Skocz do zawartości
IGNORED

Jakie kable ? XLR czy RCA ?


WuJO
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie pytanie do bardziej obeznanych w temacie. Czym spiąć Cambridge audio cxa81 i cxn v2 ? XLR czy RCA ? Oraz ewentualnie za jaką firmą się rozglądać tak w przedziale +/- 400zł ? Z góry dziękuję za pomoc. 

Wzmacniacz z tego co pisze nie jest zbalansowany a strimer już tak. Więc jak to ugryźć ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez WuJO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zalecają XLRy - ja czekam na dostawę interkonekta Mogami XLR 3173 z Neutrikami - to bardzo dobry kabel.

Na portalu aukcyjnym Pan cyferka1 zrobi długość jaką się chce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, AndrzejPiaseczno napisał:

Wszyscy zalecają XLRy - ja czekam na dostawę interkonekta Mogami XLR 3173 z Neutrikami - to bardzo dobry kabel.

Na portalu aukcyjnym Pan cyferka1 zrobi długość jaką się chce.

Właśnie czytam i czytam i zdania są podzielone a jutro muszę zamówić jakiś kabel...... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz odtwarzacz w odległości 20m od wzmacniacza to xlr, w przeciwnym wypadku RCA. 

A tak naprawdę to w warunkach domowych nie ma to żadnego znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, bum1234 napisał:

Jak masz odtwarzacz w odległości 20m od wzmacniacza to xlr, w przeciwnym wypadku RCA. 

A tak naprawdę to w warunkach domowych nie ma to żadnego znaczenia.

Niekoniecznie. Połączenia symetryczne (choćby częściowe, ważniejsze jest wejście) pozwalają na likwidację pętli mas. To na ogromne znaczenie wobec wszechobecnych zasilaczy impulsowych, które nieuziemione (a i uziemione też) mogą generować różne dziwne potencjały na masie zasilanych urządzeń. Porządne urządzenia mają pstryczek "ground lift" który pozwala na likwidację praktycznie wszystkich problemów kablowych, a jak nie ma takiego pstryczka, to w przypadku połączeń symetrycznych ucięcie masy w kablu działa identycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie rozumiem tej mody na umieszczenie gniazd XLR w urządzeniach bez toru symetrycznego. Czemu to ma służyć? Chyba tylko marketing, bo wygląda ładnie i "profesjonalnie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, przemak said:

Niekoniecznie. Połączenia symetryczne (choćby częściowe, ważniejsze jest wejście) pozwalają na likwidację pętli mas. To na ogromne znaczenie wobec wszechobecnych zasilaczy impulsowych, które nieuziemione (a i uziemione też) mogą generować różne dziwne potencjały na masie zasilanych urządzeń. Porządne urządzenia mają pstryczek "ground lift" który pozwala na likwidację praktycznie wszystkich problemów kablowych, a jak nie ma takiego pstryczka, to w przypadku połączeń symetrycznych ucięcie masy w kablu działa identycznie.

Pod tym względem oczywiście masz rację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, StachMuszel napisał:

Właśnie nie rozumiem tej mody na umieszczenie gniazd XLR w urządzeniach bez toru symetrycznego. Czemu to ma służyć? Chyba tylko marketing, bo wygląda ładnie i "profesjonalnie".

Jest dokładnie odwrotnie. To ten "tor symetryczny" to jest marketing. Coś takiego jak "urządzenie zbalansowane" istnieje tylko w reklamach. Wewnętrzna struktura jest nieistotna dla połączeń. Chodzi o połączenia, a nie o marketing. Ale to niestety jest wojna z wiatrakami, więc wygraliście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęło się hehe 🙂 a myślałem, że będzie łatwo 🙂 Ja wątpię, że usłyszę jakąś różnicę prócz wyższej głośności. Tym bardziej, że CA nie jest w pełni zbalansowany.... Pytanie na jaką firmę kabli zwrócić uwagę ? Wiem, że teoretycznie każdy kabel inaczej zagra natomiast ja bym nie chciał nic podbijać czy uciszać raczej w stronę neutralności. 

Tym bardziej, że CA nie jest w pełni zbalansowany....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, przemak napisał:

Jest dokładnie odwrotnie. To ten "tor symetryczny" to jest marketing. Coś takiego jak "urządzenie zbalansowane" istnieje tylko w reklamach. Wewnętrzna struktura jest nieistotna dla połączeń. Chodzi o połączenia, a nie o marketing. Ale to niestety jest wojna z wiatrakami, więc wygraliście

Mnie od jakiegos czasu zastanawia czy w pelni zbalansowanych urzadzeniach sa dwie sciezki sygnalu, jedna na xlr druga na rca. Bo jesli to leci jedna...... 

Pewnie cos jest na rzeczy z likwidacja ewrntualnych petli masy, a to juz jest jakas linia obrony. 

Kolega próbował zrobic porownanie majac takie same kable neotecha. Ba, nawet wtyki Kacsa mial i na xlry i na rca. Po tygodniu grania na xlrach wydawalo mu sie ze graja lepiej niz rca, po przepieciu na rca juz nie byl tego taki pewien. Takze ciezki temat. Bedzie czas to pozycze od niego te kable i sam sie przekonam. Oczywiscie oba urzadzenia kolegi sa zbalansowane.

 

1 minutę temu, WuJO napisał:

Tym bardziej, że CA nie jest w pełni zbalansowany....

W taki wypadku nie ma to chyba sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Cytat

W taki wypadku nie ma to chyba sensu.

Jak doczytałem cxa81 nie jest zbalansowany a cxn v2 jest zbalansowany, dla tego mnie to zastanawia, a jakby nie patrząc XLR jest znacznie droższy od RCA.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Mikelas76 napisał:

Mnie od jakiegos czasu zastanawia czy w pelni zbalansowanych urzadzeniach sa dwie sciezki sygnalu, jedna na xlr druga na rca. Bo jesli to leci jedna...... 

Jeżeli są "dwie ścieżki" to urządzenie jest obarczone poważnym błędem konstrukcyjnym i jeżeli nie jest to uzasadnione  ważnymi względami to jest to popelina. Są przypadki, w których wady takiego rozwiązania są mniejsze niż korzyści, ale nie za bardzo dotyczy to sprzętu powszechnego użytku.,

Nie ma czegoś takiego jak "w pełni zbalansowane urządzenie". To jest właśnie marketing i robienie wody z mózgu.

10 minut temu, Mikelas76 napisał:

Pewnie cos jest na rzeczy z likwidacja ewrntualnych petli masy, a to juz jest jakas linia obrony.

Jeżeli uważasz, że to nie ma znaczenia, to wymień coś, co ma 😉

 

1 minutę temu, WuJO napisał:

jakby nie patrząc XLR jest znacznie droższy od RCA.....

Jasne. Trzy złote xlr, złotówka cinch. Zdefiniuj "znacznie" w porównaniu do ceny kabla sieciowego za..... (pięć kropek) 😉

13 minut temu, Mikelas76 napisał:

oba urzadzenia kolegi sa zbalansowane.

Jasne 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, StachMuszel napisał:

mody na umieszczenie gniazd XLR w urządzeniach bez toru symetrycznego. Czemu to ma służyć? Chyba tylko marketing, bo wygląda ładnie i "profesjonalnie"

ODPOWIEDZIAŁEŚ SOBIE NA PYTANIE :::::

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, przemak napisał:

Jest dokładnie odwrotnie. To ten "tor symetryczny" to jest marketing. Coś takiego jak "urządzenie zbalansowane" istnieje tylko w reklamach. Wewnętrzna struktura jest nieistotna dla połączeń. Chodzi o połączenia, a nie o marketing. Ale to niestety jest wojna z wiatrakami, więc wygraliście.

"Coś takiego jak "urządzenie zbalansowane" istnieje tylko w reklamach"

Stawiasz odważne tezy, możesz to rozwinąć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, StachMuszel napisał:

"Coś takiego jak "urządzenie zbalansowane" istnieje tylko w reklamach"

Stawiasz odważne tezy, możesz to rozwinąć?

Jakie odważne? To są fakty. Urządzenie "w pełni zbalansowane" tak jak je się tu rozumie czyli z dwoma całkowicie niezależnym torami nie ma sensu i zasadniczo nie będzie poprawnie działać. Nawet głupi kabel symetryczny jest odpowiednio skręcony czyli istnieje ścisłe powiązanie między tymi "torami". 

Jeżeli uważasz, że połączenia symetryczne (jeżeli jako "tor" rozumiesz całą konstrukcję a nie tylko i/o) 

15 godzin temu, StachMuszel napisał:

XLR w urządzeniach bez toru symetrycznego. Czemu to ma służyć? Chyba tylko marketing

Są bez sensu, to nie mamy płaszczyzny porozumienia, bo jak można wytłumaczyć rzeczy trochę bardziej skomplikowane? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, WuJO napisał:

Dobra to co celu bo się pogubiłem xlr czy rca zamawiać? 😂

Mam porównanie, ten sam kabel na rca i xlr, wtyki też tej samej marki,kacsa spięte mam nimi dac i wzmacniacz hybrydowy (gustard r26 i nu Vista) według producenta oba urządzenia zbalansowane, i na tą chwilę przyjemniej mi się słucha na rca, podejrzewam że bez testowania na swoim sprzęcie nie będziesz wiedział co lepsze na daną chwilę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, remiqa napisał:

Mam porównanie, ten sam kabel na rca i xlr, wtyki też tej samej marki,kacsa spięte mam nimi dac i wzmacniacz hybrydowy (gustard r26 i nu Vista) według producenta oba urządzenia zbalansowane, i na tą chwilę przyjemniej mi się słucha na rca, podejrzewam że bez testowania na swoim sprzęcie nie będziesz wiedział co lepsze na daną chwilę

Pewnie tak. Ok zamówię dwa rodzaje i będę testował. Pytanie na jaką firmę zwrócić uwagę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, WuJO napisał:

Pewnie tak. Ok zamówię dwa rodzaje i będę testował. Pytanie na jaką firmę zwrócić uwagę ?

Ja wybrałem neotech wtyki kacsa, nie testowałem innych, no ale nie jestem aż taki 'kablowy"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dobra to co celu bo się pogubiłem xlr czy rca zamawiać? 
Skoro masz wybór to używaj symetrycznego, jest z technicznych względów lepsze. Nie słuchaj "że komuś niesymetryczny gra lepiej". Symetryczne właśnie ma nie grać tylko propagować sygnał bez zakłóceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie po XLR ma sens dopiero wtedy, gdy oba urządzenia mają konstrukcję zbalansowaną. To że mają wtyki XLR takiej konstrukcji wcale nie oznacza. Najlepszym przykładem jest Yamaha A-S2200 (to jest w pełni zbalansowana konstrukcja), jeśli do niej podłączymy zbalansowany w budowie odtwarzacz jak Yamaha CD-S2100, to XLR vs RCA na tym samym przewodzie to przepaść na korzyść oczywiście połączenia zbalansowanego. 

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Połączenie po XLR ma sens dopiero wtedy, gdy oba urządzenia mają konstrukcję zbalansowaną.

To nieprawda, wcześniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) o tym jasno napisał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, msankowski napisał:


 


To nieprawda, wcześniej @przemak o tym jasno napisał.

no więc trzeba koniecznie poinformować Yamahę i kilku innych producentów, bo niepotrzebnie to produkują. 

Ja swoje opinie piszę na podstawie odsłuchów i tak dla przykładu weźmy np Luxmana L-505 ma XLR, zbalansowany nie jest i faktycznie nie gra lepiej po XLR. Yamaha jak pisałem wcześniej- różnica ogromna, a nie tylko głośniej.

Edytowane przez Top Hi-Fi & Video Design

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

no więc trzeba koniecznie poinformować Yamahę i kilku innych producentów, bo niepotrzebnie to produkują.

To trzeba też poinformować dosłownie miliony innych producentów, którzy od lat produkują urządzenia z wejściami i wyjściami niesymetrycznymi, że:

9 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Połączenie po XLR ma sens dopiero wtedy, gdy oba urządzenia mają konstrukcję zbalansowaną.

Niestety, to co piszesz to jest ordynarny marketing i robienie wody z mózgu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
2 minuty temu, WuJO napisał:

Woda z mózgu już mi się zrobiła bo nie wiem co brać 🤣

Ja robiłem porównania w kilku różnych sprzętach, ten sam kabel, podobne wtyki (np neutrik). Nie licząc pewnych wyjątków (Mark Levinson, Krell, Dan deagostino) to w zdecydowanej większości przypadków jak robiłem takie testy, np. ze sprzętami Manley, Accuphase (z nimi najwięcej razy to testowałem) to nie widziałem praktycznie żadnych różnic, lub takie na granicy percepcji. Z Yamahą nie wiem jak sprawa wygląda, jeśli jest taka przepaść to trochę to dziwne dla mnie i wyglada jakby nie wyszło im połączenie niezbalansowane...

Ja tak interpretuje te różnice dźwiękowe w ML, że nie potrafił zrobić dobrze wejścia niezbalansowanego... Zresztą chyba zdawał sobie z tego sprawę, bo w późniejszych urządzeniach robionych pod swoją marką, tj. Dan Deagostiono, całkowicie usunął wejście niezbalansowane. By je użyć trzeba wpiąć się przez przejściówkę, w instrukcji jest wyraźna nota, że mocno degraduje to jakość dźwięku. 

A na Twoim miejscu rzuciłbym monetą i zamówił ten kabel jaki wskaże los - nie sądzę by były jakieś wielkie różnice. Kable XLR mają ten plus, że nawet podstawowe wtyki Nutrika za 10zł są świetnej jakości i stosuje się je w drogich kablach markowych, np. Transprent w kablach za kilkanaście tysięcy złotych je stosuje bez żadnego skrępowania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, WuJO said:

Woda z mózgu już mi się zrobiła bo nie wiem co brać 🤣

Nie przejmuj się tak. Kable nie mają żadnego znaczenia. Ich wpływ może być marginalny.  Więc nie ma się czym przejmować.

Kable w audio to bagno. To czysty marketing, oszukaństwo i naciąganie.

Nie można brać poważnie tych wszystkich kwiecistych opisów, bo są nieprawdziwe. Czysta psychoakustyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe nie zgodzę się, że kable nie mają wpływu 🙂 ok wzięte za grosze wireworld luna 8 xlr ale Pan ze mną dyskutował ze ciekawszym wyborem był by XLO UP2A-0.5M chciał sprzedać za 800zl bo leżał za długo. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.