Skocz do zawartości
IGNORED

Klub kolumn Akustyka.


nautilus81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Dopiero co się zarejestrowalem na forum, wiec witam kolezanki (jeśli sa) i kolegow serdecznie. Nadszedl czas na powazna zmiane ,czyli kolumny.

Zanim jeszcze się natkalem na ten watek, od dluzszego czasu chodzily mi po glowie konstrukcje Pana Kisiela. Wstepnie jestem zdecydowany na konstrukcje 2,5 drozna i niestety nie najtansza ;) ale czego się nie robi dla wlasnego hobby, wszyscy wiemy ile wyzeczen na codzien co poniektorych z nas może to kosztowac. Pieniadze, pieniedzmi, ale istnieje tez obawa, ze to co zrobie nie będzie „chulac” jak należy i pomijam fakt, ze sama konstrukcja nie zagra. Po tym co piszecie i co mowi sam konstruktor, kolumny sa dobre, lub bardzo dobre i co do tego nie mam watpliwosci. Obawiam się tylko jednej rzeczy czy mój sprzet pociagnie kolumne 4ohm 88-89db 150-200W. Niby nie mam najslabszego wzmacniacza bo 60W 8ohm (do 30W w klasieA), a 110 4ohm przy monoblokach to nie tak malo, ale...

Mam wiec prosbe do was zebyscie się wypowiedzieli czy taki uklad pociagnie to obciazenie.

Jestem również otwarty na roznego rodzaju testy, tzn mogę dojechac do kogos ze swoim sprzetem, lub zaprosze kogos do siebie z kolumnami 2, 2,5 droznymi (mam spore auto wiec przywioze i odwioze) jeśli ktos chcialby się przekonac jak w mojej konfiguracji zagralaby jego konstrukcja.

Obecnie pracuje u mnie konstrukcja visatona 4ohm 86db 80W.

Jeśli chodzi o odsluch konstrukcji która mnie najbardziej interesuje (R2) to jestem gotowy pojechac daleko ;)

Pozdrawiam serdecznie Sławek z Warszawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co do wysterowania to nie bedziesz miał problemu ja wysterowałem rr2 jadisem orchestrą - 39 wat a kolega amplifonem wt40 - 41 wat. Co do samych głosników to jak wczesniej pisałem zalecam ciepło grający wzmacniacz bo to nauralnie grające głosniki z duzą przestrzenią (minimum kilkanascie - kilkadziesiąt godzin wygrzewania). Po akustykach miałem Virgo 2 i teraz chwilowo na "przetrwanie" dynaudio i powiem ze najlepszą przestrzen , wysokie tony i bas, neutralnosc miały akustyki ale jednoczesnie najsuchsza srednice (dyanudio są najcieplejsze ale w porównaiu do revelatorów gorsza przestrzen i bas).

Akustyki (rr2) dają ogrom przestrzen w kierunku słuchacza i scena jest blizej budowana niz np w virgo 2 no i góra (ring radiator) rewelacyjna.

Obecnie mam manleya - zdecydowanie chłodniejszy niz jadis czy amplifon i nie widze go w połączeniu z revelatorami bo było by za szczegółowo i chłodno a ja wole cieplejszy przekaz kosztem nawet utracenia neutralnosci.

Co do wysterowania to virgo 2 były łatwiejsze niz akustyki ale monitory dynaudio są trudniejsze.

Moze zamiast dwuipółdrożnego układu na revelatorach cos dwudroznego na illuminatorach - wczytałem na forum ze ktos ma taki układ zrobiony przez studio16hertrz i włascicel napędza je amplifonem wt30:

 

http://www.audiostereo.pl/Klub_milosnikow___Studio16_Hertz_48759.html

 

Sam bardzo chęteni bym posłuchał tych głosników bo " mam na nie tez ochote " ale chciałbym wczesniej posłuchac i mam nadzieje ze audioshow mi da taką mozliwosc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

Konstrukcje studia 16hert rowniez mi sie podobaja, ale trafia do mnie tylko jedna, Minas Anor. Konstrukcje Akustyka maja wielka zalete, zbieram kase kupuje projekt i sobie powoli robie skrzynki, jak sam wiesz taki projekt realizacji jest tanszy i daje b. duza satysfakcje ;)jesli chodzi o inne konstrukcje to nie moge u siebie miec nic co bedzie wentylowane do tylu ze wzgl na specyfike pomieszczenia, a jest to aneks czyli pokoj polaczony z kuchnia. Z prawej strony kolumna ma nad soba moze 1,5m i wysokosc nie rosnie w strone sluchacza (skosny dach w kilku plaszczyznach) do tylu jakies 60cm i 80cm do sciany , z lewej natomiast jest duzo wyzej i wysokosc rosnie, kolumna stoi prawie w kuchni (dzieki wyrozumialej kobiecie)i ma za soba 80cm duza przestrzen z lewej strony. Pokoj wyglada jak ociosana kropla wody ;) Pomyslalem wiec o konstrukcji zamkanietej, w drugiej kolejnosci wentylowanej do przodu, tylu boje sie, ze nie ustawie w sposob niekolidujacy w normalnym urzytkowaniu pomieszczenia.

Konstrukcja 2 drozna rowniez wchodzi w gre, tylko musialbym ja u siebie odsluchac, tzn chce byc pewny ze w sposob b. zadowalajacy napedzi ten nietypowy pokoj.

Jak przegladalem forum zauwazylem ze wystawiles niefornirowane skrzynki, czy to jeszcze aktualne?

Pozdrawiam serdecznie Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na kubaturę i moc monobloków poszukałbym kolumn o dużej skuteczności i na pewno 3-drożnych o łatwym obciążeniu dla końcówek.

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gotowych kolumn bedacych na rynku wtornym, myslalem nawet o triangle zays, lub Zoller temptation.

Pozostalo mi sprawdzanie swoich rozterek na odsluchach ze swoim sprzetem w sklepach, lub jesli da sie wyporzyczyc do testu, to w domu, lub jesli jakis forumowicz sie zaoferuje ;)

Pozdrawiam serdecznie Sławek

Ps: Kazik konstrukcje 3 drozne akustyka cenowo wypadaja lepiej, ale jak ma sie jakosc (dzwiek) do ceny w porownaniu z drozszymi konstrukcjami 2,5 droznymi?

Chcialbym miec cos naprawde niezlego, a to sie wiaze zapewne z wiekszymi kosztami, nie chce wykonywac malego kroczku w stosunku do obecnych konstrukcji visatona tylko krok milowy he he ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki serdeczne ;) mysle ze pojawie sie we wrzesniu jesli tylko uda nam sie umowic (teraz na tydzien jade do szczyrku z rodzinka) najchetniej od razu bym sie zapakowal i pojechal ;) ale nie kakzdy ma tyle wolnego po 24h dyzurkach co ja.

Pozdrawiam serdecznie Sławek

Ps Swoj preamp pv1 kupilem w Radomiu specjalnie po niego jadac w sniezycy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy jesli ktoś jest chętny mogezaproponować zrobienie paczek pod jakis zestaw z akustyka lub cały komplet od razu z głośnikami bo dostałem troche mdf i nie mam z nim co zrobić;) Jakby ktoś nie miał możliwości a chciał zrobić sobie zestawik zapraszam do mnie;) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys ktos dal gloszenie na gieldzie hi-fi, zadzwonilem i spytalem czy jak mi sie nie spodoba bede mogl odwiezc ;) bylem w radomiu nastepnego dnia i oczywiscie sprzetu juz nie odwozilem, a podziekowalem serdecznie bylemu wlascicielowi za gennialnie brzmiace urzadzenie ;) jednym zdaniem veni vidi vici.

Bardzo sie ciesze ze rowniez pracujesz na zmiany to duzo ulatwi i nie bedzie potrzeby zajmowania czasu w weekend i narazania sie rodzince.

Odezwe sie jak tylko wroce z urlopu w nastepny poniedzialek to moze cos ustalimy.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy oficjalną zapowiedź AkustyK’a IR3 (Audio 09’2009).

Patrząc od góry:

Pierścieniowy R29

18cm Iluminator

2 x 22cm papierowe Revelatory

plus 2 x bas-reflex z dwoma otworami i zatyczkami np. górna 22 w OZ, dolna BR.

 

Kiedy rok temu p. Andrzej opracowywał dla mnie R3, mój pomysł z dzieloną komorą dla niskotonowych i ew. BR nie chwycił. A teraz proszę bardzo. Że ja tego nie opatentowałem :-)

 

Pozdrawiam

YunnanTEA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajzalem dzis do Audio... o matko jaki potwor, oczywiscie w pozytywnym tego slowa znaczeniu ;) pozazdroscic tylko ludziom ktorzy maja salon powyzej 30m bo chyba od tego metrazu mozna zaczac bawic sie tymi kolumnami, sprzetu ktory napedzi to cudo do bardziej niz zadowalajaca jakosci i niestety kaski ktora trzeba wylozyc na ten projekt, ale tu nie ma co jeczec tylko ciezko pracowac bo kazdy cel jest w zasiegu, tylko trzeba mocno chciec ;)

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

No i stalo sie, zachorowalem. Dolegliwosc niestety jest ciezsza niz wykazywaly symptomy ;) Po podlaczeniu sprzetu do kolumn Darka, dowiedzialem sie ze moje monobloki nie tylko podolaja zadaniu, ale w sposob dla mnie bardzo zadawalajacy rozbujaja konstrukcje Pana Kisiela. Niektorzy mogli byc niezadowoleni neutralnoscia jaka bije od tych przetwornikow, ale nie kazdy lubi sluchac prawdy (nie myslcie ze jest to sucha perspektywa), ja nie lubie byc oszukiwany. Bas bardzo solidny i nisko schodzacy, jedrny po prostu dla mnie wspanialy, srednica tak naturalna, ze mozna by bylo kogos niewidomego wprowadzic w blad, ze znajduje sie na koncercie, wysokie... wiesz za co placisz wydajac pieniazki na ring radiatora, to w jaki sposob oddaje on wysokie rejestry to mistrzostwo swiata.

Dziekuje serdecznie za mozliwosc odsluchu ze swoim sprzetem i goraco pozdrawiam twoja zone, ktora dala nam kilka godzin swobody, no i oczywiscie Ciebie Darku ;)

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pozdrowienia ode mnie i od żony;)

Potwierdzam wszystko co napisał Laska (dla mnie już Sławek).

Dzisiejsze poranne odsłuchy ukazały nam jak świetnie monobloki MF zgrywają się z moimi RR2.Powiem szczerze że bez udziału reszty zestawu Laski by takiej frajdy ze słuchania nie było (o kabelkach nie wspomnę).To była prawdziwa uczta dla ....fila.Żałuje że trwało to tak krótko.

Myślę że jeszcze się spotkamy w towarzystwie naszych zabawek.

Pozdrawiam także i Ciebie.

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam Wszystkich. To mój pierwszy wpis na forum, a ponieważ często korzystałem z waszych rad czy sugestii (między innymi dlatego zbudowałem kolumny od Akustyka) postanowiłem podzielić się swoimi wrażeniami. W Akustyku kupiłem projekt HDM wraz z gotowymi zwrotnicami. Projekt zmodyfikowałem poprzez powiększenie obudowy i przeniesienie otworu basreflex na front kolumny. Basrefleks z przodu wymusił zmianę proporcji kolumny jest wysoka na 43 cm. Zastosowałem na wszystkie ściany MDF 30 mm.

Wrażenia z odsłuchu , postaram się opisać słowami ogólnie używanymi na forum, mam tylko nadzieję, że każdy te same pojęcia rozumie podobnie :)) :

 

konfiguracja 1 - mój zestaw z allegro :) amplituner marantz SR45 oraz CD Harman HD 710 - dźwięk krystaliczny, muzyka do bólu detaliczna, średnica bardzo eksponowana, ale góra na pierwszym planie. bas punktowy, pojawiający się jako akcent muzyczny, a nie podstawa basowa. Brzmienie suche. Santana w utworze Europa wypchnięty ze sceny przez perkusistę :pierwszy plan to talerze, gitara Santany to akompaniament. Generalnie ostro, sterylnie, detalicznie denerwująco. zestaw nie polubił się z HDM-ami. Dodam, że więcej "wypełnienia" muzyki pojawia się przy głośności na godz. 11, chyba te kolumny lubią prąd - marantz ma 45 W.

 

konfiguracja 2 - marantz SR45 + CD yamaha CDX497 - uśmiech na twarzy po pierwszych taktach. Santana wraca na scenę mięsistą gitarą na pierwszym planie. Jest bas i niższa średnica. Góra pozostaje detaliczna ale ocieplona i troszeczkę wycofana. Jest silnie obecna, ale już nie drażni. Muzyka nabrała "soczystości" . słychać stopę w perkusji, słychać źródła basu: szarpanie strun w kontrabasie czy gitarę basową, ale wszystko to tworzy całość. Wokale głębsze . Widać kolosalną zmianę na plus.

 

Konfiguracja 3 - amplituner yamaha RX 797 i yamaha CDX 497 - klocki i kolumny pokochały się :), owocem tej miłości jest wspaniała muzyka, która pojawia się już przy potencjometrze na godz. 8. (100W na kanał robi swoje). Brzmienie bardzo dobre jak na moje nie audiofilskie ucho. Santana , czy Mark Knopfler rządzą na scenie , Bas jest pod pełną kontrolą łatwo też zlokalizować źródła basu. Wokale wspaniałe i wyeksponowane , góra detaliczna lecz nie męcząca. Pojawiło się jeszcze głębsze wypełnienie w muzyce- instrumenty wybrzmiewają. Gitara akustyczna w piosenkach Fado porusza ściany, a przy tym brzmi prawdziwie. Koncert fortepianowy Czajkowskiego grzmi energią i potęgą fortepianu. Kolumny pokazują swoją wielkość, aż strach pomyśleć jak zagrałyby z dużo lepszymi klockami.

 

Konfiguracja 4 - dla żartu podłączyłem do Yamahy RX 797 CDka Harmana HD 710 z konfiguracji 1 : dźwięk ...super, zachowując wszystkie walory opisane w konfiguracji 3, dał jakby więcej powietrza, trudno to opisać, ale brzmiało to jakby radośniej. czyżby 15 letni nie audiofilski Harman za 100 zł z allegro pokonał nową yamahę 497?? Po dłuższych porównaniach i odsłuchach chyba nie, brzmią inaczej, a obie yamahy jednak najlepiej.

 

Podsumowanie – (bardzo, bardzo subiektywne): kolumny HDM to wspaniała propozycja. Przed decyzją o ich zakupie, słuchałem kolumn DALI ikon i mentor 1 i 2 oraz Dynaudio Fokus 110. HDM wg mnie bija na głowę podstawkowe Dali basem i niższą średnicą. Wyższą średnicą i górą jest remis ze wskazaniem na HDM. Co do porównań z Dynaudio fokus 110 - brzmią trochę inaczej, w HDM jest większy bas, ale i skrzynia jest większa tu powiedziałbym też remis choć HDM gra chyba ciut lepiej - ale tu mogę być nieobiektywny jako właściciel HDM-ów. . Mam nadzieję, że nie zanudziłem koleżanki i kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze patrze, ale na stronie akustyka wersje do montazu samodzielnego sa tansz o okolo 1000zl od gotowych kolumn, a wczesniej w tym temacie slyszalem ze bardzo drogo wychodza cale kolumny u akustyka w porownaniu do kitow. 1000zl za paczki wolnostojace to chyba nieduzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanko.

W opiniach czytam o rd1 ze kosztowaly 4500 gotowe kolumny u Akustyka jakies poltora roku temu a na stronie teraz widze ze sa gotowe za 2500zl. To chyba raczej niemozliwe, zeby w takim czasie cena az tak spadla. Inne przetworniki czy zle patrze? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sie wszystko wyjasnilo. ;]

McGyver mam pytanie. Słuchalem u Pana Rogali aurum oraz mimo z xt i morelem i gralo to bardzo fajnie z moim vincentem sv-226 i z cd onkyo bodajze z czyms tam crystal (przetwornik albo cos, nie znam sie na tym, w kazdym badz razie nie na oryginalnym onkyo. Sluchalem tych mimo za 2600zl (lekko uszkodzony fornir na jednej z kolumn na gorze). Jakybs sie odniosl do kwestii mimo za 2600 i cos z akustyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.