Skocz do zawartości
IGNORED

GAINCLONE


GNAKED
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to jakiegoś kompromisowego załatwienia tematu nie znajdziemy.

Będę obstawał jednak przy swoim.

 

Nie słyszałem akurat takiego modelu jaki był w przykładzie Jrymar. Słyszałem 3 inne. Jeden 3875 z pasywką na rezystorach, drugi PA100 3886 z pre mini Aidiotonu, trzeci jako monobloki z wypasionych zalecanych przez Petera elementów z przedwzmacniami i buforami lampowymi. Wszystkie trzy grały tak samo i tę samą plastyczność niemrawość było słychać. Oczywiście wszystkie były dynamiczne i miały ok średnicę.

Na moich sztukach stwierdzam że GC bardzo dobrze oddaje zmiany wprowadzane w system. Słychać zmiany żródła, kabli, nawet sieciówek. Im więcej fajnych dodatków się podłączy tym lepiej. No i mamy powrót do zupy z gwoździa. Jak podłączę wszystko super, super to jest nawet super jako całość. I wszystko pięknie dopóki nie wymienić samej końcówki na inną, wtedy dopiero gra.

Każda dobra końcówka nawet ta z Marantza PM68 gra w zależności od tego co się podłączy. Zestaw z GC z gramofonem i super preampem zagra pięknie, ale zmieńmy mu tą końcówkę na końcówkę tranzystorową a zagra dwa razy piękniej, cudownie. Po co więc mieszać tego GC z dobrym sprzętem?

A Wy wszyscy co twierdzicie że GC gra świetnie w porównaniu do innych zacnych wzmacniacz, to piszecie o porównaniu GC z super preampem do zintegrowanych wzmacniaczy tranzystorowych ze zwykłym preampem? Bo jeśli tak to jest nie fair.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GC na najpopularniejszej topologii się nie kończy.

Poczytajcie sobie o jego wariacjach na diyaudio.com ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolczas, a może ta przeźroczystość GC Ci przeszkadza ?Widocznie szukasz klocka z własnym charakterem do którego co by nie podłaczyć to gra tak samo ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Z jednej strony za małe trafo i zapewne jakaś pętla masy.

 

Wcześniej też odpalałem układ na tym trafku i właśnie nie było problemu.

Jaka jest rada na pętlę masy? Od nowa całość spinać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolczas, a może ta przeźroczystość GC Ci przeszkadza ?Widocznie szukasz klocka z własnym charakterem do którego co by nie podłaczyć to gra tak samo ;)

 

Przezroczystość GC to jego jedna z nielicznych zalet. Szkoda że nie jest to pełna przezroczystość. Gdyby tak potrafił zagrać basy takie jakie dostaje, a nie okrojone, wysokie o połowę treści wykastrowane, a przestrzeni by nie dusił to bym go lubił.

Gdyby nie było innego wyboru wyboru jak GC, też bym go lubił bo gra fajnie. Gdyby nie ośmieszył go modyfikowany Marantz to ok.

czyli nie gra fajnie. Widać bardzo ważny jest punkt odniesienia. Nie można wierzyć w onanizm z kondensatorami Black Gate tylko kupić miesięcznik o audio i popatrzeć na obrazki jak są robione dobre końcówki mocy.

Póki co nie polecam. Nawet do celów szkoleniowych. Po co uczyć się na własnych błędach jak można na błędach kolczasa :)

Jak się uczyć to lepiej zrobić np porządne zasilanie dla sekcji analogowej w CD, albo nauczyć się modyfikować wzmacniacze fabryczne, albo zrobić sobie forumowe końcówki na tranzystorach. Jest czego się uczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze GC w jednych systemach gra swietnia, a w innych juz nie do konca - to zadna nowosc - z pewnoscia warto jednak zlozyc to malenstwo by sie przekonac o jego zaletach - sluchalem tego marantza i wielu innych wzmacniaczy z takiej i nieco wyzszej polki cenowej i wiekszosc polegla w "starciu" z GC - ale caly czas mowie o swoim systemie i twierdze ze WARTO !!!!

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lmy są czułe praktycznie na wszystko, pewnie dzięki temu tak chętnie są używane. Zasilanie, kondensatory, rezystory, montaż powodują zmiany w brzmieniu. Kłopot w tym, która odmiana brzmienia jest najbliższa temu prawdziwemu. Inne wzmacniacze nie grają jak GC, więc mu nie dorównują, a inne grają lepiej, ale nie grają jak GC. Kolczas nie mógł lepiej scharakteryzować GC i w ten sposób bardziej promuje GC niż krytykuje. Z LMami można zrobić różne brzmienia i można być z tego dumnym. Jest to jednak wzmacniacz "wymagający inaczej" podczas gdy dobry wzmacniacz powinien robić swoje napędzając dowolne kolumny w granicach swojej mocy. A tu wymagamy wysoko-efektywnych, 8 Omowych kolumn, bo inaczej "nie zagra",z brakiem przedwzmacniacza jest podobnie.

Leszek B wymienia Exposure210S, Electrocompaniet ECI3,Rotel RA1062, Sonneteer Alabaster,Amplifon WT30, Sugden A21, ktoś pewnie słyszał droższe wzmacniacze, które grały gorzej od nich i mamy legendę w postaci GC. Uwierzycie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam ludzi nadzieją nie karmił. Nie dość że że wydać majątek na egzotyczne elementy to jeszcze inwestować w dziwaczne głośniki i na końcu Ci napiszą że nie gra bo GClony grają różnie i ten akurat nie gra. To jakaś parodia DIY. Potem wszystko ląduje na śmietniku, albo Allegro.

Gra za 10tys, akurat, ciekawe czy można z drugiej reki za pół ceny kupić czyli za 5 tys. Jakoś tylko gnioty za 300 do 500 zł widziałem jedynie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomoże mi ktoś z tym brumem?

Offset DC jest chyba normalny, a głośniki łapią sporą amplitudę.

Czy masy łączyć w jednym wspólnym punkcie, czy może rozdzielić je na zasilającą i sygnałową?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom wszystko jeszcze raz.

Weź masę(y) z prostownika (kondensatory powinny być przy prostowniku) i połącz je w pobliżu wzmacniacza w punkcie A. Z punktu A wyprowadzisz masę do wzmacniacza. Masę głośników też podłącz do punktu A oraz masę lm4780. Pozostałe masy (rezystory wej, nfb, potencjometr, gniazda) połącz ze sobą i podłącz do punktu A bezpośrednio lub włącz szeregowo rezystor 1 Om, otrzymasz w ten sposób masę sygnałową i połączenie w gwiazdę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra zaraz zdam relację jak to działa

 

Podłączyłem to tak jak mówiłeś. Brum zniknął. Niestety słychać z głośników szum.

Im głośniej, tym szum głośniejszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie montowałem potka, sterowane sygnałem cyfrowym z kompa, może to on jest źródłem szumów. Zaraz sprawdzę z potkiem i pod innym źródłem.

Po odłączeniu sygnału brumi lekko, po dotknięciu obudowy bez sygnały brum maleje, ale nie do końca.

Czy do obudowy musi być podłączony przewód ochrony PE?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej komputer ma z tym coś wspólnego. Potencjometr na wejściu zdecydowanie poprawi sytuacje.

Obudowę wzmacniacza podłącz do punktu A za pomocą rezystora 1-10 Om. Przewód uziemiający podłączasz wtedy bezpośredni do obudowy, pamiętaj o odizolowaniu gniazd RCA od obudowy. Komputer jest uziemiony, więc nawet trzeba tak zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojak737

Jak podpinasz kompa to dobrze/bezpiecznie mieć na wejściu GC kondensator.

 

Offset mierzysz wtedy jak na wejściu zrobisz zwarcie do masy.

 

Lepiej się wysil i zrób dokładny rysunek/schemat jak to masz podłączone.

 

A tu jest o masach:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum był niestety z komputera.

Podpiąłem się tymczasowo pod odtwarzacz mp4 i szum zniknął od razu.

Jutro pobawię się dalej z tą masą i PE.

Jak na razie stwierdzam, że wzmacniacz fajnie odtwarza średnicę, nie ma także problemu ze sceną, pod warunkiem, że kolumny są odpowiednio ustawione.

Dzięki za pomoc panowie. Jeszcze się odezwę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
to ze GC w jednych systemach gra swietnia, a w innych juz nie do konca - to zadna nowosc - z pewnoscia warto jednak zlozyc to malenstwo by sie przekonac o jego zaletach - sluchalem tego marantza i wielu innych wzmacniaczy z takiej i nieco wyzszej polki cenowej i wiekszosc polegla w "starciu" z GC - ale caly czas mowie o swoim systemie i twierdze ze WARTO !!!!

 

A słuchałeś innych wzmacniaczy wykonanych przez siebie? Na Twoją opinię może rzutować ojcowska miłość do własnego dziecka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomq88

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czasami zerknę tam siam i co nieco poczytam . Ale jednej kwestii nie potrafię pojąć co do tego wzmaka , jak wzmacniacz na scalaku może grać lepiej lub gorzej na różnych płytkach wykonanych praktycznie identycznie ( pomijając elementy ) czasami różniącymi się kolorem soldermaski .?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????. Te pytanie mnie dręczyło prawdę mówiąc kilka lat .

Może to ktoś wyjaśni .????

Rezystancja połączeń i długości ścieżek w większości tych płytek zoptymalizowane do minimum . Serio tego nie potrafię zrozumieć chociaż myślałem nad tym ciężko .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchałeś innych wzmacniaczy wykonanych przez siebie? Na Twoją opinię może rzutować ojcowska miłość do własnego dziecka.

zapraszam na odsluch - znajdzie sie kilka sztuk :)

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaskiniowiec

Nie zapominaj o zasilaniu (jakość) i rozmieszczeniu tego wszystkiego w obudowie (każda inna), dodaj do tego wpływ okablowania (jakość, długość), no i same układy mają spory rozrzut parametrów (od typowych do min. gwarantowanych). Do tego wpływ temperatury, napięcia zasilania LMa no i oczywiście inne czynniki występujące w każdym innym wzmacniaczu (kolumny, kable itd).

Można by się przy okazji zastanowić, czy przypadkiem nie łatwiej jest uzyskać powtarzalność parametrów budując wzmacniacz "na zwykłych tranzystorach" wykorzystując selekcjonowane elementy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dać rysunek, ale nie dam, bo się uporałem z tymi masami.

Wszystko spięte w gwiazdę, łącznie z obudową i PE.

Mam tylko jedno pytanie. Skoro masa i PE są połączone (co prawda przez rezystor), to chyba nie powinno się nic stać po podłączeniu układu pod komputer?

 

Odnośnie brzmienia: posłuchałem trochę oto moje wnioski.

Średnica ok, scena też dobra. Góra mało detali i szczegółów, to co słyszałem w innych tranzystorowcach tutaj znika.

Bas kiepska kontrola (to zapewne wina słabego trafa), mało zróżnicowany.

Ogólnie brzmienie jest średnie, ale jak za układ za 20 zł? ;) Tyle w sumie mnie kosztowało kupno scalaka i pcb dwustronnego wraz z elementami smb.

Myślę, że zapakuję to do jakiejś w miarę ładnej obudowy (bez szaleństw, w końcu to tylko gainclone ;)) i komuś go sprezentuję.

A w planach mam końcówkę na mosfetach od Zbiga z diyaudio.pl

diyaudio.pl pozdrawia audiostereo.pl :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie to klucz do sukcesu w każdym klocku.

Układ jak zostanie nakarmiony tak zagra - nie inaczej ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie to klucz do sukcesu w każdym klocku.

Układ jak zostanie nakarmiony tak zagra - nie inaczej ...

 

Oczywiście że tak, ale zagra tylko na miarę swoich możliwości. Wojak 737 trafnie opisał wady brzmienia. Wróćcie uwagę że różnorodność aplikacji Gainclonów powodować powinna różnorodność wad brzmienia. Jednak tak nie jest. Wady brzmienia, a zwłaszcza wysokie i basy są powtarzalne, co oznacza że ta kość tym się cechuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kolczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polutuj jakikolwiek inny wzmak, zasil go 2x15/40W + 4700u ...

To można zrobić by sprawdzić czy działa, ale nie jak gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim trafkiem zasilam dwa LT1028 (wzm. operacyjnie) desymetryzujące lampucerę - spisuje się świetnie.

A do LM4780 polecam 500W lub więcej (przy 2 scalakach z naciskiem na więcej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nie udaje z tego ukłądu zrobić naprawdę nieźle grającego wzmacniacza, to szanse, by dobry dżwięk osiagnąć z innych schematów jest niewielka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie od kilku dni testuję 2xPA150 ,600w trafo i kondy 2x67000uF

gra to całkiem całkiem,lecz nie warto go budować, środki jakie na niego przeznaczyłem nie rekompensują moich oczekiwań.

dodam od siebie że grzeje się niesamowicie, zamontowany mam radiator 0,6KW 300mm na 300mm i nie daje sobie rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez cezar504
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.