Skocz do zawartości
IGNORED

Lampowy Fan-Klub Amplifona ;-)


krzych
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Starsza wersja miała trafa innego producenta i inny design obudowy. W tym wzmacniaczu nie ma żadnych zabezpieczeń lamp, bo nie są potrzebne, zabezpieczenia są na przykład w WT-40. Pozostałe elementy w wersji I i II rożnią się niewiele, generalnie ten sam układ elektryczny inaczej opakowany, od pewnego momentu stosowane inne kondensatory sprzęgające, czy lepsze, polemizowałbym. "Pompaż" głośników może być spowodowany podłączeniem do niewłaściwego odczepu (4-8 OM) lub po prostu na tyle nieliniową charakterystyką impedancji głośnika, że lampa nie potrafi go wysterować. Stawiam na to drugie, niektóre głośniki po prostu się do lampy nie nadają , a 87db nie wróży niczego dobrego i raczej dobrze o samym głośniku nie świadczy ....

 

Do 87db potrzebujesz solidnego tranzystorowego pieca, albo niesamowicie wydajnej lampy, tylko wtedy raczej nie licz na dobre lampowe granie, bo z brakiem sprzężenia zwrotnego, klasą A i triodą musisz się pożegnać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem występuje zarówno przy podpięciu pod zaczep 4 jak i 8 ohmowy.

Rozmawiałem z Panem Piwowarczykiem - też upatruje problemu w wysterowaniu kolumn przez wzmacniacz. Rada: nie słuchać tak głośno. Zaproponował wymianę kilku elementów, które poprawią jakość dźwięku. Nie wpłynie to jednak na ustanie opisanego zjawiska. Czas chyba rozejrzeć się za nowymi kolumnami ...

Ktoś reflektuje na AA Phoeb IIs ? Może coś polecicie z drugiej ręki za niewygórowaną kwotę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo raczej nie jest to wina samej skuteczności ale dodatkowo bardzo nieliniowego przebiegu impedancji. Jeżeli byłyby tylko mało skuteczne, to grałyby cicho i bez dynamiki, jak dochodzi do tego skopana impedancja to zaczynają się dziać cuda. Miałem podobny przypadek ze wzmacniaczem na 300B i jakimiś Jmlabami, przy glośniejszym sluchaniu dawały się we znaki znaczne zniekształcenia niskich rejestrów. Po podłączeniu w to samo miejsce Zollerów wszystko wracało do normy. Po prostu kolumny nie nadające się do współpracy z konkretną lampą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Wprawdzie lampa 6N1P-EW nie ma zamienników, ale są inne wersje tej lampy. Czy ktoś testował lampy 6N1P-WI? Jest to wersja impulsowa lampy 6N1P o zwiększonej wydajności katody. Zakładam, mam nadzieję, że słusznie, że pozostałe parametry elektryczne tych lamp nie dyskwalifikują ich jako zamiennika 6N1P-EW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szlufik

Eksperyment się rozpoczął. Z kilkunastu lamp, które dziś otrzymałem założyłem przypadkowe 4, w tym wszystkie 3 wyglądające na "wygrzane". Pierwsze wrażenia: dźwięk spokojniejszy, gładszy, bardziej lampowy, piękne wokale. Brakowało mi ostanio trochę takiego dźwięku. Po założeniu JAN5963 zrobił mi się trochę "tranzystor" z Amplifona. Co dziwne wcześniej miałem na ich miejscu JJ-y (fakt, że już zjechane) i były one bardziej muzykalne od tych Philipsów, wbrew zgodnej obiegowej opinii o nich, że to suchotniki. Warto chyba z tych 6N1P-WI zrobić kwadry, nie wiem tylko gdzie i ile by to kosztowało.

 

Z ciekawostek na tej stronie znalazłem, że lampy E80CC są zamiennikiem ECC82:

http://www.3hksky.com/tubesky/ECC82-1.html

Dziś 2 szt. Philips SQ E80CC poszły na Allegro za ok. 20 zł

Sprawdziłem pinout się zgadza, pozostałe parametry trochę się różnią: prąd żarzenia 2 razy większy, wzmocnienie o 10 większe, nachylenie charaktrystyk też większe, mniejszy prąd anodowy itp. Może ktoś stwierdzić czy do Amplifona będą dobre? Czasami i producent tu zagląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz przyleci McGywer i bedzie krzyczal, ze glusi jestescie, ze 6n1p-wi nie moze grac, ze dziwne, ze nie popsul wam sie wzmacniacz od tego, ze ta lampa sie do zastosowan audio nie nadaje i w zadnym wypadku grac dobrze nie moze, ze od nowej WI to lepiej gra nawet padajaca i zarznieta do konca EW itd itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co mam krzyczeć? Przecież wiadomo że grać będzie. Jakoś. Może nawet się komuś podobać. A że wersja WI ma zdecydowanie nieliniowe charakterystyki niż wersje "cywilna" i wojskowa, to jest niezaprzeczalny fakt. To widać na rysunkach, pierwszy przedstawia ch-ki "cywilek", drugi WI.

post-3550-100009617 1248285331_thumb.jpg

post-3550-100009618 1248285331_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby ktoś miał kłopoty z porównaniem, to dam jeszcze ponakładane na siebie charakterystyki wszystkich trzech wersji, oczywiście w tej samej skali

-czerwona "cywilki"

-czarna "wojskowe" czyli EW

-zielone WI do zastosowań impulsowych.

Jak widać różnic nie można nawet nazwać "wyraźnymi", one są wręcz drastyczne.

Jak ktoś chce sobie poczytać więcej twórczości stalkera77 to zapraszam do otwarcia tego linku: http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=36330&p=44#k

post-3550-100009616 1248285340_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie - ja wciąż w sprawie WT 30 (wersja I). Na razie wymieniłem kolumny - przeszedłem z AA Phoebe IIs na AA Hyperion III lux. Skończyły się kłopoty z dziwnym dudnieniem. Gra to o niebo lepiej. Jestem po prostu zakochany w wyglądzie tego wzmaka ale brzmienie które uzyskuje w porównaniu do mojego Gainclona jest cały czas gorsze. Jestem mu w stanie wiele wybaczyć ale czy możliwa jest jakaś modyfikacja która wpłynie na na poprawę przede wszystkim szerokości sceny i dodanie jakby to powiedzieć zwiewności brzmienia. Wiem że to strasznie uogólnione ale boję się go ostatecznie kupić a potem zacząć w nim grzebać nie mając choćby trochę pewności że to da jakieś rezultaty. Jeśli ktoś ma w tej kwestii jakieś doświadczenie to proszę o radę. I na koniec pytanie czy cena za WT 30 (I) z 2000 roku wynosząca 1800zł jest dobrą ceną czy mam się targować (i do jakiej kwoty)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawels28, 27 Sie 2009, 07:58

 

>Witam ponownie - ja wciąż w sprawie WT 30 (wersja I). Na razie wymieniłem kolumny - przeszedłem z

>AA Phoebe IIs na AA Hyperion III lux. Skończyły się kłopoty z dziwnym dudnieniem. Gra to o niebo

>lepiej. Jestem po prostu zakochany w wyglądzie tego wzmaka ale brzmienie które uzyskuje w porównaniu

>do mojego Gainclona jest cały czas gorsze. Jestem mu w stanie wiele wybaczyć ale czy możliwa jest

>jakaś modyfikacja która wpłynie na na poprawę przede wszystkim szerokości sceny i dodanie jakby to

>powiedzieć zwiewności brzmienia. Wiem że to strasznie uogólnione ale boję się go ostatecznie kupić a

>potem zacząć w nim grzebać nie mając choćby trochę pewności że to da jakieś rezultaty. Jeśli ktoś ma

>w tej kwestii jakieś doświadczenie to proszę o radę. I na koniec pytanie czy cena za WT 30 (I) z

>2000 roku wynosząca 1800zł jest dobrą ceną czy mam się targować (i do jakiej kwoty)?

 

Nie kupuj pierwszych wersji amplifona bo w porównaniu do nowych obecnie produkowanych brzmieniowo są bardzo słabe miałem stara wt40 i nową i róznica KOLOSALNA. Jesli kupisz starą wersje to obowiązkowy przegląd - mogą byc kondensatory do wymiany z racji wieku i dosc cięzkich warunków w których muszą pracowac - w dosc wysokich temperaturach wewnątrz.

Pozdrawiam i jak radze lepiej dołozyc pare stówek i kupic nowszą werje na nowych transformatorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawels, cena zależy od stanu. Jeżeli dobry z nowymi lampami to w normie. Jeżeli ma włożone jakieś lepsze lampy to cena bardzo przyzwoita, będzie grał lepiej niż nowy od producenta na suchotnikach Philipsa. Co do tego czy starsze wersje czy nowsze grają lepiej to jest już względne i zależne od wielu czynników, słuchałem tak źle dobranego zestawu z nowym Wt-40II, że płakać się chciało, kiedyś oczarował mnie leciwy Wl-25... To ma się tobie podobać i tyle, porozmawiaj z właścicielem, może ci poda więcej szczegółów o tym Wt-30, co było zmieniane, czy był na serwisie w Amplifonie itd, czasem pan Piwowarczyk dużo zmienia w danym egzemplarzu i może się okazać, że masz w rekach egzemplarz z wymienionymi trafami czy kondesatorami. Wtedy różnicy w stosunku do obecnego wt-30 już prawie nie ma, a cena jakby nie patrzec zdecydowanie inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.