Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka wnętrz


mkorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zresztą problemem nie jest u ciebie tłumienie basu przez gk i wełne tylko odbicia i zniekształcenia wynikające z drania gk na jakichs częstotliwościach (zapewne tony srednie).

 

Moim zdaniem problemy w twoim pomieszczeniu są dwa: jeden to kolumny - za małe. Dwa to zła adaptacja akustyczne. Najpierw trzeba było poczytać o wlaściwościach poszczególnych materiałów i częstotliwościach na jakich 'działają', sposobach adaptowania akustycznego pomieszczenia. Np. tłumienie korka jest raczej słabe, więc na tych ścianach daje niewiele, gk nawet z wełną pod spodem jest gówniany bo rezonuje i sam to już sprawdziłes, skoro mówisz, że idzie głuchy dzwięk jak pukasz.

I tak zamiast litego gk można było przynajmniej w kilku miejscach dać specjalne płyty nida-gips sonic:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) zamiast korka panele z gąbką akustyczną lub wełną, pod sufitem np. ecophone master solo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i mieć pewność, że przynajmniej bierzesz produkty, które poprawiają akustykę pomieszczenia. A potem to juz tylko dobrać odpowiednie kolumny, żeby nie dawały za dużego czy za małego basu i cieszyć się dzwiękiem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> _Kuba_, 2 Sie 2009, 23:34

 

Zaczynam to rozumieć, lecz jedno mnie zastanawia: dlaczego pod skosami basu jest o wiele więcej niż na środku pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo fala dzwiękowa odbija się (przy skosach to nawet może być kierowana w jedną stronę) i schodzi z ta przychodzącą wzmacniając swoją energię. A że każda fala dzwiękowa traci energię z odległością, którą przebiega na środku pokoju masz relatywnie mniej dzwięków wzmocnionych z odbicia niż przy ścianie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> ganzz_gut, 2 Sie 2009, 23:50

 

Ale ja jeszcze nie zacząłem adaptować akustycznie tego pomieszczenia. Korek jest w miarę neutralny akustycznie; zastosowałem ten materiał, bo nie chciałem, aby między tym co będzie przyczepione do ścian była gładź. Ma mocno pofałdowaną powierzchnię i jest pokryty woskiem, aby nie łapał kurzu.

Zakładam, że po dodaniu suba, kolumny wrócą na ścianę szczytową. Za nimi będą grube welurowe kotary, a w pozostałych miejscach pierwszych odbić ustroje - nie wiem jeszcze jakie, ale jakieś na pewno. Cała podłoga będzie zakryta grubą wykładziną, a kolumny i kanapa powędrują na środek. Niestety nie mogę tego zrobić w tydzień, bo nie mam na to czasu. Póki co chciałbym się skoncentrować na dobraniu dobrego suba, który zespoił by się z kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek B., 2 Sie 2009, 23:53

 

>>> _Kuba_, 2 Sie 2009, 23:34

>

>Zaczynam to rozumieć, lecz jedno mnie zastanawia: dlaczego pod skosami basu jest o wiele więcej niż

>na środku pokoju?

 

Widać geometria pomieszczenia jest taka. Odbicia się tam nakładają a nie znoszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odwrócił kolejność i najpierw zrobił adaptacje a potem dopiero szukał suba... chociaż ja to z tych co nie uznają subów, więc pewnie szukałbym kolumn ;)

 

A tu lekka i łatwa lektura o akustyce pomieszczeń, tak do poduszki -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek B., 3 Sie 2009, 00:08

 

>>> ganzz_gut, 2 Sie 2009, 23:50

>

>Ale ja jeszcze nie zacząłem adaptować akustycznie tego pomieszczenia.

 

No właśnie, kiedy uda ci się stłumić pozostałe pasma w podobnym stopniu jak bas to będzie lepiej.

 

Gdybyś miał korektor i przyciął średnie i wysokie tony, stwierdziłbyś pewnie, że bas brzmi ok, a przynajmniej jest super kontrolowany, o "studyjnym" brzmieniu ;)

W końcu dźwięk bezpośredni jest lepszy niż dudnienie pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, przeniesienie systemu na poddasze doradził mi znajomy akustyk. Jak bym słyszał jego słowa: "bedziesz miał dżwięk bezpośredni, jakiego nie uzyskasz w 100-procentowym betonowym pomieszczeniu, nadmiar basu wchłoną boki".

Tylko, że nadmiar w tym przypadku oznacza jakieś 90% :-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

what hi-fi o rsw 12:

 

For

Dramatic levels of extension and drive; fast, agile balance; great timing and punch; beautiful cabinet finish; fairly small

Against

Not cheap; lacks a remote control; no speaker-level connections

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek B->Ja Ci radzę dokonanie profesjonalnych pomiarów akustyki w Twoim pomieszczeniu. Ja też mam zamiar to uczynić i nawet rozmawiałem w tej sprawie z pewnym fachowcem i za dokonanie takich pomiarów, ich analizą oraz projektem rozmieszczenia ustrojów w pomieszczeniu woła sobie 1500zł wraz z dojazdem, nie jest to mała kwota przynajmniej jak dla mnie ale myślę że jak najbardziej warta wydania gdyż zaoszczędzi miotania się we mgle i szukania po omacku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek B.

 

puść sobie jakieś nagranie i przyłóż dłoń do tej płyty kg zobacz co się dzieje. Przyłóż na środku pomiędzy łatami i dla porównania na łacie (w miejscu w którym jest przykręcana). Żeby było łatwiej i szybciej puszczaj płytę testową z kolejnymi częstotliwościami) idąc od dołu do góry obaczysz do jakiej wysokości twój kg drga (zaśmiecając ci akustykę). Założę się że jeszcze w dolnej średnicy sieje. Podobnie jak szyby w oknach, kaloryfery konwektorowe, drzwi jeśli są pilśniowe.

Masz ogromną powierzchnię tego kg, więc aby nie wpływał negatywnie na średnicę i górny bas bardzo istotne jest jego usztywnienie. Stąd sugestie by rozstaw łat był możliwie mały (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Kuba_ i PMD dobrze mówią. Bas przechodzi przez ten KG bez większych problemów. Dalej jest tłumiony przez wełnę albo wręcz ucieka na zewnątrz.

Mogę się mylić, ale nie sądzę aby zmiana kolumn na większe cokolwiek pomogła. Większe z pewnością dadzą więcej niskiego basu (którego GS20 i tak nie brakuje), ale średniego i wyższego basu dadzą przecież tyle samo, musiałbyby mieć mocno podbitą charakterystykę aby dać więcej.

Dlatego sądzę, że może pomóc:

- dołożenie suba,

- stłumienie/rozproszenie środka i góry,

- jazda z kolumnami i siedziskiem - sprawdź czy w całym pomieszczeniu jest brak basu czy tylko w pewnych miejscach,

- korektor akustyki.

Maracz też dobrze kombinuje, na pewno warto pomierzyć akustykę i zobaczyć co tak naprawdę się dzieje. Zanim jednak wydasz kasę na specjalistę możesz na początek popróbować we własnym zakresie - wystarczy laptop, mikrofon i troche darmowego softu.

Pzdr,

Asiki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zorro77, 30 Lip 2009, 15:54

 

>BRAVO za pokoik !

>

>Od dawna obserwuję ten wątek. Piękny pokój ... może i ja niebawem będę miał takowy .. :D

>

>Szukam jednak na tę chwilę DYWANU do pokoju - bo nie kontroluję basu (lekkie buczenie). Szukałem na

>forach ... i jakoś nie znalazłem

>

>Może ktoś po kolei coś zaproponuje - Jak kupić taki dywan - co jest ważne? Propozycje -firma

>zdjęcie cena?

 

Jestem po piwku więc zaproponuję latający dywan :)))

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduję sie na suba Velodyne. Nie wiem tylko, czy jednego większego, np. CHT-15Q lub CHT-12Q, czy może po jednym mniejszym na kanał, np 2 x CHT-10Q lub 2 x CHT-12R.

To drugie rozwiązanie pewnie ciężko będzie przetestować, bo nie wiem czy gdzieś mi wypożyczą dwie sztuki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem posiadaczem zestawu stereo Denon 1500 i Monitor Audio GS20, ogólnie z dźwięku jestem zadowolony, ale bas jest irytujący. Mianowicie jest miękki kartonowy zero twardości i sprężystości, jakby cepem walił w słomę i jeszcze ten cep był zawinięty w koc. W związku z tym zwracam się z prośbą o sugestie co ew. można zrobić żeby zmienić ten stan rzeczy. aby był sprężysty twardy po prostu taki jak być powinien. Czy jakieś ew interkonekty kable głośnikowe czy sieciowe mogą coś znacznie zmienić czy trzeba szukać innego rozwiązania tej sprawy?

 

Pozdrawiam i liczę na Wasze sugestie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Chciałbym zlikwidować nadmierny pogłos w moim pomieszczeniu odsłuchowym w związku z tym pomyślałem o kupnie wełny mineralnej w postaci prasowanych, sztywnych płyt, które po owinięciu w jakąś estetycznie wyglądającą tkaninę chciałbym przymocować do ścian i sufitu i tu mam pytanie, jaką wybrać grubość tych płyt?Po cichu pomyślałem o grubości 5cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką powierzchnię chcesz kryć, jakie częstotliwości likwidować...

 

Wełna, jeżeli jest dedykowana do adaptacji akustycznej to powinna mieć kartę z parametrami tłumienia. Tak na moje 'oko' 5 cm będzie skutecznie niwelować częstotliwoći powyżej 500Hz - czyli niższa średnica. Kwestia gdzie i ile tego położysz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Z racji tego, że kupiłem w końcu porządne kolumny (Sony SS-G3), więc zaczołem ustawiać je by uzyskać jak najlepszy dźwięk. Niżej na zdjęciu macie pierwsze ustawienie tych kolumn, następnie ustawiłem je nad podłogą w wydokości 15cm. Było lepiej, ale niestety nadal brakuje mi przesrzeni i czasami baza stereo ucieka mi na lewą stronę (wieczorem dam więcej fotek). W taki razie wczoraj wywaliłem komodę (to co po lewej) i narożnik (to co po prawej stronie). No niby ok, ale dzwięk stał się sztuczny i jest tam sporo kompresji. Jest scena, ale tylko to się poprawiło, reszta niestety nie, a wręcz się pogorszyło... Kolumny są dość stare i próbowałem znaleźć książkę o akustykę z lat 70 i 80, żeby coś nie coś poczytać. Stwierdziłem, że może kiedyś zasady były inne, w wielu starych pismach jest pokazane, że kolumny stoją wręcz na podłodze, przy regale, czy nawet w regałach. Mimo iż mój pokój jest w drewnie i ma sporo "pierdułek" to trzeba cos nie coś w nim poprawić. Kolumny muszą stać na niski standach, od 15-30cm. Wydaję mi się, że tyle w zupełności wystarczy, zresztą w wątku "Nasze Ustroje" koledzy powiedzieli, że te 30cm wystarczy. Same maja około 70cm wys.

 

Proszę was o jakies sugestie, może możecie polecić jakieś firmy zajmujące się akustyką wnętrza, a które są sprawdzone i można im wierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam maly problem, pokój 20 metrow i przywiozłem sobie z warszawy Dynaudio Fokus 140. Nie da sie słuchać, gdyż tworzą się straszne rezonanse w pokoju. Nawet całkowite zamknięcie bass reflexu nie rozwiązuje probleu całkowicie. Rozwieszam koce, kłade materace, ale efektu brak.

 

1. Jak prowizorycznie zadaptwać to pomieszczenie do focusów? czy kupić wełne i ustawic w rogach? co najskuteczniej pochłanie niskie tony?

 

2. W niedalekiej przyszłości planuje remont, mebli ma być niezbędne minimum. Bedzie dywan. Planowałem użyć plyt k-g performowanych z otworami 1 cm x 1 cm na całym suficie i na ścianie za mną. Za otworami bedzie wełna mineralna. Pokój ma 3,4m x 5,5 m. Czy to rozwiąże problem rezonansów? Czy lepiej wyłozyć tymi płytami np: sufit i ściane za głosniekami?

 

Mam możliwość oddania fokusów do jutra. Generalnie jestem załamany bo do tej pory mialem b&w 602 a fokus to juz troche inny monitor i nie wiem co zrobic...

 

 

Dziekuje za każdą rade

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez w pokoju mam poglos, ktory chce zlikwidowac, mam puste sciany z styropianowymi rozpraszaczami ale to nie dziala, moj cel to utemperowac troche wysokie i zlikwidowac przynajmniej troche poglos. Mam w planie zamiast styropianowych rozpraszaczy zbudowac drewniane

|-----------|

|-----------|

|-----------|

|-----------|

|-----------|

 

cos w tym stylu, miedzy tymi zeberkami bedzie welna mineralna, + ustroje z welny na suficie, licze ze sopran troche zmaleje, pokoj 275x345, glosniki na dluzszej scianie

Na zdjeciu obecne ustroje styropianowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak prowizorycznie zadaptwać to pomieszczenie do focusów?"

Nanosić do pokoju w rogi jakieś poduszki czy cokolwiek co będzie dość grube i miękkie. Może akurat się uda trochę poskromić bas - chociaż to bardzo prowizoryczne rozwiązanie.

 

"czy kupić wełne i ustawic w rogach?"

Na bas to musiałbyś tą wełnę mieć grubości 1m (słownie: jednego metra) żeby skutecznie zadziałać na bas.

 

"co najskuteczniej pochłanie niskie tony?"

Pułapka basowa na częstotliwości rezonansów pokoju które są obok siebie i nakładając się na siebie tworząc fale stojące.

 

"W niedalekiej przyszłości planuje remont, mebli ma być niezbędne minimum. Bedzie dywan.

Planowałem użyć plyt k-g performowanych z otworami 1 cm x 1 cm na całym suficie i na ścianie za mną.

Za otworami bedzie wełna mineralna. Pokój ma 3,4m x 5,5 m. Czy to rozwiąże problem rezonansów? Czy

lepiej wyłozyć tymi płytami np: sufit i ściane za głosniekami?"

 

Średnica otworów, głębokość ustroju, grubość wełny w ustroju, głębokość pustki między frontową ścianką ustroju a wełną, stosunek powierzchni otworów do całkowitej powierzchni przedniej ścianki ustroju - tyle rzeczy musisz zgrać żeby zrobić dobry ustrój akustyczny (rezonator Hermholtz'a). Bez pomiarów szybciej zrobisz dół w charakterystyce przenoszenia niż zredukujesz rezonanse.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chałupniczymi metodami tak jak ostrzega L3VY można sobie akustykę łatwo sknocić jeszcze bardziej. Można na ucho, ale to wymaga żmudnych, długich poszukiwań. I najlepiej nie skupiać się na tłumieniu określonych częstotliwości tylko działać w szerokim ich paśmie, wtedy jest małe prawdopodobieństwo że porobimy dziury. Na wysokie tony i wyższą średnicę - miękkie ustroje (dywan i coś na ściany). Na bas - zmiana ustawienia kolumn względem ścian pokoju, meble z ubraniami w rogach pomieszczenia (poduszki nie pomogą, do tłumienia basu potrzeba gęstych materiałów, coś jak wyroby z wełny Rockwoola).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L3VY, 12 Wrz 2009, 13:49

 

>Średnica otworów, głębokość ustroju, grubość wełny w ustroju, głębokość pustki między frontową

>ścianką ustroju a wełną, stosunek powierzchni otworów do całkowitej powierzchni przedniej ścianki

>ustroju - tyle rzeczy musisz zgrać żeby zrobić dobry ustrój akustyczny (rezonator Hermholtz'a). Bez

>pomiarów szybciej zrobisz dół w charakterystyce przenoszenia niż zredukujesz rezonanse.

 

Można kupić gotowe perforowane płyty, z obliczonymi właściwościami -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.