwisu nie korzystam. Moim zdaniem TIDAL brzmi dużo lepiej. Dlaczego niektórzy różnicy nie słyszą. A może tylko mi się wydaje, że TIDAL brzmi lepiej, jak niektórzy korzystający ze Spotify mnie przekonują 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MQA jest okej i brzmi "milej" od innych formatów, haha! 🤫

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez quatross
literówka, a co!?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
7 godzin temu, marok napisał:

Jeśli już jesteśmy przy różnych formatach, czy ktoś ogarniający temat mógłby mi po krótce wytłumaczyć dlaczego ja na Spotify słyszę kiepską jakość wysokich tonów względem TIDAL? Zapytam, bo niektórzy koledzy z podwórka 🙂 nie chcą płacić dwa razy drożej za TIDAL, gdyż jak mówią, różnicy nie słyszą 😳 Oczywiście mam na myśli dźwięk z kolumn, nie z telefonu 🙂

Wrzucę filmik z mojego ulubionego kanału na YT. Zaprezentowany jest tam waveform i widmo akustyczne (nie jestem pewien czy wyrażam się poprawnie), ale jest tam mowa o zniekształceniach przy wysokiej częstotliwości w pliku skompresowanym. Ja właśnie słyszę kiepską jakość wysokich tonów na Spotify, dlatego z tego serwisu nie korzystam. Moim zdaniem TIDAL brzmi dużo lepiej. Dlaczego niektórzy różnicy nie słyszą. A może tylko mi się wydaje, że TIDAL brzmi lepiej, jak niektórzy korzystający ze Spotify mnie przekonują 🙂

 

Bardzo ładnie człowiek wszystko opisał, choć zabrakło kodeków Tidal I Spotify 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Marcinus napisał:

Bardzo ładnie człowiek wszystko opisał, choć zabrakło kodeków Tidal I Spotify 🙂 

A czy z Tidala lub Spotify da się jakoś w miarę niezawodnie przechwycić plik do analizy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Teraz, tym napisał:

A czy z Tidala lub Spotify da się jakoś w miarę niezawodnie przechwycić plik do analizy?

To już nie do mnie pytanie. Moja wiedza ogranicza się do tego, że potrafię włączyć i słuchać 😂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Marcinus napisał:

Bardzo ładnie człowiek wszystko opisał, choć zabrakło kodeków Tidal I Spotify 🙂 

„Advanced Audio Coding (AAC) – algorytm stratnej kompresji danych dźwiękowych, którego specyfikacja została opublikowana w roku 1997. Format AAC zaprojektowany został jako następca MP3, oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.”
Tego używa chyba Spotify. TIDAL to chyba FLAC 🤔🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
9 minut temu, marok napisał:

„Advanced Audio Coding (AAC) – algorytm stratnej kompresji danych dźwiękowych, którego specyfikacja została opublikowana w roku 1997. Format AAC zaprojektowany został jako następca MP3, oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.”
Tego używa chyba Spotify. TIDAL to chyba FLAC 🤔🙂

Spotify używa Ogg Vorbis, a Tidal, to głównie już MQA.

ACC256 używał AM, jeszcze jakieś resztki tego formatu można spotkać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marcinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Marcinus napisał:

Spotify używa Ogg Forbis, a Tidal, to głównie już MQA.

ACC256 używał AM, jeszcze jakieś resztki tego formatu można spotkać.

Tym się zasugerowałem 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Choć przypominam sobie, że Ogg, czy coś. Od dawna nie bawię się w kompresje, kodeki itp. 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
4 minuty temu, marok napisał:

Tym się zasugerowałem 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomijając, że zrobiłem błąd w nazwie formatu, to kiedyś podawali, że to Vorbis, może coś się zmieniło na Spotify i teraz jest ACC, a może coś pokićkałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Marcinus napisał:

Pomijając, że zrobiłem błąd w nazwie formatu, to kiedyś podawali, że to Vorbis, może coś się zmieniło na Spotify i teraz jest ACC, a może coś pokićkałem.

Eee tam. Kto by się tym przejmował. Dobra jakość dźwięku jest najważniejsza 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.