Skocz do zawartości
IGNORED

Chcesz doswiadczyc 120dB i 16Hz w kinie domowym ? zapraszam do watku (a wlasciwie to do Piaseczna) :-)


T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze planuje pozbycia się kina z koncem września, zapraszam wszystkich którzy planowali wizyte u mnie do zaplanowania jej do konca tego miesiaca 🙂

Oczywiscie zapraszam tez w sumie wszystkich kinomaniakow którzy chcieliby zobaczyc co można osiagnac w warunkach „domowych” w rozsadnym budzecie, oraz uslyszec i poczuc co można wycisnac z budzetowych subow, kiedy wyeliminujemy typowe problemy spowodowane wplywem pomieszczenia na bas 🙂 120dB krystalicznie czystego dzwieku z basem schodzacym do 16Hz i plaska charakterystyka (+/-3dB) az do najwyzszych kHz to definitywnie cos czego trzeba doswiadczyc 🙂 Tak więc zapraszam chetnych do Piaseczna 🙂

A gralo:
- centralny i przod: 3x Klipsch THX8000L
- boki i tyl: 4x Klipsch THX8000S
- suby przod: 2x SVS PB2000PRO
- suby tyl: 2x Onkyo SKW940
- procesor i wzmocnienie tylow: Arcam AVR850
- wzmocnienie przodow: Arcam AVR600
- zrodlo: Nvidia Shield PRO
- material: Ready Player One, THX Demo, DTS Atmos Demo

Mierzone uzywajac UMIK1 i REW ustawione na wazenie C i pomiar S (slow). Dodam ze na pelnopasowym wazeniu Z, SPL dochodzilo prawie do 130dB kiedy mierzony był bas do samego dolu razem z tym nie slyszalnym, ale odczuwalnym 🙂

Dla tych którzy nie znaja moich wczesniejszych watkow, kino w calosci wyglada tak -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, STELVIO napisał:

Kurcze. Planujesz wszystko sprzedać? Rezygnujesz w ogóle z kina? Coś mi umknęło? Ominąłem jakieś info?

Tak, calosc poza ekranem i projektorem 🙂 Zamieniam wszystko na stereo, cos co juz jakis czas planowalem 🙂 Ogladam glownie seriale, czesto nawet subow nie odpalam bo nie ma po co, wiec jedynie by sie marnowal 🙂 Za dobry system zeby tak sobie po prostu stal 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te dwa svs pb2k pro dla mnie rezerwuj 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Anthem MRX1140 KlipschRP280F RP450 RP500M SVS PB3000 Canton865  Atmos7.4.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. To w sumie nie wiem co powiedzieć. Nie ukrywam, że jestem zaskoczony. Ale to twoja decyzja. Powodzenia z nowym wyzwaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, STELVIO napisał:

Hmmm. To w sumie nie wiem co powiedzieć. Nie ukrywam, że jestem zaskoczony. Ale to twoja decyzja. Powodzenia z nowym wyzwaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A dziekuje, to juz od jakiegos czasu mi chodzi po glowie i nadszedl w koncu ten czas 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 db w górę to przecież można ogłuchnąć i wybudzić sąsiadów, nie zazdroszczę tobie problemów ze słuchem na stare lata.

U mnie jak jest 70-75 db to już mam dość i boli mnie głowa od takiego hałasu, i nie potrzebuję robić głośniej raz mały pokój i inaczej się odczuwa ciśnienie akustyczne, dwa mam wygłuszenia i właściwie dźwięk jest wsiąkany przez miękkie elementy w pokoju i wełnę Isover w na skosie, trzy moje uszy chyba są wrażliwe na głośne dzwięki ale to może i dobrze nie będę na starość głuchy, cztery przy 70db dzwięki wydostają się z pokoju i przenoszą się do innych pomieszczeń, więc siłą rzeczy wtedy obniżam do 65db.

Mam wydajne kolumny i wzmacniacz i one nie muszą grać na pełnię swoich możliwości mocowych aby pokazać czystość i krystaliczność dzwięku to co ty osiągasz przy 100-120 db, ja na swoim sprzęcie mam to już przy 60-65db.

Na koniec dobrze że kończysz z tematem kina, ani nie jesteś kinomaniakiem za którego się uważasz tylko seriale Klan, M jak Miłość i inne bzdety ci w głowie to przy tobie sprzęt ten będzie się tylko marnował, i jakiś gówniany projektor Panasonica z niskiej półki, zamiast topowego JVC czy Sony.

To hobby nie jest dla ciebie i dobrze że się z tego wypisujesz, żegnam forever.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez JVC 4K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, RAF77 napisał:

Zmień tabletki, bo te co bierzesz, już nie działają.Fajny masz ten pokój kinowy.
Ja bym nie pozbywał się sprzętu.
Stereo można zrobić osobno a od czasu do czasu włączyć film na kozackim systemie.

U mnie można powiedzieć, że svs sb16 się kurzy ale niech się kurzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jeść nie woła.

Dzieki 🙂 Druga sprawa jest taka ze bede zadko w PL wiec wszystko bedzie stalo i sie marnowalo 🙂 Znaczy jak bym byl bogaty to bym i zostawil, no ale nie jestem wiec nieco mi szkoda, moge zainwestowac w inne hobby ta kase 🙂 Zrobie wiec stereo, a jak mi bedzie teskno za jakis czas za kinem to zawsze moge dolozyc centralny czy tylne i sub 🙂 Czas pokaze 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, JVC 4K napisał:

U mnie jak jest 70-75 db

 

20 godzin temu, JVC 4K napisał:

boli mnie głowa od takiego hałasu

😳 Że jak??? To musisz mieć ujową akustykę w salce, albo jesteś specyficzny.

Stawiam na to drugie 🤣

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, JVC 4K napisał:

100 db w górę to przecież można ogłuchnąć i wybudzić sąsiadów, nie zazdroszczę tobie problemów ze słuchem na stare lata.

U mnie jak jest 70-75 db to już mam dość i boli mnie głowa od takiego hałasu, i nie potrzebuję robić głośniej raz mały pokój i inaczej się odczuwa ciśnienie akustyczne, dwa mam wygłuszenia i właściwie dźwięk jest wsiąkany przez miękkie elementy w pokoju i wełnę Isover w na skosie, trzy moje uszy chyba są wrażliwe na głośne dzwięki ale to może i dobrze nie będę na starość głuchy, cztery przy 70db dzwięki wydostają się z pokoju i przenoszą się do innych pomieszczeń, więc siłą rzeczy wtedy obniżam do 65db.

Mam wydajne kolumny i wzmacniacz i one nie muszą grać na pełnię swoich możliwości mocowych aby pokazać czystość i krystaliczność dzwięku to co ty osiągasz przy 100-120 db, ja na swoim sprzęcie mam to już przy 60-65db.

Na koniec dobrze że kończysz z tematem kina, ani nie jesteś kinomaniakiem za którego się uważasz tylko seriale Klan, M jak Miłość i inne bzdety ci w głowie to przy tobie sprzęt ten będzie się tylko marnował, i jakiś gówniany projektor Panasonica z niskiej półki, zamiast topowego JVC czy Sony.

To hobby nie jest dla ciebie i dobrze że się z tego wypisujesz, żegnam forever.

Czy w szkole ktos uczył cię czytac tekst ze zrozumieniem? Cy @T napisał gdzies ze slucha na poziomie 120 dB ???

A ostatni wers twojego postu jest po prostu niemaczny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pmcomp napisał:

Czy w szkole ktos uczył cię czytac tekst ze zrozumieniem? Cy @T napisał gdzies ze slucha na poziomie 120 dB ???

A ostatni wers twojego postu jest po prostu niemaczny.

 

Skoro tak nie ogląda tylko ciszej to po co dźwięk puszcza na 120dB i robi filmik na youtube o tym, aby komuś zaimponować to jest zachowanie gimbazy.

Wiadomo że nikt o normalnych zmysłach tak filmów nie ogląda nawet w IMAX-ie nie ma 120db tylko maks 85db.

Po co robi taką pokazówkę komu chce zaimponować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez JVC 4K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdolność do wytworzenia czystego 120 dB poziomu oznacza, że przy niższych głośnościach jest bardzo dobra jakość.

Rezerwa dynamiki odróżnia sprzęt słaby od dobrego w STEREO i w KINIE DOMOWYM.

Zasadność więc jest, a nikt raczej nie po kupuje "głośny" sprzęt, żeby przy nim tracić słuch.  Tak samo nie po to ktoś kupuje szybki samochód, żeby tracić życie z powodu jego potencjalnej prędkości. Ale niemal każdy ma ochotę sprawdzić, jak taki może pognać. Czyli test możliwości - naturalna sprawa.

Gratulacje za system, ale bym zaczął od postawienia dobrego i kosztowo skromnego STEREO obok i dopiero przy stwierdzeniu chęci jeszcze lepszej jakości - sprzedał "kino" i zmienił na lepsze stereo. W budżecie 30 000 zł można mieć rewelacyjne stereo, więc chyba środki do niezależnego zdobycia, a kina dB-ściaka szkoda. IMO.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Wuelem napisał:

Zdolność do wytworzenia czystego 120 dB poziomu oznacza, że przy niższych głośnościach jest bardzo dobra jakość.

Rezerwa dynamiki odróżnia sprzęt słaby od dobrego w STEREO i w KINIE DOMOWYM.

Zasadność więc jest, a nikt raczej nie po kupuje "głośny" sprzęt, żeby przy nim tracić słuch.  Tak samo nie po to ktoś kupuje szybki samochód, żeby tracić życie z powodu jego potencjalnej prędkości. Ale niemal każdy ma ochotę sprawdzić, jak taki może pognać. Czyli test możliwości - naturalna sprawa.

Gratulacje za system, ale bym zaczął od postawienia dobrego i kosztowo skromnego STEREO obok i dopiero przy stwierdzeniu chęci jeszcze lepszej jakości - sprzedał "kino" i zmienił na lepsze stereo. W budżecie 30 000 zł można mieć rewelacyjne stereo, więc chyba środki do niezależnego zdobycia, a kina dB-ściaka szkoda. IMO.

Dzieki, ale ja nie bede zaczynal ze stereo 🙂 W sensie z bardzo dobrym stereo obcowalem o wiele dluzej niz z bardzo dobrym kinem, stad wiec i tesknota za tym swietnym dzwiekiem i "skromne" stereo tylko by mnie draznilo 🙂 Co wiecej, sprzet do stereo juz czeka na "zwolnienie" pomieszczenia od jakiegos czasu wiec kino na pewno idzie na sprzedaz 🙂 Na poziomie ktory oczekuje nie da sie pogodzic dwoch systemow, jako ze akustyke do stereo musze zrobic inna niz jest obecnie zrobiona do kina 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, JVC 4K napisał:

 

Po co robi taką pokazówkę komu chce zaimponować.

widać, że ciebie zaswędziało 😉 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec lat 90-tych na zawodach Car-Audio prezentowane było Cinquecento gdzie zamiast tylnej kanapy i bagażnika była skrzynia z 6 albo 9 30cm albo i większymi głośnikami niskotonowymi. Zmierzony przez sędziego wewnątrz auta poziom dźwięku to było coś koło 140dB. Stojąc przy aucie podczas pomiaru nogawki spodni falowały :)
Obecnie widzę, że na zawodach 170dB jest osiągane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przmor napisał:

Pod koniec lat 90-tych na zawodach Car-Audio prezentowane było Cinquecento gdzie zamiast tylnej kanapy i bagażnika była skrzynia z 6 albo 9 30cm albo i większymi głośnikami niskotonowymi. Zmierzony przez sędziego wewnątrz auta poziom dźwięku to było coś koło 140dB. Stojąc przy aucie podczas pomiaru nogawki spodni falowały 🙂
Obecnie widzę, że na zawodach 170dB jest osiągane.

W aucie, z racji oczywiscie na o wiele mniejsza przestrzen, o wiele latwiej jest uzyskac dobre i czyste wysokie dB 🙂Pod koniec lat 90 takze zajmowalem sie zawodowo naglasnianiem aut, poczatki tematu to wtedy byly w PL 🙂 Nie chce sklamac bo to juz dawno temu bylo, ale w naszym aucie pokazowym (Nissan 240) z dwoma 18" JBL GTI1800 zamontowanymi w specjalnie robionej polce, plus 15" Rockford Fosgate w skrzyni, wyciagalismy nawet wiecej niz 140dB 🙂 Efekt byl niesamowity, przy rozkreceniu sprzetu lusterko wsteczne stawalo pionowo od wibracji 😄

U mnie w kinie bardzo ciekawym jest uzyskanie czystego 130dB w 20m2 (bo tyle wyciaga w pelnopasmowym pomiarze Z) na budzetowych i nie za duzych subach 🙂 A dzieje sie tak dzieki temu ze ogromna wiekszosc energii wytwarzanej przez te suby dociera do sluchajacego, a nie zamienia sie w fale stojace 🙂 Jest to bardzo zadkie zjawisko i swietnie pokazuje ze mozna uzyskac czysty potezny nisko schodzacy bas za ludzkie pieniazki 🙂


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, T napisał:

dzieki temu ze ogromna wiekszosc energii wytwarzanej przez te suby dociera do sluchajacego, a nie zamienia sie w fale stojace

To, że jakieś częstotliwości są "podtrzymywane" przez pomieszczenie nie oznacza, że coś więcej niż zwykle jest w stanie dotrzeć do słuchającego. Mam nadzieję, że zestaw stereo będzie bardziej przemyślany, bo bazowanie na cudach nie wróży najlepiej 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, T napisał:

W aucie, z racji oczywiscie na o wiele mniejsza przestrzen, o wiele latwiej jest uzyskac dobre i czyste wysokie dB 🙂Pod koniec lat 90 takze zajmowalem sie zawodowo naglasnianiem aut, poczatki tematu to wtedy byly w PL 🙂 Nie chce sklamac bo to juz dawno temu bylo, ale w naszym aucie pokazowym (Nissan 240) z dwoma 18" JBL GTI1800 zamontowanymi w specjalnie robionej polce, plus 15" Rockford Fosgate w skrzyni, wyciagalismy nawet wiecej niz 140dB 🙂 Efekt byl niesamowity, przy rozkreceniu sprzetu lusterko wsteczne stawalo pionowo od wibracji 😄

U mnie w kinie bardzo ciekawym jest uzyskanie czystego 130dB w 20m2 (bo tyle wyciaga w pelnopasmowym pomiarze Z) na budzetowych i nie za duzych subach 🙂 A dzieje sie tak dzieki temu ze ogromna wiekszosc energii wytwarzanej przez te suby dociera do sluchajacego, a nie zamienia sie w fale stojace 🙂 Jest to bardzo zadkie zjawisko i swietnie pokazuje ze mozna uzyskac czysty potezny nisko schodzacy bas za ludzkie pieniazki 🙂


 

Taki z ciebie kinomaniak a nawet nie miałeś głośników sufitowych do odtwarzania ścieżek Dolby Atmos tak się składa że ta ścieżka jest na każdej płycie 4K.

Nawet nie wiesz co cię ominęło i ile straciłeś na tym że nie oglądałeś filmów w Atmosie.

Może i dobrze że idziesz w stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika że gość nie miał głośników do Dolby Atmos albo nawet nie wie co to jest więc nie wiem do czego pijesz, zatrzymał się na 7.1 a teraz mamy już szerze systemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wuelem napisał:

To, że jakieś częstotliwości są "podtrzymywane" przez pomieszczenie nie oznacza, że coś więcej niż zwykle jest w stanie dotrzeć do słuchającego. Mam nadzieję, że zestaw stereo będzie bardziej przemyślany, bo bazowanie na cudach nie wróży najlepiej 🙂

Nie no wiadomo ze bedzie ciezko, nie mam Twojej wiedzy i doswiadczenia wiec oczywistym jest ze bedzie pod gorke mocno 🙂 Ale nie trace nadzieji, bo wiem ze moge zawsze zawitac na to forum i zapytac np. Ciebie o rade, wiec wiem ze w koncu bedzie dobrze 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie no wiadomo ze bedzie ciezko, nie mam Twojej wiedzy i doswiadczenia wiec oczywistym jest ze bedzie pod gorke mocno 


Tak, z naszym kolega Wuelem jest zawsze pod gorke . Mimo „wiedzy i doswiadczenia“, nadal nie pojmuje roli akustyki a nie „cudow“ w tym opisanym powyzej przypadku.

Wymiary wnetrza kabiny samochodu (i jej ksztalty), sa tak male, ze nie dopuszczaja do powstawania rezonansow/fal stojacych w zakresie niskiego basu. Czyli ten najnizszy bas to jest tzw. bas kompresyjny, pozbawiony tych syfow, z ktorymi walczymy w domu (czyli „dudnienia“, peakow i dolkow). Dzieki temu, nawet przy uzyciu stosunkowo prostych srodkow, mozna w aucie zrealizowac bas brzmiacy ZJAWISKOWO
Dobry bas w aucie to jest PRZEZYCIE

Na szybko przyklad

Jesli wnetrze kabiny ma 1,7x1,3x1,0m to pierwszy podstawowy mod (ten najnizszy) jest juz powyzej 100 Hz!

Ponizej 100Hz nie potrzebuje zadnych pulapek, zadnych trapow, zadnych syfow dla skorygowania akustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny ciekawy przyklad obrazujacy o co chodzi.

Moja kuchnia jest „mikroskopijna“, ale mam tam niezly sprzet. Dzieki temu bas w mojej kuchni jest ZJAWISKOWY
Dlaczego?
Bo ponizej 70Hz pozbawiony jakichkolwiek modow/znieksztalcen!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przy sluchaniu muzyki, czujesz sie, jak bys samemu siedzial „w srodku subwoofera“.

To jest dokladnie ten bas, ktory znam z samochodu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec lat 90-tych miałem dobry bas w aucie i zachodziłem w głowę dlaczego w domu nawet po podłączeniu subwoofera to nie było to samo. Po zgłębieniu wiedzy o modach pomieszczenia wszystko stało się jasne. No i ten mit o konieczności *zmieszczenia się" fali dźwiękowej w pomieszczeniu szybko upadł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:

Tak, z naszym kolega Wuelem jest zawsze pod gorke

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Mimo „wiedzy i doswiadczenia“, nadal nie pojmuje roli akustyki a nie „cudow“ w tym opisanym powyzej przypadku.

Wymiary wnetrza kabiny samochodu (i jej ksztalty), sa tak male, ze nie dopuszczaja do powstawania rezonansow/fal stojacych w zakresie niskiego basu. Czyli ten najnizszy bas to jest tzw. bas kompresyjny, pozbawiony tych syfow, z ktorymi walczymy w domu (czyli „dudnienia“, peakow i dolkow). Dzieki temu, nawet przy uzyciu stosunkowo prostych srodkow, mozna w aucie zrealizowac bas brzmiacy ZJAWISKOWOemoji779.png
Dobry bas w aucie to jest PRZEZYCIE

Na szybko przyklad

Jesli wnetrze kabiny ma 1,7x1,3x1,0m to pierwszy podstawowy mod (ten najnizszy) jest juz powyzej 100 Hz!

Ponizej 100Hz nie potrzebuje zadnych pulapek, zadnych trapow, zadnych syfow dla skorygowania akustyki.
 

 

Jak najbardziej sie zgadzam, bardzio duzo sie trzeba napracowac i sporo wiecej wydac aby uzyskac w wiekszym pomieszczeniu taki bas jak w aucie, ze wzgledu na wplyw pomieszczenia wlasnie 🙂 Kolega Wuelem napisal "....nie oznacza, że coś więcej niż zwykle jest w stanie dotrzeć do słuchającego." najwyrazniej nie rozumiejac ze "zwykle" to jest podbicie mocne jednej czestotliwosci i minimum jeden duzy dol w pasmie do 100Hz, przez wplyw pomieszczenia na niskie tony 🙂 Wiec jesli zadbamy o zniwelowanie wplywu modow wlasnych pomieszczenia, to tak, o wiele wiecej niz "zwykle" dociera do sluchajacego 🙂

W aucie mam dosc skromny sprzet (
Focal PS-165F3E na przodzie + HELIX K 10E.2 sub + MATCH UP 8DSP jako wzmak/zrodlo z 6x65W na Focale i 320W na Helixa) i ogolnie dzwiek jest spoko, ale bas jest na prawde dobry, nie zjawiskowy ale na prawde dobry, bez zadnej zabawy czy kombinowania z akustyka 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby nie było tak pięknie to w aucie pojawiają się mody na wyższych częstotliwościach i tu z kolei zachodziłem w głowę dlaczego dobry sprzęt w aucie nie chce grać (wyłączając bas) tak dobrze jak sprzęt w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, przmor napisał:

Ale żeby nie było tak pięknie to w aucie pojawiają się mody na wyższych częstotliwościach i tu z kolei zachodziłem w głowę dlaczego dobry sprzęt w aucie nie chce grać (wyłączając bas) tak dobrze jak sprzęt w domu.

Wiesz, w teorii daloby sie pewnie zrobic tak dobry dzwiek w aucie jak w domu, ale przy powieszeniu paneli akustycznych tam gdzie trzeba, nie za bardzo by sie dalo jezdzic autem 😄 Do tego jeszcze nie siedzi sie na srodku, wiec warunki sa jakie sa 🙂 Jak decydowalem sie na montaz audio w aucie to nawet myslalem o tym czy nie zainwestowac kasy na stereo w domu w auto, ale stwierdzilem ze nie ma to sensu 🙂 Nie ma szans aby w aucie zagralo tak jak dobrze zasilone Magnepany moga zagrac w dobrze przygotowanym pomieszczeniu 🙂

Acz trzeba tez wspomniec ze technika car audio poszla mocno do przodu od lat 90tych 🙂 Wzmacniacz ktory uzywam ma wbudowany 10 kanalowy rozbudowany DSP, wiec mozna na prawde dobrze dostroic sprzet i do warunkow i do gustu 🙂 Tym bardziej ze majac taki wzmacniacz nie uzywam juz fabrycznej zwrotnicy i kazdy glosnik ma swoj wlasny kanal wzmocnienia, co razem z dobry DSP daje ogromne mozliwosci ustawienia sprzetu pod siebie 🙂 No ale nadal z poprawa akustyki w aucie sie nie poszaleje - wszedzie wokolo uszu szyby, przez ktore musi byc cos widac 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.