Skocz do zawartości
IGNORED

Analfabetyzm na forum. Apel o rzetelność wpisów.


jozefkania

Rekomendowane odpowiedzi

amator51, 25 Kwi 2010, 12:05

 

>adse, 24 Kwi 2010, 21:00 forma

>"coś gdzieś

>>pisze" zostanie też uprawniona

>

> Taaaak z pewnoscia sie juz uprawnila(w potocznej mowie) ale ma sie nijak do zasad gramatyki

>polskiej..czasu przeszlego,terazniejszego,przyszlego.

> Formy: strasznie sie ciesze,prosze pania/pani!!!/na autobus,na pociag isc,generalnie,na dzien

>dzisiejszy,witam,pozdrawiam,dokladnie,buchowac,bookowac,no no,po prostu i wiele innych weszly -

>miejmy nadzieje,ze nie na stale - do jezyka polskiego ale nie oznacza to wcale,ze sa formami

>poprawnymi!!!.Dziwnym jest fakt,ze wiekszosc zostala zapozyczona z innych jezykow,a glownie z

>niemieckiego,a moze by tak im cos podrzucic oprocz legendarnego slowa k...a?

> Polacy nie gesi.....,a moze jednak?

 

 

Amator51, a wyjaśnij co jest nie tak ze słowami "witam", "pozdrawiam", "idę na autobus" i jak należałoby w danych sytuacjach poprawnie się wyrazić? Pytam z autentycznej ciekawości. Ponadto, w wątku o dbałości o słowo pisane taka uwaga: niepoprawne jest używanie formy "Dziwnym / ciekawym / mądrym jest..." - należy pisać "Dziwne / ciekawe jest...".

 

Pozdrawiam (uuupss nie wiem czy prawidłowo użyłem...) ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absinth3, 25 Kwi 2010, 12:36

 

>yayacek, 25 Kwi 2010, 12:20

>

>Jestem oczytany tak, że podciągam średnią krajową. Jednakże z upodobaniem będę bronił "pisze" oraz

>teorii większej i mniejszej połowy.

>

 

Bronić możesz, ale to już tylko Twój problem, Twój błąd i Twoja zatwardziałość. Jeśliś taki oczytany, to ciekaw jestem, u którego autora zauważyłeś (proszę o konkretne źródła) stosowanie tego niepoprawnego zwrotu?!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

"[...]studenckich mialem u siebie w pokoju kilka ciekawych rzeczy oprocz gadzetow

i tak: zlote mysli Mao,legitymacje partyjna(kupiona za polowke)status PZPR i jeszcze pare innych ..nie pomne.Na polce: Wstep do teorii marksizmu, dziela wszystkie I.Lenina - wszystko to przeczytane,a jakze!"

 

 

Niezły przykład (z niniejszego wątku) na to, że jednak spacje (czyli odstępy między znakami i wyrazami) nie zostały wymyślone tylko dla dokuczenia uczniom. Gdyby powyższy tekst miał o jakieś 5-6 spacji więcej, o ileż byłby czytelniejszy (i bardziej po polsku). O typowym błędzie (statut, a nie "status") nie wspominając.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

"[...]studenckich mialem u siebie w pokoju kilka ciekawych rzeczy oprocz gadzetow

i tak: zlote mysli Mao,legitymacje partyjna(kupiona za polowke)status PZPR i jeszcze pare innych ..nie pomne.Na polce: Wstep do teorii marksizmu, dziela wszystkie I.Lenina - wszystko to przeczytane,a jakze!"

 

 

Niezły przykład (z niniejszego wątku) na to, że jednak spacje (czyli odstępy między znakami i wyrazami) nie zostały wymyślone tylko dla dokuczenia uczniom. Gdyby powyższy tekst miał o jakieś 5-6 spacji więcej, o ileż byłby czytelniejszy (i bardziej po polsku napisany). Zwracam uwagę, że pisanie bez odstępów jest ułomnością, która w szkole jest wykorzeniana bardzo wcześnie, zwykle w drugiej-trzeciej klasie. Edytory tekstów niejako przywróciły to zapomniane, dziecięce niedomaganie do łask. O typowym błędzie (statut, a nie "status") nie wspominając :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozwa maryn, 26 Kwi 2010, 11:35

>Edytory tekstów niejako przywróciły to zapomniane, dziecięce niedomaganie

>do łask

 

Ciekawa polszczyzna- niedomaganie przywrócone do łask...

O co tu chodzi? Nawet przecinki i spacje nie pomogą. Status języka polskiego... Już nie chcę więcej mówić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absinth3, 26 Kwi 2010, 11:08

 

>romekjagoda, 26 Kwi 2010, 11:02

>U siebie

 

Absinth3, ale ja prosiłem o odnośniki do publikowanych źródeł. Rozumiem, że Absinth3 to artystyczny pseudonim..? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romekjagoda, 26 Kwi 2010, 12:14

 

To tylko przejaw uznania dla absyntu (tego prawdziwego)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozwa maryn

 

 

....naturalnie,ze "statut" i to mialem na mysli ale czasami cos sie dodatkowo wcisnie ( te dwie formy jeszcze rozrozniam)

Witam,pozdrawiam..o tych dwoch formach juz napisalem wczesniej,a wiec przeczytaj sobie prosze.

Dla przypomnienia: formy te sa wg.profesora J.Bralczyka formami b. wynioslymi w stosunku do osob,ktore sie wita i zegna.Inaczej mowiac ja i ewentualnie ten ktos kto powinien jeszcze reke ucalowac,a to nie te czasy,a moze kiedys wroca? Reasumujac,nie jest forma niepoprawna lecz lekcewazaca,wyniosla....Co do pozostalych: dziwne,dziwnym itd. nie widze w tym zadnego bledu,a moze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie nadużywa się (gł. w prasie) formy l.m. "postaci" zamiast "postacie", co jest nadmierną literalizacją, nawet w piśmie.

 

Wygląda na to, że szkodę językowi polskiemu, jakiej nie zdołały zrobić trzy rozbiory, 125 lat zaborów i dwie wojny światowe zdoła uczynić jedno pokolenie z dostępem do internetu (dzieci neostrady).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amator:

Ciebie nie razi to, że nie stosujesz odstępów po znakach interpunkcyjnych?

Przecież równie dobrze możesz nie stosować odstępów pomiędzy wyrazami.

Manifestujesz coś?

Nie wspomną już o braku polskich znaków, ale tu odpowiesz o netykiecie. Tyle, że te czasy już minęły.

Popatrz jak ładnie potrafi napisać Molibden. Zwracam uwagę na ostatni akapit. Wiesz co to akapit?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romekjagoda,

 

jozwamaryn

troche mnie sie pomylilo..co komu odpisac,przepraszam!

 

Na autobus,na pociag itp.formy.Czekasz na przystanku,dworcu na autobus,pociag i wsiadasz do autobusu,do pociagu ale nie idziesz na autobus czy na pociag! czekasz na taksowke idziesz na postoj lecz wsiadasz do taksowki..dla mnie to logiczne.

Popularnie mowi sie:po najlzejszej linii oporu,a powinno byc?

Na dworzu jest dzisiaj - 20 st.a powinno byc?

Nikt nie jest doskonaly,a to sa potocznej mowy przyklady ale b. niechlujnej mowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 26 Kwi 2010,

 

>Nie wspomną już o braku polskich znaków, ale tu odpowiesz o netykiecie. Tyle, że te czasy już

>minęły.

Tja..zeichnen,dann nächste mal wenn ich neu Computer kaufe mit die polnische buchstaben.Momentan

habe ich viel spaß damit OK?

>Popatrz jak ładnie potrafi napisać Molibden. Zwracam uwagę na ostatni akapit. Wiesz co to akapit?

Aka,aka co nigdy nie slyszalem....oswiec mnie,ze jak? aka,aka,aka...Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> amator51, 26 Kwi 2010, 21:08

 

Robisz z siebie wielkiego niechluja.

Czy tak ciężko do cholery stosować odstępy po znakach interpunkcyjnych?!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muls, 22 Kwi 2010, 06:24

 

>Chociaż ja wyznaje zasadę ze jak pięknie ,to musi kosztowac.

 

Niby to logiczne. Jest to jakieś wytłumaczenie, o ile szczere. Problem polega na tym, że nawet gdyby zapłacić, to nie ma pewności czy dana osoba napisze cokolwiek poprawnie.

Problem sięga głębiej. Nie wiadomo czy chodzi tylko o "olewanie" wszystkiego i wszystkich czy rzeczywiście o analfabetyzm. Nie wiadomo, jak to procentowo wygląda na tym forum.

 

Ktoś powie, że wyolbrzymiam sprawę. Ja powiem, że chodzi o coś więcej. O podejście do ludzi, do samego siebie. To przejaw ignorancji, wygodnictwa, udawania, że jest wszystko w porządku.

 

P.S.

Co "zarząd" na ten pomysł z banerem ? Różne wcześniejsze apele zostały wysłuchane i pewne sytuacje już się nie powtarzają. Przyszła kolei na inne postulaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yayacek, 26 Kwi 2010, 21:28

 

>-> amator51, 26 Kwi 2010, 21:08

>

>Robisz z siebie wielkiego niechluja.

>Czy tak ciężko do cholery stosować odstępy po znakach interpunkcyjnych?!

 

Właśnie o taką zdrową złość chodzi. Udawanie, że jest dobrze, do niczego nie prowadzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania, 26 Kwi 2010, 21:37

 

>yayacek, 26 Kwi 2010, 21:28

>

>>-> amator51, 26 Kwi 2010, 21:08

>>

>>Robisz z siebie wielkiego niechluja.

>>Czy tak ciężko do cholery stosować odstępy po znakach interpunkcyjnych?!

>

>Właśnie o taką zdrową złość chodzi. Udawanie, że jest dobrze, do niczego nie prowadzi

 

.....az takim wielkim niechlujem to nie jestem, wyuczylem albo nauczylem sie pisac b.dawno temu na komputerze, (pisze dosyc szybko) a wczesniej pisalem na " normalnej klawiaturze " i bylo w miare dobrze.Po przejsciu na laptopy niestety ta sztuka niezupelnie mnie sie do cholery udaje.Jednak postaram sie nad tym popracowac i przestrzegac odstepow po znakach interpunkcyjnych.Jednak wydaje mnie sie,ze po prawie czterech dekadach spedzonych na obczyznie nie jest az tak zle...jak by sie zdawac moglo ale solennie obiecuje poprawe,a co z reszta forumowiczow? Milej nocy Wam zycze.J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator51, 26 Kwi 2010, 22:07

 

Właśnie o chęci chodzi. Jeśli są, to już bardzo dużo. Naszym forumowym (i nie tylko) pisaniem po części wpływamy na to, jak inni piszą. Po prostu miejmy tego świadomość. Nic więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>> amator51

 

.....az takim wielkim niechlujem to nie jestem, wyuczylem albo nauczylem sie pisac b.dawno temu na komputerze, (pisze dosyc szybko) a wczesniej pisalem na " normalnej klawiaturze " i bylo w miare dobrze.Po przejsciu na laptopy niestety ta sztuka niezupelnie mnie sie do cholery udaje.Jednak postaram sie nad tym popracowac i przestrzegac odstepow po znakach interpunkcyjnych.Jednak wydaje mnie sie,ze po prawie czterech dekadach spedzonych na obczyznie nie jest az tak zle...jak by sie zdawac moglo ale solennie obiecuje poprawe,a co z reszta forumowiczow? Milej nocy Wam zycze.J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek od początku mam wrażenie, że popadacie w coraz wiekszą przesadę. Zaczęło się miło, pozytywnym manifestem o poprawną polszczyznę, a skończy się zaraz na cytowaniu słownika synonimów. Po co się tak napinać? Wygląda dosyć smiesznie, kiedy każdy kolejny forumowicz kombinuje jakby tu użyć jakiegoś barwniejszego określenia, zamiast napisać coś wprost.

 

Język potoczny jest językiem żywym, który ewoluuje wraz z nami, podąża za naszymi potrzebami i zmienia się wraz z rzeczywistością, która nas otacza. Oczywistym jest, ze po roku 88' te procesy przyśpieszyły i tym, którzy byli w tym okresie już ukształtowani językowo wydaje się to rewolucją, ale "kijem Wisły nie zawrócisz". A odwoływanie się do form martwych, kontestowanie uznanych nawet przez językoznawców skrótów myślowych - to zwykłe puszenie się i popisywanie.

 

Utensyliami? Proszę Ciebie? Ależ, proszę szanownego forumowicza wydaje mi się, iż przeżywamy tej wiosny delikatne ożywienie na miedzynarodowej arenie producentów prztworników dżwięku - Co to jest? Używacie takiego języka w domu?

 

Poprawne posługiwanie się naszym językiem, nie musi nikogo osmieszać, nie boli i nie jest trudne. Wystarczy trochę staranności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między innymi dlatego wspólczesna młodzież ( i nie tylko ) ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem, że o słuchaniu poprawnej polszczyzny nie wspomnę - czy to, że używa się słów powszechnie nie używanych lub bardzo mało używanych oznacza śmieszność - jeszcze trochę i z naszego języka znikną słowa a używać będziemy skrótów - tak słownych jak i myślowych, i chwała temu kto będzie w stanie to rozszyfrować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gelson, 27 Kwi 2010, 09:10

 

>Między innymi dlatego...

 

Dlaczego? Nie rozumiem co masz na myśli.

Język Twoich dzieci, jest w Twoich rękach. -> (parafraza, gdyby ktoś potrzebował uzasadnienia).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>> whitesnake

 

Utensyliami? Proszę Ciebie? Ależ, proszę szanownego forumowicza wydaje mi się, iż przeżywamy tej wiosny delikatne ożywienie na miedzynarodowej arenie producentów prztworników dżwięku - Co to jest? Używacie takiego języka w domu?

 

Poprawne posługiwanie się naszym językiem, nie musi nikogo osmieszać, nie boli i nie jest trudne. Wystarczy trochę staranności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno :

o ile w domu wiele lapsusów językowych pozostaje w czterech ścianach, o tyle na forum dajemy jakieś świadectwo o sobie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator51, 26 Kwi 2010, 20:43

 

 

> Witam,pozdrawiam..o tych dwoch formach juz napisalem wczesniej,a wiec przeczytaj sobie prosze.

>Dla przypomnienia: formy te sa wg.profesora J.Bralczyka formami b. wynioslymi w stosunku do

>osob,ktore sie wita i zegna.Inaczej mowiac ja i ewentualnie ten ktos kto powinien jeszcze reke

>ucalowac,a to nie te czasy,a moze kiedys wroca? Reasumujac,nie jest forma niepoprawna lecz

>lekcewazaca,wyniosla....Co do pozostalych: dziwne,dziwnym itd. nie widze w tym zadnego bledu,a moze?

 

Amator, zadałem sobie trud i wyszukałem adnotację o 'witam'. Oto ona ze strony SJP:

*

Jak zacząć e-mail?

Szanowna Redakcjo,

chciałem zapytać, jakim zwrotem najlepiej rozpoczynać korespondencję elektroniczną? Powszechnie stosowany zwrot Witam przyprawia mnie (i chyba nie tylko mnie) o ciarki a nie potrafię znaleźć odpowiedniego jego substytutu. Z oficjalnymi korespondencjami nie mam takiego problemu, ponieważ mamy zwroty Szanowna/y Pani/e. Co jednak z bardziej luźnymi korespondencjami?

Pozdrawiam serdecznie

Problem form rozpoczynania listów elektronicznych jest problemem wielu użytkowników polszczyzny (można to sprawdzić w archiwum naszej poradni).

Przyczyny tego są dwie. Po pierwsze korespondencja mailowa stanowi nowy gatunek mowy, który jeszcze nie ustabilizował się pod względem formalnym. Proszę zauważyć, że formy rozpoczynania maili pochodzą na ogół z rozmów bezpośrednich (Cześć, Dzień dobry itp.), natomiast ich zakończenia – z listów tradycyjnych, w tym pism urzędowych (Pozdrawiam, Z poważaniem itp.). Po drugie współczesną grzeczność językową charakteryzuje dążenie do skracania dystansu między interlokutorami (zarówno w mowie, jak i w piśmie), typowe dla ludzi młodych, nieakceptowane zaś w większości przez przedstawicieli średniego, a zwłaszcza starszego pokolenia.

Zwrot do adresata w formie Witam słusznie wywołuje Pana negatywną reakcję, ponieważ wyraża wyższość nadawcy wobec odbiorcy, co nie zawsze odpowiada rzeczywistej relacji łączącej partnerów korespondencji (z moich obserwacji wynika, że częściej jej nie odpowiada, niż odpowiada). Stosownie użyta forma Witam / Witamy dotyczy tylko takich sytuacji, jak powitanie gości przez gospodarzy czy powitanie odbiorców radiowych i telewizyjnych wypowiadane przez prowadzących audycje.

Zamiast więc formy Witam rozpoczynającej maile proponuję w relacjach na ty zastosować formy adresatywne będące imieniem (Jolu, Jola, Ewuniu, Jacku), uzupełniane w zależności od stopnia zażyłości przymiotnikami droga, kochany itp., zaimkami mój, moja itp. (i ich połączeniami, np. Moja Kochana Aneczko – oraz wszelkimi innymi formami nazywania adresata, stosowanymi w kontaktach bezpośrednich.

Rozpowszechnioną formą typową dla relacji na ty jest ponadto forma Cześć, po której może wystąpić (po przecinku!) wskazana wyżej forma imienia czy pseudonimu, np. Cześć, Basieńko, Cześć, Gruby.

W relacjach na pan, pani, zwłaszcza gdy piszemy mail po raz pierwszy, stosuje się formy Szanowny Panie / Szanowna Pani / Szanowni Państwo, po których można umieścić nazwę odpowiedniego stanowiska lub tytułu: Szanowny Panie Prezesie, Szanowna Pani Doktor. W tychże relacjach wyrażanych w sposób mniej oficjalny – co zależy od stopnia znajomości z adresatem, jego wiekiem, pełnioną funkcją – wystarczy forma Panie / Pani wraz z nazwą stanowiska czy tytułu: Panie Prezesie, Pani Redaktor, Pani Doktor.

W podsumowaniu przypomnijmy, że omawiany gatunek korespondencji wciąż ewoluuje, co w wypadku naszego problemu oznacza, że stosowane przez Polaków grzecznościowe formy rozpoczynania (również kończenia) listów elektronicznych będą się stabilizować i z używanych obecnie wielu wariantów któreś zwyciężą, a któreś odejdą w zapomnienie. Na razie stosowne są te warianty, które omówiłam powyżej.

 

— Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski

 

Moim jednak zdaniem prezentowane powyżej stanowisko jest nadmiernie konserwatywne. Do osoby w codziennej korespondencji nie będę pisał 'Szanowny Panie', bo osoby po prostu nie znam, nie wiem w jakim jest wieku i czy jest faktycznie szanowna ;-) Moim skromnym zdaniem, 'Witam' i 'pozdrawiam' to formy jak najbardziej neutralne i jako takie są w korespondencji obecnie często stosowane.

Stanowisko moje podtrzymuje definicja z tegoż SJP:

 

pozdrowić — pozdrawiać

1. «powitać kogoś słowem lub gestem»

2. «przesłać komuś wyrazy pamięci i życzliwości w liście lub za czyimś pośrednictwem»

*

pozdrowić się — pozdrawiać się «pozdrowić jeden drugiego»

 

*

#

witać

1. «pozdrawiać kogoś przy spotkaniu»

2. «reagować w określony sposób na widok czegoś»

3. «o zjawiskach, reakcjach ludzkich: uzewnętrzniać się w momencie czyjegoś przybycia»

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.