Skocz do zawartości
IGNORED

Nasze instalacje KD niech nas zobaczą:)


norwidos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy wiecie że ten sub ma podwójna membranę.

Ta druga w dużej części odpowiada za wysokie tony (jak na subwoofer). Do tych 120hz to całkiem sporo dźwięku potrafi odtworzyć, ale tylko jak podłączysz go w hi-level.

Fajnie rozszerza przednie kolumny, szkoda że nie mogę ich postawić symetrycznie.

Aktualnie lewy mam przy kolumnie a prawy bliżej środka.

Jak słucham płyty CD stereo w auro3d i mam piorun w lewej to słyszę go i w kolumnie i w subie, nawet te wysokie tony pioruna.

Jak w prawej to piorun przechodzi z przodu do środka i do tyłu.

Wszystko z płyty CD.

Chciałbym lewy mieć też na środku pokoju po lewej. Symetrycznie do prawego. Niestety musiał bym sofę drugą wyrzucić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie to musi grac, fajnie, że bas jest rozłozony po cały pokoju, Ciekawe teraz kiedy wpadnie Ci do glowy 4 suby?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow pochwal sie jak to wyglada

 

warto sie pchac w 4 suby?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, czy warto.....

Dla mnie warto.

Chociaż nie było to moim zamiarem od początku.

Poprostu kupiłem dwa mniejsze najpierw, stwierdziłem, że za małe i kupiłem dwa większe. I tak są cztery.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
wow pochwal sie jak to wygladawarto sie pchac w 4 suby?

Jak chcesz to przejrzyj temat auro3d, na HDTV.com.pl tam parę zdjęć moich znajdziesz.

 

 

 

Chociaż nie było to moim zamiarem od początku.

 

Ale też nie było moim zamiarem budować systemu 7.4.4

Miał być 5.1 a tak jakoś wyszło co innego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-54362-0-03707900-1482420072_thumb.jpgpost-54362-0-35065400-1482420094_thumb.jpgpost-54362-0-16162900-1482420116_thumb.jpg

Nie ma się zbytnio czym chwalić, ale postanowiłem pokazać co mam :) System 5.1.2, więc jak ja to nazywam "Dolby Atmos Light" ;) Uwagi i komentarze mile widziane :) Sorki za jakość zdjęć - robione telefonem...

post-54362-0-91598500-1482420141_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Liter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System 5.1.2, więc jak ja to nazywam "Dolby Atmos Light" ;)

Głosniki mam analogicznie jak u Kolegi ale zawsze myślalem że mam poprostu 7.1 a tu jakieś cuda - gubie się w tych nowych oznaczeniach......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głosniki mam analogicznie jak u Kolegi ale zawsze myślalem że mam poprostu 7.1 a tu jakieś cuda - gubie się w tych nowych oznaczeniach......

To jak "umiejscowiłeś" kolumny w systemie przed wykonaniem kalibracji ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Głosniki mam analogicznie jak u Kolegi ale zawsze myślalem że mam poprostu 7.1 a tu jakieś cuda - gubie się w tych nowych oznaczeniach......

Masz dwa nad głową?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa nad głową?

tak, pewnie gdyby było miejsce byłyby z tyłu ale jest ściana

 

To jak "umiejscowiłeś" kolumny w systemie przed wykonaniem kalibracji ???

nie rozumiem? Ampli w menu ustawione jest na 7.1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jgx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dwa nad głową to masz atmosa - 5.1.2 czyli normalny system 5.1 + 2 sufitowe. Jeśli masz ustawione jako 7.1 to dwa dodatkowe głośniki ustawiłes jako boczne, pomimo że masz je na górze ??? Moim zdaniem bez sensu totalnie... Nawiasem mówiąc żałuję że mam amplituner (Onkyo Tx Rz 800) jedynie 7.2 bo dałbym cztery sufitowe chętnie :) Dwie kolumny na górze to dla mnie właśnie taki "dolby atmos light" - niby jest, ale jakiejś specjalnej różnicy nie słyszę, dupy nie urywa :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem mówiąc żałuję że mam amplituner (Onkyo Tx Rz 800) jedynie 7.2 bo dałbym cztery sufitowe chętnie :) Dwie kolumny na górze to dla mnie właśnie taki "dolby atmos light" - niby jest, ale jakiejś specjalnej różnicy nie słyszę, dupy nie urywa :(

Słyszałem opinie, iż przy jedynie dwóch sufitowych, lepiej je ustawić jako przednie sufitowe (czyli w połowie odległości od frontów do słuchacza, nie mylić z innymi systemami np z górnymi przednimi bezpośrednio nad frontami). Ale sam jeszcze nie próbowałem Atmosa, amplituner (RZ900) ogranicza mnie również tylko do dwóch sufitowych - a Ty jak oceniasz, skąd lepiej (realniej) by to brzmiało - z sufitu po środku pokoju, nad głową, czy z tyłu? Po zdjęciach widzę, że Ty masz właśnie lekko z tyłu, i zadowolenie raczej zenitu nie dosięga. Pytanie, czy inne ustawienie ledwie dwóch kanałów dużo by tę sytuację zmieniło. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ustawione jako 7.1 to dwa dodatkowe głośniki ustawiłes jako boczne, pomimo że masz je na górze ??? Moim zdaniem bez sensu totalnie...

A co mogę innego wykombinować? Ampli mam dość stare (denon 2808) i tam nic poza 7.1 innego nie ma (żadnych atmosów itp) najpierw miałem 5.1 (efekty bo bokach) no i jak chciałem dołożyć 2 kolejne to gdzie twoim zdaniem miałem je umieścić jak efektowych przestawić nie mogłem a za kanapą mam od razu ścianę za głową? A ztym że dupy nie urywa to fakt, te dwa dodatkowe mam bo mam ale pewnie jakbym wrócił do 5.1 wielkiej krzywdy by nie było..... Choć z drugiej strony skoro coraz wiecej filmów ogladam w natywnym 7.1 to czemu nie mieć tylu głośników jeśli są i miejsce się znalazło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jgx - czy dobrze rozumiem? Samochód nadjeżdżający zza pleców, Ty słyszysz u siebie z sufitu? Pytasz gdzie ustawić te dwa dodatkowe kanały skoro nie masz miejsca? No nigdzie - na pewno nie tam, gdzie być nie powinny, przecież to przewraca do góry nogami (dosłownie) wszelkie efekty przestrzenne w filmie. 5.1 to naprawdę dobry system i w wielu, wielu pomieszczeniach jest jak najbardziej optymalny. Ale znów - słowo klucz - osobiste preferencje, czyli ważne żeby miło spędzać czas przy oglądaniu filmów - jeśli Ci tak odpowiada, to nic mi do tego. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem opinie, iż przy jedynie dwóch sufitowych, lepiej je ustawić jako przednie sufitowe (czyli w połowie odległości od frontów do słuchacza, nie mylić z innymi systemami np z górnymi przednimi bezpośrednio nad frontami). Ale sam jeszcze nie próbowałem Atmosa, amplituner (RZ900) ogranicza mnie również tylko do dwóch sufitowych - a Ty jak oceniasz, skąd lepiej (realniej) by to brzmiało - z sufitu po środku pokoju, nad głową, czy z tyłu? Po zdjęciach widzę, że Ty masz właśnie lekko z tyłu, i zadowolenie raczej zenitu nie dosięga. Pytanie, czy inne ustawienie ledwie dwóch kanałów dużo by tę sytuację zmieniło. ;)

Moim skromnym zdaniem , przy jedynie dwóch sufitowych najlepiej po środku tzn. przed miejscem odsłuchowym czyli "top middle". Sam chciałem tak zrobić, ale niestety żonka nie dała się przekonać, bo nie chciała głośników po środku sufitu :( No cóż, wielu z nas musi pogodzić swoje hobby w pokoju który również służy jako salon i jadalnia... Kolumny które teraz mam z tyłu testowałem również z przodu, jakiejś specjalnej różnicy nie usłyszałem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Liter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli masz dwa nad głową to masz atmosa - 5.1.2 czyli normalny system 5.1 + 2 sufitowe. Jeśli masz ustawione jako 7.1 to dwa dodatkowe głośniki ustawiłes jako boczne, pomimo że masz je na górze ??? Moim zdaniem bez sensu totalnie... Nawiasem mówiąc żałuję że mam amplituner (Onkyo Tx Rz 800) jedynie 7.2 bo dałbym cztery sufitowe chętnie :) Dwie kolumny na górze to dla mnie właśnie taki "dolby atmos light" - niby jest, ale jakiejś specjalnej różnicy nie słyszę, dupy nie urywa :(

Dlatego ja po 2 miesiącach używania sprzedałem yamahe ax v791, bo mi się spodobały górne przednie głośniki i chciałem więcej.

 

 

To ty masz głośniki na suficie, bez atmosa, bez sensu kompletnie.

W starych systemach 7.1 oznaczało tylne surroud, tylko i wyłącznie. Umieszczanie ich na suficie w takim przypadku, to totalna głupota.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez RAF77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty masz głośniki na suficie, bez atmosa, bez sensu kompletnie.

W starych systemach 7.1 oznaczało tylne surroud, tylko i wyłącznie. Umieszczanie ich na suficie w takim przypadku, to totalna głupota.

Hm, może faktycznie, nigdy jakoś nie wnikalem w to za bardzo może dlatego że za bardzo nie slyszalem żeby to stwarzalo jakieś problemy - te glosniki mam tak naprawde nie na suficie ale na scianie nad głowa skierowane na dół ale blisko sufitu co na jedno wychodzi

Czyli jakie mam wyjście? Albo wracam do 5.1 albo zmieniam ampli na obslugujace Atmosa i wtedy moje ustawienie będzie miało sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jgx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na zdjęcie, to one są na suficie nad surroudami . To napewno nie jest dobre miejsce dla nich w tym układzie.

Ja bym je przesunął 1.5 do przodu na suficie i obrócił, żeby były skierowane w stronę sofy. Następnie kupił avr z atmosem i to by był system 5.1.2

Albo został przy tym co masz i je zdjął.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez RAF77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mogę innego wykombinować? Ampli mam dość stare (denon 2808) i tam nic poza 7.1 innego nie ma (żadnych atmosów itp) najpierw miałem 5.1 (efekty bo bokach) no i jak chciałem dołożyć 2 kolejne to gdzie twoim zdaniem miałem je umieścić jak efektowych przestawić nie mogłem a za kanapą mam od razu ścianę za głową? A ztym że dupy nie urywa to fakt, te dwa dodatkowe mam bo mam ale pewnie jakbym wrócił do 5.1 wielkiej krzywdy by nie było..... Choć z drugiej strony skoro coraz wiecej filmów ogladam w natywnym 7.1 to czemu nie mieć tylu głośników jeśli są i miejsce się znalazło?

 

Skoro nie masz miejsca i możliwości.....nic na sile.

 

Lepiej mieć prawidłowo ustawiony i skalibrowany np. 5.1 niz śmietnik dzwiękowy ze zbyt duzej ilości głośników w zbyt małej kubaturze lub zle ustawionych.

 

Mysle ze znacznie lepszy efekt uzyskałbys kupując 2gi subwoofer niz dwa glosniczki efektiwe i kalibrujac całość. Przy odpowiednim natężeniu i wypełnieniu dźwiękowym pomieszczenia efekt byłby zdumiewający dla Ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na zdjęcie, to one są na suficie nad surroudami . To napewno nie jest dobre miejsce dla nich w tym układzie.

Ja bym je przesunął 1.5 do przodu na suficie i obrócił, żeby były skierowane w stronę sofy. Następnie kupił avr z atmosem i to by był system 5.1.2

Albo został przy tym co masz i je zdjął.

Tak jak pisałem wcześniej, chciałem mniej więcej tak zrobić, to znaczy powiesić je po środku sufitu, ale cóż, muszę się również liczyć ze zdaniem drugiej połówki :) A tak, mam jak mam i na chwilę obecną lepiej niestety nie będzie... Nie zgodzę się zupełnie do końca że to nie jest atmos, aczkolwiek zdaje sobie sprawę że taki na "pół gwizdka" ;) Mimo wszystko jestem w miarę zadowolony z ogólnego efektu dźwiękowego, ale z pewnością będę zmieniał kolumny łącznie z subem w niedalekiej przyszłości...

 

Liter ile to cali ten twój tv?Nie myślałeś o ekranie jakimś mniejszym i proju?

Tv ma 55 cali, marzy mi się jakieś 10 cali więcej ;) i kiedyś z pewnością taki będzie... O proju myślałem, ale to pozostanie jedynie w kwestii marzeń - za mały mam pokój, mieszkanie itd .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że jednak centralny zasłania część ekranu. Przykręć do ściany TV tak 15-20 cm wyżej i powinno być ok.

 

Fajny, dizajnerski żyrandol. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, chciałem mniej więcej tak zrobić, to znaczy powiesić je po środku sufitu, ale cóż, muszę się również liczyć ze zdaniem drugiej połówki :) A tak, mam jak mam i na chwilę obecną lepiej niestety nie będzie... Nie zgodzę się zupełnie do końca że to nie jest atmos, aczkolwiek zdaje sobie sprawę że taki na "pół gwizdka" ;) Mimo wszystko jestem w miarę zadowolony z ogólnego efektu dźwiękowego, ale z pewnością będę zmieniał kolumny łącznie z subem w niedalekiej przyszłości...

Tv ma 55 cali, marzy mi się jakieś 10 cali więcej ;) i kiedyś z pewnością taki będzie... O proju myślałem, ale to pozostanie jedynie w kwestii marzeń - za mały mam pokój, mieszkanie itd .

Jak chcesz Atmos na pół gwizdka, to nawet przy tych głośnikach jak są teraz, to musisz mieć avr z atmosem, inaczej to nie wiadomo co to jest ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Stivi89

(Konto usunięte)

Odnoszę wrażenie, że jednak centralny zasłania część ekranu. Przykręć do ściany TV tak 15-20 cm wyżej i powinno być ok.

 

Fajny, dizajnerski żyrandol. ;)

 

Tak jak teraz jest dobrze napisy widzę bardzo dobrze mi to nie przeszkadza, a co do lampy nie zwracam na to uwagi tak jak co niektorzy byle świeciło coś tam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz Atmos na pół gwizdka, to nawet przy tych głośnikach jak są teraz, to musisz mieć avr z atmosem, inaczej to nie wiadomo co to jest ....

Nie do końca rozumiem - przecież Rz 800 ma atmosa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Stivi89

(Konto usunięte)

Ta odpowiedź pewnie tyczyła się do kolegi JGX żeby wymienił tego starego denona 2808 na coś nowszego z Atmosem w tedy jego górne głosniki miały by sens a tak to dziwne te 7.1 teraz

 

Odnoszę wrażenie, że jednak centralny zasłania część ekranu. Przykręć do ściany TV tak 15-20 cm wyżej i powinno być ok.

 

Fajny, dizajnerski żyrandol. ;)

 

Zapomniałem dodać w ty miejscu będzie wisiał projektor tak że prąd już mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.