Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz Music Angel MA-845


mandek

Rekomendowane odpowiedzi

Kryspin, to nie lamerskie pytanie :-). Obecnie używam do tego czterech grubych i dużych książek (najlepsze są tytuły związane z tematyką, zapewniają odpowiedni poziom wiedzy ;-) ). Po dwie pod trafami głośnikowymi i po dwie pod trafami zasilającymi tak, by położony do góry nogami aniołek i lampy 845 miały trochę od stoły lub podłogi miejsca i całość nie gibała się na boki i była stabilna. Uwaga na lampy przy przewracaniu wzmaka na grzbiet. Nagrzewa się tak dosyć szybko, ale da się pracować dosyć komfortowo. Denko oczywiście odkręcone ;-)

 

W pozycji opartej w pionie lub około piony wyginają się puszki traf, 25 kG plus dźwignia robi swoje. Zawsze bałem się też, że to mi się przewróci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich aniołkowych "grzebaczy" ostrzeżenie. Jeśli rusza się śruby mocujące trafa sieciowe, trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie przesunęły się podkładki. Owe podkładki pełnią rolę zabezpieczenia przed wyciekaniem smoły, którą skośnoocy nalali do puszek z trafami.

 

Ja mam zabawę głupka na kilka następnych wieczorów. Wyciekło mi mnóstwo tej smoły i skleiło kompletnie płytkę, zalepiło elementy i przewody. Rozlutowuję więc przewody, wydłubuję milimetr po milimetrze smołę. Płytka jest jak zespawana...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pytanie za 100 punktów z kategorii "Lampowe schematy, problemy, rozwiązania".

 

Okazuje się, że również w nowych wersjach MA jest osobne uzwojenia w każdym kanale zasilające tylko stopień wejściowy! Mamy ok. 180V AC, potem podwajacz napięcia na dwóch diodach i dwóch kondensatorach, potem już układ RC filtrów ((zresztą o małych wartościach).

 

Po podwajaczu dostajemy ok. 390-400V DC. Po czym w oryginalnym schemacie zbijane to jest do ok. 230-250V. Po co?

 

Czy nie lepiej zamiast podwajacza, zrobić prostą przeróbkę i użyć tych dwóch diod i kondensatorów jako prostownik dwupołówkowy?

 

Powinno się uzyskać pomiędzy 220, a 240V DC. Planuję ustalić napięcia po filtrze CRCRC na poziomie 180V (w SRPP będzie to trochę poniżej połowy) i dla tych napięć dobrać punkty pracy lamp.

 

Z tego, co pamiętam, wydajność prądowa podwajacza jest słaba (mocno siada napięcie przy obciążeniu), są też większe tętnienia.

 

Jedyne co przemawia na korzyść podwajacza, to:

- większe R w filtrach CRC (ale ten problem rozwiążę przy pomocy dużych dodatkowych kondensatorów w filtrze CRCRC),

- pierwsza lampa 6SL7 w układzie SRPP pracuje lepiej przy wyższych napięciach anodowych (ale zamiast 6SL7 chcę w stopniu wejściowym używać 6SN7, która przy niższych napięciach anodowych rzędu 90V jest znacznie bardziej liniowa, niż 6SL7).

 

Czy dobrze kombinuję? Czy jest sens zamiana podwajacza na prostownik dwupołówkowy?

 

Czy mogę zyskać na tym, że wycisnę więcej mA, niż z podwajacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie. Pwit zaproponował swego czasu jako driver w MA 845 lampę c3g. Poszperałem nieco na ten temat i.. trochę się zaraziłem.

 

Zastanawiam się nad użyciem pentody c3g w driverze w trybie triodowym (ta lampa jest bardzo liniowa w trybie triodowym) z napięciem anodowym rzędu 180V, prądem anodowym rzędu 20mA, podobno wzmocnienie w tym trybie jest na poziomie 40 (czyli 2x więcej niż 6SN7, prąd też 2x większy), a impedancja wyjściowa na poziomie 2k3. Czy coś tutaj muszę dodatkowo spełnić, by takie wzmocnienie uzyskać? Czy taki manewr ma sens? Czy nie popełniam gdzieś błędu w założeniach?

 

W stopniu wejściowym byłaby lampa 6SN7 z prądem ok. 9 mA i napięciu anodowym ok. 90V.

 

Jakie wzmocnienie ma układ:

1. SRPP na 6SL7 i driver na dwóch równoległych połówkach 6SN7 (SRPP 6SL7 = ok. 30, 2x6SN7 = ok. 20, 40, czy jeszcze inaczej?) - wynikowe = ?

2. SRPP na 6SN7 i driver na dwóch równoległych połówkach 6SN7 (SRPP 6SN7 = ok. 10, 2x6SN7 = ok. 20, 40, czy jeszcze inaczej?) - wynikowe = ?

3. SRPP na 6SN7 i driver na c3g w trybie triodowym (SRPP 6SN7 = ok. 10, c3g = ok. 40) - wynikowe = 400 ?

 

Razem na kanał z anodowego pobór prądu byłby na poziomie 30mA. Teraz przy 4x6SN7 i podwajaczu zasilacz na pewno wytrzymuje 15mA. Czy ktoś sprawdzał, czy 30mA to nie za dużo, jak na to uzwojenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko OK ja też rozważałem taką możliwość nawet lampy kupiłem - ale wolę e182cc - poza tym trafa nie wytrzymają takiego obciążenia (i nawet nie próbuj) więc do takich eksperymentów musisz doliczyć jeszcze trafa zasilające.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham tylko muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koobal - czy u Ciebie są trafa oryginalne, czy Ogonowskiego?

 

Policzyłem sobie prądy w "WŻ 845" i wyszło mi ponad 30 mA w wersji 6SN7/E182CC i ponad 45 mA w wersji E182CC/E182CC.

 

Czy odpaliłeś próbnie w układzie lampy C3g, czy efekt uzyskany na E192CC zadowolił i już nie było motywacji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja spaliłem trafa przy 6n13s (chyba bo już nie pamiętam dokładnie symbolu - to coś co fikus proponował) z tego co pamiętam one chyba też potrzebowały coś ok 20 mA. Poszły z dymem po ok 15 - 20 minutach grania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham tylko muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madly-

 

-Prądy dla WŻ845 na 2*E182CC są nawet większe ok.50mA.

-przy pracy w układzie z 6H13 prąd był 45mA(dla samej 6H13).W trafie padło uzwojenie żarzenia.Dzwięk nas tego układu nas raczej rozczarował.

-C3g nawet nie odpalaliśmy bo układ na E182CC nas oczarował.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Junkers Neckar N 19E,LG GB5237TIFW,Bosch HBN 239E1L,Electrolux ESL 65070R

Całość podłogi deska BalicWood Jesion kl.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. To co Wilu zrobił z tego wzmacniacza to jest mistrzostwo świata. Gdyby Lulu zrobił sobie driver stage według Wila to sądzę że nie przeszło by mu nawet przez myśl żeby sprzedawać aniołka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilu - dzięki za odpowiedzi.

1. Czy jest sens rezygnacji z podwajacza napięcia i zejścia na napięcia 200-220V na anodowym Oczywiście modyfikując odpowiednio punkty pracy lamp - wejściowa 6SL7 zamieniona na 6SN7?

2. Czy można ryzykować obciążenie na anodowym rzędu 30 mA, czy pójdzie z dymem? (ew. decyzję i jej skutki biorę na siebie) Czy ktoś jest w stanie oszacować, jakie prądy i moce można wyciągnąć z poszczególnych uzwojeń trafa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madly, odpuść sobie męczenie kota z lampami 6SN7. Zrób układ Wila choćby na tanich ruskich 6N6P (mają parametry wręcz identyczne jak E182CC), a będziesz się dziwił jak mogłeś tak długo męczyć się ze starym układem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MG, a kto powiedział, że "męczę" się z 6SN7 :-) Na razie bardzo mi odpowiada pewien nalot lampowy ;-). A że można lepiej? Cała w tym zabawa :-).

 

Na razie nie chce wymieniać traf lub robić zewnętrznego zasilania. Da się parę rzeczy poprawić w obecnym układzie. Wątpię, aby 50 mA przeszło bez echa, już 30 mA może być zbyt ryzykowne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego, że nie spełnił moich oczekiwań, średnica i góra jest za mało otwarta, nie jest przez to wystarczająco szczegółowy brak mu "szlifu". Być może to również kwestia głośników. Choć przerabiałem inne lampy z "górnej" półki i tego efektu nie było. Na dalsze ewentualne przeróbki już nie mam cierpliwości. Porównywałem swojego MA z MA Artpawa i grały podobnie. Może mój stosunek do MA zmieni się po odsłuchu jego odgród.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madly

 

Usunięcie podwajaczy jest dobrym pomysłem.W naszym układzie po obciążeniu 2*E182CC napięcie spadło do

330V.Myśle że dla tych lamp 220V było by OK.

Co do wydolności uzwojenia anodowego to u nas dwa kanały przedwzmacniacza(razem ze 100mA) obsługuje jedno standardowe trafo od MA(po awarii jednego trafa okazało się że nowe trafo tego uzwojenia po prostu nie ma).Trafo żyje już miesiąc,grzejąc się jak zawsze(smażyć jaja można).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Junkers Neckar N 19E,LG GB5237TIFW,Bosch HBN 239E1L,Electrolux ESL 65070R

Całość podłogi deska BalicWood Jesion kl.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że grały podobnie, bo obaj macie w zasadzie oryginalny układ, trochę tylko poprawiony, a właściwie "zdebugowany".

845 na lampach E182CC gra zupełnie inaczej, nigdzie nie brakuje mu otwartości, ma też niesamowitą dynamikę. Szczerze polecam, tym bardziej że zamiast mało popularnych E182CC można wstawić ich tanie, sowieckie odpowiedniki 6N6P (uwaga! Mają inny pinout!). Na tych lampach w układzie Wila ten wzmacniacz pod względem kopa dorównuje najlepszym konstrukcjom na KT88, i choć ustępuje im mocą, to przewyższa barwą. Ja byłem w szoku. Gratulacje dla Wila za to opracowanie, sądzę że bardzo trudno będzie opracować coś jeszcze lepszego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K. ale to kolejna przeróbka. Może jeszcze wykrzesam trochę cierpliwości :) i się zdecyduję to czy jest ona pracochłonna ? Kto, kiedy, gdzie i za ile to zrobi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lulu, 5 Cze 2008, 09:44

 

>O.K. ale to kolejna przeróbka.........

--------------------------

 

Lulu, im szybciej tym lepiej, zapraszam w piątek, powinieneś koniecznie posłuchać naszych MA z OB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lulu, 5 Cze 2008, 09:44

 

>O.K. ale to kolejna przeróbka. Może jeszcze wykrzesam trochę cierpliwości :) i się zdecyduję to czy

>jest ona pracochłonna ? Kto, kiedy, gdzie i za ile to zrobi ?

 

Czy pracochłonna? W sumie w jeden dzień mozna zmontować. Najbardziej czasochłonne było zapewne opracowanie tego.

Trzeba wprawdzie wymienić podstawki z oktali na nowale, ale jest taki typ nowali który perfekcyjnie wpasowuje się w oryginalne otwory w obudowie, tak że przeróbek mechanicznych nie ma w ogóle, tylko odkręcanie, przykręcanie i lutowanie.

Tu masz fotkę nowala wmontowanego w miejsce po oktalu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za cholera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilu, no to się nazywa dobra informacja ;-) !!!

Czyli można dawać większe prądy anodowe w stopniu wejściowym, co przy niższym napięciu zasilania jest tym bardziej wskazane :-). Zwłaszcza driver na 6SN7 ma niski prąd, bo cóż to jest 5 mA na pojedynczą triodę przy 230V...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electro - przynajmniej znajdzie spokój tam, gdzie dym leci i osiągnie wyższy stan eteryczności:-)

A tak w zasadzie, to co Ci do tego? Nie Twoje małpy, nie Twój cyrk... Po kilku "dymkach" miałem wystarczająco dużo ostrzeżeń, by uważać.

 

Art - urlop za 3 tygodnie, wtedy będzie odpalanie odgród. Również Uniwerków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ja sprzedam mojego MA 845, bo też nie chce mi się już go przerabiać - dodam amerykańskie Nosy driverów. Kupilem ostatnio kolumny Dali Grand i potrzebuję kasę na mocnego tranzystora, którego i tak wolę od lampy. [email protected]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.