Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz Music Angel MA-845


mandek

Rekomendowane odpowiedzi

- "Zresztą we wpisie powyżej przyznałem Ci już rację i podziękowałem za zwrócenie mi uwagi na to że nie pomyślałem o sprzężeniu bezpośrednim. Więc może skończmy tą bezsensowną licytację na dane z datasheetów? Wycofuję się z twierdzenia że bez ryzyka można wstawić 6N6P zamiast 6CG7. Najpierw trzeba przeanalizować jak działa obwód w którym zamierzamy "mieszać"." - 100% zgoda.

 

 

Co do samej 6cg7 - to jest elektrycznie odpowiednik 6sn7, ale sonicznie ma nieco inna sygnaturę - lekko w kierunku e88cc - jest trochę ostrzejsza i bardziej dynamiczna. Zmiana na 6n6p (po dopasowaniu punktu pracy) to lekkie przesunięcie równowagi tonalnej w dół, generalnie co kto lubi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 6N6P w pre obciążonym trafem na wyjściu miałem zajebisty bas.

ale reszta już tylko średnia.

E88CC philipsa SQ u mnie zagrała jak tranzystor. zimno i ostro ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mysle ze nie zaryzykujesz, jak rozpierdolisz wzmacniacz to ci pan McGyver kasy nie odda, traktuj te 'porady' z przymruzeniem oka...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Uparłeś się by najczarniejszy scenariusz przedstawić jako nieomal pewnik'

 

no na tym polega zycie, zdolnosc przewidywania i takie tam, jak sie kupuje wzmacniacz za kilka pensji to sie pozniej nie roluje lampeczkami jak popadnie bo maja takie same pinki i patrzy czy cos nie pierdyknelo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wraz z Vinicjuszem złożyliśmy wizytę Koobalowi. Celem był odsłuch najnowszego wcielenia jego Music Angela, po wymianie wszystkich lamp stopnia sterującego na E182CC....

 

Panowie, kopara opada. Takiej dynamiki, basiszcza, energii, detalu i przestrzeni ze świecą szukać. Wzmacniacz gra z niesamowitą werwą, drivem i energią, stereofonia jest obszerna, a przy tym precyzyjna, rozmiary instrumentów są... najlepszym określeniem będzie, że po prostu właściwe. Niby zwyczajne słowo, ale w tym wypadku znaczy wiele. Bo nie ma tu ani efekciarskiego powiększenia, ani nienaturalnej miniaturyzacji. Wszystko ma swoją wielkość zgodną z tym, co pamięta się z koncertów na żywo. A przy tym jest niesamowita wręcz precyzja i namacalność, zjawisko które można określić poczuciem obecności. W dodatku wieloplanowość sceny sięga zadziwiająco daleko wgłąb, co w trudnych warunkach akustycznych niewielkiego pomieszczenia odsłuchowego Koobala należy uznać za osiągnięcie wręcz wybitne.

Zapewne w kreowaniu tak znakomitego brzmienia ma swój niemały udział świetny odtwarzacz CD Audio Note CD3 z czysto lampowym stopniem analogowym, ale też i perfekcyjne zgranie całego systemu Koobala. Pracował nad uzyskaniem takiego dźwięku kilkanaście miesięcy, uważam że teraz może spocząć na laurach, bo soniczna nirvana jest w zasięgu ręki.

 

Jeżeli ktoś ma MA 845 to niech się nawet nie zastanawia, tylko go przerabia na lampy E182CC, bądź ich elektryczne odpowiedniki 5687, ECC99, 6463, CV2578, 6350, lub na bardzo tanie, a też dobre niedoceniane rosyjskie NOSy 6N6P. Warto. Oryginalny projekt na 6SN7 w roli drivera, nawet po dokonaniu niezbędnych poprawek gra sennie, jak po przedawkowaniu relanium. Okazuje się że mocne, bezpośrednio żarzone triody aby się przebudzić do życia potrzebują solidnej dawki prądu której nie są w stanie zapewnić lampy 6SN7.

 

Repertuar wykorzystany w odsłuchach był dość szeroki, od heavy rocka poprzez małe i duże składy jazzowe, akustyczne i elektryczne, do klasyki zarówno w składach kameralnych jak i symfonicznych, a także muzyka organowa.

 

Oprócz MA 845 podłączaliśmy także MA XD800, CD tuningowane Onkyo Integra, a także prototyp zewnętrznego DACa Andrzeja Stelmacha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi mowi, ze trzeba bedzie zorganizowac wkrotce duze spotkanie wlascicieli/fanow wzmakow na 845. Warto posluchac i porownac jak te Aniolki, Liangi, Unison Resercze i inne dziwolagi graja. Dla jakiegos odniesienia warto zaprosic tez kogos z 805 i GM70, a moze nawet z 300B czy 2A3. Byloby ciekawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sosnowcu i okolicach mamy silną ekipę użytkowników wzmacniaczy lampowych, w tym triodowców, m.in. na "diabełkach" 6S33S. Organizujemy cykliczne odsłuchy, na których wszelkie nowe twarze są mile widziane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się że wam sie podobała moja przeróbka MA845(jak ją nazwał Koobal-WŻ845)

Też jestem z niej zadowolony (wczoraj słuchałem u Koobala)zwłaszcza że jest to chyba pierwsze wykorzystanie wtórnika Whit'a do sterowania 845.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Junkers Neckar N 19E,LG GB5237TIFW,Bosch HBN 239E1L,Electrolux ESL 65070R

Całość podłogi deska BalicWood Jesion kl.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba napisałeś dostatecznie dużo ;]

Grało pięknie po prostu. Wypełnienie, dobry dół, detale, rozdzielczość i rytmika te cechy uległy poprawie. Poprawiła się również lokalizacja instrumentów. I przestało mi przeszkadzać że kolumny są troszkę za szeroko rozstawione na co ostatnio jak pamiętasz narzekaliśmy.

AN CD3 + Music Angel w takiej formie jak teraz to świetnie zgrana para. Ciekawi mnie jak wypadnie w roli źródła G06.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj panowie mieszacie ;-)

 

A ja w końcu dzięki uprzejmości poczty polskiej dostałem po 3 tygodniach paczkę wysłaną z Katowic z trafami na zewnętrzny zasilacz stopnia wejściowego i lampki 6H6P i 6H1P i mam dylemat, czy zacząć od zabawy z amerykańskimi NOS'ami 12SX7 (12SN7) i 12SL7, czy trenować ścieżkę Wilu Żubra i Koobala ;-).

Wypada przetestować obie ;-)

 

@Wilu

1. Czy mógłbyś opublikować wersję w pełni na E182CC? Zrozumiem, jeśli zatrzymasz ją dla siebie ;-)

2. Czy zamiana E182CC na 6H6P wiąże się ze zmianami w punktach pracy lamp?

3. Na schemacie opublikowanym przez Koobala poprzedniej wersji z 6SN7/E182CC brakuje punktu startowego - ile wynosi napięcie HT?

4. Czy trenowaliście zestawienie w stopniu wejściowym SRPP i wtórnik White'a jako driver?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja jeszcze pomieszam :-)

 

Wyszperałem coś takiego, wg zapewnień, gra to świetnie i jest mało wrażliwe na zasilanie - Aikido amplifier. Sznureczki:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Rozważania oktalowe:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i piękne zestawienie różnych opcji w pdf'ie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i novalowe:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy ktoś może trenował ten układ? Jakieś uwagi? Czy nad się to jako stopień wejściowy do MA 845?

 

Btw. Koobal trafnie nazwał MA 845 "platformą DIY" - w zasadzie bezproblemowo można trenować różne układy stopnia wejściowego - w montażu przestrzennym "na pająka" nie jest to takie trudne. Szkoda tylko, że miejsca w MA jest tak mało ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Podzielę się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi MA 845. Mam juz bezpośrednie porównwnie jak grał przed i po przeróbce Dinka. Jak już pisałem nowy grał dzwiękiem matowym z osłabioną górą pasma bez "powietrza". Średnica była również "głucha" jedynie bas był na swiom miejscu. Krótki i głęboki. Po przeróbce wzmacniacz nabrał wigoru, otworzyła się góra, średnica stała się przejrzysta, nie umykają już szczegóły w nagraniach. Bas jest na swiom miejscu. Zaminiłem też lampy 6sn7 na sovteki i nie było istotniejszej poprawy brzmienia. W dzwięku pozostaje trochę "nalotu" lampowego. Zastanawiam się co by dało zamienienie lamp 845 na lepsze i co można jeszcze zrobić aby góra pasma stała się jeszcze wyraźniejsza ? ogólnie mówiąc zmiany zdecydowanie na lepsze godne polecenia tym którzy chcą mieć 845 za stotsunkowo niewielkie pieniądze.Polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lulu - witaj w klubie :-)

 

Na jakiej 6SL7 grasz teraz - na oryginalnym chińczyku? Jeśli tak, to koniecznie kup za 6-9 zł szt lampki 6H9P NOS'y rosyjskie - pozytywny efekt gwarantowany i wart ceny n-krotne większej :-)

 

Odnośnie 6SN7 - u siebie gram teraz na "szaraczkach" 6SN7 RCA i powiem tak, że różnic między chińską 6SN7 a osławionym szaraczkiem na driverze nie jest jakaś wielka - dźwięk jest gładszy i spokojniejszy (na chińczyku był lekko nerwowy i z większym pazurem). Nie wiem, co o tym sądzić, bo różnica chińska, a rosyjska lampka 6SL7 to różnica 1-2 klas. Tutaj tego nie słychać, a moje szaraczki raczej trzymają dobre parametry, może 6SN7 chińskie jednak brzmi dość dobrze?!

 

Wczoraj zrobiłem eksperyment i w stopniu wejściowym zamiast rosyjskiej 6SL7 wstawiłem chińską 6SN7 - czyli gram na 4x6SN7. Wzmocnienie siadło o 30-45 minut w skali zegarowej - czyli niewiele i gra porównywalnie do zestawienia rosyjskie 6SL7 i szaraczek 6SN7, co już można uznać za sukces. Podejrzewam, że gdyby wsadzić coś lepszego w to miejsce, to może być wyraźnie lepiej.

 

Eksperyment w każdym bądź razie wart przeprowadzenia.

 

Nie sprawdzałem, jakie punkty pracy lampy wejściowej na 6SN7 ustaliły się, gdy pomierzę zamieszczę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryspin - takie schematy masz na stronie Lampizatora - przy czym są tam mam wrażenie tak na prawdę dwie wersje z trochę różnymi punktami pracy lamp. Ta ze schematem i lista elementów i ta w "didaskaliach" podpisów pod rysunkami i zaleceniami ogólnymi :-). Trzeba w każdym razie myśleć i sprawdzać - jak Łukasz Fikus napisał - to nie jest "step by step" dla nowicjusza.

 

U siebie dobierałem punkty pracy lamp zgodnie z didaskaliami, potem z opisami ogólnymi i na podstawie ch-k lamp. Te drugie ustawienia zagrały lepiej.

 

Moje obecne punkty pracy lamp:

st. we - 6SL7 - Us=0V, Ia=2,2 mA, Ua1=125V, Ua2=250V (ale tak n prawdę to też 125V, bo tak ma SRPP)

driver 6SN7 - Us=0V, Ia1+Ia2=10 mA, czyli każda połówka ma po 5 mA, Ua1=Ua2=230V,

845 - Us=-122V, Ua=890V, Ia=80 mA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lulu, 26 Maj 2008, 13:37

 

>transportu Micromegi i daca Audioneta na pewno lampizować nie będę :) to można robić z Usherami,

>cainami MHZS itp.

 

-----------------------------

lulu

to zlampizuj coś innego

np 227 esd --jest jedna lub dwie oferty w ogłoszeniach

pożre twoją referencję na śniadanie, obiad i kolację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na prawdę dzięki nikomu lubię eksperymenty a MA był najtańszy więc kupiłem bo lubie lampy. Być może to nie koniec przeróbek. Jeśli z tym wzmakiem nie osiągnę nirvany a zapewne nie to sprzedam i kupię coś innego kolejnego itd....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka do tego, co wypisałem wczoraj, jednak z głowy nie należy wypisywać, pamięć ulotną jest...

Korekta pamięciówki to głównie błąd w podaniu napięcia Ug na driverze, ma owszem potencjał 0, ale w stosunku do katody, siatka ma ok. -8,5V

 

Pracuję na układzie zgodnym ze schematem Łukasza Fikusa:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

z minimalnymi zmianami (bypass na elektrolicie).

 

Wartości niektórych elementów mam już jednak inne, niż te, które są opisane na wymienionej stronie. Dla skrócenia podam wartości kluczowych napięć i rezystorów zgodnie z nazewnictwie z przytoczonego schematu, pierwsza wartość to kanał L, druga R.

 

V1 [V]: 380 / 380 / napięcie zasilające stopień wejściowy

V2 [V]: 232 / 232 / napięcie anodowe drivera V2AB

V3 [V]: 8,43 / 8,46 / napiecie na katodzie drivera

I1 [mA]: 10,28 / 10,32 / prąd łączny na obu triodach drivera

R1 [kΩ]: 15 / 15 / rezystor anodowy drivera

R2 [Ω]: 820 / 820 / rezystor katodowy drivera

I1-1, I1-2 [mA]: 5,14 / 5,16 / prąd w połówce lampy drivera

 

V8=V1A [V]: 250 / 248 / napięcie anodowe górnej połówki układu SRPP = V1A

V7 [V]: 0,39 /0,39 / napięcie na katodzie połówki lampy V1B

V6 [V]: 124 / 128 / napięcie na katodzie połówki lampy V1A stopnia we

I2 [mA]: 1,93 / 1,94 / prąd anodowy stopnia we

R4=R5 [Ω]: 200 / 200 / rezystory katodowe stopnia we

R6 [kΩ]: 67 / 67 / rezystor anodowy stopnia we

V1B [V]: 123,6 / 127,6 / napięcie na anodzie połówki lampy V1B stopnia we

 

+B [V]: 892 / 893 / napięcie zasilające stopnia końcowego

+F [V]: -119,2 / -120,1 / napięcie siatki (przed rezystorem R9) lamp 845

Vrk845 [V]: 0,39 / 0,39 / napięcie na rezystorze Rk845 w katodzie 845,

Rk845 [Ω]: 5 / 5 / rezystor probierczy w katodzie 845, uwaga zmienne w różnych egzemplarzach (np. 12 Ohm)

I3 [mA]: 78,2 / 78,8 / prąd anodowy lampy 845

 

lampy:

V1: 6SL7 / 6H9C (radziecka) / 6N9 (chińska) - lampa stopnia we, u mnie gra radziecka 6H9C, która zmiażdżyła chińską

V2: 6SN7 / 6H8C (radziecka) / 6N8 (chińska) - lampa drivera, u mnie gra NOS RCA VT-231 (6SN7) tzw. "szaraczek".

 

To druga wersja z innymi punktami pracy lamp i innymi wartościami rezystorów katodowych i anodowych. Niestety zapodziałem gdzieś stare notatki, pamiętam, że w katodach stopnia wejściowego były wartości 1k2 rezystorów, w driverze 1k lub też 1k2. Ta wersja gra pełniej, z lepszym basem, chociaż widzę

 

Ω = Ohm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem też, że zajrzę, jakie punkty pracy lamp ustaliły się po zamianie 6SL7 na 6SN7 bez ruszania układu. Jak przypuszczałem, zwiększył się prąd anodowy lampy stopnia wejściowego i siadło mocno napięcie. Poniżej pomierzone parametry już tylko dla stopnia wejściowego - punkty pracy lapy 845 praktycznie nie uległy zmianie.

 

V1 [V]: 373 / 374 / napięcie zasilające stopień wejściowy

V2 [V]: 226 / 228 / napięcie anodowe drivera V2AB

V3 [V]: 8,26 / 8,24 napiecie na katodzie drivera

I1 [mA]: 10,07 / 10,05 / prąd łączny na obu triodach drivera

R1 [kOhm]: 15 / 15 / rezystor anodowy drivera

R2 [Ohm]: 820 / 820 / rezystor katodowy drivera

I1-1, I1-2 [mA]: 5,04 / 5,03 / prąd w połówce lampy drivera

 

V8=V1A [V]: 123 / 128 / napięcie anodowe górnej połówki układu SRPP = V1A

V7 [V]: 0,77 / 0,76 / napięcie na katodzie połówki lampy V1B

V6 [V]: 62,7 / 63,3 / napięcie na katodzie połówki lampy V1A stopnia we

I2 [mA]: 3,86 / 3,82 / prąd anodowy stopnia we

R4=R5 [Ohm]: 200 / 200 / rezystory katodowe stopnia we

R6 [kOhm]: 67 / 67 / rezystor anodowy stopnia we

V1B [V]: 61,9 / 62,5 / napięcie na anodzie połówki lampy V1B stopnia we

 

lampy:

V2: 6SN7 / 6H8C (radziecka) / 6N8 (chińska) - lampa drivera, u mnie gra oryginalnie dostarczona z MA chińska 6N8.

V2: 6SN7 / 6H8C (radziecka) / 6N8 (chińska) - lampa drivera, u mnie gra NOS RCA VT-231 (6SN7) tzw. "szaraczek".

 

Ewidentnie napięcie spadło za bardzo i nie jest to najlepiej dobrany punkt pracy tej lampy. Przy zamianie należy zmienić rezystor R6 na rezystor o mniejszej wartości tak, by napięcie V8 podskoczyło. Wg optymalnych katalogowych warunków pracy 6SN7 w klasie A Ua=90V, Ia=10mA. Zatem przy V8=180V, I2=10mA wartość R6 wychodzi około 19,3 kOhm, czy przy takiej wartości rezystora R6 uda się obrać R4=R5 tak by uzyskać aż 10 mA, nie wiem, trzeba by sprawdzić.

 

Czy ktoś może potwierdzi moje przypuszczenia i zweryfikuje, czy Ua=90V i Ia=10mA w układzie SRPP to dobra wartość dla 6SN7? I jakie napięcie siatki powinno wyjść?

 

Generalnie wzmacniacz grzeje się bardziej przy 4x6SN7. Wrażenia odsłuchowe tej wersji opisałem wczoraj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.