Skocz do zawartości
IGNORED

Czy Bóg istnieje?


chris77
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Bartik napisał:

Izajasz 40:22 przeczytaj proszę .

Daruję sobie.

9 minut temu, slawek.xm napisał:
19 minut temu, MSki napisał:

Przecież tak została przedstawiona Ziemia przez ewangelistów, ja tego nie wymyśliłem, tylko omówił to profesor nauk teologicznych, pisarz, publicysta Jacek Salij;

następna manipulacja

w żadnej Ewangelii  nie ma nic na ten  temat

O. Salij przedstawia zdanie Ojca Kościoła św. Ireneusza dlaczego są cztery Ewangelie a nie więcej

św Ireneusz nie był autorem Ewangelii tylko jednym z pierwszych ojców Kościoła

A w sumie jakie to ma znaczenie ? Bo w mojej ocenie nie ma żadnego. Bo czy będzie to jeden z czterech ewangelistów, czy ojciec kościoła, to cel mają wspólny.

Poza tym zwróćcie szanowni uwagę na to, co zamieszczono w Biblii Jerozolimskiej - historia powszechna sobie, a ta pisana przez Żydów sobie.

Bóg został wymyślony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MSki napisał:

A w sumie jakie to ma znaczenie ? Bo w mojej ocenie nie ma żadnego. Bo czy będzie to jeden z czterech ewangelistów, czy ojciec kościoła, to cel mają wspólny.

nie o to chodzi

znów próbujesz  wymysły na temat kształtu Ziemi ilustrować wypowiedziami ludzi Kościoła

którzy zupełnie mieli co innego na myśli ...w tym przypadku św. Ireneusz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, MSki napisał:

Daruję sobie.

A w sumie jakie to ma znaczenie ? Bo w mojej ocenie nie ma żadnego. Bo czy będzie to jeden z czterech ewangelistów, czy ojciec kościoła, to cel mają wspólny.

Poza tym zwróćcie szanowni uwagę na to, co zamieszczono w Biblii Jerozolimskiej - historia powszechna sobie, a ta pisana przez Żydów sobie.

Bóg został wymyślony.

Izajasza 40:22          Siedzi nad okręgiem ziemi, a jej mieszkańcy są jak szarańcze; rozpostarł niebo jak zasłonę i rozciąga je jak namiot mieszkalny.

 

Dlaczego mam sobie darować ? 
wybierasz co Ci pasuje a to z czym się nie zgadzasz to ,,daruj sobie ,, 

Ja nie mówię swoich przemyśleniach tylko co w tej sprawie można przeczytać w Biblii .

7 minut temu, MSki napisał:

Daruję sobie.

A w sumie jakie to ma znaczenie ? Bo w mojej ocenie nie ma żadnego. Bo czy będzie to jeden z czterech ewangelistów, czy ojciec kościoła, to cel mają wspólny.

Poza tym zwróćcie szanowni uwagę na to, co zamieszczono w Biblii Jerozolimskiej - historia powszechna sobie, a ta pisana przez Żydów sobie.

Bóg został wymyślony.

To kto stworzył wszechświat tak precyzyjnie ,dokładnie ? 
Kto stworzył życie ? A wcześniej kto  dobrał odpowiednią ilość azotu i tlenu aby mogło życie powstać ? 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, slawek.xm napisał:
19 minut temu, MSki napisał:

Podałem link, pod którym każdy zainteresowany, mógł zapoznać się z treścią tego materiału, więc to żadna manipulacja z mojej strony.

niestety jest to manipulacja bo próbowałeś słowa profesora Jacka Salija dotyczące odrzucenia głupot w zadanym mu pytaniu przedstawic jako negację Pisma Świętego

Jeszcze raz ci napiszę, to żadna manipulacja, tylko niezrozumienie przez ciebie mojego wpisu #25433

Najpierw wkleiłem link, z którym każdy mógł się zapoznać, a dopiero później urywek wypowiedzi p. Salija, w którym usilnie broni czterech ewangelii, a reszcie zamyka usta.

7 minut temu, Bartik napisał:

Izajasza 40:22          Siedzi nad okręgiem ziemi, a jej mieszkańcy są jak szarańcze; rozpostarł niebo jak zasłonę i rozciąga je jak namiot mieszkalny.

Też nieźle

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, porlick napisał:

Czyli trza mieć bujną wyobraźnię, żeby odczytać, jak sobie sami zinterpretujemy.

Taka beletrystyka abstrakcyjna.

Raczej coś w rodzaju czarów. Jednak przecież jako początkujący zainteresowany Biblią poruszałem się jak normalny człowiek i byłem w stanie zrozumieć większość zagadnień. Są to proste logiczne sprawy, zasady i historie. Do lektury można podchodzić z nastawieniem negatywnym, neutralnym albo krytycznym.

Co do wywodów kolegi MSki, który nagle stał się wielkim specjalistą od apokryfów, niespecjalnie chce mi się z tym polemizować. Zwykłe słowo przeciw słowu. Za tym co jest w Biblii siedzą ludzie i praca i wiedza, a także Bóg. Jest to często całe życie i pasja tych ludzi, biblistów, badaczy, duży nakład pracy. Biblia ma kształt nieprzypadkowy, nie ma takiej możliwości żeby ktoś nagle coś wykreślił albo dodał bez akceptacji innych autorytetów ludzkich. Dodatkowe ewangelie... wystarczy zapoznać się z danymi historycznymi, skąd to się wzięło i kiedy i jakie są dowody na autentyczność (żadne). Można też przeczytać, gołym okiem widać wymysły pseudofilozoficzne, lanie wody które wyśmieje każdy logicznie myślący człowiek wiedzący coś o życiu, niezależnie czy wierzący czy nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, MSki napisał:

urywek wypowiedzi p. Salija, w którym usilnie broni czterech ewangelii, a reszcie zamyka usta

w całym artykule masz jasno wytłumaczone jego stanowisko łącznie ze źródłami

rzadko który profesor o tak głębokim przygotowaniu merytorycznym potrafi pisać tak przystępnym językiem i warto przestudiować co ma do powiedzenia nawet jeśli Twój światopogląd jest odmienny od Salija

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tadeiro napisał:

Piękne! Coś jak "Szaty króla" Andersena... Wbudowane zabezpieczenie "Tylko dla wybrańców".

Nie tylko. Możliwe że w dodatku na odpowiedni czas i miejsce i użytek. Bardzo pięknie, jak chcesz to potrafisz.

To obejrzyj ten filmik co wkleiłem i powiedz mi czy potrafiłeś sam rozkodować proroctwo Daniela na temat snu Nabuchodonozora.

 

Możemy się domyślać że sprawiedliwość Boża nie ma nic wspólnego z dawaniem każdemu po równo. Dawanie każdemu po równo to jest socjalistyczny wymysł.

"Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją. Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza:
Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie,
patrzeć będziecie, a nie zobaczycie."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, slawek.xm napisał:
22 minuty temu, MSki napisał:

urywek wypowiedzi p. Salija, w którym usilnie broni czterech ewangelii, a reszcie zamyka usta

w całym artykule masz jasno wytłumaczone jego stanowisko łącznie ze źródłami

rzadko który profesor o tak głębokim przygotowaniu merytorycznym potrafi pisać tak przystępnym językiem i warto przestudiować co ma do powiedzenia nawet jeśli Twój światopogląd jest odmienny od Salija

Czy sugerujesz, że nie potrafię zrozumieć myśli i słowa pisanego, bardziej złożonego niż prosty ? ..i pytanie nie jest z tych prowokacyjnych.

Kiedyś dość długo przeglądałem zapisy Biblijne i uznałem po czasie, że to strata czasu zupełnie niezwiązana z ratowaniem świata. Wierzący pozostaną w swoim przekonaniu, niewierzącym jest to obojętne, czy Bóg istnieje, czy nie. Mnie zawsze interesował aspekt archeologiczny, potwierdzający chronologię spisanych wydarzeń, tym bardziej, że opisy z innych ksiąg, a nawet te ze Starego Testamentu, ukazują świat z zupełnie innej, nieznanej nam strony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, MSki napisał:

Czy sugerujesz, że nie potrafię zrozumieć myśli i słowa pisanego, bardziej złożonego niż prosty

ze sposobu wykorzystania tekstu o.Jacka Salija wnioski nasuwają się jednoznacze

jednak zostanę optymistą   bo biorę pod uwagę , ze mogę się mylić 🙂

13 minut temu, MSki napisał:

Mnie zawsze interesował aspekt archeologiczny, potwierdzający chronologię spisanych wydarzeń, tym bardziej, że opisy z innych ksiąg, a nawet te ze Starego Testamentu, ukazują świat z zupełnie innej, nieznanej nam strony.

Biblia nie jest księgą stricte historyczną  , najważniejszy jest jej aspekt duchowy

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że są tutaj osoby które poszukują Boga 

Ale nadmienię że Bóg zawsze miał na ziemi jedną organizację i swoich wyznawców i to 

właśnie im udostępniał zrozumienie i prowadził ich i błogosławił im.
 

Więc wszelkie tłumaczenie Biblii jest nieprawdziwe za wyjątkiem tych ludzi 

których Bóg uznał za swoich wyznawców .

Zatem wątek powinien brzmieć : Która religia cieszy się uznaniem Bożym ?

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł tematu jest jak najbardziej ok. Biblia w rekach jej wyznawców ma jedynie uwiarygodnić istnienie Boga, więc o religii jako takiej tu nie rozmawiamy. Gdyby każdy z nas urodził się pod inną szerokością geograficzną, wyznawałby innego Boga.

Można nawet powiedzieć, ile religii, tylu Bogów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MSki

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Bartik napisał:

Dobrze że są tutaj osoby które poszukują Boga 

Ale nadmienię że Bóg zawsze miał na ziemi jedną organizację i swoich wyznawców i to 

właśnie im udostępniał zrozumienie i prowadził ich i błogosławił im.
 

Więc wszelkie tłumaczenie Biblii jest nieprawdziwe za wyjątkiem tych ludzi 

których Bóg uznał za swoich wyznawców .

Zatem wątek powinien brzmieć : Która religia cieszy się uznaniem Bożym ?

Tytułu wątku już nie zmienimy. Było powiedziane że po ich owocach poznacie ich, a także "badajcie duchy".

 

"Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi!

Po ich owocach poznacie ich. Czyż zbierają winogrona z cierni albo z ostu figi?

Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, ale złe drzewo wydaje złe owoce.

Nie może dobre drzewo rodzić złych owoców, ani złe drzewo rodzić dobrych owoców.

Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, wycina się i rzuca w ogień.

Tak więc po owocach poznacie ich." Mt 7, 15

 

"Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat.

Po tym poznawajcie Ducha Bożego: Wszelki duch, który wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, z Boga jest.

Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że ma przyjść, i teraz już jest na świecie." 1J 4, 1

 

No a ci co nie wierzą w Chrystusa mogą badać czy podawane prawdy same nie potykają się o własne nogi. Tak też można badać duchy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, MSki napisał:

Tytuł tematu jest jak najbardziej ok. Biblia w rekach jej wyznawców ma jedynie uwiarygodnić istnienie Boga, więc o religii jako takiej tu nie rozmawiamy. Gdyby każdy z nas urodził się pod inną szerokością geograficzną, wyznawałby innego Boga.

Można nawet powiedzieć, ile religii, tylu Bogów.

Bóg to tytuł  i masz racje może ich być wielu  gdyż ludzie sobie ich wymyślili.

Ale ja mówię o tym prawdziwym  który stworzył wszechświat i daje zrozumienie tylko jednej grupie wyznawców.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bartik napisał:

Bóg to tytuł  i masz racje może ich być wielu  gdyż ludzie sobie ich wymyślili.

Ale ja mówię o tym prawdziwym  który stworzył wszechświat i daje zrozumienie tylko jednej grupie wyznawców.

Hmmm.

Wszyscy inni błądzą.

Tylko "jedna grupa wyznawców" doznała zrozumienia przez Boga? Czy co chciałeś napisać? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Hmmm.

Wszyscy inni błądzą.

Tylko "jedna grupa wyznawców" doznała zrozumienia przez Boga? Czy co chciałeś napisać? 

To właśnie napisałem .

 

2 minuty temu, Bartik napisał:

To właśnie napisałem .

 

Doznała zrozumienia od Boga .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Bartik napisał:

To właśnie napisałem .

 

Dla Grigora nie masz rzeczy niemierzalnych, gdy teoretikować może, on rad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładem niech będzie  potop ,ten za czasów Noego .

Noe rozmawiał z innymi o tym co ma się wydarzyć gdyż wcześniej Bóg 

oznajmił właśnie jemu tę informację .

Więc Noe ostrzegał innych .

 Zawsze był jakiś kanał łączności .Ale wybrany przez Boga.

Wszystkie  inne religie nie posiadły tej wiedzy od Boga tylko Noe z rodziną .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bartik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.09.2021 o 13:45, MSki napisał:

W ciągłości tematu, różne scenariusze, spekulacje myślowe i teorie były przedstawiane, ale żadna nie dała odpowiedzi na pytanie postawione w tytule ..nie zaprzeczam, że kiedyś taka odpowiedź może paść. 

Paradoksalnie Kościłoł Katolicki spisując Biblię zrobił dla wiedzy o Bogu najgorszą rzecz, jaką mógł zrobić - zatrzymał jej rozwój na 2000lat. Co byśmy dziś wiedzii o Bogu, gdyby nie Kk? Może byśmy wiedzieli jaki On jest, a może, że Go nie ma? Niestety operujemy tylko wyobrażeniami sprzed 2000lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bartik napisał:

 Zawsze był jakiś kanał łączności .Ale wybrany przez Boga.

Wszystkie  inne religie nie posiadły tej wiedzy od Boga tylko Noe z rodziną

Np Świadkowie Jehowy wyznaczali już koniec świata na lata

1874, 1914, 1918, 1925, 1945, 1972, 1975, 1984/1994, 2000, 2034...

🙂

mam nadzieję , że nie ich zaliczasz do grona tych ,którzy tę wiedzę posiedli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, szymon1977 napisał:

Paradoksalnie Kościłoł Katolicki spisując Biblię zrobił dla wiedzy o Bogu najgorszą rzecz, jaką mógł zrobić - zatrzymał jej rozwój na 2000lat. Co byśmy dziś wiedzii o Bogu, gdyby nie Kk? Może byśmy wiedzieli jaki On jest, a może, że Go nie ma? Niestety operujemy tylko wyobrażeniami sprzed 2000lat.

Ach to KK spisał Biblię... 😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Piotr_1 napisał:

Ach to KK spisał Biblię... 😀

Nie, ale przekłady i tłumaczenia już raczej tak, chociaż....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Piotr_1 napisał:

Ach to KK spisał Biblię... 😀

Jak zwał tak zwał, ale na to wyszło.

1 minutę temu, sir.jax napisał:

Nie...

...choć właściwie to tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, szymon1977 napisał:

Jak zwał tak zwał, ale na to wyszło.

Taa, i wampiry i krasnoludki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary testament to księgi hebrajskie sprzed naszej ery. Władza kościelna nie ma praktycznie jak zmanipulować tekstów które wyszły na  światło dzienne bo zawsze gdzieś kiedyś wrócą, albo ktoś się przyczepi do zmian. Teksty NT oryginalne po grecku rękopisy musieli napisać chrześcijańscy kronikarze i mnisi chodzący po ludziach. Od kiedy coś ujrzało światło dzienne i się rozpowszechniło, trudno to usunąć z przestrzeni, nawet jak się chce. Jeżeli władza kościelna chce coś zmanipulować, to musi zniszczyć wszystkie teksty i zabić mnichów kronikarzy i to podobno robiła. A nawet torturować ich żeby powiedzieć gdzie ukryli rękopisy i kopie. Torturami da się to często wydobyć, ale nie w wypadku kiedy system skrytek jest tak zrobiony, że jedna osoba zna tylko część miejsc, a nie ma osoby która wie gdzie jest wszystko, poza tym kopii może być ukrytych więcej. Wulgata już była wersją łacińską, późniejszą czyli nie grecką. Tekst aleksandryjski NT jest uważany przez biblistów za najlepszy. Poza tym trzeba też pamiętać że ludzie pracujący w różnych kościołach na stanowiskach kronikarskich czy zajmujących się biblią, robią swoje należycie i często z władzą kościelną nie chcą mieć nic wspólnego, siły są rozproszone. Władza się zmienia z jednej na drugą, a Słowo trwa. KK to też nie jest jedno zło w 100%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Piotr_1 napisał:

Stary testament to księgi hebrajskie sprzed naszej ery. Władza kościelna nie ma praktycznie jak zmanipulować tekstów które wyszły na  światło dzienne bo zawsze gdzieś kiedyś wrócą, albo ktoś się przyczepi do zmian. Teksty NT oryginalne po grecku rękopisy musieli napisać chrześcijańscy kronikarze i mnisi chodzący po ludziach. Od kiedy coś ujrzało światło dzienne i się rozpowszechniło, trudno to usunąć z przestrzeni, nawet jak się chce. Jeżeli władza kościelna chce coś zmanipulować, to musi zniszczyć wszystkie teksty i zabić mnichów kronikarzy i to podobno robiła. A nawet torturować ich żeby powiedzieć gdzie ukryli rękopisy i kopie. Torturami da się to często wydobyć, ale nie w wypadku kiedy system skrytek jest tak zrobiony, że jedna osoba zna tylko część miejsc, a nie ma osoby która wie gdzie jest wszystko, poza tym kopii może być ukrytych więcej. Wulgata już była wersją łacińską, późniejszą czyli nie grecką. Tekst aleksandryjski NT jest uważany przez biblistów za najlepszy. Poza tym trzeba też pamiętać że ludzie pracujący w różnych kościołach na stanowiskach kronikarskich czy zajmujących się biblią, robią swoje należycie i często z władzą kościelną nie chcą mieć nic wspólnego, siły są rozproszone. Władza się zmienia z jednej na drugą, a Słowo trwa. KK to też nie jest jedno zło w 100%.

A co ma piernik do wiatraka? No i jeśli ten piernik kierujesz do mnie, to dlaczego negujesz coś, czego ja nie pisałem?

Ps.

Dzięki za utwierdzenie mnie w słuszności poczynionego uproszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.