Skocz do zawartości
IGNORED

Klub miłośników Audio Academy


goliatpl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To po co nam te wszystkie charakterystyki przetwarzania-po co to mierzyć,tylko opierać się na słuchu"konstruktora"

 

Podstawą jest pomiar i nie chodzi tylko o same głośniki ale o całe kolumny w których te głośniki pracują co wiąże sie z posiadaniem odpowiedniego sprzetu pomiarowego i odpowiedniego pomieszczenia - komory bezechowej. Konponenty to taki "szlif końcowy"

 

Jak masz dobry przepis na pizze to z byle jakich biedronkowych składników ją upichcisz ale jak kupisz prawdziwą mozarelle , prawdziwe peperoni to bedzie smakować lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest pomiar i nie chodzi tylko o same głośniki ale o całe kolumny w których te głośniki pracują co wiąże sie z posiadaniem odpowiedniego sprzetu pomiarowego i odpowiedniego pomieszczenia - komory bezechowej

No zgadzam się bez dwóch zdań.I myślę-że tokowe posiadają.(ci nasi konstruktorzy) ;0

 

. Konponenty to taki "szlif końcowy"

 

Czyli taki kondensator,na tle całości-to malutki pikuś?

Bo i tak jego wpływu w różnych wykresach nie odnotujemy-"ale w odsłuchu tak"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co nam te wszystkie charakterystyki przetwarzania-po co to mierzyć,tylko opierać się na słuchu"konstruktora"

 

Charakterystyka przetwarzania to rzecz pomocna, mówiąca o tzw. równowadze tonalnej, ale większość aspektów dźwiękowych jest niemierzalna. Barwa, nasycenie, rozdzielczość, dynamika itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W dniu dzisiejszym miałem przyjemność posłuchać w swoim systemie kolumn AA Rhea.

 

Nie wiem czy jestem w stanie przekazać w słowach to co usłyszałem ale postaram się, za błędy z góry przepraszam :)

 

Rhea grały z systemem z info "o mnie ".

Kolumny potrzebowały około godziny aby grać już pełnią swoich możliwości, ale i tak od samego początku sprawiały pozytywne wrażenie.

Od razu rzucało się na uszy że kolumny grają w całym paśmie bardzo równo, bez jakichkolwiek dziur.

Zaczęliśmy od płyty Diany Krall - Love Scenes utwór 11. My love is - wspaniałe solo kontrabasu, głęboki ale też kontrolowany bas, wiernie przekazane, piękne brzmienie tego

instrumentu i do tego wokal Diany bliski, namacalny.

Keith Jarrett - Up For It - wspaniałe blachy, mnóstwo planktonu.

Miałem wrażenie że dźwięk blach które wcześniej słyszałem na tej płycie zostały podzielone na jeszcze więcej części.

No i oczywiście pojękiwania Jarretta który zasługuje na miano wokalisty w tym trio :)

Ramsey Lewis - Hang on Ramsey - Płyta mało znana, ale nagrana na żywo i tutaj został ten klimat oddany, z pierwszoplanową rolą perkusji,

włączając w to oczywiście publiczność która żywo reaguje na zagrania muzyków.

Wynton Marsalis - The Magic Hour - Trąbka Marsalisa oddana bardzo wiernie.

W jednym utworze ostro z furią i metalicznie a w innym ze spokojem i ciepłem z bogactwem wybrzmień, tak jak to zagrał muzyk, bez uśredniania i ujednolicania dźwięków.

Pat Metheny - TAP - Nie wiem czy jest sens coś dalej pisać, bo dla mnie po tej płycie dalsze słuchanie już nie miało sensu. Ja zostałem rzucony na kolana.

Bardzo realistyczne oddanie gitar akustycznych i elektrycznych z różnymi przetwornikami. Posłuchajcie numeru 2 na tej płycie i tego jak się kończy.

Pink Freud - Monster of jazz - czyli jazda bez trzymanki i tak było. Znowu dużo detali, smaczków, i bas nisko schodzący ale trzymany w ryzach.

Brendan Perry - Ark - Płyta nagrana przez audiofila dla audiofila :) wielka przestrzeń, kolumny kreują przestrzeń zarówno w głąb jak i wszerz wychodząc swobodnie poza rozstaw kolumn.

I cały czas odkrywanie nowych dźwięków nagranych na płycie, które zaznaczam nie dominując przekazu są łatwo słyszalne.

I nie dzieję się to kosztem ani średnicy ani basu bo kolumny w mojej opinii grają naprawdę równo.

Lunatic Soul - Walking on a flashlight beam, Riverside - Songs czyli "dzieci"Mariusza Dudy.

Cięższe granie nie sprawia trudności Rhea, instrumenty są różnicowane, nie są ze sobą posklejane, każdy ma swoje miejsce i swoją barwę. I do tego swobodna lokalizacja instrumentów. Jedyna płyta o której zapomniałem to Sepultura - Arise ale kiedyś to nadrobię.

Opeth - Pale Communion - na tej płycie przełączaliśmy Hyperiony i Rhea po to by dowiedzieć się jaka jest różnica między tymi kolumnami.

Od razu rzucało się prowadzenie basu, jego kontrola. Wierne oddanie barwy instrumentów. Przebogata góra, pełna informacji, wybrzmień, planktonu.

Bardzo realistyczne, namacalne oddanie brzmienie wokali włączając w to sybilanty które są nierozerwalnie związane z ludzkim głosem.

Płyt słuchanych było dużo więcej ale nie chcę Was zanudzać, w sumie Rhea były słuchane około 4 godzin więc był czas na poznanie ich dźwięku.

Wiadomo można lepiej, ale lepiej kosztuje więcej.

 

Na koniec graliśmy na Jag Bas ze Spotify (320kbs) i też była frajda, kosztem wybrzmień i rozdzielczości dźwięku ale dla mnie to i tak najlepiej wydane 3kzl.

Z perspektywą ograniczania zakupu płyt, bo na pewno z ich kolekcjonowania nie zrezygnuję.

 

PS.

Wielkie podziękowania dla Michała za poświęcony czas i możliwość dłuższego obcowania z lepszym dźwiękiem, bo z takim miałem dziś do czynienia.

post-5455-0-73022500-1422995387_thumb.jpg

post-5455-0-99145000-1422995390_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pytanie za 100 pkt. Czy warto zamienić Hyperiony IV na Rhea?

Na tak postawione pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ponieważ to nie są produkty alternatywne. Rhea, to zdecydowanie dojrzalsze granie, wyższa półka, ale też dwukrotnie wyższa cena. Ale czyste porównanie dwóch modeli wypada bezsprzecznie na korzyść Rhea. Nie są do doścignięcia przez Hyperiony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek K mnie uprzedzil, jest tak jak napisal wyzej. Dzisiaj niemal caly dzien slucham Hyperionow i czegos brakuje, ale tak juz jest z tym audio.

Jarek K czy to twoj test na highfidelity.pl ?

Tak, to mój test. Istotnie, po randce z Rhea nie wrócisz do Hyperionów, które przecież do nie tak dawna zachwycały..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

wiecie co dobrze by bylo ,aby subiektywne testy kolumn ,byly testowane w miare akustycznie pokojach.... ,bo wtedy rzesze użytkujących tych że kolumn,było to w miaradajne .drugi aspekt ....,dochodzi elektronika i kable/ wlasne percepcje/, notak myśle ale chociaż jeden czynnik ,bedzie w miarodajnie ,zachowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zabrać do domu i odsłuchać we własnych warunkach akustycznych.

Moje kefy słuchane na parterze nadają się tylko na sprzedaż,w mniejszym pokoju przygotowanym akustycznie grają o niebo lepiej.

Edytowane przez newadec

Każdy człowiek może zbłądzić , uparcie w błędzie tkwi tylko głupi.... Cyceron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co dobrze by bylo ,aby subiektywne testy kolumn ,byly testowane w miare akustycznie pokojach.... ,bo wtedy rzesze użytkujących tych że kolumn,było to w miaradajne .drugi aspekt ....,dochodzi elektronika i kable/ wlasne percepcje/, notak myśle ale chociaż jeden czynnik ,bedzie w miarodajnie ,zachowany...

cóż, chcialbym miec idealny pokoj, stricte do audio, ale poki co musze dzielic go z przestrzenią życiową ;) natomiast uwazam, ze wlozylem sporo wysilku, by akustykę zapewnic im na maksymalnie wysokim poziomie. odleglosci od tylnej i od bocznych scian, dywan, odsuniecie kanapy od sciany, oddzielny obwod zasilania, oddzielny bezpiecznik, oddzielne gniazdka.. tym samym moj test uznaję za wiarygodny :) czasem wiecej sie po prostu nie da.

Edytowane przez Jarek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy sie boryka z akustyka, ja mam nadzieje ze moze jeszcze w tym roku, najpozniej w przyszlym roku bede mogl przeprowadzic modernizacje ale na pewno zlece to jakiemus profesjonaliscie, bo fajne sa pomysly niektorych kolegow z dzialu Akustyka ale jezeli o mnie chodzi to chcialbym zeby adaptacja akustyczna oprocz tego ze dziala i przynosi efekty to tez wyglada bo tam gdzie slucham muzyki to dla mnie przede wszystkim pokoj dla rodziny a potem dla muzyki i na koncu dla sprzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ostatnio w q21 na odsluchach. Nie mogłem sobie pozwolić na ominięcie hipków bo ich nigdy nie słyszałem. Na prawdę porządny dźwięk! Żebym miał zamiast 13 m2 na przykład 25 nawet bym się nie zastanawiał. Piękny dźwięk.

Nie ma co żałować. Metrażu swojej powierzchni raczej nie przeskoczysz a zawsze możesz kupić Phoebe III, które są zbliżone do Hyperionów, ale są idealne do mniejszych pomieszczeń. No i są tańsze. Słuchałeś Phoebe III?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam phoebe 3 bardzo dlugo najpierw sluchalem w 15m2 , tam bylo w miare ok . szczegolnie jesli chodzi o niskie czestotliwosci, ale chyba ze wzgledu na to, ze na krotszej scianie byly. potem przeprowadzka do 16m2 pokoju, kolumny na dluzszej scianie i i tutaj nie bylo tak kolorowo. Poswiecilem duzo czasu zeby uzyskac w miare zadowalający bas. kupilem vibrapody co znaczaco poprawilo brzmnie. Jednak nie bylem do konca zadowolony z brzmienia. Niedawno przeprowadzilismy sie do mieszkania z pokojem prawie 23m2 i juz na wstepie moge powiedziec ze jest rewelacyjnie pokoj ma wymiary 5,15 x 4,45 . kolumny na dluzszej scianie. To co uslyszalem przeszly moje najsmielsze oczekiwania, poprostu przepac. Pierwsze co sie rzucilo w uszy to bas. jest swoboda, lekosc, nie dusi sie, nie wzbudza, jest roznorodny i wybrzmiewa swobodnie, z pomrukami. duzo wieksza szczegolowosc no i lepsza stereofonia i przestrzen pomimo braku firanki na oknie i paneli na stale umieszczonych na scianie ktore posiadam. podsumowujac w koncu moge skupic sie na muzyce☺Chociaz z drugiej strony wiemy wszyscy ze krolika i tak po pewnym czasie zaczyna sie znow gonic i zabawa ponownie sie zaczyna po pewnym czasie ☺

Edytowane przez Pestek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy wymieniają sprzęt co chwila i nie mogą uzyskać dobrego dźwięku, a tu proszę. Wystarczy 3 razy zmienić mieszkanie i cel osiągnięty :)

Bo mieszkanie też gra i jest bardzo ważnym elementem toru, mimo, że jest de facto poza nim :) ja szukałem mieszkania z salonem pod kątem rozstawienia audio, więc mnie to absolutnie nie dziwi :)

Edytowane przez Jarek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy wymieniają sprzęt co chwila i nie mogą uzyskać dobrego dźwięku, a tu proszę. Wystarczy 3 razy zmienić mieszkanie i cel osiągnięty :)

witam panie Michale. no tak to czasem bywa☺. Mysle ze duzo zalezy od tego w jakie pomieszczenie trafimy jesli chodzi o akustyke.. Nie wszystko zmienic mozemy,sa pewne stale niezmienne. czesto korzystne a czasami niekorzystne. Niestety wiele jest zmiennych w audio i ta zabawa moze trwac ladnych pare lat. Chcialem rowniez tym wpisem powiedziec ze phoebe 3 poradza sobie w wiekszych pomieszczeniach, a moj przyklad pokazuje ze te 20m2 i wiecej moze byc optymalne. teraz sobie przypomnialem o kabelkach glosnikowych, ktore mi pan polecal bodajze chord epic twin. Byc moze za jakis czas jak uporzadkuje dzwiek poprosilbym o wypozyczenie ich na ponowny odsluch ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mieszkanie też gra i jest bardzo ważnym elementem toru, mimo, że jest de facto poza nim :) ja szukałem mieszkania z salonem pod kątem rozstawienia audio, więc mnie to absolutnie nie dziwi :)

ja rowniez z zona kupujac mieszkanie krecilem nosem na pokoje 16m2 i w koncu sie udalo i mamy mieszkanie z salonem 23m2 jupi

Edytowane przez Pestek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogatemu,wszystko wolno, .;) a nawet szybko ;)

tu nie chodzi o kasę, a o priorytet :) ktoś szuka kuchni z oknem, innemu zależy na jakimś piętrze, ktoś inny chce mieć ekspozycję okien na zachód, a ja szukałem salonu pod audio :)

Edytowane przez Jarek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o kasę, a o priorytet :) ktoś szuka kuchni z oknem, innemu zależy na jakimś piętrze, ktoś inny chce mieć ekspozycję okien na zachód, a ja szukałem salonu pod audio :)

Bardzo dobrze zrobiłeś.

To jest twój wybór.

Bo akustyka w audio najważniejsza.

Itd...

Edytowane przez newadec

Każdy człowiek może zbłądzić , uparcie w błędzie tkwi tylko głupi.... Cyceron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam phoebe 3 bardzo dlugo najpierw sluchalem w 15m2 , tam bylo w miare ok . szczegolnie jesli chodzi o niskie czestotliwosci, ale chyba ze wzgledu na to, ze na krotszej scianie byly. potem przeprowadzka do 16m2 pokoju, kolumny na dluzszej scianie i i tutaj nie bylo tak kolorowo. Poswiecilem duzo czasu zeby uzyskac w miare zadowalający bas. kupilem vibrapody co znaczaco poprawilo brzmnie. Jednak nie bylem do konca zadowolony z brzmienia.

Jaki bas sie stal po przestawieniu na dluzsza sciane w tych 16m2 ze z nim walczyles?

 

Bardzo dobrze zrobiłeś.

To jest twój wybór.

Bo akustyka w audio najważniejsza.

Itd...

Mysle ze akustyka ma ogromny wplyw na brzmienie, ale w 90% na bas. Reszta... No, fakt, mozemy miec mniejsza scene etc, ale bas zmienia sie zawsze diametralnie dlatego pytam Pestka o ten bas, bo tez jestem przed wyborem nowych kolumn i nie wiem w ktora strone isc. Tj. od ktorych zaczac wypozyczanie

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki bas sie stal po przestawieniu na dluzsza sciane w tych 16m2 ze z nim walczyles?

 

 

Mysle ze akustyka ma ogromny wplyw na brzmienie, ale w 90% na bas. Reszta... No, fakt, mozemy miec mniejsza scene etc, ale bas zmienia s lubie zawsze diametralnie dlatego pytam Pestka o ten bas, bo tez jestem przed wyborem nowych kolumn i nie wiem w ktora strone isc. Tj. od ktorych zaczac wypozyczanie

Wiem co masz na myśli ponieważ mam podobny problem.Ja muszę targać skrzynki i odsłuchiwać,bo z tą teorią to bywa różnie.Mój parter wręcz wyżera bas,nieprawdopodobne,ale prawdziwe.

Każdy człowiek może zbłądzić , uparcie w błędzie tkwi tylko głupi.... Cyceron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.