Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  81 członków

Audio Note Klub
IGNORED

Klub miłośników Audio Note


Koobal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jakby kolega miał takie przewodziki kolumnowe których koszt u Szemisa jest ponad 10 000 pln to czy wystawiłby od 1 pln.Trzeba sobie na pytanko czy jest fake czy nie odpowiedziec samemu...Serdecznie pozdrawiam.

 

Kolego to było pytanie retoryczne.

Pozdrawiam serdecznie

----------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

.. a ja Panowie chciałbym dołączyć do klubu ze swoim skromnym Audio Note DAC0.1x , którego nabyłem od jednego z forumowych kolegów. Muszę przyznać , że świetnie się wpasował swoim charakterem w mój system. Jest to pierwsze urządzenie AN, którego jestem właścicielem i powiem szczerze, że apetyt wzrósł natychmiastowo ;)

Naprawdę fajne granie. Od razu zacząłem myśleć o wyższych modelach i na pewno "tędy droga".

Co ciekawe całkiem nieźle radzi sobie po USB, choć po coaxial'u wypadł jednak lepiej...

W tym momencie nie mam do niego żadnej sieciówki, więc jeszcze zapwne zagra dużo lepiej jak coś dla niego wybiorę.

Może jakieś typy na kabel zasilający dla "malucha", osobiście myślę o Harmonix'ie.. ale nie wiem, proszę o jakieś podpowiedzi w celu zawężenia obszaru poszukiwań ;)

 

pozdr.

joa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz do wydania?........pewnie ten aspekt tez ma znaczenie

Na pewno chcesz zostawić ten analogowy klimat?......to jest wazne także.

Lampka wiesz juz jaka tam śmiga?......może mozna inaczej-czyli lepiej dla Cebie.

Czekam na odzew-bo propozycje są z mej strony.)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Ciesze sie ze jest klub Audio Note, bo mam pare pytan do was koledzy,kupilem wzm CARY 300SEI(300B) i jestem w czasie poszukiwania kolumn do tego wzm na lampy 300B,caly rynek przeszukuje w celu dobrania odpowiednich kolumn ,ktore jak najlepiej zagraja i oddadza charakter lampy 300B.Przez 35lat odwiedzam wszystkie wystawy Audio na calym swiecie i z tego co zawsze pamietam najlepiej grajacymi kolumnami zawsze byly Audio Note, dlatego prosze o pomoc.Wzmacniacz Cary 300SEI nie byl wybrany przypadkowo bo mial byc wzm przeznaczony do kolumn i sluchawek,szukalem go w dobrej cenie przez dwa lata i narescie dostalem piekna sztuke.Wracajac do tematu,chcialbym oczywiscie kupic uzywane kolumny i jak najtaniej oczywiscie,wiem ze jest duzo odmian wyprodukowanych,czym wiecej srebra zastosowane w nich(okablowanie,zwrotnica) tym drozsze,dlatego napiscie mi od jakiego modelu juz jest wysoki poziom przekazu,moze byc stary model, ale juz grajacy swietnie.Mam propozycje, na razie jedna,moze napiscie mi czy to dobry model i czy cena okazyjna, czy nie?

Audio Note/AN-E SPE HE (4900EUR) MAKASSAR COLOUR kolumny z podstawami i w sroku jest SPX SIVER(AN) mysle ze chodzi o okablowanie,to mi juz wyjasnicie, na co musze zwrucic uwage?

Moj wzm jak ktos nie wie jak wyglada:

 

Ciesze sie ze jest klub Audio Note, bo mam pare pytan do was koledzy,kupilem wzm CARY 300SEI(300B) i jestem w czasie poszukiwania kolumn do tego wzm na lampy 300B,caly rynek przeszukuje w celu dobrania odpowiednich kolumn ,ktore jak najlepiej zagraja i oddadza charakter lampy 300B.Przez 35lat odwiedzam wszystkie wystawy Audio na calym swiecie i z tego co zawsze pamietam najlepiej grajacymi kolumnami zawsze byly Audio Note, dlatego prosze o pomoc.Wzmacniacz Cary 300SEI nie byl wybrany przypadkowo bo mial byc wzm przeznaczony do kolumn i sluchawek,szukalem go w dobrej cenie przez dwa lata i narescie dostalem piekna sztuke.Wracajac do tematu,chcialbym oczywiscie kupic uzywane kolumny i jak najtaniej oczywiscie,wiem ze jest duzo odmian wyprodukowanych,czym wiecej srebra zastosowane w nich(okablowanie,zwrotnica) tym drozsze,dlatego napiscie mi od jakiego modelu juz jest wysoki poziom przekazu,moze byc stary model, ale juz grajacy swietnie.Mam propozycje, na razie jedna,moze napiscie mi czy to dobry model i czy cena okazyjna, czy nie?

Audio Note/AN-E SPE HE (4900EUR) MAKASSAR COLOUR kolumny z podstawami i w sroku jest SPX SIVER(AN) mysle ze chodzi o okablowanie,to mi juz wyjasnicie, na co musze zwrucic uwage?

Moj wzm jak ktos nie wie jak wyglada:

http://www.youtube.com/watch?v=YeTT8tyeD7Y&feature=related

Oczywiscie" zwrocic "przepraszam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zwróć uwagę na to żeby były w dobrym stanie:)Te kolumny nawet w najsłabszej wersji AN/D grają wybitnie!!!Są to bardzo skuteczne kolumny grają nawet z 3 watowym wzmacniaczem.Ja bardzo długo szukałem kolumn skutecznych a jednocześnie grających pełnym pasmem.Największym ograniczeniem wielu kolumn skutecznych jest to iż posiadają jeden głośnik szerokopasmowy a w tych brakuje wysokich tonów albo mają sztywno zawieszone basy a te nisko schodzą ale tylko po zastosowaniu bardzo dużych membran.W kolumnach AN jest parę trików dzięki którym nie mają konkurencji przy swoich rozmiarach i liczbie zastosowanych przetworników.Znam te kolumny jak własną kieszeń ponieważ sam budowałem je od podstaw.Straciłem wiele czasu i pieniędzy ,żeby z nich wydusić jeszcze więcej niż fabryka.Miałem jedynie dobrane głośniki i zwrotnice w AN .Dysponuję czterema wersjami zwrotnic od ten z wersji podstawowej na kondensatorach Monacora za 30 groszy przez wersję Black Gate ,polipropylenach Intertechnika po ostateczną która siedzi na stałe na Mundorfach Silver.Okablowanie też jest ważne i ta wersja na srebrze gra jaśniej i detaliczniej ale ja dałem Lexusa x2 na basy i srebro x2 na sopran.To jest idealne połączenie testowane na wiele sposobów.Ze skrzynkami też miałem wiele przejść i zaznaczam nie jest łatwo dobrać sklejkę każda gra inaczej a MDF to dramat w tej kolumnie.Reasumując sporo czasu spędziłem przy tych kolumnach ale finalnie jestem strasznie zadowolony.Dobra szkoła dla początkujących składaczy kolumn :)

 

A to są moje wypociny :)

post-18527-0-69776900-1347218128_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zwróć uwagę na to żeby były w dobrym stanie:)Te kolumny nawet w najsłabszej wersji AN/D grają wybitnie!!!Są to bardzo skuteczne kolumny grają nawet z 3 watowym wzmacniaczem.Ja bardzo długo szukałem kolumn skutecznych a jednocześnie grających pełnym pasmem.Największym ograniczeniem wielu kolumn skutecznych jest to iż posiadają jeden głośnik szerokopasmowy a w tych brakuje wysokich tonów albo mają sztywno zawieszone basy a te nisko schodzą ale tylko po zastosowaniu bardzo dużych membran.W kolumnach AN jest parę trików dzięki którym nie mają konkurencji przy swoich rozmiarach i liczbie zastosowanych przetworników.Znam te kolumny jak własną kieszeń ponieważ sam budowałem je od podstaw.Straciłem wiele czasu i pieniędzy ,żeby z nich wydusić jeszcze więcej niż fabryka.Miałem jedynie dobrane głośniki i zwrotnice w AN .Dysponuję czterema wersjami zwrotnic od ten z wersji podstawowej na kondensatorach Monacora za 30 groszy przez wersję Black Gate ,polipropylenach Intertechnika po ostateczną która siedzi na stałe na Mundorfach Silver.Okablowanie też jest ważne i ta wersja na srebrze gra jaśniej i detaliczniej ale ja dałem Lexusa x2 na basy i srebro x2 na sopran.To jest idealne połączenie testowane na wiele sposobów.Ze skrzynkami też miałem wiele przejść i zaznaczam nie jest łatwo dobrać sklejkę każda gra inaczej a MDF to dramat w tej kolumnie.Reasumując sporo czasu spędziłem przy tych kolumnach ale finalnie jestem strasznie zadowolony.Dobra szkoła dla początkujących składaczy kolumn :)

 

A to są moje wypociny :)

Dziekuje ze chociaz jedna osoba sie odezwala,ja akurat nie potrafie samemu nic z kolumnami zrobic,chociaz myslalem o kicie Audio Note.Znalazlem pelna specyfikacje ile kosztuja wszystkie kolumny Audio Note ale w $.Ten ktore podalem sa to AN-E SPE HE i te najbardziej mysle beda pasowaly, taka srednica cenowo-jakosciowa z srebrnym okablowaniem,w 2006 kosztowaly 6900$, a dzis ok 9000$,max jaki zawsze place za uzywki to 50%,ostatnio w UK gosc sprzedawal caly system Audio Note 4miesiace uzywany za 50%,same kolumny ktore kosztowaly 30000$ za 15000$ i reszte tez w ten sam sposob.Ile mozna dac za 6,5 letnie HE ???czy sie cos w nich zmienilo od 2006r????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dear77- niesamowite ze sam podjeles sie tego zadania,gratulacje ja jestem noga w tej dziedzinie i sam nie zrobię kolumn.Dlatego moge tylko kupić,powiedz czy ważny tylko stan ich?czy ważne ile maja lat?na co zwrócić szczególna uwagę?czy można zmienić okleine na nich na inny kolor?czy nie przeszkadza i czy można na stara nałożyć nowa okline?co z standami są orginalne czy innych firm,chodzi aby nie przekładać?cały czas na myśli te kolumny które podalem na poczaku założenia wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to co wymieniles to wszendzie piszą ze to podstawowe kolumny ,dopiero od tych z okablowaniem ze srebra HE zaczyna sie prawdziwe Audio Note do lampy, bo przecież chodzi o jak najlepsze kolumny do mojego Cary 300SEI(300B).Akurat te które wymieniles maja 95db a te HE 98db i myśle ze do 300B bardziej bedą pasowaly(wysokoskuteczne).Pytanie było czy na stara okleine można położyć nowa (nie zrywajac starej) i czy to nie będzie miało wpływu na granie kolumny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Mylisz się. Napisałem prawidłowo. Audio Note ma w ofercie kilka modeli:

AZ One i AZ Two - słupkowe wysokie

AX One i AX Two - podstawkowe

AN-J i AN-K - tzw. duże monitory o tradycyjnym kształcie z lat siedemdziesiątych (szersze niż głębsze)

AN-E największy model tych tradycyjnych kolumn o wysokości prawie 80 cm, więc standów nie potrzebują.

W mojej opinii to, co w ogóle daje kolumnom Audio Note niesamowite brzmienie, to głośniki AlNiCo, miałem okazję posłuchać kilku modeli tutaj: http://audioconsult.dk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okleinę zawsze można położyć a co do głośników AINiCo to nie każdemu mogą się spodobać.Każda z tych kolumn gra inaczej a nawet ta sama wersja gra różnie. Nawet sposób wygłuszenia ma wpływ na charakterystykę .Ja miałem dobierane przetworniki z 40 kpl. a jak już się dobierze bliską parkę i to i tak na koniec jest test ruchu membrany przy 7hz i często odciąganie zawieszenia w celu równomiernej pracy.Ta kolumna tyle kosztuje ponieważ jest przy niej dużo roboty ale to daje niesamowity efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. Napisałem prawidłowo. Audio Note ma w ofercie kilka modeli:

AZ One i AZ Two - słupkowe wysokie

AX One i AX Two - podstawkowe

AN-J i AN-K - tzw. duże monitory o tradycyjnym kształcie z lat siedemdziesiątych (szersze niż głębsze)

AN-E największy model tych tradycyjnych kolumn o wysokości prawie 80 cm, więc standów nie potrzebują.

W mojej opinii to, co w ogóle daje kolumnom Audio Note niesamowite brzmienie, to głośniki AlNiCo, miałem okazję posłuchać kilku modeli tutaj: http://audioconsult.dk

Dziekuje bo juz sie troche pogubilem w tych modelach,czyli o tych co mysle to AN-E SPE HE (98DB) o rozmiarach 790-360-270 nie potrzebuja standow? bo juz wysokosc jest odpowiednia?to nie wiem dlaczego sa na zdjeciach z niebieska mebrana z poprzednich lat i stoja na standach ten sam model i nazwa,jak to rozumiec!

http://audio-markt.de/_markt/uploaded/0297219383_g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jak się ktoś uprze to może postawić na standach, ale przy wysokości blisko 80cm to nie ma takiej potrzeby. Można równie dobrze zastosować niską podstawę antywibracyjną lub cokolwiek.

Ciekawe co powiedza posiadacze tych kolumn,pewnie ze lepiej jak nie trzeba wydawac dodatkowych pieniedzy!

Prosze! a o to jak okazyjnie mozna kupic nowe! bo co to znaczy 4miesiace uzywany sprzet Audio Note:

http://www.hifiwigwam.com/showthread.php?73373-Audio-Note-UK-System-For-Sale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie!ale to jest wysoki model dla milionerów!te co ja chcem kupić zdjęcie sprzedawcy zamiescilem ,zjechał z ceny do 4000eur ,ale daje mu 2500eur po tym jak przysłano mi cenę za nowe HE!! Dają duży dyskont, chcą 4800eur!wiec odpisalem ze już wycofuje moje 3000eur które chciałem mu dac!Teraz w kryzysie można dostać wszystko taniej i ceny wachaja sie 30%-40% ceny nowych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Wchodzę do klubu "systemem nagłaśniającym" M5 plus Conqueror. Na razie jestem na etapie porównania Conquerora na 300B z Sun Audio na 2A3. Wrażenia są niejednoznaczne, a "wyniki" uzależnione od repertuaru :)

„Pomnij, że sąd laika, gdy mówi o dziele

O dziele mówi mało; o laiku – wiele!”

— Henryk Elzenberg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

A ja przydreptałem do klubu z AN P1 jako uzupełnieniem mojego systemu o "pierwiastek lampowy".

Samej P1 było "łyso" i obco z Brystonami, to dodałem AN K/LX do towarzystwa.

To realizacja mojego dawnego "zapotrzebowania" abym miał i lampowo i tranzystorowo.

 

Miałem podobne odczucia co do mariażu M5 i Conquerora z kolumnami Tannoy. Do kompleksowego "systemu nagłośnieniowego" dorzuciłem jeszcze AN-E/Spx na podstawkach M.A.F i spiąłem firmowymi kabelkami. Gra to razem całkiem miło.

Edytowane przez mark11

„Pomnij, że sąd laika, gdy mówi o dziele

O dziele mówi mało; o laiku – wiele!”

— Henryk Elzenberg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez wiele lat zmieniałem systemy z tranzystorowego na lampowy i odwrotnie :)

Ostatnimi czasy nabrałem dużego dystansu do moich nieustannych zmian i wybrałem opcję posiadania jednego i drugiego systemu.

Najczęściej AN gra z gramofonu a Bryston z plików. Jest też możliwość połączenia obu światów i zagrania w Bi Ampingu, sterowania końcówki AN Brystonem, lub odpalenia AN samodzielnie (ma potencjometr) i kilka innych kombinacji. W przyszłości pomyślę nad stopniem Phono AN ale ostatnio kupiłem dosyć dobrą wkładkę MC a AN ma stopnie phono MM. Wiem, że można kupić transformatory dopasowujące. Z drugiej jednak strony mam Phono Pre Avid Pulsus a ten z kolei "rozjechał" tyle uznanych phono, że trudno mi będzie go zastąpić. Ale za to zabawa trwa dalej, na szczęście nie na gruncie systemów a już tylko pojedynczego elementu toru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnież po parunastu latach poszukiwań (czyli wydawania ciężkiej kasy na tranzystory, a później różne lampowce) doszedłem do tego, że system dopasowany do własnych oczekiwań jest najważniejszy :)

Niestety wcześniej wiedziony "postępem" sprzedałem dobrych parę lat temu mojego Linna i pre gramofonowe Tessarac oraz prawie wszystkie płytki LP i od tego czasu męczę się z cd, a od jakiegoś roku również z plikami. Co do źródła to gram teraz z lampowego cd produkcji Tima de Paravicini czyli EAR Yoshino Acute III z możliwością pracy jako DAC - również po USB ale kusi mnie jakiś przyzwoity DAC z Audio Note. Na razie się opieram ale może kiedyś ...

Edytowane przez mark11

„Pomnij, że sąd laika, gdy mówi o dziele

O dziele mówi mało; o laiku – wiele!”

— Henryk Elzenberg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Tak co raz spoglądam na klub AN i miło popatrzeć że są ludzie którzy potrafią docenić dźwięk tej firmy pomimo ich niebotycznych cen.

Większość sprzętu jaki produkujemy, zwłaszcza z najwyższej półki, trafia na daleki wschód w ilościach wręcz hurtowych, a bardzo niewielka ilość trafia do Europy. Tym bardziej że AN w porównaniu do innych marek ma naprawdę dobry dźwięk który był tworzony przez lata.

Proszę mi wierzyć jeżeli ktoś myśli że zbudował 2-3 wzmacniacze i myśli że już wie gdzie tkwi "sedno" to się grubo myli. W przypadku konstrukcji i materiałów samego transformatora wyjściowego można kategorycznie zmieniać dźwięk.

Co dziwne do polski trafiają konstrukcje te najtańsze i to w układach PP w których AN się jednak nie specjalizuje( powiedzmy zatrzymuje się na pewnym pułapie), a nie flagowe konstrukcje SE. Proszę mnie źle nie zrozumieć, PP1 i PP2 i ich zintegrowane odpowiedniki oto i soro są absolutnie skończonymi i dopracowanymi konstrukcjami, ale A. Groova(konstruktora AN) stać na dużo więcej, taka polityka firmy.

AN jest chyba jedną z nie wielu firm które tworzą "kompletne systemy" w oparciu o tylko swoje produkty.

Ja natomiast jestem zdania że to co jest bardziej ciekawe w AN to to że firma oferuje sprzedaż komponentów, których używa do produkcji wzmacniaczy itp. Ja osobiście posiadam wzmacniacz swojej konstrukcji na elementach AN i wyciskam maximum jakości dźwięku przy powiedzmy w miarę rozsądnych cenach( a może się mylę) patrząc na to co oferuje gotowy produkt w tej samej cenie.

Jeżeli ktoś ma pytania i chciał by coś zmienić w swoich klockach AN albo zapytać o różne komponenty to proszę pytać śmiało. Mam przesłuchane , porównane praktycznie wszystkie klocki AN, kable itp.

W żadnym stopniu nie jestem powiązany z żadnym dealerem AN, po prostu jestem fanem audio pracującym w AN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak co raz spoglądam na klub AN i miło popatrzeć że są ludzie którzy potrafią docenić dźwięk tej firmy pomimo ich niebotycznych cen.

Większość sprzętu jaki produkujemy, zwłaszcza z najwyższej półki, trafia na daleki wschód w ilościach wręcz hurtowych, a bardzo niewielka ilość trafia do Europy. Tym bardziej że AN w porównaniu do innych marek ma naprawdę dobry dźwięk który był tworzony przez lata.

Proszę mi wierzyć jeżeli ktoś myśli że zbudował 2-3 wzmacniacze i myśli że już wie gdzie tkwi "sedno" to się grubo myli. W przypadku konstrukcji i materiałów samego transformatora wyjściowego można kategorycznie zmieniać dźwięk.

Co dziwne do polski trafiają konstrukcje te najtańsze i to w układach PP w których AN się jednak nie specjalizuje( powiedzmy zatrzymuje się na pewnym pułapie), a nie flagowe konstrukcje SE. Proszę mnie źle nie zrozumieć, PP1 i PP2 i ich zintegrowane odpowiedniki oto i soro są absolutnie skończonymi i dopracowanymi konstrukcjami, ale A. Groova(konstruktora AN) stać na dużo więcej, taka polityka firmy.

AN jest chyba jedną z nie wielu firm które tworzą "kompletne systemy" w oparciu o tylko swoje produkty.

Ja natomiast jestem zdania że to co jest bardziej ciekawe w AN to to że firma oferuje sprzedaż komponentów, których używa do produkcji wzmacniaczy itp. Ja osobiście posiadam wzmacniacz swojej konstrukcji na elementach AN i wyciskam maximum jakości dźwięku przy powiedzmy w miarę rozsądnych cenach( a może się mylę) patrząc na to co oferuje gotowy produkt w tej samej cenie.

Jeżeli ktoś ma pytania i chciał by coś zmienić w swoich klockach AN albo zapytać o różne komponenty to proszę pytać śmiało. Mam przesłuchane , porównane praktycznie wszystkie klocki AN, kable itp.

W żadnym stopniu nie jestem powiązany z żadnym dealerem AN, po prostu jestem fanem audio pracującym w AN.

I tu kolega się myli, w Polsce jest prężny dystrybutor drogich urządzeń AN UK i Kondo oraz przynajmniej kilkunastu posiadaczy niebotycznie drogich urządzeń. Edytowane przez jello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej się nie myle bo znam pana Szemisa i widze co zamawia. Jeżeli chodzi o AN UK to Polski dystrybutor nigdy nie zamówił urządzenia z górnej półki, raczej ze średniej. Co do kondo to nie moge sie wypowiadać to zupełnie inna firma. Jeżeli są posiadacze drogich sprzętów to tylko z drugiej ręki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Pierwsze pytanie do kolegow,prosze o podanie linku do obecnego polskiego dystrybutora Audio Note!

Drugie pytanie.jak to mozliwe? aby te kolumny AN byly produkowane w Austri,przeciez z tego co wiem powstaja w UK,chyba ze sie myle,oto zdjecia z oferty:

http://audio-markt.de/_markt/uploaded/5628510990_4_g.jpg

http://audio-markt.de/_markt/uploaded/5628510990_2_g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.