Skocz do zawartości
IGNORED

Telefunken S500


d@rek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Panowie, czy ma ktoś te śruby zabezpieczające na czas transportu?

Jeśli tak, to bardzo bym poprosił o podanie długości śruby oraz jaki ma gwint

Własnie kupiłem S600, ale sprzedawca nie ma tych śrub, więc bym mu podesłał tylko muszę wiedzieć jakie.

Grzesiek

Grzesiek, jak tylko masz możliwość odebrania tego osobiście i własnoręcznego przetransportowania, to zdecydowanie z takiej możliwości skorzystaj. Z naciskiem na "zdecydowanie". Niech facet zdejmie przeciwwagę z ramienia, a samo ramię porządnie przykrępuje do podpórki. Wklejam fotę dla przestrogi - dobrze ilustruje co się dzieje z gramofonem przesyłanym pocztą.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Widziałem Twonkowy TT po przesyłce i wiem że to katastrofa. Niestety nie mam możliwości odbioru osobistego bo ja z Wawy a gramiak w Legnicy :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przynajmniej nawkładaj sprzedającemu do głowy co i jak ma być z tym pakowaniem. Niech po zapakowaniu wszystkiego energicznie potrząśnie paczką w kierunku góra-dół - nic nie może grzechotać w jej wnętrzu. On może mieć szczere chęci, ale może po prostu nie wiedzieć jak to zapakować aby na poczcie nie zniszczyli. Może ma gramofon pierwszy raz w życiu w rękach. Można też pomyśleć o ubezpieczeniu przesyłki i wybrać opcję nadania pt. "Ostrożnie! Szkło!". Wtedy nakleja się na paczkę oznaczenie gdzie jest góra a gdzie dół paczki, pocztowcy teoretycznie powinni się do tego oznaczenia zastosować. Może to pomóc uchronić gramofon przed niezamierzoną dewastacją.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Wawy a gramiak w Legnicy :-( <br />

Możesz nadac tzw konduktorską przesylką . spredawca daje konduktorowi na PKP ty odbierasz w W-wie na dworcu(peronie)

Najmniej razy jest "przerzucana"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ricon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też pomyśleć o ubezpieczeniu przesyłki i wybrać opcję nadania pt. "Ostrożnie! Szkło!". Wtedy nakleja się na paczkę oznaczenie gdzie jest góra a gdzie dół paczki, pocztowcy teoretycznie powinni się do tego oznaczenia zastosować. Może to pomóc uchronić gramofon przed niezamierzoną dewastacją.

Pozdro,

Yul

 

Potwierdzam. Kupowałem gramofon z Niemiec i starszy pan właściciel pytał mnie lekko przerażony jak ma sprzet spakować coby dotarł cało. Ja również nie za bardzo wiedziałem więc ustaliliśmy wspólnie, że zdejmie i zabąbelkuje talerz, usztywni tekturowymi podkładkami subplater, założy na wkładkę i headshell sztywne plastikowe pudełko mocując je taśmą do ramienia i plinty. Wszystko obąblowane, luzy w pudle wypełnione styropianem i gazetami a cały karton ze wszystkich stron oklejony firmową taśmą DHL "ostrożnie szkło" oraz opatrzony wielkimi napisami gdzie góra a gdzie dół.

Dotarł szczęśliwie cało i zdrowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

No to przynajmniej nawkładaj sprzedającemu do głowy co i jak ma być z tym pakowaniem. Niech po zapakowaniu wszystkiego energicznie potrząśnie paczką w kierunku góra-dół - nic nie może grzechotać w jej wnętrzu.

 

Tak ma być ,wiem że to może być problem mały dla "pakowacza" ale , spód 5cm styropian / boki 3-5cm grubości gąbka / 3cm styropian /góra / wierzch znaczy ,5 cm gąbka / 5 cm styropian ,i jak Yul napisał "nie może nic grzechotać" :)

Edytowane przez rydz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramiak przyszedł cały i zdrowy, sprzedawca zapakował idealnie, zgodnie z waszymi sugestiami

Jaką igłę polecacie do wkładki shure V15 III, może skusić się na VN35HE SAS ze strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Posiadam od kilku lat rzeczonego Telefunkena (s500) w końcu postanowiłem trochę go "poprawić". Między innymi chciałbym wymienić okablowanie, jednak tutaj natknąłem się na problem. Nie wiem jak z ramienia wyciągnąć okablowanie.We wcześniejszych postach ahaja pisał, że mocowanie z 4-pinami w ramieniu jest przykręcone śrubami albo wklejone na stałe. Ja na oko nie widzę tych śrub. Czy są one "ukryte" i trzeba podchaczyć jakoś tą nakrętke żeby się do nich dostać? czy najprawdopodobniej mam wersję wklejoną na stałe. Jeżeli ta druga opcja, to czy jest jakiś patent na to, czy lepiej w tym wypadku nie zabierać się za recablng ramienia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos wklejanych mocowań uchwytu/gniazd wkładki w ramionach Telefunkena S500/s600.Nie należy się mocować z wklejonym uchwytem tylko delikatnie pęsętą lub innym narzędziem np,długimi cienkimi szczypczykami chwycić piny tegoż uchwytu i pociągnąć.Wkład uchwytu/gniazda z pinami jest wkładany.Przynajmniej u mnie tak było w 3 egzemplarzach tego ramienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Mam problem z włożeniem igły do wkładki Shure. Zamieszczam zdjęcie. Wydaje mi się że problem jest w tym miejscu zaznaczonym strzałką na zdjęciu. Igła to Jico do Shure V15 III. Wchodzi troszkę, aż do momentu kiedy oprze się o obudowę wkładki i dalej ani rusz. Czy ktoś miał podobny problem? Jak sobie z tym poradzić? Nie chciałbym pchać na siłę, żeby czegoś nie uszkodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez grze_sio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiem w czym problem :-( , przez omyłkę kupiłem igłę do Shure V15 II. Gdyby ktoś potrzebował to odstąpię w dobrej cenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez grze_sio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Jestem nowy na tym forum, ale czytam je od długiego czasu. Jestem posiadaczem od pewnego czasu S500, gramofon w stanie wizualnym perfekcyjny, mechanicznie też. Były problemy z windą, ale uporałem się ze starymi smarami i jest Ok. Mam problem z ramieniem, ma tendencje zjazdu na zewnątrz i w żaden sposób nie mogę tego ujarzmić. Gramofon wypoziomowany, ustawianie AS nic nie daje. Co może być przyczyną? Magnes w AS? Jaki tam jest ten magnes, a może to coś innego. Wiem że Ahaja ma w małym palcu ten typ Telefunkena, może by coś doradził. Bardzo proszę o rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Kol Rydz;u

Post pisany atramentem sympatycznym , jak w KGB lub GRU ??? lub co najmniej przez J-23 :)

 

Gdyby ktoś potrzebował to odstąpię w dobrej cenie

 

Pisalem na PW i cisza. Aktualne ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.a że trafiło na ten wątek. :)

 

To niezależnie na co sie trafi na tym forum to jak ten pechowy kowboy co nogę wsadził w.......NIE w STRZEMIĘ a w GÓWNO!!!!

Technicznie Administracja to się kompromituje ,ale to ich poczucie odpowiedzialnosci za robotę wzbudza tylko ubolewanie.

Obraz Polski - zero konsekwencji za spapranie. Jak w każdym URZĘDZIE .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ricon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Witam,

 

Potrzebuje pomocy z prawidłowym okablowaniem gramofonu Telefunken s600. Podczas dotykania headshella w głośnikach słychać buczenie a przy dotykaniu przyciksów pykanie. Dałem gramofon do jedynego serwisu w okolicy reklamującego się że zajmusie się gramofonami w Krakowie (JMZ elektronik na Lea) niestety po wymianie kabla sygnalowego (dwa ekranowane kable dwużyłowe + 3ci kabelek z krokodylkiem) i zdaje sie pozornym rozdzieleniu mas problem wciąż występuje.

 

układ który zastałem w tym gramofonie i buczał: masa L, masa R, masa ramienia, masa chasis (kablelek biegnie od silnika) schodzą się w jednym miejscu w gramofonie i wędrują ekranem kabla, sygnal L i R wędrują żyłami, zakończone wtyczkami RCA.

 

układ wprowadzony przez serwisanta: masa L idzie pierwszą żyłą kabla, masa R idzie jedną żyła drugiego kabla, sygnał L i R odpowiednią drugą żyłą w obu kablach, masa ramienia idzie ekranem obu kabli i połączona jest do mas L i R na końcu kabli, masa chasis podłączona jest do 3go kabla zakończonego 'krokodylkiem', wewnątrz gramofonu masa chasis i masa ramienia połączone są na płytce drukowanej. Czy ten układ oznacza że nic nie zostało rozdzielone?

 

JMZ Elektronik skasował jak do tej pory 120zł za tą usługę, będę wracał z prośbą o poprawkę ale nie wiem jaki jest prawidłowy sposób połączenia tych kabli. Serwisant mimo mojej orginalnej prośby o wykonanie połączenia: sygnal, masy L i R żyłami kabli, masa ramienia ekranem i do 'krokodylka' zrobił to tak jak powyżej twierdząc że jego połączenie jest poprawne a mój pomysł nie bierze pod uwagę masy chasis która też musi być odprowadzona, oraz że musi być zachowana 'ciągłość ekranu którym jest ramie' a jeśli problem wciąż będzie występował to jest to wina przedwzmacniacza (ifi audio iphono / wbudowanego pre w Yamaha a1020). Nie jestem specjalistą ale wątpię w tą diagnoze.

 

Czy ktoś może pomóc i poradzić jak prawidłowo poprowadzić to okablowanie żeby usunąć porblem, czy masa ramienia powinna być oddzielona od masy chasis, jak rozumiem masa L i R powinny być bezwględnie oddzielone od masy ramienia i schodzić się dopiero w pre.

 

Pozdrawiam,

Marcin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotykanie headshella nie powinno powodować buczenia - to samo dzieje się kiedy dotkniesz np rurki ramienia? Jeśli tak to coś nie tak z masą ramienia (brak).

 

Pykanie przy zmianie obrotów czy start/stop - załącza się lub puszcza elektromagnes i dlatego tak się dzieje. Ale to dźwięk mechaniczny z gramofonu - w głośnikach nie ma prawa się to pojawiać.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - do pomarańczowej masy GND powinny być podpięte wszystkie metalowe części gramofonu: plinta, łożysko, ramię etc. Czyli wszystkie oryginalne czarne kabelki wewnątrz gramofonu.

 

"... masa ramienia idzie ekranem obu kabli i połączona jest do mas L i R na końcu kabli ... " - zrobił tak bo pewnie było tak wygodniej. Ekran nie powinien dotykać metalowej masy wtyku rca. Powinno być tak jak na rysunku. Trzeba odizolować ekran koszulką termokurczliwą we wtyku. Wcześniej podlutować 2 kawałki przewodów do tego ekranu w jednym i drugim kanale. Potem je spiąć razem i zakończyć np krokodylkiem.

 

Całe założenie jest takie by oddzielić masy sygnałowe od masy GND. Z kolei masa GND to zarówno masa ramienia jak i "masy elementów metalowych wewnątrz."

 

1. Ściszasz wzmak.

2. Do pre phono podpinasz 2 kable (stereo) rca jakie masz pod ręką. Druga strona wisi w powietrzu.

3. Wolne wtyki rca zwierasz: piny gorące z masą wtyków - czymś metalowym. Tym samym zwierasz wejście do masy - nic nie zostanie wzmocnione, bo nie ma sygnału na wejściu tej sekcji.

4. Powoli zwiększasz głośność pamiętając by cały czas trzymać te kable zwarte. Musi być cisza.

5. Jeśli buczy - problem z pre.

6. Jeśli nie buczy to problem z gramofonem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ahaja

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz.

 

Kiedy dotykam ramienia nic się nie dzieje.

 

Jeśli chodzi o pukanie przy używaniu przycisków jest to dźwięki z głośników (oprócz mechanicznego dźwięku o którym piszesz).

 

Zrobiłem test przedwzmacniacza tak jak opisałes. W głośnikach absolutna cisza.

 

Dziś wróciłem do serwisu na Lea ponownie prosząc o rozdzielenie mas ramienia i sygnału i wyprowadzenie krokodylka z ekranu kabli, które już są połączone do masy ramienia i chasis. Po sprzęt wracam w poniedziałek. Sam nie zabieram się za tą modyfikacje bo nie czuje się aż tak sprawny w obsłudze lutownicy i prędzej coś zepsuje niż naprawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahaja, dzięki za pomoc.

 

Niestety po drugiej poprawce przez serwisanta buczenie wcale nie ustało więc zamiast wracać po raz 3ci wziąłem sprawy w swoje ręce i przylutowałem masy w czarnych kablach zgodnie z opisem powyżej oraz kable sygnałowe i masy sygnałowe bezpośrednio do kabelków biegnących z ramienia. Efekt: Absolutna cisza w głośnikach a po opuszczeniu igły na płytę gra tylko muzyka.

 

Po dżentelmeńskiej rozmowie z serwisantem otrzymałem zwrot gotówki za usługę 'naprawa gramofonu / wymiana kabla".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł wczoraj do mnie Telefunken S 500 z taką niespodzianką :( Czy da się coś z tym zrobić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-17364-0-43227500-1411806868_thumb.jpgpost-17364-0-68176200-1411806882_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA-2500NE, Denon DCD-2500NE,  PDA GenesisTannoy Revolution XT 8f ,  Audioquest Rockefeller , Technics SL-1200 MK2  + Ortofon 2M Bronze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skleić. przeciwwaga na czas transportu powinna być ściągnięta ...

 

Druga niespodzianka jest taka, że ta przeciwwaga nie jest od tego gramofonu ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje klejenie .-moja propozycja cjak lub żywica.+ cierpliwość.

Za ciężki mel na czas transportu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ricon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skleić. przeciwwaga na czas transportu powinna być ściągnięta ...

 

Druga niespodzianka jest taka, że ta przeciwwaga nie jest od tego gramofonu ...

 

Czyli jak się nawet dobrze sklei ,to będzie kicha ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA-2500NE, Denon DCD-2500NE,  PDA GenesisTannoy Revolution XT 8f ,  Audioquest Rockefeller , Technics SL-1200 MK2  + Ortofon 2M Bronze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - dla spokojności będziesz musiał się posiłkować wagą elektroniczną by ustawić nacisk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejone,silnik pięknie trzyma obroty i jest bezszelestny :) Ma ktoś może na zbyciu oryginalną pokrywę do S 500 i taki mały czarny plastik na którym spoczywa ramie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA-2500NE, Denon DCD-2500NE,  PDA GenesisTannoy Revolution XT 8f ,  Audioquest Rockefeller , Technics SL-1200 MK2  + Ortofon 2M Bronze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

mam pytanie: co może być przyczyną, że obroty w S500 po mniej więc 15-20 min od momentu włączenia gramofonu zaczynają "wariować" i totalnie nie można ich wyregulować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.