Skocz do zawartości
IGNORED

Mini salka 5.1 | Auro3D


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, fetek napisał:

jakie przejścia ... ? poprawnie ustawiony system nie ma takiego efektu.

No i potem głową ruszysz i ci dźwięk ucieka ....tak gdzieš pisałeš w  temacie u Butlera odnośnie centralnego bodajrze? Ja dalej twierdzę,że głośniki dobrze rozmieszczone wokòł słuchacza to na metrażu od 14 m2 spokojnie  7  w dolnej warstwie i wcale nie muszą to być jakieś superduper highendy wodotryski . Na taki pokój spokojnie wystarczy( tymbardziej dedykowany ) jakieś podstawkowe monitory średniej klasy  .Tak jak moje Dali on wall,albo Dali Fazon sat

kompaktowe płytkie nie zajmują dużo miejsca i mają szeroki winkiel emisji (chyba dobrze to opisałem 😁).Poza tym jeśli sygnał jest kodowany w 7.1 to siłą rzeczy tam się coś dzieje.i to słychać .Przejścia od głośnika do głośnika są pełniejsze.Czujesz sie otoczony dźwiękiem jak byś tam był.5.1 wygeneruje ten efekt ale  już nie tak dokładnie i szczegòłowo bo  SR/SL zawsze będzie tylko SR/SL chyba że je 2m za kanapka po rogach rozstawisz  , a  to nie to samo .Ten kto  raz słyszał  7.1 ,rzadko wraca do 5.1  .Pewnie ,że nie chodzi o to,żeby co pòł metra  zabetonować głośnik,ale co 120-130cm  to się już można pokusić .Oczywiście jak nie ma możliwości i głośnik tylny drze się 20cm za głową to nie ma sensu ale metr z tyłu to się już można pokusić . Ja  mam metraż ok 16.3m2 z tyłu zabrałem 0.5 m na akustyka z przodu ok 0.3m z ekranem.Pokuj jest 4.6m długi zostaje 3.8m po długości .Od ekranu usiądę ok 2.9m  to z tyłu mam 0.9m do ściany.Kolumny rozstawione  pod 135' daje do tylnych od Pozycji odsłuchowej 1.3m i to nie jest mało .Boczne 90'do słuchacza (salka 3.55m szer.) W salonie miałem po rogach ale za to 0.5 m za głową i też grało nie narzekałem .Gorąco namawiam na 7 oczywiście jak jest możliwość ....

Bo faktor W-A-Ż(Ważny Aspekt Żony) 😅też trzeba uwzględnić .

Się rozpisałem....

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób obeznanych w temacie. Wszyscy podniecamy się ustawieniem głośników, a co w temacie odtwarzaczy? Skoro płyty są wydawane z zapisaną ścieżką dźwiękową Auro 3D to zapewne musi ją odtworzyć jakieś urządzenie, analogicznie jak w przypadku DTS X, czy  Dolby Atmos. Tak na szybko znalazłem tylko jeden odtwarzacz Auro 3D w kwocie 29.5K PLN, który nawet nie obsługuje 4K. Skoro już obsługuje format Auro 3D, to nasuwa się kolejne pytanie, jeśli ścieżka dźwiękowa jest nagrana w nowym formacie 13.1, to czy starsze odtwarzacze to odtworzą? Wprawdzie w moim modelu jest możliwość upmixu, ale czy to zabrzmi tak samo jak w oryginale? Jeśli np koncert jest nagrany w 2.0, to co da nam upmix Auro 3D? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły BR potrafi odtworzyć  ten format .

Mam Panasonic BDT 460 i Oppo 203 , żadnych problemów .

Oppo chyba pójdzie w ludzi na rzecz 205 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez max720
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, max720 napisał:

Zwykły BR potrafi odtworzyć  ten format .

Mam Panasonic BDT 460 i Oppo 203 , żadnych problemów .

Oppo chyba pójdzie w ludzi na rzecz 205 .

Dawno temu filmy, koncerty były wydawane w formacie 2.0 i jak miałeś ampli z surround to sobie to odtworzyłeś w 5.1 a potem w 7.1,  koncerty w różnych specyfikacjach hall koncertowych. W tej chwili możesz już sobie wybrać, jaką ścieżkę chcesz odsłuchać i słychać różnicę. Skoro teraz są wydawane filmy z nagraną ścieżką Auro 3D to po coś to jest, inaczej na każdej płycie byłoby oznaczenie Auro 3D, ale bez tej ścieżki do wyboru w menu płyty. Pytam, bo może ktoś z Was odsłuchiwał taką płytę w salonie audio z oryginalną ścieżką Auro 3D i czy może się podzielić wrażeniami?

PS

Czemu zatem na odtwarzaczach nie ma informacji o odtwarzaniu Auro 3D?

1 godzinę temu, Kayko napisał:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kayko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo może nikt nie był skłonny zapłacić za znaczek na odtwarzaczach 😄 ?

Tu taka ciekawostka, tak wygląda ścieżka auro-3d(na pudełku filmu 11.1) jest nią ścieżka LPCM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z obsługą auro-3d nie ma nigdzie problemu BO ścieżki te bazują na ścieżkach DTS/LPCM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy odtwarzacz blu-ray, to odtworzy.
Odtwarzacz tylko wysyła strumień danych z płyty, sam nic nie dekoduje.
Wszystko się dzieję w amplitunerze.
Dekodowanie, upmixowanie (jeśli potrzebne).
Możesz sobie wysłać muzykę stereo i ją upmixowac przez Auro3d na taki zestaw głośników jaki masz.
Albo wysłać oryginalną ścieżkę Auro3d i wtedy będzie tylko dekodowana, bez upmixu.
(Nie można upmixowac oryginalnej ścieżki Auro 3d).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękowania za wyjaśnienia, wychodzi na to, że oznaczenie na płycie o Auro 3D to raczej chwyt marketingowy

56 minut temu, bl4ck napisał:

Bo może nikt nie był skłonny zapłacić za znaczek na odtwarzaczach 😄 ?

 

Samsung już zapłacił 🙂  tv na rok 2022 mają Dolby Atmos

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Podziękowania za wyjaśnienia, wychodzi na to, że oznaczenie na płycie o Auro 3D to raczej chwyt marketingowy
Samsung już zapłacił   tv na rok 2022 mają Dolby Atmos
A, nie chce mi się już komentować.


Nie rozróżniasz Auro3d upmix, od Auro3d.

Niepotrzebnie usunęli tą nazwę "auromatic".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

A tak nawiasem mówiąc jaki masz sprzęt @Kayko oprócz tej jamaszki? Robisz pod Auro czy pod Atmos? Co do ustawień to w internecie widziałem instrukcje tylko w formie Basic i niby coś pisane było że po aktualizacji do Auro niby wszystko się wyświetla w ustawieniach. ( chodzi o podłączenie końcówki mocy pod centralny górny oraz VOG )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Groot napisał:

A tak nawiasem mówiąc jaki masz sprzęt @Kayko oprócz tej jamaszki? Robisz pod Auro czy pod Atmos? Co do ustawień to w internecie widziałem instrukcje tylko w formie Basic i niby coś pisane było że po aktualizacji do Auro niby wszystko się wyświetla w ustawieniach. ( chodzi o podłączenie końcówki mocy pod centralny górny oraz VOG )

Aktualizacja już wyszła, właśnie przeglądałem instrukcję pod Auro 3D i niestety nie ma tam nic o VOG i podłączeniu dodatkowego ampli, więc A6A pójdzie tylko w 5.1.4 a A8A da radę w 7.1.4. Oprócz A6A mam tv LG65C14OLED, głośniki  przód NS555, centralny NS C444, tył NS90 i kupiłem ostatnio sufitowe NS IC800(chyba się pospieszyłem i będę zmuszony do Atmosa). CD to Marantz 6007 a BR jeszcze nie kupiłem (raczej będzie to Panasonic dp-ub9000eb1)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy, będę zmuszony...
Ślub z nimi brałeś...
Kupiłeś, to sprzedaj.
Kup dodatkowe 4 takie jak na tył i będzie Auro3d, jak ta lala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie czy Groot to nie czasem ta sama osoba co Martin Rejek, może wielki powrót pod nowym nickiem i zaś nowy pomysł na kino domowe.

Chyba że jestem przewrażliwiony na tego trolla ale ton pisania tak jakby przypomina Martina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, bl4ck napisał:

Tu taka ciekawostka, tak wygląda ścieżka auro-3d(na pudełku filmu 11.1) jest nią ścieżka LPCM.

To gdzie jest to 11.1? Lekkie oszustwo tutaj widzę. To już lepiej było zrobić ten upmix z Atmosa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
To gdzie jest to 11.1? Lekkie oszustwo tutaj widzę. To już lepiej było zrobić ten upmix z Atmosa.
Nie chcę cytować, co mi prywatnie napisał "Firestone", który nie jest na tym forum ale czyta te wasze "wywody".
Może napiszę delikatnie.
Ma dosyć tych bzdur.
Poczytajcie trochę o Auro3d aby potem coś pisać.

Ja osobiście już mam dosyć prostowania tych pierdół.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Raf77 

Bardzo dobra robota👍

Godzinę temu, RAF77 napisał:

Nie chcę cytować, co mi prywatnie napisał "Firestone", który nie jest na tym forum ale czyta te wasze "wywody".

Przydałby się właśnie ktoś taki ogarnięty w tym temacie. Trochę szkoda😞 mógłby paru naprostować i przykrócić wywyższanie się 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, RAF77 napisał:

Nie chcę cytować, co mi prywatnie napisał "Firestone", który nie jest na tym forum ale czyta te wasze "wywody".
Może napiszę delikatnie.
Ma dosyć tych bzdur.
Poczytajcie trochę o Auro3d aby potem coś pisać.

Ja się Auro nie interesuje i jasno się do tego przyznaję. Czytam ten wątek z ciekawości i żeby może się czegoś nauczyć. Ale nie przeszkadza mi to logicznie wyciągać wniosków. Jeśli na okładce pisze, że jest 11.1 czy coś podobnego, to albo dajemy tyle niezależnych ścieżek albo wyciągamy je z Atmosa, który jest oparty na obiektach i można z niego zrobić niemal dowolną ilość kanałów.
Nie byłoby łatwiej z takiego materiału zrobić upmixa niż z 5.1?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, RAF77 napisał:


Nie rozróżniasz Auro3d upmix, od Auro3d.

Niepotrzebnie usunęli tą nazwę "auromatic".
 

No nie rozróżniam 🙂

Zadałem wcześniej pytanie, na które nikt mi nie odpowiedział, więc teraz konkretnie Ciebie się pytam. Czy jest różnica w odsłuchu ścieżki dźwiękowej Auro 3D nagranej na płycie, a odtworzeniem tej samej ścieżki w upmixie?

Auromatic dalej funkcjonuje, nikt go nie usunął 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem, że jak jest nagrane na płycie Auro3d, to tej ścieżki nie da się upmixować auromatikiem.
Możesz sobie wybrać każdą inną ścieżkę z tej płyty i na niej użyć auromatic.
Oczywiście, że lepsza będzie ta oryginalna.
Jaki byłby sens kupować płyty z dźwiękiem Auro3d, jak by auromatic robił to samo na ścieżce 2.0 albo 5.1....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się o co pytasz. Masz ścieżkę AURO3D nagraną w formacie 11.1. Masz sprzęt w domu by ją odtworzyć i jest super, odbiór masz zgodny z zamierzeniem producenta/autora bo każdy z kanałów jest zapisany oddzielnie. Ja ją chcesz odtworzyć ją w "upmixie"? Ja rozumiem że upmix to sztuczne generowanie przestrzennego dźwięku do wszystkich głośników z samego amplitunera za pomocą algorytmów kodeka AURO3D ze zwykłego 2CH. Jak się mylę proszę o korektę, o ile nie urażę dumy bardziej oświeconych umysłów od mojego bo co niektórzy nie rozumieją że nie każdy jest specem w tych klimatach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FIRESTORM, pamietam że gdzieś pisałeś dużo na ten temat - a Auro3d jest interesujące, może napisz i wyprostuj  lub może jak chce to niech Raf77 wklei to co tak fajnie opisałeś dla potomnych na tamtym forum,  nadciąga Onkyo z Auro i też będę próbował 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Anthem MRX1140 KlipschRP280F RP450 RP500M SVS PB3000 Canton865  Atmos7.4.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HDTV.com.pl
Tam jest bardzo obszerny temat o Auro3d.
To nie jest jeden post, żeby go "wkleić"
Tam jest parę godzin czytania, jak ktoś chce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

No dobrze wracając do instalacji.

Zamówiłem dziś skrzynki pod głośniki od Auro z przednia ścianka pochylona pod kątem 30’ w ilości 5-ciu sztuk. Doszedłem do wniosku że cofnę lewy i prawy kanał do tylu zmieniając troszeczkę kąt. Mam nadzieje że to nie wpłynie negatywnie na odbiór Auro. 
 

Co do sprzętu to chodzi mi po głowie coś takiego. Zmajstrować szafkę na głębokość 50-60 cm i szeroką na 160 cm by trzy klocki weszły z małą dylatacja miedzy sobą, wysokość około 30 cm ( większość ampli ma 17-20 cm wysokości wiec pozostaje 10-13 cm na wentylacje ) od przodu bym zrobił sobie ramkę i naciągnął na nią czarny materiał. Co do wentylacji żeby się amplituner nie grzał to wymyśliłem sobie że zainstalowałbym wentylator wyciągowy o śr. 10 cm w ścianie z pokoju na przedpokój i od niego poprowadził takiej samej średnicy rurę do szafki. Od strony szafki też bym zamontował taki sam lub inny wentylator by wspomagał tego pierwszego. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie? Co myślicie? Zda takie coś egzamin? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, RAF77 napisał:

Już pisałem, że jak jest nagrane na płycie Auro3d, to tej ścieżki nie da się upmixować auromatikiem.
Możesz sobie wybrać każdą inną ścieżkę z tej płyty i na niej użyć auromatic.
Oczywiście, że lepsza będzie ta oryginalna.
Jaki byłby sens kupować płyty z dźwiękiem Auro3d, jak by auromatic robił to samo na ścieżce 2.0 albo 5.1....

Oto mi właśnie chodziło z tym, że cały czas nie napisałeś coś w stylu JEST lepsza, sprawdzałem 🙂

6 godzin temu, Butler napisał:

Zastanów się o co pytasz. Masz ścieżkę AURO3D nagraną w formacie 11.1. Masz sprzęt w domu by ją odtworzyć i jest super, odbiór masz zgodny z zamierzeniem producenta/autora bo każdy z kanałów jest zapisany oddzielnie. Ja ją chcesz odtworzyć ją w "upmixie"? Ja rozumiem że upmix to sztuczne generowanie przestrzennego dźwięku do wszystkich głośników z samego amplitunera za pomocą algorytmów kodeka AURO3D ze zwykłego 2CH. Jak się mylę proszę o korektę, o ile nie urażę dumy bardziej oświeconych umysłów od mojego bo co niektórzy nie rozumieją że nie każdy jest specem w tych klimatach.

Nie miałem w rękach takiej płyty, ale zakładam, że jeśli wydawca opisał dostępne ścieżki na płycie np: Auro 3D, DA, DTS X, English 7.1, Polish 5.1 etc, to wchodząc w menu płyty jest to dostępne do wyboru. Następnie zaznaczam Auro 3D i ją odtwarzam w oryginale, po czym zaznaczam 7.1 i odtwarzam w upmixie Auro 3D. Proste jak konstrukcja cepa. Bez spiny 🙂

Analogicznie się postępuje z Surroundem na płycie z nagraną ścieżką np 7.1 zaznaczasz tą ścieżkę i odsłuchujesz( masz fizycznie te 8 głośników) po czym wybierasz 2.0 i odtwarzasz na tych samych 8 głośnikach 🙂 i słyszysz gitarzystę gdzieś tam z tyłu a w oryginale 7.1 masz wrażenie, że stoi np z prawej strony za Tobą i wali Cię gryfem po głowie, przesadziłem xD

O taką właśnie różnicę mi chodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kayko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Kayko napisał:

Czy jest różnica w odsłuchu ścieżki dźwiękowej Auro 3D nagranej na płycie, a odtworzeniem tej samej ścieżki w upmixie?

Nie odtwarzasz więc tej samej ścieżki w upmixie. Jest kilka ścieżek dźwiękowych, wybierasz sobie którą chcesz w danym formacie. To jak sądzisz? Będzie różnica między pełną wersją AURO3D - niech będzie 11.1, a upmixowaną sztucznie z 2.0 do 11.1? Nie wydaje mi się by odpowiedź była nawet potrzebna.

Chłopakl chwalą upmix serwowany od AURO, porównywać go jednak z pełną ścieżką dźwiękową nie ma raczej sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.