Skocz do zawartości
IGNORED

Stare a dobre opampy


Bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowała mnie informacja , że opa828 może pracować jako konwerter prądu na napięcie ( wyjśce dac-a )  i jednocześnie jest następcą 627 . Szukałem jakiegoś ciekawego analogu do nos daca na pcm1701p.

Ostatnio słucham na takim układzie zaprojektowanym przez Rutgersa i byłem bardzo zadowolony ponieważ lt1028 spisywał się naprawdę świetnie w roli konwertera . AD825 w roli bufora ładnie ucywilizował bas , dał fajne barwy i taką ,,kulturę grania" typową dla Analog Devices . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzisiaj przyjechały opa828 z tme , wlutowałem na nowe podstaweczki i oczywiście wstawiłem za lt1028 . Pierwsze wrażenia były okropne ostry zbyt jasny bez dociążenia średnicy z malutkim basem , do tego wszystko jakoś się rozjeżdżało, dźwięk jakby nie był zwarty , jednolity . Ponadto miałem wrażenie jakby dźwięk się dusił , był skompresowany i zamknięty . Grało to króciutko ale nie chciało mi się dłużej czekać i jako bufor zastosowałem stareńki op27 od Analog Devices , który gra potężnym basem , ciepłą dociążoną średnicą chociaż nieco ostrą na przełomie wysokich tonów . Od pierwszych chwil zmiany były bardzo wyraźne na korzyść a dalej było już tylko lepiej . Basu jest więcej ale ma bardzo dobrą kontrolę , chyba najlepszą ze wszystkich układów na opampach , które miałem do tej pory . Średnica jest ciepła ,  bardzo detaliczna - słychać różne ciekawostki na dalszych planach bez specjalnego wysiłku i do tego ma ładne barwy. Góra nie jest tak piękna i błyszcząca jak z opampów na bipolarach ale i tak całkiem ładna a przy tym subtelna . Bardzo podoba mi się przestrzeń - wypełnia bazę między głośnikami i potrafi już budować głębię .

Po godzinie słuchania nie mam najmniejszych wątpliwości , że OPA828 w tej roli ( konwersja I/V ) oraz z odpowiednim buforem dorównuje wzmacniaczom operacyjnym zbudowanym na elementach dyskretnych . Warunek jest oczywiście taki aby na wyjściu nie stosować żadnych kondensatorów , dlatego odpowiedni dobór wzmacniacza na bufor ma znaczenie -  powinien być oczywiście unity gain stable oraz mieć maleńki offset na wyjściu . 

W stosunku do bardzo dopracowanych analogów lampowych brakuje mi tylko nasycenia barw i ,,planktonu"  ale te rzeczy są chyba niemożliwe do uzyskania z tranzystorów . 

OPA828OP27.thumb.png.17edc3e83012b4d5d407649b3623aef0.png

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arturp dzięki za podzielenie się. 

U mnie opa828 w roli bufora na wyj. dac była porażka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez OLES
Dac z wyj. napięciowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra a piszcie jak opa1655 i ew Stacatto. Jak wynika z komentarzy Staccato wypada słabo wg prędkości, tak samo jak pozostałe opampy dyskretne. Ponoć lepiej wypadaj opampy klasyczne. Zgadzam się po części z tym próbując Staccato w roli I/V. Spoko ale scena rozsciagla, dziwna, be efektu wow. Czekam na oryginały Muses03. Jak zawiada to zamawiam OPA627AU z Mousers.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, OLES napisał:

U mnie opa828 w roli bufora na wyj. dac była porażka.

Ciekawa sprawa bo on w swojej strukturze ma już w bufor . Jeśli potraktowałeś go jak typowy wzmacniacz operacyjny w roli bufora to zdublowałeś ten wewnętrzny bufor . A najzabawniejsze jest to , że on w ogóle nie jest dedykowany dla audio . No ale to się zdarza,  że wzmacniacze operacyjne a nawet lampy , które nie były dedykowane do audio są w tym celu powszechnie stosowane , bo brzmią ciekawie  . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, arturp napisał:

Ciekawa sprawa bo on w swojej strukturze ma już w bufor . Jeśli potraktowałeś go jak typowy wzmacniacz operacyjny w roli bufora to zdublowałeś ten wewnętrzny bufor . A najzabawniejsze jest to , że on w ogóle nie jest dedykowany dla audio . No ale to się zdarza,  że wzmacniacze operacyjne a nawet lampy , które nie były dedykowane do audio są w tym celu powszechnie stosowane , bo brzmią ciekawie  . 

 

No to jak odapada OPA828 to co? Muses03 czy OPA1655?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Delirium77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Delirium77 napisał:

No to jak odapada OPA828 to co? Muses03 czy OPA1655?

A musi być ten bufor ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, arturp napisał:

Ciekawa sprawa bo on w swojej strukturze ma już w bufor . Jeśli potraktowałeś go jak typowy wzmacniacz operacyjny w roli bufora to zdublowałeś ten wewnętrzny bufor . A najzabawniejsze jest to , że on w ogóle nie jest dedykowany dla audio . No ale to się zdarza,  że wzmacniacze operacyjne a nawet lampy , które nie były dedykowane do audio są w tym celu powszechnie stosowane , bo brzmią ciekawie  . 

 

No tak, nie aplikowany typowo jako bufor tylko jako lpf z delikatnym wzmocnieniem. 🫣 

W notach ti, zasadniczo to samo dla 828 jak dla 627. Dlatego sprawdziłem 1:1. Grałem tak chyba z miesiąc przyzwyczajając uszy. Powrót do 627 to była wielka radość. Za dac jest pre lampowe na 6SN7 i nie pomógł. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, OLES napisał:

lpf z delikatnym wzmocnieniem.

Z jednej strony producent podaje że 828 jest następcą 627 ale jak poczytać dane to nie ma tam słowa audio , a w 627 co drugie zdanie . 

35 minut temu, OLES napisał:

Powrót do 627 to była wielka radość. Za dac jest pre lampowe na 6SN7 i nie pomógł.

Coś mi się wydaje , że nie ma co walczyć ze wzmacniaczem operacyjnym scalonym , jakimkolwiek . Może kup coś ze wzmacniaczy operacyjnych na elementach dyskretnych - staccato , burson i temu podobne . Ja kiedyś używałem bursonów Vivid 6 i faktycznie grają lepiej niż zwykłe scalone , wyraźnie . Ceny takich wzmacniaczy są niższe albo porównywalne do nowych 627 . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, OLES napisał:

@arturp dzięki za podzielenie się. 

U mnie opa828 w roli bufora na wyj. dac była porażka.

A sprawdziłeś oscyloskopem czy się nie wzbudza ? Ten wzmacniacz przy wzmocnieniu 1 ma pasmo przenoszenia  45MHz i różnie może być. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, arturp napisał:

A musi być ten bufor ? 

Ja piszę o użyciu opa627, muses03 czy innych WO jako i/v. Tutaj najlepiej spisują się fet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Delirium77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, tomek_j napisał:

A sprawdziłeś oscyloskopem czy się nie wzbudza ? Ten wzmacniacz przy wzmocnieniu 1 ma pasmo przenoszenia  45MHz i różnie może być. 

Nie sprawdzałem. Nie wiem czy miałoby to sens oscyloskopem 100mhz 8bit. Na bank się nie grzały 😁. Zakupiłem z ciekawości.  Mam mały zapas 627, ale człowiek szuka czasem alternatywy. Pewnie inna filtracja i kondy wyj. jakieś z oleum i mogłoby być inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, arturp napisał:

 

Na fonie wszystko tak samo źle. Nie mam jak sprawdzić inaczej, bo z plików nie gram, nawet nie mam takiej opcji 🙂. Ale może ktoś się wypowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, OLES napisał:

Na fonie wszystko tak samo źle.

Ja podłączam do komputera zewnętrzną kartę dźwiękową i słuchawki . 627 jest nieco cieplejszy ale odrobinę zamglony , 828 jest troszkę ostrzejszy ale znika ta mgiełka . 828 daje dźwięk bardziej wyrazisty natomiast 627 troszkę łatwiejszy w odbiorze . 828 aplikowany jako jedyny opamp w torze może być nieco zbyt konturowy i analityczny , natomiast z buforem za nim ( np  na innym opampie ) gra zaskakująco fajnie . Rutgers sugeruje opa134 w roli bufora , ja stosuję op27 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym 828, odczucia dokładnie jak opisałeś. Dodatkowo doszło wrażenie jakby dynamika była zero jedynkowa. Mam zaaplikowane przy 627 rezy dale i kond. Silver mica, właśnie aby nieco skonturować opa. Co zapewne nie pomaga przy 828. Wcześniej miałem układ właśnie 2 szt. wo na wyjściu, jak grałem tylko na pasywce, ale zredukowałem do 1 jak doszedł pre na 6SN7. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, OLES napisał:

zredukowałem do 1 jak doszedł pre na 6SN7.

Wzmacniacz operacyjny jest odseparowany kondensatorem od 6sn7 ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, OLES napisał:
25 minut temu, arturp napisał:

Wzmacniacz operacyjny jest odseparowany kondensatorem od 6sn7 ? 

Tak

zastanawiam się nad połączeniem bezpośrednim czyli bez użycia kondensatora separującego . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

opa828 się wygrzał i gra bardzo kulturalnie . w tle/na dalszych planach słychać więcej niż z innych opampów, dźwięki sa lepiej ,,wykończone"- dokładniejsze krawędzie  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 12.02.2024 o 17:40, arturp napisał:

zastanawiam się nad połączeniem bezpośrednim czyli bez użycia kondensatora separującego . 

Zmieniłem kondesator przy anodzie z mundorfa zn na miedziaka. Opa828 powrócił w miejsce 627 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez OLES
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy ktoś w tym wątku polecał. Polecam ja 😉 podwójne MC34072 Motoroli. U mnie b. dobrze sprawdzają się z AD1860. Nie są one katalogowo dedykowane do audio, ale nie muszą żeby się sprawdzały. Radzę wypróbować u siebie, jak ktoś ma dostęp do nich. Datasheet w załączeniu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ad186-n-k_17.thumb.jpg.88d04676e0c3b17aa003d9561523b371.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos bufora w kontekście 828.

Źle rozumiecie bufor. Każdy wzmacniacz operacyjny ma bufor na wyjściu w tym kontekście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Dyskusje powinny być merytoryczne. Zdjęcie śpiącego Picarda nie jest merytoryczne i nic do dyskusji nie wnosi podobnie jak i pozostałe uszczypliwe a nawet obraźliwe wpisy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Panowie kończymy OT w tym temacie. Teraz sprzątam "za darmo" ale kolejne wpisy już "premiowane". Pytania dotyczące funkcjonowania forum, można zadawać w odpowiednim temacie na bocznicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.03.2023 o 23:11, terminus napisał:

Przecież jakość cewek ma kluczowe, zasadnicze znaczenie dla jakości i brzmienia w układach D!

Chińczycy z reguły lutują inne wartości indukcyjności i na innych rdzeniach, niż NAKAZUJE producent w pdf.

Dokładnie.

Ludzie pałują się jakimiś zdrapywaniami folii z elektrolitów a nie maja zielonego pojęcia w jak ciężkich warunkach pracują indukcyjności wzmacniaczy klasy D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.04.2024 o 12:09, Grzegorz7 napisał:

A propos bufora w kontekście 828.

Źle rozumiecie bufor. Każdy wzmacniacz operacyjny ma bufor na wyjściu w tym kontekście.

Może jednak dobrze rozumiemy. Wzmacniacz operacyjny ma na wyjściu "sprzętowy" bufor, ale może też pracować konfiguracyjnie jako bufor kiedy jego wyjście jest podłączone do wejścia odwracającego bezpośrednio lub przez rezystor. Wzmacniacz ma wtedy wzmocnienie jeden i najszersze pasmo przewodzenia. Nie każdy tak może pracować bo może się wzbudzać. OPA828 chyba może. OPA628 został tu przywołany jako wersja rozwojowa OPA627 procująca w układzie konwertera I/U przetwornika DAC z wyjściem prądowym i takie zastosowanie jest sugerowane w nocie katalogowej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak źle rozumiecie.

Odsyłam do schematów wewnętrznych WO i teorii.

Kwestie wzbudzania odnośnie przesunięć fazowych to głównie kwestia struktury wewnetrznej WO. Z grubsza są trójstopniowe i dwustopniowe. 

Sam bufor to z stopień końcowy w układzie WC o wzmocnieniu około 1; bufor prądowy izolujacy główny stopień wzmocnienia o małych prądach od obciążenia. Pierwszy stopień to para różnicowa.

Bufor w WO ma dostarczać prądów na poziomie kilkunastu-kilkudziesięciu mA (ten 828 około 30mA w obie strony) podczas gdy prąd pobierzany przez sam WO (bez obciążenia) to jakieś pojedyncze mA (828 pewnie ma z 5mA - to dużo). Z takimi małymi prądami pracują w WO dwa pierwsze stopnie (odliczając wszystkie układy polaryzacji wewnętrznej). Są optymalizowane pod względem wzmocnienia, szumów,...

Teraz już rozumiecie co to jest bufor w WO. 

Bufor rozumiany w ukłądach większych, złożonych również z WO to stopień o wzmocnieniu najczesciej około 1, mający od wejścia dużą impedancję (ma nie obciążać znacząco stopnia poprzedniego) a od wyjścia jak najmniejszą (ma być pomijalna dla dalszych układów). Takim buforem jest wtórnik emiterowy, wzmacniacz operacyjny w układzie nieodwracającym ze wzmocnieniem 1 (może być inne), lampa w układzie wtórnika katodowego,...

I owszem, jakieś analogie są...

... ale nie włączycie się przed bufor we WO więc go nie widzicie i nie jesteście w stanie wykorzystać indywidualnie. 

A tak przez ciekawość, kto z Was odrębnie traktuje stopień wejsciowy WO? Jakoś to wykorzystujecie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.