Skocz do zawartości
IGNORED

Wilk Audio Project - uwaga


#Szakovsky
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To dobrze, że Ci pomogli bo ja chcąc zrobić u niego swoje Jamo 7.6 (d570) dostałem odpowiedź, że jedynie co można to podmienić na lepsze elementy i kiedy powiedziałem, że to zrobiłem to dostałem odpowiedź, że dużo więcej już się nie da zrobić tak jakby głównie to przynosiło efekty a nie ich praca. 

Szkoda, że nie ma bardziej wyraźnych zdjęć, ale widać, że mają nieco inne wartości, choć konstrukcja ich jest bez zmian. 

Dziwne, że nie syczy bo pamiętam, że w swoich Jamo po podmianie na czerwone Jantzen syczenie nie zniknęło, tylko zostało przytłumione ostrą góra tych czerwonych Jantzen. Na czarnych bas się poprawił. W Klipsch czy Jamo syczenie to znak firmowy. Tam nie ma perkusji tylko jest sysysy lub cycycy 🙂

 

Tak wygląda fabryczna zwrotnica tych Klipsch. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chociaż w tych kolumnach mogli zmienić też elementy w każdej chwili więc to nic pewnego, że nie zostały podmienione tylko elementy. 

W swoim starym glosniku centralnym 7.2 miałem zupełnie inne wartości niż w nowszym d5 center choć to ten sam głośnik był 1:1 z zewnątrz i te same głośniki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, raiwan napisał:

To dobrze, że Ci pomogli bo ja chcąc zrobić u niego swoje Jamo 7.6 (d570) dostałem odpowiedź, że jedynie co można to podmienić na lepsze elementy i kiedy powiedziałem, że to zrobiłem to dostałem odpowiedź, że dużo więcej już się nie da zrobić tak jakby głównie to przynosiło efekty a nie ich praca. 

Szkoda, że nie ma bardziej wyraźnych zdjęć, ale widać, że mają nieco inne wartości, choć konstrukcja ich jest bez zmian. 

Dziwne, że nie syczy bo pamiętam, że w swoich Jamo po podmianie na czerwone Jantzen syczenie nie zniknęło, tylko zostało przytłumione ostrą góra tych czerwonych Jantzen. Na czarnych bas się poprawił. W Klipsch czy Jamo syczenie to znak firmowy. Tam nie ma perkusji tylko jest sysysy lub cycycy 🙂

 

Tak wygląda fabryczna zwrotnica tych Klipsch. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No u mnie kompletnie nie ma zadnego syczenia sybilantow itp wszystko pieknie wybrzmiewa a najlepsze to brak jazgotu wysokiej srednicy to bylo okropne.....Mozna powiedziec ze brzmia lekko cieplo ale szczegolowo.Przy duzej glosnosci tuba juz tak nie drze ryja jak mialo to miejsce...

No faktycznie 5 elementow zostalo wymienionych ciekawe czy wymiana cewek by cos jeszcze dala.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, raiwan napisał:

Klipsch czy Jamo syczenie to znak firmowy. Tam nie ma perkusji tylko jest sysysy lub cycycy 

Kliosch ma różne modele, miałem stare ksf, sf i góra była fajna. Bardziej cykały nowsze F Synergy i pierwsze RF. RP już są bardziej gładkie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po wymianie na cewki taśmowe z drutowej przyniosło efekt fajnej bardziej wyraźnej średnicy a bas zrobił się lepiej kontrolowany. Choć to dopiero grało kilkadziesiąt minut maks więc jeszcze za wcześnie na ostateczna ocenę, ale mimo tego już na dzień dobry jest poprawa 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapomnialem tez dodac chodz tu wplyw na dzwiek to juz chyba voo doo ale moze jadnak cos tam dalo.Zostalo wymienione cale okablowanie na furutech oraz gniazda na miedziane oraz wszystko bezposrednio polutowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absurdalne przemyślenia maja niektórzy piszący to audiofilce, wymiana sprawnych elementów na inne sprawne o takiej samej wartości powoduje zmiany przebiegu charakterystytki przetwarzania kolumny głośnikowej... musiałyby być to zmiany rzędu kilku dB, a to oznacza że wymienione elementy musiałby by posiadać tragiczne parametry i tolerancję wartości ponad 50% co jest fizycznie niemożliwe..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niby skąd te zmiany. Postawiłem dwie identyczne kolumny obok siebie, jedna z nową zwrotnica a druga ze starą fabryczna. Jedna gra dominującą z wyraźnymi wysokimi, druga zniknęła w tle i grała "brudno"... Hmm ciekawe 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, raiwan napisał:

U mnie po wymianie na cewki taśmowe z drutowej przyniosło efekt fajnej bardziej wyraźnej średnicy a bas zrobił się lepiej kontrolowany. Choć to dopiero grało kilkadziesiąt minut maks więc jeszcze za wcześnie na ostateczna ocenę, ale mimo tego już na dzień dobry jest poprawa 

Dzięki temu będziesz miał spokój ducha i portfela 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą. Prawda jest nową mową nienawiści. Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym.“ —  George Orwell _______________________________________________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, raiwan napisał:

To niby skąd te zmiany. Postawiłem dwie identyczne kolumny obok siebie, jedna z nową zwrotnica a druga ze starą fabryczna. Jedna gra dominującą z wyraźnymi wysokimi, druga zniknęła w tle i grała "brudno"... Hmm ciekawe 

Najpierw wypadaloby wykonac poprawne pomiary obu wersji, aby miec obiektywny, a nie subiektywny punkt zaczepienia. Poniewaz odbierasz, ze basu jest wiecej lub mniej, lub wysokich jest mniej lub wiecej, to znaczy, ze kolumny wytwarzaja inne cisnienie akustyczne w zaleznosci od czestotliwosci, a to dobry system pomiarowy bez trudu zmierzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, meloV8 napisał:

Najpierw wypadaloby wykonac poprawne pomiary obu wersji, aby miec obiektywny, a nie subiektywny punkt zaczepienia. Poniewaz odbierasz, ze basu jest wiecej lub mniej, lub wysokich jest mniej lub wiecej, to znaczy, ze kolumny wytwarzaja inne cisnienie akustyczne w zaleznosci od czestotliwosci, a to dobry system pomiarowy bez trudu zmierzy.

Czytałem gdzieś że najlepszy system pomiarowy to ludzkie ucho. Chyba to było na tym forum, ale pewności nie mam 😉. Nie było to w dziale ZG.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Lech36 napisał:

Czytałem gdzieś że najlepszy system pomiarowy to ludzkie ucho. Chyba to było na tym forum, ale pewności nie mam 😉.

Cytuję: "Jak mawia dr Toole, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie akustyki i projektowania głośników, „dwoje uszu i mózg są znacznie bardziej analityczne niż mikrofon i miernik!”"

To cytat z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) z ASR nt. zakresu dynamicznego i słyszalności. Jak sie wczytasz i zrozumiesz może przestaniesz puszczać oczko na ten temat 😉

 

Screenshot_20230731_005851_Chrome.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
W dniu 29.07.2023 o 18:11, meloV8 napisał:

Poniewaz odbierasz, ze basu jest wiecej lub mniej, lub wysokich jest mniej lub wiecej, to znaczy, ze kolumny wytwarzaja inne cisnienie akustyczne w zaleznosci od czestotliwosci, a to dobry system pomiarowy bez trudu zmierzy.

Jeśli zmieni się odpowiedź kolumny na transjent (których w muzyce jest cała masa) to zmienią się wrażenia odsłuchowe (słuchacz najczęściej określi to właśnie jako więcej / mniej basu lub góry) choć pomiar SPL za pomocą sinusoidy zostanie bez zmian. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiliśmy pomiar na mikrofonie Umik-1 wprowadzone do Roona i co ano lipa ucho mówi cos innego i olałem pomiary ustawiłem na moje ucho na mój gust i to co ja słyszę a nie mikrofon 😉 Także te pomiary to może tak są ważne jak się robi np kolumny i żeby seria miała jakąś powtarzalność to tak .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Efekt który słyszą nasze uszy lub interpretuje nasz mózg może mieć wiele źródeł, pomiary pomagają je ustalić o ile właściwie potrafi się je zinterpretować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem był tradycyjny  gdzieś sie wzbudzał bas przy wyższych volumenach i nie że tylko ja to słyszałem tylko kilku znajomych audiofili tez to słyszało , postawiłem ustroje różnego typu i dsp w Roon i jest ok ,ale dalej nie jest doskonale ,nie inwestuje już w to w tym pomieszczeniu bo zaraz sie wyprowadzam 😉 W każdym razie pomiary sa ważne żeby chociaż zobaczyć w którym kierunku trzeba iść , i może warto wdrożyć dane ustawienia  w dsp ale resztę już dorzeżbiam pod siebie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Seyv napisał:

Jeśli zmieni się odpowiedź kolumny na transjent (których w muzyce jest cała masa) to zmienią się wrażenia odsłuchowe (słuchacz najczęściej określi to właśnie jako więcej / mniej basu lub góry) choć pomiar SPL za pomocą sinusoidy zostanie bez zmian. 

Jeśli zmieni się impuls, to zmieni się SPL. Tak nam mówi matematyka, która stoi za transformata Fouriera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Cytuję: "Jak mawia dr Toole, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie akustyki i projektowania głośników, „dwoje uszu i mózg są znacznie bardziej analityczne niż mikrofon i miernik!”"

Analityczne może i są, ale jak się nie wyrówna poziomów głośności porównywanych urządzeń to pierwsze co się tym analitycznym organom rzuci w uszy to będzie właśnie ta różnica głośności, której posiadacz tych analitycznych receptorów nie wyrównał. Inne czynniki do analizy zostaną przykryte przez ten w/w. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Lech36 napisał:

Analityczne może i są, ale jak się nie wyrówna poziomów głośności porównywanych urządzeń to pierwsze co się tym analitycznym organom rzuci w uszy to będzie właśnie ta różnica głośności, której posiadacz tych analitycznych receptorów nie wyrównał. Inne czynniki do analizy zostaną przykryte przez ten w/w. 

Niekoniecznie, słuchacz raczej nie wykryje różnicy głośności jeśli są one nieduże, ale już na 100% wskaże lepszy dźwięk system, który gra trochę głośniej 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Ajothe napisał:

Niekoniecznie, słuchacz raczej nie wykryje różnicy głośności jeśli są one nieduże, ale już na 100% wskaże lepszy dźwięk system, który gra trochę głośniej 😁

Możliwe jest wykrycie różnicy nawet 0,3dB, ale zgoda że to nie jest łatwe. Mnie się raz udało, ale nie wiem czy udałby mi się to powtórzyć.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lech36 napisał:

Możliwe jest wykrycie różnicy nawet 0,3dB, ale zgoda że to nie jest łatwe. Mnie się raz udało, ale nie wiem czy udałby mi się to powtórzyć.  

wszystko zależy od tego na jakim zakresie częstotliwości występuje ta rożnica

jeśli jest to wąska górka to cziężko ale jeśli jest to już pół oktawy to można wychwycić nawet mniejsze różnice

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, slawek.xm napisał:

wszystko zależy od tego na jakim zakresie częstotliwości występuje ta rożnica

jeśli jest to wąska górka to cziężko ale jeśli jest to już pół oktawy to można wychwycić nawet mniejsze różnice

To prawda, zależy od rozkładu i jeszcze najlepiej mieć możliwość szybkiego porównywania typu "monitor".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Komponenty o tej samej wartości mogą brzmieć inaczej... Bo mówimy o jednej wartości (np. impedancji cewki), gdzie występują tak naprawdę wszystkie 3, więc każdy element jest tak naprawdę RLC, to czy wartości są pomijalne czy nie zależy od elementu. 

Do tego dochodzą również fluktuacje termiczne rezystorów, efekt mikrofonowy cewek etc. 

Ale czy to coś czym warto się przejmować? Raczej nie, ważne aby były przyzwoitej jakości. Cewki w waxie, a najlepiej w innej komorze, kondy o niskim esr etc. 

 

2. Mikrofon oczywiście jest lepszym narzędziem pomiarowym. Za to mózg jest najlepszym procesorem analizującym dźwięk jaki powstał. Mózg oblicza przesunięcia fazowe, głośność, wodospad etc. Dla całego sygnału, składającego się z setek lub tysięcy sinusów. 

Ale tym prostszy sygnał, tym szala zwycięstwa przechyla się na stronę sprzętu pomiarowego, z bardzo prostej przyczyny. 

Mózg średnio wie jak coś powinno brzmieć, może przy dużych dewiacjach uznać, że coś jest nie tak. Ale nie musi mu przeszkadzać podbicie np. całego TW o 2db. A przynajmniej do momentu aż nie porówna bezpośrednio z wyrównanym. Sprzęt pomiarowy graficznie jest nam w stanie przedstawić referencję. 

 

3. Poprawa "klapaczy" to raczej najłatwiejsza możliwa robota, bo to są kolumny zbudowane ekstremalnie tanio i po najmniejszej linii oporu. Ludzie od dziesiątek lat robią lepiej kolumny DIY, bo nawet jak zrobią marnie to wciąż lepiej, se względu na jeden prostu fakt. Czyli na to, że im zależy na tym aby to jakoś grało. "Klapacze" mają w czapie, najmniej elementów, najtańsze elementy i miedziane membrany i jedziemy, 8999zl.

Zrobić 10x lepszą zwrotnicę do tych kolumn to może 10 min roboty. 

Z resztą widać absurdalne podejście Wilka na naciąganie klientów na elementy droższe od samych kolumn. To jakby dawać Mundorfy Silver/Gold in Oil do Altusów 75. A wystarczyłoby zrobić poprawny pomiar, szybką zwrotkę na tanich częściach i efekt byłby jeszcze lepszy. I pewnie w 500zl szło by się zmieścić i tyle warto wydać na te kolumny. Bo 2k to więcej niż koszt produkcji tych kolumn przez producenta. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, #Szakovsky napisał:

 (np. impedancji cewki)

Indukcyjności* 

Nie wiem czemu napisałem impedancji xd 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, #Szakovsky napisał:

1. Komponenty o tej samej wartości mogą brzmieć inaczej...

Może tak być pod warunkiem że zastosujemy np. elementy które nie powinny w danym miejscu pracować i powodujące chęć do wzbudzania się układu. Oczywiście należy unikać takich sytuacji, to zależy od konstruktora układu. Nawet nieodpowiedni audiofilski kabel głośnikowy potrafi doprowadzać wzmacniacz do wzbudzeń w pewnych sytuacjach. Nie są to stałe wzbudzenia i dlatego są trudno wykrywalne. Na pewno w momentach kiedy powstają mogą mieć wpływ na brzmienie.

42 minuty temu, #Szakovsky napisał:

Ale czy to coś czym warto się przejmować? Raczej nie, ważne aby były przyzwoitej jakości. Cewki w waxie, a najlepiej w innej komorze, kondy o niskim esr etc. 

Cewek najlepiej jak w ogóle nie ma, ale wtedy wkraczamy w dział nielubiany na tym forum 😉

45 minut temu, #Szakovsky napisał:

2. Mikrofon oczywiście jest lepszym narzędziem pomiarowym. Za to mózg jest najlepszym procesorem analizującym dźwięk jaki powstał. Mózg oblicza przesunięcia fazowe, głośność, wodospad etc. Dla całego sygnału, składającego się z setek lub tysięcy sinusów. 

Może i "oblicza" ale często się myli w tych "obliczeniach". Przykładów na forum było mnóstwo.

46 minut temu, #Szakovsky napisał:

Sprzęt pomiarowy graficznie jest nam w stanie przedstawić referencję. 

Nikt tego nie neguje. W moim przypadku założyłem że słuchać powinno się tylko takich urządzeń które w pomiarze są referencyjne lub prawie referencyjne. Oczywiście w pomiarze robionym z "głową", znając wszystkie jego ograniczenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Lech36 napisał:

Może tak być pod warunkiem że zastosujemy np. elementy które nie powinny w danym miejscu pracować i powodujące chęć do wzbudzania się układu. Oczywiście należy unikać takich sytuacji, to zależy od konstruktora układu. Nawet nieodpowiedni audiofilski kabel głośnikowy potrafi doprowadzać wzmacniacz do wzbudzeń w pewnych sytuacjach. Nie są to stałe wzbudzenia i dlatego są trudno wykrywalne. Na pewno w momentach kiedy powstają mogą mieć wpływ na brzmienie.

Cewek najlepiej jak w ogóle nie ma, ale wtedy wkraczamy w dział nielubiany na tym forum 😉

Może i "oblicza" ale często się myli w tych "obliczeniach". Przykładów na forum było mnóstwo.

Nikt tego nie neguje. W moim przypadku założyłem że słuchać powinno się tylko takich urządzeń które w pomiarze są referencyjne lub prawie referencyjne. Oczywiście w pomiarze robionym z "głową", znając wszystkie jego ograniczenia. 

1. Wzbudzanie się to zupełnie inna kwestia. 

Cewka która mikrofonuje wcale nie musi wzbudzać wzmacniacza czy głośnika. Zwyczajnie będzie "dublować" dźwięk (oczywiście cicho, ale wciąż). Tu chodzi o zniekształcenia nieliniowe, zmienne w funkcji czasu.

Ale można sobie z większością poradzić "domowymi" sposobami po taniości (dodanie radiatorów do rezystorów, zalanie woskiem cewek etc).

2. Cewka jako filtr dolnoprzepustowy ma taką wadę, że ciężko ją kontrolować, a przez to ucina pasmo jak głupia. A zależy nam aby pasmo opadało jak najdalej, zgodnie z targetem. 

Więc niekoniecznie najlepszy jest brak cewek, ale przemyślana wartość z dodatkowym RLC (np. równoległym [względem siebie, szeregowym do głośnika] aby nie dostać 1,5ohm na twarz). Bo jeżeli taka cewka nie mikrofonuje, to ich ilość nie ma większego znaczenia, znaczenie ma charka i faza. 

3. Tak jak mówiłem. Mózg nie ma pukntu referencyjnego. Wbrew pozorom dużo lepiej mu idzie słyszenie zniekształceń, rezonansów etc. Niż nierowmiernosci charakterystyki. Bo możemy mieć ultra niskie zniekształcenia i rozjechaną charkę i dla mózgu to będzie okej. Ale w porównaniu do charakterystyki liniowej o takich samych zniekształceniach, mózg dostaje referencje i wie, że nierównomierna wersja była znacznie gorsza. Nieakceptowalne nierówna charakterystyka to okolice, myślę że +-6db. Gdzie spokojnie idzie znaleźć kolumny o nierowmiernosci niższej niż 0.5db (co przypominam, nie znaczy samo w sobie że będzie grać lepiej, mózg jest bardziej wyczulony na zniekształcenia, potrzeba podobnej ilości zniekształceń aby charka miała duże znaczenie).

4. Zgadzam się, jak się pominie jakieś dziwadła z charką +-10db to dużo łatwiej znaleźć super kolumny. Bez tego, to jak szukanie we mgle. 

Jak będziemy wybierać kolumny np. +-3db to dużo szybciej i łatwiej przestaniemy gonić za króliczkiem. Bo kolumna o niskich zniekształceniach (nie tylko THD, ale ogólnie) i liniowej charce to kolumna na której słucha się muzyki, a nie myśli "a czy by kabli do lodówki nie zmienić, bo góry z woofera jest trochę za mało". Kolumna ogólnie liniowa będzie ZAWSZE lepsza od nieliniowej. Jak się słuchało latami jakiś fuszer, to trzeba będzie się chwilę przyzwyczaić (bo mózg będzie za referencje brał te abominacje), ale później powrotu nie ma. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, #Szakovsky napisał:

przypominam, nie znaczy samo w sobie że będzie grać lepiej, mózg jest bardziej wyczulony na zniekształcenia, potrzeba podobnej ilości zniekształceń aby charka miała duże znaczenie).

Najwięcej do powiedzenia w przypadku ZG ma jednak akustyka pomieszczenia i tworzone przez nią między innymi zjawisko akustycznej filtracji grzebieniowej.

20 minut temu, #Szakovsky napisał:

Jak będziemy wybierać kolumny np. +-3db to dużo szybciej i łatwiej przestaniemy gonić za króliczkiem. Bo kolumna o niskich zniekształceniach (nie tylko THD, ale ogólnie) i liniowej charce to kolumna na której słucha się muzyki, a nie myśli "a czy by kabli do lodówki nie zmienić, bo góry z woofera jest trochę za mało". Kolumna ogólnie liniowa będzie ZAWSZE lepsza od nieliniowej. Jak się słuchało latami jakiś fuszer, to trzeba będzie się chwilę przyzwyczaić (bo mózg będzie za referencje brał te abominacje), ale później powrotu nie ma. 

Pełna zgoda z w/w tekstem.

24 minuty temu, #Szakovsky napisał:

Więc niekoniecznie najlepszy jest brak cewek,

Przez brak cewek rozumiałem zwrotnicę aktywną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lech36 napisał:

Najwięcej do powiedzenia w przypadku ZG ma jednak akustyka pomieszczenia i tworzone przez nią między innymi zjawisko akustycznej filtracji grzebieniowej.

Pełna zgoda z w/w tekstem.

Przez brak cewek rozumiałem zwrotnicę aktywną.

1. Kolumny to kolumny, aktustyka to akustyka. Złe kolumny nie zagrają dobrze nawet w najlepszym pomieszczeniu. A w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma jakkolwiek przystosowany akustycznie pokój. Ja mam np. cały sufit. I jakby mi się chciało to szpachlować to nawet nie byłoby widać (zalety mieszkania samemu).

2. Zgadzam się z zgadzaniem ze mną. 

3. Zależy co masz na myśli. Dsp to ślepa uliczka, albo absurdalnie wręcz droga (pod 50k za 4 drogi,bo w takie opcji potrzebujemy porządnego, oddzielnego DACa i wzmacniacz pod każdy głośnik). A filtracja przed wzmacniaczem jets trochę niepraktyczne. Bo zostajemy z jednym wzmacniaczem, przeważnie klasa D lub AB małej mocy. Dla zastosowań PRO to jest super, ale konsumencko, wąskie gardło. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, #Szakovsky napisał:

Dla zastosowań PRO to jest super, ale konsumencko, wąskie gardło.

Wąskie gardło to raczej zwrotnice pasywne, ale na ten temat już zostało wiele napisane, można w końcu mieć oddzielne zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez #Szakovsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.