Skocz do zawartości
IGNORED

GAINCLONE


GNAKED
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W zalaczniku przyklad takiego "zwartego" layout. Jest tu takze blad przy polaczeniu mostkow, ktorego przy montazu nie zauwazylem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Peter Daniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno był u mnie kolega ze swoim GC.Jest to wersja z rezystorami Riken/Caddok,drabinką 50k jako regulator głośności.Jako kondensatory to 2200u FC przy mostkach i 220uF STD przy scalakch.Dodatkowo ma selektor źródeł na przekaźnikach.Moja wersja jest prawie taka sama , z tą różnicą że nie mam selektora a kondensatory to 1000u STD przy mostkach i 100u N przy scalakach.

Co mi się spodobało we wzmacniaczu kolegi to to że ma dobitniejsze wysokie tony.Blachy są wyraźne i mocne zaś u mnie w porównaniu z nim są w prawdzie wyraźne ale trochę bez ikry.Takie wydelikacone.Wprawdzie wzmak kolegi nie zagrał tak obszernie i był trochę uboższy w barwy ale wysokie mi się podobały.Też takie chcę !:)Nie wykluczone że kiedyś kiedy jako elektrolity miałem Panasoniki FC wysokie były dobitniejsze.

I teraz pytanie.Czy może coś zmienić zmiana pozycji elektrolitów ,STD przy scalaku i N przy mostkach?

Peter, jak myślisz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Coz powiedzec kolego krakus 75 ..ten GC to ....kiedys zatesknisz do NVA...

 

NVA to niesamowite wzmacniacze jednakże brakuje im basu. Na początku myślałem, że to wina moich głośników ale po testach z różnymi głośnikami okazało się, że to jednak taki charakter wzmacniacza. Dźwięk GC jest bardziej "mięsisty". Popracuję nak kontrolą i zobaczę co z tego wyjdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez krakus75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Arek__45

(Konto usunięte)

Takiej kontroli basu jak z NVA nie osiagniesz , to rzecz niezwykle rzadko spotykana ...moze zacytuje nie moja opinie ale to szczera prawda...

 

"Brak rozwleklego lomoczacego basu , moze wywolac, zwlaszcza u mniej doswiadczonych sluchaczy, wrazenie rozjasnionego dzwieku.W rzeczywistosci bas schodzi nadzwyczaj nisko i charakteryzuje sie znakomita kontrola .Jest bardzo dzwieczny, przez co odtworzony jest pewnie i czytelnie.Nie jest on zbyt plytki ani zbyt szczuply .Muzyka w tym zakresie ma sporo zycia i mocy ....."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, dźwięk jest "pełny" w całym zakresie pasma, bez dodatkowej korekcji barwy tonu.

Zbudowałem... dołączając kit AVT 594 (potencjometr Alps sterowany na pilota) dodatkowo filtr sieciowy w moim wykonaniu, gra całkiem "ładnie".... nie ustępuje wzmacniaczom "fabrycznym", w połączeniu z przedwzmacniaczem WK-WA na lampach E88CC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Przerzuciłem cały wątek zastanawiając się nad sensem budowy preampa lampowego do GC. W grę wchodzą świetnie udokumentowane preampy z audiotonu (np. nr 3), ewentualnie jakiś bufor o małym wzmocnieniu. Prawdę mówiąc sam już nie wiem, co będzie najlepsze dla jakości dźwięku. Niektórzy twierdzą, że preamp lampowy dużo poprawił w dźwięku, inni stanowczo to negują i wracają do potencjometru. Jak jest Waszym zdaniem? Chodzi mi o takie zestawienie schematu preampa z wrażeniami odsłuchowymi.

 

Co do moich preferencji - nie szukam lampowego koloryzowania. Szukam możliwie neutralnego dźwięku i przy okazji możliwości zabawy z lampami.

 

Mam też pytanie o schemat połączeń. Czy prawidłowo jest:

pre gramofonowe (RIAA + dostosowanie do poziomu liniowego; wyjście z OP-ampa) -> drabinka rezystorowa -> bufor/preamp lampowy -> GC ?

 

czy raczej:

pre gramofonowe -> bufor/preamp lampowy -> drabinka rezystorowa -> GC ?

 

Wydaje mi się, że bardziej wskazane jest to pierwsze ze względu na stała i niską impedancję wyjściową pre lampowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie będzie najbardziej neutralne:

pre gramofonowe -> drabinka rezystorowa -> GC

 

Im mniej dodatkowych elementów w torze tym lepiej. Każdy dodatkowy stopień szumi.

Kilkadziesiąt omów impedancji wyjściowej preampa riaa to nie problem dla 22k impedancji wejściowej GC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jakiegoś bufora/preampa rozpatrywałem własnie ze względu na impedancję. Wydawało mi się, że op-amp niekoniecznie będzie najlepszym driverem (nie wiem, czy to poprawne określenie w tym przypadku) dla LM3875. Stąd pomysł na chwaloną tu i ówdzie lampę.

 

Nie ukrywam, że chodzi też trochę o przygodę z projektowaniem czegoś na lampie, co poprawi jeszcze dźwięk GC (nie chodzi mi o 'lampowe zniekształcenia'). Przykłady takich opisów znalazłem tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Albo tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wskazuje to, że lampowe pre może mieć jakiś sens. Tylko sam już nie wiem, czy wynika to z lepszego dopasowania impedancji (np. mniej obciążony op-amp chyba powinien zachowywać się bardziej liniowo) czy też po prostu z koloryzacji, która się podoba odsłuchującym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dając pre na lampie lub opampie warto zmniejszyć wzmocnienie LM'a do 10-12. Opamp może być opa551, opa454.

LM z gainem 30x plus pre lampowe z podobnym daje mylące złudzenie dynamicznego dźwięku ... na zasadzie: potek lekko odkręcisz i już jest 'głośno' ... ;-).

 

"Nie ukrywam, że chodzi też trochę o przygodę z projektowaniem czegoś na lampie, co poprawi jeszcze dźwięk GC (nie chodzi mi o 'lampowe zniekształcenia')" - to właśnie to zostanie dodane.

 

Zrób jedno i drugie a do porównań wyrównaj poziomy ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ktoś potrzebuje gotowy Gainclone.

1 wejście liniowe. (jest to sama końcówka, bez przełącznika wejść).

Zasilacz z szybkimi diodami, elektrolity 2x10000uF + 2x2200uF.

Duży radiator.

Potencjometr Alps wraz kitem AVT 594 - zdalne sterowanie, zasilanie ON-OFF, potencjometr VOL. UP-DOWN. (dowolny pilot RC5)- możliwość zaprogramowania dowolnych klawiszy z pilota.

Opóźnione włączanie głośników, wraz z zabezpieczeniem przeciw napięciowym głośników, i natychmiastowym wył. w przypadku zaniku zasilania sieci.

Dodatkowo filtr zasilania sieciowego, z bezpiecznikami i warystorem.

Wymiary 435mm szer., 120mm wys.(wraz z nóżkami), 300mm gł.

Najchętniej odbiór osobisty w Gdańsku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy różnica między transformatorem 250VA "zwykłym" (102,0 PLN) i w wykonaniu audio (169,0 PLN) jest na tyle duża, żeby warto było dopłacać 70% ?!! Ceny dot. traf z toroidy.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście wybrałem wersję w wykonaniu audio aby się w przyszłości nie zastanawiać, że może GC mógłby zagrać lepiej gdyby trafo było inne ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam ze nie warto lądować dodatkowej kasy w wersje Audio. No jedynie warto zalać żywicą i zachować odpowiedni odstęp od końcówek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość wykonania nie ma wpływu do jakości dzwięku.

Wersja audio jest cicha i ładna, zauważalnych zalet ekranowania nie stwierdziłem - możliwe że nigdy nie dopuściałem się owinięcia przewodu sygnałowego w około trafa :]

Wersja standard buczy dość mocno (toroidy.pl).

Prąd z obu traf wykonanych róznymi metodami jest taki sam - zmienny więc jak ma wpłaywać na jakość dzwięku ?

Chyba że mamy skoki napięć w sieci wtedy żadne trafo nam nie pomorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze opinie - dzięki nim wypracowałem swoją;)

 

Jakość wykonania nie ma wpływu do jakości dzwięku.

Wersja audio jest cicha i ładna, zauważalnych zalet ekranowania nie stwierdziłem - możliwe że nigdy nie dopuściałem się owinięcia przewodu sygnałowego w około trafa :]

Wersja standard buczy dość mocno (toroidy.pl).

 

"Modyfikacje obejmują m.in.: impregnację rdzenia i uzwojeń, ekranowanie elektryczne (między uzwojeniami) i magnetyczne (zewnętrzny ekran przeciwzakłóceniowy), zalewanie środka żywicą oraz antywibracyjne mocowanie." toroidy.pl

 

To która z tych modyfikacji zniweluje buczenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim życiu wiele rzeczy chciałem zrobić taniej wiec kombinowałem różnymi drogami aby dojść do celu. Najczęściej okazywało się, że grubo przepłaciłem wartość gotowego zaprojektowanego do określonej rzeczy elementu. Jak kupisz tańsze trafo i zaczniesz się z nim bawić to policz sobie ile zapłacisz za żywicę, ekrany i inne elementy. Efekt końcowy nie jest gwarantowany bo najlepiej zrobić kilka opcji i porównać. Kup sobie gotowe trafo bo to tylko ok 60 zł różnicy a czas który poświęcił byś na eksperymenty przeznacz na upajanie się muzyką płynącą z twojego nowego wzmacniacza. To powiedziałem ja krakus75 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalać zawsze można ... pytanie czy wyselekcjonujesz sobie rdzeń tak jak oni to robią ...

 

Było już w tym wątku: kupione zwykłe, wsadzone gra ... po jakimś czasie zaczynało brzęczeć, potem jeszcze bardziej aż w końcu wyło - przy większych obciążeniach takie rzeczy wychodzą ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście wybrałem wersję w wykonaniu audio aby się w przyszłości nie zastanawiać, że może GC mógłby zagrać lepiej gdyby trafo było inne ...

Ja osobiście tez tak rozumowałem, potem okazało się, że trafo w wersji full audio brzmi tak samo, jak zwykłe trafo niewiadomego pochodzenia (po gabarytach oceniam na 200-300 VA), któremu do tego sam nawinąłem uzw.wtórne 2x22V (toroidalny!!!). Moim zdaniem nie warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GainClone, niestety albo stety, ale jest bardzo wrażliwy na swoją aplikację. Aby wzmacniacz na układzie LM3875 został Gainclonem, przy budowie trzeba zachować dwie rzeczy; maksymalnie prosto i "ciasno" oraz maksymalnie dobrze jakościowo. Czyli składamy na dobrych 3-4 rezystorach, pojemności 1000-2000uF na dwa kanały dobrych kondach, szybkich diodach jako podówjny mostek itd itd, a dotego najlepszej jakości trafo jakie damy rade kupić uwzględniając także jego moc jako raczej co najmniej 300VA.

 

Wszystko można taniej i bardziej skomplikowanie poskładać, ale wtedy ten Gainclone, to już będzie Gainclaun, Geyclone itd. Oczywiście nikomu nie ubliżam, sam wykonałem GC w conajmniej kilku wersjach (i inne wzmacniacze, klony nie do końca nawet klony)i też mam swoje podejście do tego, ale przy GC zachowuję jednak ogólne standardy GC, bo sa one naprawde dobre - wypracowane wręcz latami, potwierdzone przez wiele poprzednich stron. Czyli prostota i jakość.

 

Piszę to tylko dlatego aby osoby, które dopiero teraz zaznajamiają się z tym układem, a nie wertkują olbrzymiej powstałej bibliografii, wiedziały, że można to zrobić różnie i bardzo możliwe, że przy porównaniu usłyszą jednak różnicę ;))

 

Jak chcesz taniej to lepiej kup np. Telto ;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Modyfikacje obejmują m.in.: impregnację rdzenia i uzwojeń, ekranowanie elektryczne (między uzwojeniami) i magnetyczne (zewnętrzny ekran przeciwzakłóceniowy), zalewanie środka żywicą oraz antywibracyjne mocowanie." toroidy.pl

 

To która z tych modyfikacji zniweluje buczenie?

 

Pytałem o to nie dlatego, że chcę zmodyfikować transformator samodzielnie, tylko po to, żeby zamówić trafo z wybranym ulepszeniem, które zapewni cichą pracę. Poza tym nie buduję GC. Zadałem pytanie w tym wątku, ponieważ każdy, kto składał GC musiał przejść przez temat transformatora. A poszukuję dokładnie transformatora 2x35V 200-300VA.

 

Jak chcesz taniej to lepiej kup np. Telto ;))

Nie znoszę przeszukiwać ich katalogu transformatorów! Ktoś, kto przygotowywał/aktualizował ofertę sklepu internetowego nie trzymał się żadnych reguł. Poza tym wkurza mnie to rozwijane menu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przedstawiam mojego gainclone w wersji a la "PATEK" starałem się wzorować na tej konstrukcji od początku do końca, wyszło jak wyszło :)

Sam wzmacniacz to premium kit od Petera.

Zasilacz, trafo w wykonaniu audio z większym filtrowaniem na mostku.

Aluminium zakupione na złomie, boczki to dechy dębowe nasączone olejem palisander angielski...

 

Teraz sobie plumka spokojnie, w planach jest jeszcze jakiś przedwzmacniacz na lampie.

Nie chce mi się już wstawać do potencjometru w cd, więc chyba podłączę pod moją Yamahę jako pre...

 

Pozdrawiam Krzysiek

 

Ps. Ach nie wypolerowałem aluminium do zdjęć:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-20069-0-88534700-1303572288_thumb.jpg

post-20069-0-78865600-1303572298_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzoni

Łoooo ciup !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przedstawiam mojego gainclone w wersji a la "PATEK" starałem się wzorować na tej konstrukcji od początku do końca, wyszło jak wyszło :)

Sam wzmacniacz to premium kit od Petera.

Zasilacz, trafo w wykonaniu audio z większym filtrowaniem na mostku.

Aluminium zakupione na złomie, boczki to dechy dębowe nasączone olejem palisander angielski...

 

Teraz sobie plumka spokojnie, w planach jest jeszcze jakiś przedwzmacniacz na lampie.

Nie chce mi się już wstawać do potencjometru w cd, więc chyba podłączę pod moją Yamahę jako pre...

 

Pozdrawiam Krzysiek

 

Ps. Ach nie wypolerowałem aluminium do zdjęć:)

Fajne.

Jak wygląda w środku ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne.

Jak wygląda w środku ?

 

Wygląda jak PATEK :), tyle, że może nie aż tak perfekcyjnie...

Zdjęcie z etapu składania, bo nie chce mi się go otwierać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-20069-0-34148500-1303594244_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Łoooo ciup !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.