Skocz do zawartości
IGNORED

GAINCLONE


GNAKED
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem pewien bo tylko moje zdanie. Myślę że przy pracy równoległej ważna jest wartość napięcia stałego na wyjściu. Co prawda jest to zazwyczaj kilka mV i stosuje się rezystory na wyjściu poszczególnych scalaków. Nie wiem też jak jest z powtarzalnością wzmocnienia poszczególnych kości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu karta dźwiękowa przenosi wszystko co ma, także zakłucenia wynikające z pracy laptopa, dyski twarde szczególnie lubia grać pierwsze skrzypce. U mnie np. słychać przesuwanie kursora! Komputer to nienajlepsze źródło dźwięku, choć ja używam karty muzycznej na usb. Problem głównie dotyczy właśnie kart, te słabsze tak mają...

 

Jakiej karty używasz? Ja mam Creative sound blaster i ten sam efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od czasu do czasu podłączam pod GC laptopa, używam dźwiękówki SB Audigy 2 ZS na PCMCIA i nie zauważyłem żadnych zakłóceń, zarówno przy pracy na baterii jak i zasilaczu dźwięk jest czysty i bez zakłóceń, laptop i GC są podpięte do innych gniazdek sieciowych, no i GC jest w wersji dual mono.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami płyta główna komputera przenosi na zasilnie USB śmieci w napięciu. Znam dwa sposoby rozwiązania problemu. Między płytę, a kartę wstawić przetworniczkę napięcia 5V/5V, co jest dość drogie, lub druga opcja, zastosować zasilanie karty z innego źródła. Np. prostego zasilacza, a za nim stabilizator 5V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej karty używasz? Ja mam Creative sound blaster i ten sam efekt.

 

Jakaś zewnętrzna USB Noname z allegro za niecałe 100zł, kupiłem ze względu na wyjście optyczne. Ale jest lepsza (zmienione kondy) niż jakaś tam wbudowana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kondensatorów przy LM'ach to spróbujcie połączyć kilka mniejszych w jeden. Np. 4 lub 5x1000uF. Rozwiązanie tego typu sprawdza się doskonale w przypadku kondensatorów wyjściowych w First Watt F3 (15x1000uF), więc i tutaj powinno być OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem początkujący i proszę o wyrozumiałość.

 

Na allegro znalazłem kilka gotowych modułów końcówek mocy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pytanie brzmi jak się oblicza moc przy zastosowaniu kilku takich układów w różnych połączeniach: równolegle, szeregowo, mostek?

Jedyne co wiem to to, że nie będzie to zwykła suma :)

 

Proszę o pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem początkujący i proszę o wyrozumiałość.

 

Na allegro znalazłem kilka gotowych modułów końcówek mocy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pytanie brzmi jak się oblicza moc przy zastosowaniu kilku takich układów w różnych połączeniach: równolegle, szeregowo, mostek?

Jedyne co wiem to to, że nie będzie to zwykła suma :)

 

Proszę o pomoc.

 

kup sobie to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i nie będziesz żałował.jest to zmontowane i gotowe do pracy,podpinasz zasilanie,przykręcasz do radiatora i gotowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez cezar504
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się wytłumaczyć jak najprościej, w związku z czym, bardziej zaawansowanych Forumowiczów proszę o przymknięcie oka na nie do końca precyzyjny i techniczny język.

Zacznijmy od tego, że szeregowo takich kostek nie łączysz, ponieważ gdybyś tak zrobił, to możliwe, że spaliłbyś drugi moduł. Dlaczego? Każdy wzmacniacz ma określone maksymalne różnicowe napięcie wejściowe. W takich kostkach jest to napięcie rzędu 40V, co jest dość wysokim napięciem jak na wejście wzmaka. W rzeczywistości, z normalnej karty dźwiękowej czy odtwarzacza na wyjściu jest jakieś +/-2V. I zadaniem wzmacniacza jest wzmocnić do napięcie. Tu tkwi sedno pracy wzmaka. Jak zapewne wiesz, moc to iloczyn napięcia i prądu, P=U*I. Jeśli nasz wzmacniacz ma wzmocnienie np 20x i dasz mu na wejście 1V, to na wyjściu otrzymasz 20V. Znając impedancję kolumny, np 8ohm, wynika że prąd będzie wynosił 20V/8ohm=2,5A. Taki wzmacniacz miałby aż 50W mocy, co oczywiście prawdą nie jest, gdyż impedancja nie jest tym samym co rezystancja (a tej użyłem we wcześniejszym wzorze) dochodzą straty na samej kostce i kilka innych zjawisk. Jeśli jednak podzielisz tę moc przez dwa, to będzie dość dobre przybliżenie. Nam wyszło 50W/2=25W, w praktyce jest to 20W. Obliczenia dokładnej mocy jest trudne, ale takie 'szybkie' przybliżenie (P=U^2/R/2 czyli P=20^2/2*8=25W), daje jakiekolwiek pojęcie o mocy wzmacniacza. W praktyce często mierzy się moc na zbudowanym układzie, gdzie zamiast głośników podpina się rezystory. Niemniej jednak wracając do 'obliczenia' mocy, najwygodniej i najdokładniej określisz ja, odczytując charakterystykę w datasheetcie kostki. Charakterystyka ta nosi nazwę Output Power vs. Supply Voltage. Dla LM3886 na 14 stronie pdfa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Równoległe łączenie układów pozwoli na zwiększenie mocy, jednak musisz pamiętać, że wtedy lekko zmniejszamy wartość wzmocnienia każdej kostki. Do tego lepiej nie łączyć kostek bezpośrednio, w sensie nóżka do nóżki, lecz przez rezystory o wartości poniżej 1ohma. To dodatkowo obniża moc, ale i zabezpiecza kostki, poprawiając stabilność wzmacniacza. Ogólnie moc dla dwóch kostek będzie np 1,5x większa niż na jednej kości. Absolutnym maksimum jest napięcie zasilania przez rezystancję głośników. Nawet jeśli dałbyś nieskończenie wiele kostek równolegle i zasilanie o ogromnej wydajności prądowej, maksymalny prąd, a więc i maksymalna moc nie wzrośnie.

Podsumowując, moc na wyjściu zależy od napięcia zasilania (filtracji i stałości napięcia pod obciążeniem), impedancji kolumn, wartości sygnału wejściowego i wzmocnienia kostki (dla LMxxxx które podałeś to od 10 do 100).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup sobie to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i nie będziesz żałował.jest to zmontowane i gotowe do pracy,podpinasz zasilanie,przykręcasz do radiatora i gotowe.

 

Co to za końcówy? Jak to gra i do czego porównujesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tydzień temu kupiłem je na próbę i szczęka mi opadła jak to podłączyłem.porównywałem z TA2020,LM3886,LM4780 i 2xPA150

przede wszystkim stereofonia super,dużo więcej szczegółów i mniej wydzielanego ciepła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie mocy wzmacniacza lm3886

 

Powiem na przykładzie:

-transformator 2 x 17V rms

-po wyprostowaniu 22V

-poprawka na wahanie napięcia ok. 10%, więc mamy 20 stałego

-za stabilizatorem na LMie 17,5 V

-maksymalna amplituda LMa jest mniejsza niż zasilanie ok. 2,5V, więc amplituda napięcia na wyjściu A)15V

- lub też bez stabilizatora odpowiednio B)19,5 lub C)17,5

-obliczamy moc muzyczną P=U*U/Z i skuteczną (rms?)

A)225V/4OM=56W mocy muzycznej i 56/2=28 mocy skutecznej

B)380/4=95 mocy muzycznej i 48 watów skutecznej

C)306/4=77 muzycznej i 77/2=38 skutecznej

 

Jak widać moc zależy od napięcia zasilania. Zależy również od wydajności prądowej wzmacniacza, ale tu sprawa się komplikuje, ponieważ w kolumnie są głośniki i zwrotnica, a w zwrotnicy cewki i kondensatory, które pobierają niewiele mocy czynnej i dużo mocy biernej. Więc jest możliwość, że kolumna potrzebuje chwilowo dużo więcej niż wynika z wartości impedancji przy sygnałach muzycznych, czyli przebiegach nieustalonych, czyli transjentach. Najpewniej najtrudniejsze do napędzenia będą kolumny ze zwrotnicami posiadającymi duże pojemności i indukcyjności. I tutaj pojawiają się problemy - wzmacniaczowi brakuje prądu, a sposobem na to jest praca równoległa.

 

Jeden LM ze stabilizatorem gra nieźle, ale 4 grają dużo lepiej:

-jeszcze lepsza kontrola basu i w sumie całego pasma

-mniejsze zniekształcenia

-praca w klasie A do ok 0,6-0,7W

-4x większa wydajność prądowa daje możliwość wysterowania dowolnych kolumn (bez przesady) i osiągnięcia dowolnych mocy ograniczonych napięciem zasilania i stratami ciepła oczywiście

-można łatwo zrealizować bi-amping

 

Przy pracy mostkowej można uzyskać 4x więcej mocy kiedy mamy kolumny o impedancji 8 Om i zasilacz o niewielkim napięciu, a potrzebujemy maksimum mocy.

 

Warto się wcześniej zastanowić ile mocy potrzeba, w większości przypadków wystarczy 10-20W mocy przy zachowaniu wysokiej wydajności prądowej, a więc praca równoległa wydaję się być optymalna. Jedyny wymóg to stosowanie rezystorów o tolerancji 0,1% i mniejszej i rezystorów na wyjściu o wartości 0,1-0,3 Om i tolerancji 1% lub mniejszej. Można wykonać wzmacniacz wg. datasheet i będzie dobrze.

 

Dzięki wstępnym obliczeniom można też lepiej wykorzystać moc trafa: ze 100 W można mieć 2 x 50 V i 2 x 1 A lub 2 x 25 i 2 x 2A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może akurat ktoś będzie składał, mi przez rok się nie udało ;). Mam na sprzedaż zestaw do budowy GC składający się z: - kompletu płytek projektu Krawca, kondensatorów Nichicon FG + ES, rezystory Holco + PRP, diody MUR860 oraz parowane układy LM3875TF. Wszystko nie używane, więcej informacji na PW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój clon już się rozegrał i jestem bardzo zadowolony. Jest najdokładniejszą i najbardziej rozdzielczą końcówką jaką mam. Pewien niedosyt budzi jedynie ogólne nasycenie i niewystarczająca ilość basu, która jakby nie wypełnia pomieszczeń po brzegi, ale ok. Widziałem że wiele osób używa go bez bufora, z samym potencjometrem, ale po testach z różnymi buforami stwierdzam że jest trudny do wysterowania i mocno obciąża źródła. Używam takiego bufora na opa własnej konstrukcji i właściwie tylko jedna kość daje radę - CA3140, wszystkie inne wymiękają, szczególnie na basie i nawet średnicy. Nawet te drogie AD czy OPA, LME, niby do audio. Przetestowałem jakieś 20 opampów i mam teraz drugą wersję tego pre na attenuatorze i ze zasilaczem RC, z ceramikami smd, ze stabilizatorów zrezygnowałem i wolę tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój clon już się rozegrał i jestem bardzo zadowolony. Jest najdokładniejszą i najbardziej rozdzielczą końcówką jaką mam. Pewien niedosyt budzi jedynie ogólne nasycenie i niewystarczająca ilość basu, która jakby nie wypełnia pomieszczeń po brzegi, ale ok. Widziałem że wiele osób używa go bez bufora, z samym potencjometrem, ale po testach z różnymi buforami stwierdzam że jest trudny do wysterowania i mocno obciąża źródła. Używam takiego bufora na opa własnej konstrukcji i właściwie tylko jedna kość daje radę - CA3140, wszystkie inne wymiękają, szczególnie na basie i nawet średnicy. Nawet te drogie AD czy OPA, LME, niby do audio. Przetestowałem jakieś 20 opampów i mam teraz drugą wersję tego pre na attenuatorze i ze zasilaczem RC, z ceramikami smd, ze stabilizatorów zrezygnowałem i wolę tak.

 

Moje doświadczenie dotyczące ilości basu w Gaincolonie (i nie tylko) jest takie, że zależy on w dużej mierze od wielkości pojemności filtrujących w gałęziach zasilających. Wcześniej miałem 1200+560 uF na gałąź i niedawno dołożyłem jeszcze po 2x470 uF i dzięki temu basu wyraźnie przybyło. Nic przy tym się nie pogorszyło. W przyszłości zamierzam jeszcze dołożyć po 1000-3000 uF na gałąź. Uważam również, że budowanie baterii kondensatorów jest lepsze niż wstawienie jednej dużej pojemności. Dotyczy to również zasilania preampów lampowych jak i półprzewodnikowych, które do tej pory budowałem. Ciekaw jestem Waszych opinii na temat zasilania układów i stosowania kilku mniejszych zamiast jednej dużej pojemności.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej do op-ampow lub kostek typu LM dawać pojemności od największej do najmniejszej np. 1500uF->1000uF->470uF->10uF.

Takie bateryjki są dobre gdy chcemy uzyskać szybciutki bass, natomiast prawdziwą stopę da nam tylko duży dobry kondensator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basu może i przybywa , ale jego jakość w wypadku dokładania pojemności zawsze spadała tak przynajmniej było u mnie. teraz mam trafo 450W 2x24V 1000uf BGstd na mostku i 100uf BGN przy kościach. Nic już nie zmieniam, bo zawsze jest jakoś gorzej. ESR spada w wypadku baterii kondensatorów, ale to jest jeden ze sposobów na osiągnięcie jakiegoś tam brzmienia, a urządzenie DIY to suma takich sposobów (rozwiązań), trzeba próbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda.

To jeden ze sposobów i jest łatwy do wykonania. Przez dobór pojemności w zasilaniu można w dużej mierze kształtować przede wszystkim ilość basu i jego szybkość.

Myślę, że warto go wypróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz gra tak jak mu pozwala na to zasilacz. Idealny zasilacz dostarcza stabilne napięcie bez tętnień i posiada minimalną impedancje wyjściową. Pojemności rzędu 1000uF mogą zapewnić poprawną pracę, ale przy bardzo niskich mocach i wysoko-efektywnych kolumnach i kolumnach o wysokiej impedancji, co nie świadczy chyba dobrze o wzmacniaczu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emasik, jak najbardziej masz rację z kolejnością ustawienia kondensatorów. ESR rośnie praktycznie liniowo wraz z pojemnością, więc kondensatory o niskim ESR, czyli o małej pojemności, upychamy przy samej kości, żeby 'dały' maksymalnie duży prąd bardzo szybko. Natomiast większe kondensatory stanowią magazyn energii podczas momentów, gdy wartość napięcia chwilowego na trafie jest niższa niż napięcie kondensatorów. Pamiętajmy jednak, że kondensatory low ESR są stworzone do pracy przy częstotliwościach rzędu 100kHz, my natomiast mamy do czynienia z o wiele niższymi wartościami. Wzmacniacz z bateria 1000x10uF nie powinien zagrać lepiej niż z jednym 10mF i jednym 4,7uF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Nie wiecie jakie trafo (amperaż) jest wymagane do zasilenia LM4780 w zastosowaniu równoległym mono?

Pozamawiałem już wszystkie części włącznie z PCB od veterana, zamówiłem też trafo 600VA 8A.

No i to trafo ma zasilić dwie kości LM4780 (każda w układzie równoległym).

 

Kasa zapłacona ale pytanie czy te 8A wystarczy?? Wychodzi po 4A na kanał. Z tym, że każdy kanał to LM4780 równoległe.

Wiem, że mocy starczy, ale czy starczy prądu (amper)??

 

Proszę o pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówiłem też trafo 600VA 8A.

No i to trafo ma zasilić dwie kości LM4780 (każda w układzie równoległym).

 

Kasa zapłacona ale pytanie czy te 8A wystarczy?? Wychodzi po 4A na kanał. Z tym, że każdy kanał to LM4780 równoległe.

 

To trafo z 4 uzwojeniami po 25V 8A ? Jeśli tak, to wychodzi 8A na kanał, więc wtedy sporo. Jaką moc wzmacniacza chcesz uzyskać na impedancji 8 i 4 Om obciążenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trafo z 4 uzwojeniami po 25V 8A ? Jeśli tak, to wychodzi 8A na kanał, więc wtedy sporo. Jaką moc wzmacniacza chcesz uzyskać na impedancji 8 i 4 Om obciążenia?

 

Trafo będzie 2x25V. Cztery kable z trafa wychodzą. Moc wzmacniacza dla 8 Ohm ma być 120W na kanał.

To jak z tymi amperami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafo będzie 2x25V. Cztery kable z trafa wychodzą. Moc wzmacniacza dla 8 Ohm ma być 120W na kanał.

To jak z tymi amperami?

Do takiej mocy dla 8R to ten wzmacniacz zbliży się dopiero w mostku. Mając takie trafo mostkowałbym "całe" - zrównoleglone scalaki, dając po 2 na stronę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej mocy dla 8R to ten wzmacniacz zbliży się dopiero w mostku. Mając takie trafo mostkowałbym "całe" - zrównoleglone scalaki, dając po 2 na stronę.

 

Producent pisze, że w zastosowaniu równoległym będzie 100-120W i to jemu wierzę.

 

Nie doszukałem się w necie schematu ani osoby, która by wykonała i mogła coś powiedzieć na temat 2xLM4780 na kanał.

 

Pytanie brzmiało czy 4A na kanał dla równoległego lm4780 wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 rms X pierw z 2 - spadki na diodach - spadek nap. sieci - spadek na LM = 35 - 2 - 3,5 - 3,5 = 27 V

8 Om: 27 x 27 / 8 = 91 W daje 91/2=45W mocy, producent podaje 40 - 50 W w zależności od THD

4 Om: 2 razy tyle

 

W scenariuszu optymistycznym 35 - 2 - 3,5 = 30V i moc wg. producenta 45 - 55 W w zależności od THD

 

Prądu starczy: P=RII --> I=pierw P/R=pierw 55/8=2,7A na kanał

 

Coś źle spojrzałem, że trafo ma 800VA, ale i tak jest zapas.

 

W mostku (bridge mode) można uzyskać 140 - 200 W mocy wg. producenta w zależności od THD, czyli 4x tyle

 

Prąd pierw 200/8= 5A - też w porządku, bo w przypadku sygnałów muzycznych taki prąd popłynie rzadko, a i mocy 200W nie potrzebujesz, tylko 120

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.